Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 350 142
45 online
42 207 VIPy

Spowolniony metabolizm i 5 mitów, w które nie powinnaś wierzyć

Więc powiedziano Ci, że to spowolniony metabolizm?

To prawdopodobnie frustrujące, kiedy całe doświadczenie regulowania wagi dyktowane jest metabolizmem funkcjonującym na niższych obrotach.

Po pierwsze zastanówmy się czym jest wolny metabolizm i jaki ma wpływ na Twoją masę ciała?

Metabolizm to, mówiąc prosto, przetwarzanie energii. Metabolizm jest sumą procesów fizycznych i chemicznych, które wytwarzają energię, aby twoje ciało mogło funkcjonować. To tempo, w jakim organizm zużywa energię lub spala kalorie.

Wpływają na niego gabaryty ciała, płeć biologiczna, wiek i czynniki genetyczne. Skrajne postaci, ale często spotykane, to nastoletni ektomorfik z metabolizmem strzały. Zadręczający się swoją nic nieznaczącą figurą chuchra na dzielni. Z drugiej strony pani w okresie około menopauzalnym nagle z metabolizmem żółwia. Przytulająca bez żadnych logicznych powodów 15 kilo z powietrza.

Przykładowo komórki mięśni potrzebują więcej energii niż komórki tłuszczu, dlatego bardziej umięśnione osoby mają zwyczajowo szybszy metabolizm. Każda komórka mięśniowa działa jak mała elektrownia, tam się spala tłuszcz.

W ogólnym rozrachunku mężczyźni mają szybszy metabolizm w porównaniu do nas, ponieważ mają cięższe kości, więcej masy mięśniowej i mniej tkanki tłuszczowej.

Właśnie dlatego kobiety zazwyczaj mają większe problemy ze zrzuceniem wagi

Niestety wokół metabolizmu krąży wiele mitów związanych z jego tempem i pokarmami, które mogą go przyśpieszyć lub spowolnić.

Mit 1: Jedzenie mniej kalorii pomaga przyśpieszyć metabolizm

Nie jest to prawdą. O ile jedzenie w krótszym oknie, ale pożądanej ilości kalorii, faktycznie może wesprzeć metabolizm, o tyle jedzenie mniej, wcale go nie przyśpiesza. Właściwie ciało spowolni, wystraszone mniejszą podażą kalorii.

Jedyne co stanie się gdy będziesz jeść mniej to brak energii, większy głód, napady jedzenia i pogorszone samopoczucie. Ewidentnie nie brzmi to jak recepta na dobry nastrój i uregulowanie masy ciała.

To czego naprawdę potrzebujesz to jedzenie odpowiedniej ilości kalorii z odpowiednich produktów, wliczając w to przede wszystkim produkty roślinne i surowe. Dzięki temu możesz mieć energię na cały dzień.

Dodatkowo roślinna żywność jest bogata w błonnik i wodę, co wspiera pracę układu pokarmowego, dzięki temu całego Twojego metabolizmu. Ma też stosunkowo niewiele kalorii, i możesz jeść objętościowo więcej, co nie jest obojętne dla puszystego króliczka.

W połączeniu z aktywnością (biegajżeż) to czynnik, który pomoże Ci mieć zdrowe ciało i regulować na bieżąco wagę.

Mit 2: Kilka małych posiłków jest dla metabolizmu lepsze niż mniej większych

W niektórych przypadkach faktycznie lepiej jest jeść małe posiłki, ale w mniejszych odstępach czasu, jak przy refluksie żółciowym. Inna opcja powoduje ból. Mając jednak na uwadze, że choroby układu trawiennego powstały przede wszystkim z nieprawidłowego odżywiania i przypadkowego stylu życia, koło się zamyka.

Jednak już przy cukrzycy jedzenie zalecanych 5, czy 6 posiłków, będzie mniej napędzało metabolizm, co negatywnie przekłada się na odchudzanie, niż ta sama ilość kalorii rozłożona na 3 posiłki. Czego dowiodło praskie badanie kliniczne przeprowadzone przez profesorów diabetologii, które przytaczam w mojej rewolucyjnej książce Leczenie dobrą dietą.

Znam też wiele osób w środowisku witariańskim (jest takie środowisko:), które przeszły na niskotłuszczową, surową i organiczną dietę roślinną. Jedząc 3-4 spore posiłki dziennie, wciąż tracą wagę.

Problem z małymi posiłkami polega na tym, że ze względu na ich rozmiar wciąż jest się głodnym, myśli się o kolejnym posiłku albo, w kryzysowych sytuacjach, podjada. Ciało nigdy nie może więc poświęcić tej energii, zużywanej na trawienie, na coś innego. Na przykład na regenerację i samoleczenie.

Jeśli chcesz schudnąć lepszym rozwiązaniem może być jedzenie 2-3 posiłków dziennie, większych i w większych odstępach czasu. Dzięki czemu też będziesz trawić lepiej.

A najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest jedzenie dużo i rzadko, ale w krótkim oknie. Pozostałe godziny doby, to post, a właściwie post przerywany. Ma wszelkie zalety postu, ale nie posiada jego wad. Nie osłabia niedożywieniem i nie spowalnia metabolizmu.Mit 3: Trening kardio jest najlepszy na wolny metabolizm

I tutaj sprawa ma się przedziwnie. Owszem duża ilość ruchu, trening aerobowy, jeżdżenie na rowerze i pływanie pomogą Ci schudnąć.Jednak tak napędzony metabolizm zachęca do ogromnego jedzenia, a dwa, że silne aeroby spalają jak leci, wezmą się za mięśnie. A tego bardzo nie chcemy, bo to nasze elektrownie na gorsze czasy.

Aeroby spalające tłuszcz trzeba robić z głową:

  1. Po pierwsze, na czczo.
  2. Po drugie, gdy bierzesz jakiś dobry spalacz tłuszczu, jak l-karnityna, czy Bikini Burn, to bierzesz go na kwadrans przed aerobami.
  3. Po trzecie, robisz wysiłek tlenowy, czyli Twoje tętno powinno utrzymywać się w okolicach 70% tętna maksymalnego.
  4. Po czwarte, taki sleep-low trening musi trwać odpowiednio długo, 40 minut, a właściwie godzina to minimum.
  5. Po piąte, jeśli masz mniej czasu na aktywność, a chcesz uzyskać efekt szybciej i na dłużej napędzić metabolizm zacznij stosować interwały.
  6. Po szóste, szczególnie do interwałów trzeba być człowiekiem ze zdrowym układem krążenia. „Interwalista” w szczytowej postaci, to piłkarz rozgrywający mecz na wielkim boisku.
  7. Po siódme, trening siłowy, taki jak podnoszenie ciężarów, może istotnie wspomagać spalanie tkanki tłuszczowej, z powodu dużego naporu na mięśnie, co przyczynia się to do spalania większej ilości kalorii, nawet po zakończeniu ćwiczeń.
  8. Po ósme, owszem trening siłowy działa, ale wizualnie możesz wydawać się grubsza, gdyż przypakowana. Mięśnie wypchną pozostałą tkankę tłuszczową i możesz nie być zadowolona. Jedno jest pewne, w pasie będziesz znacznie szczuplejsza.

Mit 4: Więcej ćwiczeń bardziej zwiększy Twój metabolizm

Brzmi to z sensem w teorii, ale może być taki scenariusz:

Radzisz sobie całkiem dobrze z dietą i już wykonujesz ćwiczenia, na przykład trening aerobowy. Aby polepszyć swój metabolizm dokładasz dodatkowy trening. Ćwiczysz za dużo, przez co obciążasz ciało i nie dajesz mu czasu na regenerację. Twoje ciało zwalnia obroty.

Mit 5: Wysokotłuszczowa dieta poprawia metabolizmem

Spopularyzował się w ostatnich latach mit, że wysokotłuszczowa dieta przyśpiesza metabolizm i pomaga zmniejszyć masę ciała, w opozycji do diety wysokowęglowodanowej, która ma przyczyniać się do rzekomego wzrostu masy ciała.

Tymczasem wszystko zależy od rodzaju pokarmu spożywanego na diecie.

Wysokowęglowodanowa dieta może być dietą pełną roślinnej żywności, surowych pokarmów, błonnika i wody. Dzięki temu taka dieta, z korzyścią i dla wagi i dla zdrowia, pomaga przynieść zamierzony efekt.

Jest zresztą coraz więcej nowych badań, które dowodzą, że wysokowęglowodanowa i niskotłuszczowa dieta (maks 10% tłuszczu) dieta obfitująca w surową organiczną żywność roślinną jest świetna nie tylko dla zdrowia, ale także dla unormowania masy ciała.

Po zjedzeniu (przykładowo) dojrzałej kiści słodkich winogron, 40% kalorii natychmiast uwolni się w postaci energii do wykorzystania przez ciało. To dzięki temu ludzie chorzy na poście winogronowym doznają skutków ozdrowieńczych. Sok z winogron (w Polsce bardzo niepopularny) zaprawiaj sokiem z cytryny. Jedz jagody, melony, papaje.

Melon zawsze zjadaj solo, gdyż bardzo szybko się trawi. Najszybciej ze wszystkich owoców.

owocek

Źródła:

  • rawsomehealthy.com/slow-metabolism-myths/
  • youtube.com/watch?v=wNcyEzqIN70&feature=emb_title

Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO

Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


(Visited 655 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum