logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
87 839 985
263 online
31 709 VIPy
Reklama

KRÓLOWA HERBAT
MATCHA This is BIO®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Stres niweczy Twoją zdrową dietę. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Nie da się dyskutować z faktem, że problemy z poziomem cukru we krwi dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Czy ma to swoje plusy? Z pewnością, ponieważ uczymy się na błędach. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że powszechna świadomość na temat zbilansowanej diety jest obecnie większa niż kiedykolwiek.

Poza dietą sprzyjającą problemom z poziomem cukru we krwi istotne są jednak także inne czynniki, które mają na niego wpływ, w tym stres. Stres, który może być dla Twojego zdrowia bardziej zabójczy niż dwie garści landrynek.

Jaka jest relacja pomiędzy chronicznym stresem a poziomem cukru we krwi?

Istnieje kilka powodów, dla których należy zrozumieć specyfikę tej relacji. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wielu chorób, włączając otyłość, cukrzycę i choroby serca. Kiedy próbujesz uporać się z tym problemem, czy to stosując dietę surową, ketogeniczną czy post przerywany, stres może sabotować Twoje wysiłki.

Uciekaj albo walcz w kontrze do zdrowego odżywiania

Czy stres i poziom cukru we krwi naprawdę tworzą tak silny związek? Kiedy przyjrzysz się fizjologii zjawiska, ma to sporo sensu. Gdy się stresujesz, Twoje ciało uaktywnia mechanizm „uciekaj albo walcz”. Część tej odpowiedzi stanowi wydzielanie przez ciało do krwiobiegu cukru, który w kryzysowej sytuacji może natychmiast wykorzystać. Na przykład kiedy goni Cię wściekła gęś, możesz potrzebować nagłego zastrzyku energii, który zapewni Ci glukoza we krwi. Problem pojawia się jednak kiedy stresujesz się niemal cały czas. Wówczas masz wciąż podwyższony poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, zwiększone wydzielanie insuliny.

Ten wysoki poziom insuliny, zwany hiperinsulinemią, w zasadzie powoduje, że organizm próbuje zmusić glukozę do powrotu do komórek. Insulina jest również jednym z hormonów, które sygnalizują organizmowi magazynowanie tłuszczu. Wyjaśnia to, dlaczego ludzie często przybierają na wadze w stresującym okresie życia, nawet jeśli nie zmieniają swoich nawyków żywieniowych.

Gdyby można było w trakcie tego procesu zajrzeć do wnętrza ciała, byłoby widać jak na dłoni, że mózg odczuwając stres lub niepokój, w rezultacie uwalnia kortyzol od nadnerczy. Następnie można by śledzić wiadomość z mózgu podróżującą do ciała i prowadzącą do uwolnienia cukru we krwi i zwiększenia glukoneogenezy – procesu, który przekształca niecukrowcowych prekursorów w glukozę.

Kiedy stresujące wydarzenie kończy się, sygnał oczywiście ustaje. I jest to w porządku w sytuacji zagrożenia. Może jednak szkodzić, kiedy dzieje się kilka razy w tygodniu,czy nawet w ciągu dnia. Taka sytuacja może prowadzić do dezorientacji organizmu i dużej ilości krążącej w nim, niepotrzebnej glukozy, której mięśnie i ciało w zasadzie nie mają jak wykorzystać.

Reklama

Tu znajdziesz uważaną za najczystszą na świecie nowozelandzką trawę pszeniczną, oczyszczanie, chlorofil, więcej siły i zdrowsze nerwy WHEAT GRASS 100% organicThis is BIO


Czy coś gorszego może przytrafić się Twojemu ciału?

Stres jest wyjaśnieniem w przypadku wielu osób, które mają problemy zdrowotne powiązane z wysokim poziomem cukru we krwi nawet kiedy dbają o swoją dietę i tryb życia. To jak się czujesz i czy się stresujesz może być w zasadzie ważniejsze niż to co było dziś na Twoim talerzu. Chociaż zdrowie jest oczywiście składową tych czynników.

Jak naturalnie radzić sobie ze stresem?

Ashwagandha

Ashwagandha może wspierać leczenie depresji, redukować stres, niepokój i bezsenność. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego. Wpływa ona także na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol.

Jest ona adaptogenem. Oznacza to, że dostosowuje się do bieżących potrzeb organizmu i wspomaga jego odporność na stresory i przeżycia traumatyczne. Jej stosowanie zaleca się w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia. Badania potwierdzają, że to indyjskie zioło może być użyteczne w terapii osób, które przyjmowały wcześniej silne antydepresanty jak Xanax i Valium.

Jej spożycie można potraktować jako chwilę na uspokojenie się i wyciszenie i przygotować ją w formie naparu, ashwagandha latte lub koktajlu z ulubionymi owocami.

Reklama

Tu znajdziesz ASHWAGANDHA 100% organic This is BIO®, super adaptogen, który naturalnie uspokaja


Magnez

Narażenie na stres może zwiększyć niedobory magnezu. Na ironię działa to też w drugą stronę, bo niedobór magnezu może zwiększyć niezdrowe reakcje na stres. Tymczasem szczególnie w sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu. Wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy Słońca, czyli D3.

Magnez naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować.

Magnez powinien być oczywiście codziennym dodatkiem do Twojej diety. W sytuacjach stresowych jednak użyj go dodatkowo. Szczególnie kiedy organizm odpowiada napięciem mięśni, zmęczeniem i rozedrganiem. Wypij szklankę wody lub soku z jabłczanem magnezualbo zafunduj sobie kąpiel ze szklanką soli Epsom (której działanie rozluźniające możesz wzmocnić ulubionym olejkiem eterycznym).

L-teanina

L-teanina to doskonały, bezpieczny i efektywny sposób na poczucie niepokoju i stres. Jest ona o tyle wyjątkowa, że uspokajając i wyciszając. Jednocześnie podnosi znacząco poziom skupienia i uwagi, a przy tym poprawia pamięć oraz zdolność uczenia się. Wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fal alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić.

Nie ma chyba lepszego źródła l-teaniny niż herbata Matcha. Ta dodatkowo zawiera w jednej łyżeczce 35 mg kofeiny, która świetnie współgra z l-teaniną. Ta z kolei pomaga uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny.

Niech dowodem będzie badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Przeprowadzono testy mające zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę. Wykazano u nich poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy!

love/ pepsieliot.com

Już samo przygotowanie tej herbaty to rytuał, który pomaga się rozluźnić!

Możesz kupić w tym celu specjalny sprzęt, albo po prostu wyposażyć się w samą trzepaczkę, najlepiej bambusową lub wykonaną z innego naturalnego tworzywa.

Przygotowując matchę w naczyniach do jej parzenia wsypujemy 2 chashaku (bambusowe łyżeczki) do czarki i zalewamy 80 ml wody o temperaturze 80 stopni (jeśli chcemy zmniejszyć cierpkość, może to być nawet 60 stopni). Mieszamy intensywnie chasenem (bambusowym mieszadełkiem) do połączenia się matchy z wodą i powstania delikatnej pianki na wierzchu. Wypij zaraz po przygotowaniu.

W przypadku przygotowania matchy domowymi akcesoriami wystarcza dodać do filiżanki łyżeczkę matchy, zalać 80ml wody o temperaturze 60-80 stopni i mieszać mieszadełkiem lub spieniaczem do mleka na niskich obrotach do połączenia składników.

Wdzięczność, oddech, medytacja

Już tyle razy słyszałaś o zbawiennych korzyściach medytacji, ale czy kiedykolwiek jej spróbowałaś?

A jeśli nie masz 5 minut na medytację, po prostu pooddychaj głęboko. Przez 4 sekundy wdychaj powietrze, przez 4 je przytrzymuj, przez 4 wydychaj i kolejne 4 wytrzymuj na bezdechu. Powtarzaj ten cykl.

Możesz też praktykować wdzięczność. Powtarzaj sobie za co jesteś dziś wdzięczna, choćby pogody miały być najbardziej błahe. Dziękuj słońcu, że świeci, za to, że nie stałaś dziś w korku, za to, że zjadłaś dobrą kanapkę z pomidorem i papryką, za to, że mijany puszysty psiak łasił się do Twoich nóg, za herbatę, którą dziś wypiłaś i tak dalej. Po chwili Twoje wibracje samoczynnie podniosą się wyżej!

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/why-stress-is-bad-for-your-blood-sugar

(Visited 3 296 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

  1. Kaki 25 marca 2019 o 22:39

    Ech, post do mnie. Czuję, że mam podwyższony kortyzol nawet jak nic sie nie dzieje. Robie co trzeba, moze kiedys osiągnę spokoj 😏

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *