Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
213 002 444
30 online
34 146 VIPy

Selen niezbędny dla zdrowia mózgu i psychiki

Braki selenu to nie tylko kłopoty z tarczycą.

Badanie na zwierzętach opublikowane w magazynie Cell wykazało, że selen chroni neurony przed śmiercią, demonstrując tym samym jego kluczową rolę w procesie starzenia się komórek! Zespół naukowców z Instytutu Genetyki Rozwoju w niemieckim centrum Helmholtz w Monachium badał korelację pomiędzy zawierającym selen enzymem GPX4 i nowo-odkrytym typem śmierci komórkowej zwanej ferroptozą. Zauważono, że zastępując sulfurem zawarty w enzymie selen, znacznie pogorszono żywotność modeli zwierzęcych. Obiekty najczęściej nie przeżywały więcej niż trzech tygodni. Eksperci odkryli również, że część neuronów w mózgu została utracona na skutek braku selenu. Jak podaje dr Jose Pedro Priedmann Angeli w informacji prasowej: Nasze badanie jest pierwszym, które wskazuje, że selen jest czynnikiem niezbędnym dla pourodzeniowego rozwoju specyficznych form neuronów. Zawierający selen enzym GPX4 chroni neurony przed stresem oksydacyjnym i ferrotropową śmiercią komórek.


Selen może chronić przed depresją i wspomagać pracę mózgu

Wcześniejsze badania dowodzą, że selen pomaga wspierać zdrowie mózgu. Badanie z roku 2014 na przykład, opublikowane w Journal of Nutrition (ang. Przegląd Żywienia) potwierdziło, że odpowiedni poziom selenu może zapobiec i cofnąć symptomy depresji i obniżonego nastroju. Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie w Otago w Nowej Zelandii. Jak podaje zespół badawczy, eksperyment naukowy przeprowadzona na grupie 978 młodych dorosłych pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Uczestnicy wypełniali codziennie przez dwa tygodnie kwestionariusz zdrowia psychicznego. Poziom selenu uczestników określano na podstawie serii badań krwi. Eksperci ocenili, że badani z ekstremalnie niskim poziomem selenu mieli znacząco zwiększone ryzyko symptomów depresji i pogorszony nastrój. Zespół badawczy odnotował, że adekwatne zwiększenie poziomu selenu może złagodzić ryzyko depresji. Jak powiedział Dr Tamlin Conner dla Medical Xpress online: Naszym największym odkryciem był fakt, że u młodych dorosłych z najniższą koncentracją selenu występuje najwięcej objawów depresji. Chociaż nie sprawdzaliśmy mechanizmów psychologicznych, inne badania wykazują, że oksydacyjne uszkodzenia mózgu i systemu nerwowego prowadzą do rozwoju depresji. Odpowiednie przyjmowanie selenu jest niezbędne dla optymalnej obrony przeciwutleniającej mającej na celu ochronę tkanek ciała przed uszkodzeniem oksydacyjnym poprzez peroksydację glutationu, która jest kluczowym enzymem antyoksydacyjnym.”

Selen może chronić mózg przed starzeniem się

Kolejne badanie, opublikowane w American Journal of Epidemiology (ang. Amerykański Magazyn Epidemiologii) pokazało, że suplementacja selenu może zredukować uszkodzenia mózgu powiązane ze starzeniem się. W ramach badań eksperci ds. zdrowia przeprowadzili przekrojowy przegląd funkcji poznawczych u osób starszych pochodzących z terenów wiejskich w Chinach. Naukowcy zbadali próbki paznokci ochotników, aby określić ich poziom selenu. Badacze zauważyli znaczące różnice w wynikach badań poznawczych pomiędzy osobami z najniższymi i najwyższymi poziomami selenu. Różnica w wynikach była równoważna 10-letniej różnicy wieku między tymi dwiema grupami badanych (najniższy i najwyższy poziom selenu). Wyniki podkreślają znaczenie długotrwałej suplementacji selenu, ponieważ mózg reaguje na pierwiastek znacznie intensywniej w porównaniu z resztą ciała. Eksperci podkreślili również znaczenie przedłużonego przyjmowania selenu, ponieważ najwolniej dojrzewające regiony mózgu są zwykle głównym celem choroby Alzheimera. W naszej populacji selen ma trwałą, zależną od dawki relację, związaną ze swojego rodzaju wydajnością poznawczą. Nowe miary określające zdolność szybkiej nauki i funkcje poznawcze mózgu także wyraźnie wskazują na związek poziomu selenu z wydajnością pracy mózgu. dopisała Pepsi W swojej książce „Filary zdrowia” dr Mark Sircus (ten od magnezu) pisze, że jeśli ktoś miał tyle rozsądku, żeby stosować suplementację selenem, to z pewnością zrozumie przydatność dokooptowania jeszcze jednej substancji, naturalnej witaminy E. Polegając na odpowiednich dawkach witaminy E i selenu można uniknąć wielu chorób, a przynajmniej im częściowo zaradzić. Jedną z nic jest choroba nowotworowa, gdyż to właśnie w jej przypadku obie substancje odżywcze mają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi i intensyfikację produkcji enzymów o działaniu antyrakowym. Seleno-białka funkcjonują jako ważne enzymy antyoksydacyjne o pojemnościach zdolnych do zatrzymania uszkodzonych cząsteczek DNA. Przy okazji witamina E hamuje postęp choroby Alzheimera, ma też potwierdzone korzystne działanie, jeśli chodzi o stabilizację pracy układu sercowo naczyniowego, co skutkuje obniżeniem ryzyka zawału serca. Idealną trójcą jest selen z witaminami C i E, z kolei selen z cynkiem są niezbędne do produkcji SOD, którego spadek jest ściśle połączony ze starzeniem się.

uściski:)

Źródła: naturalnews.com/2018-01-07-do-you-know-what-selenium-is-for-scientists-have-discovered-it-protects-brain-neurons.html „Filary zdrowia” dr Mark Sircus

(Visited 9 896 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Anna 9 stycznia 2020 o 08:53

  A czy wystarczy kilka orzechow brazylijskich aby selen dostarczyc?

  1. avatar Jarmush 9 stycznia 2020 o 09:22

   nikt tego nie wie, nie wiadomo ile jest selenu w danym orzechu, jakie masz wchłanianie z pokarmu też niewiadomo

 2. avatar danusiaka 9 stycznia 2020 o 11:53

  Czy dawka selenu w Twoim Greens&Fruits spełnia codzienne zapotrzebowanie?Przy okazji pozdrawiam serdecznie i dziękuję za to,co robisz.

  1. avatar Jarmush 9 stycznia 2020 o 14:54

   To zależy od poziomu selenu, stanu zdrowia, g&f bierze sie cyklicznie, a co w przerwach jesli bylaby taka potrzsba?

 3. avatar kocurek 9 stycznia 2020 o 15:10

  Dzień dobry Pepsi, chciałabym suplementować selen i cynk głównie ze względu na pracę tarczycy, jednak zawsze mam niepokój jak je zażywać by sie nawzajem nie wykluczały, o której selen z vit.E i C i jaka ilość, a kiedy cynk i tez ile , no i co z miedzią? Widziałam taki suplement cynk+selen+miedź, jak to mozliwe?

  1. avatar Jarmush 9 stycznia 2020 o 16:14

   1 cynk TiB do śniadania, noś bransoletkę z miedzi,, albo przed snem w okolicach kąpieli z dodatkiem soli, czy chlorku magnezu. 1 Selen TiB z lanczem z 1 C TiB i 1 E G&G. Przy niedoczynności lekarze amerykańscy zaleciliby minimu 2 kapsułki selenu TiB, ale moja rada jesst taka, żeby zbadać selen przy badaniu krwi. Bardzo ważny jest też poziom 25(OH)D.

  2. avatar Marcheweczka 9 stycznia 2020 o 19:54

   To dziwne, gdzies czytalam, ze selenu z cynkiem sie nie powinno laczyc. Tez cos mi dzwoni, ze selenu z witamina C sie nie laczy.

   1. avatar Jarmush 9 stycznia 2020 o 21:54

    w wyizolowanych suplementach lepiej nie łączyć, gdyż są antagonistami, w złożonyc suplemntach są idealnie dobrane względem siebie. Selen zawsze będzie lepiej działał z E i przy okazji z C.

 4. avatar kocurek 9 stycznia 2020 o 19:11

  Dzięki za szybką odpowiedź, stosuję post przerywany, mam okno żywieniowe miedzy 12 -17, czy mimo to mogę wziąć cynk na czczo, jaki powinien być optymalny odstep w godzinach między cynkiem, a selenem? Czy mogę łączyć cynk z B-complex i Omega3? stosuje teraz vit.D3 20000 jednostek dwa razy w tygodniu, lekarz mi przepisał z receptą:))

  1. avatar Jarmush 9 stycznia 2020 o 21:57

   A jak doradził brać pozostałe suplementy?

 5. avatar kocurek 10 stycznia 2020 o 18:37

  O tych pozostałych nic nie mówił, tego dowiedziałam sie od Ciebie, Pepsi droga, stąd me pytanie:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum