Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 928 129
26 online
38 714 VIPy

Selen, cynk, miedź i inne pierwiastki śladowe. Po co to w ogóle suplementować?

Mogłoby się wydawać, że skoro pierwiastki śladowe są śladowe, to nie potrzeba ich wcale wiele i nic się nie stanie jeśli nam ich zabraknie. Cytując klasyka „otóż nie”. Są bardzo istotne, a ja opowiem Ci dzisiaj pokrótce dlaczego nie należy ignorować ich obecności w diecie i codziennej suplementacji.

Czym są pierwiastki śladowe?

Pierwiastki to pierwiastki, pomyślisz pewnie, od tego typa od tablicy w kolorowe kwadraty. Istnieją jednak takie pierwiastki – makroelementy – których organizm potrzebuje w dużej ilości. Są to na przykład magnez, wapń, sód i potas. Inną kategorią są mikroelementy, czyli właśnie pierwiastki śladowe, które będą nas dziś interesować najbardziej. To takie pierwiastki, których organizm potrzebuje do funkcjonowania bardzo niewiele, jednak są one niezbędne do zachowania całego mnóstwa biochemicznych funkcji organizmu. Pierwiastkami śladowymi są między innymi selen, miedź, krzem, żelazo i cynk. „Współczesna” dieta nie jest bogata w te pierwiastki, nie jest to jednak jedyny powód ku temu by niektóre z pierwiastków śladowych suplementować.


Gleba jest uboga w pierwiastki śladowe

Od zarania czasów rośliny wspomagają dystrybucję minerałów w glebie. Pomagają wydobyć z niej pierwiastki, a dalej działała natura: deszcze, rzeki, erozja. (1) To jednak nic – każdego roku ziemia regeneruje się samoistnie i odbudowuje zaplecze minerałów. A raczej regenerowała się i odbudowywała… Agresywne, niezgodne z rytmem natury uprawy zaburzyły cykl odradzania się ziemi, a pestycydy stosowane w rolnictwie wpłynęły na zatrucie gleb.

Według ostatnich raportów, zawartość minerałów w ziemi w ostatnim dziesięcioleciu zmniejszyła się o 72% w Europie, 76% w Azji i 85% w Ameryce Północnej.  (2)

Jeśli nie ma pierwiastków w glebie, nie ma ich w żywności

Dlatego tak ważna jest ekologiczna żywność uprawiana z miłością, w warunkach jak najbardziej zgodnych z rytmem natury. Jednak nawet taka żywność wciąż nie jest wystarczająca. Co prawda ilości mikroelementów, których potrzebujesz nie są duże, ale to nie wpływa na zaniżenie ich wartości dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Przemysłowe uprawy doprowadziły gleby do okropnego stanu, przez co do użyźniania używa się środków, które zawierają pierwiastki i minerały, nie więcej jednak niż 3 do 6, bo tylko tylu trzeba by roślina urosła. (3) A jeśli nie ma wystarczającej ilości pierwiastków w glebie, nie ma ich także w pożywieniu. Skąd więc je czerpać?

Woda

Od początku istnienia ludzie pili zdrową, bogatą w minerały wodę, bezpośrednio ze źródeł. Owa woda zapewniała im odpowiednią ilość zdrowych minerałów. Tymczasem obecnie naturalnych źródeł wody pitnej na naszej szerokości geograficznej w końcu może zabraknąć. Jak podaje New York Times, jedna czwarta ludzkości zmaga się z kryzysem wodnym. (4) Deficyt wody w Polsce narasta. Ze swoimi zasobami mieścimy się w ostatniej trójce, a czasem nawet na końcu zestawienia zasobów wody w Europie. (5) Rocznie natomiast sprzedaje się około 30 miliardów butelek wody, większość o zdecydowanie niskiej zawartości minerałów. (6) Choć woda zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu – i bardzo dobrze – wciąż nie jest ona często wystarczającym źródłem pierwiastków śladowych. Wysoko zmineralizowane wody natomiast mają różne składy i należy stosować je naprzemiennie by sobie nie zaszkodzić.


Przetworzona żywność jest pozbawiona minerałów

Współczesny tryb życia sprzyja szybkiej diecie. Nawet jeśli nie je się fast-foodów, wiele osób jada żywność z pudełek i posiłkuje się rzeczami, które można szybko przyrządzić lub odgrzać. Korzysta się z niezdrowych przyjemności, bo „wszystko jest dla ludzi”. Nadmierne przetworzenie żywności ogołaca ją natomiast z jakichkolwiek substancji odżywczych. A przecież mikroelementy i makroelementy to źródło naturalnej energii! Twoje ciało jest zawiłym systemem impulsów elektrycznych. (7) Minerały są tym, co owe impulsy wywołuje pozwalając na działanie serca, mięśni, układu pokarmowego i mózgu, a właściwie całego Twojego wewnętrznego pakunku.

Bez minerałów nie ma życia

Aby to zobrazować, odpowiedz sobie na pytanie co dzieje się z żarówką, której zaczyna brakować prądu. Żarówka miga, aż w końcu wypala się i gaśnie. Tym prądem dla Twojego ciała są mikro i makrominerały. Nie lekceważ ich! Dowiedz się jak i kiedy przyjmować suplementy, w tym mikroelementy!

uściski:)

Źródła/badania: (1) nature.com/scitable/knowledge/library/plant-soil-interactions-nutrient-uptake-105289112/ (2) american-nutrition.com/anemic_earth.html (3) traceminerals.com/research/ (4) nytimes.com/interactive/2019/08/06/climate/world-water-stress.html (5) climatechangepost.com/poland/fresh-water-resources/ (6) statisticbrain.com/bottled-water-statistics/ (7) docsity.com/en/news/how-to/electrical-signals-generated-human-body/

(Visited 3 175 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum