Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 972 058
12 online
39 002 VIPy

Omega-3 może załagodzić objawy Twojej migreny

Chroniczne migreny są powtarzającym się, najczęściej jednostronnym, pulsującym bólem głowy. Towarzyszą im najróżniejsze symptomy, w tym mdłości, zwiększona wrażliwość na dźwięk i światło, a czasem silny światłowstręt. Migrena może pojawić się pod wpływem odwodnienia, stresu, zmian hormonalnych, pod wypływem określonych pokarmów i właściwie z dziesiątka innych powodów. Istnieją różne sposoby pozwalające zmniejszyć migreny i im zapobiec. Poza stosowaniem środków przeciwbólowych, w niektórych przypadkach przepisuje się dodatkowo leki na receptę, np. amitryptylinę. (1) Najczęściej wymieniane substancje naturalne skuteczne w tej materii to z kolei imbir, magnez, witamina B2 (ryboflawina) i 5-HTP (pochodna tryptofanu). Skuteczna może być także omega-3. (2)

Migrena a mózg

Dwa z mechanizmów, które wpływają na mózgi osób cierpiących na migrenę to problemy z receptorami serotoninowymi i procesy zapalne. To właśnie te problemy stanowią punkt wyjścia dla rozważań nad skutecznością kwasów tłuszczowych omega-3 w zapobieganiu migrenie i łagodzeniu jej objawów. Wynika to z wpływu omegi-3 na ośrodkowy układ nerwowy, gdzie stymuluje syntezę receptorów serotoninowych i łagodzi szereg procesów zapalnych. (3)

Omega-3 jako środek na migrenę

Jedno z badań w tym zakresie zbadało skuteczność kwasów tłuszczowych omega-3 jako profilaktyki u pacjentów z przewlekłymi migrenami. Badanych podzielono na dwie grupy. W pierwszej z nich podawano uczestnikom kwasy tłuszczowe omega-3 w postaci suplementu (proszku rozpuszczalnego w wodzie z 400 mg EPA i 350 mg DHA), w drugiej placebo. Uczestnicy przyjmowali preparat dwa razy dziennie. Dodatkowo w każdej z grup podawano amitryptylinę w ilości 10 g dziennie. Z 60 osób z przewlekłymi migrenami badanie ukończyło 51 osób: 36 kobiet i 15 mężczyzn. 27 osób otrzymało preparat z kwasami tłuszczowymi omega-3, a 24 przyjmowały placebo. Zmniejszenie bóli głowy nawet o 80% odnotowano aż u 66,7% badanych, którzy przyjmowali omegę-3. W grupie kontrolnej spadek wynosił jedynie 33,3%. (4)


Dlaczego omega-3?

Niestety istnieje niewiele badań nad rolą kwasów tłuszczowych omega-3 u pacjentów z przewlekłą migreną, pomimo jej potencjalnego wpływu na odpowiadające za migrenę mechanizmy. Warto napomknąć tu, że dokładne pochodzenie migrenowych bólów głowy nie zostało jak dotąd do końca poznane i wyjaśnione przez naukowców. Istnieją oczywiście liczne teorie, które próbują wyjaśnić patomechanizm tej dolegliwości. W kontekście omegi-3 interesujące są dwie z wiodących teorii. Teoria zapalenia tkanki nerwowej sugeruje występowanie stanu zapalnego jako czynnika wywołującego ból głowy. Inna teoria, znana jako biochemiczna, wskazuje na wahania w poziomie serotoniny jako powód migreny. (5)

Co mają one wspólnego z omegą 3?

Badania dietetyczne na osobach z przewlekłą migreną wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc zredukować częstotliwość i intensywność ataków bólu głowy poprzez zdolność stymulacji syntezy receptorów serotoninowych (t. biochemiczna) oraz zmniejszanie stanów zapalnych (t. zapalenia tkanki nerwowej).  (6)

Jak ją stosować?

Dorosłym osobom cierpiącym na przewlekłe, nawracające migreny zaleca się suplementację ok. 1000-1500 mg kwasów tłuszczowych omega-3. (6) Ilość ta może jednak różnić się w zależności od diety i indywidualnego zapotrzebowania organizmu. Poznaj też 7 wyzwalaczy Twojej migreny, które mogą Cię zdziwić.

uściski:)

Źródła: (1) healthline.com/health/migraine (2) migrainetrust.org/living-with-migraine/treatments/supplements-and-herbs/ (3) healthline.com/nutrition/omega-3-fish-oil-for-brain-health#section2 (4) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28056704 (5) neurologia-dziecieca.pl/neurologia_28-7-14.pdf (6) drtorihudson.com/prevention/omega-3s-and-migraine-headache-prevention/

(Visited 3 087 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Jarek 29 stycznia 2020 o 23:02

    U mojej żony nie wystąpił ani jeden atak migreny od kiedy pijemy olej Omega-3 z polifenolami i witaminą D3, a cierpiała na tą przypadłość od ponad 20 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum