logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
103 741 627
191 online
32 885 VIPy
Reklama

ORGANICZNY
GRZYB REISHI This is BIO
Z OFICJALNEJ LISTY
CHIŃSKICH LEKÓW

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Nauka potwierdza, kurkuma jest tak skuteczna jak te 14 lekarstw

Tyle, że bez skutków ubocznych.

Wiele roślin jadalnych, ziół, czy przypraw ma szczególne właściwości leczące. Jednak nie można z całą stanowczością stwierdzić, że ich działanie może zastąpić działanie pewnych silnych dedykowanych leków, nazwijmy je umownie z angielska dragami, czyli z polska narkotykami.

Nie dlatego, że na pewno tak nie jest, tylko dlatego, że nikt nie wyda kolosalnej kasy na przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych.

Wyjątek jednak potwierdza regułę i tak się złożyło, że akurat kurkuma jest jedną z współcześnie najdokładniej zbadanych roślin.

Właściwości lecznicze kurkumy i jej składników, głównie mam na myśli kurkuminę, były przedmiotem ponad 5600 (sic!) opublikowanych, recenzowanych badań biomedycznych.

Reklama

Tu znajdziesz polecaną 100% organiczną KURKUMĘ This is BIO, idealna do pierwszej szklanki 


Wszystkie te badania wzięte razem, wykazały ponad 600 potencjalnych zastosowań profilaktycznych i terapeutycznych kurkumy. Oraz 175 różnych korzystnych efektów fizjologicznych.

W związku z tym, że wykonano taką wielką ilość badań na tej niezwykłej przyprawie, nic dziwnego, że naukowcy doszli do wniosków, że kurkuma wypada korzystniej w porównaniu do wielu konwencjonalnych leków jak:

Lipitor, nazwa handlowa w USA, w Polsce to Atorwastatyna, czyli lek na cholesterol

Badanie z 2008 roku opublikowane w czasopiśmie „Drugs in R & D”, wykazało, że kurkuminoidy z kurkumy wypadają korzystniej w porównaniu do Atorwastatyny (nazwa handlowa Lipitor) w oddziaływaniu na dysfunkcję śródbłonka, podstawowej przyczyny patologii krwi napędzającej miażdżycę naczyń.

Pod wpływem kurkuminy zmniejsza się stres oksydacyjny i stany zapalne u chorych na cukrzycę typu 2.

Leki steroidowe – Kortykosteroidy

To grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunodepresyjnym, które mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanów, białka, lipidów i wodnych elektrolitów w organizmie. Każdy kto brał te leki ma świadomość, że mają sporo skutków ubocznych, w tym tycie.

Tymczasem już w 1999 roku badanie publikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research wykazało, że podstawowe polifenole w kurkumy, kolorowy pigment szafranu znany jako kurkumina, są bardziej korzystne w porównaniu do sterydów w leczeniu przewlekłego zapalenia przedniej błony naczyniowej, zapalnej choroby oczu.

Z kolei w 2008 roku opublikowano badanie w Critical Care Medicine w którym odkryto, że kurkumina działa korzystniej w porównaniu do kortykosteroidów, dragów w postaci deksametazonu na modelu zwierzęcym, jako alternatywne leczenie i ochronę płuc związanymi z przeszczepami.

Wcześniejsze badania z 2003 roku opublikowane w Cancer Letters również potwierdziły, że lek deksametazon, znany w Polsce, albo występujący pod nazwą handlową Dexaven w porównaniu do kurkuminy wypada słabiej przy chorobie niedokrwiennej płuc.

Reklama

Tu znajdziesz duży pakiet i podstawowy pakiet suplementów niezbędnych do przeprowadzenia kuracji 4 szklanek


Leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac, Fluoksetyna i Imipramina

Badanie z 2011 roku opublikowane w czasopiśmie Acta Poloniae Pharmaceutica odkryło, że kurkumina w porównaniu z powyższymi lekami wypada pozytywniej w zmniejszaniu stanów depresyjnych w modelu zwierzęcym.

Aspiryna, rozrzedzająca krew

W 1986 roku na podstawie badań in vitro i ex vivo w opublikowanych w czasopiśmie Arzneimittelforschung okazało się, że kurkumina ma lepsze działanie na płytki krwi i prostacyklinę (PGI2, hormon tkankowy, odkryty w 1976 przez zespół polsko-brytyjski,wytwarzany głównie w śródbłonkach płuc. Hamuje on zlepianie płytek krwi) w porównaniu z aspiryną.

Co wskazuje na to, że kurkumina może mieć istotną wartość dla pacjentów ze skłonnością do zakrzepicy naczyń, oraz przy leczeniu zapalenia stawów.

Leki przeciwzapalne

Badanie z 2004 opublikowne w czasopiśmie Oncogene stwierdza, że kurkumina (tak jak resweratrol) jest skuteczna, jako alternatywa dla wielu leków przeciwzapalnych, takich jak wymieniona już wcześniej aspiryna, a także ibuprofen, sulindak, fenylobutazon, naproksen, indometacyna, diklofenak, deksametazon, celekoksyb i tamoxifen w wywieraniu działan przeciwzapalnych i antyproliferacyjnych wobec komórek nowotworowych.

Oksaliplatyna lek stosowany w chemioterapii nowotworów złośliwych

Głównie w leczeniu raka jelita grubego, nazwa handlowa może brzmieć Oksaliplatyna medac, albo Eloxatin.

Badania opublikowane w 2007 roku w International Journal of Cancer wykazały, że kurkumina wypada korzystnie w porównaniu z oksaliplatyną jako antyproliferatywnym agentem w linii komórek jelita grubego.

Metformin, czyli lek na cukrzycę

W 2009 opublikowano badania w czasopiśmie Biochemitry aand Biophysical Research Community jak bardzo kurkumina może być cenna w leczeniu cukrzycy.

Badania dowiodły, że kurkumina aktywuje AMPK (co zwiększa wychwyt glukozy) i hamuje ekspresję genu glukoneogenicznego (który tłumi wytwarzanie glukozy w wątrobie) w komórkach wątrobiaka.

Co ciekawe, okazało się, kurkuma może być 500 razy do 100 tysięcy razy (w formie znanej jako tetrahydrocurcuminoids THC) silniejsza niż metforminy dla aktywacji AMPK.

Jest też wiele naukowych opracowań na temat niezwykłych właściwości terapeutycznych leczenia nowotworów, podczas porównywania kurkuminy do leków na nowotwory oporne na leki

Są to badania opierające się na terapiach stricte naturalnych, ale też integracyjnych, a w obu tych opcjach kurkumina zajmuje topowe miejsce na liście. Gdy nowotwory są oporne na chemioterapię i promieniowanie, okazuje się, że mogą iść na kurkuminę.

Obecnie jest 54 wyników badań wskazujących, że kurkumina może powodować śmierć komórek, lub uwrażliwić oporną linię komórek raka do śmierci, przy leczeniu konwencjonalnym.

Kurkumina to mocna alternatywa w leczeniu raka

Co więc robić?

Najlepiej nie czekać na chorobę, żeby nie być zmuszonym brać bardzo dużych dawek wyizolowanej kurkuminy w stresie.

Najlepiej korzystać z certyfikowanego, organicznego ślicznego proszku i stosować go jako przyprawa w niższych dawkach, po prostu kulinarnych.

Nie czekajmy na choroby, po prostu dobrze się odżywiajmy. Powiedziała co wiedziała. Że też tym truizmem wstępnie zamknę traktat o kurkumie.

ups, sorry, to nie ten obrazek, to pożywienie szpitalne

Przepis:

Kurkuma nie zawsze Ci podchodzi, bo nie jesteś przyzwyczajona do jej egzotycznego smaku, podam więc szybko mój przepis na pyszny dresing do czarnego ryżu, albo quinoa i sałatki z selera naciowego, pomidorów i szczypiorku.

Sosik:

Rozcierasz ząbek czosnku, następnie dodajesz:
łyżkę octu balsamicznego z Modeny,
łyżeczkę musztardy francuskiej (fajnie jak też jest z kurkumą),
3/4 łyżeczki kurkumy,
szczyptę czarnego pieprzu,
odrobinę soli himalajskiej i
trochę rozmarynu,
albo tymianku, lub bazylii, najlepiej świeżych i drobno posiekanych,
rozcierasz albo z ćwiartką idealnie miękkiego awokado, albo z łyżką (w formie ciekłej) oleju kokosowego.

Chyba nie muszę dodawać, że wszystkie składniki powinny być organiczne.

Ciesz się

Codziennie dawkowanie profilaktyczne:

Powinnaś skupić się na całej tej przyprawie, występującej naturalnie, a nie na wyizolowanej standaryzowanej kurkuminie, którą (tę kurkuminę) przyjmujemy (osoba dorosła) od 400 do 600 mg dziennie.

Kurkuma ma mieć piękny głęboki kolor, aromat i ma cieszyć Twoje zmysły. Tak jest najlepiej.

Kurkumę traktujesz jako ekstra zdrową przyprawę i stosujemy od 1,5 do 3 g (dla osoby dorosłej) kurkumy dziennie.

Uwaga, raczej nie podajemy dzieciom poniżej 2. roku życia kurkumy, a osobom powyżej 65 roku życia wprowadzamy kurkumę delikatnie, a nie odrazu 3 gramy.

W innych źródłach znalazłam informacje, że już 2 gramy to dawka terapeutyczna, a 1,5g (pół płaskiej łyżeczki) to dawka profilaktyczna

Dlatego wszystko należy robić z rozwagą i kontrolować sytuację, bowiem kurkuma rozrzedza krew. Szczególnie ludzie biorący leki na rozrzedzenie krwi powinni uważać, bo to się sumuje.

Dodatkowe info:

Gdy  dodasz świeżo zmielonego bio pieprzu czarnego, do kurkuminowego proszku, to polepsza się biodostępność kurkuminy, aż o 20 razy. Ta właściwość pieprzu została wykorzystana w przepisie na pierwszą szklankę w oczyszczającej kuracji 4 szklanek.

Kurkumina należy do roślin lipofilowych, czyli rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego dodanie na przykład awokado, lub oleju kokosowego bardzo dobrze wpływa na wchłanianie składników odżywczych kurkumy. Dlatego mój przepis na dresing jest szczególnie dobry.

Dawkowanie terapeutyczne:

Jeżeli jesteś  poważnie chory, a chcesz przeprowadzić kurację kurkumą, najlepiej skonsultować się z lekarzem naturopatą.

Referencje:
Wpis  w oparciu o opracowanie Sayer’a Ji zwolennika mówienia prawdy, powszechnie uznanego naukowca, pisarza i wykładowcę, doradcę i członka zarządu Krajowej Federacji Zdrowia w Stanach.

P Usharani, A A Mateen, M U R Naidu, Y S N Raju, Naval Chandra. Effect of NCB-02, atorvastatin and placebo on endothelial function, oxidative stress and inflammatory markers in patients with type 2 diabetes mellitus: a randomized, parallel-group, placebo-controlled, 8-week study. Drugs R D. 2008;9(4):243-50. PMID: 18588355
B Lal, A K Kapoor, O P Asthana, P K Agrawal, R Prasad, P Kumar, R C Srimal. Efficacy of curcumin in the management of chronic anterior uveitis. Phytother Res. 1999 Jun;13(4):318-22. PMID: 10404539
Jiayuan Sun, Weigang Guo, Yong Ben, Jinjun Jiang, Changjun Tan, Zude Xu, Xiangdong Wang, Chunxue Bai. Preventive effects of curcumin and dexamethasone on lung transplantation-associated lung injury in rats. Crit Care Med. 2008 Apr;36(4):1205-13. PMID: 18379247
J Sun, D Yang, S Li, Z Xu, X Wang, C Bai. Effects of curcumin or dexamethasone on lung ischaemia-reperfusion injury in rats. Cancer Lett. 2003 Mar 31;192(2):145-9. PMID: 18799504
Jayesh Sanmukhani, Ashish Anovadiya, Chandrabhanu B Tripathi. Evaluation of antidepressant like activity of curcumin and its combination with fluoxetine and imipramine: an acute and chronic study. Acta Pol Pharm. 2011 Sep-Oct;68(5):769-75. PMID: 21928724
R Srivastava, V Puri, R C Srimal, B N Dhawan. Effect of curcumin on platelet aggregation and vascular prostacyclin synthesis. Arzneimittelforschung. 1986 Apr;36(4):715-7. PMID: 3521617
Yasunari Takada, Anjana Bhardwaj, Pravin Potdar, Bharat B Aggarwal. Nonsteroidal anti-inflammatory agents differ in their ability to suppress NF-kappaB activation, inhibition of expression of cyclooxygenase-2 and cyclin D1, and abrogation of tumor cell proliferation. Oncogene. 2004 Dec 9;23(57):9247-58. PMID: 15489888
Lynne M Howells, Anita Mitra, Margaret M Manson. Comparison of oxaliplatin- and curcumin-mediated antiproliferative effects in colorectal cell lines. Int J Cancer. 2007 Jul 1;121(1):175-83. PMID: 17330230
Teayoun Kim, Jessica Davis, Albert J Zhang, Xiaoming He, Suresh T Mathews. Curcumin activates AMPK and suppresses gluconeogenic gene expression in hepatoma cells. Biochem Biophys Res Commun. 2009 Oct 16;388(2):377-82. Epub 2009 Aug 8. PMID: 19665995
GreenMedInfo.com, Curcumin Kills Drug Resistant Cancers, 54 Abstracts
GreenMedInfo.com, Curcumin Kills Multi-Drug Resistant Cancers: 27 Abstracts

 

(Visited 68 679 times, 1 visits today)
Pepsi-Eliot Pepsi Eliot
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Anna 3 czerwca 2019 o 19:43

  Pepsi,
  piszesz, że imbir najlepiej sproszkowany?, ja codziennie wypijam mieszankę w litrze wody- 1/2 łyżeczki kurkumy z odrobiną pieprzu, starty imbir- ok. 2 cm, 2 łyżeczki zielonej herbaty i trochę pokrzywy suszonej, i tak od roku. Czy to dobra mieszanka, czy imbir powinien być sproszkowany?

  1. Pepsi Eliot 3 czerwca 2019 o 21:12

   jest ok

 2. Dominika 3 czerwca 2019 o 20:16

  Pepsi ja już od dawna stosuje kurkumę ale w formie pasty.1 łyżeczke tej pasty z pieprzem oczywiście dodaje do pierwszej szklanki. … Gotuję szklankę wody i dodaje całe opakowanie kurkumy i czarny pieprz . Gotuję 7 minut i jest gotowe . Przetrzymuje w słoiczku w lodówce nawet kilka tygodni.
  Czy jest różnica między sama kurkuma a pasta?

  1. Pepsi Eliot 3 czerwca 2019 o 21:07

   zasadnicza, kurkuma zakupiona u nas niesie energię naszych serc 🙂 wspierasz też tego bloga

 3. Kojot 3 czerwca 2019 o 23:21

  Pepsi mam pytanie odnośnie mixu jakim jest kurkuma, miód, cytryna i imbir czy są dobrym połączeniem w herbacie i nie zaszkodzą organizmowi ?

  1. Pepsi Eliot 4 czerwca 2019 o 07:19

   spoczko

 4. marfig 4 czerwca 2019 o 15:47

  Pepsi na górze reklama Reishi więc zapytam.. czy sproszkowany Reishi oraz Psyllium husk (oczywiście nie razem) przerywają pp? Plis, odpowiedz, to dla mnie ważne

  1. Pepsi Eliot 4 czerwca 2019 o 16:16

   nie, chyba, że w jakichś dużych ilościach, pamiętaj, że psylium trzeba duuużo popijać wodą

 5. iwoblo 4 czerwca 2019 o 16:55

  Hej, stosuje 4 szklanki. Szklankę z kurkumą wypijam rano jak wstanę, jednak 4 szklankę dopiero 4 godziny później i wtedy właśnie otwieram okno żywieniowe i dostarczam jakichkolwiek tłuszczy m.in. omega3. Zatem, czy to oznacza, że nie przyswajam skutecznie składników odżywczych kurkumy? Czytałam gdzieś na Twoim blogu, aby do porannej szklanki z kurkumą i cytryną nie dodawać np.oleju kokosowego dla wiekszej biodostepnosci kurkumy, ponieważ może zrobić się jakis film na wątrobie czy gdzies tam…nie pamietam jak to szło… to jak to zrobić, aby zwiększyć przyswajalnosść kurkumy nie stosując tłuszczy? Dodaje tylko pieprz czarny bio…

  1. Pepsi Eliot 4 czerwca 2019 o 17:23

   piperyna z czarnego pieprzu 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy, po to się dodaje pieprz do pierwszej szklanki

 6. Brzoska 8 czerwca 2019 o 11:51

  Pepsi pomóż, dopadła mnie infekcja w 7ym miesiącu ciąży i prawdopodobnie przez nią moje dziecko ma zwiększoną ilość płynu w worku osierdziowym, więc muszę coś z tym zrobić. Przez całą ciążę piję 4 szklanki (lekarz pozwolił), tylko kurkumy daję trochę mniej niż przed ciążą, za to Wit. C trochę więcej plus do 4tej szklanki kolagen i msm. Poziom Wit. D podniósł mi się z 29 z początku ciąży do 51 (po terapii D3 z K2 liposomal), biorę dodatkowo greens&fruits na wzmocnienie, kwas foliowy i Omega 3. No i mimo to ta infekcja, zaatakowała zatoki, leczyłam ją kalibracją z Wit. C i herbatką z kurkumą, olejem kokosowym, imbirem, cynamonem i miodem (malinowym). Minęło 1,5 tygodnia a ja nadal się czuję „zaflegmiona” i jeszcze ten płyn osierdziowy wyszedł w USG prenatalnym 2 dni temu, więc czuję że muszę działać. Co mi radzisz? Zamówiłam wczoraj nebulizator (tylko nie wiem co tam „wrzucić”) i myślę nad zakupem miodu manuka (pytanie ile tego zażywać).

  1. Pepsi Eliot 8 czerwca 2019 o 13:26

   miód to pokarm, łyżkę kopiatą możesz jeść z tartym imbirem i cytryną. oczywiście na bazie ciepłej wody, wcześniej imbir zaparz, potem niech ostygnie do 41 stopni, dodaj miód i sok z cytryny, podobno kasza jaglana odflegmia

 7. Asia 27 sierpnia 2019 o 18:54

  Hej Pepsi. Kupowałam od Ciebie kilka razy kurkuminę liposomalną dla taty chorego na szpiczaka mnogiego. Daję mu tak jak zaleciłaś 2 miarki dziennie i to trwa od ponad 2 miesięcy lub 3, bo wcześniej mieliśmy liposomal innej firmy. Pytanie- czy mogę to kontynuować w nieskończoność czy zrobić przerwę, czy zejść z dawki? Wyniki się trochę poprawiły więc chciałabym kontynuować, ale nie wiem czy nie trzeba zrobić pauzy. I z innej beczki. Jakie są skuteczne sposoby na podniesienie białych ciałek we krwi. (spadły do 3,30) Laboratorium gdzie tata robi badania ma normę od 3,50 do 10. Chcemy to jakoś polepszyć. Omega 3, kwas foliowy? D3 z k2 podaję w dawce 5000. Kupiłam też od Ciebie Reishi suszone, ale dopiero zaczęliśmy, brokuła też suszonego. Daję mu chlorellę. Nie wiem czy dawać spirulinę i trawę pszeniczną bo mają dużo białka, a przy tej chorobie trzeba z białkiem uważać…Tzn głównie zwierzęcym, ale nie wiem czy tylko. Tata ma ogólnie dobrą odporność mimo tych leukocytów poniżej normy, ale mamy ambicję, żeby już nie spadały a trochę urosły 😉

  1. Pepsi Eliot 27 sierpnia 2019 o 21:41

   dużo białka, ale podajesz mikro ilości, to ile tego białka jest w sumie? Podawaj. A co do liposomali to kontynuuj, trzeba tylko kontrolować krzepliwość krwi

 8. Asia 27 sierpnia 2019 o 22:10

  Tata ma badany poziom białka całkowitego we krwi co 2 miesiące. Dziwne, że kiedy jego dieta była daleka od zdrowej ( był w naszym polskim sanatorium na NFZ ;), jadł jakieś salcesony, parówki i inne szity), później był w Grecji- feta, mięso- białko całkowite miał 79- norma od 64 do 83. Teraz od 2 miesięcy mięso prawie odstawione, pije dużo ziół, codziennie świeżo wyciskane soki- warzywne lub z dodatkiem jabłka- no dieta jest dużo uboższa w białko zwierzęce i wyniki badań 86 :/ Oczywiście ma białko w diecie- je strączki- fasolę, soczewicę, właśnie spirulinę i trawę pszeniczną, ale ostrożnie, a mimo to urosło. A to co pisałam że ma 3,30 to chodziło o leukocyty.

  1. Pepsi Eliot 27 sierpnia 2019 o 22:20

   to od fasoli i soczewicy, masa białka, w porcji spiruliny 5 gram jest znikoma ilość białka, przecież strączki je w dużo większych ilościach

 9. monikab 22 września 2019 o 23:10

  Hej Pepsi,
  Czy po porannej szklance z kurkuma mój mocz ma prawo być bardzo żółty jak po furaginie ?

  1. Pepsi Eliot 22 września 2019 o 23:16

   Nie, a nie jesz przypadkiem Greens & Fruits TiB ?

   1. monikab 23 września 2019 o 07:28

    Nie mogę bo nie są dla mnie (gluten).

 10. viktia 22 grudnia 2019 o 19:08

  Hej Pepsi! Kupiłem kurkumę, pieprz czarny, witaminę C i siarkę MSM, wszystko w proszku. Czy mogę wszystkie te 3 składniki zmieszać w odpowiednich proporcjach w jednym słoiku i regularnie sobie zażywać? Glownie nie wiem czy kurkuma lub pieprz czarny jakoś negatywnie nie zareaguje z resztą. Proszę odpowiedz.

  1. Pepsi Eliot 22 grudnia 2019 o 23:06

   przeczytaj 4 szklanki

 11. viktia 23 grudnia 2019 o 19:04

  Hej Pepsi! Kupiłem kurkumę, pieprz czarny, witaminę C i siarkę MSM, wszystko w proszku. Czy mogę wszystkie te 3 składniki zmieszać w odpowiednich proporcjach w jednym słoiku i regularnie sobie zażywać? Glownie nie wiem czy kurkuma lub pieprz czarny jakoś negatywnie nie zareaguje z resztą. Proszę odpowiedz. Czy można to razem trzymać w 1 opakowaniu?

  1. Pepsi Eliot 23 grudnia 2019 o 23:00

   kurkumę z pieprzem jeden słoik, a C z MSM drugi, ale nie mam na to badań 🙂 Ale nie przetrzymuj długo, tylko przez 1 dzień do popijania. A co do kwasu askorbinowego, to taką kalibrację nie robi się bez powodu.

 12. cytrynka 31 grudnia 2019 o 12:54

  Pepsi, co można zrobić, jesli doktor stwierdził u syna rozszczepienie dna oka /pewnie chodzi o siatkówkę/ ? Podpowiesz coś?

  1. Pepsi Eliot 31 grudnia 2019 o 13:22

   Nie ma na to naturalnych metod, oczywiście zawsze jest lepiej, gdy taka osoba jest dobrze odżywiona, ma pod dostatkiem antyoksydantów w diecie, ma prawidłowe ciśnienie krwi, ma prawidłowy poziom 25(OH)D. jak do tego doszło?

 13. cytrynka 31 grudnia 2019 o 13:35

  Niedawno stwierdził w żartach, jak to On, że ma „szaroplamistość jednooczną” …
  Pojawiła mu się na środku oka taka szara plama, która stała sie dokuczliwa , szczególnie przy pewnych ruchach gałki ocznej. Poszedł do lekarza i przyszedł z taka diagnozą. Na razie wiem tyle, że lekarz zalecił usunąć przyczyny stresu , obserwować co się będzie działo, ale przede wszystkim musi pójść do lekarza w miarę blisko, bo musi być pod stałą, dobrą opieką. To świeża sprawa, muszę pogadać z Synusiem dokładniej, martwię sie, bo u Niego ciągle coś się dzieje

  1. Pepsi Eliot 1 stycznia 2020 o 10:48

   Ale widzę, że jest to kreator, będzie dobrze. W jakim jest wieku? Ma wadę wzroku? Nosił szkła kontaktowe?

 14. cytrynka 1 stycznia 2020 o 18:00

  Mój Syn, rocznik 1981, szkieł kontaktowych nie nosił, okulary ma do czytania , niewielka wada.
  Ja też mam nadzieję że będzie dobrze. Tylko chcę Go mobilizować do zadbania o siebie, dobrej diety (hm, bezgluten, bezlaktozowiec…. / żeby organizm znalazł siłę i motywację do samoleczenia.
  To jedyny człowiek, który potrafi mnie rozśmieszyc do łez tak, że nie umiem sie opanować, /wtedy : o, mama sie znowu zepsuła../. No, ale ten blog nie o tym …. Happy New Year 🙂

  1. Pepsi Eliot 1 stycznia 2020 o 19:22

   Jak najbardziej o tym <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *