fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 309 031
189 online
46 174 VIPy

Domowe sposoby na prosaki, czyli małe grudki na twarzy

Domowe sposoby na prosaki, czyli małe grudki na twarzy

Prosaki to niewielkie biało-żółte punkciki pojawiające się na powierzchni skóry. Mogą wyglądać jak wypryski, ale nie daj się im zmylić. Pod żadnym pozorem nie należy ich wyciskać ani wysuszać. Także ich kuracja powinna wyglądać zupełnie inaczej niż w przypadku wyprysków. Z tego tekstu dowiesz się jak je odróżniać i jak dbać o swoją skórę aby ich uniknąć i nie wywołać podrażnień. 

Prosaki na twarzy

Dowiedz się czym są prosaki, jaka jest różnica między prosakami a wypryskami oraz dlaczego i w jaki sposób wspomagać skórę facjaty kiedy już się pojawią. 

Czy zagadkowe wypryski – prosaki – pojawiły się na skórze Twojego dziecka? Z tego tekstu dowiesz się jak je rozpoznać i jak im zaradzić.

Prosaki czy wypryski?

Wypryski wywołane są infekcją porów skóry, podczas gdy prosaki powstają na skutek nadmiaru keratyny zgromadzonego pod powierzchnią skóry. Najczęściej pojawiają się na wysokości kości policzkowych i wokół oczu. W porównaniu do wyprysków prosaki nie czerwienią się, nie puchną i nie występują w nich stany zapalne. Wiek, płeć ani kolor skóry nie mają wpływu na ich wystąpienie.

Prosaki powstają najczęściej kiedy skóra nie pozbywa się efektywnie złuszczonego naskórka. Martwe komórki skóry, składające się z keratyny, nadbudowują się wówczas na powierzchni skóry, w formie niewielkich cyst. Dzieje się tak na skutek używania ciężkich, zapychających kosmetyków, ale też ze względu na niewystarczającą ilość snu, palenie papierosów i brak odpowiedniej higieny skóry twarzy. Prosaki powstają również na skutek odwodnienia.

Prosaki na twarzy noworodka

Wysypka, podrażnienie skóry czy grudki na skórze noworodka mogą wywołać niepokój rodziców – warto się im przyjrzeć i umieć prawidłowo je rozpoznać. 

U niemowląt naskórek jest cieńszy i delikatniejszy niż u dorosłych, przez co bardziej narażony na podrażnienia i odwodnienie, posiadający mniejszą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami z zewnątrz i substancjami zawartymi w kosmetykach. Także gruczoły łojowe nie są w pełni rozwinięte, a więc bardziej wrażliwe na odwodnienie czy przegrzanie. Wysypki mogą być również wynikiem alergenów zawartych w pokarmie.

Czy moje dziecko ma prosaki?

Jak podano w podręczniku „Pediatria. Diagnostyka i leczenie”, prosaki dotykają około 40% noworodków i niemowląt. Prosaki pojawiają się również na błonach śluzowych jamy ustnej. Takie zmiany funkcjonują również pod nazwą “perły Epstaina” i są większe niż prosaki na skórze. 

Prosaki mogą wyglądać u niemowląt podobnie do rozrostu gruczołów łojowych. Warto za to rozróżnić je od trądziku niemowląt, na skutek którego na skórze mogą powstawać białe i czarne grudki oraz krostki. Obok prosaków nie występuje również stan zapalny ani rumień.

W większości przypadków zmiany te nie są niebezpieczne – należy jednak je obserwować. W przeciągu kilku miesięcy grudki powinny samoistnie pękać i oczyszczać się, nie pozostawiając blizn. Nie trzeba stosować kosmetyków ani preparatów innych niż zalecana higiena skóry niemowlaka z użyciem przeznaczonych do tego środków.

Nie należy również wyciskać ani nakłuwać prosaków. Ich usuwanie może prowadzić do powstania blizn, zakażeń skóry, a nawet – przez wzgląd na wciąż rozwijającą się odporność – zakażeń centralnego układu nerwowego.

Prosaki na twarzy – domowe sposoby

Dowiedz się jak dbać o skórę z prosakami u dorosłych i jak zapobiegać powstawaniu prosaków. Te naturalne sposoby pozwolą Ci przywrócić skórze zdrowy wygląd i pozbyć się grudek.

Prosaki – czego nie robić

Nie można wyciskać ani zdrapywać prosaków. Jeżeli się pojawiają, warto zadbać o swoje odżywienie oraz nawodnienie, zdrowy sen i dietę. Dodaj do tego proponowane naturalne sposoby na prosaki, a Twoja skóra zacznie się niebawem regenerować.

Zajrzyj do swojej kosmetyczki

Zastanawiasz się jak naturalnie usunąć prosaki? Nie ma jednego sposobu na tę dolegliwość skórną. Na początek warto wymienić kremy i kosmetyki do twarzy na takie z lżejszą formułą i krótszym składem – świetnie sprawdzą się też olejki i kosmetyki naturalne. 

Przepis na naturalny peeling na prosaki

Jedną z głównych przyczyn powstawania prosaków jest brak naturalnej zdolności ciała do pozbywania się martwego naskórka. Możesz pomóc swojej skórze przygotowując delikatny, naturalny scrub, który nie podrażni skóry. Na przykład taki na bazie róży. 

Zmieszaj w słoiku:

  • ¼ szklanki cukru trzcinowego,
  • 4 łyżki drobno zmielonych płatków owsianych,
  • łyżkę stołową oleju rycynowego,
  • łyżkę stołową sproszkowanych owoców dzikiej róży, polecam tę Rosehip od This is BIO®,
  • 10 kropli olejku z dzikiej róży.

I już, domowy kosmetyk na prosaki gotowy. Teraz wystarczy, że dwa razy w tygodniu zastosujesz peeling podczas kąpieli, niewielką ilość rozprowadzając okrężnymi ruchami na skórze twarzy, w miejscu pojawiania się wyprysków.

MSM

Keratyna, z której zbudowany jest zrogowaciały naskórek ssaków, tak jak każde białko, jest zbudowana z aminokwasów. Od innych białek różni się jednak tym, że zawiera dużo siarki, która nadaje jej twardą konsystencję, sprężystość i siłę. Stosowanie MSM, czyli siarki organicznej, może pomóc wzmocnić to białko, a dzięki temu wesprzeć proces usuwania zrogowaciałego naskórka.2

Polecamy ma się rozumieć MSM TiB

4 szklanki

Nie bez znaczenia dla Twojej skóry jest także codzienne nawodnienie i oczyszczanie, połączone z odżywieniem. Nic nie sprawdzi się dla niej lepiej niż codzienne, poranne 4 szklanki.

„4 szklanki” pomagają oczyszczać wątrobę z toksyn metabolicznych i nie tylko, pomagają usuwać pasożyty, przy okazji dotleniając ciało. Mają właściwości przeciwzapalne, oczyszczają ciało i nawadniają. Jak je stosować? Tu znajdziesz cały tekst poświęcony temu rytuałowi.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Długoletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.


Źródła:

  • mindbodygreen.com/articles/all-inclusive-guide-to-understanding-milia
  • Msm: On Our Way Back to Health With Sulfur, Ley B., s. 31
  • Pediatria. Diagnostyka i leczenie. Tom 1-2 – William W. Hay, Myron J. Levin, Robin R Deterding, Judith M. Sondheimer, Teresa Jackowska, Czelej
  • źródła dotyczące 4 szklanek w przypisach do tekstu: pepsieliot.com/4-szklanki/7643/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala.html

(Visited 18 355 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Alicja 30 czerwca 2020 o 08:26

    Ten pilling można stosować na powieki ? (Bo tam mam te prosaki) i czy to zniweluje te juz istniejące?

    1. avatar Jarmush 30 czerwca 2020 o 12:41

      Niech się Emanuela wypowie

    2. avatar Emanuela Urtica 30 czerwca 2020 o 14:23

      Skóra powiek jest delikatna, więc na wszelki wypadek dodałabym mniej cukru i zastąpiła go adekwatnie większą ilością płatków owsianych. Peeling nie pozbędzie się całkowicie prosaków, ale może je odrobinę zniwelować i zapobiec powstawaniu nowych. Oczywiście u każdego to kwestia indywidualna, ale robiąc rozeznanie przed pisaniem artykułu widziałam, że dużo osób chwali sobie tę metodę. 🙂

    3. avatar Emanuela Urtica 30 czerwca 2020 o 14:23

      Skóra powiek jest delikatna, więc na wszelki wypadek dodałabym mniej cukru i zastąpiła go adekwatnie większą ilością płatków owsianych. Peeling nie pozbędzie się całkowicie prosaków, ale może je odrobinę zniwelować i zapobiec powstawaniu nowych. Oczywiście u każdego to kwestia indywidualna, ale robiąc rozeznanie przed pisaniem artykułu widziałam, że dużo osób chwali sobie tę metodę. 🙂

    4. avatar Karolina 1 lipca 2020 o 16:36

      Lepiej w tej okolicy dzialac regularnie peelingiem enzymatycznym ale tez nie blisko sluzowki oka! Poza hun dokladny demakijaz i mycie buzi czyli minimum dwa etapy popoludniu…warto pomyslec tez o zmianie kremu pod oczy- nie uzywa sie kremu do twarzy w tej okolicy! Jeśli uzywasz make-up to tez warte sie zastanowic nad zmiana. Pozdrawiam Karolina

  2. avatar Zielona Malina 28 lipca 2020 o 03:33

    Zgadzam się. Ciekawy artykuł. Jeżeli jednak ktoś już je ma A chciałby od tej chwili zadbać to dobra kosmetyczka je usuwa. Mi usunęła 14 lat temu i już prosakow nie mam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Nie garb się, ale skoro już, na ból pleców

się nada

Osteocare TiB

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum