Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 928 076
39 online
38 714 VIPy

Monsanto znów płaci miliony. Jak szkodzi glifosat i Roundup?

Ława przysięgłych z kalifornijskiego sądu orzekła, że Monsanto musi zapłacić ponad 2 miliardy dolarów odszkodowania parze, która po stosowaniu herbicydu zachorowała na nowotwór. To trzeci, a zarazem najwyższy wyrok tego typu przeciwko koncernowi należącemu do przedsiębiorstwa Bayer. Przysięgli orzekli, że produkt Monsanto jest odpowiedzialny za wystąpienie nowotworu (chłoniaka nieziarniczego) u Alviego i Alberty Pilliod. Sąd nakazał firmie zapłacić każdemu z nich miliard dolarów odszkodowania i ponad 55 milionów dolarów dodatkowej rekompensaty za straty. Zwycięstwo rodziny Pilliodów nastąpiło po dwóch innych wygranych pozwach przeciwko Monsanto z powodu Roundupa. Warto napomknąć, że Roundup to najpopularniejszy na świecie środek chwastobójczy, który naukowcy powiązali z nowotworem uszkadzającym układ odpornościowy. Poprzednie sprawy wygrali: – Dewayne Johnson, były konserwator ze śmiertelnym nowotworem, który otrzymał 289 milionów dolarów odszkodowania, – Edwin Hardeman, który używał środka w swoim ogrodzie i otrzymał 80 milionów dolarów zasądzonej rekompensaty. Ostatni werdykt zasądził najwyższą jak dotąd karę. To oznacza większą presję dla koncernu Bayer, którego akcje w następstwie wyroków znacząco spadły. Firma nie zapłaciła zresztą ostatni raz, bo podobnych pozwów już teraz czekają na nią tysiące.


Wielki przekręt Monsanto?

Wielokrotnie orzekano, że Roundup został wadliwie zaprojektowany, firma nie ostrzegła konsumentów o ryzyku nowotworu, a Monsanto działało niedbale. Ujawniono między innymi wewnętrzne dokumenty Monsanto potwierdzone przez prawników. Dokumenty te ujawniają sposoby, w jakie firma zastraszała i przekupowała przez lata naukowców, dzięki czemu pomogła badaniom broniącym bezpieczeństwa glifosatu, głównego składnika popularnego środka. Tymczasem, mimo donosów o coraz większej ilości spraw przeciwko Monsanto, Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) pod rządami Trumpa nadal podkreśla, że Roundup jest bezpieczny. Tak samo oświadcza Bayer i Monsanto.

Jak powiedział R. Brent Wisner, jeden z prawników Pilliodów, w swoim oświadczeniu

„Monsanto nigdy nie miało żadnego interesu w ustaleniu, czy Roundup jest bezpieczny. Zamiast inwestować w solidne badania, zainwestowali miliony w atakowanie nauki, która zagrażała ich programowi biznesowemu”. Pilliodowie, którzy mają ponad 70 lat i żyją nieopodal San Francisco, używali herbicydu przez ponad 30 lat w swoim domu. W 2011 roku Alva został zdiagnozowany z chłoniakiem nieziarniczym kości. W 2015 roku u jego żony, Alberty, wykryto nowotwór mózgu. Obydwoje są obecnie w remisji, ale badania potwierdziły trwały uszczerbek na ich zdrowiu spowodowany chorobą. Jak kiedyś napisałem, Twoja nietolerancja glutenu może być zatruciem… glifosatem. Michael Miller, inny adwokat pary, zauważył, że sędzia w tym przypadku zezwolił zespołowi prawnemu na przedstawienie istotnych dowodów dotyczących postępowania Monsanto. Zupełnie inaczej niż w przypadku poprzednich rozpraw, w których materiał dowodowy był znacząco ograniczony.

Jak powiedział:

„W końcu pozwolono nam pokazać jury górę dowodów na to, że Monsanto manipuluje nauką, mediami i agencjami regulacyjnymi. W ten sposób przekazują swoją własną agendę pomimo poważnej szkody jaką Roundup czyni dla królestwa zwierząt i ludzkości.”

Monsanto wciąż broni swojego stanowiska

Bayer zapowiedział odwołanie od wyroku. Firma powołuje się na ciągłe zatwierdzanie glifosatu przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) i „zgodę wśród wiodących orzeczników z dziedziny zdrowia na całym świecie, że produkty na bazie glifosatu są bezpieczne w stosowaniu i że glifosat nie jest rakotwórczy i ma za sobą 40 lat szeroko zakrojonych badań naukowych na których opierają się pozytywne wnioski.” Wewnętrzne dokumenty ujawnione podczas rozpraw wielokrotnie rzucały ostre światło na bliskie stosunki Monsanto z amerykańskimi organami nadzoru. Procesy rozpoczęły się po kluczowym orzeczeniu Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami przewodzonymi przez WHO w 2015 r. Zgodnie z badaniem glifosat jest „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi”. Adwokaci powodów twierdzą, że obecnie w stanowych i federalnych sądach w Stanach Zjednoczonych toczy się 13 400 podobnych procesów w sprawie rakotwórczego działania Roundupa. Niech Bayer lepiej zapnie pasy.

na zawsze Twój, Horry Porttier

Źródła: usrtk.org/monsanto-roundup-trial-tacker/roundup-trial-involving-married-couple-with-cancer-nearing-end/ reuters.com/article/us-bayer-glyphosate-lawsuit/california-jury-hits-bayer-with-2-billion-award-in-roundup-cancer-trial-idUSKCN1SJ29F theguardian.com/business/2019/may/13/monsanto-cancer-trial-bayer-roundup-couple

(Visited 4 368 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Malina 23 maja 2019 o 17:21

  Dzieki Horry, wlasnie wczoraj mialam ostra dyskusje z kims, kto uwaza, ze nagonka na glifosat to manipulacja. Cale szczescie coraz wiecej ludzi staje sie swiadomych

 2. avatar Julia 24 czerwca 2019 o 16:25

  A czy łun, ten Roundup, albo ten glifosat, jest też stosowany w Polendii?

  1. avatar Jarmush 24 czerwca 2019 o 20:23

   codziennie, na każdym kroku, na każdym osiedlu, wszędzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum