Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
204 799 252
13 online
30 826 VIPy

Skąd biorą się gazy i jak naturalnie zmniejszyć ich ilość – domowe sposoby

Nie ma na świecie wielu rzeczy tak pewnych jak fakt, że wszyscy pierdzą. Tak jest, gazy dotyczą każdego bez wyjątku. Jedni oczywiście miewają je częściej, inni rzadziej, ale w uśrednieniu jest to 14 do 25 bąków dziennie. (1) To jeden z tematów, których raczej nie porusza się przy niedzielnym obiedzie i na ploteczkach, ale sprawa jest powszechna i znana nam wszystkim, nawet jeśli trochę się przez nią czerwienimy. Gazy i wzdęcia są oczywiście całkiem normalne. To nic innego jak powietrze uwięzione w układzie pokarmowym. Powietrze zostaje przypadkowo „połknięte” podczas jedzenia lub jest wytwarzane przez bakterie jelitowe podczas trawienia. Przejmować się tym zjawiskiem można kiedy występuje w nadmiarze albo jest bolesne.

Co może powodować gazy?

 • jedzenie zbyt szybko,
 • żucie gumy,
 • picie napojów gazowanych,
 • jedzenie trudnych do strawienia pokarmów,
 • nietolerancje pokarmowe,
 • wahania hormonalne

Domowe sposoby na nadmierne gazy

Dziennik żywienia pieczołowicie prowadź!
Jeśli miewasz gazy często, są szczególnie bolesne lub nieprzyjemne, koniecznie rozważ założenie dziennika żywienia, w którym zapiszesz co i w jakiej ilości jesz i kiedy zdarzają Ci się gazy i wzdęcia. Dzięki temu będziesz w stanie określić jakie pokarmy lub ich połączenia mogą być prawdopodobną przyczyną złego samopoczucia i łatwiej będzie Ci wyeliminować je z diety.

Probiotyki i prebiotyki przyjmować rozpocznij

Jelita są wypełnione bakteriami, drożdżami i grzybami, które fermentują niestrawione węglowodany, co powoduje powstanie gazu bogatego w wodór i metan. Co ciekawe, niektóre bakterie wytwarzają więcej gazów niż inne. (3) Wzdęcia mogą być wywołane zaburzoną równowagą dobrych i złych bakterii w układzie pokarmowym, która skutkuje nadmierną fermentacją, spowolnionym trawieniem i większą ilością gazów utkwionych w jelitach. W tej sytuacji pomocne mogą okazać się probiotyki i prebiotyki. Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii lub drożdży, podawane doustnie, które są korzystne dla zdrowia dzięki działaniu w przewodzie pokarmowym. Probiotyki pozwalają na zachowywanie prawidłowej mikroflory. Prebiotyk to z kolei nic innego jak roślinny błonnik, który z łatwością przedostaje się niestrawiony przez żołądek. Dzięki temu staje się pożywką dla dobrych bakterii w jelitach. Razem z probiotykiem jedz więc prebiotyki takie jak babka płesznik, czyli psyllium husk, na przykład od This is BIO®, białko konopne typu Hemp Protein This is BIO®, siemię lniane albo brokuły.


imbir na nadmierne gazy

Imbir to tradycyjne, naturalne wsparcie dla jelit. Ten niezwykły korzeń ma zarówno działanie przeciwwymiotne, jak i wiatropędne, które pomaga w rozkładzie gazu i wspomaga wypróżnienia. Imbir stymuluje również rytmiczne skurcze jelit i wspiera trawienie, tym samym przeciwdziałając wzdęciom. (4,5) Gdzie znajdziesz świetny, organiczny imbir? Kłania się sproszkowany Imbir This is BIO® lub Ginger This is BIO® w kapsułkach.

Jedz i żuj

Pokarm przeżuwaj dokładnie i pieczołowicie. Przeżuwaj powoli żeby z warzyw wydobyć enzymy, a z mózgu komunikat, że już wystarcza. Jeśli chcesz dobrze strawić pokarm i uniknąć wzdęć należy przeżuć każdy kęs 20-30 razy (serio!). Jedzenie w jamie ustnej powinno być niemal płynne. Wynika to z faktu, że żucie pomaga wyprodukować więcej śliny, która zawiera enzymy trawienne. Te natomiast pomagają w rozkładaniu pokarmu. Im więcej żujesz, tym mniej pracy dla Twojego brzucha. (6)

Zamocz strąka

Strączki mają złą sławę roślin wzdęciogennych. Wynika ona z zawartych w nich niestrawnych węglowodanów, a konkretnie rafinozy i stachiozy. Pomóc może tu najzwyklejsze namaczanie. Najlepiej zalać strączki wodą na całą noc, później odcedzić, dobrze przepłukać i wówczas ugotować. Jeśli jednak pochłania to za dużo czasu, wystarcza dokładnie opłukać strączki, a następnie umieścić je w garnku dodając 3 szklanki wody na każdą szklankę strączków. Wówczas doprowadzamy wodę do wrzenia, gotujemy 2-3 minuty, odcedzamy, dodajemy świeżą wodę i gotujemy. (7)

Masuj brzucha

Kiedy wystąpią u Ciebie bolesne wzdęcia, pomóc może masaż brzucha. Złóż dłonie w pięści i ułóż je na biodrach. Następnie przenieś je na brzuch i przesuwaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, powtarzając pięć razy. Następnie przesuń je pięciokrotnie w przeciwnym kierunku. Później przenieść pięści w kierunku pępka i powtórz całość raz jeszcze. Nacisk powinien być silny, ale nie bolesny. Jeśli odczuwasz duży ból, przerwij ćwiczenie.

Unikaj raczej alkoholi cukrowych

Gumy do żucia bez cukru, miętówki, desery i produkty light często wykorzystują alkohole cukrowe, takie jak ksylitol, sorbitol i mannitol. Dzięki nim można uzyskać słodki smak przy zmniejszeniu ilości kalorii. W teorii brzmi to wspaniale, ale jednym ze skutków ubocznych mogą być u niektórych wzdęcia. Wynika to z faktu, że ciało nie produkuje enzymów niezbędnych do strawienia tych związków, przez co trafiają prosto do jelit, gdzie się pożywką dla flory jelit. U niektórych może to powodować wzdęcia, gazy, a nawet mieć efekt przeczyszczający. (8)

uściski:)

Źródła: (1) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5350578/ (2) niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/gas-digestive-tract/symptoms-causes (3) kopernio.com/viewer?doi=10.1136/gutjnl-2012-303013&token=WzEzMjkwOTgsIjEwLjExMzYvZ3V0am5sLTIwMTItMzAzMDEzIl0.L-C9nm24orCqnnUZIfeuCjzkEOs (4) mindbodygreen.com/articles/health-benefits-of-ginger-x-uses-for-ginger-root-tea-and-extract (5) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016669/ (6) heritageihc.com/blog/chewing-your-food/ (7) beaninstitute.com/two-ways-to-soak-beans-to-reduce-gas/ (8) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5093271/

(Visited 5 516 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. anka 17 stycznia 2020 o 07:58

  mój małżonek żuje kęsy kilka razy i połyka w całości / je łapczywie :)!!/, na moje sugestie że powinien dłużej żuć mówi, że on „jedzenie rozciera i to wystarczy” Efekty są wiadome: wzdęty brzuch, niepotrzebnie obciążone jelita, gazy trudne „do wypuszczenia”……
  Najgorsze, że niestety nie mogę zmienić jego przyzwyczajeń !

 2. Akima 17 stycznia 2020 o 12:55

  Anka można zmienić małżonka ?

  1. anka 20 stycznia 2020 o 13:15

   jednak jakieś zalety ma ;P

 3. Figusia 19 stycznia 2020 o 15:34

  Emanuela, co miałaś na myśli pisząc strąki namoczyć? Świeże niełuskane strąki czy suszone w całości? Czy z ziarnami postępować tak samo, tzn namoczyć przed gotowaniem?

  1. Jarmush 19 stycznia 2020 o 15:55

   chodzi o ziarna, moczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum