Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 562 663
148 online
35 305 VIPy

Sceptycznie na 10 największych osiągnięć medycznych wszech czasów

Odkąd gram w naszą grę bardziej świadomie nie chce mi się działać na zasadach walki wahadeł. Szukam rozwiązań przedstawiających jak najwięcej obiektywnej prawdy. Więc nie to, że nagle stałam się fanką lekarzy, a przede wszystkim organizacji, które oni reprezentują, ale że lekarze w przeważającej mierze są zarówno etyczni, jak i kompetentni.

A raczej byliby znacznie bardziej kompetentni, gdyby w ramach katastroficznych chorób cywilizacyjnych mieli jakieś pojęcie. Niestety mogą tylko zarządzać objawami, bowiem jeśli chodzi faktycznie o styl życia, braki odżywcze, czyli przede wszystkim właściwe odżywianie, nie wiedzą prawie nic, w całej swojej karierze poświęcając owym zagadnieniom około 8 godzin. Czyli mniej niż przeciętny laik interesujący się odżywianiem i suplementacją, ale pozbawiony poczucia egotycznej dumy i arogancji lekarskiej. Na margi, bywa, że szarlataństwo też robi się zbyt dumne i aroganckie, dlatego siły równoważące mogą dać też potężnego pstryka w nos znachore. Jednak owa zarozumiałość i arogancja dochtore pojawiła się zapewne stąd, że w krajach rozwiniętych zrodziło się wielkie zaufanie do lekarzy. Często są bohaterami ulubionych seriali telewizyjnych, a ludzie uwielbiają zrzucić ze swoich barków odpowiedzialność  za własne zdrowie, oddając się jak dziewica w noc poślubną w ręce wraz z prąciem swojego doświadczonego małżonka, wychodząc na tym jak Zabłocki na mydle.


Owszem, nowoczesna medycyna poczyniła duże postępy jeśli chodzi o łagodzenie bólu i cierpienia. Technika naprawiania ciała za pomocą chirurgicznych cięć również poczyniła znaczne postępy. Identyfikacja bakterii powodujących choroby i poprawa warunków sanitarnych, co pomaga w zapobieganiu tym chorobom również. Każdy zna mrożącą krew w żyłach opowieść, że kiedyś studenci medycyny po wizycie w prosektorium nie musieli myć rąk przed wykonywaniem innych zabiegów, tym razem na żywej tkance. A może w takim razie przyjrzeć się z bliska bardziej sceptycznym okiem niektórym wielkim osiągnięciom medycyny alopatycznej, z których środowisko medyczne czerpie szczególną dumę, chociażby tylko dlatego, że to samo środowisko  patrzy bardzo z góry na medycynę alternatywną. Zróbmy więc to z miłości do homeostazy i równowagi. Gdy środowisko medyczne wyśmiewa jakiś naturalny suplement, czy witaminę jak w przypadku letrilu, czyli witaminy B17 (amigdalina z cyjankiem z pestek moreli) w kontekście leczenia raka, to wyrywa go z kontekstu, z całego procesu związanego z leczeniem letrilem, tak jakby przeszczep serca obejmował dwie oddzielne procedury w postaci usuwania uszkodzonego serca, oraz drugiej, zastąpienia pustej przestrzeni sercem dawcy. To się nie trzyma kupy. Tutaj mój bardzo stary wpis o amigdalinie, czy pestki z moreli to utajnione lekarstwo na raka?


Przecież nie można testować tych dwóch procedur oddzielnie, niezależnie od siebie, bo dowiedzie się, że pierwsza procedura (usuwanie uszkodzonego serca) jest w 100% śmiertelna, więc powinna być w każdych okolicznościach całkowicie zakazana. A letril się właśnie tak ocenia, jak pierwszą procedurę i wyciąga się wniosek zakazujący tych i innych praktyk, oraz protokołów zdrowotnych medycyny alternatywnej Ale ja nie chcę być hipokrytką i w ten arbitralny sposób wyciągać z wora i oceniać osiągnięcia medycyny alopatycznej, aby mieć pretekst do wywalenia ich do kubła na śmieci. Na szczęście British Medical Journal rozwiązał ten problem, bowiem niedawno prowadził badania wśród swoich czytelników (głównie lekarzy) w celu określenia największych osiągnięć medycznych wszechczasów.

Tak więc, w oparciu o ich listy (a więc nie tendencyjne alternatywne knowania) powstała lista 10 największych osiągnięć medycznych wszech czasów

1. Higiena 

(1 795 głosów) Poprawa warunków sanitarnych, znaczenie czystej wody pitnej i problem usuwania odpadów poruszane były już w roku 1800. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że przed nami jeszcze długa droga, gdyż wciąż ponad 1,1 miliarda ludzi nie ma obecnie dostępu do wody pitnej, a 2,6 miliarda nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Nie jestem jednak pewna, czy rzeczywiście te fakty kwalifikują się jako przełom medyczny, gdyż bardziej należą do kwestii zdrowia publicznego, którymi zajmują się zdecydowanie biurokraci, a nie lekarze. Ale dobra, niech mają, lekarze brali udział w jakichś tam odkryciach, więc dajmy im kredyt. Chociaż miej na uwadze, że poszło to o wiele dalej niżbyśmy my alternatywni chcieli, gdyż rynek został wręcz zalany syfiastymi antybakteryjnymi chusteczkami i mydłami, co wiąże sie z poważnymi problemami. 


2. Antybiotyki

(1 642 głosy) Alexander Fleming, brytyjski mikrobiolog odkrył penicylinę w 1928 roku przez przypadek, gdy niedbale pozostawił nieumytą z bakterii szalkę Petriego w swoim laboratorium. Stwierdził, że narastająca substancja (później nazwana penicyliną) ma właściwości bakteriobójcze. Fleming w 1945 roku otrzymał Nagrodę Nobla za to odkrycie. Rzeczywiście jest to wybitne odkrycie i należałoby nosić lekarzy na rękach, ale potrafili do tego stopnia przegiąć pałkę z powodu nadużywania i niewłaściwego zarządzania chorobami pacjentów w kontekście antybiotyków, że stworzono nawet sytuację gorszą do tej sprzed wynalezienia penicyliny. Łelkom w świecie medycznym, który przyczynił się do stworzenia super bakterii. Arogancja medyczna działa bardzo dobrze, dziękuję.  Tutaj nazajutrz po katastrofie, ups, po kuracji antybiotykowej.

3. Znieczulenie

(1 574 głosy) W 1846 roku dentysta z Bostonu pierwszy raz zastosował eter podczas zabiegu, kładąc kres wielkiej ilości bólu pacjentów podczas operacji. Od tego czasu, znieczulenie ogólne stało się ostoją. A więc jak najbardziej kciuk do góry, tyle, że niekoniecznie jest to osiągnięcie współczesnej medycyny alopatycznej.  Stosowanie opiatów i ziół uśmierzających ból podczas operacji sięga starożytnego Rzymu, zaś stosowanie akupunktury i chłodzenie kończyn przed operacją sięga czasów jeszcze odleglejszych, gdyż starożytnych Chin. Tak, nowoczesne znieczulenie to rzeczywiście mega rzecz, ale prawdziwe uznanie za tego typu odkrycie należy się alternatywnym uzdrowicielom, na długo zanim dochtore nauczyło sie wbijać w żyłę. 

4. Szczepionki

(1 337 głosów) Szczepionki pomogły zapobiec wielu chorobom, w tym polio, krztuścowi, śwince, odrze i innym. Pierwszym był Edward Jenner i jego szczepionka przeciwko ospie w 1796 roku. To też jest kwestia niuansów, czy to jest współczesna medycyna, ale niech będzie. Owszem szczepionki przyniosły zapewne sporo pozytywów, ale nie można zapominać i milczeć na temat negatywów tego jakże powszechnego dzisiaj zjawiska. Osobiście nie jestem przekonana (to eufemizm), czy szczepionki należą do 10 największych osiągnięć medycyny, jedno jest pewne, ludzie powinni być informowani o wszelkich skutkach ubocznych szczepionek, podobnie jak na ulotkach leków.

5. Odkrycie struktury DNA

(1 000 głosów) W 1953 naukowcy James Watson i Francis Crick przedstawili strukturę helisy DNA (podstawowego elementu struktury przestrzennej cząsteczki DNA) odpowiedzialnej za przenoszenie informacji genetycznej z pokolenia na pokolenie, za co w 1962 roku otrzymali Nagrodą Nobla. Owszem rzecz niebywale ciekawa, ale mając na uwadze, że w obecnej chwili tylko jedną chorobę rzeczywiście leczy się za pomocą terapii genów, nazywanie tego wielkim postępem medycznym jest naciąganiem gumy w majtkach, bo to bardziej obietnica przyszłej rzeczywistości. Miała być też inna potencjalna korzyść z odkrycia struktury DNA, czyli przewidywanie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby, sugerując się czyimś kodem genetycznym. Zapowiadano rzecz, jako ważny postęp w medycynie, ale niestety ma on dość ciemną stronę. Po pierwsze, takie dane mogą być potencjalnie wykorzystane, aby odmówić ludziom dostępu do ubezpieczeń, na podstawie czynników ryzyka stwierdzonych w ich DNA. Ale co ważniejsze, co już niestety ma miejsce (vide Angelina Joli), może spowodować nadmierną reakcję lekarzy. Gdy po badaniach odkrywa się gen pozytywny dla raka piersi, kobiety decydują się na profilaktyczne usunięcie piersi w obawie przed zwiększonym ryzykiem przyszłego raka. Jednak badania wykazały, że antyzapalna dieta i styl życia mogą wyłączyć geny rakowe i to w ciągu yyy … kilku dni. Stwierdzono, że dieta i zmiana stylu życia może „wyłączyć” jakieś 453 nowotworowe geny sprzyjające, rakowi prostaty.

6. Mikrobiologia

(843 głosy) Pod koniec 1800 roku Louis Pasteur był pierwszym, który zasugerował, że choroba jest spowodowana przez narażenie na mikroorganizmy. Dowodził, że konkretne choroby są spowodowane przez konkretne „pluskwy”. No dobra, ale przecież o tym już była mowa przed chwilą, przy okazji poprawy warunków sanitarnych, oraz antybiotyków i całej teorii zarazków.

7. Doustna antykoncepcja

(842 głosy) Pigułka antykoncepcyjna pojawiła się na rynku amerykańskim w 1960 roku. Dla kobiet, które używają jej zgodnie z procedurami może oznaczać w 99% skuteczne zapobieganie ciąży. Owszem, zajście w ciążę powinno być zawsze związane z wolną wolą i świadomym chceniem posiadania dziecka, jednak syntetyczne hormony nie są obojętne dla zdrowia. Należy sobie zadać pytania, czy olbrzymi wzrost nowotworów u kobiet  w ostatnich dekadach może mieć jakiś związek z doustną antykoncepcją hormonalną.  Tak czy siak uważam doustną antykoncepcję za bardzo istotne osiągnięcie w życiu kobiety. Wręcz przełom.

8. Ewidencja wyleczeń

(636 głosów) Powiem szczerze, w prawdziwość jej nie wierzę. Ogromna ilość dowodów, że dana kuracja zadziałała stoi na glinianych nogach. Osobiście znam przypadki, gdy mijało pięć lat, pacjent uchodził za statystycznie wyleczonego, a następnie odkładał widelec z powodu tego samego raka, z którego został ewidencjonalnie wyleczony. Konkluzja jest taka, że medycyna oparta na dowodach jest wielka w teorii, ale niekoniecznie w praktyce.

9. Obrazowanie medyczne

(471 głosów) Promienie X zostały przypadkowo odkryte w 1895 roku i od tego czasu wybitnie rozszerzyły się dla nas pola ich działania. Otrzymaliśmy tomografię komputerową, mammografię, skanowanie emisyjne, obrazowanie rezonansem magnetycznym i ultradźwiękami. Czy można w takim razie powiedzieć coś złego o obrazowaniu medycznym? Dżizas, zgoła nic, tyle że w dalszym ciągu ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie jest silnym czynnikiem raka.

10. Komputery w medycynie

(405 głosów) Owszem nie zaprzeczę, że komputer (w użyciu w medycynie już od 1960 roku) się dochtore przydaje, dokumentacja ubezpieczeń, sprawdzenie, czy nowy lek nie koliduje z już istniejącym, interakcje, reakcje, nowe badania medyczne i kumam, że komputer jest tak ważny dla lekarza conajmniej jak stetoskop. Jest to postęp w technologii, która została włączona do medycyny, ale równie dobrze można twierdzić, że szybkie samochody, czyli karetki należą do postępu medycznego.  Dzięki komputerom dochtore mogłoby się skomunikować z alternatywnymi zasadami zdrowia, ale tego nie robio. Łaj? Wnioski są takie, że ta cała lista jest dość zabawna.

Ale dość zabawy, teraz prawdziwa lista hitów parady medycznej

1. Badania nad komórkami macierzystymi

Terapia komórkowa może być hitem, i Bołotow nie przez przypadek stale o nich nawija. Owszem badania na myszach w leczeniu cukrzycy wykazały, że terapia komórkami macierzystymi może rzeczywiście stymulować regenerację utraconych komórek beta do produkcji insuliny.  To jest mega.

2. Chirurgia alarmowa

Nie ma znaczenia ile supli wzięłaś i na jakiej diecie jesteś, gdy nastąpi gwałtowna awaria Twojego zdrowia. Wtedy dobry chirurg równa się życie.

3. Protetyka

Postęp w protetyce jest znowu czymś poza możliwościami medycyny alternatywnej. Owszem z poziomu bytu wszystko można zdziałać, ale w tej grze, na poziomie ego, jak Ci czegoś zabraknie medycyna alopatyczna może Ci to dorobić. Na przykład obecnie, w niektórych przypadkach nawet wzrok.

4. Terapia genowa, metabolomika

Metabolomika jest badaniem wszystkich składników ubocznych produkowanych przez niezliczone procesy metaboliczne Twojego awatara. Owe metabolity są łatwe do znalezienia w moczu i krwi i mogą dostarczyć wiele informacji co do stanu zdrowia, a co ważniejsze, w którą stronę Twoje zdrowie będzie zmierzać. Pewne wzorce metabolitów można przykładowo łatwo zidentyfikować, jako schizofrenię, a co ważniejsze, w jaki sposób pacjent może reagować na dany lek przy leczeniu schizofrenii. Oczywiście, medycyna alternatywna potrafi leczyć schizofrenię postem, surową dietą oraz bieganiem, ale póki co, są to przypadki bardzo odosobnione.


5. Szybka interwencja w stanach kryzysowych

Nawet jeśli wiesz, że dieta i styl życia mogą zapobiec, lub odwrócić wiele katastrofalnych chorób masz też jasność, że dla ogromnej ilości naszej populacji nie ma to raczej istotnego znaczenia. Wiesz, że coś Ci szkodzi, ale idziesz w ten dym, drzesz faje, robisz za dużo flaszek, żłopiesz bez opamiętania kofeinę z croissantem, chociaż masz nadwrażliwość na gluten. Dlatego musi być mocna opcja dla ludzi, którzy późno się zorientują, że przegięli, albo dla tych, którzy mają to doświadczyć, a wtedy medycyna alopatyczna może dać czas na pierwsze wyjście z kryzysu. Gdy rzucisz gałką wstecz, to łatwo zauważysz, że współczesna medycyna rzeczywiście dokonała niesamowitych postępów w łagodzeniu bólu i cierpienia, i prawdopodobnie będzie nadal to robić. Dlatego szczere gratulacje dla lekarzy!

owocek

Źródło: jonbarron.org/worlds-greatest-medical-advancements

(Visited 4 610 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Ania 26 kwietnia 2019 o 14:40

  Fajnie to czytać 🙂 uczę się nie oceniać, tylko rozumieć i obserwować, nie jest tak trudno jak myślałam. Dziękuję za wskazówki <3

  Bardzo długo byłam przeciwnikiem szczepionek. Ale obserwując znajome rodziny mam teraz wrażenie, że nie ma jednej dobrej drogi. Widzę ludzi szczepiących, zdrowo jedzących, spokojnych i szczęśliwych a z drugiej strony są nieszczepiący, znerwicowani, walczący z systemem i całym światem. To taki mój miniprzełom, że przestałam negatywnie oceniać tych szczepiących w mojej głowie.

  1. avatar Mauryc 27 kwietnia 2019 o 08:21

   Bo każda walka jest kierunkiem działania „przeciw” – tylko tyle i aż tyle, to taka moja skrótowa definicja teorii wahadeł. Na podstawie obserwacji swoich zachowań oraz otoczenia doszedłem do wniosku że to zawsze jest jakiś rodzaj walki, najczęściej w umyśle …
   A jeśli chodzi o medycynę tradycyjną to diagnostyka laboratoryjna i obrazowa to bardzo duży postęp i pomoc dla świadomych ludzi…

 2. avatar Macoda 26 kwietnia 2019 o 16:17

  Pepsi czy Niacyna(od ktorej robię się czerwona) różni się od niacynamidu bez efektu flusza? Niacynamid jest bezwartościowy i powoduje problemy z wątrobą i dna moczanową?

  1. avatar Jarmush 26 kwietnia 2019 o 20:22

   nieprawda, wręcz przeciwnie, niacynamid wpływa pozytywnie na wątrobę, i jest silnie antypasożytniczy

 3. avatar K.Ullah 27 kwietnia 2019 o 04:30

  Pepsi kocham Cie za tego blogaska i za 44 dzieki że wróciła ?

  1. avatar Jarmush 27 kwietnia 2019 o 07:08

   nigdzie nie poszła <3

 4. avatar Dominika 27 kwietnia 2019 o 05:34

  Witaj pepsi. Mam pytanie odnośnie pp. Kiedy zaczyna się proces chudnięcia ? Po ilu dniach ?

  1. avatar Jarmush 27 kwietnia 2019 o 07:07

   ile ważysz, ile masz lat, jakie masz okno jedzenia, od której do której, co jesz mniej więcej i ile kalorii, czy maszx niedoczynność, czy jesteś typem estrogenowym, jaki poziom 25(OH)D ? to Ci wtedy powiem

   1. avatar Dominika 27 kwietnia 2019 o 08:22

    Wazę 76 kg mam 180 cm wzrostu. Tarczyca w normie . Ostatni raz poziom wir D robiłam 30.10 2018 i miałam wtedy 43.52.
    Jestem na po od ponad miesiąca czuje w pasie różnice ale wagę lekko drgnęła. Okno otwieram o 11 zamykam o 5. Nie wiem jak policzyć ile jem kalorii? Pije 4 szklanki duże pożywne śniadanie potem o 4 obiad . Jem mięso 1-2 razy w tyg biorę twoje suple g&f d3z k2 i b6 na noc. Nie jadam glutenu i nabiału zwierzęcego
    Dziękuje

    1. avatar Jarmush 27 kwietnia 2019 o 10:03

     spróbuj zamykać okno o 16 i nie staraj się jeść mniej. Powinno ruszyć do końca roku 8-10 kilo. Ile masz lat nie napisałaś

     1. avatar dominika 27 kwietnia 2019 o 10:08

      35 😉

     2. avatar dominika 27 kwietnia 2019 o 10:08

      pepsi ale chce schudnac max 4 kg nie wiecej .Jak mam potem zatrzymac wage na pp?

     3. avatar Jarmush 27 kwietnia 2019 o 10:11

      to jak schudniesz 4 kilo to wydłużysz okno do 17

 5. avatar HejHo 27 kwietnia 2019 o 07:45

  Dzień dobry,
  Zupełnie subiektywnie chciałabym dodać(za pozwoleniem oczywiście?),że medycyna alopatyczna(farmacja,chirurgia,etc) zupełnie tak jak silnik spalinowy nie musiała ,uważam też ,że nie powinna, się wydarzyć.
  Celowe opóźnianie rozwoju cywilizacji
  a przede wszystkim rozwoju Człowieka.
  Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze,a pieniądze w swojej postaci i założeniu odbierają Wolność.I rozum często.
  Dziękuję?

 6. avatar Magda 27 kwietnia 2019 o 07:59

  Wrażliwość na gluten szczególnie z pszenicy jest dzisiaj bardzo powszechna i wiele chorób ma tu podobno swoją genezę. Słyszałam teorię, że ta wrażliwość jest ale trochę z innego powodu tzn. roundap i glifosat powszechnie używane dzisiaj w rolnictwie powodują te dolegliwości.

  Wykryto duplikat komentarza: wygląda na to, że już to powiedziano!

  « Powrót

 7. avatar Morelka 20 stycznia 2022 o 12:45

  Dzień dobry ,czy można sie jakos wspomóc po dwóch tomografiach komputerowych z kontrastem w przeciągu jednego tygodnia?Dziś wychodzę ze szpitala do domu!Poradzcie coś proszę ,jestem w szoku jaka dawkę oberwałam.Za 6 miesięcy następne kontrolne.Diagnoza pozytywna w niepozytywnej.W porę ,trafiłam z bolesnym brzuchem ,diagnoza guz w jelicie złośliwy ,usunięty razem ze sporym kawałkiem jelita grubego.Chemioterapia nie jest potrzebna.Silny ból brzucha był bo jelito wsunęlo się we własne jelito razem z guzem w środku.To zdarza się u małych dzieci ,a u mnie niestety to dziadostwo w środku siedziało.Co mogę zrobić teraz najlepszego dla mnie ,żeby stanąć na nogi.Czuje się dobrze po tym co przeszłam ,mam 52 lata ,na nic nigdy nie chorowałam ,wiec tym bardziej szok ?Pozd

  1. avatar Pepsi Eliot 20 stycznia 2022 o 13:40

   kontrast jodowy nie jest szkodliwy, o ile ktoś nie jest uczulona na jod, Ty nie jesteś. A promieniowanie rzeczywiście spore, rób protokół alkalizujący z tego wpisu: https://www.pepsieliot.com/help-porady/18936/3-kroki-po-wynikach-biopsji-cin2-i-skierowaniu-na-zabieg.html nie jestem lekarzem, to nie może być porada, takie są przepisy <3

  2. avatar Przemko :-) 20 stycznia 2022 o 20:50

   Najlepsze co możesz dla siebie zrobić, to być dla siebie naj naj najlepszą jak tylko potrafisz. Kochaj siebie, szanuj siebie, raduj siebie, dbaj o siebie, dopieszczaj siebie. Zarówno ciało, jak i umysł, a także duszę. (Czytaj, słuchaj Pepsi 😉
   Nigdy nie chorowałaś, a teraz szok. Żadnych szoków, olej szok, oddal szok. Zwyczajnie i po prostu zastanów się jaka z tego zdarzenia płynie dla Ciebie nauka? Jaki to jest dla Ciebie stopień do wzrostu?
   Dziewczyno! Życie Ci się właśnie zaczęło! Popatrz na niemowlęta i rób to co one 😉 Ciesz się życiem 🙂

   1. avatar Pepsi Eliot 21 stycznia 2022 o 05:17

    Tak jak napisał Przemko <3 , oczyścisz się protokołem alkalizacji i sytuacja nigdy się nie powtórzy <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum