Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 389 660
88 online
42 282 VIPy

Nowe badania! Rzeżucha wodna pomaga hamować rozwój raka i uszkodzenia DNA

Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że rzeżucha wodna może pomóc powstrzymać rozwój nowotworu w organizmie. Pamiętasz artykuł o kiełkach brokułów, które pomagają zwalczać raka? Tutaj działa to na bardzo podobnej zasadzie.

W świecie badań zadrżało:

Zawarte w rzeżusze wodnej aktywne związki przeciwrakowe spotykają się z coraz to większym zainteresowaniem wśród naukowców. Powodów jest kilka.

Spowalniają rozwój raka u palaczy

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przetestowali 82 palaczy na tzw. aktywację NNK. NNK jest substancją rakotwórczą – występującą pod chemiczną nazwą 4-(metylonitrozoamino)-1-(3pirydylo)-1-(butaton). Jest ona główną przyczyna zachorowań na nowotwory wśród palaczy.

W poprzednich badaniach ustalono, że fosforan izotiocyjanianu (PEITC) wykazuje znaczne właściwości przeciwrakowe. Dla potwierdzenia wyniku, podczas badania palacze otrzymywali czynną substancję zawartą w rzeżusze wodnej – izotiocyjanian fenetylu – lub placebo przez tydzień.

  Badacze dali palaczom specjalne papierosy, dzięki którym mogli mierzyć metabolizm NNK. Odkryli, że w ciągu zaledwie jednego tygodnia aktywność NNK zmniejszyła się o 7,7%! Nie jest to ogromna liczba, jednak może brzmieć całkiem obiecująco dla osób zmagających się z nałogiem. Naukowcy podsumowali: Wyniki tego testu, niewielkiego w porównaniu z efektami jakie przyniósł, dają podstawę do dalszego analizowania PEITC jako inhibitora (związek chemiczny powodujący zahamowanie lub spowolnienie reakcji chemicznej) raka płuc wywołanego NKK u palaczy.

Jak wspomniałam wcześniej, nie jest to pierwsze badanie wykazujące właściwości tej rośliny, które mogą być wsparciem dla leczenia nowotworów

Szkockie badania na Edinburgh Napier University, przeprowadzone w 2012 roku, wykazały, że rzeżucha wodna redukuje uszkodzenia DNA i stres oksydacyjny – dwa główne elementy powodujące rozwój nowotworu. Naukowcy badali dziesięciu zdrowych, młodych mężczyzn (średnia wieku 23 lata) przez 4 miesiące. Mężczyźni byli poddani badaniom przed i po doświadczeniu oraz na co dzień, przed i po wyczerpujących ćwiczeniach aerobowych. Podczas ośmiu tygodni badani przyjmowali codziennie 85 g specjalnie spreparowanych suplementów. Zażywali je 2 godziny przed treningiem. Następnie przez kolejnych osiem tygodni byli obserwowani bez zażywania suplementów. Po podaniu suplementu zawierającego rzeżuchę wodną, u mężczyzn wykazano znaczne zmniejszenie poziomu reaktywnych form tlenu oraz uszkodzenia struktury DNA. Próbki krwi wykazały również znacznie niższy poziom peroksydacji lipidów – głównej przyczyny choroby tętnic. Duży wysiłek często powoduje uszkodzenie DNA, które to ciało stara się naprawić. Zdolność rzeżuchy wodnej do zredukowania uszkodzeń DNA tylko potwierdza wcześniej przeprowadzone badania, które pokazały, że zmniejsza mutacje i postęp nowotworów. Naukowcy tak skomentowali ten aspekt badania: Badanie wykazuje, że wyczerpujące ćwiczenia aerobowe mogą powodować uszkodzenie DNA i peroksydację lipidów; jednak zaburzenia te osłabia zarówno krótko- jak i długoterminowa suplementacja rzeżuchą wodną. Prawdopodobnie ma to związek z wyższym stężeniem rozpuszczalnych lipidów przeciwutleniaczy po spożyciu rzeżuchy.

Badanie przeprowadzone w 2014 roku przez Pierwszy Zależny Szpital w Guiyang Medical Collage w Chinach wykazało, że izotiocyjanian fenetylu wstrzymywał wzrost komórek nowotworowych białaczki

Kolejne badanie z Uniwersytetu w Pittsburghu z 2014 roku wykazało, że izotiocyjanian i sulforafan, obecne w rzeżusze wodnej, a także w brokułach i innych warzywach krzyżowych, mogą pomóc powstrzymać rozwój raka. Badacze z Uniwersytetu w Georgetown dowiedli w 2011 roku, że izotiocyjanian może hamować rozwój raka szyjki macicy i raka piersi.

W rzeżusze wodnej znajdują się również inne środki przeciwnowotworowe

Naukowcy zajmujący się nowotworami coraz częściej odwołują się do naturalnych źródeł lekarstw. Tyle tylko, że poszukują jednostkowych sposobów, nie zaś złożonych metod opierających się o zmianę stylu życia i dietę bogatą w antynowotworowe środki. Natura tak nie działa. Naturalne przeciwrakowe pożywienie, jak chociażby rzeżucha wodna, zawiera więcej niż jeden antynowotworowy związek. Oprócz izotiocyjanianu i sulforafanu, rzeżucha wodna zawiera wiele przeciwutleniaczy, w tym ksantofil, beta-karoten, alfa-tokoferol i gamma-tokoferol (dwie formy witaminy E), z których każdy wykazuje powolne uwalnianie wolnych rodników w organizmie. Jak wykazały inne badania, może to zmniejszyć szybkość uszkadzania DNA i powstawania w ciele nowotworu. Należy oczywiście pamiętać, że kluczem do prewencji i leczenia jest zdrowa, zróżnicowana dieta i stosowanie się do zaleceń praktyka medycyny.

Źródło: 1

uściski!:)

(Visited 2 627 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Kolendra 8 września 2017 o 18:38

  Ooo, a ja w przeddzien pojawienia sie tego artykulu wysialam moja rzezuszke…:-) Uwielbiam to zielena kanapce posmarowanej awokado z odrobina soli. Wiedzialam, ze jest bardzo prozdrowotna i ma duzo jodu a teraz doszly jeszcze nowe fakty, super 🙂

 2. avatar grzegorzadam 9 września 2017 o 17:01

  Spowalniają rozwój raka u palaczy”

  Palacze chorują od filtrów (brrrr) i białych chlorowanych bibułek.
  Tytoń nie ma właściwości rakotwórczych podobnie jak marianna 🙂
  Tak się uwzięła mafia na te rośliny.

 3. avatar k.kwiatek7 10 września 2017 o 14:10

  To co? Lepiej drzec faje bez filtra?Żartuję,oczywiście. A jak przestać? Desmoksan? A jak inaczej?Ma ktoś jakieś doswiadczenia wypraktykowane,które zadziałały?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum