Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 866 623
19 online
38 287 VIPy

Nauka potwierdza, kurkuma jest tak skuteczna jak te 14 lekarstw

Wiele roślin jadalnych, ziół, czy przypraw ma szczególne właściwości leczące. Jednak nie można z całą stanowczością stwierdzić, że ich działanie może zastąpić działanie pewnych silnych dedykowanych leków, nazwijmy je umownie z angielska dragami, czyli z polska narkotykami. Nie dlatego, że na pewno tak nie jest, tylko dlatego, że nikt nie wyda kolosalnej kasy na przeprowadzenie odpowiednich badań klinicznych. Wyjątek jednak potwierdza regułę i tak się złożyło, że akurat kurkuma jest jedną z współcześnie najdokładniej zbadanych roślin. Właściwości lecznicze kurkumy i jej składników, głównie mam na myśli kurkuminę, były przedmiotem ponad 5600 (sic!) opublikowanych, recenzowanych badań biomedycznych.


Wszystkie te badania wzięte razem, wykazały ponad 600 potencjalnych zastosowań profilaktycznych i terapeutycznych kurkumy. Oraz 175 różnych korzystnych efektów fizjologicznych. W związku z tym, że wykonano taką wielką ilość badań na tej niezwykłej przyprawie, nic dziwnego, że naukowcy doszli do wniosków, że kurkuma wypada korzystniej w porównaniu do wielu konwencjonalnych leków jak:

Lipitor, nazwa handlowa w USA, w Polsce to Atorwastatyna, czyli lek na cholesterol

Badanie z 2008 roku opublikowane w czasopiśmie „Drugs in R & D”, wykazało, że kurkuminoidy z kurkumy wypadają korzystniej w porównaniu do Atorwastatyny (nazwa handlowa Lipitor) w oddziaływaniu na dysfunkcję śródbłonka, podstawowej przyczyny patologii krwi napędzającej miażdżycę naczyń. Pod wpływem kurkuminy zmniejsza się stres oksydacyjny i stany zapalne u chorych na cukrzycę typu 2.

Leki steroidowe – Kortykosteroidy

To grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym i immunodepresyjnym, które mają silny wpływ na gospodarkę węglowodanów, białka, lipidów i wodnych elektrolitów w organizmie. Każdy kto brał te leki ma świadomość, że mają sporo skutków ubocznych, w tym tycie. Tymczasem już w 1999 roku badanie publikowane w czasopiśmie Phytotherapy Research wykazało, że podstawowe polifenole w kurkumy, kolorowy pigment szafranu znany jako kurkumina, są bardziej korzystne w porównaniu do sterydów w leczeniu przewlekłego zapalenia przedniej błony naczyniowej, zapalnej choroby oczu. Z kolei w 2008 roku opublikowano badanie w Critical Care Medicine w którym odkryto, że kurkumina działa korzystniej w porównaniu do kortykosteroidów, dragów w postaci deksametazonu na modelu zwierzęcym, jako alternatywne leczenie i ochronę płuc związanymi z przeszczepami. Wcześniejsze badania z 2003 roku opublikowane w Cancer Letters również potwierdziły, że lek deksametazon, znany w Polsce, albo występujący pod nazwą handlową Dexaven w porównaniu do kurkuminy wypada słabiej przy chorobie niedokrwiennej płuc.


Leki przeciwdepresyjne, takie jak Prozac, Fluoksetyna i Imipramina

Badanie z 2011 roku opublikowane w czasopiśmie Acta Poloniae Pharmaceutica odkryło, że kurkumina w porównaniu z powyższymi lekami wypada pozytywniej w zmniejszaniu stanów depresyjnych w modelu zwierzęcym.

Aspiryna, rozrzedzająca krew

W 1986 roku na podstawie badań in vitro i ex vivo w opublikowanych w czasopiśmie Arzneimittelforschung okazało się, że kurkumina ma lepsze działanie na płytki krwi i prostacyklinę (PGI2, hormon tkankowy, odkryty w 1976 przez zespół polsko-brytyjski,wytwarzany głównie w śródbłonkach płuc. Hamuje on zlepianie płytek krwi) w porównaniu z aspiryną. Co wskazuje na to, że kurkumina może mieć istotną wartość dla pacjentów ze skłonnością do zakrzepicy naczyń, oraz przy leczeniu zapalenia stawów.

Leki przeciwzapalne

Badanie z 2004 opublikowne w czasopiśmie Oncogene stwierdza, że kurkumina (tak jak resweratrol) jest skuteczna, jako alternatywa dla wielu leków przeciwzapalnych, takich jak wymieniona już wcześniej aspiryna, a także ibuprofen, sulindak, fenylobutazon, naproksen, indometacyna, diklofenak, deksametazon, celekoksyb i tamoxifen w wywieraniu działan przeciwzapalnych i antyproliferacyjnych wobec komórek nowotworowych.

Oksaliplatyna lek stosowany w chemioterapii nowotworów złośliwych

Głównie w leczeniu raka jelita grubego, nazwa handlowa może brzmieć Oksaliplatyna medac, albo Eloxatin. Badania opublikowane w 2007 roku w International Journal of Cancer wykazały, że kurkumina wypada korzystnie w porównaniu z oksaliplatyną jako antyproliferatywnym agentem w linii komórek jelita grubego.

Metformin, czyli lek na cukrzycę

W 2009 opublikowano badania w czasopiśmie Biochemitry aand Biophysical Research Community jak bardzo kurkumina może być cenna w leczeniu cukrzycy. Badania dowiodły, że kurkumina aktywuje AMPK (co zwiększa wychwyt glukozy) i hamuje ekspresję genu glukoneogenicznego (który tłumi wytwarzanie glukozy w wątrobie) w komórkach wątrobiaka. Co ciekawe, okazało się, kurkuma może być 500 razy do 100 tysięcy razy (w formie znanej jako tetrahydrocurcuminoids THC) silniejsza niż metforminy dla aktywacji AMPK.

Jest też wiele naukowych opracowań na temat niezwykłych właściwości terapeutycznych leczenia nowotworów, podczas porównywania kurkuminy do leków na nowotwory oporne na leki

Są to badania opierające się na terapiach stricte naturalnych, ale też integracyjnych, a w obu tych opcjach kurkumina zajmuje topowe miejsce na liście. Gdy nowotwory są oporne na chemioterapię i promieniowanie, okazuje się, że mogą iść na kurkuminę. Obecnie jest 54 wyników badań wskazujących, że kurkumina może powodować śmierć komórek, lub uwrażliwić oporną linię komórek raka do śmierci, przy leczeniu konwencjonalnym.

Kurkumina to mocna alternatywa w leczeniu raka

Co więc robić? Najlepiej nie czekać na chorobę, żeby nie być zmuszonym brać bardzo dużych dawek wyizolowanej kurkuminy w stresie. Najlepiej korzystać z certyfikowanego, organicznego ślicznego proszku i stosować go jako przyprawa w niższych dawkach, po prostu kulinarnych. Nie czekajmy na choroby, po prostu dobrze się odżywiajmy. Powiedziała co wiedziała. Że też tym truizmem wstępnie zamknę traktat o kurkumie.

ups, sorry, to nie ten obrazek, to pożywienie szpitalne

Przepis:

Kurkuma nie zawsze Ci podchodzi, bo nie jesteś przyzwyczajona do jej egzotycznego smaku, podam więc szybko mój przepis na pyszny dresing do czarnego ryżu, albo quinoa i sałatki z selera naciowego, pomidorów i szczypiorku.

Sosik:

Rozcierasz ząbek czosnku, następnie dodajesz: łyżkę octu balsamicznego z Modeny, łyżeczkę musztardy francuskiej (fajnie jak też jest z kurkumą), 3/4 łyżeczki kurkumy, szczyptę czarnego pieprzu, odrobinę soli himalajskiej i trochę rozmarynu, albo tymianku, lub bazylii, najlepiej świeżych i drobno posiekanych, rozcierasz albo z ćwiartką idealnie miękkiego awokado, albo z łyżką (w formie ciekłej) oleju kokosowego. Chyba nie muszę dodawać, że wszystkie składniki powinny być organiczne.

Ciesz się

Codziennie dawkowanie profilaktyczne:

Powinnaś skupić się na całej tej przyprawie, występującej naturalnie, a nie na wyizolowanej standaryzowanej kurkuminie, którą (tę kurkuminę) przyjmujemy (osoba dorosła) od 400 do 600 mg dziennie. Kurkuma ma mieć piękny głęboki kolor, aromat i ma cieszyć Twoje zmysły. Tak jest najlepiej. Kurkumę traktujesz jako ekstra zdrową przyprawę i stosujemy od 1,5 do 3 g (dla osoby dorosłej) kurkumy dziennie. Uwaga, raczej nie podajemy dzieciom poniżej 2. roku życia kurkumy, a osobom powyżej 65 roku życia wprowadzamy kurkumę delikatnie, a nie odrazu 3 gramy. W innych źródłach znalazłam informacje, że już 2 gramy to dawka terapeutyczna, a 1,5g (pół płaskiej łyżeczki) to dawka profilaktyczna Dlatego wszystko należy robić z rozwagą i kontrolować sytuację, bowiem kurkuma rozrzedza krew. Szczególnie ludzie biorący leki na rozrzedzenie krwi powinni uważać, bo to się sumuje.

Dodatkowe info:

Gdy  dodasz świeżo zmielonego bio pieprzu czarnego, do kurkuminowego proszku, to polepsza się biodostępność kurkuminy, aż o 20 razy. Ta właściwość pieprzu została wykorzystana w przepisie na pierwszą szklankę w oczyszczającej kuracji 4 szklanek. Kurkumina należy do roślin lipofilowych, czyli rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego dodanie na przykład awokado, lub oleju kokosowego bardzo dobrze wpływa na wchłanianie składników odżywczych kurkumy. Dlatego mój przepis na dresing jest szczególnie dobry.

Dawkowanie terapeutyczne:

Jeżeli jesteś  poważnie chory, a chcesz przeprowadzić kurację kurkumą, najlepiej skonsultować się z lekarzem naturopatą.

Referencje: Wpis  w oparciu o opracowanie Sayer’a Ji zwolennika mówienia prawdy, powszechnie uznanego naukowca, pisarza i wykładowcę, doradcę i członka zarządu Krajowej Federacji Zdrowia w Stanach. P Usharani, A A Mateen, M U R Naidu, Y S N Raju, Naval Chandra. Effect of NCB-02, atorvastatin and placebo on endothelial function, oxidative stress and inflammatory markers in patients with type 2 diabetes mellitus: a randomized, parallel-group, placebo-controlled, 8-week study. Drugs R D. 2008;9(4):243-50. PMID: 18588355 B Lal, A K Kapoor, O P Asthana, P K Agrawal, R Prasad, P Kumar, R C Srimal. Efficacy of curcumin in the management of chronic anterior uveitis. Phytother Res. 1999 Jun;13(4):318-22. PMID: 10404539 Jiayuan Sun, Weigang Guo, Yong Ben, Jinjun Jiang, Changjun Tan, Zude Xu, Xiangdong Wang, Chunxue Bai. Preventive effects of curcumin and dexamethasone on lung transplantation-associated lung injury in rats. Crit Care Med. 2008 Apr;36(4):1205-13. PMID: 18379247 J Sun, D Yang, S Li, Z Xu, X Wang, C Bai. Effects of curcumin or dexamethasone on lung ischaemia-reperfusion injury in rats. Cancer Lett. 2003 Mar 31;192(2):145-9. PMID: 18799504 Jayesh Sanmukhani, Ashish Anovadiya, Chandrabhanu B Tripathi. Evaluation of antidepressant like activity of curcumin and its combination with fluoxetine and imipramine: an acute and chronic study. Acta Pol Pharm. 2011 Sep-Oct;68(5):769-75. PMID: 21928724 R Srivastava, V Puri, R C Srimal, B N Dhawan. Effect of curcumin on platelet aggregation and vascular prostacyclin synthesis. Arzneimittelforschung. 1986 Apr;36(4):715-7. PMID: 3521617 Yasunari Takada, Anjana Bhardwaj, Pravin Potdar, Bharat B Aggarwal. Nonsteroidal anti-inflammatory agents differ in their ability to suppress NF-kappaB activation, inhibition of expression of cyclooxygenase-2 and cyclin D1, and abrogation of tumor cell proliferation. Oncogene. 2004 Dec 9;23(57):9247-58. PMID: 15489888 Lynne M Howells, Anita Mitra, Margaret M Manson. Comparison of oxaliplatin- and curcumin-mediated antiproliferative effects in colorectal cell lines. Int J Cancer. 2007 Jul 1;121(1):175-83. PMID: 17330230 Teayoun Kim, Jessica Davis, Albert J Zhang, Xiaoming He, Suresh T Mathews. Curcumin activates AMPK and suppresses gluconeogenic gene expression in hepatoma cells. Biochem Biophys Res Commun. 2009 Oct 16;388(2):377-82. Epub 2009 Aug 8. PMID: 19665995 GreenMedInfo.com, Curcumin Kills Drug Resistant Cancers, 54 Abstracts GreenMedInfo.com, Curcumin Kills Multi-Drug Resistant Cancers: 27 Abstracts  

(Visited 72 445 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar gosia 16 kwietnia 2015 o 19:02

  chyba nie istnieje taka jednostka chorobowa o której wspominasz-choroba niedokrwienna płuc?

  1. avatar pepsieliot 16 kwietnia 2015 o 19:25

   z takim określeniem spotkałam się w stosunku do śródmiąższowych chorób płuc, obejmujących zwłóknienie płuc

 2. avatar Maś 16 kwietnia 2015 o 20:54

  Pepsi, czy to prawda, że spożywanie kurkumy może cofać siwienie?

 3. avatar lucy 16 kwietnia 2015 o 21:39

  prozac i fluoksetyna to ten sam lek, prozac to nazwa handlowa fluoksetyny ,zazwyczaj w usa

  1. avatar Mirek 17 kwietnia 2015 o 07:28

   Racja…, fluoksetyna to substancja czynna w USA – Prozacu, a w Polsce np. Bioksetinu

 4. avatar Jeremy 17 kwietnia 2015 o 08:11

  Spotkałem się z informacją że kurkumina dużo lepiej przyswajana jest z kurkumy po jej przegotowaniu. Ja np. dodaje ją przy gotowaniu ryżu, czy przyrządzając curry (oczywiście warzywne 🙂 )

 5. avatar Gaja 17 kwietnia 2015 o 08:35

  Polecam też świeżą kurkumę jako dodatek do lemoniady z imbirem,sokiem z cytryny, skórką z cytryny, czarnym pieprzem i cynamonem ceylońskim – cudny kolor i smak, czasem dodaję też trochę sproszkowanej kurkumy dla podkręcenia koloru

 6. avatar anneta 17 kwietnia 2015 o 09:08

  czy jest jakas róznica między kurkumą a kurkuminą ?

  1. avatar pepsieliot 17 kwietnia 2015 o 09:41

   Tak Anneto, kurkumina to aktywny składnik kurkumy, jak flawonoidy w cytrusach, etc

 7. avatar chepi 17 kwietnia 2015 o 11:32

  Kurkuma wchłania się w 65% z jelit do krwi. Usuwa złogi z dróg żółciowych.!!!! Jest dużo lepiej przyswajalna z czarnym pieprzem (piperyna). Rozpuszczalność kurkumy zwiększa ciepło. Przyswajalność zwiększa olej kokosowy, lniany….jedzenie alkalizujące. Unikać kombinowania z jedzeniem zakwaszającym, musztardą, octem. Ale np. brokuły łączyć z gorczycą (musztarda).

 8. avatar Ewa 17 kwietnia 2015 o 12:55

  Pepsi, sama kurkuma jest dość szybko usuwana z organizmu i poza wątrobą nie ma praktycznie wpływu na resztę. Przeciwzapalne, czy antynowotworowe działanie wzmaga dodatek piperyny (czarny pieprz) jak np u Swansona (Curcumin Complex). Badania jednak dowodzą, że najlepiej przyswaja się kurkumina w połączeniu z lecytyną. Jest taki amerykański patent z nanocząstkami lecytyny firmy Nutrivene – Curcumin Longvida, biorę od niedawna i ciężko mi cokolwiek powiedzieć. (swoją drogą po 2 mies chlorelli TiB miałam niesamowite efekty energetyczne i wytrzymałościowe). Wybacz Pepsi to podawanie nazw specyfików ale może jest szansa na to, żebyś miała u siebie tę Longvidę? Tego u nas nie sposób kupić, przysyła mi ktoś grzecznościowo z U.S.A. Dystrybutora w Polsce niet.
  Pozdrawiam
  Ewa

 9. avatar Agnieszka Kilianska 17 kwietnia 2015 o 20:16

  Jak sadzisz czy kurkuma jest dobra na odchudzanie?

  1. avatar pepsieliot 18 kwietnia 2015 o 09:29

   nie zaszkodzi, jest ostra, więc podkręca metabolizm

 10. avatar Jan Kowalski 18 kwietnia 2015 o 12:54

  A ile trzeba tej kurkumy w ciagu dnia sporzywac?

  1. avatar pepsieliot 18 kwietnia 2015 o 14:34

   Janie, słuszne pytanie. Robię dopisek do artykułu, a Tobie już go wrzucam:

   Centralnie uważam, że powinniśmy się skupić na całej tej przyprawie, występującej naturalnie, a nie na wyizolowanej standaryzowanej kurkuminie, którą (tę kurkuminę) przyjmujemy (osoba dorosła) od 400 do 600 mg dziennie. Kurkuma ma mieć piękny głęboki kolor, aromat i ma cieszyć nasze zmysły. Tak jest najlepiej.
   Kurkumę traktujemy jako ekstra zdrową przyprawę i stosujemy od 1,5 do 3 g (dla osoby dorosłej) kurkumy dziennie. Uwaga, raczej nie podajemy dzieciom poniżej 2-go roku życia kurkumy, a osobom powyżej 65 roku życia wprowadzamy kurkumę delikatnie, a nie od razu 3 gramy.
   Jeżeli jesteśmy chorzy, a chcemy przeprowadzić kurację kurkumą, należy skonsultować się z lekarzem naturopatą.
   Dodatkowe zalecenia: Jak dodasz świeżo zmielonego bio pieprzu czarnego, do kurkuminowego proszku, to polepsza się biodostępność kurkuminy. Kurkumina należy do roślin lipofilowych, czyli rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego dodanie na przykład awokado, lub oleju kokosowego bardzo dobrze wpływa na wchłanianie składników odżywczych kurkumy. Dlatego mój przepis na dresing jest szczególnie dobry.

 11. avatar Krzysiek MTB 18 kwietnia 2015 o 17:41

  Witam Kurkumowiczów. Dodam coś od siebie. Mam 60 lat . Od ponad 4 lat biegam z moją prostatą po 2-3 razy w nocy na siusianie. Mam tarczycę w 50% w guzkach oraz odnowioną (po operacji) torbiel w nerce ( 4cm. /8cm). Ogólne stany zapalne to chyba normalka w tym wieku. Ale, ale właśnie od ok. pół roku rozrobioną mieszanką kurkumy (przepis na końcu) posypuję sobie każdą kromkę chleba z masełkiem i czymś tam jeszcze. Robiłem tak ponieważ słyszałem , że kurkuma to tylko z tłuszczem. Jednak efektów jakiś specjalnych nie widziałem . W lutym 2015 oczywiście wyczytałem, że kurkumę dobrze jest spożywać z olejem LNIANYM (kwasy omega 3). Zrobiłem mieszankę – UWAGA Trzy opakowania kurkumy mielonej , dwie – trzy małe łyżeczki ostrej papryki , ( można chyba więcej) i jedna płaska łyżeczka cuury dla smaku ( nie więcej bo jest zbyt intensywna). To mieszam , kupuję olej lniany oczywiście tłoczony na zimno (lekko rybi posmak ) i spożywam w proporcjach : jedna płaska łyżeczka mieszanki zalana i wymieszana z dwiema łyżeczkami oleju i wcinam rozkoszując się smakiem . Przyjmuję w ten sposób trzy porcje dziennie przed posiłkiem. Mija trzeci miesiąc i jestem pewien , że to już będzie stały składnik mojej diety . A teraz najciekawsze – mając 60 lat zdążyłem przyjąć już wiele sensacyjnych środków , które jednak nigdy nie pomogły. Tym razem jest jednak inaczej . Po dwóch tygodniach spożywania mieszanki z olejem przestałem na siłę biegać do WC. Po miesiącu zasypiając o ok. 23.oo dosypiam spokojnie do RANA !!! Rano nie męczy mnie już w tak dużym stopniu sikanie na raty ( widzę stopniową ale stałą poprawę). Zobaczymy co w lipcu powie urolog ? Nie wiem czy jest jakaś poprawa z wymiarami przerośniętej prostaty i guzkami na tarczycy ( nie badałem ale taż nie widzę by się coś pogarszało). Proszę nie pytajcie o dodatkowe informacje ponieważ powyżej jest wszystko co mam do przekazania . Dodam, że w tym okresie nie zmieniłem diety , nie przyjąłem żadnych dodatkowych leków i nie zmieniłem stylu życia ( cały czas prowadzę sportowy tryb życia).Pozdrawiam i życzę zdrówka.

 12. avatar Gosia 20 maja 2015 o 06:08

  Witaj Pepsi,Mam chory żołądek i przyjmowanie kurkumy z pieprzem podobno podrażnia go jeszcze bardziej, czym można zastąpić pieprz?

  1. avatar pepsieliot 20 maja 2015 o 07:40

   Kurkuma też może podrażnić Twój żołądek, ale spróbuj delikatnie ją rozrobić z awokado, tłuszcz powinien działać balsamicznie, pieprz cayenne też podkręca działanie kurkumy, więc może on będzie delikatniejszy niż czarny,ale mam wątpliwości

 13. avatar Gosia 20 maja 2015 o 11:04

  Dzięki Pepsi za odpowiedź, gratuluję bloga,zebrałaś wszystkie dobre info w jednym miejscu. Jestem Twoją fanką 🙂
  Ja zaczęłam swoją przygodę z kurkumą wczoraj,na razie żoładek mnie nie boli ale przyjełam zaledwie 3 razy po pół łyżeczki kurkumy z odrobiną pieprzu i olejem lnianym.
  Jednak chyba nie jest ona dla każdego. Mam wrażliwą,naczynkową cerę oraz dużą skłonność do rumienia i już niestety czuję wypieki na twarzy. Nie polecałabym też osobom z trądzikiem różowatym bo mogą wzmagać tę chorobę. Spróbuję z awokado które uwielbiam tak jak proponujesz.
  Pozdrawiam serdecznie.

 14. avatar Marzena 2 września 2015 o 10:26

  A powiedz mi proszę czy nie ma jakichś suplementów z kurkuminą tylko z dobrą bioretencją, bo niekoniecznie przepadam za smakiem kurkumy. Znalazłam np curcumin complex, ale z opinii wyczytałam, że wchłanialność substancji czynnych wynosi 1% :/

  1. avatar pepsieliot 2 września 2015 o 12:03

   Marzeno polub Kurkumę This is Bio, zmieszaj ją z pieprzem czarnym, solą szarą, czy himalajską i trochę awokado, robi się całkiem przyjemna.

 15. avatar Przemo 13 listopada 2015 o 22:04

  Hellooooooo

  Oglądając Neti Aneti na YT w komentarzach napisał tak:

  „problem polega na tym, że większość podanej dawki kurkuminy wykazuje tak zwany efekt
  pierwszego przejścia, czyli jest natychmiast unieczynniana w wątrobie do
  nieaktywnych metabolitów, zanim kurkumina dotrze do tkanek. Stąd w
  badaniach in vivo nie osiągano takich stężeń terapeutycznych po podaniu
  kurkumy w czystej formie, jak w badaniach in vitro:

  Ireson C.: Characterization of metabolites of the chemopreventive agent
  curcumin in human and rat hepatocytes and in the rat in vivo, and
  evaluation of their ability to inhibit phorbol ester-induced
  prostaglandin E2 production. Cancer Res., 2001, 1058-64

  Preetha A., Bioavailability of Curcumin: Problems and Promises. Mol. Pharm., 2007, 809”

  Pepsi możesz się jakoś do tego odnieść?

  1. avatar pepsieliot 13 listopada 2015 o 22:48

   w celach terapeutycznych stosuje się większe dawki, to raz, a dwa, że używa się co najmniej 3 sposobów na lepsze przyswajanie kurkuminy, ale i tak niesamowite efekty są przy liposomalnej formie kurkuminy, czyli otoczonej warstewką tłuszczu, co pozwala przesmykać się do komórki

 16. avatar zofia 20 stycznia 2016 o 19:37

  Pepsiel!
  Czy mozesz mnie powiedziec co mam robic zeby pozbyc sie kamieni w woreczku zolciowym. Nie przestrzegam diety bo nie mam akutej sprawy.Czasem pobolewa mnie pod zebrem, ale to nie jest bol silny i da sie wytrzymac nawet , specjalnie nie przejmuje sie. Ale boje sie ,aby te kamienie nie przeszly do trzustki. Bardzo Cie prosze daj mnie odpowiedz. Pozdrawiam Cie.

  1. avatar pepsieliot 20 stycznia 2016 o 20:12

   Zofio po pierwsze trzeba zrobić USG brzucha i zrobić próby wątrobowe. I na przykład przeczytać ten post i komentarze pod nim . Oczywiście mając na uwadze, ze nie wszyscy jesteśmy tacy sami, i że zawsze należy podchodzić bardzo ostrożnie do takich spraw: http://www.pepsieliot.com/pozbadz-sie-naturalnie-kamieni-zolciowych-czmychajac-skalpelowi-dochtore/

 17. avatar wiolcik 3 lutego 2016 o 21:35

  Zaczelam Cie czytac niedawno ale juz wiem ze jestes superrr!!!
  Prosze podpowiedz mi czy moge stosowac kurkume na przyklad z woda czy sokiem z cytryny po ostrym zapaleniu trzustki spowodowanym kamica zolciowa. Woreczka nie zgodzilam sie wycinac stosuje diete niskotluszczowa wiec nie bardzo moge przyjac kurkume z pieprzem lub tluszczem.
  Dzieki wielkie za odpowiedz. Pozdrawiam Cie i dzieki za Twoja prace 🙂

  1. avatar pepsieliot 3 lutego 2016 o 21:48

   dzięki Wiolcik, troszkę tłuszczu przecież jesz, może omegę 3 bierzesz? to wtedy dodaj kurkumy, pozdrawiam i życzę zdrowia 🙂

 18. avatar wiolcik 3 lutego 2016 o 23:10

  Dzieki za szybka odpowiedz 🙂 staram sie nie jesc tluszczu bo boje sie podraznic ta trzustke(dopiero 2 mc minely od ataku) w ogole malo jem teraz ale kupie omega 3 i bede brac razem z kurkuma 🙂

 19. avatar Inka83 29 lipca 2016 o 09:50

  Pepsi, na co dzień używam kurkumy od Ciebie, ale potrzebuję czegoś w tabletkach, na wyjazd. Poleć coś ze sklepu, Swanson może być?

  1. avatar pepsieliot 29 lipca 2016 o 15:06

   oczywiście, że tak

 20. avatar Marzanna Bilska 29 lipca 2016 o 10:00

  Pepsi wszystko świetnie, ale czy można mieć alergię na kurkumę? Ja po zjedzeniu, nawet kiedy tylko doprawiam zupę miewam jakies dziwne ściskanie w skroniach i zawroty głowy.Normalnie nie miewam takich rzeczy. Nie wiem czy to przypadek, bo kiedy 2 razy stwierdziłam taką reakcję to przestałam stosować kurkumę. Chciałabym jednak do niej wrócić, podpowiesz jak to przetestować? I jakich używać ilości 🙂

  1. avatar pepsieliot 29 lipca 2016 o 15:06

   oczywiście że można mieć alergię

 21. avatar berbla 29 lipca 2016 o 14:35

  „Aby kurkuma jeszcze pełniej mogła uwolnić wszystkie swoje prozdrowotne właściwości, zaleca się gotowanie jej w wodzie przez co najmniej 8 minut. Idealnym rozwiązaniem jest więc przygotowanie Pasty z kurkumy, której większą ilość możemy przechowywać w lodówce, przez 2 do góra 3 tygodni. Po 21 dniach pasta staje się niezdatna do użytku. Można to poznać po lekko metalicznym zapachu.
  Pastę z kurkumy przechowujemy w szklanym pojemniku – plastikowy się do tego nie nadaje.
  Składniki:
  2- 3 łyżki kurkumy w proszku
  1 szklanka wody
  Wykonanie:
  Wodę doprowadź do wrzenia i dodaj kurkumę. Gotuj mieszając, aż powstanie gęsta pasta. Wrzenie (gotowanie się) musi trwać co najmniej 8 minut. W razie potrzeby, jeśli pasta stanie się zbyt gęsta, dodaj więcej wody, a jeśli jest zbyt rzadka dodaj więcej kurkumy. Oczywiście musisz bacznie uważać, aby masa nie przypaliła się!
  Gotowa pasta powinna być gęsta, ale nie za bardzo. Wyczuj konsystencję, aby z łatwością nadawała się do użycia. Gotową pastę przełóż do szklanego pojemnika i przechowuj w lodówce.
  Pastę z kurkumy możesz dodawać do Złotego Mleka, ale również do wszelkich innych dań, jak również koktajli!”
  Pasta po ostygnięciu nie powinna być z wierzchu płynna, ale jak już to i tak można to zlać do przygotowania jakiejś potrawy.
  Smacznego:)

 22. avatar Diana 29 lipca 2016 o 18:20

  A ja dodaję codziennie pół łyżeczki kurkumy (zmieszanej z pieprzem Cayenne) do talerza owsianki ugotowanej na wodzie (z dodatkiem żurawin lub rodzynek i z pół łyżeczki oleju kokosowego). I jeszcze dosypuję do talerza trochę czarnuszki i czarnego sezamu. Jest całkiem smaczne. Owsianka jest dla mnie wygodnym, bo regularnie stosowanym, nośnikiem wszelkiego must have w diecie. Czy tak jest ok? Czy zmieniłabyś coś w tym zestawie, Pepsi?

  1. avatar pepsieliot 29 lipca 2016 o 18:36

   jak Ci służy, to dlaczego nie. Przynajmniej dajesz sobie baterię antyzapalną.

 23. avatar Di 29 lipca 2016 o 19:02

  Chętnie się dowiem co skutecznie wytępi paciorkowce

  1. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 08:32

   Wąchanie tartej cebuli, niezwykle skuteczne, sprawdzone + opcjonalnie inhalacje WU 0.5% lub aplikacja doustna:

   ==Utrzeć na tarce do ziemniaków 2 duże cebule, wrzucić do wysokiej koktajlowej szklanki, owinąć jej brzeg wianuszkiem z waty, tak, aby je uszczelnić, by gaz nie wszedł do oczu, tylko do nosa i głęboko oddychać przez 20 minut. Taką inhalację przeprowadzać przez kilka dni. Wtedy nie mamy ani jednego gronkowca w zatokach, ani kataralnego, ani w oskrzelikach, ani w oskrzelach, ze względu na to, że wszystkie szczepy gronkowców i złocistych, i zieleniejących, i różne paciorkowce, odporne nawet na antybiotyki, nie opierają się eterycznym olejkom cebuli przesyconym siarką.
   I to ratuje organizm ludzki. Krojenie cebuli też jest zdrowe. Jeśli ktoś ma zapalenie spojówek na tle gronkowcowym, to jednego dnia ucierać chrzan na tarce, a drugiego dnia ucierać 2-3 główki cebuli i porządnie popłakać. Za tydzień wypłacze chorobę z siebie. I po kłopocie==

   Albo mielona czarnuszka, wspomniana kurkumina, huba brzozowa (Betulina), dym ze świeżej kory brzozy (też betulina),
   tylko kłopotliwe, trzeba zrobić ognisko
   albo kupić dymaka pszczelarskiegi (ok. 50 PLN) i wdychać do łez, kilka razy wystarczy.
   Mieszanki z propolisem.
   Coś poskutkuje na pewno, ale od cebuli zacząłbym. 😉

   1. avatar Di 31 lipca 2016 o 14:22

    Dziękuję 🙂

  2. avatar Niki 30 lipca 2016 o 20:24

   woda utleniona – paciorkowce nie rozkładają nadtlenku wodoru, więc to może skutecznie zadziałać tylko trzeba je atakować dość często w ciągu dnia. Na szklankę mniejszą wlewałam nie kropelkami tylko tak na oko ponad łyżeczkę, można więcej. Na paciorkowce i gronkowce wiele rzeczy działa skutecznie jak choćby wspomniany propolis, maści z propolisu czy czosnek, goździki i olejek goździkowy, olejek tymiankowy, srebro koloidalne też, ale WU na gronkowca nie wpływa. Podczas takiej kuracji lub w przerwie (po 2 tygodniach) należy równocześnie prowadzić kurację wzmacniającą odporność wszelkimi możliwymi sposobami, w tym prebiotykami w pokarmie docelowym, witaminą C w dużych dawkach powyżej 1000 mg i probiotykami, bo każdy ma w sobie paciorkowce w małej ilości, ale nie u każdego się rozwinie przerost bakteryjny (może doprowadzić nawet do bezpłodności i przewlekłych zakażeń dróg rodnych), a odporność łatwo stracić w ciągu doby, 72 godz, więc stale należy mieć ją na uwadze.
   Paciorkowce żyją w synergii z lambliami.
   Z menu natomiast usunąć nabiał (mleko przemysłowe i wiejskiej również, obniża odporność), cukier rafinowany, mąkę pszenną.

   1. avatar Di 31 lipca 2016 o 14:31

    Podziękowała 🙂

 24. avatar krystyna 29 lipca 2016 o 19:09

  Tak to prawda o dzialaniu curkumy, ale ja mam ciagle problem czy kurkuma to tosamo co turmerik ? Dziekuje za wspaniale wiadomosci , uwielbiam Twoja strone szczegolnie o hischimoto ,z tym mam problem pozdrawiam

  1. avatar pepsieliot 29 lipca 2016 o 20:41

   tak 🙂

 25. avatar malena 29 lipca 2016 o 20:31

  A ja daję łyżeczkę kurkumy i pół pieprzu czarnego do porannego szejka i pijemy z mężem na pół. Brakuje oleju kokosowego, ale pomna rad Pepsi nie dodaję go do szejkow z owocami. Jednak gruba jestem nadal 🙁 I Pepsi, po przeanalizowaniu wpisów o tarczycy skłaniam się ku tezie, że mogę mieć niedoczynność niestety. Ciągłe zmęczenie, codzienne czynności są ponad moje siły, budzę się zmęczona po prostu, masowe wypadanie włosów, jakieś włoski na brodzie, nerwowość. Nie mam nawet siły się za siebie wziąć, choć wiem, że nikt tego za mnie nie zrobi, a co dopiero mówić o ćwiczeniach, bieganiu, ruchu. Tzn. Niby ćwiczę kilka razy w tygodniu, ale jakoś tak mało efektywnie że nawet się nie poce zbytnio, 🙁

  1. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 08:36

   ==Ciągłe zmęczenie, codzienne czynności są ponad moje siły, budzę się zmęczona po prostu,==

   ZAstosuj kurację WU, do tego askorbinian z MSM, soda z magnezem, o problemach zapomnisz.
   Jak nie pozbędziesz się kłopotów jelitowych i grzybicy problemy z włosami będą cały czas.
   Na nerwowość magnez na 3 sposoby i niacyna (kwas nikotynowy- B3) i inne ”B”.

   1. avatar drefet 2 sierpnia 2018 o 16:11

    jak to dokladnie zrobic? potrzebuje rozpiski nie dla siebie , ta osoba zrobi co trzeba tylko musi miec to dokladnie konkretnie rozpisane, bo nie ma o tym pojecia i boi sie ze cos zrobi zle, pisalam o niej w innym watku mlody mezczyzna problemy z emocjami i zmeczeniem brak sil grzybica

     1. avatar drefet 3 sierpnia 2018 o 14:10

      ok sprobuje mu taka zrobic , sam raczej nie ogarnie tego , a d o cibie mam jeszcze pytanie odnosnie mnie i dmso jak wiesz dopiero sprobowalam i mam pytanie odnosnie dawkowania i ewentualnego przedawkowania lub wynikajacych z tego konsekwencji, juz opisze sytuacje, poniewaz bylam zachwycona dzialaniem dmso na kolano i sciegna na drugiej nodze posatanowilam posmarowac sie tam gdzie mam bole stawowo miesni kosci ect…w sumie wyszlo ze cale plecy kregoslup biodra cale rece i nogi…procz glowy i przodu klatki piersiowej brzucha wszedzie posmarowalam sie byl to rozcienczony 50-60 z woda tylko nogi cale cienka warstta nierozcienczonego / juz wczesniej na nogi zastosowalam kilka razy nierozcienczony i zadnego roblemu nie bylo, poczulam cieplo zrobilo mi sie lekko slabo po godzinie bylo mi tak duszno i goraco , teraz te upaly ze zmylam to woda bardzo dokladnie, spac do rana wlasciwie nie moglam w dzien tez slabawo sie czulam, smak czuje gorzki w ustach caly czas i poce sie cebula tzn taki zapach czyli jakby siarka, prysznic lekko zimmny co godzine , mms teraz nie biore doustnie ale bralam dosyc dlugi czas pozniej przerwa pozniej znow bralam teraz znow odstawilam , nie wiem jak to sie kumuluje i ile jest juz niebezpieczne, nie chce sobie zaszkodzic, po mmms widocznych efektow nie bylo po dmso jest super chce nadal uzywac ale rozsadnie, napisz prosze czy mozna to przedawkowac jakie moga byc konsekwencje i jak to ogolnie dawkowac aby nie przedobrzyc , pomyslalam ze dzis zrobie oklad z soli na kolano jutro moze tez i jakies naprzemienne moze z dmso…ono jest cudne bol w calym ciele prawie ustal a byl wrecz nie do wytrzymania kolano jeszcze boli i jeszcze nie calkiem ropa czy woda czy co tam jest zeszlo , ale poprawa tez ogromna…tylko to wczoraj mnie zastanawia ..moze to tylko od upalu bylo ale jednak gorzki smak w ustach mam , z gory dziekuje za odp,

    1. avatar grzegorzadam 8 sierpnia 2018 o 19:03

     dmso jak wiesz dopiero sprobowalam i mam pytanie odnosnie dawkowania i ewentualnego przedawkowania lub wynikajacych z tego konsekwencji, ….”

     polecam zapoznać się z książką dr Fischera.
     Nigdy nie poleca nie rozcieńczonego DMSO.
     Nie można polecać dawkowania, to się dobiera indywidualnie.
     Siarka organiczna to nie ”leki” apteczne.

     1. avatar drefet 9 sierpnia 2018 o 07:05

      juz powoli sie zapoznaje…ale na szynko lepeij zapytac kogos kto ma juz jakies pojecie, na nogi zastosowalam nierozcienczone na reszte ciala rozcienczylam, „poparzylam” sobie tylko dlon pierwszege dnia kiedy smarowalam sama, na ciele zadnych sladow czy reakcji negatywnej, pozniej w sumie 3 razy jeszce juz sama nie smaroalam tez nie rozcienczone i tez bylo ok, ten oststni raz po prostu albo upal albo wczesniejsze posmarowanie oliwka mg albo juz bylo za duzo dla organizmu bo to co opisalam wystapilo, generalnie dmso oceniam jako swietne,
      myslisz ze zastosowanie wywaru/wyciagu z wilkakory i lub diabelskiego pazura z dmso na slore bedzie ok? te dwa ponoc rozpuszczaja syfy wokol stawow ale nie maja tam jak dotrzec a przynajmniej w niewielkiej ilosci a transdermalnie z dmso chyba by poszlo? bromelina ma ponoc jeszcze takie wlasciwowosci ale tu nie mam proszku w tabletkach sa tez inne dodatki wiec nie chce ich wprowadzac

     2. avatar grzegorzadam 13 sierpnia 2018 o 05:27

      myslisz ze zastosowanie wywaru/wyciagu z wilkakory i lub diabelskiego pazura z dmso na slore bedzie ok?”

      nie wiem, spróbuj.
      Dr Fischer podaje konkretne sposoby i zastosowania, o interakcjach z ziołami nie pisze.

      ”bromelina ma ponoc jeszcze takie wlasciwowosci ”
      ma , nic nie szkodzi zajadać się ananasami.

     3. avatar Jarmush 13 sierpnia 2018 o 06:24

      w szejku miksuj z rdzeniem, bo tam jest bromelina

     4. avatar drefet 13 sierpnia 2018 o 08:00

      nie chodzi o zajadanie, ananasy jadam i bromeline w tabletkach tez , chodzi o dmso z bromelina na skore , bromelina rozpuszcza zlogi w okol stawow a dmso przenosi substancje wglab, z pokarmu o ile w ogole to dociera do stawow znikoma ilosc bromeliny czy substancji wlasnie z wilkakory ect, u mnie po duzej poprawie jest constans mimo smarowania , jedyne co jak boli to likwiduje bol , ale tak spektakularnej zmiany jaka juz byla nie ma

     5. avatar grzegorzadam 17 sierpnia 2018 o 06:12

      spróbuj tedy, będziesz prekursorem.

      Napisz o efektach.

 26. avatar ewa0 29 lipca 2016 o 21:11

  Witaj Pepsi mam pytanie do Ciebie i GrzegorzaAdama otórz kochani proszę Was o pomoc i poradę moja znajoma- kobieta 56lat dowiedziła się że ma guza macicy wielkości główki noworodkanieoperacyjnego !!! guz oporny na chemię(może to i lepiej chociażnie będą bardziej truć .Guz jes z przerzutami !!!KOCHANI co ona ma robić żeby sięratować?nie wierzę i medycynę farmakologiczną ale w metody naturalne jak najbardziej,proszęo pomoc i podpowiedz,dużoczytałamo ziołach sodziewoedzie utleionej ale od czego zcząc i na co zwracaćuwagę ???

  1. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 08:45

   Młoda babka, głowa do góry.
   Guz świadczy, że organizm się broni, bez paniki, natychmiast zastosować sodę czystą.
   Podwyższać pH do 8.5.
   Trzeba komleksowo oczyszczać organizm (W. Last)
   Poczytaj te tematy uważnie:
   http://www.pepsieliot.com/skuteczna-terapia-leczenia-raka-woda-utleniona/
   http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/
   http://www.pepsieliot.com/krotka-kuracja-leczenia-raka-prostaty-wg-vernona-johnstona/
   http://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie-poprawic-swoje-zdrowie/
   http://vibronika.eu/images/pdf/rakiraktrzustki.pdf

   Natychmiast zakupiłbym podręcznik dr Lasta i zastosował wskazówki:
   http://www.nexus.media.pl/?355,jak-wyleczyc-sie-z-raka

   Trzeba postępować zgodnie z planem.

  2. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 08:52

   Jak koleżanka ma stracha, polecam wizytę w Kłodzku u dr Jana Pokrywki.
   Niezwykle mądry, ciepły człowiek.
   Rady dr Lasta też niezwykle ważne, przeczytaj.
   Zacznijcie od pH moczu, do góry, 3x dziennie łyżeczka gaszonej sody z cytryną lub OJ.

  3. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 09:00

   Natychmiast trzeba zrobić OH25 i podnieść poziom wit.D3 do 100 ng/ml.
   Dawki 30-50 tys. I.U. dziennie.

 27. avatar konowala 29 lipca 2016 o 22:40

  Pocenie może być mniejsze,jeżeli naprawdę masz niedoczynność-zamiast jednej porcji ćwiczeń energię spożytkuj na zrobienie badań
  🙂

 28. avatar daria 30 lipca 2016 o 13:32

  Pepsi a dlaczego raczej nie dawać dzieciom poniżej 2 lat. daję synowi odkąd skończył 13 miesięcy, małe ilości do zupy z pieprzem i nic mu nie jest, mam nadzieje że nie będzie ?

  1. avatar pepsieliot 30 lipca 2016 o 13:55

   Hinduskie malutkie dzieci jedzą i sobie chwalą. Napisałam zgodnie z tym co przeczytałam w źródłach, ale to przecież przyprawa, i jako taką jak widać może jeść

 29. avatar Agata 30 lipca 2016 o 14:35

  grzegorzadam możesz rozwinąć temat odnośnie tych kuracji tzn dawkowanie co i jak
  „ZAstosuj kurację WU, do tego askorbinian z MSM, soda z magnezem, o problemach zapomnisz.
  Jak nie pozbędziesz się kłopotów jelitowych i grzybicy problemy z włosami będą cały czas.
  Na nerwowość magnez na 3 sposoby i niacyna (kwas nikotynowy- B3) i inne ”B”.

 30. avatar grzegorzadam 30 lipca 2016 o 18:34
 31. avatar malena 30 lipca 2016 o 20:37

  GrzegorzuAdamie, bardzo Ci dziękuję, że się odniosłeś do moich wynurzen 🙂 Może być tak – rano na pusty żołądek łyżeczka sody gaszonej z płaską łyżeczką chlorku magnezu ( sode i tak piję, tylko jak z magnezem, to test zakwaszenia żołądka nie wyjdzie chyba?), po pół godzinie WU, a Wit C z MSM po ok 2 -3 godz, a potem jeszcze 2 razy w ciągu dnia. Tak będzie dobrze?

 32. avatar KS 31 lipca 2016 o 06:59

  Papsi, jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy Twój artykuł. Miałem zrezygnować z czytania Twojej strony, szczególnie po blokowaniu moich komentarzy, które wytykały Ci brak rzetelności, ale widać nie warto szybko zrażać się 😉

  1. avatar pepsieliot 31 lipca 2016 o 09:11

   KS ja coś blokuję ? 😀 😀

 33. avatar grzegorzadam 31 lipca 2016 o 08:42

  Zrób sobie oliwę magnezową 50/50 z chlorku, i dodawaj do płynów zup, tak 3-4 łyżeczki dziennie.
  W łyżeczce takiego roztworu jest około 200 mg jonów.
  Do sody alkalizujacej niekoniecznie.

  Najpierw WU!
  Potem sodę i resztę.

 34. avatar malena 31 lipca 2016 o 11:17

  Dzięki GrzegorzuAdamie <3

 35. avatar Monia 4 sierpnia 2016 o 08:30

  Droga Pepsi i Szanowni Czytelnicy, potrzebuję Waszej opinii. Stosuje Kurkumine już od jakiegoś czasu. W celach leczniczych, alternatywa do leczenia tradycyjnego (guzek w piersi, który jakiś czas temu urósł, choć był nieszkodliwym brodawczakiem. Bronię się wiec nogami i rękoma by nie wpaść w szpony systemowego leczenia…brrrr.)Wiem, że kurkumina jest super i bardziej super kiedy spożywa ją się z pieprzem. Ostatnio zakupiłam peperinę, co by nieco się naturalnie odessać z tłuszczyku 🙂 jednak chcę właśnie łączyć ją z kurkuminą. Czy słusznie czynię? Pozdrowienia serdeczne!!!!

  1. avatar pepsieliot 4 sierpnia 2016 o 09:53

   pieprz czarny, trochę oleju kokosowego bio, kurkuma this is bio, D3+K2 TiB obowiązkowo (wcześniej zbadać 25(OH)D, wynik a ja dobiore ilości bardziej adekwatnie), zero alkoholu, jod przez skórę, suszone figi i daktyle, selen oddzielnie, pH moczu o 12 na poziomie 8, magnez w rtóżnych formach, kapiel w słonej wodzie, zakwasić dobrze żołądek, kalibracja witaminą C TiB

 36. avatar Peszka 15 sierpnia 2016 o 10:23

  Witaj Pepsi, dostałam dzisiaj 6mg deksametazonu w szpitalu, bo jestem poparzona od słońca i dziś zasłabłam z przegrzania. Teraz się czuję dobrze, ale martwię się trochę o ten steryd. Czy zostanie wydalony z organizmu bez długofalowych skutków ubocznych? Teraz tylko chcę to wyrzucić jakoś z siebie, nie wiem, co prewencyjnie zastosować. Miałam na szczęście tylko jeden zastrzyk
  okres półtrwania tegoż to 3 godziny
  Będę wdzięczna za odpowiedź bo się niepokoję

 37. avatar grzegorzadam 15 sierpnia 2016 o 16:44

  Balsam: .

  Peppermint-Aloe Balsam po opalaniu

  1 łyżka słonecznika Lecytyna

  2 łyżki migdałów

  6 łyżek soku z aloesu
  Opcjonalnie:
  10 kropli olejku mięty pieprzowej (może użyłem więcej).

  Dużo wit.C, dodałbym MSM.

  Jest jeszcze olej kokosowy (przed opalaniem również)
  Astaksantyna, ale nie każdy ma w domu.

 38. avatar Mika 30 grudnia 2016 o 21:25

  super rady!

 39. avatar Slav 1 sierpnia 2017 o 17:26

  Pepsi jesteś wspaniała. Love za to co robisz.

  1. avatar Jarmush 1 sierpnia 2017 o 18:27

   love love Slav

 40. avatar Natalia 2 sierpnia 2018 o 11:45

  Takie pytanko tylko, czy można wyleczyć nadżerki bądź zapalenie i zwężenie przełyku naturalnie? Chociazby działac już gdy robi się nie ciekawie? Od 2 miesięcy mam problem z gardlem i przełykiem od zgagi, staram się zakwaszać zoladek (kilka lat przewleklej zgagi) ale nie mogę sobie z tym dac rady, ciagle po wszystkim mnie wypala i nawet jak wezme suplement czy przeciwbolowa to goraco w zoladku. Slabo się czuje. Nie było tak zle ale te dwa miesiące ostatnie to zgaga non stop. Boje się o przełyk bo mam chrype kaszel i bol gardla. (rok temu gastroskopia na szczęście nic nie wykazala) dlatego martwia mnie te ostatnie 2 miesiące gdy zgaga nie daje za wygrana.

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2018 o 16:45

   Sposób przygotowania lekarstwa na wrzody przewodu pokarmowego m. in. na wrzody dwunastnicy i jelit oraz szczelinę odbytu i inne …
   PRZEPIS NA „LECZNICZĄ GOTOWANĄ MARCHEWKĘ”
   Co potrzebujemy:
   – Naczynia, sztućce: garnek z pokrywka, łyżka stołowa, nóż
   – Produkty: 0,3- 0,5 kg marchewki, łyżka masła, szczypta soli kuchennej.
   Sposób przyrządzenia: Sekret polega w odpowiednim przygotowaniu marchewki. Należy kupić ładną marchewkę. Powinna być bez przebarwień, niespleśniała, niewiotka, z ładnym suchym końcem bo marchewka psuje się od końca. Ponieważ marchewkę spożywamy rano należy ja przygotować wieczorem. Myjemy i szczotkujemy dokładnie marchew i bez obierania skórki wrzucamy do wody. Dodajemy 1 łyżkę stołowa masła (prawdziwego – 82% tłuszczu). Dodajemy też szczyptę soli do smaku. Garnek przykrywamy pokrywką i czekamy aż się zagotuje. Następnie (po zagotowaniu) zmniejszamy płomień na minimum. Po godzinie gotowania na wolnym ogniu, marchewkę odcedzamy i bez jej płukania odstawiamy w garnku do wystygnięcia / osuszenia (bez pokrywki na garnku). W takim stanie zostawiamy marchewkę na noc. Rano, na czczo, przed śniadaniem delikatnie ściągamy skórkę (nie ścinamy) – tak jak z gotowanych ziemniaków do sałatki warzywnej (marchewkę można lekko podgrzać). Następnie marchewkę zjadamy dokładnie ją rozgryzając. Po pół godzinie możemy już zjeść normalne śniadanie Dawka jest zależna od masy ciała i tak dla dziecka o wadze 20 kg to ok. 0,2 kg dziennie. Dla dorosłego mężczyzny o wadze 80 kg – 0,5 kg dziennie.
   Efekty.
   Dla mnie i grona moich znajomych kuracja odniosła pierwsze pozytywne skutki już po kilku dniach (około tygodnia).
   Z uwagi na regulacyjne właściwości marchewki, przewód pokarmowy zaczyna sam się leczyć. 
   Znika zgaga i uczucie ciężaru w okolicach żołądka. 
   Lecza się wrzody (ranki) ścian dwunastnicy i jelit.
   Leczenie kontynuujemy codziennie aż do całkowitego wyleczenia.
   W późniejszych okresach (w momentach gorszego samopoczucia) warto wrócić do kilkudniowej kuracji.”

   to tak na początek

  2. avatar grzegorzadam 2 sierpnia 2018 o 21:30

   Takie pytanko tylko, czy można wyleczyć nadżerki bądź zapalenie i zwężenie przełyku naturalnie?”

   Można, te objawy też powstały ”naturalnie”, złym odżywianiem i zakwaszającym trybem życia.

   1. avatar Natalia 4 sierpnia 2018 o 12:02

    Dziękuję za odpowiedzi. Miesiąc brałam antybiotyki na zapalenie slinianki. Stwierdzili że to kamica. Nie biorę już antybiotyków. No i z ta kamica też nic nie zrobili jedynie zalecali jeść kwaśne. Slinianka nadal boli szczególnie podczas jedzenia. Na dodatek po skończeniu antybiotyków boli mnie szyja i chyba wyczuwam że to węzły bo to są takie kulki pod skórą. Jestem osłabiona. Nie wiem czy to winny antybiotyk czy to ma związek z tą kamica slinianki. Cała okolica szyi jest taka tkliwa i gardło mnie już 3 tyg pobewa tzn drapie. Mam też zgage wiec może gardło od tego ale te węzły mnie martwią. W przyszłym tygodniu zamierzam iść na usg szyi żeby się upewnic. Dodam że jakoś w lipcu zrobiłam crp i ob i wszystko w normie. Więc dlaczego ten ból szyi. Jeszcze teraz te kuleczki. Zobaczę co na to usg. Az czlowiek na nic ochoty nie ma. Oprócz tego prawie codzienny ból głowy i również zaczął się od tego jak brałam antybiotyki.

    1. avatar grzegorzadam 6 sierpnia 2018 o 14:33

     jakie masz pH i kolor moczu, oraz pozostałe testy?
     https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci- ruszyc-ze-skrzyzowania/

     1. avatar Natalia 8 sierpnia 2018 o 06:47

      PH 6, kolor moczu zależy jak więcej pije to slomkowy a jak mniej to ciemniejszy, często mam żółty. Test sody nie odbija się.

     2. avatar grzegorzadam 8 sierpnia 2018 o 18:53

      to masz trochę pracy przed sobą, poczytaj i działaj:
      https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
      https://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie- poprawic-swoje-zdrowie/

      i wiele innych tematów

     3. avatar Natalia 8 sierpnia 2018 o 19:30

      Rozumiem. A czy to normalne bo 2 razy próbowałam wypić odrobinę OJ z wodą i było mi strasznie ciężko, nie mogło się odbić i czułam jakby podrażnienie. Chciałabym pić ten napój z soda i octem ale nie wiem czy mogę. Ostatnio zaczęłam pić msm z wodą i cytryna. Jak to zażywać jeśli piłabym np napój z soda i sokiem z cytryny. Jakaś przerwa?? Ponad rok temu piłam intensywnie co dzień wodę z sokiem z cytryny i niestety dziś jest i tak kiepsko bo się nie odbija .. Czy to znaczy że pozostała mi tylko betaina?

     4. avatar grzegorzadam 17 sierpnia 2018 o 06:15

      Chciałabym pić ten napój z soda i octem ale nie wiem czy mogę.”

      każdy może, jakie masz pH moczu w trakcie dnia?

      Sposobów dokwaszania żołądka jest wiele, z surowymi sokami, solą, chlorkiem
      magnezu i gorzkimi ziołami.

     5. avatar Natalia 9 sierpnia 2018 o 16:06

      I jeszcze jedno. Byłam na usg szyi i wyszło że węzły chłonne pojedyncze za kątami żuchwy do 8 x 3 mm. Czy coś w z tym trzeba zrobić?

     6. avatar Jarmush 9 sierpnia 2018 o 16:18

      jakie pH moczu? Limfa ma być zasadowa. Kalibracja witaminą C kwasa askorbinowy TiB, potem C z MSM TiB, antyoksydanty, tlen do komórek

     7. avatar grzegorzadam 9 sierpnia 2018 o 19:29

      Czy coś w z tym trzeba zrobić?”

      nie- szukaj przyczyn:
      https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci- ruszyc-ze-skrzyzowania/

 41. avatar Kalina 2 sierpnia 2018 o 13:33

  mam pytanie odnośnie astaksantyny, wczoraj dostałam ale biorę już sporo rzeczy i nie wiem z czym należy ją łączyć a z czym absolutnie nie?? wyczytałam że jest rozpuszczalna w tłuszczach; oprócz niej biorę d3 z k2, chlorelle i spiruline, green&fruits, bikini burn, jabłczan magnezu? czy z czymś z tego absolutnie nie wolno jej lączyć?

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2018 o 16:31

   Bywa, że astaksantynę niekiedy zaleca się brać w ilości od 4 do 8 mg nawet 2 do 3 razy dziennie zawsze z posiłkiem. Jednak uważam, że całkowicie wystarczy brać od 4-8 mg dziennie. W Twoim przypadku, gdy bierzesz sporo suplemntów rano. możesz sobie wziąć 1 do obiadu, albo 1 do obiadu, a drugą do kolacji, lub poprzestać na 1.

 42. avatar Hanna 2 sierpnia 2018 o 18:34

  Pepsi kochana moja- pije od kwietnia 4 szklanki, jem D3, K2, selen, B compleks,, kurkume spozywałam z pięc lat regularnie z jaglanka lub owsianką a OB od pól roku rosło i rosło i w poniedziałkowym badaniu wyszło mi 58. Jem dużo warzyw i owoców, wykluczam nabiał i mięso i ryby, piję też DMSO w weekendy, piłam nalewkę z orzecha w ostatnią pełnię. Robiłam wczoraj prześwietlenie i jakaś plamka 11mm jest w płucu, dzisiaj onkolog skierował mnie na TK z kontrastem Ja czuję sie dobrze. Troche jestem senna i bola plecy rano ale to chyba normalne majac 6 dych na koncie 🙂 Co jest nie tak, co wprowadzić jeszcze? <3

  1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2018 o 20:47

   A cóż to jest 6 dych na koncie, nie żartuj Kochanie. Jak wyglądają te badania? https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

  2. avatar Tako 2 sierpnia 2018 o 20:53

   „co wprowadzić jeszcze?”
   Alkalizację organizmu. Pijesz sodę?
   Ph moczu rano ok. 6.5 i w południe 7-8 ma być.
   Potem nawodnienie organizmu – woda z solą.
   Tak Grzegorzadam zawsze pisze. 😉

 43. avatar Anutek 3 sierpnia 2018 o 07:48

  Pepsi dostlam skierowanie na rtg klatki piersiowej z racji moich bardzo widocznych zyl na klatce i w sumie na calym ciele (mam tak od zawsze, taka uroda?). Nie zwracalam nigdy na to wiekszej uwagi, a moze powinnambyla? Doradz prosze, czy rzeczywiscie isc na to rtg by spr i jesli tak to jak sie zabezpieczyc by zminimalizowac efekty promieniowania, czy wit C z msm wystarczy?
  Pozdrawiam owocowo 🙂

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2018 o 08:07

   Kuracja 4 szklanek, a przede wszystkim szklanka 2 i 4. Jaki masz poziom 25(OH)D? PH moczu?

  2. avatar grzegorzadam 3 sierpnia 2018 o 09:27

   Na to soda- badania w armii USA:
   https://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie- poprawic-swoje-zdrowie/

   I kwasy na glistniku wg Bołotowa oraz kolendra, chlorella i inne surowe pożywienie.

   1. avatar Anutek 3 sierpnia 2018 o 09:54

    Dziękuję za zainteresowanie.
    A więc Pepsi dzisiaj właśnie mam zamiar zrobić badania 25(OH)D, bo odstawiłam jakies 2 tyg temu witaminę, mocz to pewnie nie za dobry bo ciemno-żółty [mało pije-aczkolwiek pracuję na tym]
    Grzegorzadam: moim zamiarem jest być witarianką tak jak Pepsi, ale w tej chwili karmię piersią i nie wiem czy bym podołała, tym bardziej ze prz kp mam mocną niedowagę [48kg przy 170cm, zawsze mialam ok 52kg]. Jestem wegetarianką ponad 6 lat, jem dużo warzyw i owoców, ogólnie bardzo dużo jem i biorę suple [d3 +k2, cynk, selen, chrom, wit e, b3, beta-karoten, jod, doszła chlorella], a żebra widać :/ czy zielona herba z sodą nie podkręci mi metabolizmu jeszcze bardziej? czy prz kp można brać glistnika?
    Odnośnie terapii 4 szklanek, to „chodzą” za mną, czas najwyższy ją wdrożyć 🙂
    Ściskam mocno 🙂

   2. avatar drefet 13 sierpnia 2018 o 08:03

    to na widoczne zyly a zylki tzn czerwone/fioletowe naczynka mam tak kolo nosa i na udach to chyba pajaczki sie nazywa …sa sobie i sa ale jakby mozna sie tego pozbyc to sprobuje chlorelle kolendre i inne w duzej ilosci roslinki jadam od dawna a to nie zmienia sie

 44. avatar Leliachant 3 sierpnia 2018 o 21:23

  Hej Peps, ile świeżego korzenia kurkumy dziennie szamać? Też 3g max?

  1. avatar Jarmush 3 sierpnia 2018 o 21:32

   jemy Kurkumę This is BIO, poważnie podobnie jak imbir najlepiej jeść wysuszoną i sproszkowaną

 45. avatar Agdzia 26 sierpnia 2018 o 22:17

  Witaj a co z kurkumą i jej działaniem u osób chorych na padaczkę przyjmujących kwas walproinowym?

  1. avatar Jarmush 27 sierpnia 2018 o 02:46

   Skonsultuj się z lekarzem czy nie ma to związku z substancjami rozrzedzającymi krew, typu kurkuma, czy też witamina C

  2. avatar grzegorzadam 27 sierpnia 2018 o 18:50

   czy były diagnozowane obciążenia pasożytnicze i metale ciężkie w analizie pierwiastkowej
   tkanki?

 46. avatar Agdzia 29 sierpnia 2018 o 21:27

  Niestety nie a co to daje i czy jest wiarygodne?

  1. avatar grzegorzadam 31 sierpnia 2018 o 02:43

   Poczytaj bloga i sama oceń czy wiarygodne.

 47. avatar Johny 4 maja 2019 o 09:43

  Czy sok z cytryny dodany do kurkumy nie zmniejszy jej wchłaniania?

  1. avatar Jarmush 4 maja 2019 o 11:43

   nie

 48. avatar SyAn 3 czerwca 2019 o 11:11

  Pepsi a co myslisz o MMS? Terapeutka z biorezonansu zaleciła w celu oczyszczenia

 49. avatar Wiktoria 3 czerwca 2019 o 16:38

  Jeśli od jakiegoś czasu mam wyższe cukry na czczo (wyszłam z cukrzycy) i zaczęłam się wspomagać kurkumą i biorę od tygodnia wielką , czubatą łyżkę dziennie , to nic się nie stanie ?? Czy mogę tyle brać ? Mam nadzieje, że nie jest to niebezpieczne skoro mówisz żeby brać do 3 g

  1. avatar Jarmush 3 czerwca 2019 o 19:13

   kurkuma rozrzedza krew, ale jak nie bierzesz leków rozrzedzających krew będzie ok, ale bierz płaską

 50. avatar Anna 3 czerwca 2019 o 17:43

  Pepsi,
  piszesz, że imbir najlepiej sproszkowany?, ja codziennie wypijam mieszankę w litrze wody- 1/2 łyżeczki kurkumy z odrobiną pieprzu, starty imbir- ok. 2 cm, 2 łyżeczki zielonej herbaty i trochę pokrzywy suszonej, i tak od roku. Czy to dobra mieszanka, czy imbir powinien być sproszkowany?

  1. avatar Jarmush 3 czerwca 2019 o 19:12

   jest ok

 51. avatar Dominika 3 czerwca 2019 o 18:16

  Pepsi ja już od dawna stosuje kurkumę ale w formie pasty.1 łyżeczke tej pasty z pieprzem oczywiście dodaje do pierwszej szklanki. … Gotuję szklankę wody i dodaje całe opakowanie kurkumy i czarny pieprz . Gotuję 7 minut i jest gotowe . Przetrzymuje w słoiczku w lodówce nawet kilka tygodni.
  Czy jest różnica między sama kurkuma a pasta?

  1. avatar Jarmush 3 czerwca 2019 o 19:07

   zasadnicza, kurkuma zakupiona u nas niesie energię naszych serc 🙂 wspierasz też tego bloga

 52. avatar Kojot 3 czerwca 2019 o 21:21

  Pepsi mam pytanie odnośnie mixu jakim jest kurkuma, miód, cytryna i imbir czy są dobrym połączeniem w herbacie i nie zaszkodzą organizmowi ?

  1. avatar Jarmush 4 czerwca 2019 o 05:19

   spoczko

 53. avatar marfig 4 czerwca 2019 o 13:47

  Pepsi na górze reklama Reishi więc zapytam.. czy sproszkowany Reishi oraz Psyllium husk (oczywiście nie razem) przerywają pp? Plis, odpowiedz, to dla mnie ważne

  1. avatar Jarmush 4 czerwca 2019 o 14:16

   nie, chyba, że w jakichś dużych ilościach, pamiętaj, że psylium trzeba duuużo popijać wodą

 54. avatar iwoblo 4 czerwca 2019 o 14:55

  Hej, stosuje 4 szklanki. Szklankę z kurkumą wypijam rano jak wstanę, jednak 4 szklankę dopiero 4 godziny później i wtedy właśnie otwieram okno żywieniowe i dostarczam jakichkolwiek tłuszczy m.in. omega3. Zatem, czy to oznacza, że nie przyswajam skutecznie składników odżywczych kurkumy? Czytałam gdzieś na Twoim blogu, aby do porannej szklanki z kurkumą i cytryną nie dodawać np.oleju kokosowego dla wiekszej biodostepnosci kurkumy, ponieważ może zrobić się jakis film na wątrobie czy gdzies tam…nie pamietam jak to szło… to jak to zrobić, aby zwiększyć przyswajalnosść kurkumy nie stosując tłuszczy? Dodaje tylko pieprz czarny bio…

  1. avatar Jarmush 4 czerwca 2019 o 15:23

   piperyna z czarnego pieprzu 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy, po to się dodaje pieprz do pierwszej szklanki

 55. avatar Brzoska 8 czerwca 2019 o 09:51

  Pepsi pomóż, dopadła mnie infekcja w 7ym miesiącu ciąży i prawdopodobnie przez nią moje dziecko ma zwiększoną ilość płynu w worku osierdziowym, więc muszę coś z tym zrobić. Przez całą ciążę piję 4 szklanki (lekarz pozwolił), tylko kurkumy daję trochę mniej niż przed ciążą, za to Wit. C trochę więcej plus do 4tej szklanki kolagen i msm. Poziom Wit. D podniósł mi się z 29 z początku ciąży do 51 (po terapii D3 z K2 liposomal), biorę dodatkowo greens&fruits na wzmocnienie, kwas foliowy i Omega 3. No i mimo to ta infekcja, zaatakowała zatoki, leczyłam ją kalibracją z Wit. C i herbatką z kurkumą, olejem kokosowym, imbirem, cynamonem i miodem (malinowym). Minęło 1,5 tygodnia a ja nadal się czuję „zaflegmiona” i jeszcze ten płyn osierdziowy wyszedł w USG prenatalnym 2 dni temu, więc czuję że muszę działać. Co mi radzisz? Zamówiłam wczoraj nebulizator (tylko nie wiem co tam „wrzucić”) i myślę nad zakupem miodu manuka (pytanie ile tego zażywać).

  1. avatar Jarmush 8 czerwca 2019 o 11:26

   miód to pokarm, łyżkę kopiatą możesz jeść z tartym imbirem i cytryną. oczywiście na bazie ciepłej wody, wcześniej imbir zaparz, potem niech ostygnie do 41 stopni, dodaj miód i sok z cytryny, podobno kasza jaglana odflegmia

 56. avatar Asia 27 sierpnia 2019 o 16:54

  Hej Pepsi. Kupowałam od Ciebie kilka razy kurkuminę liposomalną dla taty chorego na szpiczaka mnogiego. Daję mu tak jak zaleciłaś 2 miarki dziennie i to trwa od ponad 2 miesięcy lub 3, bo wcześniej mieliśmy liposomal innej firmy. Pytanie- czy mogę to kontynuować w nieskończoność czy zrobić przerwę, czy zejść z dawki? Wyniki się trochę poprawiły więc chciałabym kontynuować, ale nie wiem czy nie trzeba zrobić pauzy. I z innej beczki. Jakie są skuteczne sposoby na podniesienie białych ciałek we krwi. (spadły do 3,30) Laboratorium gdzie tata robi badania ma normę od 3,50 do 10. Chcemy to jakoś polepszyć. Omega 3, kwas foliowy? D3 z k2 podaję w dawce 5000. Kupiłam też od Ciebie Reishi suszone, ale dopiero zaczęliśmy, brokuła też suszonego. Daję mu chlorellę. Nie wiem czy dawać spirulinę i trawę pszeniczną bo mają dużo białka, a przy tej chorobie trzeba z białkiem uważać…Tzn głównie zwierzęcym, ale nie wiem czy tylko. Tata ma ogólnie dobrą odporność mimo tych leukocytów poniżej normy, ale mamy ambicję, żeby już nie spadały a trochę urosły 😉

  1. avatar Jarmush 27 sierpnia 2019 o 19:41

   dużo białka, ale podajesz mikro ilości, to ile tego białka jest w sumie? Podawaj. A co do liposomali to kontynuuj, trzeba tylko kontrolować krzepliwość krwi

 57. avatar Asia 27 sierpnia 2019 o 20:10

  Tata ma badany poziom białka całkowitego we krwi co 2 miesiące. Dziwne, że kiedy jego dieta była daleka od zdrowej ( był w naszym polskim sanatorium na NFZ ;), jadł jakieś salcesony, parówki i inne szity), później był w Grecji- feta, mięso- białko całkowite miał 79- norma od 64 do 83. Teraz od 2 miesięcy mięso prawie odstawione, pije dużo ziół, codziennie świeżo wyciskane soki- warzywne lub z dodatkiem jabłka- no dieta jest dużo uboższa w białko zwierzęce i wyniki badań 86 :/ Oczywiście ma białko w diecie- je strączki- fasolę, soczewicę, właśnie spirulinę i trawę pszeniczną, ale ostrożnie, a mimo to urosło. A to co pisałam że ma 3,30 to chodziło o leukocyty.

  1. avatar Jarmush 27 sierpnia 2019 o 20:20

   to od fasoli i soczewicy, masa białka, w porcji spiruliny 5 gram jest znikoma ilość białka, przecież strączki je w dużo większych ilościach

 58. avatar monikab 22 września 2019 o 21:10

  Hej Pepsi,
  Czy po porannej szklance z kurkuma mój mocz ma prawo być bardzo żółty jak po furaginie ?

  1. avatar Jarmush 22 września 2019 o 21:16

   Nie, a nie jesz przypadkiem Greens & Fruits TiB ?

   1. avatar monikab 23 września 2019 o 05:28

    Nie mogę bo nie są dla mnie (gluten).

 59. avatar viktia 22 grudnia 2019 o 18:08

  Hej Pepsi! Kupiłem kurkumę, pieprz czarny, witaminę C i siarkę MSM, wszystko w proszku. Czy mogę wszystkie te 3 składniki zmieszać w odpowiednich proporcjach w jednym słoiku i regularnie sobie zażywać? Glownie nie wiem czy kurkuma lub pieprz czarny jakoś negatywnie nie zareaguje z resztą. Proszę odpowiedz.

  1. avatar Jarmush 22 grudnia 2019 o 22:06

   przeczytaj 4 szklanki

 60. avatar viktia 23 grudnia 2019 o 18:04

  Hej Pepsi! Kupiłem kurkumę, pieprz czarny, witaminę C i siarkę MSM, wszystko w proszku. Czy mogę wszystkie te 3 składniki zmieszać w odpowiednich proporcjach w jednym słoiku i regularnie sobie zażywać? Glownie nie wiem czy kurkuma lub pieprz czarny jakoś negatywnie nie zareaguje z resztą. Proszę odpowiedz. Czy można to razem trzymać w 1 opakowaniu?

  1. avatar Jarmush 23 grudnia 2019 o 22:00

   kurkumę z pieprzem jeden słoik, a C z MSM drugi, ale nie mam na to badań 🙂 Ale nie przetrzymuj długo, tylko przez 1 dzień do popijania. A co do kwasu askorbinowego, to taką kalibrację nie robi się bez powodu.

 61. avatar cytrynka 31 grudnia 2019 o 11:54

  Pepsi, co można zrobić, jesli doktor stwierdził u syna rozszczepienie dna oka /pewnie chodzi o siatkówkę/ ? Podpowiesz coś?

  1. avatar Jarmush 31 grudnia 2019 o 12:22

   Nie ma na to naturalnych metod, oczywiście zawsze jest lepiej, gdy taka osoba jest dobrze odżywiona, ma pod dostatkiem antyoksydantów w diecie, ma prawidłowe ciśnienie krwi, ma prawidłowy poziom 25(OH)D. jak do tego doszło?

 62. avatar cytrynka 31 grudnia 2019 o 12:35

  Niedawno stwierdził w żartach, jak to On, że ma „szaroplamistość jednooczną” …
  Pojawiła mu się na środku oka taka szara plama, która stała sie dokuczliwa , szczególnie przy pewnych ruchach gałki ocznej. Poszedł do lekarza i przyszedł z taka diagnozą. Na razie wiem tyle, że lekarz zalecił usunąć przyczyny stresu , obserwować co się będzie działo, ale przede wszystkim musi pójść do lekarza w miarę blisko, bo musi być pod stałą, dobrą opieką. To świeża sprawa, muszę pogadać z Synusiem dokładniej, martwię sie, bo u Niego ciągle coś się dzieje

  1. avatar Jarmush 1 stycznia 2020 o 09:48

   Ale widzę, że jest to kreator, będzie dobrze. W jakim jest wieku? Ma wadę wzroku? Nosił szkła kontaktowe?

 63. avatar cytrynka 1 stycznia 2020 o 17:00

  Mój Syn, rocznik 1981, szkieł kontaktowych nie nosił, okulary ma do czytania , niewielka wada.
  Ja też mam nadzieję że będzie dobrze. Tylko chcę Go mobilizować do zadbania o siebie, dobrej diety (hm, bezgluten, bezlaktozowiec…. / żeby organizm znalazł siłę i motywację do samoleczenia.
  To jedyny człowiek, który potrafi mnie rozśmieszyc do łez tak, że nie umiem sie opanować, /wtedy : o, mama sie znowu zepsuła../. No, ale ten blog nie o tym …. Happy New Year 🙂

  1. avatar Jarmush 1 stycznia 2020 o 18:22

   Jak najbardziej o tym <3

 64. […] (B6, C, E, K) i minerałów (cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, żelazo, wapń). Kurkuma jest właściwie równie, a nawet bardziej skuteczna niż niektóre lekarstwa i generalnie nie brakuje powodów żeby włączyć ją do diety. Aby aktywować substancję […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum