fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 382 803
9 online
46 189 VIPy

Nie rób sobie jaj, czyli czym możesz zastąpić jajka w kuchni?

Przy przechodzeniu na dietę roślinną, czy też po prostu na bardziej zrównoważoną i odpowiadającą nietolerancjom pokarmowym wszelkiej maści, problemem okazuje się być zmiana znanych dodatków na ich (na przykład) zweganizowaną wersję.

Dlaczego masz rezygnować z jajek?

Jajek nie je się najczęściej z powodu uczulenia na nie lub z przyczyn etycznych. Kolejny problem stanowi brak dostępu do ekologicznych, lokalnych jaj. Ze względu na to, czym karmione są kury hodowane przemysłowo, w przypadku nieekologicznych jajek trudno mówić także o ich szczególnych walorach zdrowotnych. Najczęściej dostępne w marketach można znaleźć jajka pochodzące z przemysłowych ferm, gdzie kury w okropnych warunkach stłoczone są w klatkach lub, w przypadku „dwójek”, na niewielkiej powierzchni, bez dostępu do światła i trawy. Zwierzęta karmione są ubogą w substancje odżywcze, genetycznie modyfikowaną paszą. Nawet chów wolnowybiegowy nie gwarantuje, że jajka będą „lepsze”, a życie kur przyjemniejsze: wolny wybieg to zazwyczaj ogromna hala gdzie zwierzęta są maksymalnie stłoczone. W dodatku przy produkcji jaj, nawet tych eko, giną pisklęta płci męskiej, nieopłacalne dla procesu produkcji. Mówi się dużo o tym, że nadmiar stresu w życiu człowieka może być przyczyną wielu chorób. W przypadku zwierząt jest dokładnie tak samo.

W jakim celu zastępować jajko?

Rzecz oczywiście w jego właściwościach, które pozwalają jajku być spoiwem w potrawach wszelakich. Co do smaku, wystarcza odrobina czarnej soli znanej jako kala namak, która aromat ma iście jajeczny. Źródłem obecnych w jajku substancji odżywczych, w tym białka, może być natomiast zbilansowana dieta, nawet roślinna!


Czym możesz zastąpić jedno jajko?

1 łyżką białka konopnego zmieszanego z łyżką wody Bananem Wodą z ciecierzycy (aquafabą) (tu zależnie od konsystencji potrawy) Łyżką zmielonego siemienia lnianego zmieszanego z 3 łyżkami wody 1/3 szklanki puree z dyni lub batata 1/4 szklanki puree z ziemniaków 2 łyżkami białka grochu z połową łyżki wody 2 łyżkami mąki z amarantusa z połową łyżki wody 1/3 szklanki musu jabłkowego, 1/4 szklanki jogurtu roślinnego, Łyżką zmielonych nasion chia zmieszanych z 3 łyżkami wody 1/4 szklanki zimnotłoczonej oliwy (oczywiście nie łącząc tłuszczu z cukrem!) „Sztywną” masą z mleczka kokosowego z dodatkiem odrobiny białka grochu lub mąki ryżowej Łyżką agar agar rozmieszanego w łyżce gorącej wody.

A Ty znasz jakieś inne metody zastępowania jajka?

uściski:)

(Visited 4 001 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar m414m 16 października 2018 o 19:06

    Jeszcze babka płesznik, zwana także łupiną babki jajowatej.

  2. avatar Magda 17 października 2018 o 18:53

    Nasionka chia, proporcje jak przy siemieniu, tylko trzeba na chwilę odstawić.

  3. avatar Renata 18 października 2018 o 14:37

    Mam dostęp do świeżych jaj od swoich domowych kur, które cały dzień grzebią w podwórkowej trawce i wygrzewają się na słońcu. Niestety od jakiegoś roku mój organizm odrzuca jajka – najpierw było mi niedobrze po gotowanych, teraz jajecznicy też nie przyjmę. Takich ze sklepu już dawno nie tykam, ale żebym nawet tych bio organicznych nie mogła zjeść? No buntuje się organizm i tyle, a kiedyś nie miałam problemu z jedzeniem jajek. Wiem, że to tylko na zdrowie ale jednak trochę dziwnie się czuję z tym, że coś, co kiedyś było dla mnie normalnym pożywieniem teraz mi już nie służy

    Najwyżej będą na maseczki do włosów

    1. avatar Jarmush 18 października 2018 o 16:53

      Według badaczki , biochemika Laury Power jaja wywołują negatywną reakcję organizmu, podobną do walki z agresywnym najeźdźcą, tworząc przeciwciała.

      Najistotniejszą odpowiedzią wtórną organizmu na zszamanie jaja jest immunoglobulina G (IgG).

      Badano ludzi o różnych grupach krwi i trzeba przyznać ze smutkiem, bo jaja są jednak pyszne, że wszystkie grupy krwi mocno reagowały na nie, tworzeniem przeciwciał IgG.

      W jej badaniach opublikowanych w „Dzienniku odżywiania i medycyny środowiskowej” w zakresie biotypu diet dotyczących powiązań grup krwi z alergiami pokarmowymi, na podstawie konkretnych pomiarów stwierdzono:

      Grupa krwi A1, poważne przeciwciała IgG po zjedzeniu jaj
      Grupa krwi A2, najwyższe i najbardziej surowe przeciwciała IgG po zjedzeniu jaj ze wszystkich rodzajów krwi.
      Grupa krwi B, drugie po grupie A2 najwyższe reakcje przeciwciał IgG.
      Grupa krwi O, ciężka reakcja na jaja
      Grupa krwi AB, silna reakcja na jaja
      Grupa krwi Rh-, ciężka reakcja na jaja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum