Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 515 325
193 online
35 291 VIPy

Mocz pomarańczowy, różowy, zielony? Co kolor moczu mówi o Twoim zdrowiu?

Zwracasz uwagę na kolor swojego moczu? To dobrze! Robiono to już w praktykach ajurwedyjskich ponad 100 lat przed naszą erą, rozróżniając wówczas 20 różnych kolorów uryny. Kolor moczu może być wyznacznikiem stanu Twojego zdrowia, dlatego powinnaś zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy.

Przezroczysty, bezbarwny mocz oznacza, że jesteś dobrze nawodniona

To nic innego jak oznaka, że pijesz wystarczająco dużo wody, a Twoje ciało dobrze korzysta z rozpuszczalnych w wodzie składników odżywczych. Zwrócić uwagę należy jednak także na częstotliwość odwiedzin w toalecie. Jeśli odwiedzasz ją bardzo często (nawet kilka razy w przeciągu godziny), a Twój mocz jest przezroczysty i bezbarwny, może to być oznaką stanu zwanego moczówką prostą. W takich przypadkach dana osoba może codziennie przepuszczać przez nerki od trzech do 20 (!) litrów moczu. Chociaż ten stan może brzmieć jak cukrzyca – bo cukrzyca typu 1 i typu 2 może powodować częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie – w rzeczywistości jest to stan niespokrewniony i rzadki. Ludzie z moczówką prostą mają prawidłowy poziom cukru we krwi, ale ich nerki po prostu nie mogą prawidłowo przetwarzać płynów.

Mętny lub mleczny mocz

Przyczyn takiego wyglądu moczu może być kilka, dlatego jednorazowe dostrzeżenie zjawiska nie jest jeszcze powodem do paniki. Może to oznaczać wydzielanie kwasu moczowego, infekcję dróg moczowych lub uwolnienie niektórych lipidów (tłuszczów) przez Twój organizm. Jeśli nie nawadniasz się odpowiednio, taki kolor moczu może pokazywać się rano, jako oznaka odwodnienia.

Najczęściej jednak jest to oznaka infekcji dróg moczowych, widzisz więc w moczu ropę i podwyższoną aktywność białych krwinek, gdy twoje ciało próbuje z nią walczyć. Infekcje układu moczowego najlepiej leczyć z pomocą naturalnych substancji jak żurawina i probiotyki.

Nadużywanie w jej przypadku antybiotyków może prowadzić do uodpornienia się na niektóre szczepy bakterii, takich jak trudne do leczenia Clostridium difficile (C. diff).

Inną dolegliwością związaną z mętnym moczem może być neurogenny (zwany także neuropatycznym) pęcherz moczowy wywołany urazem kręgosłupa lub innym poważnym uszkodzeniem. Jeśli zauważysz mętną lub mleczną barwę w toalecie po odbytym wypadku,

Zabarwiony mocz

Ciekawostka: różowy, czerwony i brązowy (koloru herbaty) mocz, utożsamiano niegdyś z cholerycznym typem charakteru.

Współcześnie jednak wiemy, że te objawy to krwiomocz, czyli nic innego jak występowanie krwi w moczu. Krwiomocz może mieć wiele przyczyn, w tym powiększenie gruczołu krokowego lub infekcje dróg moczowych.

Możesz również wynikać ze zintensyfikowanego wysiłku fizycznego, co może prowadzić do wewnętrznego krwawienia. Mężczyźni często doświadczają problemów związanych z prostatą gdy się starzeją, i to jest zupełnie normalne. Powiększenie gruczołu prostaty jest najczęstszą przyczyną prostaty u mężczyzn w wieku od 45 do 74 lat, a połowa wszystkich mężczyzn w wieku 50 lat już ma objawy.

W wieku 80 lat aż 80 procent mężczyzn ma do czynienia z łagodnym powiększeniem prostaty (BPH). Zanim się przestraszysz, zwróć uwagę na to, że multiwitamina, szczególnie witaminy z grupy B i witamina C, mogą przyczynić się do zmiany barwy moczu na „neonowo” żółtą lub pomarańczową.

Także płyny do płukania jamy ustnej, szczególnie te zielone i niebieskie, mogą odbić się na barwie moczu.

Ciemny mocz? Pij więcej wody

Ciemno żółty mocz rano może wynikać z nocnego odwodnienia, także po spożyciu alkoholu poprzedniego wieczoru. Może on być także wynikiem braku równowagi pH. Ciemny mocz pojawiający się w dzień to objaw odwodnienia.

Nie tylko wygląd, ale także częstotliwość

Zwróć także uwagę na to jak często (lub rzadko) korzystasz z toalety. Często nie tyle sam kolor co okoliczne objawy (częstotliwość, dyskomfort, pieczenie) mogą być wskaźnikiem problemów zdrowotnych. Źródła:https://www.mindbodygreen.com/articles/cloudy-urine-what-could-it-mean-for-your-health

P.S.

Uzupełnienie kolorów dodane przez Pepsi

Żółty, złoty, słomkowy

Czyli najbardziej typowy kolor moczu, świadczący o dobrym zdrowiu dróg moczowych. Im bardziej jesteś odwodniony, tym kolor Twojego moczu staje się bardziej żółty. Niektóre witaminy z grupy B powodują jasnożółty mocz. Np witamian B2 powoduje fluorescencyjno żółtoseledynową barwę moczu i to nie jest nic złego.

Czerwony mocz

Różowy krwiomocz (świeża krew w moczu) może być związany z infekcją dróg moczowych, kamieniami nerkowymi, lub rzadziej rakiem. Ale też spożycie żywności takiej jak buraki, jagody, czerwone barwniki spożywcze, rabarbar, suplementy z żelazem, oraz niektóre leki mogą barwić mocz na czerwono. Klasyczny kolor wina „porto” może wskazywać na porfirię (zaburzenia genetyczne). Cokolwiek nie powiedzieć, gdy masz podejrzenia, że jest krew w Twoim moczu skonsultuj się z lekarzem jak najszybciej.

Mocz biały

Bezbarwny, oznacza być może nadmierne nawodnienie. I w tym momencie frutarianie nie zgadzają się z dr. Mercolą, ponieważ zaleca się sikanie 10 razy dziennie moczem w kolorze wody, co u witarian nie oznacza nadmiernego nawodnienia, tylko prawidłowe. Wybór należy do burżuazji. Tak czy siak w sprawie moczu przeźroczystego dr. Mercola radzi konsultować się tylko gdy rzecz dzieje się przewlekle.

Mocz pomarańczowy

Jest zazwyczaj oznaką odwodnienia, objawia się nawet wcześniej niż uczucie pragnienia. Mocz pomarańczowy może się pojawić również, gdy zbyt długo przetrzymujesz oddanie moczu. Niekiedy taki kolor występuje po wysiłku fizycznym, albo po zjedzeniu marchewki, albo innej żywności w tym kolorze. Leki pirydyniowe (fenazopirydyny), albo problemy z wątrobą lub przysadką (ADH lub hormonem antydiuretycznym). Gdy zauważysz mocz pomarańczowy, zacznij pić więcej wody, nie zwlekaj z oddawaniem moczu, ale skonsultuj się z lekarzem, gdy kolor nadal się będzie utrzymywał pomimo odpowiedniego nawodnienia.

Kolor silnie pomarańczowy

Zalatujący już brązem związany jest z silnym odwodnieniem. Może obciążałeś organizm intensywnym wysiłkiem, albo się przegrzałeś. Taki kolor może wywołać też nadmiar kofeiny, lub soli, albo krwiomocz. Mogła też spaść produkcja moczu (skąpomocz lub bezmocz). Problemy metaboliczne, problemy z przysadką (ADH lub hormon antydiuretyczny) Skonsultuj się z lekarzem, jeśli problem nadal występuje, mimo właściwego nawodnienia.

Kolor moczu brązowy

Oznacza skrajne odwodnienie. Taki kolor może też być wywołany jedzeniem fasoli fava, melanurią, ZUM (zakażenie układu moczowego), kamicą nerkową, guzem nerki, lub skrzepem krwi. Chorobą Addisona, cukromoczem, zwężeniem tętnicy nerkowej, białkomoczem, problemem z przysadką (ADH lub hormonem antydiuretycznym). Skonsultuj się z lekarzem, jeśli problem nadal występuje, mimo właściwego nawodnienia, szczególnie jeśli towarzyszą takiemu brązowemu moczowi, blade stolce, lub zażółcenie skóry, lub oczu

Czarny mocz

Występuje rzadko, a wywołuje go alkaptonuria, zaburzenie genetyczne fenyloalaniny i tyrozyny. Kwas homogentyzynowy we krwi. Należy szybko skonsultować się z lekarzem w sprawie zatrucia.

Zielony mocz

Też występuje rzadko. ZUM (zakażenie układu moczowego), oraz niektóre pokarmy (takie jak szparagi), duża ilość witamin, niekiedy algi. Zazwyczaj kolor zielony moczu ma łagodne przyczyny, ale należy skonsultować się z lekarzem, gdy się utrzymuje, zwłaszcza w połączeniu z bólem i pieczeniem (bolesne oddawanie moczu), i/lub częste oddawanie moczu (częstomocz), które są objawami ZUM (zakażenia układu moczowego),

Mocz niebieski

Występuje też rzadko. Mogą go powodować sztuczne kolory w żywności lub lekach. Bilirubina, leki, takie jak błękit metylenowy, niezwykłe ZUM (zakażenie układu moczowego) jednak zwykle łagodne.

owocek & uściski:)

(Visited 8 749 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar dzieckoszatana 4 września 2019 o 15:37

  to ja mam na przykład za dnia całkiem jasny, jasnożółty, czy tam słomkowy, a taki nocny bo sikam w nocy jest właśnie jakby pomarańczowy, może nawet lekko brązowy, ktoś wie co to może oznaczać?

  1. avatar Jarmush 4 września 2019 o 21:11

   odwodnienie

 2. avatar Ewaa 4 września 2019 o 17:56

  Czy jeśli po zjedzeniu burakow mam różowy mocz to jest to ok? Czy o czyms to swiadczy tzn jakieś problemy np jelita nerki?

  1. avatar Jarmush 4 września 2019 o 21:11

   podobno oznacza to przeciekające jelita, ale zdania są podzielone

  2. avatar Panna Nikt 6 września 2019 o 11:21

   oznacza to, że nie masz (albo masz niewystarczającą ilość) szczepów bakterii w jelitach odpowiedzialnych za rozkład betaniny 🙂 Czy to są przeciekające jelita to nie wiadomo.

 3. avatar uccel 7 września 2019 o 17:15

  a jak myślicie, dobrym pomysłem będzie leczenie lekkiego lecz przewlekłego zapalenia pęcherza urynoterapią? Nie palę petów
  ściskam i pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 7 września 2019 o 17:22

   Raczej nie, przecież Twój mocz jest ciągle skażony bakteriami.
   Zrób tak:

   Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,
   do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6, oraz
   co ważne kopiatą łyżeczkę Żurawin This is BIO https://thisisbio.pl/zurawina/3614-cranberry-100-organic-150g-this-is-bio-5905344040529.html

   Do śniadania 3 miesięczna kuracja uodporniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
   po jednej tabletce, a po śniadaniu 6000 jednostek D3, czyli 3 kapsułki D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html i tę 1 K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3674-high-strength-vitamin-k2-90kaps-gg–5060040820261.html?search_query=K2&results=6 (chyba, że bierzesz warfarynę, czy coś na rozrzedzenie krwi, to wówczas nie można brać więcej niż 40 mcg K2)
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Na 5 dni przed badaniem, raczej zrób, 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

 4. avatar władek 9 września 2019 o 18:17

  Mam ph moczu ciągle 5, na sodzie podnosi się do góry, ale tak to cały czas 5. Rano biała piana (grzyb?), często sikam to przezroczysty. W moczu nie ma bakterii a w nasieniu klebsiella i chlamydia trachomatis, niezniszczalne dla antybiotyków,co na to poradzić?

  1. avatar Jarmush 9 września 2019 o 18:47

   A jak u Ciebie z jelitami, trawieniem, wyniki badań ? Robisz może kurację 4 szklanek? Witaminy, minerały. Poza tym jak się czujesz, ile masz lat?

 5. avatar władek 11 września 2019 o 13:03

  Jelita w porządku, trawienie dobre, badania watroba, morfologia dobrze. Witaminy b complex, c, d z minerałów selen, cynk, magnez. Dha EPA kwasy. Stawy lekko bolą. Biorę rano sodę żeby mocz był zasadowy. Wiek średni. Kuracja 4 szklanek co to jest? Piję zioła mieszanki na układ moczowy. Co mogę jeszcze zrobić?

  1. avatar Jarmush 11 września 2019 o 16:16

   D mam nadzieję że bierzesz z K2, tu jest kuracja, można dodać szklankę zero własnie z sodą, ale trzeba badać sód i potas, oraz pH moczu https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

 6. avatar Miaa30 15 października 2020 o 14:21

  Droga Pepsi poradź. Od 3 lat moje pH moczu wynosi 8, choć zawsze miałam 6,5 oraz ciężar właściwy poniżej normy. Reszta wyników w normie. Chodzę do toalety dość często bo czuję parcie na pęcherz i oddaje raczej mała ilość moczu (max 150-200ml podczas 1 mikcji) Jem mięso 3 x w tyg, nabiał też niestety. Staram się jeść warzywa i owoce codziennie. Teraz jestem w ciąży i pH wzrosło do 8,5! Nadal ciężar właściwy poniżej normy oraz dodatkowo zauważyłam że rano mocz jest całkiem mętny, później staje się bardziej przejrzysty. Piję małymi lyczkami i pewnie max 1 litr wody dziennie oraz jakieś herbaty czy zupę. Nie mam żadnych objawów zakażenia moczowo plciowego. Podpowiedź czy teraz w ciąży żurawinę TIB mogłabym brać żeby obniżyć pH, co jeszcze byłoby bezpieczne w ciąży? Dziękuję 🙂

  1. avatar Jarmush 15 października 2020 o 15:00

   żurawina This is BIO możesz nią zakwasić mocz, ale jest pytanie co jest powodem, oddaj mocz do analizy z posiewem bakteryjnym dodatkowo <3 jaki poziom sodu, potasu, kreatyniny, kwasu moczowego i mocznika ?

   1. avatar Miaa30 27 października 2020 o 18:40

    Droga Pepsi, mam wyniki, które mi sugerowałaś wykonać. Jestem w 13tc
    Kreatynina 0,5 (0,5-0,9)
    eGFR >60 (>=60)
    Kwas moczowy 2,7 (2,4-5,7)
    Mocznik 15 (15-40)
    Sód (wykonany krótki czas przed ciążą) 138 (136-145)
    Potas (wykonany krótki czas przed ciążą) 3,8 (3,5-5,1)

    Badanie moczu:
    Mocz mętny
    cięzar własciwy 1,010 (1,015 – 1,025)
    pH 8
    Ketony 15 (

    1. avatar Jarmush 28 października 2020 o 05:05

     Droga Miaa, pierwsza część badań dobra. Trochę zbyt alkaliczny mocz jak na rano na czczo. Na jakiej jesteś diecie?

     1. avatar Miaa30 28 października 2020 o 18:57

      Pepsi czy mój wcześniejszy wpis został urwany na ketonach czy ja tylko tak widzę u siebie?
      Jem warzywa ale i mięso, trochę nabiału. Takie pH mam gdzieś od ok 3 lat, wczesniej miałam 6,5 a dietę kiedyś chyba jeszcze gorsza mialam, teraz wiecej dbam. Jak kiedys przez 3 dni sprawdzałam jak pH rośnie w ciągu dnia, to wygladało to tak. Rano wysokie 8-8,5, ok 12 7-7,5 i pozniej małało do wieczora, poznym wieczorem ok 23 było 6-6,5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Na duże smutki, humory i gubienie parasolek

Antyzapalne kwasy Omega 3 TiB 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum