Nade wszystko iść do lekarza i potwierdzić to są bardzo poważne choroby, ścisła dieta, zapalenie trzustki może być wywołane przez…
Ustalmy tylko, co to knykieć, to spojenie stawowe palca ręki.
A ciemna skóra wokół knykci czasem jest objawem chorób, które trzeba leczyć, jak cukrzyca. Nie występuje u wszystkich, ale z większym prawdopodobieństwem pojawia się u osób z ciemniejszą pigmentacją skóry.
To kondycja zdrowotna, która obejmuje ciemnienie i grubienie skóry w jednym lub paru obszarów ciała, włączając knykcie. Pociemniała skóra może odznaczać się inną, „welurową” teksturą, swędzieć lub wydzielać zmieniony zapach.
Ta dolegliwość nie jest szczególnie powszechna. W amerykańskim badaniu z 2010 roku została zdiagnozowana u 19,6% badanych ze wszystkich grup wiekowych, najczęściej pojawiając się u rdzennych Amerykan, osób czarnych i Latynosów.1
Schorzenie jest powiązane jednak nie tyle z kolorem skóry, co ze szczególnymi dolegliwościami, w tym nadwagą i otyłością oraz insulinoopornością.
Ciemne knykcie pojawiają się u osób z cukrzycą i ze stanem przedcukrzycowym. Ponieważ w stanie przedcukrzycowym może nie pojawiać się wiele objawów, taka zmiana może być pierwszym wskaźnikiem.
Relacja między ciemnymi knykciami i cukrzyca nie jest w pełni wyjaśniona, uważa się jednak, że wysoki poziom insuliny może mieć wpływ na komórki skóry.
Według badania z 2016 roku ciemne knykcie mogą być markerem niedoboru witaminy B12. Inne symptomy jej niedoboru to zmęczenie, anemia, krótki oddech, zawroty głowy i problemy neurologiczne. 2
Badanie z 2017 roku sugeruje, że około 10% osób z niedoborem witaminy B12 będzie miało ciemne knykcie. Ich kolor po uzupełnieniu niedoboru wraca do normy. 3
Ciemnienie knykci może być wywołane przez różnego rodzaju leki i suplementy, w tym:
To rzadka dolegliwość zdrowotna, w której nadnercza nie produkują wystarczającej ilości hormonów kortyzolu i aldosteronu.
Dwoma głównymi objawami choroby są ciemnienie skóry i zmęczenie. Ciemnienie skóry najczęściej pojawia się blisko blizn, albo w miejscach, gdzie skóry jest więcej, jak knykcie. Symptomy mogą się różnić, jednak ciemnienie skóry często wyprzedza inne objawy.
To rzadka choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się twardnieniem skóry i tkanek łącznych z powodu nadmiernej produkcji kolagenu. Jednym z jej symptomów jest ciemnienie skóry, w tym skóry knykci.
Zespół policystycznych jajników, PCOS, objawia się między innymi większą niż zwykle u osób z macicami produkcją androgenów. Jednym ze skutków takiego stanu rzeczy może być ciemnienie skóry, szczególnie na „pofałdowanych” partiach ciała, w tym knykciach.
W rzadkich przypadkach ciemne knykcie mogą być objawami chorób autoimmunologicznych. 4
Kiedy Twoje knykcie ciemnieją i nie wiesz dlaczego, szczególnie jeżeli pojawiają się inne objawy, jak zmęczenie, zamglenie czy ból, warto tę kwestię skonsultować.
Jeśli Twoje ciemne kłykcie są powiązane z konkretnym problemem zdrowotnym, pozbędziesz się ich zwalczając dolegliwość zdrowotną. Jeśli, mimo pozbycia się dolegliwości Twoja skóra na knykciach nadal jest ciemna, istnieją pewne rozwiązania.
Najważniejszym jest oczywiście akceptowanie swojego ciała i zachodzących w nim zmian. Skóra nie jest gładka, skóra ma różne kolory, zmienną fakturę, zdarzają jej się wysypki, plamy i blizny. Możesz pozwolić knykciom żyć swoim życiem i nie przejmować się ich inną barwą.
Jeżeli jednak zależy Ci na ich rozjaśnieniu, istnieją pewne domowe sposoby, które mogą być pomocne:
Istnieją badania dermatologiczne potwierdzające, że pewne naturalne substancje pomagają rozjaśnić skórę. Należą do nich między innymi soja i niacyna, które rozjaśniają skórę „tłumiąc” nadmiar pigmentu na powierzchni skóry.
Pomóc może też ekstrakt z lukrecji i aloesu.
Istnieją także substancje, które – chociaż warto obchodzić się z nimi ostrożne – mogą pomóc. Niektóre z nich są lekami na receptę przepisywanymi przy hiperpigmentacji. Są to:
uściski:)
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze