logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
89 669 365
190 online
31 824 VIPy
Reklama

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Skorzystaj z psyllium husk, gdy chcesz się odchudzić i nie tylko

Czyli 7 sposobów na psyllium husk.

Psyllium husk (inaczej plantago psylium), czyli łupiny nasion babki płesznik, to roślina znana na całym świecie od wielu lat. Jest znakomitym źródłem błonnika, żelaza i wapnia. Co ciekawe, potrafi zwiększyć swoją objętość 50-krotnie po zmieszaniu z płynem.

Ze względu na doskonałą rozpuszczalność w wodzie, babka może wchłonąć płyn i stać się grubym, lepkim związkiem, odpornym na trawienie w jelicie cienkim.

Jej odporność na trawienie natomiast pomaga regulować wysoki poziom cholesterolu, trójglicerydów i cukru we krwi. Może również pomóc w utracie wagi oraz złagodzić biegunkę i zaparcia.

1. Babka płesznik pomaga przy zaparciach

Psyllium stosuje się między innymi jako środek przeczyszczający. W tej sytuacji zadanie babki płesznik polega na wiązaniu się z częściowo strawioną żywnością przechodzącą z żołądka do jelita cienkiego, co wpływa na zwiększenie masy stolca.

Dzieję się tak, ponieważ psylilum pomaga pochłaniać wodę do stolca w skutek czego ułatwia wypróżnianie.

Jedno z badań wykazało, że babka płesznik jest o wiele skuteczniejsza w kwestii kontroli wypróżnień i regulowania problemów z zaparciami.

Inne badanie dowiodło, że przyjmowanie 5g sproszkowanych nasion psyllium husk 2 razy na dobę, przez dwa tygodnie, znacząco zwiększyło zawartość i wagę wody w stolcach, a także całkowitą liczbę ruchów jelit u 170 osób z przewlekłym zaparciem!

Oznacza to, że stosowanie psyllium nawet w tak małych dawkach, może zagwarantować Ci regularność wypróżniania i brak dyskomfortu.


NOWOŚĆ! TU KUPISZ w 100% organiczne,
sproszkowane nasiona babki płesznik PSYLLIUM HUSK

2. Leczenie biegunki

Przy problemach z biegunką psyllium działa jak środek absorbujący wodę, który może zwiększyć grubość stolca i spowolnić jego przejście przez okrężnicę.

Według badania przeprowadzonego na 30 pacjentach chorych na raka i poddawanych radioterapii, psyllium znakomicie poradziło sobie u nich z biegunką.

W innym badaniu, które dotyczyło 8 osób borykających się z biegunką wywołaną laktulozą, babka płesznik zwiększyła czas opróżniania żołądka z 69 do 87 minut. Oznacza to, że zmniejszyła się ilość ruchów jelit.

Dawka zastosowana w badaniu wynosiła 3,5g trzy razy na dobę.

3. Obniża poziom cukru we krwi

Wykazano, że suplementacja psyllium kontroluje reakcję glikemiczną, a także wyrzut insuliny do krwi. W badaniu uczestniczyło 56-ciu chorych na cukrzycę, którzy przyjmowali 5,1g babki dwa razy na dobę przez 8 tygodni.

Psyllium obniżyło dzienne stężenie poziomu cukru u chorych na cukrzycę typu 1 o 11%! Natomiast u osób z cukrzycą typu 2 wyższa dawka – bo 5g trzy razy na dobę spożywana przez 6 tygodni spowodowała obniżenie poziomu cukru we krwi, w ciągu pierwszych dwóch tygodni o 29%!

Jak to się dzieje? Babka płesznik spowalnia trawienie pokarmu, dzięki czemu może wpływać na regulację poziomu cukru we krwi.

Dzienna dawka (od 9 gram) może sprzyjać obniżeniu poziomu cukru we krwi, ponieważ potrafi spowolnić trawienie pokarmu. Zaleca się przyjmować babkę razem z jedzeniem – wtedy ma wpływ na obniżenie poziomu cukru.

fitness, pepsieliot, this is bio

4. Pomaga w utracie wagi i wzmacnia uczucie sytości

Obrazując działanie babki odwołam się do Twojej wyobraźni. Odrobina proszku wpuszczona do Twojego żołądka pod wpływem wody niesamowicie zwiększa swoją objętość. Zupełnie tak, jakbyś podlała gąbkę, która nagle wypełniła po brzegi Twoje jelita.

Jest to niesamowicie skuteczna metoda zapewnienia sobie długotrwałego uczucia sytości.

Jeśli drastycznie zmniejszałaś kiedykolwiek objętość jedzenia w celu utraty wagi to wiesz jak ciężko przezwyciężyć głód. Uczucie „ssącego” głodu jest czasem nie do wytrzymania.

Uważam, że psyllium świetnie nadaję się do kontrolowania apetytu – świadczą o tym również badania.

W jednym z eksperymentów naukowych 12 uczestników otrzymało 10,8g babki tuż przed posiłkiem. U każdego z badanych doszło do opóźnienia opróżniania i wydłużenia odczucia sytości do 6 godzin po spożyciu suplementu!

Kolejne badanie polegało na dostarczeniu 20g babki na trzy godziny przed posiłkiem i drugiej dawki równej 20g zaraz przed posiłkiem. Wyniki wykazały zwiększenie uczucia „pełnego brzucha” w godzinę po posiłku i zmniejszenie całkowitego spożycia tłuszczu w ciągu dnia, w porównaniu z grupą kontrolną placebo.

Ponadto inne badanie dowiodło, że suplementacja babki płesznik solo powoduje znaczne zmniejszenie masy ciała i procentu tkanki tłuszczowej.

Sprawa wydaję się prosta. Kiedy nie jesteś głodna, rzadziej sięgasz po jedzenie – w efekcie zjadasz mniej kalorii i chudniesz.

5. Może obniżyć poziom cholesterolu

Plantago psyllium wiąże się z kwasami tłuszczu i żółci, co sprzyja ich wydalaniu z organizmu.

W procesie zastępowania tych utraconych kwasów żółciowych w wątrobie używa się cholesterolu, aby produkować ich więcej. W efekcie poziom cholesterolu we krwi spada.

20 osób otrzymywało 15g babki przed 40 dni. Badanie wykazało zwiększenie syntezy kwasu żółciowego i obniżenie stosunku poziomu cholesterolu LDL (szkodliwego cholesterolu) i HDL.

W innym badaniu przy porcji 6g dziennie przez 6 tygodni, 47 osób doświadczyło obniżenia poziomu cholesterolu LDL o 6%.

Dzięki Psyllium, możesz również pozytywnie wpłynąć na poziom cholesterolu HDL

Na przykład, przyjmowanie 5,1g dwa razy na dobę przez osiem tygodni spowodowało obniżenie całkowitego cholesterolu LDL, a także zwiększenie stężenia HDL u 49 pacjentów z cukrzycą typu 2.

6. Psyllium husk dobra na serce

Rozpuszczona w wodzie porcja psyllium pomoże Ci obniżyć poziom trójglicerydów, ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia chorób serca.

5g trzy razy na dobę przez 6 tygodni pomogło badanym obniżyć poziom trójglicerydów o 26%.
Fakt ten dotyczy także osób chorych na cukrzycę typu 2.

U badanych dotkniętych otyłością 7g dawki psyllium potrafiło zmniejszyć ciśnienie krwi o 7%.

U 36 wysokociśnieniowców ciśnienie zmniejszyło się o 5,9 mm/Hg przy dawce 12g dziennie.

7. Działanie prebiotyczne

Prebiotyki są niestrawionymi związkami, które odżywiają bakterie jelitowe i pomagają im rosnąć. Uważa się, że Psyllium ma działanie prebiotyczne.

Chociaż psyllium jest nieco odporna na fermentację, niewielka część włókien psyllium może być fermentowana przez bakterie jelitowe. Ta fermentacja może wytwarzać krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które są powiązane z licznymi korzyściami dla zdrowia.

Warto dodać, że babka płesznik wolno fermentuje, w związku z czym nie powoduje gazów i dyskomfortu trawiennego.

Połączenie psyllium i prebiotyków wydaje się szczególnie skuteczne w leczeniu wrzodziejącego zapalenia okrężnicy i choroby Crochna.

A tu przypominam Ci 5 dniową kurację oczyszczania jelit z Candidy, o czym pisała niedawno Pepsi

Źródła: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Cześć!

(Visited 8 438 times, 1 visits today)
Radek-Sojka Radek Sojka - zwolennik zdrowego stylu życia, sportowiec zgłębiający wiedzę z zakresu diety klinicznej, kulturystyki oraz mechaniki ćwiczeń. Twój pomocnik w osiągnięciu umięśnionej/wymarzonej sylwetki.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Gonzo 16 października 2017 o 20:21

  Mi ona bardzo smakuje (może mam coś nie tak z kubkami smakowymi ;). Dobry zamiennik jajka.

 2. Ochkarol 17 października 2017 o 08:24

  A dla mnie w ogóle nie ma smaku. Mam pytanie bo w sklepach można znaleźć też otręby babki jajowatej. Czy ma podobne właściwosci?

  1. Kats 18 października 2017 o 22:40

   Właśnie też miałam pytać jak bardzo różnią się babka płesznik od babki jajowatej (prócz koloru 😉 ).

 3. Ula 22 października 2017 o 14:05

  cześć Radek
  Chciałabym się Ciebie poradzić w pewnej sprawie. Mam 55 lat przez całe życie uprawiałam rózne sporty i zdrowo się odżywiałam. Obecnie od paru lat codziennie rano biegam ( 1 dzień w tygodniu regeneracja) około godziny w wolnym tempie, wieczorem chodzę z kijami ponad godzinę, jeżdżę na rowerze dość dużo , chodzę na basen.Moją zmorą zrobiły się grube łydki, są umięsnione ale ostatnio zwiększyły swoją objętość o 2 cm i przy mojej powiedzmy ok sylwetce (172 cm 64kg) wyglądają okropnie. Co zrobić aby łydki nie rosły a wręcz trochę schudły?
  Drugie pytanie dotyczy ćwiczeń na brzuch tzw 6 wejdera czy przy 1,2 i 6 ćwiczeniu mogę trzymać w ręku cięzarki aby przy okazji ćwiczyć ręce i nie zrobić sobie krzywdy? Dzięki z góry za odpowiedż.

 4. Owoxuś 16 listopada 2018 o 11:16

  Pepsi, a mam takie pytanie czym różnią się nasiona od luskanej? Jakie lepiej używać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *