logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
87 895 345
454 online
31 711 VIPy
Reklama

SPROSZKOWANA FIOLETOWA KUKURYDZA PURPLE CORN This is BIO 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Nieporozumienie w kwestii stanów zapalnych. To musisz wiedzieć!

Czasem zbyt prostolinijnie traktujemy wszelakie koncepty dotyczące zdrowia i odżywiania. Na przykład hormony takie jak kortyzol, insulina czy testosteron klasyfikujemy jako dobre lub złe, podczas gdy mają one swoją określoną, znacznie bardziej złożoną, funkcję w ciele.

Tak samo dzieje się w przypadku stanów zapalnych. Mogą one nawet ocalić Twoje życie, po to w końcu są!

Mówiąc prosto, jeśli zatniesz się kartką papieru w pracy, komórki odpornościowe Twojego organizmu wkraczają aby chronić Cię przed patogenami i leczyć rany. To nazywamy ostrym stanem zapalnym. Tak to już jest, białe krwinki zajmują się swoją robotą w uszkodzonym miejscu, a później odchodzą. Takie stany zapalne są w porządku i nie są groźne dla Twojego organizmu. O ile przebiegają prawidłowo, nie ma potrzeby ich demonizowania, bo nie są one same z siebie szkodliwe ani niebezpieczne dla organizmu.

Poza ostrymi stanami zapalnymi istnieje jeszcze jeden typ: chroniczne stany zapalne

To one są tym gościem, którego po imprezie nie da się wyprosić z domu i to te stany zapalne nie są mile widziane.

Chroniczne stany zapalne czasem rozwijają się przez lata zanim dostrzeżesz ich pierwsze sygnały. Prawdą jednak jest, że nie biorą się one znikąd: prozapalna dieta, stres oksydacyjny, niedotleniony, zakwaszony organizm, szczególnie w komplecie z innymi chorobami, to zapalenie instant.

Dochodzą do tego leki na receptę (i nie tylko), chroniczny stres, antybiotyki, w tym te w żywności i brak snu.

Nie sposób nie zwrócić uwagi także na połączenie stanów zapalnych organizmu i zdrowia jelit.

Chroniczne stany zapalne to prosta droga do dysbiozy, przerostu bakterji jelita cienkiego i nieszczelnych jelit.

Reklama

IDEALNA KURACJA UODPORNIAJĄCA I SILNE ODŻYWIANIE GREENS & FRUITS TIB minerałowo-witaminowy plus 50 warzyw, owoców, ziół, enzymów i probiotyków


To co wpływa na Twoje jelita wpływa także na Twój mózg

Zwróć uwagę na fakt, że to jelita wytwarzają 90-95% Twojego neuroprzekaźnika dobrego samopoczucia, czyli serotoniny. To może wytłumaczyć dlaczego stany zapalne często prowadzą do zaburzeń nastroju. Z tego artykułu dowiesz się Czy Twój ciągły gorszy nastrój i chroniczny niepokój są spowodowane tym co jesz, czyli o co chodzi z połączeniem depresji i jelit.

Chroniczne stany zapalne czasem nazywa się najcichszym zabójcą. Nie zabijają one same przez siebie, jednak są wstępem do niemal każdej choroby. Problem może tu stanowić przede wszystkim fakt, że stan zapalny może trwać latami zanim symptomy staną się widoczne. I właśnie dlatego należy zapobiegać, a nie leczyć.

Jak zmierzyć stan zapalny?

Prawdopodobnie większość ludzi ma większy lub mniejszy stan zapalny. Czasem jego objawy będą oczywiste (ciągłe zmęczenie), czasem niekoniecznie.

Najczęściej występują one u osób:

– otyłych,

– z wysokim ciśnieniem krwi,

– z zespołem metabolicznym,

– z podkrążonumi oczami,

– z problemami skórnymi (egzema, łuszczyca, pokrzywka, suche plamy),

– z bolesnością mięśni i stawów.

Ukryty stan zapalny mogą zdradzić także badania, w szczególności badania krwi.

Markery stanów zapalnych takie jak badanie CRP, czyli badanie poziomu stężenia białka C-reaktywnego, są w stanie przewidzieć problemy zdrowotne, włączając w to problemy zdrowia serca.

Białko C-reaktywne (CRP) to białko wytwarzane przez wątrobę. Podwyższone poziomy wskazują, że Twoje ciało ma gdzieś zapalenie. Jeśli jego poziom jest wyższy niż 3.0mg/L oznacza to zwiększone ryzyko zachorowania.

Inne miarodajne markery stanów zapalnych to:

– fosfolipaza A2 związana z lipoproteinami, która wskazuje na stan zapalny w naczyniach krwionośnych (Lp-PLA2)

– Ferrytyna

– morfologia CBC

– Hemoglobina glikowana (HGBa1c, idealnie < 5.7)

– cukier we krwi na czczo (idealnie <90)

Zwalcz stan zapalny widelcem

Chroniczne stany zapalne mają wiele przyczyn, ale najważniejszą jest Twoja dieta. Jest to wiadomość słodko-gorzka, bo z jednej strony owszem, możesz zwalczyć stan zapalny dietą, z drugiej jego występowanie może świadczyć o złych nawykach żywieniowych, kiepskim łączeniu produktów i niewiedzy żywieniowej.

Nie zawsze prozapalne pokarmy są oczywiste. Czasem mogą one wydawać się wręcz zdrowe.

Zwróć szczególną uwagę między innymi na:

– oleje roślinne (stosunek prozapalnej omegi-6 do omegi-3),

– mięso, w tym ryby (szczególnie hodowlane),

– nabiał,

– gluten,

– słodycze,

– niefermentowane przetwory sojowe,

– przetwory kukurydziane, szczególnie te nieorganiczne i pozbawione błonnika

– „zdrowe” śmieciowe jedzenie: zbożowe ciastka, wegańskie gotowe zamienniki mięs, etc.

– kukurydziane produkty bezglutenowe.

Jak zwalczać stany zapalne?

1. Wyeliminuj z diety prozapalną żywność

2. Zadbaj o wysoki poziom przeciwutleniaczy

Włącz do diety antyoksydanty, które zwalczają sprzyjający powstawaniu zapaleń stres oksydacyjny, dodają ciału energii i odmładzają. Zaopatrz się w jagody acaifioletową kukurydzę lub matchę genialną na stany zapalne kurkuminę, czy choćby kurkumę po prostu. Nie zapomnij też o cudotwórczym resweratrolu – królu antyoksydantów.

3. Witaminy, witaminki

Zadbaj o odpowiedni poziom witamin A, E i C w diecie (witamina C 1000+ TiB przy okazji bogata jest w przeciwzapalne bioflawanoidy i kartenoidy).

Koniecznie zbadaj poziom 25(OH)D i zadbaj o odpowiednią suplementację witaminy D, przeciwdepresyjnej i przeciwzapalnej (udowodniono związek niedoborów witaminy D z chorobami zapalnymi, w tym chorobami serca, stwardnieniem rozsianym i reumatoidalnym zapaleniem stawów).  Witaminę D3 zażywaj oczywiście w protokole z witaminą K2.

4. Magnez

National Health and Nutrition Examination Survey na podstawie krajowych badań 1999-2000, stwierdził, że gdy dorosły człowiek spożywa mniej niż około 320 mg ( czyli poniżej ustalonej niezbędnej dziennej dawki) magnezu dziennie, to od półtora raza do prawie dwóch razy jest większe prawdopodobieństwo, że jego CRP będzie podwyższone.

5. Zioła i przyprawy

Włącz do swojej diety zioła takie jak: bazylia, czosnek, gałka muszkatołowa, liście laurowe, mięta, oregano, pokrzywa, pieprz cayenne, rozmaryn i tymianek.

Dowiedz się też Jak pozbyć się przewlekłych stanów zapalnych z artykułu Pepsi Eliot.

Reklama

TU ZNAJDZIESZ PODSTAWOWY PAKIET IDEALNY DO OCZYSZCZAJĄCEJ KURACJI 4 SZKLANEK 


6. Terapia 4 szklanek

Przeciwzapalny mistrz. Nie tylko dotlenia cały organizm, ale także zwalcza stany zapalne oraz oczyszcza z toksyn, i to kompleksowo! Jak to działa? Codziennie rano, wraz z nawodnieniem, dostarczasz swojemu ciału naturalnych, aktywnie działających substancji, które pracują na Twoje zdrowie! To naprawdę proste i super skuteczne.

Wszystko na ten temat w tekście Prosta „terapia 4 szklanek”, czyli codzienny rytuał oczyszczania ciała.

uściski:)


Źródła: https://www.mindbodygreen.com/articles/what-does-having-inflammation-mean

(Visited 5 871 times, 3 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Papallona 4 października 2018 o 11:53

  A propos stanów zapalnych… Czy warto robić Vega test przy atopowym zapaleniu skóry, czy od razu odrzucić cala chemię i zastosować dietę eliminacyjną? Męczę się już okrutnie, a mam wrażenie, ze polecane przy AZS oleje (np. konopny, z czarnuszki), jeszcze bardziej podrażniają i tak już podrażnioną skórę…

  1. Pepsi Eliot 4 października 2018 o 18:20

   olei nie bierz. Biorezonans zwykle jest dobrze zrobić. A kuracja 4 szklanek? Robisz? Jaki poziom 25(OH)D? jaki kolor moczu i pH? robiłaś test sody na zakwaszenie żołądka?

  2. Papallona 5 października 2018 o 07:21

   Dziękuję za odpowiedź! 🙂
   Do kuracji 4 szklanek właśnie się przymierzam (poki co od dawna piję na czczo szklankę wody z witaminą C i szklankę wody z octem jabłkowym) i zacznę, jak tylko dokupię, co trzeba 😉
   Właśnie zrobiłam test sody i dziwne odgłosy z gardła (z natury bekam tylko od wielkiego święta) wychodzą po około minucie 45.
   Poziom 25OHD badałam kilka miesięcy temu i byłam mniej więcej w połowie normy laboratoryjnej. Suplementowałam wtedy, teraz już nie.
   pH niestety nie wiem, a mocz bardzo różnie – od przezroczystego do intensywnie żółtego, zależnie od tego, ile wypijam.

   1. Pepsi Eliot 5 października 2018 o 07:34

    4 szklanki powodują, że to pierwsze poranne nawodnienie, po nocnym odwodnieniu (stąd zwykle poranny mocz jest kwaśniejszy) staje się rytuałem. Mocz intensywnie żółty (bez brania B2, bo ta witamina wręcz fluorescencyjnie zażółca mocz) jest oznaką poważnego odwodnienia, a im ciemnniejszy tym jest gorzej.

 2. ja 4 października 2018 o 14:48

  CRP wyszlo mi 7 norma do 5 … gdzie szukac przyczyne ? badanie robilam prywatnie

  1. Pepsi Eliot 4 października 2018 o 18:05

   jakiś stan zapalny, ząb leczony kanałowo? endometrioza?

   1. ja 4 października 2018 o 18:09

    zab jeden leczony kanalowo ale juz dawno temu i chyba dobrze nie mam endometrioza

    1. Pepsi Eliot 4 października 2018 o 18:12

     ja bym zrobiła prześwietlenie tego zęba, oraz te badania: https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

 3. Coco.nut 4 października 2018 o 17:07

  Ja miewam ostatnio skurcze – powieki głównie i najczęściej (bardzo irytujące!), ale też stopy, łydki i uda. Od kilku lat suplementuję regularnie magnez, od wiosny codziennie jabłczan lub chlorek TiB z 4 szklankami. Czego może mi jeszcze brakować i jak to uzupełnić?

  1. Pepsi Eliot 4 października 2018 o 17:41

   zbadaj sobie sód i potas, braki potasu dają podobne tiki. Bierz chlorek magnezu jeszcze na 2 sposoby, pół szklanki do kąpieli, oraz z chlorku i wody rób oliwę magnezową i smaruj stopy, łydki, uda

 4. Ja roo 4 października 2018 o 18:20

  Pepsi, możliwe jest żeby warzywa liściaste typu: jarmuż, szpinak, rukola.. itd. powodowały u mnie wzdęcia, gazy oraz nadmierne wypróżnianie? Stosuję terapie 4 szklanek od około 4 miesięcy( ale dopiero miesiąc temu zacząłem stosować 4 szklankę(4greens i garść zielonych warzyw liściastych)i od tego czasu często zdarzają mi się poranne, wyżej wymienione nieprzyjemności. Po południu z reguły wszystko mija. Stosuję się do zaleceń łączenia pokarmów według twojego bloga, staram się żywić 8/1/1 około 60% surowo, do tego dość długie okno żywieniowe bo aż 8h. Proszę o sugestie.

  1. Pepsi Eliot 4 października 2018 o 19:21

   tak, to dużo błonnika, może Twoje jelita nie są w najlepszej kondycji

 5. Gala 4 października 2018 o 21:54

  Prosze o rade – od pol roku mecze sie, jedno oko caly czas cos sie dzieje, klucie, odczucie obcego ciala , nie ma ropy, nie czerwone.. duzo okulistow I sterydow wyprobowanych I zero efektu, w koncu wymaz z okay I wyszlo ze mam gronkowca skornego w oku. Teraz pierwszy antybiotyk juz drugi dzien plus antybiotyk na skore twarzy (mam brzydkie pryszcze) I wcale nie mam odczucia ze robi sie lepiej.. wczesniej dosc czeste problemy z zatokami i gardlem ale ostatnio jest dobrze, w lipcu mialam usuwany endoskopowo polip I torbiel z zatoki pod tym okiem i 2 dni po zabiegu oko bylo jak zdrowe ale po tym problem wrocil. Juz trace jakakolwiek wiare ze cos tu moze pomoc..
  Od niedawna sie pojawila latajaca czarna muszka I niewielka plama gdzie nie widze ostro tylko wszystko rozmazane, z badan okulistycznych poza tym gronkowcem wszystko dobrze!

  1. J 5 października 2018 o 19:22

   Rozrabiałam DMSO z wodą (30-50%) i wkraplałam do oka. Pomagało. Ostatnio zaczęłam stosować doustnie wodę utlenioną i mój zdaje się, że gronkowiec „obudził się”, coś mu się nie spodobało. Powieka górna czerwona i nabrzmiała. Smarowałam rozwodnioną wodą utlenioną (a doustnie wiadomo: soda ,wit. C + MSM, herbaty Pepsi na pasożyty itd). Za dwa dni obrzęk zszedł, ale pozostała jakaś gulka na powiece wielkości połowy groszku (wcześniej nie było). Dalej smaruję ją wodą utlenioną. Ostatnio polubiłam okłady z wody utlenionej (+woda zwykla). DMSO mi także odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *