Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 972 401
37 online
39 004 VIPy

Spirulina, remedium na refluks i problemy trawienne

Kwas żołądkowy jest niezbędny do prawidłowego trawienia. Jego nadmiar w żołądku może jednak spowodować refluks. Ten wiąże się z nieprzyjemnymi, bolesnymi symptomami takimi jak uczucie pieczenia w żołądku i przełyku, wzdęcie, suchy kaszel, świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. Czym jest refluks i skąd się bierze? Tego dowiesz się za chwilę. Refluks żołądkowo-przełykowy występuje kiedy treść żołądkowa cofa się do przełyku. Może to wywołać zgagę, pieczenie za mostkiem i inne nieprzyjemne objawy. Najczęściej występuje w krótkim czasie po posiłku, czasem w trakcie snu. Przejmować należy się kiedy symptomy pojawiają się 2-3 razy w tygodniu lub częściej.1

Jakie są skutki refluksu?

Stan zapalny układu oddechowego

Nawet niewielka ilość kwasu, która dostanie się do górnych dróg oddechowych, może wywołać nieprzyjemne objawy. Suchość i ból gardła, pieczenie, nieżyt nosa, zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc to tylko niektóre z nieprzyjemności związanych z refluksem. Jednym z symptomów tego stanu jest częsty kaszel: naukowcy wykazali powiązanie pomiędzy refluksem a astmą. Dodatkowo osoby cierpiące na refluks mogą cierpieć na erozję zębów i zapalenie ucha.

Zwężenie przełyku

Kolejnym powikłaniem refluksu kwasowego jest zapalenie przełyku, które prowadzi do zwężenia przełyku. Jeśli kwas żołądkowy jest często wlewany do przełyku, przełyk jest podrażniony i powstaje stan zapalny.

Przełyk Barretta

Jedną z najpoważniejszych komplikacji przy refluksie jest przełyk Barretta. To kondycja zdrowotna, w której w błonie śluzowej dolnej części przełyku pojawiają się ogniska metaplazji jelitowej. Przypadłość sprawia, że komórki wyściełające przełyk od środka (nabłonek wielowarstwowy płaski) w normalnych warunkach, zostają przekształcone w komórki, które nie występują normalnie w dolnym odcinku przełyku (nabłonek walcowaty). Przełyk Barretta może prowadzić nawet do choroby nowotworowej.

Nowotwór przełyku

Jedną z mniej przyjemnych, ale szczęśliwie nie tak powszechnych, komplikacji przy refluksie jest nowotwór przełyku, szczególnie częsty u osób powyżej 50 roku życia.

Jakie są najczęstsze przyczyny refluksu?

Stres

Refluks często jest wywołany przez chroniczny stres. Mechanizm ten wynika z faktu, że w stresie ciało produkuje więcej kortyzolu. Kortyzol natomiast zwiększa ilość kwasu w żołądku oraz siłę skurczu żołądka, popychając kwas żołądkowy do przełyku. Stres powoduje wrażliwość dolnego odcinka przełyku, co przyczynia się do cofania kwasu żołądkowego do przełyku, powodując ból i nudności.

Wrzody żołądka

Żołądek ma za zadanie trawienie pokarmu. Kiedy pojawią się w nim wrzody, oddziałują one na trawienie spowalniając je, zwiększając nacisk na zwieracz przełyku i podnosząc kwas żołądkowy do przełyku.

Niezdrowe nawyki żywieniowe

Jedzenie zbyt dużo, jedzenie fast-foodów i słodyczy, dieta bogata w cukier, białą mąkę i przetworzone produkty, to nawyki, które mogą przyczynić się nie tylko do przyrostu wagi i pogorszenia stanu zdrowia, ale także do refluksu.

Wrodzone czynniki

Refluks może być spowodowany przez czynniki wrodzone i inne choroby takie jak słaby dolny zwieracz przełyku, zapalenie błony śluzowej żołądka lub przepuklina przeponowa.

Nadwaga, otyłość i ciąża

Osoby z nadwagą i otyłe mają większe szanse na doświadczenie refluksu, ponieważ masa ciała kładzie nacisk na żołądek i dolny zwieracz przełyku. Na tej samej zasadzie czynnikiem wywołującym refluks może być też ciąża.

Refluks. Jakich symptomów się spodziewać?

Odbijanie

W trakcie trawienia produkowane są gazy, które w przypadku gdy przełyk jest rozszerzony wychodzą przez usta. Odbijanie to jeden z pierwszych objawów refluksu.

Zgaga

Zgaga jest zjawiskiem, w którym kwas w żołądku przedostaje się do przełyku i ust wywołując pieczenie i kwaśny posmak w ustach.

Mdłości i wymioty

Kiedy refluks się pogarsza, gazy i niestrawione resztki cofają się do przełyku mogąc powodować nudności i wymioty.

Ból klatki piersiowej

Ból klatki piersiowej może być manifestacją wielu chorób, w tym choroby sercowo-naczyniowej, zapalenia oskrzeli i refluksu. W przebiegu każdej z nich ból będzie objawiał się zupełnie inaczej. U osób cierpiących na refluks będzie to ból rozlewający się po klatce piersiowej, spowodowany tym, że kwas żołądkowy dostaje się do przełyku, stymulując włókna nerwowe na powierzchni przełyku.

Chrypa i ból gardła

Kiedy kwas cofa się do przełyku, powoduje zapalenie krtani i ból gardła. Diagności często mylą symptomy z chorobami układu oddechowego. To niebezpieczne, ponieważ złe leczenie sprawia, że ta dolegliwość z czasem zmienia się w astmę.

Wydzielanie dużej ilości śliny

Kiedy pojawi się refluks, ciało wydziela dużo śliny aby zneutralizować kwas.

Problemy z przełykaniem

Kiedy refluks występuje często, przełyk jest podrażniony, powodując problemy z przełykaniem.

Spirulina na refluks

Spirulina jest niebieskozieloną algą, która jest niesamowicie zdrowa, ale niestety często pomijana i niedoceniana tak bardzo, jak jej kuzynka chlorella. Ta doskonała alga jest rośliną słodkowodną, która obecnie jest jednym z najbardziej przebadanych, obok chlorelli, superfoodsów.

Spirulina słynie ze swojego intensywnego smaku i jeszcze bardziej potężnego profilu odżywczego. Rośnie na całym świecie od Meksyku, aż po Afrykę! Składa się z białek i niezbędnych aminokwasów. Jest bogata w witaminy, karotenoidy, minerały i antyoksydanty.

Ma także pełno substancji odżywczych takich jak kompleks witamin z grupy B, beta-karoten, witamina E, mangan, cynk, żelazo, selen, miedź i niezbędne kwasy tłuszczowe. Tak jak rośliny, ze względu na bogactwo chlorofilu, może pobierać energię z promieni słonecznych. Wierzy się, że to najbardziej wiekowa roślina na świecie.2

Dlaczego spirulina pomaga zwalczać refluks?

Jedną z najgorszych rzeczy jakie mogą przytrafić się Twojemu ciału, prowadząc do skutków ubocznych takich jak refluks, jest brak równowagi kwasowo-zasadowej. W jej utrzymaniu pomoże Ci spirulina.

Przy okazji jest ona genialnym remedium na skutki uboczne refluksu, w tym zgagę, niestrawność i mdłości.3

Nie bez znaczenia jest też zawarty w spirulinie chlorofil. Ten zielony barwnik w roślinach zawiera wiele ważnych składników odżywczych i jest silnie uzdrawiającym balsamem dla wyściółki jelit i błony śluzowej żołądka. Cały przełyk jest również balsamowany tą algą, zmniejszając objawy zgagi.

Z tego powodu warto włączyć do diety koktajl ze spiruliny, albo po prostu stosować ją w ramach codziennego oczyszczania typu 4 szklanek.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

 1. healthline.com/health/gerd
 2. medicalnewstoday.com/articles/324027
 3. blog.febico.com/natural-remedies-for-heartburn/

(Visited 5 406 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Gośka 8 września 2020 o 07:58

  Hej Pepsi, mam refluks już ponad 20lat , właściwie on mi nie przeszkadzał za bardzo , nie brałam nigdy tak zwanych lekarstw od Doctorem, ale teraz boli mnie gardło od 2 lat przy przełykaniu i ucho często więc boję się konsekwencji szczególnie przełyku Barreta itd . W jakiej dawce mam brać spiruline? Czy brać też Sacharomyces Boulardii? Mam bardzo wypięty brzuch po jedzeniu nawet po piciu wody.

  1. avatar Jarmush 8 września 2020 o 08:16

   Weź jedno opakowanie SBoulardi G&G https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html i zobaczymy, jak to IBSS powinnaś już zobaczyć ulgę. Miewasz rozwolnienia? Spiruliny 10 tabletek This is BIO (5 gramów) trochę przed jedzeniem, możesz podzielić na 2 kupki, i brać jedną przed śniadaniem, a drugą przed lanczem.
   Rozważ rozpoczynanie dnia od moich 4 szklanek. Wtedy spirulina, lub 4 Greens (ze spiruliną, chlorellą i trawami) idzie do 4 szklanki.

   1. avatar Sonia 8 września 2020 o 20:33

    Można brać jednocześnie spiruline i chrollelle ?. Chlorellę używam od kilku lat This is Bio…6 tabletek rano na czczo. Do tego można jeszcze dołożyć spirulinę ??

    1. avatar Jarmush 9 września 2020 o 07:20

     Oczywiście, też This is BIO :D, mamy nawet taki produkt 4 Greens, obie algi i obie trawy. A może skusiłabyś się na codzienne 4 szklanki?

   2. avatar Gośka 10 września 2020 o 08:38

    Rozwolnień nie mam. Brałam 4 szklanek na wiosnę. Teraz do tego wrócę. Czy brać czwarta szklankę i do tego spirline w tabletce 2 razy dzienne czy to za dużo? I czy pic ocet na zakwaszenie żołądka równocześnie z Saccharomyces Boulardi? Test Sody wyszedl ze niedokwasota. Usciski

    1. avatar Jarmush 10 września 2020 o 12:46

     spirulina to pokarm, ale super pokarm, czyli bardzo skondensowany w dobro, więc w ramach profilaktyki mozesz, ale nie musisz, śmiało można poprzestać na 4 szklance z algami.

 2. avatar Anemonne 8 września 2020 o 20:52

  A jak to jest ze spiruliną i chlorellą rzeczywiście jednej z nich nie powinno się brać obok innych witamin bo wchłaniania lub neutralizuje je? Czy można je przyjmować zamiennie? Czy jest między nimi jakaś znacząca różnica w działaniu?
  Owocek?

  1. avatar Jarmush 9 września 2020 o 07:19

   algi to pokarm, tylko w przypadku dużych chelatacji unikać łączenia z antyoksydantami, ale na codzień można brać algi przed śniadaniem, a do śniadania i po witaminy <3

 3. avatar Asienkaaa 11 września 2020 o 11:40

  Pepsi a ja od niedzieli dodałam sobie trzecia szklankę z 4greens (z magnezem coś nie zagrało i musiałam z niej szklanki zrezygnować za to cytrynian łykami na noc w tabletkach) i w środę zaczęły się działać dziwne rzeczy, przelewanie w brzuchu, odczucie pieczenia czy raczej takiego zimna w jelitach mega trudno to opisać, trochę rozwolnienia, ból głowy, mdłości.. odstawiłam 4Greens póki co, nie biorę drugi dzień i objawy wciąż są, pomocy! Dodam że w środę to już wzięłam pół łyżeczki może przesadziłam… Jednoczesnie brałam G&F jedna tabletke do śniadania.

  1. avatar Jarmush 11 września 2020 o 14:28

   ewidentnie źle reagujesz na algi, bo raczej nie na trawy. Trzeba odstawić 4 G na 2 miesiące i wrócić z mikrodawką, jeśli się powtórzy oznacza, że jesteś wśród tych, którzy źle tolerują algi, to niestety nie jest takie rzadkie <3

 4. avatar Joana 14 września 2020 o 21:12

  Pepsi a jak z refluksem u niemowlaka(4mieś ma) podchodzacym kwasem do gardła?
  Jest na mleku modyfikowanym.

  1. avatar Jarmush 15 września 2020 o 04:10
 5. avatar Goska 27 września 2020 o 10:33

  Pepsi , czy sok ze swiezej kapusty leczy refluks ? (mam krtaniowo – gardlowy LPR). Jesli tak to jak go stosowac?

   1. avatar Goska 27 września 2020 o 17:30

    Pepsi , ja nie mam wrzodów tylko refluks. Czy stosuje sie te same kuracje na refluks co na wrzody?

    1. avatar Jarmush 27 września 2020 o 19:20

     refluks ma swój powód, jaki? refluks żółciowy, przepuklina, helicobacter, stresy, nieprawidłowa postawa po jedzeniu, jaki?

     1. avatar Goska 28 września 2020 o 14:31

      przypuszczalnie za wyjątkiem przepukliny to wszystkie te powody. Z helicobacterem walczylam od marca za pomocą oleju z czarnuszki oraz lukrecji i kurkumy. Jest duzo lepiej i nie wiem co moge jeszcze zrobic w temacie helicobactera. Ale czuje olbrzymią suchosc w ustach i pragnienie i leciutko podraznione gardlo oraz ciezar w brzuchu po jedzeniu. To wszystko. Mysle ze to refluks krtaniowo gardlowy. Co mam robic?

     2. avatar Jarmush 28 września 2020 o 18:00

      właśnie Ci wkleiłam artykuł, a Ty uważałaś, ze to nie dla Ciebie https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/10331/kuracja-marchewka-i-5-innych-prostych-metod-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka.html te metody można spróbować

 6. avatar Goska 29 września 2020 o 05:59

  Pepsi kochana ja już na wiosnę zrobiłam te wskazania z artykułu https://kuracja-marchewka-i-5-innych-prostych-metod-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka.html ze względu na helikobaktera i jest znacznie lepiej. Natomiast nie ma w tym artykule słowa o refluksie dlatego pytałam o refluks, a †y na mnie „krzyczysz”.

  1. avatar Jarmush 29 września 2020 o 17:44

   ja nigdy nie krzyczę, ale refluks jest skutkiem, usuwając przyczynę usuwasz skutek <3

   1. avatar Goska 1 października 2020 o 08:57

    Czy to znaczy, że skoro po tych kuracjach jest teraz dobrze, nie mam już bólu itp. to nie ma już helikobaktera i nie muszę brać antybiotyków?

    1. avatar Jarmush 1 października 2020 o 18:08

     Może tak być, układ trawienny zaraz daje się we znaki

    2. avatar nikod 19 listopada 2020 o 17:22

     Heliko dobiłem po niedokońca udanej terapii antybiotykami olejkiem czarnuszki, dokładałem też Oregasept H97, 4 kropelki na szklankę kefiru lub maślanki, raz dziennie przez 5 do 6 dni. Warunek przy orega by nie było nadżerek.

 7. avatar Paulina Kamińska 28 października 2020 o 07:05

  Hej Pepsi, na gastroskopii wyszła mi i przepuklina roztworu przesyłowego i refluks żółciowy. Gastrolog stwierdził, ze nie umieram, będę żyła bo „nie jestem chora, ale mam dolegliwości i te dolegliwości już będę zawsze miała”… Przepisana cała lista leków w tym dużo IPP. Stwierdziłam ze nie będę się tym truła i zrobiłam domowy test szklanki na zakwaszenie. Nie odbiło mi się w ogóle, czyli tragedia jednym słowem. Z racji ze miałam Betaine HCL z pepsyna zaczęłam stosować, najpierw od małych dawek. Poprawę zauważyłam praktycznie od razu, zniknęło uczucie pełności i ciężkości na żołądku oraz nieprzyjemny gorzki posmak w ustach. Jednak wydaje mi się, ze przepuklina daje o sobie znać. Objawy mam takie, jak leżę, szczególnie na wieczor i rano mam dosyć silne „kołatania serca”, jestem pewna ze to od żołądka, który przez przepuklinę naciska na nerw błędny(?) i stad takie uczucie. Czasami to jest takie silne ze nie mogę usnąć. Od roku już prowadzę dietę, najpierw była antycandidowa, z tym już raczej nie mam problemu ale i tak odstawiony cukier, pszenica, drożdże, gluten bardzo ograniczony a z laktoza to jem jogurty naturalne ale nie widzę po nich żadnych dolegliwości. Ogólnie staram się zdrowo odżywiać, jeść mniejsze posiłki a częściej, nie jem na noc. Masz może jakieś pomysły jakby na to zaradzić? Bo myśle tez o operacji, ale na to jeszcze się nie chce decydować. Pomóż plis:(

 8. avatar Paulina Kamińska 28 października 2020 o 07:08

  Hej Pepsi, na gastroskopii wyszła mi i przepuklina roztworu przesyłowego i refluks żółciowy. Gastrolog stwierdził, ze nie umieram, będę żyła bo „nie jestem chora, ale mam dolegliwości i te dolegliwości już będę zawsze miała”… Przepisana cała lista leków w tym dużo IPP. Stwierdziłam ze nie będę się tym truła i zrobiłam domowy test szklanki na zakwaszenie. Nie odbiło mi się w ogóle, czyli tragedia jednym słowem. Z racji ze miałam Betaine HCL z pepsyna zaczęłam stosować, najpierw od małych dawek. Poprawę zauważyłam praktycznie od razu, zniknęło uczucie pełności i ciężkości na żołądku oraz nieprzyjemny gorzki posmak w ustach. Jednak wydaje mi się, ze przepuklina daje o sobie znać. Objawy mam takie, jak leżę, szczególnie na wieczor i rano mam dosyć silne „kołatania serca”, jestem pewna ze to od żołądka, który przez przepuklinę naciska na nerw błędny(?) i stad takie uczucie. Czasami to jest takie silne ze nie mogę usnąć. Od roku już prowadzę dietę, najpierw była antycandidowa, z tym już raczej nie mam problemu ale i tak odstawiony cukier, pszenica, drożdże, gluten bardzo ograniczony a z laktoza to jem jogurty naturalne ale nie widzę po nich żadnych dolegliwości. Ogólnie staram się zdrowo odżywiać, jeść mniejsze posiłki a częściej, nie jem na noc. Masz może jakieś pomysły jakby na to zaradzić? Bo myśle tez o operacji, ale na to jeszcze się nie chce decydować. Pomóż plis:(
  Nie widzę poprzedniego komentarza wiec probuje jeszcze raz.

  1. avatar Jarmush 28 października 2020 o 18:12

   Zacznij od spania na podwyższeniu, czyli tułów z głową zdecydowanie wyżej. Przepuklina może odejść, wiele jest takich przypadków, może jeszcze zadbaj o siebie bardziej <3 już jesteś na dobrej drodze

  2. avatar nikod 19 listopada 2020 o 17:12

   Farmerzy w Ameryce radzili sobie następująco:zalecali wypić ok. 1 Lwody i zeskakiwali z jakiegoś tam kamienie, zadziała opadnięcie z palców stóp na pięty, kilka razy, można też z jakiegoś schodka itp. Sprawdzani i działa, ostrożnie przy dolegliwościach kręgosłupa lędźwiowego.

 9. avatar Karolina 19 listopada 2020 o 07:43

  Cześć, Pepsi. Laryngolog stwierdził u mnie refluks krtaniowo-gardłowy po czerwonych paskach w gardle i niedrożności nosa. Nie miałam jednak żadnych innych objawów. Przepisał mi Dexilant 60 mg (lek IPP) i po około 20 dniach pojawiły się wszystkie objawy refluksu – chrypka, wydzielina i gula w gardle, uczucie nacisku na gardło, pieczenie przełyku, pieczenie gardła, a nawet pieczenie całej jamy ustnej. Jestem tydzień po odstawieniu leków i pieczenie całej jamy ustnej towarzyszy mi za każdym razem, gdy coś zjem lub wypiję. Czy możliwe, że cierpiałam na niedokwasotę i braniem tabletek ją pogłębiłam? Robiłam test z sodą następnego dnia po odstawieniu tabletek i „odbiło” mi się po ponad 8 minutach. Proszę poradź coś, bo nie wiem czy odżywiać się pod kątem nadkwasoty czy niedokwasoty!

  1. avatar Jarmush 19 listopada 2020 o 16:28

   Objawy refluksu pojawiły się po 20 dniach brania iPP, dobrze zrozumiałam?

   1. avatar Karolina 19 listopada 2020 o 18:21

    Tak, zgadza się. Wcześniej niczego nie odczuwałam. Czasami jedynie zdarzył się ból gardła nad ranem, który po krótkim czasie przechodził i potem w ciągu dnia zupełnie się nie pojawiał. Po tym m.in. laryngolog stwierdził refluks.

    1. avatar Jarmush 19 listopada 2020 o 20:48

     piecze Cię żołądek po jedzeniu niektórych pokarmów, czy tylko przełyk ?

     1. avatar Karolina 19 listopada 2020 o 20:56

      Raczej tylko przełyk. Głównie gardło. Czasami coś sporadycznie się w żołądku zadzieje, ale generalnie mi nie doskwiera.

     2. avatar Jarmush 20 listopada 2020 o 08:24

      Zrób tak jak Ci napisałam dzisiaj, przeczytaj sobie, spokojnie zacznij działać, będzie dobrze, krótko brałaś zobojętnianie kwasu

     3. avatar Karolina 19 listopada 2020 o 21:13

      Piecze mnie też język i odczuwam nieustanny nacisk na gardło.

  2. avatar Nikod 19 listopada 2020 o 17:05

   Też biorę dexilant, teraz 30 mg. Też miałem takie problemy z przełykiem i krtanią, spróbuj Gaviscon, potem polecam NeoBianacid po posiłkach i na noc.

   1. avatar Karolina 19 listopada 2020 o 21:42

    Tylko jakie działanie mają te leki? Bo jeśli zobojętniające kwas żołądkowy to nie wiem czy powinnam je brać. Bo co jeśli cierpię na niedokwasotę?

    1. avatar Jarmush 20 listopada 2020 o 08:08

     Porady głównego nurtu nie sprawdziły się, jesteś na blogu alternatywnego podejścia do zdrowia, spróbuj leczyć śluzówkę i jednocześnie zakwaszać żołądek. To są metody, które Ci nie zaszkodzą, jeśli nie zadziałają po prostu nie będziesz tego robić, natomiast ipp na dłuższą metę jest w stanie zniszczyć prawidłowe trawienie, co zakwasi ciało i wywoła lawinę problemów, po prostu spróbuj sobie, tu masz 10 różnych metod, na końcu jest link do metod pomocy dla śluzówki, zobacz: https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/10325/10-sposobow-naturalnego-zakwaszenia-zoladka-i-o-paskudnym-dzialaniu-pewnych-lekow.html W razie pieczenia, bólu, odstawiasz zakwaszacz. Ale najpierw zajmij się śluzówką. Nie jestem lekarzem.

     1. avatar Karolina 20 listopada 2020 o 11:51

      Bardzo dziękuję, wypróbuję klika metod. Pozdrawiam.

 10. avatar Agnieszka 1 stycznia 2021 o 11:09

  Pepsi, bardzo proszę o odpowiedź na pytanie mojej siostry, która cierpi na refluks i próbuje stosować post przerywany. Taka dieta nie jest chyba dla niej, prawda? Na Twoim facebooku jest zajawka na ten temat, ale wpis się już nie otwiera. Dobrego Nowego Roku dla Ciebie i całego Zespołu.

  1. avatar Pepsi Eliot 1 stycznia 2021 o 11:51

   przy refluksie żółciowym niewskazana, przy zwykłym refluksie kwaśnym może być, a nawet poczuje się lepiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum