Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
213 108 905
12 online
34 153 VIPy

Mgła umysłowa (mózgowa) – przyczyny, objawy, zdrowienie

Mówisz, że masz trudności z zapamiętywaniem różnych rzeczy i często czujesz się wyczerpana, czy wyczerpany.

Jakbyś w ogóle nie mogła oczyścić umysłu. Pytasz, czy to mgła mózgowa i czy jest coś, co możesz zrobić, aby to naprawić?

To poczucie pustki w Twoim umyśle, kiedy się pojawi, może być mylące.

Co właśnie mówiłaś?

Czy po drodze z pracy do domu miałaś odebrać pranie, czy jeszcze coś?

Dlaczego ostatnio tak trudno jest Ci się skupić na tym, co robisz i dlaczego wydaje Ci się, że Twój mózg nagle jest o 30 lat starszy od Ciebie?

Brain fog – mgła umysłowa – co to jest?

Jeśli czujesz się ospała i zapominalska, łatwo się rozpraszasz lub czujesz się całkowicie przytłoczona prozaicznymi zadaniami, być może doświadczasz powszechnego zjawiska zwanego mgłą mózgową.

Chociaż nie jest to oficjalna diagnoza kliniczna, która kończyłaby się wpisem do Twojej karty medycznej, to jednak masz jasność, że coś takiego istnieje i nie jest objawem zdrowia.

Mgła mózgowa wydaje się niejasna i tymczasowa, jak zła pogoda, która z czasem ustąpi.

Jednak badania zaczynają pokazywać, że brain fog może wpływać na niektórych ludzi miesiącami i przejmować wiele aspektów ich życia, w porównaniu do zwykłej ospałości lub zapomnieni o czymś.

Mgła mózgowa zwykle wpływa na funkcje wykonawcze, czyli z definicji na zestaw umiejętności niezbędnych między innymi do planowania, organizowania informacji, podążania za wskazówkami i wielozadaniowości.

Przyczyny mgły umysłowej

Mgła mózgowa może pojawić się w wyniku wielu scenariuszy.

Po kilku nieprzespanych nocach, podczas przyjmowania pewnych leków, takich jak leki przeciwhistaminowe, lub w wyniku zmiany strefy czasowej.

Niektóre osoby doświadczają mgły mózgowej po zjedzeniu obfitego posiłku, w szczególnie stresujących okresach życia lub w czasie dużych zmian hormonalnych, takich jak ciąża lub menopauza.

Przy jakich chorobach występuje mgła umysłowa

 • może być związana z boreliozą,
 • toczniem
 • stwardnieniem rozsianym,
 • po leczeniu raka
 • lub nawet podczas szczególnie dotkliwego przeziębienia
 • ukryte infekcje

Szkodliwe drobnoustroje w postaci wirusów, grzybów lub złych bakterii mogą przyczynić się do zamglenia mózgu

 • w wyniku stanu zapalnego (patrz niżej)

W ostatnich latach mgła mózgowa stała się również powiązana z zaburzeniami funkcji poznawczych, których doświadczały osoby (około 20 do 30 procent pacjentów) podczas lub w ciągu 3 miesięcy po zachorowaniu na covid.

„To staje się neurologicznym kryzysem zdrowotnym” – powiedziała dr Michelle Monje, neurolog z Uniwersytetu Stanforda, która badała zaburzenia poznawcze związane zarówno z chemioterapią, jak i koronawirusem.

Czasami mgła mózgowa może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jest spowodowana kilkoma różnymi czynnikami.

Na przykład ktoś z toczniem lub stwardnieniem rozsianym może doświadczać upośledzenia funkcji poznawczych z powodu bezpośredniego uszkodzenia komórek mózgowych.

Jednak ten ktoś może też nie mieć wystarczającej ilości snu, może odczuwać rozległe zmęczenie lub przyjmować leki, które przyczyniają się do mgły mózgowej.

Kto jest szczególnie narażony na wystąpienia mgły umysłowej (brain fog)

Mgła mózgowa nie pogarsza się stopniowo w sposób, w jaki zdolności umysłowe degenerują się przykładowo wraz z demencją.

Gdy można mieć dni gorsze, albo lepsze od innych, ale mgła mózgowa ma tendencję do upośledzenia funkcji poznawczych ZA KAŻDYM RAZEM W TAKIM SAMYM STOPNIU.

Różnorodne badania krwi mogą pomóc wskazać niektóre przyczyny zaburzeń funkcji poznawczych:

 • bezdech senny,
 • niedobór witaminy B  (zaburzony cykl metylacji)
 • problemy hormonalne

Hormony płciowe regulują mózg na wiele różnych sposobów, a badania dowodzą, że zmiany poziomu estrogenu, progesteronu, FSH lub hormonów luteinizujących mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.
Większość badań koncentruje się na menopauzie, kiedy kobiety doświadczają ogromnego spadku estrogenu.

Jedno z badań wykazało, że aż 60% kobiet (nie bagatelka) w okresie menopauzy ma trudności z koncentracją, podczas gdy inne wykazało, że kobiety mają trudności z koncentracją, przypominaniem sobie słów i zapamiętywaniem rzeczy w okresie bezpośrednio przed menopauzą i w jej trakcie.

Oczywiście zmiany hormonalne mogą wystąpić w wielu innych momentach życia, na przykład podczas ciąży lub w przypadku stosowania yyy … antykoncepcji.

 • problemy tarczycowe (Hashimoto)

Pomocny wpis:

Mgła mózgowa (umysłowa) w Hashimoto – przyczyny, objawy, naturalne leczenie

Jednak dlatego, że mgła mózgowa może objawiać się na tak wiele różnych sposobów i ponieważ ma tak wiele różnych przyczyn, testy diagnostyczne mają swoje ograniczenia.

Mózgi niektórych chorych wykazują rozregulowanie w komórkach śródbłonka, które wyścielają naczynia krwionośne w mózgu.

Może to prowadzić do bardziej nieszczelnej bariery krew-mózg, która przepuszcza szkodliwe substancje do mózgu i zmienia funkcje poznawcze.

Naukowcy odkrywają, że częstszą przyczyną mgły mózgowej u pacjentów z wirusami, takimi jak covid, H.I.V., czy Ebola, a nawet u ludzi, którzy przechodzą chemioterapię z powodu raka, to stan zapalny.

Który objawia się gwałtownym i nieuzasadnionym wzrostem aktywności komórek odpornościowych, który to wzrost może siać spustoszenie zarówno w mózgu, jak w całym ciele.

Badania pokazują, że pacjenci z uporczywymi zaburzeniami funkcji poznawczych po covidzie mają wysoki poziom markerów stanu zapalnego we krwi i płynie mózgowo-rdzeniowym.

Kiedy powinnaś zobaczyć się z lekarzem?

Mgła mózgowa może być frustrująca i niepokojąca bez względu na to, kiedy i z jakiego powodu ją odczuwasz.

A jeśli objawy utrzymują się przez kilka tygodni lub bardzo utrudniają Ci życie, powinnaś zasięgnąć porady u zaufanego specjalisty. Jeśli to Twój lekarz, jesteś szczęściarą.

Są ludzie, którzy są w stanie kontynuować swoją pracę i normalnie żyć, ale na przykład potrzebują częstszych przerw między zadaniami.

Ale są też ludzie, którzy są po prostu CAŁKOWICIE niepełnosprawni przez to uczucie mgły umysłowej z angielska brain fog.

4 szklanki z rana działają ZAWSZE!


Mgła umysłowa – jak sobie z nią poradzić?

„Mózg jest niezwykle plastyczny” – rzekł dr Becker.

„Są twarde dowody na to, że mózg może się zregenerować po urazach mózgu i po udarze, co daje super nadzieję, że powrót do zdrowia po mgle mózgowej jest jak najbardziej możliwy” – kontynuuje dr Becker.

Nawet jeśli nie można znaleźć fizycznej przyczyny Twojej mgły mózgowej, są kroki, które możesz podjąć, aby sobie z tym poradzić.

Zacznij od krótkoterminowych strategii adaptacyjnych do zarządzania codziennymi zadaniami:

 • Pisz notatki i ustawiaj alarmy, aby nie przegapiać spotkań
 • Rób regularne przerwy podczas długich projektów, dla lepszej koncentracji, i by jakoś móc dokończyć te zadania
 • Możesz także spróbować śledzić swoje codzienne czynności, używając aplikacji w telefonie lub po prostu notatnika, aby dowiedzieć się, w jakich porach dnia czujesz się najbardziej energiczna i trzeźwa
 • Następnie zarezerwuj ten czas na wykonanie trudniejszych lub bardziej skomplikowanych zadań

Dyplomowany specjalista od odnowy psychosomatycznej mgr Grzegorz Lewko (a ja podpisuję się pod tym obiema rękoma) zachęca do zmiany stylu życia i nade wszystko diety, i zaleca:

 • Ćwiczenia sercowo-naczyniowe (oczywiście, gdy Twój lekarz nie ma nic przeciwko temu)

Jeśli nie masz ochoty na rygorystyczne treningi, spróbuj robić je małymi porcjami (np bardziej aktywne spacery), aby powoli budować swoją wydolność aerobową.
Aktywność fizyczna może pomóc poprawić zdolność koncentracji, a także zwiększyć łączność neuronową i tworzenie pamięci w mózgu.

 • Dobrej diety (ZERO CUKRU Z CUKIERNICY i zero alergenów)

Jeśli masz jakieś alergie pokarmowe lub nadwrażliwość, o których nie wiesz, możesz nieumyślnie wywołać reakcję zapalną.
Ten stan zapalny z kolei może prowadzić do mgły mózgowej.

 • Odpowiednio długiego snu

To nie jest najświeższa wiadomość, że jeśli jesteś pozbawiona snu, trudno jest Ci się skupić.
Ale nawet jeśli myślisz, że śpisz wystarczająco dużo pod względem ilości, jakość twojego snu może być przyczyną mgły mózgowej.
Przykładowo bezdech senny może być prowodyrem brain fog.

Mózg i ciało odtruwają się najbardziej między godziną 22:00 a 2:00 w nocy, więc jeśli nie śpisz przez część lub cały ten czas, nie dajesz swojemu mózgowi odpowiedniego odpoczynku.

 • Zajęć towarzyskich, o których wiadomo, że są korzystne dla mózgu
 • NAWODNIENIE (4 szklanki na rozpoczęcie dnia!)

Upewnij się, że jesteś nawodniona!
Rytuał 4 szklanek na rozpoczęcie dnia, to brama do dobrego nawodnienia, alkalizacji, dotlenienia i samooczyszczania komórek ciała.

 • Jedz różnorodne pokarmy bogate w witaminy i przeciwutleniacze 

Dyplomowany specjalista od spraw odnowy psychosomatycznej mgr Grzegorz Lewko
poleca połączenie
organicznej Spiruliny This is BIO
z odtłuszczonym organicznym Kakao This is BIO
wraz z  organiczną fioletową kukurydzą Purple Corn This is BIO

czyli Twój PAKIET NO PLUS

Podpowiedź
co DRUGI dzień do 4 szklanki dodaj z czubkiem:
1 łyżeczkę Spiruliny This is BIO
1 łyżeczkę sproszkowanego Kakao This is BIO,
oraz 1 łyżeczkę Purple Corn This is BIO
zamiast zwyczajowego 4 Greens This is BIO


Fiolety i ciemna zieleń rządzą!

Dieta może również wchodzić w grę, jeśli masz niedobory witamin, zwłaszcza witaminy B12, która jest niezbędna dla zdrowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego.
Wegetarianie i osoby starsze są bardziej narażone na niedobory witaminy B12, ponieważ większość witaminy B12 pochodzącej z żywności znajduje się w mięsie, jajach i produktach mlecznych, a wraz z wiekiem trudniej jest ją wchłonąć.
Ale nie tylko słabe trawienie, ale też leki, jak metformina (skądinąd wydłużająca życie) mogą wpłynąć na braki witaminy B12.

Problemem może być również niedobór witaminy D, ponieważ obniżony poziom tej witaminy wiąże się z zaburzeniami funkcji poznawczych!

 • Mając niski poziom witaminy B12 (kwasu foliowego, czy wysokiej homocysteiny), albo niski poziom metabolitu D  (niskie 25(OH)D) postaw na najlepszą suplementację

Niekiedy witamina B12 musi być podawana w postaci iniekcji, albo są też przypadki, że weganin MUSI zacząć jeść np organicznego łososia.

Pomocny wpis: Czy niedobór witamin może powodować problemy neurologiczne?

Dyplomowany specjalista od odnowy psychosomatycznej mgr Grzegorz Lewko poleca wysokiej jakości suplementy diety

Cytrynian magnezu TiB
oraz
Witaminę D3 TiB
w NOWYM bardzo opłacalnym ZESTAWIE!
Witaminę K2 TiB


na marginesie

Witamina D3 wymaga protokołu dawkowania wraz z witaminą K2, oraz z magnezem. 
Szalenie istotna jest też witamina A (bio masło klarowane), dla bezpieczeństwa zamiast w wyizolowanym suplemencie np w formie Beta karotenu, czyli prowitaminy witaminy A. 

 • Pogadaj z przyjaciółmi 

Badania dowodzą, że podtrzymywanie bogatej sieci społecznościowej nie tylko pomaga zmniejszyć stres w trudnych czasach, ale może również zwiększyć stymulację intelektualną i poprawić zdrowie mózgu.

 • Odstresuj się

Przewlekły stres jest konsekwentnie łączony ze słabymi funkcjami poznawczymi w dłuższej perspektywie.

 • Zacznij relaksować umysł w nocy 

Odłącz elektronikę i stwórz spokojne środowisko.

 • Uzupełnij magnez i inne braki odżywcze
 • W poważniejszych przypadkach należy zacząć regularną rehabilitację

Która obejmuje naukę i ćwiczenie umiejętności poprawiających pamięć i uwagę, a także trening regulacji emocji.

 • Unikaj toksyn i regularnie odtruwaj się

Różne zanieczyszczenia i toksyny (metale ciężkie!) w środowisku mogą prowadzić do mgły mózgowej.
Zanieczyszczenie powietrza może powodować zapalenie mózgu, a badania pokazują, że chroniczna ekspozycja na zanieczyszczenia związane z ruchem drogowym może zwiększać ryzyko zaburzeń neurologicznych, a nawet krótkotrwała ekspozycja na te zanieczyszczenia może obniżyć wyniki w nauce uczniów.
Długotrwałe narażenie na metale ciężkie, takie jak ołów, arsen, rtęć i aluminium, może również prowadzić do problemów neurologicznych, takich jak mgła mózgowa.

Ponieważ metale te ulegają bioakumulacji, oznacza to, że narażenie na nie przez całe życie ma znaczenie, więc nawet trochę tu i tam może się sumować.

Toksyny PLEŚNIOWE mogą również gromadzić się w organizmie i u niektórych osób mogą prowadzić do mgły mózgowej.

Tylko około 25% populacji jest podatna na toksyczność pleśni, więc nawet jeśli nikt inny w twoim domu nie doświadcza objawów, możesz mieć problem z pleśnią w swoim domu.

 • Miej na uwadze, że są pewne leki

Klasa leków zwanych lekami antycholinergicznymi może być przyczyną mgły mózgowej.
Leki te blokują działanie neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za aktywność w mózgu, powodując dezorientację i rozmycie umysłowe.
Pod parasolem antycholinergicznym mieści się cała masa różnych leków, w tym leki stosowane w leczeniu POChP, depresji i pęcherza nadreaktywnego, a także Benadryl i inne leki przeciwalergiczne zawierające difenhydraminę.
I prawdopodobnie jest rzeczą oczywistą, że KAŻDY LEK, KTÓRY MA DZIAŁANIE USPOKAJAJĄCE, może utrudniać trzeźwe myślenie.

Uwaga

Wszystkie powyższe czynniki związane ze stylem życia lub środowiskiem mogą przyczyniać się do mgły mózgowej lub ją powodować.

Ale jeśli rozważyłaś wszystkie te potencjalne źródła i skreśliłeś je z listy, problem może być stanem podstawowym.

Czyli przykładowa któraś z chorób wymieniona w górnym akapicie „przy jakich chorobach występuje mgła umysłowa

Mgła mózgowa może być objawem wielu różnych schorzeń, z których wiele może pozostać niezdiagnozowanych przez dłuższy czas.

Jeśli doświadczasz mgły mózgowej i nie możesz zrozumieć dlaczego, być może nieświadomie masz do czynienia z chorobą podstawową.

owocek

(Visited 2 146 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Megmeg 25 stycznia 2023 o 19:43

  Potwierdzam – u mnie coś na kształt mgły mózgowej było pierwszym objawem boreliozy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

TWOJA ODPORNOŚĆ

Greens & Fruits TiB masa dóbr minerałowo witaminowych

oraz wyciągi z ponad 50 owoców, warzyw i ziół

Witamina D3 z K2 w lepiej przyswajalnej formie do ssania

smak wiśniowy:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

 • Jak żyć, babe
  Warning: filesize(): stat failed for /home/users/pepsieliot/public_html/pepsieliot.com/prod/wp-content/cache/object/89c/238/89c238a1470f63643bb49114c311c53e.php in /home/users/pepsieliot/public_html/pepsieliot.com/prod/wp-content/plugins/w3-total-cache/Cache_File.php on line 159
Archiwum