logo2
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
97 500 916
423 online
32 726 VIPy
Reklama

she/pepsieliot.com

PETARDA ODŻYWCZA
GREENS & FRUITS TiB®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

6 dziwnych objawów nietolerancji glutenu

gluten/pepsieliot.com

Czy na pewno nie jestem na gluten uczulona?

Wiele osób cieszy się, że nie są uczulone na gluten, gdyż bez chleba, kajzerek, a jak jesteś Włoszką bez pizzy i makaronów nie wyobrażają sobie życia. Muszę niestety osoby te trochę rozczarować, raz, że nie jest to takie oczywiste, że nie jesteś na gluten uczulona, a dwa, że gluten jest na tyle słabym składnikiem, że właściwie szkodzi wszystkim.

Do tego prawdopodobnie nie o sam gluten się tutaj rozchodzi, a o gluten potraktowany glifosatem naszego matrixowego demona, bez wymieniania nazwisk. Cokolwiek jest tego przyczyną, celiakii wśród dorosłych objawiło się ostatnio całe mnóstwo.

W The New England Journal of Medicine opublikowano ciekawą pracę naukowo badawczą która wymienia aż 55 chorób do których może przyczynić się spożywanie glutenu.

Między innymi należą do nich:

Osteoporoza
Podrażnienia jelit
Zapalenie jelit
Anemia
Nowotwory,
Przewlekłe stany zapalne
Przewlekłe zmęczenia
Owrzodzenia
Hashimoto
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Toczeń
Stwardnienie rozsiane (SM)
i niemal wszystkie inne choroby autoimmunologiczne.

Gluten jest również związany z wieloma chorobami psychicznymi i problemami neurologicznymi, w tym schizofrenią, stanami lękowymi, depresją, demencją, epilepsją i neuropatią. Wykryto też związek między glutenem a autyzmem. No pięknie.

Reklama

Tu znajdziesz idealne białko serwatkowe 100% IZOLAT SERWATKI CFM bez cukru, tłuszczu i laktozy SHAPE SHAKE TiB® (słodzony stewią) z dużą ilością glutaminy i wszystkimi aminokwasami egzogennymi, All Ekskjuzmi, ono bardzo odchudza🙂


Gluten to raczej dla wszystkich słabsza prognoza

Do tego ustalenie faktycznej wrażliwości na gluten nie jest takie oczywiste i proste, a wiele objawów, które można by przypisać nietolerancji glutenu jest albo ignorowane, albo błędnie przypisywanie innym schorzeniom. I chociaż w początkowej fazie ludzie podejrzewają właśnie uczulenie na gluten, to jednak testy rozwiewają ich wątpliwości.

Jednak tradycyjne testy na nietolerancję glutenu odbywają się za pomocą badania krwi i jej reakcję tylko na jeden z 6 polipeptydów w pszenicy tak zwany gliadin.

I testy na gliadin mogą wyjść negatywne, a Ty nadal jesteś na gluten uczulona, ponieważ istnieje jeszcze 5 innych polipeptydów, takich jak aglutynin w kiełkach pszenicy, glteomorphin, gltueinin, prodynorfiny i omega gliadin. Każde, lub kombinacja którychś z tych 5 białek może spowodować, że będziesz mieć reakcje uczuleniową na pszenicę.

Objawy mogą być błędnie przypisane wielu innym problemom zdrowotnym. Nawet ci, którzy ewidentnie nie tolerują glutenu lub chorzy na celiakię, przejawiają wiele różnych objawów. Jest to więcdość skomplikowane.

Czasami objawy te pojawiają się zaraz po posiłku i nie trwają długo. W innych przypadkach, mogą trwać kilka tygodni lub nawet przewlekle, co często prowadzi do mylnej medycznej diagnozy, jako choroby autoimmunologicznej zamiast nietolerancji glutenu.

gluten/pepsieliot.com

6 dziwnych, acz typowych objawów nietolerancji glutenu

1.

Zaburzenia trawienia, które mogą przejawiać się wrażeniami, jak częste wiatry, wzdęcia, mdłości, bóle brzucha, skurcze, zaparcia, biegunka, lub naprzemiennie, syndrom wrażliwego jelita. Czyli Twoje IBS (zespół jelita wrażliwego), niekoniecznie bezpośrednio idzie od SIBO (przypominam, że jest to pojawienie się w jelicie cienkim, które powinno być jałowe, bakterii z jelita grubego), ale właśnie od wrażliwości na gluten, a potem już leeci.

2.

Bóle głowy lub migreny.

3.

Fibromialgia, która nie jest chorobą, gdyż jest to zespół. Pierwsze diagnozy mogą okazać się fałszywe, chociaż masz bóle mięśni i tkanki łącznej.

Faktycznie dieta witariańska wyciąga ludzi z fibromialgicznego bólu, ale być może chodzi przede wszystkim o to, że witarianie nie jedzą glutenu.

4.

Kwestie emocjonalne, czyli dotyczące przewlekłej drażliwości i nagłych irracjonalnych zmian nastroju.

5.

Problemy neurologiczne takie jak zawroty głowy, nerwobóle, osłabienie, mrowienie lub drętwienie kończyn.

6.

Zmęczenie przewlekłe lub prawie po każdym posiłku. Zespół przewlekłego zmęczenia jest, tak jak fibromialgia, zespołem, nie chorobą. Tak czy siak, gdy masz takie objawy, a lekarz nie potrafi znaleźć rzeczywistej przyczyny Twojego zmęczenia.

Oczywiście, wszystkie te objawy są wspólne dla innych problemów zdrowotnych i chorób. Dlatego szybkie postawienie ostatecznej diagnozy jest co najmniej kłopotliwe.

gluten/pepsieliot.com

Jak więc wyciągnąć prawidłowe wnioski? Zrób dwumiesięczne wyzwanie

Raz

Spisz listę wszystkich objawów, z krótką notatką, czy występują okazjonalnie czy przewlekle i nie opuszczaj żadnego, zakładając być może mylnie, że kręgosłup cię boli, bo za długo siedzisz przy kompie.

Dwa

Następnie przejdź na dietę bezglutenową i trzymaj ją 60 dni.

Jeśli uważasz, że nie możesz, że nie wytrzymasz, to już może być światełko zapalne, że właśnie jesteś na gluten uczulona, gdyż często jesteśmy uzależnieni od rzeczy, na które jesteśmy uczuleni. Paradoks homo sapiens.

Ta dieta bezglutenowa polegałaby na tym, że na 60 dni wyeliminujesz:

pszenicę
żyto
jęczmień
orkisz
kamut
owies
pszenżyto

Możesz za to  jeść

Ryż, kukurydzę, soję, proso, grykę, ziemniaki, tapiokę, fasolę, groch, amarantus (szarłat), quinoa (komosa ryżowa), chleb świętojański, mąkę orzechową, maniok, sorgo, słodkie ziemniaki.

Bądź czujna

Uważaj na przetworzone jedzenie i uważnie czytaj etykiety, gdyż często dodaje się różne zagęstniki z glutenem, a najlepiej całkowicie ignoruj przetworzoną żywność.

Po 2 miesiącach, przejdź do swoich notatek i zobacz, jak wiele z objawów pozostało. Jeżeli większość z nich odpadła, to możesz mieć pewność, że nie tolerujesz glutenu. Jeśli jednak ciągle nie jesteś pewna, wróć do dawnej diety, i wtedy sprawdź, czy te objawy nie pojawiają się ze zdwojoną siłą. Wtedy też z pewnością jesteś na gluten uczulona!

Po 6 miesiącach diety bezglutenowej jest możliwość stopniowego włączania niektórych z porzuconych pokarmów z glutenem, już bez powyższych konsekwencji.

w didaskaliach

Powiem szczerze, że dieta witariańska na początku wymęczyła mnie psychicznie właściwie tylko z jednego powodu, mianowicie odstawienia chlebka razowego, żytniego, od którego byłam uzależniona, jak się wtedy okazało. Ale od lat jest już spoko. Więc spoko.

owocek

(Visited 588 030 times, 36 visits today)
Pepsi-Eliot Pepsi Eliot
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. viola 22 listopada 2019 o 18:08

  Pepsi, mam pytanie, czy jak ok. południa dzisiaj wzięłam 2 tab CandiStop, gdzie jest 260mg w 2 tabletkach wyciągu z pestek grejfruta, mogę teraz (tzn. pod wieczór) wziąć tryptan Zolmiles? Mam migrenę, niestety i tylko Zolmiles mnie ratuje, ale czy grejfrut nie spotęguje działania?
  Kiedyś wzięłam antybiotyk i popiłam za chwilę szklanką soku z wyciśniętego jednego grejfruta, no działanie było powalające, zwaliło mnie z nóg na cały dzień. Na szczęście przetrwałam 🙂

  1. Pepsi Eliot 22 listopada 2019 o 21:09

   sok z grejpfruta moze być niebezpieczny w takim przypadku

 2. Viola 22 listopada 2019 o 21:23

  A po jakim czasie od wzięcia tabletki z wyciągiem z grejpfruta mogę wziąć lek taki jak tryptan?

 3. luna 24 listopada 2019 o 00:42

  Pepsiiii, muszę się pochwalić! już od 2,5 tygodnia jestem na diecie gluten free i czuję się mega super, lekko fizycznie, ale też tak jakby przy tym oczyszczałaby mi się głowa i jakby jakaś zasłona schodziła mi z oczu w wielu kwestiach mojego życia… zawsze podejrzewałam, że coś z tym glutenem akurat musi być u mnie na rzeczy, bo mnóstwo miałam takich sytuacji, że dosłownie rzucałam się na chleb/pierogi jak jakiś narkoman, a potem miałam wyrzuty sumienia i obiecywałam sobie, że to był ostatni raz – ale nie nie byłam w stanie wytrzymać – typowe uzależnienie. widocznie przyszedł już na mnie czas! dodam, że od kilku lat jestem na diecie wegańskiej. dzięki za to co tutaj robicie, za szerzenie wiedzy; a ten post biorę za znak, że jestem na dobrej drodze, jeśli chodzi o dietke (i nie tylko). love <3

  1. Pepsi Eliot 24 listopada 2019 o 08:28

   love2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *