logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
93 132 507
283 online
32 331 VIPy
Reklama

MOC ZIELONEGO
4GREENS This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Twoje jedzenie czy Twój narkotyk? Dlaczego nie możesz przestać?

Jeśli zdarzyło Ci się zajadać przetworzoną, śmieciową żywnością, wiesz jak trudno przestać. I to przestać nie tylko w dłuższej perspektywie, ale oderwać się od paczki chipsów czy opakowania ciastek. I nie bez powodu.

Naukowcy uważają, że śmieciowa żywność jest równie uzależniająca co kokaina!

Wiemy, że spożywanie smacznych (czyli: o wysokiej zawartości cukru, wysokotłuszczowych) produktów żywnościowych w odpowiedzi na stres może aktywować system nagrody w mózgu poprzez układ opioidowy, dopaminowy i endokanabinoidowy. Tak jest. To te same układy, które odpowiadają za Twoje samopoczucie po spożyciu marihuany, morfiny, czy kokainy. Zasadniczo oznacza to, że gdy jesz pączka wpływasz bezpośrednio na te systemy, co sprawia, że czujesz się dobrze i aktywuje część Twojego mózgu, zwana układem limbicznym, która wpływa na instynkt i nastrój, a także sposób w jaki odczuwasz strach, przyjemność i gniew.

W rezultacie wzmacniasz wzór zachowania, który mówi: „musisz jeść, aby móc poczuć się lepiej”. A kiedy to robisz, redukuje lub stępia się system aktywacji stresu, co rzeczywiście sprawia, że czujesz się w danym momencie lepiej. Innymi słowy, używasz „pysznych”, uzależniających pokarmów aby samoregulować swój system aktywacji stresu, który obejmuje nadnercza i hormon stresu – kortyzol. A to dopiero początek historii!

Ostatnio dowiedziono, że rezygnacja ze słodyczy może powodować zespół odstawienny dokładnie taki jak odstawienie papierosów, alkoholu i narkotyków

Na potrzeby badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Michigan, naukowcy przebadali 231 osób zmagających się z rezygnacją z przetworzonej żywności. Według formularzy uczestników badania po redukcji żywności takiej jak pizza, frytki i wyroby cukiernicze, czuli się oni smutni, zmęczeni i nerwowi. Oczywiście odczuwali oni także zwiększoną chęć ich spożycia. Najbardziej intensywne symptomy, tak jak w przypadku odstawienia narkotyków, trwały do 5 dni.

Rezultaty nie są zaskoczeniem zważywszy na to jak wiele badań w tym zakresie przeprowadzono. To jednak świetna przypominajka dotycząca tego jak trudno jest zrezygnować z tego typu żywności i jaki wpływ na organizm ona wywiera.

Reklama

Tu znajdziesz organiczną, sproszkowaną zieloną kawę GREEN COFFEE This is BIO® pełną polifenoli, czyli super antyoksydantów. Jest tam również kwas chlorogenowy, czyli antyoksydant o właściwościach bakteriobójczych i przeciwwirusowych. Dlaczego akurat on miałby odchudzać? To proste, kwas chlorogenowy w ciele obniży ilość cukru wchłanianego w przewodzie pokarmowym. Awatar jest przez to zmuszony do uwalniania zapasów zgromadzonych wcześniej, by nie było niedoborów. No i jak to w kawie, mamy zawsze pewną ilość kofeiny, która chcąc nie chcąc przyspiesza metabolizm.


Holistyczna psychiatra, Ellen Vora, kwituje to w ten sposób:

„Objadanie się cukrem i uzależniającą żywnością generalnie, jest kulturowo tolerowanym, wywołanym przez kompanie spożywcze uzależnieniem. Na poziomie neurobiologicznym, dla ośrodka nagrody cukier zdaje się działać równie intensywnie co kokaina.”

Nie chodzi tu tylko o chętkę na słodkie czy słone przekąski. To uzależnienie jest zakorzenione znacznie głębiej, ma miejsce już w mózgu, który wciąż woła o więcej.

Jak to działa?

Zupełnie jak wspomniałam na początku tekstu. Tłumacząc najprościej: wywołane wyższym spożyciem cukru skoki dopaminy, jeśli występują wystarczająco często, mogą prowadzić do niedoboru dopaminy w mózgu – co oznacza, że gdy nie jesz cukru, wciąż masz na niego ochotę. To może wiązać się z większym rozdrażnieniem, zamgleniem umysłu, huśtawką nastrojów i obniżonym nastrojem.

Sprawia to, że trudno jest przejść przez detoks cukrowy czy odstawianie słonych przekąsek lub jakiejkolwiek innej przetworzonej żywności.

Nawet jeśli uda Ci się ograniczyć jej ilość (to świetny pierwszy krok!), wciąż może zdarzyć Ci się okresowe wciągnięcie całej tabliczki czekolady na raz lub zapchanie się paczką chipsów w towarzystwie filmu. Z tego powodu, tak jak przy odstawianiu jakichkolwiek innych substancji odurzających, tak istotnym jest oczyszczenie organizmu.

Jaki detoks będzie najlepszy?

Codzienna kuracja 4 szklanek, że po raz kolejny pozwolę sobie napomknąć o tym cudzie dietetycznym. Kuracja 4 szklanek obok oczyszczania ciała jednocześnie jest formą codziennego nawodnienia, odżywia i ma silne właściwości przeciwzapalne.

Stosuj ją codziennie rano, zupełnie jak mycie zębów czy twarzy i pozwól mocy zawartych w niej naturalnych substancji oczyścić Twoje ciało i wspomóc cukrowo-fastfoodowy detoks.

uściski:)

Źródła:
healthline.com/nutrition/10-similarities-between-junk-foods-and-drugs
dailymail.co.uk/health/article-6303219/Junk-food-addictive-DRUGS-study-finds.html
forbes.com/sites/quora/2016/10/13/studies-show-that-some-foods-may-be-as-addictive-as-heroin-and-cocaine/#567c7ca75611
healthline.com/health-news/quitting-junk-food-produces-similar-withdrawals-as-drug-addiction

(Visited 3 042 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. Asia 3 kwietnia 2019 o 16:22

  Czyli kawa przed 4 szklankami odpada? Uzaleznienie od kawy jest u mnie silniejsze niz od slodyczy. Pije czarna.

  1. Pepsi Eliot 3 kwietnia 2019 o 16:58

   pij organiczną bez kofeiny

 2. Monika 3 kwietnia 2019 o 19:01

  Te 4 szklanki to trzeba wypić jedna po drugiej? Czy jakieś wieksze odstępy czasu? Pozdrawiam.

  1. Pepsi Eliot 3 kwietnia 2019 o 23:01

   jedna po drugiej, ale jeśli można to nie spiesząc się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *