logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
96 119 168
283 online
32 630 VIPy
Reklama

 

TWOJA W 100% ORGANICZNA ARONIA MEDIK
This is BIO®

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Jadalne owady. Czyżby nowy trend żywieniowy?

Żyjemy w szalonych czasach. Jak podają eksperci zajmujący się trendami żywieniowymi, to owady mają zostać pokarmem przyszłości. Jest to dość zaskakujące, szczególnie w przypadku zachodniej kultury europejskiej, w której  kanon żywieniowy obejmują zasady bardziej restrykcyjne niż w krajach azjatyckich czy afrykańskich.

Statystki pokazują, że w około 80% państw na świecie ,wykorzystuje się owady w diecie. Więcej! Analitycy wskazują na tendencję rosnącą. Światowy ośrodek Benchmark przeprowadził rozeznanie w hotelowych restauracjach i potwierdził, że jest to nowy, rokujący trend 2019 roku. Popularna influencerka, Kara Nielsen, trendolog badająca nowe tendencje i innowacje w odżywianiu, również podtrzymuje spostrzeżenia dotyczące tego, nieco kontrowersyjnego dla Europejczyków, trendu.

W Polsce już od stycznia zeszłego roku można sprzedawać owady i ich larwy!

Polskie sklepy internetowe już od dłuższego czasu w swojej ofercie sprzedażowej mają musli i batony proteinowe ze świerszczy. Nie wszędzie jednak jest to nowość i zaskoczenie.

W Kambodży możesz skonsumować szaszłyka z larwy. Kambodżanie lubią też smażone na głębokim tłuszczu pająki, to taki odpowiednik naszych frytasów. Meksyk słynie z lokalnego przysmaku chapulines – smażonych świerszczy z czosnkiem, solą, limonką i chilli. Na każdym szanującym się streed-foodzie w Tajlandii znajdziesz świerszcze, mrówki oraz larwy. Afryka Zachodnia uwielbia zjadać termity, a od czasu do czasu przerzuca się na szarańczę (wędrowną).

Stany też podchwyciły trend, a że (jak to Stany) lubią dużą ilość kalorii i cukru, to stawiają na słodycze, w tym przypadku batony z owadów.

pepsieliot.com this is bio

Owady są całkiem rentowne

Jak podaje The North American Coalition (firma dostarczająca prognoz branżowych), szacuje się, że przychód z przemysłu owadowego w 2023 roku wyniesie 1,2 miliona dolarów. Nieźle, przynajmniej wiadomo gdzie znajdą się pieniądze na kampanie reklamowe.

Sama możesz nieświadomie wcinać owady

Kiedyś z takim samym obrzydzeniem mogłaś myśleć o krewetkach, sushi, homarach, czy mulach. A teraz? Zarówno owady jak i skorupiaki to stawonogi, więc pokrewieństwo jest tu silne.

Do tego często do produktów, które goszczą w domowej kuchni: przecier pomidorowy, jogurty czy czekolada i ciastka, dodawana jest koszenila (barwnik uzyskany z pluskwiaków czerwonych). Szok? Jak zaczniesz w końcu czytać etykietki to możesz się czasami mocno zdziwić.

Owady i ich zalety

Według departamentu ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), obecnie istnieje około 1900 gatunków owadów, które zawierają mikroelemtny kluczowe dla człowieka.

Co więcej charakteryzuje te małe dziwactwa?

– niska kaloryczność (w razie wu pamiętaj, że rośliny też są nisko kaloryczne),

– duża zawartość białka; około 3 razy więcej niż sama wołowina,

– wysoka zawartość żelaza, dzięki której owady, szczególnie termity, zapobiegają anemii,

– duża zawartość wapnia (jedyne co musisz zrobić to wszamać kilka świerszczy! Łatwizna),

– zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe i witaminę B12.

Reklama


TU KUPISZ LIPOSOMAL B12 TiB® bardzo dobrze wchłanialna forma


Owady na salonach

Restauracje na całym świecie prześcigają się w przygotowaniu przeróżnych, całkiem „normalnych”,  potraw. Przykładowo w Denver popisowym daniem jednego z szefów kuchni są czarne mrówki połączone z ryżem, a do tego sałatka z grilowanych warzyw i pokrojonych w kostkę świerszczy. Na deser brownie z mrówek, których smak jest podobno zbliżony do słonecznika. Inny popularny lokal oferuje pancakes z mącznika młynarka (odpal grafikę jeśli masz mocne nerwy) z wybraną przez klienta kombinacją owoców polanych syropem klonowym.

Nie możesz żyć bez lodów? Tym razem możesz spróbować probiotycznych lodów wytwarzanych z żywych kultury bakterii.

pepsieliot.com this is bio

A może świeże bułeczki?

Popularna sieć piekarni Frazer znajdująca się w Finlandii, wprowadziła do swojej oferty chleb oraz inne wypieki z dodatkiem robaków. Jak podaje przedstawiciel piekarni Markus Hellstrom, jeden bochenek chleba składa się z 70 gramów owadów. I rzekomo w smaku ciężko odróżnić, który chleb jest z owadami, a który bez. Zdaniem właściciela jest to jeden z sposobów na zmniejszenie problemu głodu na świecie.

Obecnie zaludnienie na ziemi wynosi około 7.1 mld, a do 2050 roku ta liczba ma wzrosnąć do 9 mld. Wraz ze wzrostem ludności na świecie wzrasta zapotrzebowanie na pokarm, zużycie wody i gruntów. Środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, w dużym stopniu przez  hodowlę zwierząt, zajmującą obecnie około 70% gruntów rolnych.

Robaki jako substytut dla mięsa i ratunek dla…

No właśnie dla kogo?

Według FAO hodowla bezkręgowców jest bardziej ekonomiczna (a na pewno tańsza), wykorzystywane jest przy niej znacznie mniej dwutlenku węgla i metanu niż w przypadku zwierząt hodowlanych. Nie da się zaprzeczyć, że jest to wybór bardziej eko i energooszczędny, tak jak kuchnia roślinna. Farma z owadami zużywa znacząco mniej wody.

Co ciekawe, obecnie naukowcy próbują hodować owady na resztkach spożywczych (wytłok z owoców), co jest dodatkową korzyścią dla eko zwolenników. Organizacja FAO czynnie wspiera te działania,  w tym celu stworzyła nawet ośrodek szkoleniowy dla osób, które chcą się zając hodowlą.

pepsieliot.com this is bio

Poglądy etyczne, czyli nie zabijaj

Z jednej strony producenci zachęcają do jedzenia owadów, które mają pomóc wyleczyć ludzi z cywilizacyjnych chorób (otyłość, cukrzyce, choroby serca). Zapewniają, że zniknie problem epidemii, których głównym źródłem są kury i krowy (siedlisko chorób i zakażeń).

Z drugiej strony jak wygląda proces przygotowania innowacyjnego trendu?

Produkcja świerszczy trwa 6 tygodni, odbywa się to w dużych pojemnikach, gdzie są one zabijane za pomocą lodu lub gazu. Kolejnym krokiem jest zalewanie ich wrzątkiem i mielenie na proszek. Później jest on dodawany do pieczywa, zup i wypieków. Forma sproszkowana ma zachęcić większą ilość klientów do spróbowania tego specyfiku, zmysły działają, a wzrok nie widzi robaków. Sproszkowana wersja ułatwia również zastosowanie owadów w kuchni.

Na koniec jeszcze jeden przykład nowego trendu: firma Jimini, charakteryzuje się sprzedażą koników polnych, które są sprzedawane ze skrzydłami lub nie. Zwolennicy wersji ze skrzydełkami, muszą sami je wyrwać, aby owad nie utknął w gardle.

Trochę już wiesz, masz wolną wolę więc wybieraj. Roślinożerca? Mięsożerca? Czy może owadożerca?

with love

Źródło: naturalnewsblogs.com/bugs-coming-soon-in-the-food/

(Visited 1 327 times, 1 visits today)
Sylwia-Konrad Sylwia Konrad Holistyczna psychodietetyczka i medytująca joginka dzieląca się zarówno wiedzą, jak i swoją miłością do życia oraz ludzi. Uważa, że człowiek to całość: ciało, dusza i emocje. Uczy jak sprawić by każdy z tych obszarów był w równowadze.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Anika 9 stycznia 2019 o 20:17

  Jestem przekonana ,ze choćby nie wiem co nie tknę tego nowego trendu
  Okropne 😳
  Obyśmy w przyszłości wszyscy zostali wegetarianami

  1. Sylwia 10 stycznia 2019 o 08:11

   Dokładnie 🙂

 2. yhyjasne 11 stycznia 2019 o 06:06

  Mam mieszane odczucia. Na pewno bym spróbował, ale nie wytrzymałbym psychicznie większej ilości w brzuchu. Oglądam ostatnio dużo owadów i co niektóre wyglądają zjadliwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *