ściskam Cię Italiano i życzę wszystkiego co najlepsze 😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Zielona, rozłożysta korona brokuła skrywa w sobie nie tylko przyjemny smak, ale także całe bogactwo substancji odżywczych!
Tylko 60 gramów brokułu zapewnia całkowite dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a 80 gramów to dzienna dawka witaminy K1. Brokuł to także mangan, potas, fosfor, magnez, wapno, selen, cynk i żelazo. Ta cudowna roślina zawiera także tryptofan, dzięki któremu ciało produkuje serotoninę – hormon szczęścia.
To jeszcze nie wszystko. Te magiczne mikro drzewko zawiera silne antyoksydanty jak witaminy A, C i E oraz korzystne fitoskładniki jak kwercytyna, luteina, zeaksantyna i kemferol. Do tego jest źródłem sulforafanu, który działa przeciwnowotworowo i odżywczo, a także ma prourodowe właściwości.
Bomba odżywcza!
Zdrowe koktajle kojarzą się z zatkanym nosem i łykami wlewanymi prosto do gardła. Zupełnie niesłusznie! Odżywcze, zielone mieszanki mogą być pyszne!
Brokuł zapobiega stresowi oksydacyjnemu
Brokuł zawiera mnóstwo związków organicznych zwanych fitochemikaliami. Pierwszymi i najliczniejszymi substancjami aktywnymi są glukozynolany i witamina C. Te dwie substancje stanowią silne przeciwutleniacze, które zmiatają wolne rodniki odpowiedzialne za występowanie stresu oksydacyjnego. Zapobieganie stresowi oksydacyjnemu oznacza, że komórki, tkanki i organy chronione są przed szkodami takimi jak stany zapalne i będące ich następstwem choroby.
Brokuł reguluje poziom cukru we krwi
Sulforafan to związek roślinny, który należałoby wychwalać pod niebiosa. Jego główną zaletą jest produkcja glukozy i poprawa efektywności jej konwersji. Ostatecznym rezultatem jest regulacja poziomu cukru we kwi, co może być właściwością szczególnie istotną dla diabetyków.
Oczyszczanie
W brokułach występuje Indolo-3-karbinol (I3C), związek o wysokiej aktywności biologicznej, który wspomaga oczyszczanie ciała.
Brokuły na wzrok
Naukowcy z Uniwersytetu Johns’a Hopkinsa odkryli, że brokuł chroni siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami, nawet dni po tym jak trafiły one do systemu. A to wszystko dzięki wspomnianemu sulforafanowi, który jest niebywale skuteczny w leczeniu komórek ludzkiej siatkówki.
Brokuł na problemy z płucami
Brokuł od lat jest znany w ziołoterapii jako środek wspomagający zdrowienie płuc. Kiedy spojrzysz na brokuł pod odpowiednim kątem zobaczysz, że jego kształt przypomina płuco. Przypadek? (uśmieszki) Brokuł sprawdza się jako dodatek do terapii astmy i kataru siennego.
Brokuły dla piękna Twojej fizis
Taki brokuł to jest coś, co może zaskoczyć, na przykład swoim zbawiennym wpływem na cerę. Zawiera on substancję zwaną glukorafaniną, która jest w organizmie konwertowana w sulforafan, przy okazji odbudowując skórę i wzmacniając ją od środka. Regularne jedzenie brokułów skutkuje dzięki temu naturalnym blaskiem, szybszym gojeniem się ran i spowolnieniem starzenia. Wspierają ten proces także witaminy A i C, które działają przeciwutleniająco, a przez to odżywczo i odmładzająco.
Brokuły dla zachowania młodości
Jeden ze składników brokułów, znany jako nikotynamid mononukleotydu, ma szczególne przeciwstarzeniowe właściwości. Jest on niezwykle ważny dla metabolizmu energii, stanowi paliwo dla ciała, a przez to ma potencjał by eliminować oznaki starzenia się. Dodatkowo zawarta w brokułach witamina C wspomaga produkcję kolagenu, czyli głównego budulca tkanek Twojego ciała, w tym skóry. To dzięki niemu twarz jest elastyczna i bezzmarszczkowa oraz wygląda młodo. Niektórzy wysnuwają nawet stwierdzenie, że brokuł to taki naturalny krem przeciwsłoneczny chroniący skórę przed nowotworami. Możesz zresztą nie tylko stosować go od wewnątrz, ale dodać odrobinę sproszkowanego ekstraktu z brokułu do swojego żelu pod prysznic i rozprowadzić go na ciele w trakcie kąpieli.
Brokuły dla Twojej… fryzury
Witaminy B i C zawarte w brokułach wzmacniają włosy od cebulek po same końce. Dodatkowo przeciwutleniacze zawarte w brokułach przeciwdziałają wypadaniu włosów. Wspomagają one także produkcję sebum, czyli naturalnego środka nawilżającego skóry, stanowiącego jej ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą. Brokuł działa na włosy nie tylko wzmacniająco. Jego ekstrakt zawiera unikalną kompozycję kwasów tłuszczowych podobną do sztucznych silikonów zawartych w szamponach. Te z kolei odpowiadają za nadanie włosom pięknego połysku. Przy okazji brokuł chroni włosy przed działaniem szkodliwy detergentów i substancji chemicznych.
I co Ty na to? Spodziewałaś się tego po starym, dobrym brokule?
Jak użyć takiego brokułu? Fajnie jest w koktajlu, najlepiej takim, który jest pyszny, odżywczy i rześki.
Zblenduj:
Źródła:
Emanuela Urtica –kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO
Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej NIGDY nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.
Powiązane artykuły
Komentarze