logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
91 604 459
161 online
32 008 VIPy
Reklama

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Nowe badania! Rzeżucha wodna hamuje rozwój raka i uszkodzenia DNA

rzeżucha, pepsieliot, thisisbioCoraz więcej dowodów wskazuje na to, że rzeżucha wodna może pomóc powstrzymać rozwój nowotworu w organizmie. Pamiętasz artykuł o kiełkach brokułów, które zwalczają raka? Tutaj działa to na bardzo podobnej zasadzie.

W świecie badań zadrżało:

Zawarte w rzeżusze wodnej aktywne związki przeciwrakowe spotykają się z coraz to większym zainteresowaniem wśród naukowców. Powodów jest kilka.

Spowalniają rozwój raka u palaczy

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przetestowali 82 palaczy na tzw. aktywację NNK. NNK jest
substancją rakotwórczą – występującą pod chemiczną nazwą 4-(metylonitrozoamino)-1-(3pirydylo)-1-(butaton). Jest ona główną przyczyna zachorowań na nowotwory wśród palaczy.

W poprzednich badaniach ustalono, że fosforan izotiocyjanianu (PEITC) wykazuje znaczne właściwości przeciwrakowe. Dla potwierdzenia wyniku, podczas badania palacze otrzymywali czynną substancję zawartą w rzeżusze wodnej – izotiocyjanian fenetylu – lub placebo przez tydzień.

 

TU KUPISZ WITAMINĘ C1000+ This is Bio o przedłużonym działaniu z dodatkiem rutyny, naturalnych, cytrusowych bioflawonoidów oraz owocami aceroli i dzikiej róży

Badacze dali palaczom specjalne papierosy, dzięki którym mogli mierzyć metabolizm NNK.
Odkryli, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia aktywność NNK zmniejszyła się o 7,7%!

Nie jest to ogromna liczba, jednak może brzmieć całkiem obiecująco dla osób zmagających się z nałogiem.

Naukowcy podsumowali:
Wyniki tego testu, niewielkiego w porównaniu z efektami jakie przyniósł, dają podstawę do dalszego analizowania PEITC jako inhibitora (związek chemiczny powodujący zahamowanie lub spowolnienie reakcji chemicznej) raka płuc wywołanego NKK u palaczy.
rzeżucha, pepsieliot, thisisibio

Jak wspomniałam wcześniej, nie jest to pierwsze badanie wykazujące właściwości przeciwnowotworowe tej rośliny

Szkockie badania na Edinburgh Napier University, przeprowadzone w 2012 roku, wykazały, że rzeżucha wodna redukuje uszkodzenia DNA i stres oksydacyjny – dwa główne elementy powodujące rozwój nowotworu.

Naukowcy badali dziesięciu zdrowych, młodych mężczyzn (średnia wieku 23 lata) przez 4 miesiące.
Mężczyźni byli poddani badaniom przed i po doświadczeniu oraz na co dzień, przed i po wyczerpujących ćwiczeniach aerobowych.

Podczas ośmiu tygodni badani przyjmowali codziennie 85 g specjalnie spreparowanych suplementów. Zażywali je 2 godziny przed treningiem. Następnie przez kolejnych osiem tygodni byli obserwowani bez zażywania suplementów.

Po podaniu suplementu zawierającego rzeżuchę wodną, u mężczyzn wykazano znaczne zmniejszenie poziomu reaktywnych form tlenu oraz uszkodzenia struktury DNA. Próbki krwi wykazały również znacznie niższy poziom peroksydacji lipidów – głównej przyczyny choroby tętnic.

Duży wysiłek często powoduje uszkodzenie DNA, które to ciało stara się naprawić. Zdolność rzeżuchy wodnej do zredukowania uszkodzeń DNA tylko potwierdza wcześniej przeprowadzone badania, które pokazały, że zmniejsza mutacje i postęp nowotworów.

Naukowcy tak skomentowali ten aspekt badania:
Badanie wykazuje, że wyczerpujące ćwiczenia aerobowe mogą powodować uszkodzenie DNA i peroksydację lipidów; jednak zaburzenia te osłabia zarówno krótko- jak i długoterminowa suplementacja rzeżuchą wodną. Prawdopodobnie ma to związek z wyższym stężeniem rozpuszczalnych lipidów przeciwutleniaczy po spożyciu rzeżuchy.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Pierwszy Zależny Szpital w Guiyang Medical Collage w Chinach wykazało, że izotiocyjanian fenetylu wstrzymywał wzrost komórek nowotworowych białaczki

Kolejne badanie z Uniwersytetu w Pittsburghu z 2014 roku wykazało, że izotiocyjanian i sulforafan, obecne w rzeżusze wodnej, a także w brokułach i innych warzywach krzyżowych, mogą powstrzymać rozwój raka.

Badacze z Uniwersytetu w Georgetown dowiedli w 2011 roku, że izotiocyjanian hamuje rozwój raka szyjki macicy i raka piersi.
rzeżucha, pepsieliot, thisisbio

W rzeżusze znajdują się również inne środki przeciwnowotworowe

Naukowcy zajmujący się nowotworami coraz częściej odwołują się do naturalnych źródeł lekarstw. Tyle tylko, że poszukują jednostkowych sposobów, nie zaś złożonych metod opierających się o zmianę stylu życia i dietę bogatą w antynowotworowe środki. Natura tak nie działa. Naturalne przeciwrakowe pożywienie, jak chociażby rzeżucha, zawiera więcej niż jeden antynowotworowy związek. Natura jest w stanie pomóc nie tylko uniknąć, ale też pozbyć się nieprzyjaciela.

Oprócz izotiocyjanianu i sulforafanu, rzeżucha wodna zawiera wiele przeciwutleniaczy, w tym ksantofil, beta-karoten, alfa-tokoferol i gamma-tokoferol (dwie formy witaminy E), z których każdy wykazuje powolne uwalnianie wolnych rodników w organizmie. Jak wykazały inne badania, może to zmniejszyć szybkość uszkadzania DNA i powstawania w ciele nowotworu.

Źródło: 1

uściski!:)

(Visited 2 272 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Kolendra 8 września 2017 o 20:38

  Ooo, a ja w przeddzien pojawienia sie tego artykulu wysialam moja rzezuszke…:-) Uwielbiam to zielena kanapce posmarowanej awokado z odrobina soli. Wiedzialam, ze jest bardzo prozdrowotna i ma duzo jodu a teraz doszly jeszcze nowe fakty, super 🙂

 2. grzegorzadam 9 września 2017 o 19:01

  Spowalniają rozwój raka u palaczy”

  Palacze chorują od filtrów (brrrr) i białych chlorowanych bibułek.
  Tytoń nie ma właściwości rakotwórczych podobnie jak marianna 🙂
  Tak się uwzięła mafia na te rośliny.

 3. k.kwiatek7 10 września 2017 o 16:10

  To co? Lepiej drzec faje bez filtra?Żartuję,oczywiście. A jak przestać? Desmoksan? A jak inaczej?Ma ktoś jakieś doswiadczenia wypraktykowane,które zadziałały?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *