Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
208 362 929
91 online
32 979 VIPy

Skurcze nóg. Co musisz o nich wiedzieć i kiedy powinny Cię niepokoić?

Skurcze i rozkurcze mięśni to właściwie ich prawidłowa, fizjologiczna czynność, dzięki której możliwy jest ruch. Wykonujemy ją praktycznie cały czas, najczęściej zupełnie bezwiednie. Inaczej jest w przypadku kurczu – nieintencjonalnego i nagłego skrócenia mięśnia, któremu najczęściej towarzyszy ból i odczuwalne napięcie. Kurcze najczęściej nazywane są skurczami i w zasadzie nie jest to błędem: kurcze stanowią jeden z rodzajów skurczy, mimo że znacznie bardziej nieprzyjemny niż te, dzięki którym możemy się poruszać. 1

Czy każdy skurcz to powód do obaw?

Skurcze mogą zdarzyć się każdemu, zarówno kanapowemu ziemniakowi jak i atletce. Większość skurczy nie stanowi jednak, całe szczęście, powodu do obaw. Dopóki oczywiście nie zaczną pojawiać się regularnie albo z dużą częstotliwością.

Potencjalnym powodem występowania skurczy może być odwodnienie, powszechne szczególnie u osób uprawiających sport i pracujących w wysokich temperaturach. Kurcze wynikają często również z zachwiania równowagi elektrolitowej lub błędnej komunikacji między nerwami powodującymi kurczenie się mięśni a tymi, które odpowiadają za ich rozkurczanie. Nie bez znaczenia pozostają też niedobory i zażywane leki.1

Kiedy budzi Cię skurcz

Śnisz piękny sen zwinięta w kulkę, a chwilę później z objęć Morfeusza wyrywa Ci ból, który sprawia, że napina się nie tylko łydka, ale właściwie całe ciało? Nie jesteś sama. Nocne skurcze to najczęstszy rodzaj skurczy pojawiający się bez względu na wiek i płeć. Najczęściej nie jest objawem poważnego problemu zdrowotnego, szczególnie jeśli nie pojawia się często.2

Tego typu skurcze mogą wynikać ze stojącej pracy, siedzącego trybu życia, odwodnienia i ciąży. Czasem winna jest pozycja, w jakiej się śpi.

Pomóc może odpowiednie nawadnianie się w ciągu dnia, noszenie wygodnych, dobrze dopasowanych do stopy butów, rozciąganie przed snem oraz uzupełnianie niedoborów dobrym preparatem multiwitaminowym. Jeśli skurcze zdarzają się często warto włączyć do diety magnez, a przed snem stosować kąpiele magnezowe lub smarować łydki oliwą magnezową.

Skurcze okołotreningowe

To zdarza się szczególnie osobom, które niedawno zaczęły być aktywne fizycznie albo gwałtownie przeforsowały się treningiem zdecydowanie wykraczającym poza ich możliwości. Wówczas skurcze wynikać mogą z niedostatecznego rozciągnięcia, odwodnienia i zaburzenia równowagi elektrolitowej organizmu. 3

Zwalczanie skurczy zacznij od nawodnienia. Jeśli tego nie zrobisz komunikacja między nerwami, które rozluźniają i napinają mięśnie, może być zaburzona. Nawadniaj się także przed ćwiczeniami.

Kiedy odwiedzić lekarza?

Skurcze mogą towarzyszyć cukrzycy, płaskostopiu, złemu krążeniu, zaburzeniom neurologicznym lub nerwowo-mięśniowym. Mogą również być wywołane przez niektóre leki, w tym te regulujące ciśnienie krwi, leki moczopędne i beta2-mimetyki.

Zazwyczaj zmniejszają się w procesie leczenia lub zarządzania objawami choroby.

Tromboza

Niektóre skurcze mogą być objawem problemów zdrowotnych poważniejszych niż odwodnienie i niedobory. Są one na przykład jednym z symptomów trombozy, czyli zakrzepicy żył głębokich. To stan chorobowy polegający na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich, najczęściej nóg.

W przebiegu trombozy oprócz skurczy, najczęściej pojawiających się w okolicach łydek, występuje również opuchlizna nogi, stopy i kolana oraz silne bóle nogi. Jeden z obszarów nogi może być także cieplejszy od jej pozostałej części. Skóra w tym miejscu może być blada lub zaczerwieniona. Jeśli widzisz u siebie te objawy, warto natychmiast skontaktować się ze specjalistą.

uściski:)

Źródła: today.com/health/what-your-leg-pain-really-means-when-it-s-time-t100778
1 mayoclinic.org/diseases-conditions/muscle-cramp/symptoms-causes/syc-20350820
2 my.clevelandclinic.org/health/diseases/14170-leg-cramps-at-night
3 bupa.co.uk/health-information/exercise-fitness/exercise-muscle-cramps

(Visited 2 931 times, 2 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. Anna r 25 lutego 2020 o 17:47

    Pepsi juz pisałam ale niestety nie dowiedziałam sie co sadzisz na temat suplementu …, dlatego pisze raz jeszcze….

    1. Jarmush 25 lutego 2020 o 18:23

      nie znam

  2. Me and myself 25 lutego 2020 o 22:51

    Pepsi powiedz mi, czy od razu czułaś ze bieganie to jest to, po jakim czasie odczułaś różnice w samopoczuciu?

    1. Jarmush 26 lutego 2020 o 06:05

      po 3 miesiącach całkowicie przestałam się bać, np spałam absolutnie sama w ciemnym ogromnym domu na dużej działce, czyli z dala od sąsiadów, na parterze, z otwartym na oścież oknem. To było tak dla mnie niewyobrażalne jeszcze 3 miesiące wcześniej, jak spotkanie różowego jednorożca. Wtedy zrozumiałam że jestem innym człowiekiem.

  3. Anggie 26 lutego 2020 o 13:33

    A na żylaki co moze pomoc? Zaczynają coraz bardziej boleć…

    1. Jarmush 26 lutego 2020 o 15:26

      Bierzesz K2? Jaki masz poziom 25(OH)D?

    2. Agnieszka 27 lutego 2020 o 13:04

      Dużo zielonek, dobre są kiełki i szejki oraz suplementacja witaminą E w dawce min. 1200 mg dziennie.

  4. Edyta 22 października 2020 o 17:26

    Szanowne Państwo, co może być przyczyną nieustannych skurczy mięśni na całym ciele przy prawidłowym stężeniu wpania, magnezu i potasu.
    Stwierdzone pasożyty w biorezonansie: przywry i glista. Obciążenia: ołów i arsen. Zakwaszony organizm, podwyższony poziom cukru we krwi. Niedobory: cynk, selen, miedź, wit.B3, C,E, lizyna, biotyna, kolagen. Program naprawczy wprowadzony.
    Dziękuje serdecznie za odpowiedź!!

    1. Jarmush 22 października 2020 o 17:57

      Tężyczka utajona wykluczona? Oczywiście takie braki i pasożyty, a nade wszystko zapchany układ limfatyczny zakwaszeniem ciała, to wszystko musi się jakoś ujawniać

    2. Jarmush 22 października 2020 o 17:57

      Tężyczka utajona wykluczona? Oczywiście takie braki i pasożyty, a nade wszystko zapchany układ limfatyczny zakwaszeniem ciała, to wszystko musi się jakoś ujawniać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum