A kolagen TiB? A Shake Shake TiB?
Czasem zbyt prostolinijnie traktujemy wszelakie koncepty dotyczące zdrowia i odżywiania. Na przykład hormony takie jak kortyzol, insulina czy testosteron klasyfikujemy jako dobre lub złe, podczas gdy mają one swoją określoną, znacznie bardziej złożoną, funkcję w ciele. Tak samo ma się sprawa jeśli chodzi o stany zapalne. Mogą one nawet ocalić Twoje życie, po to w końcu są! Stany zapalne powstają w organizmie jako odpowiedź ciała na infekcje i urazy i stanowią mechanizm obronny w trakcie procesu gojenia się urazów. Z tego powodu u osób, które na przykład zwichnęły kostkę, pojawia się obrzęk mający na celu ochronę zranionego miejsca przed dodatkowymi uszkodzeniami. Mówiąc prosto, jeśli przypadkiem zatniesz się przy goleniu, komórki odpornościowe Twojego organizmu wkroczą aby chronić Cię przed patogenami i leczyć ranę. To ostry stan zapalny. Białe krwinki zajmują się swoją robotą w uszkodzonym miejscu, a później odchodzą. Taki stan zapalny jest totalnie w porządku i nie jest groźny dla Twojego organizmu. O ile przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby ich demonizowania, bo nie są one same z siebie szkodliwe ani niebezpieczne dla organizmu. Inaczej jest z chronicznym stanem zapalnym.
To on jest gościem, którego po imprezie, mimo licznych sugestii, nie da się wyprosić z domu i generalnie nie jest mile widziany. Chroniczne stany zapalne czasem rozwijają się przez lata zanim dostrzeżesz ich pierwsze sygnały. Nie biorą się jednak znikąd. Prozapalna dieta, stres oksydacyjny, niedotleniony, zakwaszony organizm, szczególnie w komplecie z innymi chorobami, to zapalenie instant. Dochodzą do tego leki na receptę (i nie tylko), chroniczny stres, antybiotyki, w tym te w żywności i brak snu.
Nie sposób nie zwrócić uwagi na połączenie stanów zapalnych organizmu i zdrowia jelit. Chroniczne stany zapalne to prosta droga do dysbiozy, przerostu bakterii jelita cienkiego i nieszczelności jelit. Tymczasem to co wpływa na Twoje jelita, wpływa także na Twój mózg. Zwróć uwagę na fakt, że to jelita wytwarzają 90-95% neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia, czyli serotoniny. (1) To może wytłumaczyć dlaczego stany zapalne mogą prowadzić do zaburzeń nastroju.
Skąd masz wiedzieć, że dotyczy Cię problem stanu zapalnego? Prawdopodobnie większość ludzi ma większy lub mniejszy stan zapalny. Czasem jego objawy będą oczywiste (ciągłe zmęczenie), jednak nie jest to reguła.
– z wysokim ciśnieniem krwi, – z zespołem metabolicznym, – otyłych, – z podkrążonymi oczami, – z problemami skórnymi (egzema, łuszczyca, pokrzywka, suche plamy), – doświadczających bolesności mięśni i stawów.
Markery stanów zapalnych takie jak badanie CRP, czyli badanie poziomu stężenia białka C-reaktywnego, są w stanie przewidzieć problemy zdrowotne, włączając w to problemy zdrowia serca. Białko C-reaktywne (CRP) to białko wytwarzane przez wątrobę. Podwyższone poziomy wskazują, że Twoje ciało ma gdzieś zapalenie. Jeśli jego poziom jest wyższy niż 3.0mg/L oznacza to zwiększone ryzyko zachorowania.
– fosfolipaza A2 związana z lipoproteinami, która wskazuje na stan zapalny w naczyniach krwionośnych (Lp-PLA2), – ferrytyna, – morfologia CBC, – Hemoglobina glikowana (HGBa1c, idealnie < 5.7), – cukier we krwi na czczo (idealnie <90).
Czas: 30 sekund dziennie W przeglądzie badań opublikowanych przez magazyn Nutition Reviews, potwierdzono, że witamina D ma wpływ na redukcję stanów zapalnych wywołanych przez cukrzycę typu 2. (2) Przewlekłe zapalenie niskiego stopnia często jest obecne w rozwoju cukrzycy typu 2. Zespół naukowców z Uniwersytetu Monash w Melbourne, w Australii, podczas metaanalizy 20 randomizowanych prób kontrolnych, wykazał, że suplementacja witaminy D zmniejsza trzy markery zapalne u osób z cukrzycą typu 2. Osoby, którym podawano witaminę D miały niższy poziom białka C-reaktywngo, niższy czynnik martwicy nowotworów-alfa i zmniejszoną szybkość sedymentacji erytrocytów w porównaniu do tych, którzy nie przyjmowali witaminy D. Przy okazji wykazano wyższe poziomy leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za tłumienie głodu. Co prawda badania skupione były wokół osób z cukrzycą, ale także zdrowe osoby cierpią korzyści ogólnozdrowotne i przeciwzapalne z przyjmowania tej witaminy. Badania przeprowadzone w Czechach oceniły natomiast rolę witaminy K2 w formie MK-7 przy zapaleniach i okazało się, że zapobiega zapaleniu przez zahamowanie markerów prozapalnych wytwarzanych przez białe krwinki, zwane monocytami. (3) Sprawdź naszą doskonałą D3+K2 TiB® do ssania, z naturalnym wiśniowym aromatem, która wchłania się z receptorów podjęzykowych!
Ten szot to miks silnie przeciwzapalnych substancji, które wspólnie tworzą mieszankę o niezrównanej mocy. Potrzebujesz: – soku z 2 cytryn, – 1 łyżeczki kurkumy, – szczypty pieprzu, – ½ łyżeczki imbiru w proszku, – ½ łyżeczki cynamonu cejlońskiego w proszku, – 1/8 szklanki wody (lub więcej, jeśli płyn jest zbyt gęsty). Mieszasz wszystkie składniki bardzo dokładnie i pijesz rano na czczo. Jeśli płyn nie może przejść Ci przez gardło, możesz dodać do niego odrobinkę lucumy lub miodu.
Badanie z 2004 opublikowne w czasopiśmie Oncogene stwierdza, że kurkumina (a także resweratrol) jest skuteczna jako alternatywa dla wielu leków przeciwzapalnych, takich jak aspiryna, a także ibuprofen, sulindak, fenylobutazon, naproksen, indometacyna, diklofenak, deksametazon, celekoksyb i tamoxifen w wywieraniu działań przeciwzapalnych i anty-proliferacyjnych wobec komórek nowotworowych. (4) Spróbuj Kurkumy This is BIO®.
Jest super korzystny dla zdrowia! Zawarte w nim aktywne substancje, czyli gingerol, paradol i szoagol odpowiedzialne są za liczne przeciwzapalne właściwości tego korzenia. I tak też wykazano między innymi, że imbir hamuje produkcję prozapalnych cytokin. (5) Brzmi prosto, ale to wielka sprawa! Naukowcy odkryli, że imbir jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym dla wielu bakterii lekoopornych w zastosowaniach klinicznych. Badacze stwierdzili, że imbir ma ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób drobnoustrojowych [takich jak Bacillus i E. Coli]. (6) Użyj organicznego imbiru, na przykład Imbiru This is BIO®!
Ten jest przyprawą wykorzystywaną od tysięcy lat. Używany był już w starożytnym Egipcie, i to nie tylko jako przyprawa! Stanowił także lek, kosmetyk i środek balsamujący. Bywały czasy, kiedy ceniono go tak bardzo, że kosztował więcej od złota! Wszystkie odmiany cynamonu zawierają kwas cynamonowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne. (7) Dzięki temu nasza magiczna przyprawa pomaga w przepływie krwi przez organizm i zmniejsza obciążenie serca. (8) Spróbuj Cynamonu cejlońskiego This is BIO® prosto ze Sri Lanki.
Metylacja to swojego rodzaju system autoregulacji, który uruchamia odpowiednie procesy w organizmie. Metylacja między innymi reguluje ekspresję genów, modyfikuje metale ciężkie, kontroluje i determinuje funkcje białek i ma wpływ na odpowiedź zapalną Twojego ciała. Witaminy z grupy B są paliwem dla procesów metylacji. Szczególnie witaminy B2, B6, B9, B12 są tu niezbędne.(9)
Czas: 30 sekund dziennie lub 20 minut 3 razy w tygodniu National Health and Nutrition Examination Survey, na podstawie badań z lat 1999-2000, stwierdził, że gdy dorosły człowiek spożywa mniej niż 320 mg (czyli poniżej ustalonej niezbędnej dziennej dawki) magnezu dziennie, występuje od półtora raza do prawie dwóch razy większe prawdopodobieństwo, że jego CRP będzie podwyższone. Możesz suplementować magnez, na przykład Cytrynian magnezu TiB® lub co najmniej 3 razy w tygodniu dodać do kąpieli szklankę soli Epsom, czyli siarczanu magnezu, na przykład tego od TiB®. (10)
Sproszkowane zielonki nie tylko zaoszczędzają czas, ale są prawdziwą skarbnicą substancji odżywczych: na 100 gramów sproszkowanego produktu zużywa się nawet 10 razy więcej tego surowego! Wystarczy dodać czubatą łyżkę jednego z tych przeciwzapalnych proszków do koktajlu aby móc cieszyć się jego właściwościami.
Jarmuż to wołowina wśród roślin! Jedna porcja (około 85g) zawiera 121 mg kwasów tłuszczowych omega-3 i 92 mg kwasów tłuszczowych omega-6. Jego wartość odżywcza czyni go najprawdziwszym super pokarmem – można przetrwać wojnę jedząc tylko jarmuż. Jarmuż zawiera duże ilości witamin A, K, C (ma jej więcej niż pomarańcze!). Do tego ma B6, a także mangan, wapń, potas, magnez i miedź. Zawiera także – w nieco mniejszej ilości – żelazo, fosfor, witaminę B1, B2 i B3. Spróbuj Jarmużu This is BIO®.
uściski:)
Źródła/badania: (1) caltech.edu/about/news/microbes-help-produce-serotonin-gut-46495 (2) nutraingredients.com/Article/2018/04/11/Vitamin-D-could-improve-inflammation-in-type-2-diabetes-Meta-analysis (3) Maresz K. et. al. Dose dependent inhibition of marker of inflammation by pretreatment of human PBMC with MENAQUINONE-7 (MK-7) and cell activation with selected TRL agonists. Proceedings of the 3rd International Nutrition and Diagnostics Conference (INDC 2013) Olomouc, Czech Republic, August 26-29, 2013. (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4176907/ (5) hindawi.com/journals/grp/2015/142979/ (6) researchgate.net/publication/286936027_Antimicrobial_activity_of_ginger_ Zingiber_officinale_extracts_against_food-borne_pathogenic_bacteria (7) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25323520 (8) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/ (9) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4542450/ (10) researchgate.net/publication/7812612_Dietary_Magnesium_and_C-reactive_Protein_Levels
Powiązane artykuły
Komentarze
Super temat, a jak sie to ma do przerostu trzeciego migdałka u dziecka.Czytałam że jest to własnie przewlekły stan zapalny. Dochtore chcą wycinać na gwałt u mojego 5 latka, a ja coś czuje, że nie po to go mamy żeby go wycinać. Co może pomóc w takim przypadku z przewlekłym stanem zapalnym migdałka?
Przeczytaj to http://www.pepsieliot.com/co-mozemy-zrobic-zeby-dochtore-nie-wycielo-migdalkow/
https://www.pepsieliot.com/czy-trzeba-wycinac-przerosniete-migdaly/