Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
204 763 029
86 online
30 639 VIPy

Nieoczywiste objawy nierównowagi hormonalnej. Domyślasz się?

Najczęściej zmieniające się hormony twojego ciała

 • Hormony płciowe, czyli estrogen, progesteron i testosteron.
 • Hormony metabolizmu, czyli hormony tarczycy.
 • Hormon energetyczny, adrenalina.
 • Kortyzol, hormon stresu.
 • Oraz hormon snu, czyli melatonina.

Kobiety doświadczają większych zmian hormonalnych niż mężczyźni. Z tego też powodu wydają się mniej zrównoważone osobowościowo. Typ rosyjskiej kochanki właściwie nie ma odzwierciedlenia u mężczyzn. Egzaltacja jest wręcz żeńską domeną.

Owszem, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta przechodzą przez okres dojrzewania, to jednak laseczki doświadczają kilku dodatkowych etapów definiujących praktycznie przez całe życie. Miesiączki, ciąże, połogi, przedmenopauzalne okresy i wreszcie menopauzy. I w końcu sklerotyczna cisza, no dobra, koniec z okrucieństwem.

Wahania hormonalne znacząco wpływają na ogólne psychiczne i fizyczne samopoczucie kobiety. A wiele objawów zmieniających się hormonów jest oczywistych i dobrze znanych.

Wydawałoby się niczym nieuzasadnione tycie przy niedoczynności, czy też chudnięcie przy mniej popularnej nadczynności tarczycy. Zmęczenie, osłabienie, czy podminowanie przy PMS i zmęczonych nadnerczach, co też często wiąże się z niedoczynnością tarczycy. Uderzenia gorąca i nocne poty w ekstazie menopauzy.

Też bezsenność i problemy ze snem. A zaburzenia równowagi progesteronu może być związana z bezsennością. Gdy poziom progesteronu spada, czujesz się bardziej czujna, a to nie sprzyja spokojnemu zasypianiu.

Szkoda, że nie zatrudnia się kobiet w menopauzie do nocnego warowania na czatach, dajmy na to w wojskowości, bo z naturalną łatwością mogłyby wyzwolić się ekonomicznie.

I bardziej serio, kolejnym znanym objawem zaburzeń hormonalnych jest wypadanie włosów, a także wahania nastroju, a nawet depresja.

Trawienie?

Jednym z najbardziej pomijanych objawów braku równowagi hormonalnej jest niestrawność. Hormony odgrywają kluczową rolę w praktycznie każdej funkcji organizmu, w tym w trawieniu.

Gastryna i cholecystokinina (jest jeszcze trzeci, dopiszę jak sobie przypomnę), są hormonami w przewodzie pokarmowym, pomagającymi trawić, rozkładać żywność w celu szybkiego wchłaniania składników odżywczych do krwiobiegu.

Brak równowagi tych hormonów trawiennych powoduje niestrawność, pojawiają się wzdęcia, skurcze brzucha, pieczenie w żołądku, odbijanie i nudności.

Zmniejszenie produkcji estrogenów i progesteronu również daje nieprzyjemne objawy trawienne.

1. Zachcianki

To w sumie dobrze wiesz, ale być może nie słyszałaś o hormonalnych zachciankach, no chyba, że w ciąży. Kiedy idealny mąż lata w nocy po mieście w poszukiwaniu śledzika koniecznie w stylu babcinym, z tartym jabłkiem, bo jest mus.

A więc nagłe oskomy, chrapki, zachcianki żywności mogą sugerować nie tylko braki odżywcze, ale też wahania hormonów

Doświadczając nierównowagi hormonalnej, twoje nadnercza mogą mieć dwojaki wpływ na chętki żywieniowe. Z jednej strony kortyzol może poszybować w górę, ale z drugiej strony może dojść do wypalenia, co prowadzi do rozczarowującej produkcji kortyzolu. Malutko.

Obie te sytuacje wpływają na twój poziom cukru we krwi, co z kolei wpływa na uczucie głodu. Wysoki poziom kortyzolu wywołuje podwyższenie poziomu cukru we krwi, co prowadzi do napadów głodu.

Analogicznie, niski poziom kortyzolu prowadzi do niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi. Ponieważ cukier przekształca się w energię w mięśniach, niski poziom cukru powoduje zmęczenie organizmu również wysyłając sygnał głodu.

Inną formą braku równowagi hormonalnej jest, gdy tarczyca tworzy mniej hormonów niż potrzebujesz. To również przyczynia się do niskiego poziomu cukru w krwi i powoduje głód cukru.

Pragnienia są najczęstszymi objawami u dziewcząt przed okresem, gdy ich ciała przechodzą wiele zmian hormonalnych.

2. Suchość oczu, tego pewnie nie wiesz

Zespół suchego oka ma miejsce, gdy oczy nie produkują wystarczającej ilości łez dla odpowiedniego nawilżenia oka. Albo, gdy substytucje filmu łzowego (olej, woda i białko) wypadają z równowagi.

Suchość oczu jest niewygodna, a często bywa też bolesna i może być spowodowana brakiem równowagi hormonalnej w organizmie. Hormony pomagają regulować czynność oczu i bezpośrednio wpływają na ich zdrowie.

Testosteron (androgen) wspomaga funkcje gruczołów łzowych położonych na rogówce.

Gruczoły te utrzymują zdrową równowagę filmu łzawiącego i regulują produkcję łez.

Mając zaburzenia równowagi hormonalnej, produkcja testosteronu przez organizm ulega spowolnieniu, co skutkuje brakiem aktywności pewnych gruczołów. A to prowadzi do suchości oczu.

Badania z 2013 roku opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism wskazują, że przewlekły niedobór testosteronu jest głównym czynnikiem w zespole suchego oka.

w didaskaliach

Ewentualne suche oko niech cię też zainspiruje do zbadania prolaktyny.

No i wiadomo, leci libido. Ou je.

owocek

Badania/ źródła

 • jpsychores.com/article/S0022-3999%2815%2900444-4/abstract
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16112267
 • aasmnet.org/JCSM/Articles/010312.pdf
 • ajpendo.physiology.org/content/271/4/E763.short
 • press.endocrine.org/doi/abs/10.1210/jcem.85.12.7072
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10415627
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17214716
 • news.wustl.edu/news/pages/3388.aspx
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21306662
 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3322543/
 • researchgate.net/profile/Susan_Davis4/publication/12192225_Testosterone_influences_libido_and_well_being_in_women/links/02bfe50f473a0f2d8c000000.pdf
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16670164
 • nature.com/ijir/journal/v15/n1/abs/3900945a.html
 • jhedjournalclub.pbworks.com//Gluck%20Cortisol%20hunger%20and%20desire%20to%20binge%20eat%20following%20cold%20stress%20test%20in%20obese%20women%20with%20BED.pdf

Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

(Visited 475 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. Lukasz 16 czerwca 2021 o 10:06

  Siema Pepsi, co sadzisz o poscie 72h, podobno jest w stanie calkowicie zresetowac uklad odpornosciowy. Jestem na IF od jakichs dwoch lat I ciekawi mnie ta kwestia. Pozdrawiam

  1. Pepsi Eliot 16 czerwca 2021 o 11:19

   eee tam, a jak się ktoś naje kotleta? to 72 godziny może się trawić.

 2. Julia 16 czerwca 2021 o 14:24

  Hej pepsi, mam nadwage, 2 dzieci , bez problemu zaczelam w ciaze, regularne okresy co do dnia a nawet I godziny, 36lat , hirsutyzm na brodzie, hormony estrogen progesterone I ten trzeci wszystkie w normach laboratoryjnych, chodzilam kilka miesiecy na laser I nic, poprostu nic nie pomoglo… myslalam ze moze policystyczne jajniki ale okres regularny jest , problem z zajsciem w ciaze nie ma I nie bylo. Mysle isc na post daniela a potem juz calkiem nie wracac do miesa bulek chleba mleka..

  1. Pepsi Eliot 16 czerwca 2021 o 19:34

   Wejdź na 4 szklanki i program jem i chudnę. Do 4 szjokanki dodatkowo Maca This is BIO <3

 3. Malgosia 16 czerwca 2021 o 16:53

  Witaj Pepsi?
  Wiadomo, że kobieta w czasie meno,postmeno nie ma wpływu hormony ,które w tym czasie zanikają.Czyli co? Będziemy skazane na te wszystkie dolegliwości?, albo czy ominie nas to przy normalnym ,naturalnym spadku hormonów?
  Z wdzięcznością ?

  1. Pepsi Eliot 16 czerwca 2021 o 19:27

   Każdy jest skazany na życie, które właśnie gra <3

  2. Regina Kluczborska 17 czerwca 2021 o 04:09

   Niepokalanek – to ziółko przywraca kobietom równowagę hormonalną, a mężczyznom buzdyganek.

   1. Przemko :-) 17 czerwca 2021 o 09:04

    Ja oprócz 4 szklanek oraz większości supli, o których wspomina Pepsi brałem przez ostatni rok ashwagandhę codziennie oraz właśnie buzdyganek dwa razy w tygodniu. I w ostatnich badaniach teściu mi wyszedł troszkę ponad górną granicę. No ogólnie cieszę się, że taki ze mnie men 😉 Ale też jestem mocno zaskoczony, że aż tak mi wywindowało!? No bo co innego mogło zadziałać? Na pewno mam coraz bardziej oczyszczony organizm. Z rzeczy nie polecanych przez Pepsi zdarza się, że czasem wypiję kroplę jodu zamiast ją rozsmarować. I trochę boraksu. Ale to nie jest regularnie. Bardzo ciekawe. Tym bardziej, że sugerując się normą laboratoryjną, to właściwie mam teraz nierównowagę hormonalną 🙂

 4. Renata 17 czerwca 2021 o 07:05

  Znam całkiem dużo emocjonalnych mężczyzn. Mam kolegę, który cały czas myśli, że wróci do byłej żony. Rozmawiają normalnie o dzieciach i nie tylko. Czasami ona nie chce z nim rozmawiać albo powie coś nie tak. Raz widziałam jak się rozpłakał po takiej rozmowie a potem poszedł pod jej pracę i spuścił jej powietrze z kół.
  Mój partner też jest wrażliwy i emocjonalny, ale takiego sobie wybrałam.

  1. Pepsi Eliot 17 czerwca 2021 o 07:44

   Emocje tak, po prostu trzeba je zauważyć, ale egzaltacja rosyjskiej kochanki i emocjonalność to już potężny problem. Doradzam uważność i samoobserwację, a w biznesie szczególnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum