logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
94 655 981
185 online
32 394 VIPy
Reklama

 

MACA 100% ORGANIC This is BIO
POMOŻE ZLIKWIDOWAĆ 
RÓWNIEŻ TĘ SYTUACJĘ

TWOJA
ENERGIA I RÓWNOWAGA
HORMONALNA

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Nietypowe, skuteczne sposoby na ataki paniki i stres

Zdarza się każdemu być czasem wytrąconym z równowagi. Niekiedy stan wytrącenia jest o tyle problematyczny, że utrzymuje się godzinami, a nawet dniami, nie pozwalając normalnie funkcjonować.

Nie można wówczas ani zrelaksować się z filiżanką herbaty, ani obejrzeć filmu, ani iść na spacer, bez zaciśniętego gardła, drżenia kończyn i natrętnie negatywnych myśli. I to bez względu na to jakie podłoże ma stres.

Nauczenie się jak radzić sobie ze stresem, paniką i nerwami i jak je ujarzmić, to krok milowy w nauczeniu się akceptacji i odpuszczania. To sposób na połączenie się ze swoją wrażliwością. Sposoby na napady paniki i stres nie muszą przy tym w ogóle być skomplikowane i długotrwałe. Przekonaj się na własnej skórze!

Akupresura

Akupresura może być szybki sposobem na przyniesienie ulgi w trakcie ataków paniki, palpitacji serca i nerwowej trzęsawki. Stymuluj po kolei podane poniżej obszary przez 60 do 90 sekund, a w razie potrzeby powtórz cykl ponownie.

Nerki (K27): To dwa symetryczne punkty, w zagłębieniu poniżej obojczyków, pośrodku klatki piersiowej. Ten punkt otwiera i rozluźnia klatkę piersiową, zmniejsza poziom niepokoju i poprawia oddech.

Yin Tang: Pałac duchów. Ten punkt ulokowany jest centralnie pomiędzy brwiami. Jego stymulacja uspokaja, poprawia sen, zmniejsza poczucie niepokoju i stres.

Serce (H7): Punkt znajduje się w zagłębieniu zgięcia nadgarstka poniżej małego palca, na brzegu zagięcia, przy „okrągłej” kości . Uciskanie i masowanie tego punktu zmniejsza palpitację serca, poziom paniki, ucisk w klatce piersiowej i spowodowane stresem nudności.

Ashwagandha

Ashwagandha może wspierać leczenie depresji, redukować stres, niepokój i bezsenność. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego. Wpływa ona także na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol.

Jest ona adaptogenem. Oznacza to, że dostosowuje się do bieżących potrzeb organizmu i wspomaga jego odporność na stresory i przeżycia traumatyczne. Jej stosowanie zaleca się w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia. Badania potwierdzają, że to indyjskie zioło może być użyteczne w terapii osób, które przyjmowały wcześniej silne antydepresanty jak Xanax i Valium.

Jej spożycie można potraktować jako chwilę na uspokojenie się i wyciszenie i przygotować ją w formie naparu, ashwagandha latte lub koktajlu z ulubionymi owocami.

Reklama

TU ZNAJDZIESZ ASHWAGANDHA 100% ORGANIC This is BIO®, super adaptogen, wieczorem naturalnie uspokaja


Wdzięczność, oddech, medytacja

Już tyle razy słyszałaś o zbawiennych korzyściach medytacji, ale czy kiedykolwiek jej spróbowałaś? Wypróbuj jeden z 5 sposobów na 5 minutową medytację i dowiedz się jak aktywować układ parasympatyczny w 5 minut na ulubionym fotelu, na spacerze, w pracy albo w łóżku.

A jeśli nie masz 5 minut na medytację, po prostu pooddychaj głęboko: przez 4 sekundy wdychaj powietrze, przez 4 je przytrzymuj, przez 4 wydychaj i kolejne 4 wytrzymuj na bezdechu. Powtarzaj ten cykl.

Możesz też praktykować wdzięczność. Powtarzaj sobie za co jesteś dziś wdzięczna, choćby pogody miały być najbardziej błahe. Dziękuj słońcu, że świeci, za to, że nie stałaś dziś w korku, za to, że zjadłaś dobrą kanapkę z pomidorem i papryką, za to, że mijany puszysty psiak łasił się do Twoich nóg, za herbatę, którą dziś wypiłaś i tak dalej. Po chwili Twoje wibracje samoczynnie podnoszą się coraz wyżej!

Magnez

Narażenie na stres może zwiększyć niedobory magnezu i, na ironię, działa to też w drugą stronę, bo niedobór magnezu może zwiększyć niezdrowe reakcje na stres. Tymczasem szczególnie w sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu, ponieważ wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy Słońca, czyli D3.

Magnez naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować.

Magnez powinien być oczywiście codziennym dodatkiem do Twojej diety. W sytuacjach stresowych jednak użyj go dodatkowo. Szczególnie kiedy organizm odpowiada napięciem mięśni, zmęczeniem i rozedrganiem. Wypij szklankę wody lub soku z jabłczanem magnezu albo zafunduj sobie kąpiel ze szklanką soli Epsom (której działanie rozluźniające możesz wzmocnić ulubionym olejkiem eterycznym).

L-teanina

L-teanina to doskonały, bezpieczny i efektywny sposób na poczucie niepokoju i stres. Jest ona o tyle wyjątkowa, że uspokajając i wyciszając. Jednocześnie podnosi znacząco poziom skupienia i uwagi, a przy tym poprawia pamięć oraz zdolność uczenia się. Wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fal alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić.

Reklama

Tu znajdziesz organiczną, sproszkowaną herbatę MATCHA This is BIO


Nie ma chyba lepszego źródła l-teaniny niż herbata Matcha. Ta dodatkowo zawiera w jednej łyżeczce 35 mg kofeiny, która świetnie współgra z l-teaniną pomagającą uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny.

Niech dowodem będzie badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Po przeprowadzeniu testów mających zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę, wykazano poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy!

Już samo przygotowanie tej herbaty to rytuał, który pomaga się rozluźnić!

Możesz kupić w tym celu specjalny sprzęt, albo po prostu wyposażyć się w samą trzepaczkę, najlepiej bambusową lub wykonaną z innego naturalnego tworzywa.

Przygotowując matchę w naczyniach do jej parzenia wsypujemy 2 chashaku (bambusowe łyżeczki) do czarki i zalewamy 80 ml wody o temperaturze 80 stopni (jeśli chcemy zmniejszyć cierpkość, może to być nawet 60 stopni) i mieszamy intensywnie chasenem (bambusowym mieszadełkiem) do połączenia się matchy z wodą i powstania delikatnej pianki na wierzchu. Wypij zaraz po przygotowaniu.

W przypadku przygotowania matchy domowymi akcesoriami wystarcza dodać do filiżanki łyżeczkę matchy, zalać 80ml wody o temperaturze 60-80 stopni i mieszać mieszadełkiem lub spieniaczem do mleka na niskich obrotach do połączenia składników.

uściski:)

(Visited 5 251 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Niki 3 stycznia 2019 o 11:47

  Uciskanie tego punktu pomiędzy brwiami przez kilka minut, ale czas to może być rzecz indywidualna, dodatkowo ma działanie przeciwbólowe. Sprawdziłam to przy bólu zęba po zabiegu.

 2. Marrakesz 6 stycznia 2019 o 05:52

  Właśnie punkt między brwiami. Kiedyś chodziłam na zajęcia jogi i prowadząca czasami dawała fajne wskazówki relaksacji.
  Kiedyś opowiedziała, że jak dopada lęk i gonitwa myśli to trzeba pomyśleć o trzecim oku które jest między brwiami. Cały czas dotykać tego miejsca i myśleć tylko o nim , jak myśli odbiegają w inne rejony to nadal wracać do tego oka i sobie je wyobrażać i o nim myśleć. To nawet pomagało.
  Teraz tak sobie myślę, że to taki rodzaj wyłączania myśli jaki opisuje Tolle i bycie w tu i teraz- bo jak myślę tylko o tym oku między brwiami i dodatkowo je uciskam to siłą rzeczy sprowadzam się do tu i teraz i wszelkie lęki mogą istąpić, a gonitwa myśli się zatrzyma lub chociaż zwolni.
  Co o tym sądzisz? Bo przez ten artykuł to sobie przypomniałam, a wtedy spałam. Może warto to znowu robić?

 3. Kate 28 marca 2019 o 19:46

  Czy matche mozna pic wieczorem?
  Tzn czy nie za bardzo pobudza?

  1. Pepsi Eliot 28 marca 2019 o 20:33

   to zależy, mnie nie pobudza, ale znam takich co nie mogą pić wieczorem herbaty

 4. ChaiMate 11 kwietnia 2019 o 16:03

  Pepsi, a co na przewlekły stres? Przez kilka miesięcy miałam do czynienia ze stresującymi sytuacjami i kiepsko na nie reagowałam, teraz kiedy świadomości jest nieco więcej i wiem, ze nie ma się czym stresować, ze to tylko kolejne lekcje itp. to i tak stres nadal jest. Potrafię obudzić się z tym odczuciem. Ciagle jestem jakby zatkana. Odbija się to na moim zdrowiu i samopoczuciu. Jak pomoc ciału wyjść z tego stanu? Będę wdzieczna za rade.

  1. Pepsi Eliot 11 kwietnia 2019 o 19:31

   wszystko co piszę jako A imię jej 44, jest tak naprawdę odpowiedzią na lęki, czyli stres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *