Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 845 015
62 online
35 407 VIPy

Świąd jelit, czyli nowo odkryta przyczyna objawów IBS

Jeśli jesteś w grupie 10-15% dorosłych dotkniętych zespołem jelita drażliwego, czyli IBS, może ucieszyć Cię jedno z najnowszych odkryć w tym zakresie. Badacze z Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny Południowej Australii (SAHMRI) odkryli zespół receptorów odpowiedzialnych za symptomy IBS, które nurtują lekarzy od lat. Co jest na rzeczy? Świąd jelit (itchy gut). Jakkolwiek zagadkowo i zabawnie nie brzmi nazwa przypadłośc, to dolegliwość wysoce nieprzyjemna. Charakteryzuje ją intensywne wrażenie swędzenia, takie jak przy świądzie, które dotychczas było kompletną zagadką. Naukowcy z Flinders University wykazali, że te same receptory, które powodują świąd skóry, występują także w jelicie, gdzie aktywują neurony prowadząc do chronicznego świądu jelita. Osoby z IBS mają więcej tych receptorów, co oznacza, że aktywują więcej neuronów prowadząc do bardziej intensywnego świądu. Jak wyjaśnili profesor Stuart Brierley i badacz z zakresu neurobiologii żołądkowo-jelitowej, Matthew Flinders: „Znaleźliśmy receptory wywołujące swędzenie skóry, które robią to samo w jelitach, więc pacjenci zasadniczo cierpią na świąd jelit. (…) Przetłumaczyliśmy te wyniki na testy tkanek ludzkich i mamy nadzieję pomóc w opracowaniu leczenia, w którym ludzie mogą przyjmować doustne leki na IBS.” To właściwie wynik dający mnóstwo nadziei. Obecne leczenie zakłada głównie stosowanie opioidów, które nie działają na objawy świądu jelit. W tym kontekście namierzenie odpowiednich receptorów pomoże leczyć źródło choroby, a nie maskować jej pojedyncze symptomy.

Jak to dokładnie działa?

Jak dokładnie działają te receptory? Według Brierleya (tu) świąd jelit występuje gdy receptory są sprzężone z rodzajem receptora w układzie nerwowym, zwanego „receptorem wasabi”, który wytwarza sygnał bólu. Wyobraź sobie, że jesz wasabi. Aktywuje się wówczas w Twoim układzie nerwowym receptor, który wysyła sygnał o bólu i charakterystycznym pieczeniu ( https://www.eurekalert.org/multimedia/pub/213973.php tu) Te oraz poprzednie badania nad receptorem wasabi sugerują, że może on odegrać ogromną rolę w zwalczaniu przewlekłego bólu i stanów zapalnych. Kolejnym punktem programu australijskiego zespołu badawczego jest znalezienie sposobu, aby zablokować receptory przed wysyłaniem sygnałów z jelit do mózgu. Będzie to rozwiązanie znacznie lepsze niż problemy, którymi potencjalnie skutkują terapie opioidowe.

Jakiej żywności unikać?

Przy IBS eksperci często sugerują eliminację produktów z grupy FODMAP. Dieta FODMAP to dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli. Istotna jest także rezygnacja z produktów działających prozapalnie. Vincent Pedre, specjalista w dziedzinie zdrowia jelit i dyrektor medyczny Pedre Integrative Health, rekomenduje w swojej książce Happy Gut eliminację następujących produktów:

Gluten

Gluten podwyższa wydzielanie zonuliny, którą większość ekspertów uważa za przyczynę przeciekania jelit ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18829978/ bad) Zrezygnuj więc z makaronów, pieczywa, płatków śniadaniowych, piwa, ciastek i innych zawierających gluten substancji odżywczych.

Cukier

Dotyczy to nie tylko rafinowanego cukru w słodyczach, ale także rodzajów cukru uważanych za zdrowsze alternatywy, takich jak cukier kokosowy czy trzcinowy. Unikaj również napojów alkoholowych. Cukier sieje spustoszenie w jelitach i dokarmia złe bakterie, równocześnie działając prozapalnie.

Nabiał

Wyeliminuj z diety mleko, jogurty, lody, ser i inne produkty mleczne. U wielu osób cierpiących na choroby „towarzyszące” przeciekaniu jelit, w tym Hashimoto, pojawia się problem z trawieniem dwóch białek: kazeiny i białka serwatki. Dodatkowo niektórym brakuje ilości laktazy wystarczającej do rozkładania laktozy w mleku, co może prowadzić do kolejnych problemów żołądkowo-jelitowych.

Kukurydza

Wiele osób mających problem z nieszczelnością jelit jest nadwrażliwa na kukurydzę, podobnie jak na gluten. Niska tolerancja kukurydzy i jej pochodnych może objawiać się złym samopoczuciem i bólem brzucha po spożyciu.

Lektyny i fityniany

Lektyny to nic innego jak białka wiążące węglowodany. Związki te, często nazywane środkami przeciwodżywczymi, występują we wszystkich ziarnach zawierających gluten. Lektyny znajdują się również w fasoli, kukurydzy i warzywach psiankowatych takich jak pomidory, bakłażan, papryka i ziemniaki. Lektyny jedzone w nadmiarze wiążą się z komórkami wyściełającymi jelita. Zaburzają wówczas ścisłe połączenia między komórkami jelitowymi i przyczyniają się do powstawania nieszczelności jelit. Fityniany natomiast w nadmiarze zakłócają wchłanianie ważnych minerałów.

Co jeść?

Zdrowe tłuszcze

Korzystaj z jakościowych źródeł zdrowych tłuszczy takich jak awokado, oliwa z pierwszego tłoczenia, olej kokosowy i orzechy. Pomiń za to rafinowany olej sojowy, rzepakowy, słonecznikowy i kukurydziany, które przyczyniają się do występowania stanów zapalnych ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19424218 bad)

Wysokobłonnikowa roślinna żywność

Jedz dużą ilość zielonych liści. Włącz do diety doskonałą babkę płesznik, przykładowwo tę babkę Psyllium Husk This is BIO. Są one świetnymi źródłami prebiotycznego błonnika (tu), który pomaga dokarmić dobre bakterie jelitowe.

Wolnoprzyswajalne węglowodany

Postaw na żywność taką jak warzywa skrobiowe,na przykład słodkie ziemniaki i dynia piżmowa. Na produkty bogate w błonnik, o niskiej zawartości cukru, typu jagody postaw. Dodaj do tego minimalnie przetworzone, bogate w błonnik ziarna pozbawione glutenu. Na zdrowie.

Hipoalergiczne białka

To białka z roślinnych źródeł, na przykład z grochu, ryżu, konopi i nasion chia. Ponieważ przeciekające jelito sprawia, że ludzie są bardziej podatni na alergie pokarmowe, dobrą praktyką jest stosowanie naturalny, hipoalergicznych zamienników (tu).


Fermentowana żywność

Do wyboru do koloru. Kiszonki wszelkiej maści, kefir (również wegański, na mleku kokosowym albo wodny), kimchi, kombucha, to świetne źródła probiotyków. Wspomagają one układ odpornościowy, odpierają patogeny i chronią wyściółkę jelit.

uściski:)

Źródła: news-medical.net/news/20191016/Australian-researchers-discover-link-between-itchy-skin-and-gut-pain.aspx sciencedaily.com/releases/2019/10/191016094905.htm mindbodygreen.com/articles/irritable-bowel-syndrome-ibs-symptoms-causes-and-treatment mayoclinic.org/diseases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006 grainfoodsfoundation.org/reviews_gffs_take/book-review-happy-gut/ eurekalert.org/multimedia/pub/213973.php

(Visited 5 439 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum