Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 980 791
87 online
35 456 VIPy

Miesiączka i dolegliwość towarzysząca, o której się nie mówi

Okres wyłamuje się ze strefy tabu. Niby w reklamach wciąż na podpaski wylewa się niebieski płyn (w końcu czerwony byłby zbyt dosadny). Niby tampon, który wypadnie z torebki podczas intensywnych poszukiwań portfela, wciąż może być powodem do oblania się rumieńcem. Niektórzy wciąż nie znają kobiecej anatomii i szczegółów działania cyklu miesięcznego. Wielu mężczyzn na skali obrzydliwości miesiączkę plasuje gdzieś na wysokości defekacji. Zakup środków higienicznych dla wielu osób wciąż jest wstydliwy. W niektórych krajach, jak Indie, miesiączka stanowi zakazany temat nawet między kobietami. No i ok, sporo pracy i edukacji przed nami. Mimo wszystkiego co powyżej, w szerszej świadomości procesy fizjologiczne wszelkiej maści zaczynają znajdować się w strefie komfortu i być normalizowane, bo przecież, halo-halo, my tak mamy i nie jest to nic zdrożnego. Komitet Położników i Ginekologów w USA wydał raport, mówiący, że miesiączka jest „piątym znakiem witalności”, czyli wyznacznikiem zdrowia takim jak ciśnienie krwi czy tętno! Rozmawiamy sobie więc o okresie, PMS-ie i cyklu. Wymieniamy się metodami na ból podbrzusza, obrzęk piersi, huśtawkę nastrojów, brak apetytu lub dziwne zachciewajki. Często jednak omijamy jedną, dosyć wybuchową zresztą, kwestię. Chodzi o miesiączkowe problemy z układem pokarmowym, czyli rozwolnienia i zatwardzenia, które dotykają ogromnej ilości kobiet. W imię normalizacji, roboczo możemy nazwać je rozwolnionkiem i zatwardzonkiem i trochę sobie o nich porozmawiać.

Zmiany w gospodarce hormonalnej, a wizyty w toalecie

Okresową biegunkę często wywołują podwyższone prostaglandyny. Te hormonopodobne cząsteczki są uwalniane gdy wyściółka macicy rozpada się przed i podczas cyklu menstruacyjnego. Prostaglandyny powodują, że mięśnie macicy kurczą się i wypychają wyściółkę macicy (endometrium) podczas menstruacji. Gdy występuje nierównowaga w prostaglandynach, może to również powodować skurcz mięśni w jelitach, co powoduje, że doświadczasz biegunki. Prostaglandyny są zresztą odpowiedzialne również za skurcze w trakcie trwanie okresu. Niektóre kobiety mogą zamiast tego doświadczyć zatwardzonka. Pomiędzy owulacją a miesiączką dochodzi do wzrostu progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Jeśli poziom progesteronu jest podwyższony, może dojść do wzdęć, gazów i zatwardzeń. Twój przewód pokarmowy jest tak rozluźniony, że nie kurczy się i nie wypycha zawartości tak jak powinien.


Jak zapobiegać okresowemu rozwolnionku i zatwardzonku?

Szczęśliwie nie jesteś skazana na łaskę i niełaskę swoich hormonów. Odpowiedni pokarm i substancje odżywcze mogą w tej materii zdziałać cuda i sprawić, że organizm będzie pracował jak należy.

Korzeń Maca

Maca dzięki dobroczynnemu wpływowi na hormony reguluje miesięczny cykl u kobiet, a dodatkowo łagodzi, często w 100%, objawy PMS i sprawia, że miesiączki nie są tak obfite i bolesne.

Kwasy tłuszczowe omega-3

prostaglandyny są syntetyzowane z kwasów tłuszczowych omega. Z tego powodu warto suplementować kwasy tłuszczowe omega-3 i trochę mniej kwasów omega-6, szczególnie jeśli ma się tendencję do okresowych rozwolnień.

Magnez

Pomocny może być również magnez, niezbędny minerał potrzebny do przeprowadzenia ponad 300 reakcji biochemicznych w organizmie. Rozważ regularną suplementację magnezu w celu wsparcia zdrowia prostaglandyn i hormonów. Jeśli miewasz biegunki, możesz odstawić suplement magnezu na czas miesiączki.

Błonnik

Błonnik wspiera ruchy jelit i pomaga wiązać luźny stolec, więc będzie skuteczny zarówno w przypadku rozwolnienia, jak i zatwardzenia. Nie przesadzaj jednak z jego ilością, jeśli wcześniej w Twojej diecie nie było go zbyt wiele. Zbyt duża ilość błonnika przyjęta jednorazowo, szczególnie kiedy wcześniej nie jadło się go wystarczająco, może powodować zaparcia i spowolnienie przemiany materii

Chlorella

Regularne spożycie chlorelli wyzwala od problemów trawiennych takich jak nieregularność wypróżnień, wzdęcia, uczucie przelewania w żołądku i skurcze w żołądku i jelitach. Będąc doskonałym „oczyszczaczem” dróg pokarmowych, łagodzi nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach stolca. Chlorella zawiera wiele wartościowych enzymów trawiennych, przede wszystkim pepsynę i chlorofilazę. Poprawia ona funkcje perystaltyczne jelit zapobiegając problemom takim jak zatrzymanie pokarmu i zapalenie uchyłku jelita grubego. Właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające nie tylko pomagają leczyć, ale bardzo szybko zaczynają przynosić ulgę osobom z problemami pokarmowymi. Ta alga ma także niezwykłe działanie probiotyczne i zapewnia substancje odżywcze niezbędne dla utrzymania prawidłowej mikroflory jelitowej.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/what-causes-diarrhea-during-your-period-and-natural-remedies

(Visited 5 415 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Bajeczka 29 marca 2019 o 09:10

    Ja mam inny problem zawsze po miesiączce mam stan zapalny narządów płciowych zewnętrznych.. ? Stosuje ekologiczne podpaski, kubeczek jem probiotyki, nie jem cukru… I ogólnie dbam o siebie… wiem co jeszcze mogę zrobić aby się pozbyć tego dziadostwa…. To mój koszmar… ?

    1. avatar Jarmush 29 marca 2019 o 09:24

      siły równoważące , za dużo o tym myślisz, napierasz. Ile masz lat, jak przebiega ten stan zapalny, kiedy mija, jakie środki stosujesz? Rzeczywiście po każdym okresie?

      1. avatar Bajeczka 29 marca 2019 o 10:00

        ?‍♀️… Masz rację za dużo o tym myślę….35 Lat… 2 naturalne porody.. Odkąd wyciągnęłam wkładkę minęło 1,5 roku temu … I wtedy się zaczęło… W sumie to tyko kilka razy nie miałam problemów.. Zaczyna się swędzieniem, później pieczenie i opuchlizna.. Stosuje lactovaginal, kefir, korę dębu.. Właściwe mija po tygodniu.. ani szybciej ani wolniej jak coś stosuje….W dzieciństwie liczne antybiotyki, 2.5 roku temu łuszczyca, ale dzięki Twoiemu blogowi zmianie diety i suplementów po 8 mc ustąplia i jest ok… Poradzisz coś? ? ?

        1. avatar Jarmush 29 marca 2019 o 10:09

          Nie wiem co już z tego robisz, ale trzeba Cię uodpornić, a swoją drogą jogurt do pochwy jak najbardziej, oraz zaraz jak Cię bierze kalibracja kwasem askorbinowym TiB, kalibracja nie częściej niż 1 raz (góra 2, ale to przy infekcjach dróg oddechowych raczej) w miesiącu, więc akurat.

          Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, do 4 szklanki Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html, naturalnie reguluje hormony.

          Do śniadania 3 miesięczna kuracja uodporniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
          po jednej tabletce, a po śniadaniu 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html i 1 K2 G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3674-high-strength-vitamin-k2-30kaps-gg–5060040820261.html?search_query=k2&results=6,
          oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

          Czy masz może wynik badania 25(OH)D? To dobrałabym Ci witaminę D bardziej precyzyjnie. A tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

          Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

          Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

          Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
          Znajdujesz niestrawione kawałki jedzenia w kale?

          1. avatar Bajeczja 29 marca 2019 o 10:23

            Dziękuję?❤️…kupię paski i brakujące suplementy, zrobię aktualne badania(jeśli mogę to wyślę i poproszę o wskazówki na ich podstawie) ….w kale widoczne resztki warzyw.. ?

        2. avatar Tuśmójstrusiu 29 marca 2019 o 12:30

          Miałam podobnie gdy karmiłam dziecko piersią. Jakieś dziwne stany zapalne na które nic nie pomagało. Lekarze wmawiali mi ze to uczulenie. Pomogła zwykła witamina b complex z apteki

    2. avatar gagata 30 marca 2019 o 11:08

      Bajeczka, a żeby złagodzić odczucia można się smarować nierafinowanym ekologicznym olejem kokosowym.

    3. avatar lavi 30 marca 2019 o 13:02

      A jakich środków używasz do mycia? One czasami zawierają SLS, wysuszają i podrażniają. Może to zabrzmi dziwnie, ale najlepiej podmywaj się samą ciepłą wodą, wtedy nie będziesz naruszać naturalnej bariery. Odkąd myję się samą wodą znikło pieczenie. Czytałam też o oczyszczaniu olejem sezamowym, ale nie próbowałam.

  2. avatar Nat 29 marca 2019 o 09:32

    Ja od dwoch miesiecy miewam dziwna przypadlosc, mianowicie przed miesiaczka chce mi sie duzo pic i biegam do toalety, bol podbrzusza itp.. prawie jak zapalenie pecherza, ale w drugim dni miesiaczki to wszystko przechodzi. Jakies oczyszczanie organizmu przedmiesiaczkowe?

  3. avatar Ania 29 marca 2019 o 09:56

    Gdy powiedziałam mojej ginekolog, że miesiączka to znak, że kobieta jest zdrowa to powiedziała mi, że wcale tak nie jest! Wiele kobiet ma miesiączkę i jeszcze jak w zegarku a choruje, nie ma owulacji i nie może zajść w ciążę. I są kobiety, które okresu nie mają (nie piszę tutaj o kobietach, które nigdy nie miały, tylko jej miesiączka nagle zanikła) a mają owulację i zachodzą w ciążę.. Także hmmm..

    1. avatar Jarmush 29 marca 2019 o 10:19

      oczywiście, że tak, wiele witarianek zachodzi w ciążę, a nie mają miesiączek, albo bardzo skąpe co miałoby świadczyć o zbyt cienkim endometrium doi zajścia w ciążę. Kobieta nie jest do końca odgadnioną, szczególnie przez matrix medyczny

      1. avatar Ania 29 marca 2019 o 10:32

        Mnie to poniekąt trochę pociesza, bo sama zawsze solidnie miesiączkowałam, ale od około 2 lat z moim okresem coś zaczęło się dziać. Cykl się wydłużał, ale od około roku mam okres co 3 miesiące.. Nie chcę brać leków, bo to sztuczne wywołanie jest, ale robię co mogę, biorę co piszecie i inne dziewczyny na forach, ale nic nie pomaga. Prolaktyna i TSH ok ale testosteron mam 73 gdzie norma to 48 :(… Może to przez to? Mam nieciekawą sytuację w domu właśnie od 2 lat i nie widać, aby się miało coś zmienić, może to przez codzienny stres? Już sama nie wiem gdzie szukać odpowiedzi.

        1. avatar Jarmush 29 marca 2019 o 11:54

          Maca This is BIO do 4 szklanki !

          1. avatar Ania 29 marca 2019 o 17:52

            Biorę Macę codziennie 2 łyżeczki i wielkie G 🙁 No chyba, że to czasu trzeba na działanie..

          2. avatar Jarmush 29 marca 2019 o 19:46

            czasu trzeba

  4. avatar Malwina 29 marca 2019 o 17:54

    Pepsi, napiszesz, jak zmienia się zapotrzebowanie organizmu na różne składniki podczas całego cyklu? Wprowadzam coraz więcej Twoich wskazówek, ale nadal w połowie cyklu znacząco zwiększa mi się łaknieni. O co w tym chodzi? A może był już taki artykuł tylko nie mogę znaleźć…Podrzucisz?

  5. avatar mymy 29 marca 2019 o 19:26

    I jeszcze jod jod i jod !!
    Po kuracji wg dr Abrahama miesiąc-dwa i bolesności znikają!
    Sam prowadziłem kuracje

    1. avatar KasiaM 29 marca 2019 o 20:04

      O tak, jod. Mi pomaga KELP Od kiedy uzywam lagodniejsze mam oczyszczanie miesieczne.

  6. avatar Kika 29 marca 2019 o 19:38

    Mój problem od początku to bardzo bolesne okresy. Gdy brałam tabletki antykoncepcyjne problemu nie było. Pojawił się znowu, po 30-tce gdy postanowiłam starać się o dziecko i odstawiłam antykoncepcję. Dziecka się nie dorobiłam ale z wiekiem co kilka miesięcy mam strasze bóle – jak się okazało przez tworzącą się od czasu do czasu torbiel czekoladową. W dodatku od 3 lat posiadam mały mięśniak i mały torbielik na jednym z jajników. 2 lata temu zastosowałam rygorystyczną dietę, pomogła (torbiel się bardzo zmniejszył i nie rośnie). Obecnie od roku używam kremu z naturalnym progesteronem firmy… – nie wiem czy działa, czy mam efekt placebo, ale jest dużo lepiej 😉 Po ostatnich 2 miesięcznych silnych bólach zwiększyłam z powrotem dawkę kremu do 1 tubki „miesięcznie” i tym razem było dobrze. Nigdy nie przypuszczałam, że mając regularny okres będę miała takie problemy…

  7. avatar Purple 30 marca 2019 o 14:07

    Dziękuję Emanuela, dziękuję Pepsi i inni mądrzy kochani ludzie, za to że dzielicie się swoją wiedzą i cudzą wiedzą, wygrzebaną gdzieś tam, z nami ? dzięki Wam zaczęłam suplementację która pozwala mi w zupełnie satysfakcjonującym stanie przetrwać pierwszy dzień miesiączki. Dzięki Wam zaczęłam inaczej patrzeć na siebie i swoje ciało… A to wszystko jest całością <3 z miłością !

  8. avatar angela 30 marca 2019 o 20:45

    A może ktoś mi podpowie co robić gdy się pojawia skrzepy …?

    1. avatar Ania 31 marca 2019 o 18:33

      Skrzepy po nocy to normalka, natomiast w dzień trochę nie bardzo i lepiej pogadaj o tym z ginekologiem. Możesz mieć od czas do czasu jakiś pojedynczy skrzep w ciągu dnia, ale raczej powinno ich nie być.

  9. avatar Lidka 31 marca 2019 o 00:47

    Karmię piersią dziecko 1.5 roku. Pierwsza miesiączkę dostałam rok po porodzie. Do tej pory wszystko było ok, regularnie, choć miesiączki dość obfite, ale zawsze miałam ten problem. Po ostatnim okresie tydzień później znowu pojawiła się miesiaczka. Co to może oznaczac?

  10. avatar Kati 31 marca 2019 o 03:00

    Ja za to mam mega migreny tuż przed tak jak i moja mama. Czy jest na to jaka rada?

    1. avatar Jarmush 31 marca 2019 o 09:41

      woda z solą, dieta witariańska niskotłuszczowa, organiczna, jest trochę

  11. avatar Miki 31 marca 2019 o 22:27

    A jak sobie poradzić z nadmiarem wody w organizmie przed okresem?

  12. avatar Ann 24 września 2019 o 05:21

    Pepsi heeeelp! W czerwcu tabletka dzień po, spóźniony okres o 2 dni. W lipcu też spóźniony okres, byłam u Pani ginekolog na sierpień przed okresem 5 dni kazała mi brac po 2 tabletki „Duphaston” (bo wyjezdzalam na wakacje i zalezalo mi aby okres przyszedł planowanie 21 sierpnia i przyszedl). A wrzesień….3 dni spóźnienia, dlaczego kolejny miesiąc? Czy ta tabletka z hormonami „dzień po” az tak zaburza całą gospodarkę ?

    1. avatar Jarmush 24 września 2019 o 05:49

      może tak być, ale nie martw się, zaakceptuj decyzję, oczyszczaj regularnie ciała kuracją 4 szklanek, wszystko się zrównoważy i ciesz się życiem <3

  13. avatar Ann 24 września 2019 o 05:50

    Pepsi uwielbiam ! Dziękuję ♡♡

    1. avatar Jarmush 24 września 2019 o 05:53

      <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum