logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
104 765 397
177 online
32 921 VIPy
Reklama

TWÓJ PŁASKI BRZUCH
Z SUPER SPALACZEM BIKINI BURN TiB

bikini/ pepsieliot.com

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Pozbądź się zgagi, pieczenia, refluksu łatwo i na zawsze

I trochę prawdy o lekach blokujących tworzenie się kwasu żołądkowego.

Ważny wpis.

Czyżby miliony ludzi na świecie rodziło się z defektem genetycznym produkując za dużo kwasu żołądkowego? Czy też jakaś przeupierdliwa wada konstrukcyjna przełyków sprawia, że musimy brać silne leki blokujące produkcję kwasu żołądkowego, aby zapobiec zgadze, czy refluksowi żółciowemu?

Noł, oczywiście, że nie.

I z przekąsem o lekach typu ipp

Są to leki, które sprzedają się doskonale i w ogromnych ilościach nie tylko w Stanach, ale też w Polsce. Pali mię zgaga, jest obecnie bardziej popularnym sformułowaniem, niż jeszcze do niedawna, szkoda, że nie mam progeniturki, bo nie przytulę piątaka. Buźka ma się rozumieć.

Kiedyś GERD nie był nawet uważany za poważną chorobę, po prostu czasami kogoś zapiekło w przełyku, dzisiaj 40% ludzi dobrze wie, co to jest zgaga, a wielu z nich ma problem z helicobacter pyroli i wrzodami. Pierwsze leki blokujące kwas żołądkowy były tak silne, że lekarze dostawali instrukcje od domokrążców farmaceutycznych, aby nie przepisywać dłuższych niż 6 tygodniowe kuracje i tylko tym z udokumentowanymi wrzodami.

Obecnie podobne leki są podawane jak cukierki, każdemu kto zjadł za dużo hot dogów, czipsów, oraz keczupu. Mają nawet reklamy, gdzie ojciec rodziny zjada z uśmiechem pęto smażonej kiełbasy z cebulą i papryką, gdyż ma mieć wyrąbane na  zgagę, bo zara weźmie se tabletkę blokująco kwas żołądkowy.

So jaja.

Ktoś zna kogoś, kto zna kogoś, kto pracował dla firmy produkującej znany bloker kwasu żołądkowego sprzedawany po raz pierwszy bez recepty, i  całe zespoły przedstawicieli firmy go produkującej zalegały u bram festynów i zbiorczych grillów, rozdając darmowe próbki.

Jaja so.

W rzeczywistości, leki blokujące kwasy żołądkowe, to tajny miecz z dwoma ostrzami. Z wierzchu pomaga, naprawdę wybitnie szkodzi, dostrzeż fakty, że Twoje ciało potrzebuje kwasu w żołądku jak powietrza. Musisz umieć strawić białko, bo to jest pokarm pierwszy, nie węglowodan, ani tłuszcz.

Leki blokujące powstawanie kwasu żołądkowego mogą powodować objawy yyy … zgagi i chłonicę

Kwasy żołądkowe aktywują enzymy trawienne w jelicie cienkim, a wiesz, że tam nie powinno dochodzić do przerostu bakterii. Dzięki tym enzymom panuje równowaga jelitowa i pomagają też wchłaniać składniki odżywcze, takie jak wapń, magnez i witamina B12, czyli ekstremalnie ważne.

Nawet zwykły kaszel może się ciągnąć w nieskończoność, gdy brakuje Ci witaminy B12. Narażasz się więc na anemię, depresję, przewlekłe zmęczenie, uszkodzenie nerwów, a nawet demencję, czy połamaną miednicę (o czym donoszą niedawne badania publikowane w Journal of American Medical Association) w wieku bardziej matuzalemowym.

Niebezpieczny przerost bakterii w jelicie, o ujmującej nazwie Clostridium, prowadzący do zagrażających życiu zakażeń. No i do tych wszystkich dolegliwości zespołu drażliwego jelita IBS, jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha, biegunka, czy wręcz przeciwnie chroniczne zatwardzenia, może doprowadzić całkiem niewinne, coś jak wilk w owczej skórze, i jakże pomocne inhibitory pompy protonowej (ipp).

bikini/ pepsieliot.com

Są to poważne problemy zdrowotne, i już na pierwszy rzut gałką widać, że znacznie groźniejsze niż zgaga. Oczywiście dopóki nie znajdziemy prawdziwej przyczyny zgagi, wszelkie tego typu leki mogą być traktowane, jako element gry, łechtanie wahadła destrukcji hi hi.

Ale jeśli odpowiedzią nie są ipp, to jak można rozwikłać zagadkę refluksu?

Co powoduje GERD, czyli chorobę refluksową przełyku (z angielska: GastroEsophageal Reflux Disease)?

Smażone, alko, kofcia, napoje sodowe, pikantne, na bazie pomidorków lub cytrusów, mięta, darcie faj.  No ślicznie, no i oczywiście nadwaga, dlatego kłania się mój program „jem i chudnę z przerywanym postem”, gdyż dobrze odchudza.

Nadwaga, typ z oponą w pasie, ciasne staniki, paski, obcisłe dżinsy, ale jak mają być luźne, skoro pojawiła się niewiadomo kiedy opona? Też przepuklina rozworu przełykowego (gdy twój żołądek przepycha się przez przeponę)

Niestety, gdy masz silny refluks nie zniesiesz zalecanego przeze mnie jednego, czy dwóch dużych posiłków zamiast 6 malutkich. Byłby ból i pieczenie. Jednak bezwzględnie na noc się nie objadaj, i śpij w pozycji z podniesionym tułowiem i głową. Jeśli masz problem z kręgosłupem szyjnym dopiero na takie legowisko połóż poduszkę z dziurką.

Otyłość, jedzenie dużych posiłków, oraz jedzenie przed snem to główne przyczyny refluksu

Oczywistym jest, że jedzony pokarm ma iść w dół, nie w górę. Dla Twojego dobrostanu ciało posiada dwa główne zawory, czyli zwieracze kontrolujące to co wchodzi i wychodzi z żołądka. Ten u góry, to zwieracz przełyku, ten dolny, to odźwiernik.

Gdy jesteś zestresowana, to dziwne, ale zawór na górze relaksuje się, rozluźnia, jednak zawór na dole zaostrza swoją działalność. Jest zaciśnięcie. To zaciskanie odźwiernika powoduje naprężenia i jak windą trawione jedzenie z kwasami podchodzi do góry, a ponieważ górna brama jest rozluźniona, kwaśne opary, lub nawet treść żołądkowa dostają się do przełyku, paląc i prowokując do suchego kaszlu. I jak widzisz nie ma to wiele wspólnego z ilością kwasu, bo i tak ta sytuacja jest na tyle kwaśna, że pali.

Paradoksem tej całej sytuacji jest fakt, że dzieje się to bardzo często z powodu za małej ilości kwasu żołądkowego  i słabego trawienia białek. Nie trzeba być Stephenem Hawkingiem, żeby skumać, co się stanie, gdy na tę sytuację weźmiesz ipp, który zablokuje i tę za małą produkcję kwasu żołądkowego. Trawienie osiągnie stan horrendalnie nieaktywny. To jest początek wszystkich choróbsk cywilizacyjnych.

bikini/ pepsieliot.com

Schudnij więc stosując program jem i chudnę z postem przerywanym, jednak zanim refluks żółciowy nie zacznie łagodnieć, jedz w oknie żywieniowym więcej mniejszych posiłków. Zaleczając błonę śluzową żołądka, jednocześnie, albo gdy tylko przestanie boleć,  zakwaszaj żołądek, bo to jest podstawowa przyczyna naszych problemów.

Tak naprawdę właściwie nikt nie ma nadmiernej ilości kwasu w żołądku, bo skąd by się wziął?

I nie ma sensu się spierać się, czy bakterie helicobacter pylori rzeczywiście powodują wrzody, a w konsekwencji raka żołądka jak się powszechnie sądzi przytaczając podobne badania, czy też wręcz przeciwnie, należy je (bakterie) odbrązowić, bo chronią śluzówkę, gdy pH żołądka robi się zbyt wysokie, i właśnie te bakterie sprawiają, że żołądek nie ulega autostrawieniu. I, że są właśnie niewykrywalne w śluzówce pokrytą kwasem solnym HCl, a gdy właśnie tego kwasu robi się za mało, to Helicobacter Pylori ukazuje się w całej krasie wraz ze śluzówką.

Nie ma sensu się spierać, gdyż i tak remedium na zjawisko oznaczenia w testach obecności tych bakterii jest doprowadzenie do właściwego pH żołądka, czyli najczęściej konieczność jego zakwaszenia.

Natomiast złe trawinie aminokwasów sprawia, że ciało staje się zakwaszone, a to już jest inne zagadnienie, i dotyczy alkalizacji. Możesz mieć za to prawidłową ilość kwasu, co sprawdzisz domowym, obśmiewanym przez niektórych testem na poziom zakwaszenia żołądka. I pomimo niezwykle mądrych tyrad, pełnych skomplikowanych wyrazów z serii „nie obrażasz mię?”, po prostu ten domowy test działa. Buźka.

Niedobór magnezu też może być przyczyną refluksu

Magnez ma duży wpływ na pracę dolnego zwieracza żołądka, relaksuje go, dzięki czemu strawione ​​jedzenie ładnie schodzi w dół.

Oczywiście alergie pokarmowe, w tym dwóch głównych winowajców, gluten (nawet u tych bez celiakii, ale skażony glifosatem), oraz nabiał (głównie chodzi o kazeinę i laktozę w kontekście dorosłych ssaków) mają wpływ na stan naszych przełyków.

Reklama

Tu znajdziesz organiczną babka płesznik, czyli PSYLLIUM HUSK This is BIO® idealny błonnik do 5 dniowej oczyszczającej jelita z przerostu Candidy kuracji 


Dodatkowo też przerost bakterii w jelicie cienkim i drożdżaków w jelicie mogą przyczynić się bardzo istotnie do parzących   oparów.

Tak naprawdę wymieniłam Ci praktycznie wszystkie newralgiczne punkty, jeśli chodzi o Twój refluks, a więc wiesz o co kaman w Twoim przypadku.

W związku z tym takie 3 etapy marszruty przed Tobą:

Etap 1: dokop się do przyczyny

Jeśli masz H. pyroli być może trzeba będzie zrobić terapię antybiotykową, jeśli lukrecja DGL , czy inne naturalne metody nie pomogą.

Przerost drożdżaków możesz załatwić za pomocą babki płesznik i 5 dniowej kuracji Lasta, leków antygrzybicznych, lub przeczytaj ten artykuł o kiszonym łubinie.

Koniecznie załatw sprawę z IBS.

Etap 2: nie ma zmiłuj, zmień dietę

Wiesz co jeść, a przede wszystkim wiesz czego nie jeść, niech złom siedzi na złomowisku. Jak nadal nie wiesz, zwróć się ku szukałce na blogu i przeczytaj tego arta od początku.

Nie jedz 3 godze przed snem.

Jedz mniejsze i częstsze posiłki, 5 razy w ciągu okna żywieniowego.

Schudnij z moim programem „jem i chudnę z przerywanym postem”.

Reklama


Etap 3: ukoić swoje jelita naturalnie trzeba

A więc 2 do 3 kapsułek z enzymami trawiennymi tuż przed lub z jedzeniem

A więc probiotyki z jedzeniem

Opcjonalnie próbuj brać od 75 do 150 mg Karnozyny cynku dziennie pomiędzy posiłkami (to jest już chyba lek), stosuje się tę metodę w Japonii.

A więc kuracja glutaminą, albo po prostu 3 do 5 gram glutaminy z wodą 2 razy dziennie. Możesz też dla bezpieczeństwa przy nadwrażliwości stosować porcję Shape Shake z naturalnie dużą ilością glutaminy.

A więc bierz 200 do 400 mg cytrynianu magnezu dziennie, lub stosuj regularnie kurację 4 szklanek, gdzie druga szklanka może zawierać chlorek magnezu, lub służyć tylko do popicia cytrynianu magnezu.

A więc Lukrecja DGL (jak znajdziesz do żucia, to 2 do 3 tabletek dziennie na kwadrans przed jedzeniem)

Jedz kiszony łubin

Reklama

Tu znajdziesz duży pakiet suplementów, (a tu podstawowy) niezbędnych do przeprowadzenia kuracji 4 szklanek This is BIO®


Konklużyn

Jeśli zabierzesz się za to i owo w swoim życiu, zgaga zniknie, albo będzie pojawiać się sporadycznie i wyłącznie po godzinnym pieleniu ogródka i wcześniejszym sutym śniadaniu.

owocek

Referencje:
Shaheen, N. and D.F. Ransohoff. 2002. Gastroesophageal reflux, Barrett Esophagus, and esophageal cancer. JAMA. 287(15): 1972-1981.
en.wikipedia.org/wiki/List_of_top_selling_drugs
Ruscin, J.M., Page, R.L., and R.J. Valuck. 2002. Vitamin B(12) deficiency associated with histamine(2)-receptor antagonists and a proton-pump inhibitor. The Annals of Psychopharmacology. 36(5) 812-816.
Dial, S., Delaney, J.A.C., Barkun, A.N., and S. Suissa. 2005. Use of gastric acid-suppressive agents and the risk of community acquired clostridium difficile-associated disease. JAMA. 294(23): 2989-2995.
Yang, Y., Lewis, J.D., Epstein, S., and David Metz. 2006. Long-term proton pump inhibitor therapy and risk of hip fracture. JAMA. 296(24): 2947-2953.

(Visited 9 220 times, 2 visits today)
Pepsi-Eliot Pepsi Eliot
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Agnieszka 12 czerwca 2019 o 18:58

  Cześć Peps, glutamina mnie zakorkowuje. Co w takim przypadku. Ogólnie mam elegancko mówiąc stolec twardy i zabity. Jem, jem warzywa, kasze i myślę że się odżywiam ok.
  Pozdrowionka
  Agnieszka

  1. Pepsi Eliot 12 czerwca 2019 o 19:41

   Kuracja 4 szklanek rozwiązuje ten problem i wiele innych

   1. Aga 11 listopada 2019 o 15:09

    Witam.
    Cierpię na nawracający refluks, wzdęcia i zaparcia i niestety gdy tylko zabieram się za zakwaszenie zoladka to dolegliwości są jeszcze silniejsze. Czy w takim razie najpierw należy odkwasic organizm ? Przyjmuje leki IPP ale nie chce dłużej się truc. Dodam że mam niedoczynność tarczycy i Hashimoto. PROSZĘ O PORADĘ

    1. Pepsi Eliot 11 listopada 2019 o 18:12
     1. Aga 12 listopada 2019 o 00:33

      Bardzo dziękuję za odpowiedź.
      mam jeszcze Candide która niestety lekarze nie potrafią mi wyleczyć. Brałam antybiotyki i niestety pomagało na 2 lub 3 tygodnie i od nowa to samo. Czy coś na to tez można polecić?
      Niestety nie mogę nawet witaminy C przyjmować bo od razu mam refluks, a przyjmowalam nie tylko w postaci kwasu askorbinowego ale tez np aceroli i od razu po paru dniach pieczenie i wzdecia. Widzialam ta kuracje 4 szklanek ale przy takim refluksie to te skladniki moga byc zle przyjete przez moj organizm.
      Ze względu na Hashi chciałam wzmocnić odporność ale jak mi lekarz mówi mam upośledzona odporność i nie mogę wogole jej wzmacniać.
      Czyli tragedia IBS refluks Hashimoto:((

     2. Aga 12 listopada 2019 o 00:55

      Nie mogę też przytyć. Przy wzroście 171 ważę 47kg. Wszystkie badania morfologia niby dobrze. Jedynie ta tarczyca. Tsh 3.45 ft4 15 jeden lekarz kazal mi brać lewotyroksyne inny powiedział żebym stosowala jodyne i suplementy jak ashwagandha b kompleks. I co tu wybrać?
      Przyjmuje na ta chwile tylko hydrokortyzon ze względu na bardzo niski poziom kortyzolu
      (Kortyzol-11, 3 miejsce temu bylo-2)
      Tak samo z tym refluksem jeden lekarz IPP a drugi zakwasic żołądek jak zaczęłam zakwaszac to popazylam przelyk takie mam uczucie.
      Z Candida rozkladaja ręce nie mówiąc już o wzdeciach i zaparciach.

     3. Pepsi Eliot 12 listopada 2019 o 07:36

      Jak chciałaś zakwasić żołądek? Betainą?
      Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,

      Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

      na marginesie
      Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie, podobnie jak soli Epsom w uzasadnionych przypadkach, tylko ta druga już bardzo bardzo rozwalnia, Last zaleca stosowanie jej na koniec 5 dniowego oczyszczania jelit z przerostu caandida. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

      Uwaga: Przy wysokiej HOMOCYSTEINIE (jakby się opkazało po badaniach)
      Wraz z drugą szklanką 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html WAŻNE, przy podwyższonej homocysteinie po kuracji G&F TiB i Folianami TiB za 2 miesiące ponów badanie homocysteiny, i zrób jeszcze kwas foliowy i B12, na 5 dni przed badaniem odstaw suplemntację.

      Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także kapsułkę cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.

      do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6,

      Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
      po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib—5905344040154.html, ale jakby się okazało po badaniu (na 5 dni orzed badaniem odstaw D3 i Greens & Fruits TiB) 25(OH)D , że poziom metabolitu D jest niski,to jeszcze należy dobrać 2 lub 3 D3TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8
      oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

      Bierz probiotyki najwcześniej z pierwszym kęsem jedzenia, nie naczczo.
      https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
      Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94

      A tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

      Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

      Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

      Jak wypada domowy test na zakwaszenie żołądka? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/

     4. Aga 12 listopada 2019 o 14:30

      Test z soda wykonam na czczo i dam znać natomiast gdy robiłam go wcześniej nigdy mi się nie odbija. Od razu zaczęłam wtedy stosować betaine hcl jadłam tez kiszonki- skutek jeszcze gorszy niż był.
      Jeśli chodzi o test 5 dniowego oczyszczania z psyllium czy mogę stosować jakieś inne środki bakteriobójcze które trzeba tam dodać? Na czosnek reaguje wzdęciami a plynu Lugola boje się stosować ze względu na Hashimoto. Moje atpo na ta chwile to 875 a bylo 500. Czy mozna jakos obnizyc poziom atpo? Czy ta kurkuma z pierwszej szklanki nie podwyższy przeciwciał?
      W temacie 4 szklanek nie mogę stosować octu cytryny i wit c bo mam od razu refluks.
      I pytanie o kelp i 4greens z ThisIsBio składniki zawierają gluten i jod czy w takim razie w moim przypadku to wskazane?
      Dziękuję

     5. Pepsi Eliot 12 listopada 2019 o 15:24

      zastanawiam się, co mogłabyś wziąć,antybakteryjnie może miód manuka, cynamon This is BIO z imbirem This is BIO, ale i tak najpierw załagodź tę błonę śluzową
      4 Greens Kelp This is BIO i Kelp This is BIO nie zawierają glutenu, glutenu nie ma w młodych trawach, ani w algach

     6. Aga 12 listopada 2019 o 23:51

      Dobrze zacznę od naprawy śluzówki wedlug porad. Dziękuję za pomoc będę pisać w razie potrzeby
      Dziękuję

 2. Edyta 25 lipca 2019 o 23:17

  Pepsi jaki magnez jest najbezpieczny w ciąży? Mam zalecone branie dawkę 300 mg jakiegoś aptecznego. Kupiłam na mieście chlorek magnezu. Mogę go pic? Ile? Czy tylko do moczenia nóg?
  Czy lepiej cytrynian lub jabłczan.

  1. Pepsi Eliot 26 lipca 2019 o 07:26

   magnez i wszystko masz kupować u mmie :D, ale tak Kochana możesz ten swój chlorek brać, pół łyżeczki do szklanki wody z cytryną, tylko dokładnie tyle co zalecił lekarz, gdyż magnez w ciąży trzeba zliczać, pozdrawiam Cię z miłością

 3. Jolka 18 listopada 2019 o 19:56

  Witam.a co w przypadku refleksu u malych dzieci-1,5 roku? Ma zalecony gastrotuss baby, robinia pseudo acacia.dostaje tez 150 mg vit c na wzmocnienie odporności z uwagi na kilkukrotne zapalenie oskrzeli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *