Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 370 892
139 online
35 528 VIPy

Co wspólnego z krostami mają Twoje problemy toaletowe?

Jelita mają wpływ na zdrowie całego Twojego ciała. Powtarzam to często, ale tak właśnie jest: w końcu Twój organizm jest pełen współzależności, a praca jednych organów wpływa na inne. I tak też stan jelit wpływa na stan Twojej skóry.

W naturopatii zdrowie skóry jest silnie połączone ze zdrowiem układu pokarmowego. Przykładów można upatrywać też w spostrzeżeniach naukowców.

Badania pokazują bezpośrednie połączenie pomiędzy chorobami jelit i problemami z kondycją skóry. Wykazano między innymi, że przerost bakterii jelita cienkiego, czyli stan związany z nieodpowiednim rozwojem bakterii w jelicie cienkim, jest 10 razy bardziej powszechny u osób z trądzikiem różowatym, niż u zdrowych badanych. Leczenie przerostu bakterii jelita cienkiego u badanych ze zmianami trądzikowymi doprowadziło do wyraźnej poprawy stanu ich skóry!1

Skóra a zatwardzenia – o co cały ambaras?

Regularne korzystanie z toalety, optymalnie co najmniej raz dziennie, jest niezbędne do oczyszczania i uniknięcia reabsorbcji ubocznych, toksycznych produktów przemiany materii.

Najczęstszymi przyczynami regularnych zatwardzeń są wybory związane z trybem życia: dieta uboga w błonnik i roślinną żywność, niedobór wody oraz brak ćwiczeń.

W przypadku menstruujących osób zatwardzenia mogą pojawiać się też w trakcie cyklu: pomiędzy owulacją a miesiączką dochodzi do wzrostu progesteronu, który rozluźnia mięśnie układu pokarmowego. Jeśli poziom progesteronu jest podwyższony, może dojść do wzdęć, gazów i zatwardzeń. Twój przewód pokarmowy jest tak rozluźniony, że nie kurczy się i nie wypycha zawartości tak jak powinien.2

Inną przeoczaną przyczyną zaparć jest niezrównoważony mikrobiom, który jest problemem powszechnym u osób mających trądzik. Przerost niektórych drobnoustrojów w jelitach może prowadzić do fermentacji spożytego pokarmu, co powoduje powstawanie gazów, które hamują ruchy jelit.

Co wspólnego mają jelita i trądzik hormonalny?

Trądzik hormonalny jest często wynikiem braku równowagi między poziomem estrogenu i progesteronu, a bardzo często estrogen jest dominującym hormonem. Celem leczenia trądziku hormonalnego jest zrównoważenie tych hormonów, a zaparcia mogą to niezwykle utrudnić.

Organizm musi metabolizować i usuwać nadmiar estrogenu z organizmu, a wątroba i jelito grube muszą ze sobą ściśle współpracować, aby cały proces przebiegał skutecznie i gładko. Wątroba jest odpowiedzialna za dezaktywację estrogenu, który następnie jest usuwany przez jelito grube z organizm.

Kiedy jednak pojawiają się zaparcia, w ich wyniku poziom estrogenu w organizmie może wzrosnąć, a przez to może pojawić się trądzik hormonalny.

Zaburzenie równowagi mikroflory a trądzik hormonalny

Przewlekłym zaparciom często towarzyszy niezrównoważony mikrobiom, co może prowadzić do nadprodukcji enzymu zwanego beta-glukuronidazą. Enzym ten reaktywuje wcześniej inaktywowany estrogen w jelicie i umożliwia jego ponowne wchłonięcie do krwiobiegu.3

Zaparcia pozwalają estrogenowi przebywać w jelitach przez dłuższy czas – co oznacza, że enzym beta-glukuronidaza ma więcej czasu na ponowną aktywację większej ilości estrogenu i wysłanie go z powrotem do organizmu. Cykl trwa.

Skutek? Wraz z ponownym wprowadzaniem do organizmu większej ilości estrogenu, nierównowaga między estrogenem a progesteronem nasila się i pogarsza się hormonalny trądzik.

Jak zadbać o jelita?

Wywal z diety prozapalną żywność

Przeciwzapalną dietę zacznij od wywalenia z jadłospisu najpopularniejszych prozapalnych produktów: kukurydzy, pszenicy (i w ogóle większości glutenowych rzeczy), nabiału oraz rafinowanego cukru. Wywal tłuszcze z dużą zawartością omegi-6 i omegi-9 przy małej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Jedz pokarm jak najmniej przetworzony i poddany jak najmniejszej obróbce.

Nie wyobrażasz sobie jaki wpływ na poziom stresu może mieć Twoja dieta! Niech będzie roślinna, kolorowa, pełna substancji odżywczych i zdrowa dla jelit.

Zmniejszaj stres

Pamiętaj o sobie i okazuj sobie troskę. Codziennie rób coś, co obniży Twój ogólny poziom stresu. Ty już wiesz co, rozmawiałyśmy o tym dużo razy, nie ma co się powtarzać. Dbaj o to żeby się wyoddychać, wyspać, nawodnić, poruszać, robić dla siebie małe rzeczy i mieć w ciągu dnia chociaż 30 minut, które są tylko Twoje, w odłączeniu od sprzętów elektronicznych i ludzi, z tym co sprawia Ci przyjemność.

Daj jelitom czas na reset

Wskocz na post przerywany, czyli taki sposób odżywiania, w którym jesz przez maksymalnie 8 godzin dziennie, a przez resztę czasu pościsz: nie jesz nic, tylko nawadniasz się napojami pozbawionymi kalorii, poza sztucznymi napojami typu „zero”.

Taki sposób odżywiania ma zbawienny wpływ zarówno na jelita, jak i na układ nerwowy. Przy okazji pozwala zresetować się całemu ciału, oczyścić i uregulować.4

Nakarm swoje jelita

Włącz do diety terapeutyczną żywność, która wzmocni Twoje jelita i wesprze wchłanianie substancji odżywczych oraz zmniejszy stany zapalne. Co możesz jeść?

Kolagen

Kolagen będący budulcem tkanek całego świata, znajduje się oczywiście także w tkance łącznej jelit i może wzmocnić ochronną wyściółkę przewodu pokarmowego. Podczas pomiaru kolagenu w surowicy u 170 osób z chorobą zapalną jelit, wykazano, że wszyscy mieli jego niższy poziom. 5

Dwa aminokwasy zawarte w kolagenie są szczególnie pomocne dla jelit. To glicyna i glutamina, które odgrywają rolę w odbudowie tkanki wyściełającej przewód pokarmowy. Glicyna jest szczególnie pomocna w łagodzeniu stanów zapalnych, dzięki czemu jest pomocna w schorzeniach takich jak IBS. Glutamina natomiast jest niezbędna dla zdrowia i wzrostu enterocytów, które wyścielają przewód pokarmowy.

Uwaga: Polecamy nasz kolagen (reklama poniżej), bo jest czysty, z opatentowaną formułą, i bardzo dobrze się rozpuszcza. Jednak wybory zawsze należą do Ciebie.

Brokuły i karczochy

Brokuły i karczochy mają korzystne dla jelit działanie. I chociaż inne warzywa krzyżowe można zastąpić, te są absolutnie wyjątkowe. Stanowiąźródło roślinnego błonnika, który stanowi pokarm dla dobrych bakterii układu pokarmowego. Dodatkowo brokuły zawierają sulforafan, którym ma prozdrowotne, przeciwnowotworowe działanie.

Jeśli nie masz pod ręką dobrych, organicznych brokułów, polecamy nasze bio (reklama poniżej) skondensowane przez odwodnienie, czyste, organiczne brokuły, wygodna opcja, szczególnie, gdy szejkujesz na zielono, albo/i robisz 4 szklanki. Jednak decyzja zawsze należy do Ciebie.

Fermentowana żywność

Fermentowane pokarmy, czyli na przykład kiszonki wszelkiej maści, to absolutna konieczność kiedy chcemy odbudować i utrzymać zdrowy układ pokarmowy. Bakterie probiotyczne oparte na żywności są wyjątkowo odporne i nie ulegają degradacji przed czasem dotarcia do okrężnicy.

Liściaste zielonki

Liście, jak szpinak i jarmuż, mają doskonały profil odżywczy i są niezwykle proste do strawienia. Zawierają dużo błonnika i całe mnóstwo substancji doskonałych dla zdrowia.

Przyprawy

Przyprawy takie jak kurkuma, cynamon, czy na przykład imbir, działają przeciwzapalnie i wspierają trawienie. To niezwykle istotne kiedy chcemy szybko i skutecznie zregenerować organizm. Możesz połączyć je w uniwersalną herbatą 60 (polecamy nasz zestaw Herbatę 60, jednak wybór zawsze należy do Ciebie) która wspomaga samoleczenie ciała przy ponad 60 niedomaganiach zwanych chorobami!

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3038963/
  2. healthline.com/health/constipated-before-period
  3. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28778332/
  4. annualreviews.org/doi/abs/10.1146/annurev-nutr-071816-064634
  5. ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14600124

(Visited 2 014 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar PatiK 23 października 2020 o 06:28

    Witam ? ja właśnie borykam się z tym problemem…chyba od zawsze i jeżeli nie wypiję herbatki oczyszczające to niby z wizyty w toalecie, a i zdarzają się dni, że i ona nie daje rady a szpinak mega mnie zapycha- i to w każdej postaci – koktajl, sałatka czy blanszowany…no i problemy skórne by się zgadzały…Niby jem kiszone buraki, ogórki, piję z nich soki …bardzo długo przyjmowałam probiotyki -podobno dobrej jakości i w kapsułkach i w płynie…muszę wreszcie zadziałać konkretnie – czy protokół z glutaminą jest naprawdę skuteczny? Co jeszcze dodatkowo mogę zrobić?
    Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 23 października 2020 o 10:29

      4 szklanki na chlorku magnezu do 2.

  2. avatar Lucek 25 października 2020 o 10:15

    Trochę się nie zgodzę że stwierdzeniem, że dieta ma. byc roślinna. Nie każdy toleruje bulako roślinne… Warzywa super, ale już strączki-niekoniecznie.

    1. avatar Jarmush 25 października 2020 o 14:08

      surowa dieta roślinna, dlatego strączki odpadają, chyba, że surowe, ale fermentowane, generalnie najlpesze rośliny to owoce i warzywa liściaste oraz owocopodobne, czyli nie korzeniowe, chociaż marchew wyłączyłabym z tego stwierdzenia, bo wielu uratowała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum