logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
96 292 449
166 online
32 641 VIPy
Reklama

RACZEJ
NIE STAWIAJ NA STATYNY

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Jak obniżysz ciśnienie pomijając farmację, ale też bez argininy?

Konwencjonalna medycyna ma całą baterię chemikaliów na obniżenie ciśnienia krwi. To jest tak oczywiste jak elementy wyposażenia domu bez których nie można funkcjonować (świeczki ze sztucznego wosku o zapachu bzu, stolik na srebrnej rurze pod telewizor, czy obraz na ścianę u wezgłowia przedstawiający lwie serce).

Do tego ciśnienie krwi ma tendencję do podwyższania się wraz z wiekiem. Więc farmacja ma prawdziwe pole do popisu, bowiem popularne sztywnienie tętnic, czy akumulacja metali ciężkich również przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego.

Niektórzy ludzie (fakt, że nie wszyscy, są bardzo wrażliwi na sól), która podwyższa im ciśnienie, a dieta niskopotasowa dodatkowo rzecz pogarsza.

Jakie są więc naturalne drogi do obniżenia ciśnienia?

Oczywiście regularne ćwiczenia. Bieganie daje świetne rezultaty.

Sen. Musimy się wysypiać i wcześnie chodzić spać, jak najbardziej zgodnie z naturalnym rytmem przyrody.

Musimy pozbyć się tłuszczu w pasie.

Całkowicie zaprzestać darcia faj, chodzi przede wszystkim o ekspozycję na kadm i arsen, żeby się nie eksponować.

Ograniczenie robienia flaszek.

Codzienny detoks z metali ciężkich. W pewnych sytuacjach może być konieczna poważna chelatacja.

Uzupełnianie diety odpowiednimi składnikami odżywczymi i suplementami

Należy zminimalizować leki, które mogą podnosić ciśnienie, takie jak Ibuprofen, czy Naproksen, Celebrex i inne inhibitory COX-2,

Doustne środki antykoncepcyjne, również należałoby odstawić.

Jakie składniki odżywcze pomagają obniżyć ciśnienie krwi?

Witamina A, 5000 IU dziennie, pomaga obniżyć ciśnienie krwi,

Witamina B2, niezbędna do najlepszego funkcjonowania enzymu MTHFR ( o tym enzymie będzie oddzielny wpis, bo zrobił się bardzo modny), co może mieć wpływ na poziom homocysteiny.

Witamina C, 1000 mg raz dziennie, a nawet 2 razy dziennie, w zależności od tolerancji jelitowej. Działa najlepiej z odpowiednią ilością witaminy A, witaminą E i selenem. Witamina C pomaga organizmowi pozbyć się sodu, zwiększając jego wydalanie wraz z moczem.

Witamina D3, braki witaminy D3 są związane z wyższym ciśnieniem krwi i wyższymi poziomami złego cholesterolu. Weź 1000 do 5000 IU, lub więcej na dobę w zależności od potrzeby. Przyjmuje się, że dawka od 40 do 60 jednostek na kilogram masy ciała, jest jak najbardziej wskazana dla naszego położenia geograficznego.

Witaminę D3 bierzemy w protokole z witaminą K2.

Najlepiej oczywiście zbadać 25(OH)D i dążyć minimum do poziomu 60-70 ng/ml. Ostatnie badania mówią jednak, że nie tylko ludzie chorzy na raka powinni dążyć do poziomu 80-90, ale też każdy powinien siedzieć w górnych granicach normy. Ogranicz witaminę D w przypadku sarkoidozy.

Witamina E występuje w 8 różnych formach. Najlepiej brać mieszane formy, a unikać syntetycznej. Witamina E Pomaga poprawić funkcję śródbłonka naczyń krwionośnych, a 200 jm na dobę mieszanej witaminy E stanowi bezpieczną dawkę.

Koenzym Q10 zwykle pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi. Należy dążyć do stężenia we krwi powyżej 2,00 mmol / L

K2, this is bio, pepsi eliot

WITAMINA K2 TiB mk7 z natto z laboratorium GNOSIS we Włoszech, uznawanego za najlepsze na świecie

Witamina K2 w postaci MK-7, pomaga utrzymać tętnice miękkie, a kości ciężkie. Bierz 100 mcg K2 codziennie. Jeśli bierzesz warfarynę, ogranicz do 50 mcg na dzień. Kobiety po menopauzie 200 mcg.

Wapń, uwaga – preparaty wapniowe nie powinny przekraczać 500 mg dziennie. Podawanie wapnia musi być zrównoważone magnezem, cynkiem, witaminą K2, witaminą A i witaminą D, aby uniknąć odkładania się wapnia w tętnicach. Słynne są alegorie o tragicznych w skutkach ukamienowaniu wapniem.

Potas, czyli należy jeść dużo owoców i warzyw. Szczególnie bananów i pomidorów.

Magnez, pomaga regulować ciśnienie krwi. Niski poziom magnezu może powodować obniżenie stężenia potasu. Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu. Magnez konkuruje z wapniem stanowiąc rodzaj blokera kanału wapniowego.

Kwasy tłuszczowe Omega 3, zmniejszają stany zapalne, zmniejszają lepkość krwi i obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

NAC (N acetylo cysteina), pomaga oczyszczać się z rtęci, a przede wszystkim ma wpływ na wzrost glutationu. Weź po 600 mg 2 razy na dobę.

Oliwa z oliwek pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Wybierz extra virgin, i jedz ją na surowo.

Flawonoidy w owocach i warzywach. Jedz dużo kolorowych owoców i warzyw.

Chlorella, spirulina, czosnek i kolendra pomagają w detoksykacji organizmu z metali ciężkich.

Nattokinase (enzymy w natto przekształcające angiotensynę) w badaniach udało się obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienia krwi.

GABA (jest to kwas gamma-aminomasłowy, w który bogata jest chlorella)w dawce 80 mg/ cztery razy/ na dobę stwierdzono, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Kreatyna, jej poziom jest często niski u wegan, a suplementacja oszczędza poziom SAM (S-adenozylometioniny) i może pomóc obniżyć poziom homocysteiny.

Glicyna jest aminokwasem, który oszczędza również SAM, co również przyczynia się do obniżenia poziomu homocysteiny.

Fosfatydylocholina jest bardzo ważną częścią błon komórkowych, a także pomaga obniżyć poziom homocysteiny.

Chelatacja może być bardzo pomocna w szczególnie trudnych przypadkach kontrolowania wysokiego ciśnienia krwi. Może odbywać się doustnie, na przykład z pomocą ALA, ale też dożylnie IV, podczas hospitalizacji. Faktycznie wszyscy powinni korzystać z jakiegoś rodzaju chelatacji. Na przykład chlorellą.

Genetyka i nadciśnienie tętnicze

Genetyka (dopóki nie potrafisz jej zmieniać intencją, manifestując inne geny) może wpływać na Twoje zdrowie i ciśnienie krwi. Istnieje szereg czynników genetycznych, które odgrywają rolę przy wysokim ciśnieniu krwi.

Niedoczynność tarczycy i nadciśnienie

Niedobór hormonów tarczycy wpływa niekorzystnie na dobre funkcjonowanie enzymu MTHFR, co łączy się z poziomem homocysteiny. Wysokie stężenie homocysteiny promuje zapalenie naczyń krwionośnych. W takich przypadkach obniżenia poziomu homocysteiny może być bardzo korzystne. Optymalizacja poziomu hormonów tarczycy może pośrednio pomóc w obniżaniu ciśnienia krwi.

Zwykle wystarczy suplementacja witamin B12, B6 i B9, czyli kwasu foliowego.

Jednak Argininie mówisz nie? To są kontrowersje

Na podstawie ostatnich wieści, póki co odradzam stosowanie argininy.

Po Noblu dla odkrywcy właściwości argininy, która gadając po ludzku: zwiększa prześwit żył, wszyscy rzucili się na argininę, jak na najlepszego prekursora tlenku azotu. Tutaj dobry wpis tlenku azotu.

Jednak okazało się, że stosowanie argininy na dłuższą metę powoduje wzrost uszkodzeń oksydacyjnych. A to naprawdę nie jest nic dobrego.

Zamiast argininy należy brać cytrulinę, działa podobnie, ale bez skutków ubocznych.

Post powstał w oparciu o opracowania dr. Su Fairchild spec. medycyny ortomolekularnej


(Visited 11 791 times, 1 visits today)
Pepsi-Eliot Pepsi Eliot
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Ika 30 września 2017 o 08:52

  Pepsi Kochana <3, sorki, że nie w temacie, ale…

  W jakich dawkach, dziecko dwa i pół roku, może przyjmować witaminę C dostępną w Twoim sklepie? No i jeszcze witaminę D3 +K2.

  P.S Podaję mojemu młodzieńcowi (osiem lat), witaminy TiB oraz chlorellę i jestem zachwycona!

  Buziak!
  <3 <3 <3

  1. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 09:08

   gdy robisz kalibrację, bo jest jakiś stan zapalny (kaszel, przeziębienIE, ucho) kwasem askorbinowym TiB ze świeżym sokiem pomarańczowym, to podajesz około pół grama z sokiem co 25 minut, aż będzie osiągnięty próg jelitowy, czyli dziecku będzie przelewało się w brzuchu, nie ma powodu doprowadzać do biegunki. Wtedy możesz przejść na Liposomal C TiB, jest tam minimalna ilość alkoholu więc trzeba odstawić na trochę aby wyparował, 1/2 miarki dziennie, albo pozostać przy szklance soku z kwasem askorbinowym 0,5 grama. Lepszy od D3+K2 TiB, też będzie liposomal, bo jest mniej K2 w porcji. 1 porcja 1000 jednostek D3 i 20 mcg K2 i to byłoby ok. też wywietrz alko, podawaj na czymś pysznym, typu miodzio, czy to tam dziecko lubi. Nie jestem lekarzem. Ściskam <3

   1. grzegorzadam 30 września 2017 o 09:45

    nie ma powodu doprowadzać do biegunki”

    Jest powód, usuwamy toksyny.
    Levy poleca 1 raz w miesiącu.

    1. grzegorzadam 30 września 2017 o 09:46

     to jest jak lewatywa

    2. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 14:19

     ale dziecko łatwo odwodnić

     1. grzegorzadam 17 października 2017 o 11:50

      Ale pozbywa się trucizn z jelit. To jest bardzo ważne, toksyny spływają do jelit.
      Nawadniamy, to jasne.

     2. grzegorzadam 17 października 2017 o 11:51

      Od jednej biegunki nic się maluchowi nie stanie.

   2. Ika 3 października 2017 o 11:56

    Dzięki Peps <3 <3 <3

    I jeszcze jedno.
    Moje dziecko każdego ranka chrząka jakby miało chrypę. Nie ma chrypy, kataru ani problemów z migdałami. Jest raczej zdrowym i pełnym energii dzieckiem… Jaki może być powód? Nie to, że szukam czegoś na siłę… 😉

    Buziaki <3 <3 <3

    1. Pepsi Eliot 3 października 2017 o 12:24

     moczenie nóżek w chlorku magnezu TiB,
     czy dostaje D3 w protokole z k2?
     jest dobrze odżywiony bierze witaminy/minerały/kwasy tłuszczowe?

     1. Ika 3 października 2017 o 12:33

      Wszystko na TAK, z wyjątkiem witaminy D3+K2. Kupię Liposomal TiB 🙂
      Dzięki Kochana <3 <3 <3

 2. Avokado 30 września 2017 o 09:08

  Pepsi ile powinna trwać kuracja 4greens i Acai Berry? Bo jak zaraz mi sie skończą to będzie 2 miesiące jak biorę. Oprócz tego biorę G&F Ale nie potrafię 3x dziennie udaje mi sie zazwyczaj 2x. Póki co zauważyłam że infekcja intymna nie wrocila po okresie a osratnio zawsze miałam co miesiąc to paskudztwo. Więc chyba zaczyna działać? Buziaki 🙂

  1. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 09:15

   ja biorę kilka lat, to pokarmy! owszedm super fooodsy, ale pokarmy, chyba, że Ci skoczyło żelazo

   1. Avokado 30 września 2017 o 10:25

    Aaaa no chyba że tak to będę brac:-) żelazo mi raczej nie skoczylo bynajmniej tak mi sie wydaje Ale miałam w normie przed kuracja. Zastanawiałam się czy może dla odmiany coś innego spróbować-jakoś cierpię na brak energii pod koniec dnia jak bym tonę węgla przerzucila Ale może to jeszcze za krótko biorę te super foody ? Myślałam o Wit c. Mam w domu kwas L-askirbinowy Ale nie mam czasu to buforowac. Czy ten od Was doda energii?

 3. danuta69 30 września 2017 o 09:27

  Pepsuniu, po tygodniu kuracji oczyszczającej 4 szklanek, w porcelanie pojawiły się białe cosie, jakby ryż. Rozumiem, że coś ze mnie wychodzi. Dalej kontynuować, czy przestać? Może jeszcze coś dołożyć?

  1. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 14:24

   pewnie robaki uciekają, kontynuuj, wszystko co potrzeba jest w tej kuracji.Ponieważ chlorek magnezu jest gorzki, nie trzeba nawet piołunu.

   1. Danuta 30 września 2017 o 15:22

    Dzięki. No szok, że coś takiego w człowieku siedzi. Nawet polubiłam smak 4 greensa:-)

  2. Karo 2 października 2017 o 22:29

   Można prosić o linka do tej kuracji ?

  3. grzegorzadam 17 października 2017 o 12:07

   kontynuuj, widać, ze działa

 4. grzegorzadam 30 września 2017 o 09:44

  Wapń, uwaga – preparaty wapniowe nie powinny przekraczać 500 mg dziennie. ”

  po 40-tce wapń jest dyskusyjny i pewnikiem szkodliwy w nadmiarze.
  Dlaczego nie ma wzmianki o soli?

  1. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 14:19

   jest

   1. grzegorzadam 17 października 2017 o 11:55

    ”fakt, że nie wszyscy, są bardzo wrażliwi na sól) ”

    Fakt.. 😉 🙂

 5. Hela 30 września 2017 o 11:41

  Na obniżenie ciśnienia piłam ocet jabłkowy (robię go w domu), łyżka dziennie. A jak mi mocno poskoczyło, to robiłam okłady z tegoż octu na podeszwy stóp. Ten sposób znalazłam kiedyś na internecie jak ciśnienie skoczyło mi do wariackich wartości i na mnie zadziałał, ale trzeba poleżeć kilka godzin. Teraz ćwiczę i jej bardziej naturalnie i ciśnienie mi tak nie wariuje. Muszę tylko jeszcze zrzucić oponę z brzucha, bo ważę 2x tyle co powinnam.

  1. ewig 30 września 2017 o 17:56

   Hela jakie ćwiczenia robisz na obniżenie ciśnienia?
   Dziękuję

   1. Pepsi Eliot 30 września 2017 o 18:03

    biegaj

    1. Hela 1 października 2017 o 22:30

     Za gruba jestem. Na razie maszeruję.

     1. grzegorzadam 17 października 2017 o 12:08

      przy znacznej nadwadze pływanie, rower , prawidłowo wykonywany
      norking walking, nie bieganie.

 6. Tola 9 lutego 2018 o 14:14

  Ten blog to kopalnia wiedzy , jak tylko mam problem to wskakuję do Pepsieliot i znajduję rozwiązanie .jednak sama czasami z natłoku info i chęci pomocy kilku osobom naraz trochę się gubię , Dlatego czy tutaj mogę prosić o pomoc jak wesprzeć zdrowie taty 75lat takie mu wyszły ostatnie wyniki , lekarz zalecił 1 zaszczyk z b12 na miesiąc i tyle , a mnie się wydaje że te wyniki nie są najlepsze..
  leukocyty 5,92
  erytrocyty 3,43
  hemoglobina 13,5
  hematokryt 36,3
  mcv 105,8
  mch39,4
  mchc37,2
  płytki krwi 285
  rdw-sd 53,4
  OB 32
  żelazo 25,5
  reszta w normie
  to są już wyniki trochę lepsze po zaszczykach z B12
  leczy się na nadciśnienie około 20 lat
  wiem ,że powinien zrobić inne badania jak D3 itp ale z tym będzie trudniej . Kupiłam mu u Ciebie Pepsi D3+K2 chlorek magnezu,G&F C1000, jod przez skórnie stosuje nie wiem co jeszcze?

  1. Pepsi Eliot 9 lutego 2018 o 14:44

   jaki ma teraz poziom B12, kwasu foliowego, homocysteiny? Przy czym homocysteina jest kluczowa, szczególnie przy wysokim ciśnieniu
   Na jakiej jest diecie?
   Koniecznie codziennie do śniadania 1 tabletka G&F TiB, i 1 C 1000, po śniadaniu 2 D3+K2 TiB, chlorek magnezu łyżeczka do szklanki wody z cytryną. Może też zmieszać z wodą i taką oliwą dodatkowo smarować nogi.

   Dobrze byłoby wprowadzić liposomal koenzym Q10 TiB,selen G&G i jod pierwiastkowy przez skórę.

 7. Tola 9 lutego 2018 o 15:51

  dziękuję Pepsi na Ciebie zawsze można liczyć, nie mam pojęcia jak B12 i B9 i homocysteina, lekarka mu tego nie zleciła a on uznał że jest ok. Czyli co kazać mu zrobić te badania? może mnie posłucha. , oliwę magnezową mu już zrobiłam jakiś czas temu to chyba smaruje chociaż strasznie się boi tych wszystkich suplementów , jak tylko coś się źle poczuje to uważa że przez to, po oliwie też zaczęły go swędzieć nogi i coś mu wyszło na goleniach, wiec przestał , moja mama też zawsze że witaminy mogą zaszkodzić. Dałam Rodzicom Twoją książkę Leczenie dobrą dietą i chyba trochę zaczęli do niej zaglądać
  Dieta tradycyjna, czyli wszystko lubi też tłusto chociaż gruby nie jest. Uświadamiam ich ,ale jest ciężko np w mojej rodzinie nikt nie chce zrozumieć że mleko twaróg ze sklepu szkodzi , w ogóle to ciężka sprawa z tą świadomością co jest dla nas dobre Minimalnie Rodzice zaczęli zmieniać odżywianie dla nich dawniej sie tak jadało i było ok. Wracając do suplementów To kiedy i ile tego koenzymu Q10 i selenu? płynem lugola sie smaruje, a wit.B ?

  1. Pepsi Eliot 9 lutego 2018 o 16:36

   1 selen popołudniu razem z 1 witaminą C i jod przez skórę, plama 3 cm (płyn Lugola z apteki)
   Witamin B już nie potrzebuje, gdy bierze Greens& Fruits TiB, najwyżej co drugi dzień niech bierze jeszcze do obiadu.
   A co do koenzymu trzeba wybrać dawkowanie, i dzielić http://www.pepsieliot.com/koenzym-q10-jestes-pewna-ze-go-odpowiednia-ilosc-ciele/

 8. Tola 9 lutego 2018 o 17:06

  super wielkie dzięki za pomoc , polecasz mu bardziej Q10 liposomal nie w tabletkach ?robić te badania b12 ,kwas foliowy i homocysteinę?

  1. Pepsi Eliot 9 lutego 2018 o 19:29

   możesz kupić w tabletkach będzie mu wygodniej mamy kilka opcji

 9. Tola 9 lutego 2018 o 21:53

  dziękuję

 10. Tola 11 lutego 2018 o 13:16

  Pepsi a po G&F nie może go boleć brzuch(trzustka wątroba itp) bo Tata zażył dwa razy i znowu myśli że od witamin coś go boli

  1. Pepsi Eliot 11 lutego 2018 o 13:58

   jak ma alergię na algi to mógłby mieć mdłości,ale ból?

 11. Tola 12 lutego 2018 o 09:04

  pierwszy raz ma kontakt z algami to może za dużo j tabletka? albo go bierze grypa ,przeziębienie, bo czuje się słabo nie ma apetytu, Pepsi a może tą liposomalną zakupić ,jak ją dawkować ?muszę go szybko wzmocnić ,żeby sie nie rozwinęło jakieś choróbsko , a kąpiel w soli sodzie i chlorku jest ok w tym przypadku?

  1. Pepsi Eliot 12 lutego 2018 o 09:14

   zaczynamy od malutkiej dawki, dziecko 1/4, dorosły 1/2 tabletki i co tydzień ziększamy o tyle samo

 12. Tola 12 lutego 2018 o 09:46

  może to faktycznie po chlorelli w składzie G&F , zmniejszymy dawkowanie dziekuję bardzo bardzo…..

 13. grzegorzadam 4 marca 2018 o 16:19

  Jka produkuje się ”chorych”

  ”– American Heart Associacion (Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne) wydało niedawno nowe wytyczne dotyczące ciśnienia krwi, po raz kolejny poprawiając normy uznające serce za zdrowe – informuje na swoich stronach Joseph Mercola, lekarz od 20 lat propagujący w USA dietę ketogeniczną i zdrowy tryb życia.

  – Teraz jesteś uważany nadciśnieniowa jeśli ciśnienie krwi jest powyżej 130/80.

  Poprzednie wytyczne mówiły o tym, że nadciśnienie rozpoczyna się od wartości 140/90.

  – Wysokie ciśnienie krwi powinno być już wcześniej leczone przez zmianę stylu życia i podawanie leków pacjentom już przy ciśnieniu 130/80 mm Hg zamiast 140/90 – pisze na swoich stronach American College of Cardiology czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne. – Nowe wytyczne obniżają definicję wysokiego ciśnienia, aby uwzględnić komplikacje, które mogą występować przy niższych wartościach i umożliwić wcześniejszą interwencję.

  Nowa definicja spowoduje, że prawie połowa populacji dorosłych w USA (46 procent) będzie miała wysokie ciśnienie krwi, a największy napływ chorych spodziewany jest wśród osób młodych. Przewiduje się, że częstość występowania wysokiego ciśnienia potroi się u mężczyzn w wieku poniżej 45 lat, a podwoi u kobiet poniżej 45. roku życia, jak zauważają autorzy wytycznych.

  Nowe wytyczne mówią że:

  Normalne ciśnienie: mniej niż 120/80 mm Hg;
  Podniesione: Skurczowy w zakresie 120-129 i rozkurczowy poniżej 80;
  Nadciśnienie Etap 1: Skurczowe między 130-139 lub rozkurczowe między 80-89;
  Nadciśnienie Etap 2: Skurczowe co najmniej 140 lub rozkurczowe co najmniej 90 mm Hg;
  Kryzys nadciśnieniowy: Skurczowe powyżej 180 i / lub rozkurczowe powyżej 120, u pacjentów wymagają szybkich zmian w leczeniu, jeśli nie ma innych oznak problemów lub natychmiastowej hospitalizacji, jeśli występują oznaki uszkodzenia narządu.
  ……

  Do tej pory osoby, które miały ciśnienie 130/80-90 uznawane były za zdrowe, a jedną decyzją urzędniczą są już… chore. Ile więcej lekarstw kupią i jak zwiększą się zyski producentów leków – tylko możemy się domyślać.

  Czy warto wierzyć, że nowe normy ciśnienia rzeczywiście mają nas ,,chronić” przed chorobami serca? Niewiele po tym, gdy ogłoszono nowe normy dla prawidłowego ciśnienia, prezes American Heart Associacion, kardiolog John Warner przeszedł atak serca w wieku 52 lat. I może to być jeden z największych paradoksów medycznych 2017 roku.

  Chciałoby się powiedzieć: Medice, cura te ipsum czyli: Lekarzu, ulecz się sam… a dopiero potem dawaj nam dobre rady.”
  biotalerz

  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *