logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
92 849 458
176 online
32 312 VIPy
Reklama

POPRAW TRAWIENIE
PSYLLIUM HUSK This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Post przerywany. Jak go zacząć i nie być ciągle głodnym?

body/pepsieliot.com

Główną obawą przed rozpoczęciem postu przerywanego jest to, że w czasie okna postu dopadnie nas głód. Ponieważ mamy łatwy dostęp do pożywienia, a swoje zachcianki zazwyczaj zaspokajamy na bieżąco, jest to strach w pewien sposób uzasadniony. W końcu dla współczesnego człowieka zachodu, wychowanego w kulturze spożywania 5 obowiązkowych posiłków dziennie, ze śniadaniem zaraz po przebudzeniu, intermittent fasting to pewne novum.

Nie ma się jednak czym się przejmować, bo z garścią prostych rad zaadaptujesz się do postu przerywanego w sposób absolutnie przyjemny!

Post przerywany

Chociaż ten termin pojawiał się u nas nie raz, przypomnijmy najpierw czym jest post przerywany. To najprostsza dieta na świecie! I to nie taka na chwilę, tylko na całe życie. Post przerywany to sposób odżywiania, w którym dzielisz dzień na dwa okna. Jedno z nich, maksymalnie 8-godzinne, to okno kiedy jesz. W drugim, minimum 16-godzinnym oknie pościsz: możesz pić tylko wodę i napoje pozbawione kalorii (poza sztucznymi napojami typu zero). Post przerywany pomaga zarówno obniżyć wagę, wesprzeć metabolizm jak i ustabilizować pracę organizmu!

Ta prosta formuła między innymi:

– zmienia sposób funkcjonowania komórek, hormonów i genów,

– redukuje insulinooporność zmniejszając tym samym szansę zachorowania na cukrzycę typu 2,

– zmniejsza stres oksydacyjny i stany zapalne w ciele,

– wspiera zdrowie serca,

– przeciwdziała nowotworom,

– wspiera zdrowie mózgu.

Czy powinno się czuć głód podczas postu przerywanego?

To jedno z najczęstszych pytań pojawiających się w kontekście postu przerywanego, powaga! Odpowiedź jest taka, że tak, jasne, głód jest całkiem normalny, szczególnie na początku kiedy przestawiasz się na nowy tryb odżywiania. Z czasem, kiedy Twoje ciało złapie rytm i przywyknie do braku ciągłego dostępu do jedzenia, głód zacznie znikać. W końcu podczas postu dostarczasz sobie dostatecznej ilości kalorii! Nie jest to dieta niedoborowa ani głodówka.

Burczenie w brzuchu nie oznacza, że robisz coś źle ani że post jest za długi. Ssanie w żołądku wynika nie tylko z „głodu psychicznego” uwarunkowanego nawykami. To także wynik spadków poziomu glukozy, które po jakimś czasie samoczynnie się uregulują i nie będą na Ciebie negatywnie oddziaływać. Ot, nawet na „zdrowej” zachodniej diecie normą są skoki i spadki glukozy. Te drugie zazwyczaj stanowią motor do sięgnięcia po przekąskę. Warto nauczyć się odróżniać je od głodu.

Jak zacząć post przerywany?

Powoli

Zacznij od krótszego okna postu i dłuższego okna jedzenia, począwszy od 12-16 godzin postu. Okno postu wydłużaj co tydzień o godzinę do pożądanej długości. Zazwyczaj już po 2-3 tygodniach widać ustabilizowanie poziomu energii i pierwsze efekty postu przerywanego. Oczywiście może się to wahać.

Z długopisem pod ręką

Załóż dziennik. Pisz w nim, o której jesz, jak czujesz się przed i po posiłku. Notuj czas snu i swój poziom energii o różnych porach dnia. Obserwuj swoje ciało i jego reakcje, zwracaj uwagę na to co podnosi Twój nastrój a co go obniża. Dzięki personalnemu podejściu skroisz sobie w końcu post na miarę, idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Z poduszką pod głową

Wysypiaj się. Sen jest ważny dla regeneracji Twojego ciała i procesów w nim zachodzących. W dodatku podczas postu przerywanego śpi się lepiej niż kiedykolwiek! Organizm nieobciążony nieustającym trawieniem może zająć się w 100% regeneracją i regulacją zachodzących w nim mechanizmów. Zadbaj koniecznie o komfort i odpowiednią długość snu. U dorosłych to 7-8 godzin snu. Generalna zasada jest taka, że na każdą godzinę bycia przebudzonym potrzebujemy od 20 do 30 minut snu.

Debet snu pojawia się kiedy powstaje różnica między niezbędnym czasem snu a czasem rzeczywistym. Jeśli więc śpisz w nocy 6,5 godziny, zaczynasz dzień z 30 minutowym niedoborem. Nawet jeśli kolejnej nocy prześpisz 7 godzin, zaczynasz sen od „spłacenia” długu z poprzedniego dnia, przez co znów liczy się to jako 6.5 godziny snu. Z tego powodu często odsypiamy w weekendy do oporu: ciało po prostu odbiera swój dług.

Drzemka w dzień może pomóc zmniejszyć lub uregulować debet, ale tylko jeśli nie trwa zbyt długo. Zakłada się, że jej maksymalny czas powinien wynosić 40 minut.

Reklama

Tu znajdziesz 100% organiczny 4 GREENS This is BIO® idealny do codziennej, zakwaszającej żołądek, alkalizującej limfę, oczyszczającej wątrobę, filtrującej nerki, dotleniającej komórki, nawadniającej i odżywiającej ciało kuracji 4 szklanek


Z codziennym oczyszczaniem

Każdy dzień postu zaczynaj od terapii 4 szklanek, która obok oczyszczania ciała jednocześnie jest formą codziennego nawodnienia, odżywia i ma silne właściwości przeciwzapalne. „Terapia 4 szklanek” oczyszcza wątrobę, usuwa pasożyty, odtruwa inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało. Ciało, które jest dotlenione już ma przewagę nad innymi ciałami, którym nagminnie brakuje tlenu. 4 szklanki pomogą Ci nie tylko oczyścić i odżywić ciało, ale także zmniejszyć uczucie głodu. A dzięki zawartości alg i młodych traw pomogą Ci obniżyć poziom cukru we krwi.

Z tego wpisu dowiesz się jak dokładnie wygląda prosta terapia 4 szklanek i czego do niej potrzebujesz.

Z dozą cierpliwości

Miną około 2 tygodnie zanim zaczniesz odczuwać pozytywne skutki postu, takie jak zwiększenie poziomu energii i podwyższony nastrój. Długoterminowe efekty, rakie jak poprawa parametrów zdrowotnych i wyników krwi będą potrzebowały jeszcze więcej czasu, około 3 miesięcy. Daj sobie czas.

Bez szaleństw

Nie próbuj zrobić z postu przerywanego głodówki. Nie polega on na tym, że masz jeść krócej rezygnując z któregoś z posiłków i obniżając restrykcyjnie ilość kalorii. Jego czar polega na tym, że jesz dokładnie tyle ile potrzebuje Twoje ciało, a post robi swoją robotę i już.

Post przerywany jest zaproszeniem do ostrego cięcia kalorii z programem „Jem i chudnę z przerywanym postem”  

Już wkrótce spektakularna promcia z okazji 10 urodzin!!!

Czy post przerywany jest bezpieczny dla wszystkich?

Z ewolucyjnego punktu widzenia post przerywany prawdopodobnie jest swojego rodzaju powrotem do przeszłości. Nie istniały przecież setki lat temu sklepy spożywcze, całodobowe pizzerie z dostawą pod same drzwi i restauracje wykwitające na każdym rogu. Także samo jedzenie nie było równie ogólnodostępne jak teraz. Kiedyś jadano znacznie rzadziej: regularne, obfite posiłki, nierzadko w odstępie 12-16 godzin pomiędzy „oknami żywieniowymi”. Czasem z różnych względów jadano bardzo lekko lub nie jadano niemal wcale. Obecnie dysponujemy narzędziami, które pozwalają tę dietę usprawnić, wyliczyć zapotrzebowanie na substancje odżywcze i dostosować ją do siebie tak żeby była w 100% zdrowa i odpowiadająca naszym potrzebom. Jest ona w zasadzie bezpieczna: post jest już wtedy, kiedy śniadanie jesz o 10, a dzień kończysz kolacją o 18.

Nie należy jednak wprowadzać restrykcyjnego postu przerywanego u osób w ciąży i karmiących oraz z problemami hormonalnymi. Także niektóre dolegliwości zdrowotne mogą być przeciwwskazaniem, dlatego post warto skonsultować z zaufanym lekarzem, szczególnie jeśli podczas prób poszczenia dochodzi do silnie odczuwanego obniżenia stanu zdrowia i samopoczucia.

uściski:)

(Visited 3 355 times, 16 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Agrado 12 września 2019 o 14:01

  Post przerywany u mnie działa, sprawdziłam. Zniknęła oponka poporodowa i to dosyć szybko, nie mogłam się jej pozbyć od kilku lat. Choć jestem weganką to oponka jak była tak była. W pierwszym etapie zaakceptowałam ją i zostawiłam w spokoju. Potem zdecydowałam o poście przerywanym, który nie zmusza mnie do śniadań, na które generalnie nie mam ochoty, szczególnie zaraz po przebudzeniu. Głód pojawia się zwykle ok. g. 11.00 godziny więc w sam raz by pościć. Schudłam, wyszczuplałam po ok. 3 tygodniach stosowania PP, czuję się świetnie. Cieszę się z ssania w brzuchu i wreszcie mam apetyt. Dawniej różnie to bywało. Co do energii nie wiem jak to jest bo od rana do wieczora mnie nie opuszcza. Mam chyba wrodzone ADHD 🙂 Z miłością.

 2. Zosia 12 września 2019 o 16:01

  Na początku września znowu zaczęłam przygodę z postem przerwanym. Staram się jeść tylko 8h ale jak zdarzy się 9 czy 10, to nie robię sobie wyrzutów. Efekty są w postaci lepszego samopoczucia, lepiej sypiam, a w dodatku dziś dostałam okres, 3 dni przed czasem, ale co najlepsze zero bólów, a pmsa nawet nie zauwzylam. Organizm niesamowicie szybko przestawił się na takie odżywiane. Niesamowite! Ściskam

 3. Basia 12 września 2019 o 17:26

  Jeżeli kończę dzień kolacją o 18.00 to 4 szklanki powinnam wypić dopiero o 10?

  1. Pepsi Eliot 12 września 2019 o 17:30

   litr dobrze jest wypić z rana,po odwodnieniu nocnym więc pijesz tylko te szklanki bez kaloryczne, a do pozostałych dodajesz trochę soku z cytryny, natomiast okno z jedzeniem otwiera Ci szklanka 4, szczególnie gdy jest bogata, a trzecią wypijasz tuż przed żeby dobrze traiwć.

   1. Basia 13 września 2019 o 11:40

    Rozmumiem, że szklanka z cytryna juz przerywa post?

    1. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 13:07

     rano nie, wieczorem tak

     1. Doriss 13 września 2019 o 19:14

      To coś nowego… Jaka jest różnica?
      Piję przed snem ashwagandhę z sokiem z cytryny dla poprawy smaku. Myślałam że nie przerywam postu

     2. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 21:53

      zasada jest taka, co ma kalorie przerywa post, ale sok z cytryny ma mało kalorii, więc można uznać że nie przerywa postu.

 4. angela 12 września 2019 o 23:17

  A czy post przerywany jest też tak samo zdrowy I dobry dla dzieci ..???

  1. Pepsi Eliot 12 września 2019 o 23:56

   otyłym dzieciom można delikatnie zaproponować wcześniejszą kolację, ale post przerywany to jednak wyrzeczenie, nie dla dzieci

 5. Margo 13 września 2019 o 08:31

  Pepsi,
  stosuję post przerywane juz od ponad 2 miesięcy – nie robię 4 szklanek poniewaz czasowo nie dałabym rady. Zjadam dwa, czasami 3 posiłki dziennie – I NIC waga nawet nie drgnęła, oponka na brzuchu jak była tak jest 🙁
  Śniadanie zjadam o godiznie 8.00 (dość obfite) potem okołó 12 jakieś małe conieco, a około 15-16 zjadam obiad. Generalnie nic nie jem od godziny 18 do 8 rano czyli 14 godzin – czemu nie mam żadnych efeków?

  Pozdro
  Margo

  1. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 09:48

   po pierwsze nigdy nie byłaś na poście, skoro okno bez jedzenia to 14 godzin, ma być minimum 16, żeby mówić o poście przerywanym. Jedz więcej ale w zdecydowanie krótszym oknie i lepiej 2 posiłki

 6. Owowo 13 września 2019 o 09:01

  Droga Pepsi, dawno do Ciebie nie pisałam i nadszedł ten dzień, mam takie pytanie, bo zawsze tak było, że robiłam pp, potem na czas intensywnego okresu, zaprzeatałam i teraz kiedy wróciłam, znowu zaczęłam, 1 posiłek ok 10,11 drugi duży ok 14,15 i potem nic, i tak jak podczas tego okresu kiedy nie miałam jak stosować postu było w miarę ok, spadłam ok 5,7 kilos i w końcu czuje się sobą tak po tych 3 dniach na pp moj brzuch zwiększał A ja ciągle czuje ból, chciałam zapytać czy to wynik adaptacji ponownej czy raczej możliwe jest że po w takim wykonaniu to jednak nie for me
  Uściski mocne mocne 💓💓💓

  1. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 09:44

   nie wiem co jesz, a post jest dla wszystkich ludzi naturalny <3 <3 <3

   1. Owoxuś 13 września 2019 o 10:23

    Wegańsko, bez złomu, może jednak na raz za dużo, chociaż to był wartościowy posiłek, eh Pepsi, czy to normalne, że tak po prostu z dnia na dzień plus 2 kilosy, to możliwe że przez jelita, powinnam je jakoś oczyścić?

    1. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 13:09

     to pewnie woda, sprawy miesiączkowe, estrogenowe etc wkrótce będzie nasz 10 dniowy program oczyszczania hormonalnego, już na nim się leci z kilosów

 7. Marta.MG 13 września 2019 o 21:56

  Czy czarna kawa bez cukru przerywa post ? Jestem niskociśnieniowcem i bez kawy nie funkcjonuje.

  1. Pepsi Eliot 13 września 2019 o 21:56

   nie przerywa, nie ma kalorii

 8. Magda 15 września 2019 o 16:18

  Podsumowując… jeśli rano wypije 3 szklanki (zgodnie z Twoim protokołem Pepsi), ale wyłączne z nich cytrynę… to postu nie przerwę?

  1. Pepsi Eliot 15 września 2019 o 17:10

   i z cytryną nie przerwiesz, gdy będzie to rano, rano jest zupełnie inny metabolizm niż wieczorem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *