Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 977 228
44 online
35 454 VIPy

Stawiasz na antykoncepcję hormonalną? Zminimalizuj skutki uboczne!

Niektóre kobiety nie chcą lub nie są gotowe odstawić antykoncepcji hormonalnej. Powodów może być wiele: skuteczność zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, wygoda, czy choroby, których leczenia mają wspomagać tabletki. W dodatku rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych może nieść za sobą zmiany hormonalne, migreny, rozregulowane miesiączki i huśtawki nastrojów, a czasem także zmianę masy ciała i trądzik hormonalny. A to dopiero początek listy objawów! Jestem zwolenniczką prawa do podejmowania świadomego wyboru, także w tej kwestii. Jeśli więc komuś z tabletkami anty po drodze i jest świadom ewentualnych realnych konsekwencji ich przyjmowania, to spoko. Warto jednak zapewnić sobie możliwie najlepsze narzędzie pozwalające uniknąć szkodliwych skutków ubocznych: zdrowe ciało. Dlaczego to takie ważne? Bo doustna antykoncepcja może skutkować nie tylko wzdęciami i tyciem, które wydają się pikusiem przy wizji niechcianej ciąży. To także problemy takie jak zakrzepice, obciążenie wątroby, obniżenie sprężystości naczyń krwionośnych, zaburzenia hormonalne, zwiększone ryzyko niektórych typów nowotworów (ale też, oddajmy tu sprawiedliwość, zmniejszone ryzyko innych) i tak dalej. Problem leży nie tylko w samych tabletkach, ale także w systemie ich przepisywania. Wielu lekarzy nie zaleca badań hormonalnych i nie dostosowuje parametrów tabletek do wymagań zdrowotnych, nierzadko zalecając po prostu te, z których przedstawicielem podpisał umowę. To może spotęgować negatywne skutki antykoncepcji hormonalnej.

Zminimalizuj skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

1. Ureguluj hormony

Antykoncepcja hormonalna oddziałuje na Twoje hormony płciowe, ale nie tylko z nich składa się Twój organizm. Twojego wsparcia nadal potrzebują hormony tarczycy, insulina, kortyzol i inne. Wpływ na nie ma dieta, poziom stresu, zanieczyszczenia środowiskowe, chemikalia i inne czynniki. Tu znajdziesz Rzeczy, które możesz zrobić dla dobra swoich hormonów już dziś. Tip: Uważaj jednak na info o suplementacji korzeniem maca. Nie ma dostatecznych badań na temat łączenia go z tabletkami antykoncepcyjnymi. Co prawda maca, tyle że w mniejszych ilościach, często jest składnikiem suplementów osłonowych dla babeczek przyjmujących antykoncepcję hormonalną, ale jeżeli zechcesz ją przyjmować, warto skonsultować się z obcykanym w temacie specjalistą i wykonać odpowiednie badania hormonalne.

2. Zmniejsz stany zapalne

Wykazano, że osoby użytkujące doustną antykoncepcję mają podwyższony poziom markera zapalnego białka C-reaktywnego (CRP), co może przyczyniać się między innymi do wystąpienia chorób serca. Obniżenie stanów zapalnych pomoże poprawić nastrój, zredukować zmęczenie, ból pleców i skurcze. Aby się wspomóc włącz do diety wysoce przeciwzapalną kurkumę, zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 i dużo zielonych liści.

3. Magnez i stres

Badania wykazały, że doustna antykoncepcja może rozregulować oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, co prowadzi do nieodpowiedniego, nadmiernego wydzielania kortyzolu, hormonu stresu. Zarządzaj stresem na swój ulubiony sposób: czytaj, majsterkuj, tańcz, biegaj, medytuj, rozwiązuj krzyżówki albo idź na spacer. Nie zapomnij o suplementacji magnezu, który naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować. Narażenie na stres może zwiększyć niedobory magnezu i, na ironię, działa to też w drugą stronę, bo niedobór magnezu może zwiększyć niezdrowe reakcje na stres. Tymczasem szczególnie w sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu, ponieważ wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy Słońca, czyli D3.


4. Suplementuj się

To nie jest reklama, chociaż chciałabym żeby tak było. Przy doustnej antykoncepcji ciało zużywa składniki odżywcze jak szalone. Najważniejsze z nich i niezbędne w suplementacji to foliany i inne witaminy z grupy B (głównie B2, B6, B12), witaminy C i E, magnez, selen i cynk. Do tego przyda się dobry probiotyk i prebiotyk oraz witamina D3 z K2, oczywiście po wcześniejszym badaniu poziomu 25(OH)D.

5. Wysypiaj się

Niewystarczająca ilość snu może wzmagać huśtawki nastrojów i zwiększać nierównowagę hormonalną. Sen jest absolutnie niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania nadnerczy, tarczycy, mózgu i gospodarki hormonalnej.

6. Ukochaj swoją wątrobę

Wątroba odpowiedzialna jest za metabolizm hormonów. Gdy proces ten przebiega prawidłowo, związane hormony są transportowane do jelit, skąd ich nadmiar może być bezpiecznie wydalony. Antykoncepcja hormonalna sprawia, że Twoja wątroba musi zwiększyć obroty. Z tego wpisu dowiesz się Jakiej naturalnej diety życzyłaby sobie Twoja wątroba.

7. Zadbaj o jelita

Antykoncepcja hormonalna może zaburzyć florę bakteryjną i tworzyć środowisko sprzyjające przerostowi szkodliwych bakterii i grzybów. Może też wywoływać stany zapalne układu pokarmowego prowadzące do chorób autoimmunologicznych i nieszczelnego jelita. Pamiętaj o dobrym probiotyku i prebiotyku, glutaminie, kwasach tłuszczowych omega-3 i dużej ilości roślinnej żywności w diecie. Dzięki tym 7 zmianom zmniejszysz ewentualne skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej i wesprzesz swoje zdrowie.

uściski:)

(Visited 2 820 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Zuzka 12 września 2019 o 19:54

    Pepsi, a co na libido, które waha się jak szalone przy antykoncepcji hormonalnej ???

    1. avatar Emanuela Urtica 13 września 2019 o 07:36

      Warto wykonać badania: morfologię, TSH, Aspat, Alat, układ krzepnięcia, glukozę na czczo, ciśnienie i badanie piersi. I z tymi wynikami idziesz do ginekologa i prosisz o dobranie odpowiednich tabletek i mówisz o wahaniach libido. To raz.

      A z rzeczy holistycznych: żeń-szeń syberyjski, roślinna dieta, terapia 4 szklanek (wspomaga wątrobę, która cierpi przy anty, oczyszcza i energetyzuje), nawadnianie się i wysypianie (to serio ważne!), praktyka z jajeczkiem yoni, ashwagandha.

  2. avatar Sylwia 14 września 2019 o 06:25

    Czy przyjmować takie same suplementy jak ma się założoną wkładkę hormonalną ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum