Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 878 085
32 online
42 358 VIPy

Przewlekle kaszlesz? Koniecznie zbadaj B12, oraz homocysteinę

Zimny maj, ludzie kaszlą przewlekle jak pokopani, a może to nie tylko sprawka zimnego maja?

Przewlekły, chroniczny kaszel jest bardzo upierdliwy. Obawiasz się iść do kina, nie mówiąc o teatrze, w pracy drżysz podczas narady, masz za sobą wiele nieprzespanych nocy i wiele przedwcześnie zakończonych rozmów telefonicznych. Co akurat wychodzi Ci na dobre. Takiego kaszlu kompletnie nie potrafisz kontrolować. Musisz natychmiast napić się wody i to jest jakieś remedium na chwilę. Ten kaszel jest często takim niekończącym się ogonem po przeziębieniu. Nastolatki płci żeńskiej, które notorycznie odchudzają się i są wege, po każdym przeziębieniu wpadają w paskudny, chroniczny kaszel, który przeszkadza im w szkole, w domu i bibliotece. Muszą na pewien czas (jak długo można?!) zapomnieć o interakcjach społecznych, co jak wiadomo dla nastolatek może wiązać się z utratą sensu życia. No dobra, poniosło mnie, ale kaszel przeszkadzający spać noc w noc, to koszmar.

Jak tu więc żyć z takim badziewiem i skąd się wzięło właśnie u Ciebie?

Jest wiele różnych przyczyn kaszlu, o czym świadczy szybkie wyszukiwanie w necie. Ale chociaż lista wyników jest rosochata (jak rogi jelenia) to jednak są problemy bardzo istotne, ale jakby ukryte głębiej. Okazuje się, że braki witaminy B12 mogą właśnie skutkować takim chronicznym, męczącym kaszlem.


Skąd możesz mieć niedobór witaminy B12?

Do niedoborów witaminy B12 dochodzi na drodze braku B12 w pożywieniu (weganie), stres (wszyscy), oraz niektóre leki (IPP wiadomo i inne). Inhibitory pompy protonowej (IPP) zobojętniają kwas żołądkowy, ale też leki takie jak nierzadko podawana diabetykom metformina, czy też ekstremalnie popularna wśród wszystkich aspiryna, przyczyniają się do zaburzeń wchłaniania witaminy B12 i późniejszego niedoboru, a w następstwie tego niekończącego się kaszlu.

Witamina B12 by mogła zostać wchłonięta, bardzo potrzebuje odpowiednio dobrze zakwaszonego żołądka.

Brak kwasu żołądkowego (stan określany na niedobór, nie bekasz po wodzie z sodą w odpowiednim czasie) koliduje z absorpcją B12. Dlaczego? Większość witaminy B12 w żywności jest połączona z białkiem zwierzęcym, a kwas żołądkowy jest konieczny, aby uwolnić B12 z tych białek. Ponadto, aby dostać się do krwiobiegu, B12 musi być eskortowana przez białko o nazwie intrinsic factor produkowane przez komórki żołądka. Wiele zaburzeń żołądka, takich jak zapalenie błony śluzowej żołądka, może zakłócać produkcję tego faktora i doprowadzić do stanu zwanego niedokrwistością złośliwą. Do tego wspomniane już leki z serii, biorę kiłę, żeby mi się polepszyło.

Niektóre z najważniejszych funkcji B12

Witamina ta jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek. Jest konieczna do utrzymania normalnego funkcjonowania komórek nerwowych, a także do wytwarzanie mieliny, materiału izolacyjnego, który otacza część komórek nerwowych. Od B12 zależy prędkość transmisji neuronowych. Wreszcie, witamina B12 jest niezbędna do replikacji DNA, co oznacza, że potrzeba jej do generowania zdrowych komórek. Braki witaminy B12 naśladują do złudzenia zjawiska zachodzące w ciele, gdy stajesz się starcem.

Co może się wydarzyć, jeśli masz braki?

Niedokrwistość, która wynika z ciężkiego niedoboru witaminy B12 może być zidentyfikowana za pomocą prostego badania krwi. Jednak trzeba pamiętać, że nawet jeśli badanie krwi podchodzi pod „normalny” subkliniczny niedobór B12 to i tak ów stan powoduje mnóstwo objawów, z których wiele jest bardzo niewygodnych, a niektóre przerażające. Mogą obejmować osłabienie mięśni, zmęczenie, drżenie, niepewny chód, nietrzymanie moczu, niskie ciśnienie krwi, depresję i inne zaburzenia nastroju, a także problemy poznawcze typu słaba pamięć. Ponadto braki witaminy B12 przyczyniają się do uszkodzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Braki witaminy B12 (obok braków kwasu foliowego i witaminy B6) mają bardzo istotny wpływ na prawidłowy cykl metylacji i poziom homocysteiny. Aminokwasu, którego zakres (nie może go też być za mało)  jest kluczowy dla stanów zapalnych układu krwionośnego, dla tak zwanej miażdżycy.

Braki B12 i chroniczny kaszel

Braki B12 mają wpływ na neuropatię czuciową i na dysfunkcje autonomicznego układu nerwowego, która może właśnie odgrywać rolę w patogenezie niewyjaśnionego przewlekłego kaszlu. Niedawne badania wykazały, że u pacjentów z niedoborem witaminy B12 występuje znacznie częściej problem z krtanią i oskrzelami, a kaszel przybiera formę chroniczną.  Po wysyceniu ciała witaminą B12 problemy z przewlekłym kaszlem uległy istotnej poprawie.

Kto szczególnie powinien badać jej poziom?

Kiedyś powiedziałabym, że osoby po 50 roku życia, ale teraz mówię, że wszyscy. Podobnie jak homocysteinę. Dodatkowo, każdy kto stosował IPP i inne blokery kwasu żołądkowego Każdy stosujący  metforminę (lek na cukrzycę) Weganie Ci po operacji zmniejszania żołądka w celach odchudzających


Jak można skorygować niedobór B12?

Po pierwsze, należy dążyć do uzyskania więcej witaminy B12 z pożywienia, co jednak na dietach stricte roślinnych jest niewykonalne. W swojej naturalnej formie witamina B12 jest obecna w znacznych ilościach w jedzeniu pochodzenia zwierzęcego, przede wszystkim w wątrobie. Inne dobre źródła to czerwone mięso, indyk, ryby i skorupiaki. Mniejsze ilości witaminy są obecne w produktach mlecznych, w jajach i drobiu. Po drugie, można i w wielu wypadkach bezwzględnie należy suplementować witaminę B12, albo w wypasionych preparatach złożonych, albo wyizolowanych, jak forma do ssania, która wchłania się z już z receptorów podjęzykowych z pominięciem układu trawiennego, albo w formie szczególnie dobrze wchłanianego liposomalu witaminy B12, którego wchłanialność jest porównywalna do iniekcji B12, czyli bardzo duża.

owocek

(Visited 18 604 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Hela 3 listopada 2018 o 20:34

  Pepsi czytasz w myślach 🙂 dziękuję za artykuł 🙂

 2. avatar Si Si 3 listopada 2018 o 20:59

  Boje się Ciebie Pepsi, jesteś jasnowidzem, czytasz kolejny raz w moich myślach… mam problem ? Bach … artykuł mi napisze i oooo.???

 3. avatar Bola Jager 3 listopada 2018 o 21:59

  Pepsi kochana, ten wpis dotyczy moich cierpien kaszlowych ( przed 7 laty) , kiedy w zwiazku z tym latalam od jednego do drugiego lekarza ( niemieckiego), wszystko mi przebadali i nie znalezli przyczyny. Musze sie spotkac przynajmniej z jednym z moich , jak tmowisz „doktore” i przetlumaczyc im to, o czym piszesz. Czyzby to bylo jakies nowe odkrycie.??? Dzieki!

 4. avatar pbas4 4 listopada 2018 o 04:14

  Jakie jeszcze witaminy weganie powinni uzupełniać?

  1. avatar Jarmush 4 listopada 2018 o 08:13

   kuracja 4 szklanek, Greens & Fruits TiB, D3+k2 TiB i Hemp protein This is BIO do 4 szklanki, zamiast Omega 3 TiB. I masz naprawdę dobry zestaw. Do 4 szklanki możesz dodać jakieś białko roslinne

   1. avatar Ania 28 listopada 2018 o 13:44

    Na razie łykam Omega 3, ale zastanawiam się nad kupnem Hemp Protein. Dobrze rozumiem, że jeśli będę w przyszłości dodawała łyżeczkę HP do 4 szklanki, to powinnam zrezygnować z łykania O3 (na zasadzie albo jedno albo drugie)? Nie jestem weganką, ale mięso bardzo mocno ograniczyłam w swojej diecie, a G&F łykam naprzemiennie z B complex.

    1. avatar Jarmush 28 listopada 2018 o 14:01

     nie, możesz brać Omegę 3 co drugi dzień, chyba, że masz wysoki fibrynogen, czy trójglicerydy, wtedy codziennie, aż obniżysz

 5. avatar Ja 4 listopada 2018 o 07:47

  Dlaczego piszesz że w jajkach jest jej mało. Badałem homocysteinę miałem jej 19,68 po miesiącu jedzenia 5 żółtek dziennie po miesiącu spadła 16,58 a po dwóch następnych do12 a obecnie mam 8,70.

 6. avatar Beata Hadyniak 4 listopada 2018 o 10:59

  Pepsi, a co z niską homocysteiną,u mnie poziom 4,8?

  1. avatar Jarmush 4 listopada 2018 o 11:08

   może być kilka powodów i to nie jest ok. Możesz mieć za mało metioniny i cysteiny w diecie, trzeba wykluczyć mutację genu MTHFR, też może być za mało B12 i kwasu foliowego, nieprawidłowa reakcja wątroby (metabolizm ksenobiotyków, siarczanowanie). Są jeszcze inne powody.

 7. avatar Ola 4 listopada 2018 o 11:53

  Bardzo ciekawe. Przyszła jesień, sezon infekcji więc ograniczyłam produkty mleczne w domu (szczególnie z myślą o dzieciach). Mięsa i tak prawie nie jemy, więc nakupiłam mleka roślinnego, z myślą że będzie zdrowiej. Nie że całkiem, ale w dużej mierze. Dzieci złapały infekcje i tak i właśnie ten kaszel… katar już minął, innych objawów nie było, został kaszel. Wlecze się już 2 tyg. Złapał i mnie, taki właśnie krtaniowy. Możliwe to żeby powodem był niedobór b12? :O

 8. avatar Nervs 4 listopada 2018 o 13:38

  A ja mam pytanie, czy liposomalna wit. B12 jest w stanie zastąpić iniekcyjna B12 przy leczeniu anemii zlosliwej wynikajacej z niedoboru B12?

  1. avatar Jarmush 4 listopada 2018 o 14:39

   moim zdaniem jest, ale nie jestem lekarzem

 9. avatar Buraczek 4 listopada 2018 o 13:51

  Pepsi, czy dla dzieciakw wegaskich SUBLINGUAL VITAMIN B12 czy lepiej LIPOSOMAL VITAMIN B12 i w jakich dawkach?
  Co jeszcze suplementowac poza D2+K2 dzieciom?

  1. avatar Jarmush 4 listopada 2018 o 14:39

   Za moment będzie nasz Vitek TiB, oraz Omega 3 dla dzieci TiB 😀
   Co do B12, lepsza ta pierwsza dla dzieci, bo liposomal ma bardzo niewiele, ale jednak alkohol, bo nie dodaliśmy żadnych innych konserwantów!

 10. avatar ania 4 listopada 2018 o 20:55

  Pepsi, czy wiesz może jak dawkować liposomalną wit. C w przypadku raka płuc z przerzutami do węzłów u 70-latka? Bo szukam, ale nigdzie nie mogę znaleźć konkretnych informacji

  1. avatar Jarmush 4 listopada 2018 o 21:13

   6 gramów dziennie, po 2 gramy na kwadrans przed każdym głównym posiłkiem, czyli w przypadku Liposomalu witaminy C TiB, po 2 porcje, w sumie 6 dziennie.
   Nie jestem lekarzem.

 11. avatar loris26 28 listopada 2018 o 20:32

  Pepsi, dlaczego w omega 3 dla dzieci jest sztuczna wit E :Witamina E (octan dl-alfa tokoferolu) 10mg [*84%].

  1. avatar Jarmush 28 listopada 2018 o 21:20

   Musi być taka, producenci nie muszą tego podawać, gdyż jest go minimalna ilość, piszą tokoferole, lub nic, ale jest w każdej omedze, w Solgarze też jest, to niezbędny stabilizator.

 12. avatar loris26 29 listopada 2018 o 05:34

  No tak, ale dlaczego sztuczna a nie naturalna, szczególnie dla dzieci dodatki powinny być naturalne.

  1. avatar Jarmush 29 listopada 2018 o 08:47

   ta musi być taka, nie ma znaczenia czy dla dzieci, zobacz jak wyglądają stabilizatory, gdy to nie jest alkohol we wszystkich syropach dla dzieci, to jest dopiero prawdziwa zła rzecz, a ta miniaturowa ilość witaminy E w ogóle nie musi być podana w składzie wg tak bardzo jest jej mało, albo mogła by być nazwana tokoferole, jakiś stabilizator musi być

 13. avatar MiniMonia 10 maja 2019 o 05:48

  Hej Pepsi. Jakie sa wiarygodne badania na poziom B12? No i czy w nieaktywnych platkach drozdzowych mozna ja znalezc? Pozdr

  1. avatar Jarmush 10 maja 2019 o 06:12

   normalne badanie z surowicy krwi, powinno być nawet ponad normę, bo w surowicy jest więcej niż w komórkach mózgu np, i dodatkowo homocysteina, bardzo ważne badanie, oraz kwas foliowy. W badaniu krwi, gdy wynik jest anemiczny to przy brakach B12, Przy zwykłej morfologii zawsze jest podana wartość MCV czyli Mean Corpuscular Volume, czyli średnia objętość krwinki i tutaj występuje następująca zależność:
   Gdy MCV jest w dolnych granicach normy i poniżej, to anemia pochodzi od niskiego żelaza
   Gdy MCV jest w górnych granicach normy i powyżej, anemia ma źródło w niskim poziomie B12, nawet jakby badanie krwi nie wykazało braków B12.

   tu masz mój stary art https://www.pepsieliot.com/jak-odroznic-czy-anemia-wynika-z-niedoborow-zelaza-czy-b12/

 14. avatar Joanna 10 maja 2019 o 16:13

  Pepsi kochana zrobiłam test paskami alkaliczne od Ciebie jest masakra jestem strasznie zakwaszona. Wiem co dalej robić (jestem tu od dawna)ale mam pytanie o białko ryżowe lub z grochu czy działa zasadowo czy zakwasza. Dzięki że jesteś. ?

  1. avatar Jarmush 10 maja 2019 o 16:15

   rosliny alkalizują, ale nawet izolat serwatki CFM shape shake jest absolutnym wyjątkiem bo też nie zakwasza

 15. avatar Edyta 10 maja 2019 o 16:34

  Pepsi, ale z Ciebie ENCYKLOPEDIA <3 , super Babka i fajny Wyklad. Czekam na nastepne…

 16. avatar edyta 10 maja 2019 o 20:15

  PS. Pepsi! PLEASE, zrob live na youTube, gdzie mozna by Ci zadawac pytania a Ty bys nam odpowiadala. Masz super pozytywna energie i fajnie sie Ciebie slucha 🙂

  1. avatar Jarmush 10 maja 2019 o 21:56

   <3

 17. avatar Miki 12 maja 2019 o 18:48

  Pepsi, jak interpretować wynik u dziecka kiedy żelazo jest w normie a ferrytyna poniżej i jak to wyrównać?

  1. avatar Jarmush 12 maja 2019 o 20:36

   powoli, chlorella This is BIO, spirulina This is BIO, kuracja pestkami z dyni na pasożyty, w jakim jest wieku, to Ci rozpiszę co i jak

 18. avatar Anitap 13 maja 2019 o 07:28

  Eh mnie męczy przewlekły kaszel od roku, kilka dni temu mialam gastroskopie *żadnych bóli brzucha, żadnyh cofnięć treści* a okazało się zapalenie błon śluzowych trzonu i antrum żołądka :O helicobakter nie stwierdzono, czekam na wynik wycinku, poszlam do lekarza rodzinnego , który przepisał mi IPP, na niby refluks i mam brać Emanera 2Xdziennie… dopiero 3 dni to biorę ale ma dziwne samopoczucie po tym, tak jakby szumy?w głowie, dziwnie w oczach sie robi, nie wiem co teraz nie chce sobie krzywdy tymi lekami zrobić, boje sie że po tych lekach zacznie wlasnie nie bolec brzuch, bo dolegiwosci bólowych nie mam narazie w ogóle….

  1. avatar Jarmush 13 maja 2019 o 13:27

   no i co ja mam Ci powiedzieć?

 19. avatar Anitap 13 maja 2019 o 07:38

  dodam, ze jestem tu nowa, i o tych lekach ipp przeczytalam dopiero wczoraj na Twojej stronie,,,

  1. avatar Anitap 13 maja 2019 o 13:55

   chcialabym jakos naturalnie się wyleczyć, tylko nie wiem od czego zaczać

 20. avatar Miki 13 maja 2019 o 08:50

  Dziecko ma 11 lat, chłopiec, ostatnio robiliśmy diagnostykę na biorezonansie (tricombin, podobno najnowocześniejszy obecnie) wyszły przywry wątrobowe, po jednym seansie wyeliminowane (tak wskazywało urządzenie), dziecko ma problemy z odpornością, gronkowiec w zatokach

  1. avatar Jarmush 13 maja 2019 o 13:21

   UODPORNIENIE

   Przed śniadaniem, lub przed lanczem 2 gramy chlorella This is BIO (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę ), oraz 3 gramy spiruliny This is BIO

   Do śniadania 2 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib–5905344040680.html

   Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

   Po śniadaniu 1 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html (to jest produkt dla dorosłych, ale masa znajomych dzieci je tę witaminę), dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację,

   oraz 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html dla dzieci , też po śniadaniu.

   Bardzo istotną rzeczą jest magnez, dodawaj mu do kąpieli kieliszek (100 mililitrów) chlorku magnezu TiB,

   UWAGA!
   Należy zachować szczególną ostrożność w terapii dzieci, dbając o właściwą dawkę, temperaturę wody i indywidualnie dobrany poziom stężenia (wiek, waga, wzrost). W odosobnionych przypadkach przy zbyt długim przebywaniu w wannie mogą nastąpić skurcze mięśni, zatem w terapii dzieci nie można ich spuszczać z oka, jednocześnie dbając aby kąpiel nie trwała zbyt długo.

   Koniecznie przeczytaj ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/

   Zalecenie dawkowania 2,5% roztworu chlorku magnezu sześciowodnego:

   Dorośli i dzieci powyżej piątego roku życia- 125 ml
   Czterolatki – 100 ml
   Trzylatki – 80 ml
   Roczne i dwulatki – 60 ml
   Dzieci ponad półroczne – 30 ml
   Dzieci do pół roku – 15 ml
   Przy czym:
   Dr. Vergin nadmienia, że w ostrych stanach przyjmowanie chlorku magnezu sześciowodnego powinno następować co  6 h, a jeśli stan jest poważny to pierwsze 2 dawki powinny nastąpić w odstępie 3 h; następnie stosownie do tempa polepszania się stanu, należy zwiększyć interwały do 8 a potem 12 h. Po ustaniu objawów przez kilka dni należy przyjmować dawkę co 12 h.

   Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy

   KOLEJNE Ważne informacje:

   Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.
   https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

   https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

   Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

   Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

   PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

   Możesz zrobić dziecku biorezonans, albo odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
   Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
   Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

   Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

   Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
   Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

   Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
   W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

   A tu masz przepis na zupę mocy dla dziecka, o ile nie jest weganinem/wegetarianinem: https://www.pepsieliot.com/jak-bezpiecznie-oczyscic-dziecko-z-pasozytow/

   Oraz bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit, lub z dodatkiem kolagenu TiB już nie wegański oczywiście
   https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

   Miedź w kontakcie zewnętrznym https://www.pepsieliot.com/mrsa-jak-prosto-i-naturalnie-wyleczyc-sie-z-kazdej-choroby-cz3/ i kiszony łubin jeść. https://www.google.com/url?client=internal-uds-cse&cx=017002982378198616180:rmcytmaypye&q=https://www.pepsieliot.com/jak-prosto-i-naturalnie-wyleczyc-sie-z-powaznej-choroby-cz2/&sa=U&ved=2ahUKEwjRw-_UzJjiAhUJ4KYKHfRyBLwQFjABegQIDxAC&usg=AOvVaw0GM1nDB7bG_xN2DYs6oEvz

   1. avatar Miki 13 maja 2019 o 20:35

    Serdecznie dziękuje, jesteś nieoceniona ?

 21. avatar Anna 13 maja 2019 o 11:48

  Moja mama wiecznie kaszle, również posiadaczka Hashi..muszę koniecznie podrzucić jej ten artykuł, dziekuje 😉

 22. avatar krystyna 14 maja 2019 o 01:17

  WSPANIALA JESTES!!!!!!!!!!!!!! DZIEKI ZE JESTES!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. avatar Jarmush 14 maja 2019 o 04:30

   z miłością

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum