Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 811 927
180 online
42 345 VIPy

SIBO, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o zespole rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Ciało jest domem gracza, ale także dziesiątków zamieszkujących je mikroorganizmów. Już tylko samą masę bakterii, wirusów i grzybów szacuje się na około 2 kilogramy!

Ludzie i mikrobiom tworzą symbiotyczną relację, w której ciało polega na florze bakteryjnej w kwestii wielu istotnych biologicznych procesów. Kiedy jednak bakterii jest za dużo, mogą zacząć się problemy.

W tym SIBO, czyli zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Skład flory bakteryjnej, zależnie od miejsca, które zamieszkuje w układzie trawiennym, będzie się różnił. Mikrobiota człowieka składa się łącznie z ponad 1500 gatunków bakterii, których ilość przewyższa ilość komórek w stosunku 9 do 1.

Różnice w składzie mikroflory bakteryjnej są dodatkowo zależne od wieku, diety, środowiska, chorób i stylu życia. Układ pokarmowy to ścieżka, przez którą pokarm przemieszcza się przez ciało, zaczynając od naszych ust, kończąc na odbycie. Trawienie zaczyna się już w momencie kiedy kęs jedzenia trafia do ust. Język, zęby, ogólnie usta rozdrabniają pokarm na mniejsze molekuły, które zostaną łatwiej strawione. Rozumiesz więc rolę niespiesznego żucia.

Kiedy pokarm opuszcza usta, upraszczając cały mechanizm, trafia do przełyku, a stamtąd do żołądka. Następnie masa pokarmowa przechodzi przez jelito cienkie do jelita grubego i odbytnicy, aż w końcu zostaje wydalona z naszego ciała.

Podczas procesu trawienia, jelito cienkie odgrywa kluczową rolę w wykonywaniu aż 90% trawienia i wchłaniania pokarmu i jego składników odżywczych. Podczas gdy pozostałe 10% jest wykonywane przez żołądek i jelito grube. Różne rodzaje enzymów działają razem w jelicie cienkim aby rozbić węglowodany, białka, tłuszcze i inne składniki na cząsteczki, które mogą być łatwo wchłaniane przez komórki jelitowe.

Aby spojrzeć z odpowiedniej perspektywy na ogromną ilość pracy wykonywanej przez tę część przewodu pokarmowego, należy zwizualizować sobie, że każdego dnia przetwarza do 10 litrów żywności, płynów i wydzielin, z których 90% zostanie wchłonięte przez jelito cienkie.

Dzięki temu tylko około litra płynu przedostanie się do jelita grubego każdego dnia. To tak jakby zawartość 7 dużych butelek wody upchnąć w jednej!

Flora bakteryjna naprawdę jest najważniejsza?

Flora bakteryjna przewodu pokarmowego, o ile jest obecna w pożądanych ilościach, pełni szereg krytycznych funkcji. Między innymi wspomaga proces trawienia poprzez wchłanianie różnych witamin, takich jak kwas foliowy i witamina K, a także chroni jelito cienkie przed inwazją szkodliwych, chorobotwórczych bakterii. Mikroflora jelitowa pomaga również w fermentacji spożywanych substancji, które są trudniejsze do strawienia dla naszego organizmu, takich jak błonnik pokarmowy.

Ten w zasadzie stanowi pokarm dla dobrych bakterii, dlatego jest przez nie szczególnie pożądany.

W przypadku upośledzenia funkcjonowania jelita cienkiego lub jakiejkolwiek innej części przewodu pokarmowego, może wystąpić przerost bakterii. Ten z kolei potrafi spowodować wiele skutków ubocznych. Jakich? Weźmy zahamowanie normalnych procesów trawienia, a także uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego. I w ten sposób zbliżamy się do celu naszej wędrówki, czyli SIBO.

Co to jest SIBO i czym różni się od IBS?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, czyli SIBO, jest stanem, w którym występuje nadmierna kolonizacja określonych bakterii, zazwyczaj tych, które normalnie występują w jelicie grubym. To z kolei ostatecznie powoduje niekomfortowe objawy trawienne u osób dotkniętych przypadłością.

To właśnie SIBO może być i zwykle jest przyczyną zespołu jelita wrażliwego IBS, a nie odwrotnie.

Ponieważ jelito cienkie, sama nazwa już dużo mówi, jelito czcze, nie jest stworzone do współpracy z bakteriami z jelita grubego, ani ogólnie do przerostu jakichkolwiek bakterii. Bakterie te zakłócają normalne procesy trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

SIBO często wiąże się z innymi rodzajami chorób, które wpływają na jelito cienkie, takimi jak:

 • oprócz zespołu jelita drażliwego  (IBS), który stanowi większość przypadków SIBO,
 • choroba Crohna,
 • nietolerancja glutenu,
 • marskość wątroby,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby,
 • celiakia,
 • neuropatia cukrzycowa,
 • zespół krótkiego jelita.

Czym broni się jelito cienkie?

W normalnych warunkach jelito cienkie ma oczywiście szereg środków ochronnych, które stosuje, aby zapobiec przerostowi bakterii.

w tym:

 • żółć,
 • enzymy trawienne,
 • tkanka limfatyczna przewodu pokarmowego (migdałki i inne tkanki limfatyczne w obrębie przewodu pokarmowego),
 • międzytrawienny wędrujący kompleks motoryczny (chociaż brzmi jak nazwa klubu podróżników motorowerzystów, chodzi o skurcze mięśni we wszystkich odcinkach przewodu pokarmowego).

Objawy SIBO

Symptomy SIBO w zasadzie przypominają objawy innych problemów trawiennych, włączając zespół jelita drażliwego.

Najczęściej pojawiają się:

 • wzdęcia,
 • gazy,
 • biegunki,
 • zatwardzenia,
 • skurcze,
 • niestrawność,
 • mdłości,
 • odbicia,
 • uczucie przepełnienia,
 • ból brzucha,
 • zmęczenie,
 • utrata wagi,
 • niedożywienie i złe wchłanianie substancji odżywczych,
 • trądzik,
 • obniżenie nastroju,
 • zamglenie umysłu,
 • niepokój,
 • zespół niespokojnych nóg.

Czy mam SIBO?

Zanim skonsultujesz się ze specjalistą w celu potwierdzenia u siebie SIBO odpowiedz sobie na kilka prostych pytań, które ułatwią diagnozę:

Czy masz objawy stanów zapalnych w organizmie? Temperatura ciała, wysoka homocysteina, CRP, OB, insulina na czczo, poziom kwasu moczowego?

Przyjmujesz nowe leki, bądź leki, które przy dłuższym stosowaniu mogą osłabić układ pokarmowy?

Czy na przykład stosujesz kuracje antybiotykowe, albo przez dłuższy czas pozbawiasz się kwasu w żołądku za pomocą inhibitorów pompy protonowej IPP?

Czy zdiagnozowałaś problemy zdrowotne, które mogą mieć wpływ na układ pokarmowy? Takie jak Hashimoto, każda inna choroba autoimmunologiczna, niedożywienie, brak kwasu żołądkowego, a co za tym idzie złe trawienie białek, i wiadomo, stres.

Czy zdarzyło Ci się ostatnio zatrucie lub problemy układu pokarmowego? Znajdujesz niestrawiony pokarm w kale.

Masz wzdęcia po posiłku, bóle brzucha.

Naturalne środki zaradcze przy SIBO

Codzienne poranne oczyszczanie

Szczególnie istotne będzie kompleksowe, codzienne oczyszczanie ciała, które wesprze przemianę materii, zmniejszy stany zapalne, odżywi, nawodni, zapewni prebiotyki niezbędne dla dobrych bakterii, pomoże bezszokowo oczyszczać wątrobę, głodzić pasożyty, a przy okazji dotleni ciało.

W tym celu wskazana będzie codzienna moc  4 szklanek!

Post przerywany

Mając SIBO potrzebujesz więcej czasu na regenerację ciała. Zmniejszyć nieprzyjemne objawy pomoże Ci post przerywany z co najmniej 16-godzinnym oknem kiedy nie jesz kalorii i pijesz wyłącznie wodę, herbaty i zioła. Przez pozostałych 8 godzin jedz dwa główne, pełnowartościowe, niskoprzetworzone posiłki i unikaj podjadania.

 

Przeczytaj też pomocnego posta o naturalnych i nie tylko metodach leczenia SIBO

 

Woda z cytryną nie tylko do 4 szklanek

Dodaj sok z cytryny do wody i pij ją na pół godziny przed posiłkami aby wspomóc produkcję kwasu żołądkowego. Pomoże Ci to zapobiec przedostawaniu się większej ilości bakterii do jelita cienkiego i wspomoże trawienie. Zamiast cytryny możesz wykorzystać w tym celu także ocet jabłkowy.

Probiotyk

Większość specjalistów proponując leczenie SIBO sugeruje strategię „przegłodzenia i eliminacji”. Sugerowana dieta jest uboga w pokarmy, którymi żywią się bakterie (węglowodany ulegające fermentacji).

Zwykle wiąże się to z dietą typu FODMAP, pozbawioną składników pokarmowych, które zwiększają fermentację jelitową.

Oznacza to niestety wyeliminowanie sfermentowanej, probiotycznej żywności i bogatych w inulinę prebiotycznych pokarmów, które są najlepszymi przyjaciółmi zdrowych jelit.

Lecz

Jednak jest też inna szkoła, która zupełnie na odwrót proponuje stosowanie suplementów probiotycznych i prebiotycznych jako sposobu na wyrównanie ogólnej nierównowagi bakteryjnej. Istnieje kilka badań, które dowodzą, że stosowanie probiotyków w chorobach układu pokarmowego nie szkodzi, a wręcz przeciwnie, szczególne szczepy mogą być bardzo pomocne w przypadku wielu dolegliwości, w tym SIBO. Prebiotyk

Włącz do diety, na przykład do 4 szklanki, prebiotyczny błonnik w postaci babki płesznik. Pomaga regulować wypróżnienia, też zapobiega rozwolnieniom, oczyszcza jelita i wspiera trawienie, a przy okazji dokarmia dobre bakterie. Badania potwierdziły, że psyllium husk jest pomocne w leczeniu zespołu jelita wrażliwego IBS.

Nawet ci, którzy nie lubią smaku spiruliny, doceniają pod każdym względem jakość organicznej Spruliny This is BIO


Spirulina

Sporo badań przeprowadzonych na zwierzętach wykazało, że jest skutecznym środkiem antybakteryjnym.

Szczególną zaletą spiruliny jest fakt, że wpływa pozytywnie na wzrost prawidłowej mikroflory jelitowej. Ten zielony pokarm wiąże się też z cząstkami metali ciężkich i innymi zanieczyszczeniami w organizmie, co pozwala na ich skuteczne wydalanie. Do jej zalety należy dodać też wsparcie trawienia i silne odżywianie.

Aby uniknąć pogłębienia problemów trawiennych zacznij od 1/2 tabletki dziennie przez tydzień i zwiększaj porcję o kolejną tabletkę tygodniowo do 10 tabletek dziennie, gdy jesteś osobą dorosłą.

Dzieci zaczynają od 1/4 tabletki i w zależności od wieku, docelowo roczne dzieci mogą zjadać 1 gram spiruliny This is BIO, a starsze do 3 gramów dziennie. O dziwo lubią chrupać zielone algi.

Jeśli stosujesz codzienne  4 szklanki, nie musisz dodatkowo brać spiruliny, ale możesz. Spirulina to pokarm.

owocek

Źródła: sibosurvivor.com/what-is-sibo/ feedmephoebe.com/the-best-natural-sibo-treatments/

(Visited 11 634 times, 6 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Monika 11 lipca 2019 o 21:37

  Witam. Pepsi proszę powiedz co myślisz o Antykontaminie i hydrokolonoterapii bez ciśnieniowej przy stwierdzonym SIBO z zaparciami? Robiłam oddechowy test wodorowo metanowy. Czy uważasz że SIBO może powodować wypadanie włosów/łysienie i bóle mięśni i stawów? Czy szukać w kierunku boreliozy dodatkowo? Mam stwierdzoną lekką niedoczynność tarczycy i ewidentnie problemy z przerobieniem ft4 w ft3. Od roku przyjmuję Letrox a włosów mam mniej o połowę. Z góry dziękuję.

 2. avatar Monika 11 lipca 2019 o 22:42

  Witam Pepsi. Co sądzisz o Antykontaminie i hydrokolonoterapii bezciśnieniowej w stwierdzonym SIBO z zaparciami w oddechowym teście wodorowo metanowy? Rozumiem że Rifaksymina odpada. Mam zatwardzenia, niedoczynność tarczycy, bóle stawów i mięśni i za nic nie mogę powstrzymać wypadania włosów. Z góry dziękuję.

 3. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 08:27

  Co leczyć pierwsze? Sibo czy candida?

  1. avatar Jarmush 4 sierpnia 2019 o 11:53
   1. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 16:26

    Nie mam jeszcze potwierdzenia, jakie badanie najlepiej wykonać wodorowy czy metanowo- wodorowy?

   2. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 16:29

    Chciałabym zastosować antybiotyk xifaxan, dodatkowo suplementy i podane wyżej wytyczne A probiotyki po antybiotyku. Bedzie dobrze ?

    1. avatar Jarmush 4 sierpnia 2019 o 18:47

     można już w trakcie tylko po przeciwnej stronie dnia

     1. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 19:00

      ok, dziekuję 🙂
      Podałas mi takie suplementy : moim zdaniem powinnaś wejść na kurację 4 szklanek, kuracja glutaminą, kolagen TiB z MSM TiB do 4 szklanki i D3+K2 TiB, Omega 3 TiB oraz ten probiotyk nie wcześniej niż z pierwszym kęsem śniadania.https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyk&results=3

      Tak to powinno przebiegać, jeszcze oprócz probiotyku.

      Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,

      do 4 szklanki dodatkowo łyżeczkę kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html?search_query=kolagen&results=27 i ok 2 gramy MSM TiB (mniej niż połowa płaskiej łyżeczki od herbaty) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1686-msm-siarka-organiczna-110g-tib–5905344040260.html?search_query=MSM&results=9

      Opcjonalnie do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html

      po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html, oraz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html

      oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

      czy mogę to wszystko brać z antybiotykiem xifaksan ? coś jeszcze dodać albo jak na razie nie brać na sibo i candida ?

     2. avatar Jarmush 4 sierpnia 2019 o 19:09

      Witamin nie przy antybiotyku, dopiero potem, czyli Greens & Fruits tIb nie ,natomiast pokarmy, nawet superfoodsy można jeść, przecież będziesz się posilała na czas kuracji, a ile trwa kuracja antybiotykiem?

 4. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 19:12

  Czyli odstawić Greens & Fruits TiB, D3+K2 TiB ?

  1. avatar Jarmush 5 sierpnia 2019 o 07:41

   tak, ale super foodsy, kuracja 4 szklanek tak, no i probiotyk też zostaw

 5. avatar Daisy 4 sierpnia 2019 o 19:42

  Na razie jeszcze nie mam przeprowadzonego badania, to tylko moje podejrzenia. Ogólnie trwa od 2-3 tygodni

 6. avatar Daisy 5 sierpnia 2019 o 11:30

  A czy same wzdęcia, po każdym posiłku ale bez biegunki czy zaparc moga ćwiadczyc o sibo ?

  1. avatar Jarmush 5 sierpnia 2019 o 13:07

   mogą o IBS

   1. avatar Ankaa 7 grudnia 2020 o 07:47

    Czy przy IBS też Boulardi czy coś innego?

 7. avatar Anusiak 23 września 2020 o 05:07

  Pepsi jaki szczep baterii polecasz brać przy SIBO? Szukam dla znajomego dobrego probiotyku. Miałabyś coś do polecenia?

  1. avatar Jarmush 23 września 2020 o 06:24
 8. avatar beetis23 21 lutego 2021 o 07:01

  Droga Pepsi, kiedyś piłam 4 szklanki, czułam się wspaniale. Nie pamietam już powodu, ale zrobiłam przerwę. Potem przyszła pandemia, odstawiłam antykoncepcję, zaczęłam intensywnie ćwiczyć. Psychicznie czułam się super, ale brzuch zaczął puchnąć. Po licznych nadaniach wyszło sibo (reszta wynikow ok). Trafiłam do polecanej pani dr. Rozpoczęłam leczenie – xifaxan, metronidazol (długo zwlekałam, żeby to wziąć). Pod koniec kuracji przybłąkał się COVID, pokonany bez większych problemów. Przyszedł czas na kolejny etap leczenia-dieta low fodmap. Pierwsze dni super, ale po jakiś pięciu jestem załamana. Brzuch jeszcze większy niż był. Poza tym nawet poranna szklanka wody powoduje puchnięcie. Do tego rozpieranie, którego wcześniej nie było. Jestem wściekła! Teraz jestem w kropce, kontynuować leczenie, czy może (ku czemu bardziej się skłaniam) wrócić do 4 szklanek i włączyć inne supelementy, do tego po prostu zdrowa dieta. Dodam, ze jedyne, co mogę zarzucić swojej diecie, to mięso, poza tym od dawna jest bardzo „czysta”. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę i sugestię ?

 9. avatar Jusia 5 kwietnia 2021 o 20:57

  Powiem szczerze, że czasem się zastanawiam czy niektórzy ludzie wiedzą o czym do mnie mówią. 5 lat temu: nietolerancja histaminy. Szukałam, wręcz studiowałam skąd to. Doszłam do wniosku, że już jako nastolatka miałam z nią problem. Mówili: zrób badanie dao. Zrobiłam, wyszło 16 a według diagnostyk powyżej 10 jest ok. Niby ok, a problem był nadal: Refluks i zapalenie błony śluzowej żołądka, wzdęcia, gazy, biegunki, nudności, bóle brzucha jakby mi ktoś jelita nożem ciął (zwłaszcza w nocy), czerwone plamy na twarzy, szyi i dekolcie, zawroty głowy, ostatnio miewam mgłę mózgową, totalny brak siły, ciągle śpię. W tej chwili rzadko nie mam żadnych objawów. Poszłam do alergologa, bo już po prostu psychicznie mnie wytrzymuję. Z objawów wynika, że to SIBO. Chciała mi dać xifaksan. Szczerze? Odkąd wiem o nietolerancji histaminy nie biorę antybiotyków. Odmówiłam, bo sorry jak ma mi jelita wyleczyć coś, co je zazwyczaj rozwala? Nie dość, że dieta antyhistaminowa, to teraz jeszcze lekkostrawna. Staram się nie jeść glutenu, laktozy nie toleruję, więc mleko odstawiłam, ale nic mi nie jest po serkach. Nie pozwalają mi jeść brokułów, które wręcz uwielbiam. Kiedyś musiałam odstawić moją pyszną ulubioną czekoladę mleczną i żółty ser. Teraz powoli moja dieta robi się tak uboga, że z samego patrzenia na to co mogę jeść – rzygać mi się chce. Ostatnio sporo schudłam, nie wiem jak.

  1. avatar Katee 13 czerwca 2021 o 12:38

   Byłam pół roku na diecie low fod map, wspierałam się suplementacja, probiotykoterapia, osteopatia. Też długo byłam przeciwna xifaxanowi. Niestety jako jedyny pomógł mi zwalczyć sibo, więc w zależności jak bardzo jest zaawansowany rozrost bakteryjny, czasami trzeba podjąć drastyczne kroki żeby w przyszłości było lepiej.

 10. avatar Aleanulka 5 sierpnia 2021 o 14:07

  Pepsi kochana. 10 lat temu miałam pierwszą gastroskopię – wyszło Helicobacter pylori, wrzody, krwawienia do żołądka. Eradykacja się nie powiodła. Potem, po kilku latach powtórka – gastro i antybiotyki. I guzik, a ja mało nie zeszłam :-(. Od 30 lat jestem na diecie wegetariańskiej, zero tłuszczu, glutenu. Chuda jak patyk. Wątroba – źle wygląda i na każdym USG zaufany lekarz powtarza – przebadać solidnie, bo wygląda źle. Od dłuższego czasu miewam codzienne mdłości (okresowo) i koszmarne migreny. Żadnych przeciwbólowych nie biorę, bo zaraz torsje. I do tego wzdęcia – cokolwiek zjem – brzuch jak balon. Przy mojej szczupłej sylwetce wyglądam jak w 9 miesiącu ciąży, a tu wiek 50 i już nie ten… 😉 .Co robić?????? Problemy żołądkowo – jelitowo – wątrobowe się tylko nasilają z upływem kolejnych lat!! Kocham kiszonki, ale nie pomagają – może powinnam zakupić . Może zakupić SACCHAROMYCES BOULARDII i brać?? Poradź kochana (4 szklanki, rzecz jasna znam 🙂 )

 11. avatar Krystian Sz 18 sierpnia 2021 o 08:20

  Cześć Pepsi czy kiszonki i ocet jabłkowy można spożywać przy sibo? Zawierają kwas mlekowy a niby przy sibo jest go w nadmiarze ?

 12. avatar Krystian Sz 18 sierpnia 2021 o 08:23

  A i czy siemię lniane , sam ten żel można spożywać ?przy sibo?

 13. avatar Krystian Sz 28 sierpnia 2021 o 12:43

  mam stwierdzone sibo ale nie wiem czy tez nie mam candidy czy sibo moze wywołać świąd odbytu odrazu po zjedzeniu węglowodanów??

 14. avatar Sara 2 5 września 2021 o 11:07

  Czy spiruline można stosować przy zapaleniu tarczycy

  1. avatar Pepsi Eliot 5 września 2021 o 15:16

   Jest słodkowodna, więc nie ma dużo jodu. Ziemniak ma 3 mg na 100 g, biały ryż 2,2 mg, Spirulina This is BIO ma jedynie 2,27 ug jodu. Zresztą te dokładnie podane ilości pierwiastków i cały skład wyróżnia nas w przeciwieństwie do innych produktów na rynku https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html

   1. avatar Sara 2 6 września 2021 o 05:33

    Zauważyłam że po wypiciu szklanki z kurkuma na czczo czuje lekki dyskomfort w jelitach i żołądku
    Mogę pić po posiłku?

    1. avatar Pepsi Eliot 6 września 2021 o 05:52

     lepiej po prostu używaj sobie jej jako przyprawy do jedzenia.

 15. avatar Sara 2 6 września 2021 o 09:50

  Ostatnio ktoś mi powiedział że L glutamina też pomaga chciałabym spróbować ,warto ?

   1. avatar Sara 2 9 września 2021 o 13:38

    Jak długo stosować l.glutamine
    Po 14 dniach należy zrobić przerwę czy stosować nadal w tej największej dawce czyli 20 gram

    1. avatar Pepsi Eliot 9 września 2021 o 15:57

     opakowanie i przerwa

   2. avatar Sara 2 21 września 2021 o 05:48

    Przy dawce 2,5 jest ok.
    Gdy zwiększam, do 5 bardzo nasilają się wzdęcia i gazy jest ich 2 razy więcej
    Stosować nadal 2,5 czy odstawić ?

    1. avatar Pepsi Eliot 21 września 2021 o 10:53

     Stosuj dawkę, która ci pomaga.

 16. avatar Sara 2 11 września 2021 o 17:46

  Można zażywać l,glutaminę i szklanke z kurkuma czy lepiej zakończyć glutaminę i dopiero wtedy ?
  Po zakończeniu l.glutaminy mozna zacząć stosować spiruline i babkę plesznik czy zaleca się odczekać ? Nie chciałabym namieszać i pogorszyć swoje objawy (nadmiar gazów)

  1. avatar Pepsi Eliot 11 września 2021 o 19:10

   skończ glutaminę

   1. avatar Sara 2 12 września 2021 o 11:46

    Witam ponownie
    Zauważyłam że po glutaminę ma wzdęcia i gazy niewielkie ale jednak być może ma to związek z sukraloza w składzie której ktoś nie zauważył zamawiając ja dla mnie
    Odstawić przejść na inny produkt ? Jeśli tak to jaki ? Proszę o radę

    1. avatar Pepsi Eliot 13 września 2021 o 04:18

     to raczej wynik tego aminokwasu.

     1. avatar Sara 2 13 września 2021 o 05:52

      Czyli przerwać czy nadal kontynuować pozostając przy dawce 2, 5 po której nie było tego problemu
      Problem pojawił się przy 5 , obawiam się że przy większej zwiększy się objaw

     2. avatar Pepsi Eliot 13 września 2021 o 07:06

      nie zwiększaj dawki i zobacz, czy wzdęcia zniknęły

    2. avatar Przemko :-) 13 września 2021 o 09:16

     https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html
     Ja zawsze używam tej ze sklepu Pepsi. I mi pozwoliła uszczelnić jelita. Nie sikam na czerwono po buraczkach. Ale to tylko zabawny szczegół. Przede wszystkim robiąc kalibrację witaminą C czuję, że jelita są mocniejsze. Nie bolą. No i zdrowie systematycznie ulega poprawie. Zatem, to czego nie widzę i nie czuję, a było nie tak z jelitami, też uległo poprawie.

     1. avatar Przemko :-) 13 września 2021 o 09:23

      No i w składzie nie ma żadnych zbędnych dodatków. Jedynie jest ostrzeżenie o możliwych alergenach. Ale to zapewne taki standard. W sensie, że na zakładzie przerabiają lub pakują różny asortyment. I takim zapisem zabezpieczają się gdyby przypadkiem coś się dostało. W każdym bądź razie zamawiałem już 2 albo i 3 razy. I zawsze to był bardzo drobny, biały proszek z wygodną łyżeczką i trochę za dużym opakowaniem. Ale zawsze je do czegoś udaje mi się jeszcze wykorzystywać 😉

 17. avatar Maja7 29 marca 2024 o 14:43

  Droga Pepsi, z góry bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Chciałabym zapytać o Sibo siarkowe, czy uważasz, że dieta bazującą na owocach niskocukrowych typu ananas, kiwi, borowki oraz ziemniakach to dobry pomysł? I czy konieczne jest zrezygnowanie z jednej kawy?

  1. avatar Pepsi Eliot 30 marca 2024 o 06:44

   tu masz więcej podpowiedzi i zrozumienia o SIBO, nie przejmuj się, że to niby tylko dla Hashimoto: https://www.pepsieliot.com/czy-hashimoto-moze-byc-objawem-sibo/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama
Kolagen

Polecamy bardzo dobrą  Witaminę D3+K2 TiB

Do ssania!

O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum