Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 812 216
171 online
42 345 VIPy

Co, gdy zapach Twojego potu nagle się zmienił? Jakie choroby wpływają na zapach i kolor potu?

Nagła zmiana zapachu potu

Nagła zmiana zapachu potu.

Cześć Droga Socjeto! Dzisiaj ostry temat, dotyczący całej ludzkości na planecie zwanej Ziemia, czyli zapach potu. Dowiesz się, czy dziwny zapach, który towarzyszy Ci w codziennym życiu może być oznaką choroby. Szczególnie, gdy zapach potu nagle się zmienił. Przyjrzymy się, jakie choroby wpływają na zapach potu u dorosłych, dzieci i osób starszych. Czy zmiana koloru potu może świadczyć o chorobie, oraz jak dieta wpływa na jego barwę?

Zapraszam Cię do lektury i poznania przepastnych tajemnic zapachu naszych ciał!

Nagła zmiana zapachu potu – co ma na nią wpływ?

Dziwny zapach potu pod pachami

 • Pierwszym czynnikiem wpływającym na zapach potu jest ilość i rodzaj bakterii obecnych na skórze.

Bakterie te są odpowiedzialne za rozkładanie potu, co prowadzi do wydzielania nieprzyjemnych zapachów. Pot sam w sobie jest praktycznie bezwonny, ale  właśnie działanie bakterii sprawia, że zaczyna, nie owijając w cotton, śmierdzieć.

Częste mycie, następnie olej kokosowy z kroplami ulubionego i nieuczulającego Cię olejku plus szczypta sody oczyszczonej, lub dobrego chlorku magnezu. I sprawa załatwiona.

 • Drugim istotnym czynnikiem wpływającym na zapach potu są hormony.

Och hormonki.

Zmiany hormonalne mogą prowadzić do zwiększonej produkcji potu oraz zmiany jego składu chemicznego, co może wpłynąć na intensywność i charakterystykę woni. Przykładem takiej sytuacji są okresy dojrzewania czy menopauza u kobiet.

 • Ponadto zmiany emocjonalne wpływają na zapach skóry, nasilenie pocenia się oraz mogą zmienić zapach potu. (1)

Bowiem podczas stresujących sytuacji produkujesz więcej adrenaliny, która stymuluje gruczoły potowe.

 • Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na zapach potu jest Twoja dieta.

Jedzenie o silnym aromacie, takie jak czosnek, cebula czy mocne przyprawy, może prowadzić do intensyfikacji zapachu potu. Podobny efekt mogą wywołać również alko i niektóre leki.

Odpowiednie nawodnienie może pomóc w zmniejszeniu intensywności zapachu potu, rozpoczęcie dnia od 4 szklanek łagodzi zapach potu.

 • Tak, szczególny zapach ciała może być również oznaką choroby.

Niech ilość Twoich poranków
Pomnaża codzienny rytuał 4 Szklanków !:)


Nagła zmiana zapachu potu u dorosłego. Jakieś choroby?

Wiele różnych chorób, w tym poważnych, może wpłynąć na zapach potu.

 • Jedną z takich chorób jest hiperhydroza, czyli nadmierne pocenie się.

Osoby cierpiące na tę dolegliwość często skarżą się na nieprzyjemny zapach potu, który może wynikać z nadmiernego namnażania się bakterii na skórze. Należy jednak pamiętać, że hiperhydroza sama w sobie nie jest chorobą. Jest to raczej objaw innych schorzeń takich jak cukrzyca, otyłość czy zaburzenia hormonalne.

 • Cukrzyca

W przypadku osób z cukrzycą, zmiana zapachu ciała może być oznaką kwasicy ketonowej związaną z tą chorobą. Wysoki poziom ketonów powoduje zakwaszenie krwi, a zapach ciała przybiera słodkawy, lub owocowo kwaśny aromat. Niektórzy zauważają, że to zapach acetonu.

 • Dna moczanowa
 • Okres menopauzy
 • Nadczynność tarczycy
 • Choroba wątroby (niewydolność wątroby)
 • Choroba nerek (niewydolność nerek)

Natomiast w przypadku chorób wątroby lub nerek, woń  ciała może przypominać zapach wybielacza (amoniak) z powodu nagromadzenia się toksyn w organizmie.

 • Choroby zakaźne
 • Zapach potu może również ulec zmianie w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej skóry, ale to wiadomo

Kiedyś felczer obwąchiwał zmiany skórne, przykładowo gojącą się ranę.

Ostry zapach potu

Bakterie i grzyby rozmnażają się na wilgotnej i ciepłej powierzchni skóry, co prowadzi do wydzielania nieprzyjemnego, ale bez eufemizmów mi tu, paskudnego odoru.

 • Przykładem takiej infekcji jest liszajec pachwinowy

Jest to grzybica dotykająca przede wszystkim fałdów skórnych w okolicy pachwinowej.

Cebulowy zapach potu

 • Ostatnio zgłosiła się do mnie kobieta, której pot i generalnie skóra ma zapach cebuli i czosnku, pomimo, że odstawiła te pokarmy. I właśnie kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu potu u dorosłych może być bromhidroza.

To schorzenie charakteryzuje się wydzielaniem potu o bardzo silnym i nieprzyjemnym zapachu, który wynika z obecności substancji siarkowych w wydzielinie gruczołów apokrynowych. Bromhidroza może być spowodowana genetycznie lub występować jako objaw innych chorób takich jak infekcje bakteryjne skóry czy zaburzenia metaboliczne.

 • Oczywiście, warto również wspomnieć o tym, że zmiana diety oraz stylu życia może wpłynąć na zapach potu u dorosłych. Jedzenie dużej ilości czosnku, cebuli czy alkoholu, a nawet kawy, może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu potu.

Dlatego, jeśli zauważysz u siebie problem z okropnym zapachem potu, przede wszystkim zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe oraz higienę osobistą. Jeśli jednak zmiana diety i czystość nie przynosi rezultatów, podejdź do tematu rozsądnie w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

 • Wreszcie istnieją też rzadsze przyczyny nietypowego zapachu potu, takie jak trimetylaminuria

Jest to genetyczne zaburzenie metaboliczne charakteryzujące się silnym RYBIM zapachem potu i oddechu. Osoby dotknięte tym schorzeniem mają problem metaboliczny z przetwarzaniem aminy o nazwie trimetylaminę, która gromadzi się w organizmie i wydzielana jest przez pot oraz oddech. Leczenie tego zaburzenia polega głównie na odstawienie pokarmów bogatych w cholinę, takie jak jaja czy ryby.

Ciekawostka

Generalnie dużo białka zwierzęcego w diecie zmienia pot na bardziej smrodliwy, a więcej surowych pokarmów roślinnych na bardziej świeży.

Witarianie mają mniej śmierdzący pot. Teoretycznie, ponieważ są zeznania świadków,  że proszono witarianina Stev’a Jobsa, aby jednak stosował w pracy antyperspirant. 

 • No i są jeszcze raki (2)

Dlaczego rak ma zapach?

Jednym z lotnych związków organicznych (LZO), które mogą wytwarzać zapach, jest poliamina. Ten związek jest często wytwarzany na wyższych poziomach w KOMÓRKACH, KTÓRE SZYBKO SIĘ DZIELĄ, co robią komórki rakowe. Poliaminy można wykryć we krwi i moczu osób chorych na raka. (4)

Już w sierpniu 2008 roku (5) dr Michelle Gallagher i jego współpracownicy zwrócili uwagę, że psy można szkolić w wykrywaniu guzów skóry, ponieważ guzy mają inny zapach niż normalna skóra. Opierając się na tym badaniu, naukowcy odkryli, że skóra osób z rakiem skóry wydziela chemiczny profil zapachowy, który bardzo różni się od zapachu osób bez raka skóry.

„Naukowcy spekulowali, że guzy wydzielają różne zapachy, ale jako pierwsi zidentyfikowaliśmy i określiliśmy ilościowo związki związane z zapachem raka skóry” – mówi Gallagher, chemik analityczny, który przeprowadził badanie, pracując jako badacz podoktorancki pod kierunkiem George’a Preti, również chemika, w Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

Badacze skupiają się na możliwości wykrycia zapachu raka, aby pomóc w szybszym postawieniu diagnozy.

Wiedza

Badania wykazały, że psy mają potencjał wyczuwania lotnych związków organicznych (LZO) znacznie lepiej niż ludzie. (3) LZO są produktami ubocznymi niektórych procesów biologicznych zachodzących w organizmie. Rzeczy takie jak infekcja, stan zapalny, a nawet rak mogą wytwarzać LZO, które można wyczuć w oddechu lub moczu. Po prawdzie należy jednak dodać, że badanie nie wspomina, czy pies zidentyfikował LZO u osób bez raka. 

Zauważmy jednak, że nie ma standardowych procedur testowania LZO ani nie udowodniono korzyści klinicznych z przeprowadzania takich testów. 

Chemioterapia w leczenia raka często zmienia zapach ciała

Jakie choroby zmieniają zapach potu u dzieci?

U dzieci również występują choroby, w tym niestety poważne, które mogą wpłynąć na zapach potu.

 • Jedną z nich jest mukowiscydoza, czyli genetycznie uwarunkowana choroba metaboliczna

W przypadku tej choroby pot może mieć bardzo intensywny, słony smak i nieprzyjemny zapach. Dzieci z mukowiscydozą często mają problemy z oddychaniem, trawieniem oraz infekcjami płuc. Ważne jest więc, aby w przypadku podejrzeń o mukowiscydozę u dziecka skonsultować się z lekarzem specjalistą.

 • Innym schorzeniem (w sumie nie schorzeniem) wpływającym na zapach potu u dzieci jest hiperhydroza, czyli nadmierne pocenie się

Chociaż samo pocenie nie jest chorobą, może być objawem innych schorzeń lub zaburzeń hormonalnych. Nadmierna ilość wydzielanego potu sprzyja rozwojowi bakterii na skórze, co prowadzi do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Warto pamiętać, że DZIECI SĄ BARDZIEJ NARAŻONE NA ODWODNIENIE NIŻ DOROŚLI, dlatego ważne jest monitorowanie ilości spożywanych przez nie płynów oraz dbanie o higienę ciała.

 • Zapach potu u dzieci może również zmieniać się w wyniku infekcji bakteryjnych lub grzybiczych skóry

Przykładem takiej infekcji jest liszajec. jest to choroba zakaźna, która może prowadzić do zmiany zapachu potu.

W przypadku zauważenia u dziecka niepokojących objawów, takich jak zmiana zapachu potu, wysypka czy swędzenie skóry, zgłoś się do pediatry. Lekarz z doświadczeniem postawi właściwą diagnozę, a leczenie infekcji bakteryjnych i grzybiczych, nawet jeśli chcesz stosować metody naturalne jest wtedy prostsze.

Jakie choroby wpływają na zapach potu u osób starszych?

U osób starszych, podobnie jak u dzieci i dorosłych, istnieje kilka chorób, które mogą wpływać na zapach potu.

 • Jedną z nich jest cukrzyca, która może powodować specyficzny zapach potu przypominający aceton.

W przypadku niekontrolowanej cukrzycy, organizm zaczyna spalać tłuszcze zamiast glukozy, co prowadzi do powstawania ciał ketonowych. Te substancje wydzielane są przez pory skórne wraz z potem, nadając mu charakterystyczny zapach.

 • Inną chorobą wpływającą na zapach potu u osób starszych jest niewydolność nerek.

Nerki pełnią funkcję filtracyjną w organizmie i usuwają zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, te substancje gromadzą się w organizmie i mogą być wydalane przez skórę wraz z potem. W rezultacie pot może mieć nieprzyjemny, amoniakalny zapach.

 • Podobna sytuacja ma miejsce przy marskości wątroby

Uszkodzenie tego narządu prowadzi do gromadzenia się toksyn we krwi i ich wydalania przez skórę.

 • Infekcje bakteryjne czy grzybicze skóry

Czynniki zdrowotne takie jak infekcje bakteryjne czy grzybicze skóry mogą prowadzić do powstawania nieprzyjemnego zapachu.

Z drugiej strony u osób starszych zmniejsza się wydzielanie potu, co może prowadzić do przesuszenia skóry i zwiększonej podatności na infekcje.

A więc dbanie o higienę ciała oraz regularne badania kontrolne pozwolą na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych.

Nagła zmiana koloru potu, czy może wskazywać na chorobę?

Tak, zmiana koloru potu może być sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z naszym ciałem.

Zwracaj więc uwagę, czy Twój pot ma nietypowy odcień, gdyż może to świadczyć o chorobie.

Choć większość przypadków zmiany koloru potu jest spowodowana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak ubrania czy kosmetyki, to jednak moment rezolutnego zastanowienia nad przyczyną jest wskazany.

 • Przykładem choroby wpływającej na kolor potu jest chromhidroza

Jest to rzadkie schorzenie, które powoduje wydzielanie się barwnego potu. Najczęściej niebieskiego lub zielonego, ale też czarnego. Chromhidroza może być wynikiem zaburzeń metabolicznych lub infekcji bakteryjnej skóry.

 • Innym schorzeniem wpływającym na zmianę koloru potu jest hematohydroza, czyli wydzielanie krwistego potu.

Ta BARDZO RZADKA choroba polega na tym, że naczynia krwionośne otaczające gruczoły potowe pękają pod wpływem stresu lub wysiłku fizycznego, co prowadzi do wymieszania się krwi z potem. Hematohydroza może być objawem innych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze czy hemofilia.

 • Innym przykładem, nie aż tak rzadkim jest hemochromatoza

Nadmierna ilość żelaza w organizmie prowadzi do ciemnobrązowego zabarwienia potu.

Wiedza 

Gdy pojawią się tak niepokojące objawy, należy wykonać badania diagnostyczne, żelazo, ferrytyna w badaniu krwi, co można zrobić od ręki, jeszcze przed wizytą u lekarza. Warto się jednak pospieszyć, bo oprócz zmiany diety hemochromatozę leczy się upuszczaniem krwi. żelazo jest niezbędne do życia i dotleniania komórek, jednak jego nadmiar to silny marker prozapalny. 

Z kolei diagnoza choroby chromhidrozy opiera się na obserwacji objawów klinicznych, czyli nieprawidłowego zabarwienia potu oraz lokalizacji zmian na skórze. Czasami może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak analiza potu, w celu potwierdzenia diagnozy. Leczenie choroby chromhidrozy jest skomplikowane i indywidualne dla każdego pacjenta. 

 • Miej też na uwadze, że niektóre leki oraz suplementy diety mogą wpływać na kolor potu

Przykładem są witaminy z grupy B oraz leki przeciwgrzybicze, które mogą powodować żółte zabarwienie potu. Na przykład ryboflawina (witamina B2) może sprawić, że pot będzie miał intensywnie żółty odcień.

Jeśli zauważysz zmianę koloru potu po rozpoczęciu stosowania nowego leku lub suplementu, DOWIEDZ SIĘ OD specjalisty, CZY JEST TO NORMALNE działanie preparatu.

Greens & Fruits TiB to bardzo bogaty kompleks witamin i minerałów i ponad 50(sic!) wyciągów z owoców, warzyw i ziół!
Jedno opakowanie wystarcza na 3 miesięczną kurację odpornościową i odżywczą po 1 tabletce do śniadania.


Wiedza

Przykładowo ryboflawina, czyli witamina B2 zmienia zabarwienie moczu na kolor fluorescencyjnie żółty i jest to zjawisko czysto optyczne zachodzące w kryształkach moczu w połączeniu z witaminą B2. Dlatego biorąc tabletkę wysokiej jakości witamin i minerałów Greens & Fruits TiB, która zawiera ODPOWIEDNIO duże ilości witaminy B2, Twój mocz będzie fluorescencyjnie żółty. 

 • W przypadku osób dorosłych i starszych należy zwrócić uwagę na takie schorzenia jak marskość wątroby czy niewydolność nerek.

Te choroby mogą prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej oraz gromadzenia się substancji szkodliwych dla organizmu, co może objawiać się między innymi zmianą koloru potu.

 • Jest też rzadka przypadłość zwana żółtaczką hemolityczną noworodków, która może prowadzić do wydzielania się żółtego potu u niemowląt
 • Wspomnę również o żółtaczce jako jednej z przyczyn zmiany koloru potu

Żółtaczka to stan, w którym dochodzi do nagromadzenia bilirubiny we krwi oraz tkankach organizmu, co prowadzi do żółtego zabarwienia skóry i białkówek oczu. W przypadku żółtaczki, pot może również przybrać żółty kolor. Jeśli zauważysz u siebie lub swoich bliskich niepokojące zmiany w kolorze potu, zgłoś się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i ewentualnego leczenia.

Żółtaczka to nie są żarty!

Z drugiej strony proszę nie histeryzuj, gdyż nie każda zmiana koloru potu musi być powodem do niepokoju, po pierwsze zrozumienie, a często wystarczy zmiana diety czy rezygnacja z pewnych kosmetyków, aby problem zniknął.

Jak Twoja dieta wpływa na kolor potu?

Dieta ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, a więc także na wygląd i zapach potu.

Niektóre produkty spożywcze mogą powodować zmiany w kolorze:

 • Przykładem takiego pokarmu jest burak, który może sprawić, że pot będzie miał różowy odcień.

Wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości białka, witamin i minerałów może przyczynić się do poprawy jakości potu oraz zmniejszenia jego nieprzyjemnego zapachu.

Szczególnie ważne są witaminy z grupy B oraz cynk, no i woda!

 • Niedobór witamin z grupy B oraz cynku może prowadzić do intensyfikacji nieprzyjemnego zapachu potu.
 • Pamiętaj o nawodnieniu organizmu, 4 szklanki (!!!) na rozpoczęcie dnia znowu kłaniają się nisko Drogiej Socjecie

Picie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać równowagę elektrolitową i sprzyja prawidłowej pracy gruczołów potowych.

Nagła zmiana zapachu potu!

Jakie objawy pocenia się i zapachu ciała powinny Cię zaniepokoić?

 • Częste pocenie się lub przesiąknięte potem ubrania

Nawet jeśli nie jesteś aktywna fizycznie, ani nie przebywasz w ciepłym otoczeniu.

Załóżmy, że nie masz też menopauzy (chociaż peruwiańska maca zamiast HTZ już mogłaby sobie czekać na spożycie)

 • Pocenie się tak bardzo, że przeszkadza Ci w codziennych czynnościach, takich jak próba trzymania długopisu, przekręcania klamki lub korzystania z komputera
 • Pocenie się podczas snu
 • Skóra stale wilgotna od potu
 • Częste infekcje skóry w obszarach ciała ze skłonnością do pocenia się
 • Owocowy, czy acetonowy zapach ciała, który może wskazywać na cukrzycę
 • Zapach ciała przypominający wybielacz, amoniak, który może być oznaką choroby wątroby lub nerek.
 • Nagła zmiana zapachu ciała lub zwiększone pocenie się.

pepsi eliot

Badania

 • (1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9246182/
 • (2) verywellhealth.com/what-cancer-smells-like-5212224
 • (3) bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12885-021-08651-5
 • (4) jeccr.biomedcentral.com/articles/10.1186/1756-9966-30-95
 • (5) acs.org/pressroom/newsreleases/2008/august/first-detection-of-odor-profile-for-skin-cancer-may-lead-to-rapid-non-invasive-diagnostic-test.html

(Visited 4 400 times, 9 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Ania 23 maja 2023 o 17:20

  Peps, jesteś specjalistką od biegania, spotkałaś się może z czymś takim, gdy po krótkim czasie od rozpoczęcia biegu pojawia się świąd ciała – klatki piersiowej, rąk, jest to tak intensywne, że nieraz nie ma wyjścia i trzeba przerwać bieg? Nie pojawia się to za każdym razem, tylko raz na jakiś czas. O czym może świadczyć taki objaw?

  1. avatar Pepsi Eliot 23 maja 2023 o 20:13

   1. Jeśli biegasz w lesie lub na obszarze, gdzie występuje dużo pyłków (próchnica), może to powodować reakcję alergiczną u niektórych osób. Pyłki mogą osiadać na skórze i wywoływać swędzenie i uczucie pieczenia. Rozważ alergię na jakieś substancje lub rośliny.

   2. Nadmierna potliwość: Podczas biegu intensywnie pracują mięśnie i organizm zwiększa produkcję potu w celu schładzania ciała. Nadmierne pocenie się może powodować podrażnienie skóry i swędzenie. Stosujesz odpowiednią odzież sportową, która pozwala skórze oddychać?Używasz bawełnianej odzieży, która dobrze wchłania pot?

   3. Uczulenie na materiały. Pewne materiały syntetyczne lub dodatki chemiczne mogą powodować podrażnienie skóry. Spróbuj zmienić odzież i zobacz, czy to pomaga w złagodzeniu objawów.

   4. Suchość skóry. Intensywna aktywność fizyczna, tak jak bieganie, może prowadzić do utraty wilgoci przez skórę. Jeżeli twoja skóra jest sucha i odwodniona, może swędzieć podczas biegu. Ile pijesz? Robisz przynajmniej 3 szklanki przed biegiem?

 2. avatar Ania 23 maja 2023 o 21:31

  Dzięki za szczegółową odpowiedź. Punkt 1 raczej odpada, bo skoro to swędzenie występuje jednego dnia, a drugiego nie, to raczej warunki alergiczne nie zdążyły się zmienić. 2 też odpada, bo to jest na samym początku, kiedy jeszcze nie było czasu się spocić. 3 również, bo w tych samych ciuchach raz występuje, a innym razem nie. 4 ma duży sens – faktycznie czuję się podczas tego świądu jakby na sucho, potu nie ma za bardzo, a i nie piję 3 szklanek przed biegiem. Myślę, że to może być to plus może jakieś inne, nieznane czynniki. Czy doświadczyłaś kiedyś czegoś podobnego? Dzięki!

  1. avatar Pepsi Eliot 23 maja 2023 o 21:53

   jestem zawsze doskonale nawodniona, nie wyobrażam sobie wyjścia na codzienny trening bez wypicia minimum moich 3 szklanek

 3. avatar Bandzik1 24 maja 2023 o 14:52

  Dzien dobry Pepsi, dziekuje za kolejna porcje wiedzy.
  A ja z tematem wiecznie wilgotnych stop. Gdzie szukac przyczyny? Stopy sa caly czas wilgotne i zimne. Nie ma nieprzyjemnego zapachu. Moje funkcjonowanie polega na wymianie skarpet, ich suszeniu, ogrzewaniu ale to nic nie daje…
  Dermatolog nic sensownego nie wie w temacie.. dla mnie to nie jest nadpotliwosc bo nie ma nieprzyjemnego zapachu
  Gdzie szukac przyczyny? Badania laboratoryjne sa w normie, biore Twoje suple,
  Serdecznie pozdrawiam
  Anna

  1. avatar Pepsi Eliot 24 maja 2023 o 15:42

   Nabawiłaś się prawdopodobnie „stopy okopowej” – trench foot
   Trzeba się tym zająć na poważnie

   Same zimne stopy mogą być objawami choroby podstawowej, jak:

   Choroby autoimmunologiczne (niedokrwistość) .
   Choroba serca .
   Zmiany hormonalne ( niedoczynność tarczycy ).
   Wąskie blokady tętnic lub zwężone naczynia krwionośne.
   Stany nerwowe ( fibromialgia )
   Choroba tętnic obwodowych
   objaw Raynauda
   Skutki uboczne leku, jak:

   Beta-blokery na nadciśnienie
   Ergotamina na bóle głowy
   Pseudoefedryna w leczeniu przeziębienia

   LECZ!

   Jednak zimne i wilgotne stopy, to może być Stopa Okopowa, tu masz artykuł na temat stopy okopowej https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24392-trench-foot, to może się rozwinąć w coś bardzo złego, dlatego koniecznie namawiam Cię na wizytę u dobrego lekarza. Nie bagatelizuj tego!

   Podam Ci kilka ogólnych zaleceń, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i wspomaganiu procesu leczenia:

   Utrzymuj stopy suche: Staraj się trzymać stopy w suchym środowisku. Unikaj narażania ich na wilgoć i mokrość. Jeśli stopy są mokre, należy je delikatnie osuszyć i zmienić wilgotne skarpety lub buty.

   Ciepło i ochrona: Stosuj ciepłe okłady, termofory lub specjalne ogrzewane wkładki, aby pomóc ogrzać stopy. Ważne jest również noszenie odpowiednich, ciepłych butów i skarpet, które zapewnią izolację termiczną i ochronę przed wilgocią.

   Podnoszenie nóg: Odpoczywaj z podniesionymi nogami, aby pomóc w zmniejszeniu obrzęku i poprawie krążenia.

   Łagodzenie bólu, gdyby taki się pojawił: Możesz stosować naturalne bezpieczne dla skóry maści (maść tygrysia ze sklepu ze zdrową żywnością, nie wiem czy w każdym sklepie jest) które mogą pomóc złagodzić dyskomfort.

   Zdrowa dieta i nawodnienie: Wspieraj zdrowie ogólne organizmu, utrzymując dobrą dietę i nawodnienie. To pomoże wzmocnić układ odpornościowy i przyspieszyć proces gojenia. Czyli nadal 4 szklanki (tam jest magnez, C i inne wspaniałości, jak przeciwzapalna kurkuma i chlorofil) , 1 tabletka Greens & Fruits TiB do śniadania (kuracja 1 opakowaniem), 2 D3+k2 TiB po śńiadniu wraz z 1 przeciwzapalną Omega 3 TiB

   Jednak powtórzę, że w przypadku trench foot ZAWSZE należy skonsultować się z lekarzem. OCENI STOPIEŃ USZKODZENIA i udzieli wskazówki dotyczące dalszej opieki nad stopą okopową.
   <3

 4. avatar Paulina22. 2 sierpnia 2023 o 15:45

  Dzień dobry Pepsi, od około 3-4 tygodni dostrzegłam, że mój pot zmienił zapach na jakby bardziej słodkawy i intensywny. Pomyślałam, że może jest po prostu gorąco, dodatkowo doszedł stres, więc znalazłam sobie powód. Ale od 10 dni przelewa mi się strasznie w jelitach, brzuch mam wzdęty (normalnie zawsze był płaski), pobolewa mnie on w różnych miejscach, mdli mnie, a przy okazji miesiączki dostałam wysokiej gorączki z dreszczami (zwaliłam to na karb po prostu trudnej menstruacji, choć wcześniej nigdy tak nie miałam). Dodatkowo wysypało mnie krostami na twarzy i plecach. Ogólnie jestem jakaś drażliwa i jakby depresyjna. Czuję, że naprawdę nie jestem w formie, co do mnie jest niepodobne i nawet mój partner stwierdził, że jakoś dziwnie pachnę. Nie wiem od czego się zabrać za temat, bo przejechałam się już wielokrotnie na medycynie tradycyjnej. Myślę o pasożytach. Może masz jakiś pomysł?

  1. avatar Pepsi Eliot 2 sierpnia 2023 o 21:48

   Trzeba wykluczyć te choroby, które się z tym zapachem wiążą, są w artykule. Obserwujesz siebie, czy coś z tego jest prawdopodobne?

   1. avatar Paulina22. 2 sierpnia 2023 o 22:55

    Tak, obserwuję siebie i właśnie średnio którakolwiek z powyższych przypadłości do mnie pasuje. No i są w pakiecie te nieustępujące problemy z układem pokarmowym i skórą. Myślisz, że warto zrobić badania w kierunku pasożytów?

    1. avatar Pepsi Eliot 3 sierpnia 2023 o 10:31

     Ja to widzę inaczej, zbadałabym: cukier i insulinę na czczo, mocz (pH moczu), kreatyninę, kwas moczowy, sód, potas, magnez, wapń i próby wątrobowe. 4 szklanki systematycznie wspierają ciało w oczyszczaniu, w tym z pasożytów, oraz inicjują powstawanie właściwej flory bakteryjnej.

 5. avatar Maggie 22 września 2023 o 11:59

  Zauważyłam (rok temu), że odkąd zaczęłam żyć ze swoim mężem moje ciało zaczęlo produkowac bardzo nieprzyjemny zapach potu, dokladnie taki sam, jak ma moj maz od wielu lat. Szukam przyczyny, zeby zlikwidowac problem u nas obojga.
  Czy możesz coś podpowiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Kolagen

Polecam najwyższej  jakości morski Kolagen Peptan F TiB o opatentowanej formule

KOlagen

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum