Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
207 529 229
101 online
32 716 VIPy

Skąd biorą się ciemne knykcie i jak się ich pozbyć?

Ustalmy tylko, co to knykieć, to spojenie stawowe palca ręki.

A ciemna skóra wokół knykci czasem jest objawem chorób, które trzeba leczyć, jak cukrzyca. Nie występuje u wszystkich, ale z większym prawdopodobieństwem pojawia się u osób z ciemniejszą pigmentacją skóry.

Co przyczynia się do ciemnienia skóry knykci?

Rogowacenie ciemne

To kondycja zdrowotna, która obejmuje ciemnienie i grubienie skóry w jednym lub paru obszarów ciała, włączając knykcie. Pociemniała skóra może odznaczać się inną, „welurową” teksturą, swędzieć lub wydzielać zmieniony zapach.

Ta dolegliwość nie jest szczególnie powszechna. W amerykańskim badaniu z 2010 roku została zdiagnozowana u 19,6% badanych ze wszystkich grup wiekowych, najczęściej pojawiając się u rdzennych Amerykan, osób czarnych i Latynosów.1

Schorzenie jest powiązane jednak nie tyle z kolorem skóry, co ze szczególnymi dolegliwościami, w tym nadwagą i otyłością oraz insulinoopornością.

Cukrzyca i stan przedcukrzycowy

Ciemne knykcie pojawiają się u osób z cukrzycą i ze stanem przedcukrzycowym. Ponieważ w stanie przedcukrzycowym może nie pojawiać się wiele objawów, taka zmiana może być pierwszym wskaźnikiem.

Relacja między ciemnymi knykciami i cukrzyca nie jest w pełni wyjaśniona, uważa się jednak, że wysoki poziom insuliny może mieć wpływ na komórki skóry.

Niedobór witaminy B12

Według badania z 2016 roku ciemne knykcie mogą być markerem niedoboru witaminy B12. Inne symptomy jej niedoboru to zmęczenie, anemia, krótki oddech, zawroty głowy i problemy neurologiczne. 2

Badanie z 2017 roku sugeruje, że około 10% osób z niedoborem witaminy B12 będzie miało ciemne knykcie. Ich kolor po uzupełnieniu niedoboru wraca do normy. 3

Reakcja na leki

Ciemnienie knykci może być wywołane przez różnego rodzaju leki i suplementy, w tym:

 • doustną antykoncepcję hormonalną,
 • estrogen,
 • glukokortykoidy,
 • inhibitory proteazy,
 • niacynę i kwas nikotynowy,
 • insulinę.

Choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy)

To rzadka dolegliwość zdrowotna, w której nadnercza nie produkują wystarczającej ilości hormonów kortyzolu i aldosteronu.

Dwoma głównymi objawami choroby są ciemnienie skóry i zmęczenie. Ciemnienie skóry najczęściej pojawia się blisko blizn, albo w miejscach, gdzie skóry jest więcej, jak knykcie. Symptomy mogą się różnić, jednak ciemnienie skóry często wyprzedza inne objawy.

Twardzina

To rzadka choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się twardnieniem skóry i tkanek łącznych z powodu nadmiernej produkcji kolagenu. Jednym z jej symptomów jest ciemnienie skóry, w tym skóry knykci.

PCOS

Zespół policystycznych jajników, PCOS, objawia się między innymi większą niż zwykle u osób z macicami produkcją androgenów. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy może być ciemnienie skóry, szczególnie na „pofałdowanych” partiach ciała, w tym knykciach.

Choroby autoummunologiczne

W rzadkich przypadkach ciemne knykcie mogą być objawami chorób autoimmunologicznych. 4

Kiedy zobaczyć się z lekarzem

Kiedy Twoje knykcie ciemnieją i nie wiesz dlaczego, szczególnie jeżeli pojawiają się inne objawy, jak zmęczenie, zamglenie czy ból, warto tę kwestię skonsultować.

Leczenie knykci

Jeśli Twoje ciemne kłykcie są powiązane z konkretnym problemem zdrowotnym, pozbędziesz się ich zwalczając dolegliwość zdrowotną. Jeśli, mimo pozbycia się dolegliwości Twoja skóra na knykciach nadal jest ciemna, istnieją pewne rozwiązania.

Najważniejszym jest oczywiście akceptowanie swojego ciała i zachodzących w nim zmian. Skóra nie jest gładka, skóra ma różne kolory, zmienną fakturę, zdarzają jej się wysypki, plamy i blizny. Możesz pozwolić knykciom żyć swoim życiem i nie przejmować się ich inną barwą.

Jeżeli jednak zależy Ci na ich rozjaśnieniu, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą być pomocne:

 • pasta z sody: zmieszaj łyżkę sody z odrobiną wody na pastę i nakładaj na knykcie na 15-20 minut do 3 razy w tygodniu,
 • sok z cytryny: codziennie przed snem wyciskaj go na wacik i nakładaj na knykcie,
 • nawilżenie: nawilżaj dłonie i knykcie przez cały rok, nie pozwól na przesuszanie się skóry.

Istnieją badania dermatologiczne potwierdzające, że pewne naturalne substancje pomagają rozjaśnić skórę. Należą do nich między innymi soja i niacyna, które rozjaśniają skórę „tłumiąc” nadmiar pigmentu na powierzchni skóry.

Pomóc może też ekstrakt z lukrecji i aloesu.

Istnieją także substancje, które – chociaż warto obchodzić się z nimi ostrożne – mogą pomóc. Niektóre z nich są lekami na receptę przepisywanymi przy hiperpigmentacji. Są to:

 • witamina D3 stosowana zewnętrznie,
 • melatonina,
 • stosowane zewnętrznie retinoidy,
 • rucinol (4-butylorezorcynol),
 • SMA-432, czyli inhibitor prostaglandyn E2.

uściski:)

Źródła:

 1. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2948972/
 2. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5074973/
 3. academic.oup.com/qjmed/article/110/7/467/3072950
 4. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3362225/

(Visited 1 058 times, 3 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum