Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 978 809
120 online
39 044 VIPy

To co jednemu pomaga, drugiego może zabić, czyli o zapaleniu uchyłków wyleczonym dietą

„To co jednego leczy, drugiego zabija” odzwierciadla przewrotną prawdę znaną już przed tysiącami lat.

Wtedy bowiem lekarze działający w Chinach i Indiach zaobserwowali ze swoim geniuszem, że owszem, różnimy się nie tylko żołądkami, lecz również konstytucją ciała i rodzajem metabolizmu i że to, co jedni trawią i przyswajają z łatwością, dla innych może być powodem dolegliwości.

W kulturze europejskiej Hipokrates, też dość dawno, bo w IV w. p.n.e. wyróżniał pewne typy metaboliczne, a przede wszystkim dwa, drobny nerwowy koleś o szybkim metabolizmie, i mocno zbudowany kolo, silny o powolnym. No i oczywiście jeszcze typy pośrednie.

Zarówno Tradycyjna Medycyna Chińska jak i Ajurweda w procesie leczenia bierze pod uwagę typ metaboliczny człowieka z występującymi niedoborami, lub nadmiarami energii, które równoważy się przy pomocy pokarmów i ziół wychładzających i ogrzewających.

Czyli jak zwykle dążenie do równowagi

Bóle brzucha, wzdęcia czy inne rodzaje dyskomfortu trawiennego są pierwszym protestem ciała, który należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyborów kulinarnych. Do kłębka więc:

Niefortunny stan zapalny przewodu pokarmowego, który rozwija się w jelicie grubym, lub w jelicie cienkim, a dokładnie na jego ściance może okazać się zapaleniem uchyłków.

Co to są uchyłki?

Uchyłki są to małe kieszonki, które powstają i rozwijają się w czasie pewnych zależności trawiennych, a tak naprawdę ich dokładna przyczyna nie jest jasna. Uważa się, że powstawanie uchyłków następuje w wyniku wysiłku podczas ruchów jelit. Owa presja ma wywierać nacisk na ścianki jelit powodując podrażnienie, w wyniku czego formują się kieszonki zwane uchyłkami.

Jednak, gdy jedna z tych torebek osiąga stan zapalny, uchyłkowatość zmienia się w stan zapalenia uchyłków.

Inną przyczyną tego stanu jest podejrzenie, że diety bogate w błonnik, pomimo jego korzystnego wpływu na układ trawienny, mogą z drugiej strony wspierać rozwój uchyłków.

A może dzwoni w jakimś kościele, tylko nie wiadomo w którym?

Symptomy zapalenia uchyłków mogą objawiać się krwią w stolcu, biegunką, zaparciami, nudnościami, wzdęciami, niewyjaśnionym wyczerpaniem, bólem brzucha, oraz nadwrażliwości brzucha na dotyk. Wiele z tych objawów przypomina inne choroby przewodu pokarmowego, takie jak nieswoiste zapalenie jelit, albo chorobę Crohna, dlatego w razie ich wystąpienia należałoby udać się do proktologa, aby upewnić się w diagnozie.

Leczenie zapalenia uchyłków antybiotykami, prawdopodobnie w krótkim czasie okaże się skuteczne, jednak na dłuższą metę nie. Choroba nie zniknie, gdy nie wprowadzisz zmian w diecie. Pocieszające jest to, że, gdy zaczniesz jeść pokarm, który karmi i skończysz z jedzeniem zapalenia, masz szansę na zawsze pożegnać większość, o ile nie wszystkie problemy związane z zapaleniem uchyłków.

Pewne składniki zalecanej diety mogą okazać się jednak co najmniej dziwaczne

 • Ziemniaki

Na pierwszy ogień idą pełne skrobi ziemniaki. Okazuje się, że ziemniaki są ŁATWE dla systemu trawiennego i do tego zawierają składniki fitochemiczne KOJĄCE DLA JELIT. Oczywiście nie ziemniaki smażone, ani z tłuszczem, bowiem tłuszcz męczy okrężnicę. Najlepiej jeść jałowe ziemniaki gotowane na parze.

 • Papaje i Gruszki

Owoc jest powszechnie uważany jako booster zdrowia, jednak co cudaczne, przez wielu dietetyków i lekarzy odradzany ludziom. W kontekście owoców brak konsekwencji jest wręcz paradoksem, bowiem dietetycy miotają się jak piskorz w ukropie, niby tyle dóbr i witamin, a jakże pełne fruktozy. No a teraz jeszcze, co jakby istotne przy zapaleniu uchyłków, błonnika.

Tymczasem zarówno gruszki, jak i papaje stanowią swoiste połączenie składników odżywczych i związków organicznych czyniących je idealnym rozwiązaniem dla komfortu jelita grubego. Błonnik w połączeniu z dużym napływem witamin i minerałów dostarczasz z każdym owocem, ale gruszki i papaje są po prostu świetne przy zapaleniu uchyłków.

 • Witamina C

Witamina C odgrywa kluczową rolę w tworzeniu nowych komórek i w stymulowaniu układu immunologicznego.

W zasadzie jakikolwiek nowy projekt ciała (odbudowa kości, budowa mięśni, tkanek, gojenie się ran i temu podobne rekonstrukcje) wymaga udziału dużych dawek witaminy C.

Biorąc pod uwagę, że zapalenie uchyłków jelita grubego wymaga poważnej regeneracji ścianek jelita, witamina C stanowi szczególnie ważny składnik odżywczy, aby wysyłać impulsy do odbudowy, gojenia i leczenia zapalenia uchyłków.

 • Jęczmień

Ten rodzaj ziarna jest szczególnie ważny w głównym schemacie uchyłków. Chociaż inne rodzaje włókien mogą być uważane za szkodliwe dla uchyłków, to jednak przeciwzapalny charakter składników aktywnych w jęczmieniu czyni go najlepszym ziarnem, gdy cierpimy na to schorzenie.

Nawet lepiej, gdy wykorzystujesz jęczmień na wiele różnych sposobów, w zupach, dodatkach do warzyw, mieszankach zbożowych, więc nie ma usprawiedliwienia, aby nie było go w diecie.

 • Brązowy ryż

Przejście od ryżu białego do brązowego wydaje się łatwym rozwiązaniem, choć nie zawsze najlepszym. Jednak w przypadku zapalenia uchyłków BARDZO WSKAZANYM.

Brązowy ryż zmniejsza stan zapalny okrężnicy i łagodzi rozognienie jelita cienkiego. Znowu niekonsekwencja, bowiem jest to wysokobłonnikowa żywność, ale są to tego typu włókna, które wpływają na układ trawienny w unikatowy sposób. Ale możesz zajadać   dobre organiczne białeczko:) z brązowego ryżu.

Orzechy, nasiona i kukurydza

Jest to grupa zwykłych potraw i przekąsek, które pomimo wysokiej zawartości błonnika, jednocześnie są najprostszymi rozwiązaniami dla zdrowia uchyłków. Nie będą się tak łatwo trawiły, ale zdrowie uchyłków będzie polepszone.

 

Proponuje super antyoksydant sproszkowaną peruwiańską organiczną fioletową kukurydzę Purple Corn This is BIO


 • Czosnek

Czosnek jest stosowany w domowej apteczce na dziesiątki różnych sposobów, a zapalenie uchyłków jest kolejnym przykładem. Aktywne składniki ząbku czosnku są bardzo silne, mogą więc zapobiegać zakażeniom wszelkich typów w całym organizmie. Czosnek to antybiotyk.

Zapalenie uchyłków będzie zawsze przebiegać najostrzej, gdy rejon zapalny dodatkowo zostanie zainfekowany, więc czosnek ma poważne miejsce w diecie, aby utrzymywać takie rzeczy pod kontrolą.

 • Unikaj pikantnych potraw

To może być trudne dla osób uzależnionych od ostrego jedzenia, ale jest to JEDNA Z NAJGORSZYCH rzeczy dla gorejącego jelita grubego, bowiem takie potrawy jeszcze bardziej rozpalają podrażnione obszary.

Dlatego dopóki stan zapalny uchyłków nie zostanie zaleczony, należy unikać pikantnego curry, pomimo że jest bardzo zdrowe. Ciało jest dziwne.

 • Oregano

Za to duża ilość oregano w potrawach podczas obsługi epizodu z zapaleniem uchyłków może stanowić znaczną ulgę. Na rynku, a nawet na własnym parapecie można znaleźć z łatwością oregano. Są też olejki z oregano (wkrótce pojawi się olejek oregano This is BIO), które potrafią wyeliminować błędy jakie popełniono w przewodzie pokarmowym.

Oregano ma potężne właściwości antybakteryjne, więc bez względu na infekcję, lub inną przeszkodę w pracy jelit, oregano może z powrotem doprowadzić do neutralnej sytuacji, czyli pożądanej równowagi.

 • Kiszonki, jogurty i kefiry

Należy mieć na uwadze, że oczyszczając jelito z wszelkich infekcji, zarówno antybiotykami, które zapisało dochtore, albo antybakteryjną żywnością, w tym olejkiem z oregano, czy czosnkiem, należy odbudować zdrową florę bakteryjną, której liczebność mogła zostać uszczuplona wraz z tą złą.

Przez co drogi pokarmowe stałyby się bezbronne dla następnej, czyhającej za węgłem infekcji. Oczywiście chodzi o probiotyki. Czyli fermentowane warzywa i jogurty bio wraz z probiotykami w suplemencie będą koniecznością.

 • Aloe vera

Niektórzy naturopaci upierają się, że aloe vera doustnie potrafi koić obszary zapalne jelita grubego właśnie przy stanach zapalnych uchyłków.

 • Pokarmy bogate w błonnik

Błonnik wywołuje perystaltyczne ruchy okrężnicy, więc być może ta wzmożona stymulacja prowadzi do powstawania uchyłków.

Powiem szczerze, że nie wiem jak się ustosunkować do tego stwierdzenia, bo cała kuracja lecząca powyższą dietą byłaby nonsensem.

Bieganie również pobudza perystaltykę jelit, dlatego nie przypadkowo amatorscy maratończycy mają trzy pragnienia:)

 • aby na mecie nie krwawiły im yyy… sutki (zdarza się),
 • żeby można było bez obrzydzenia patrzeć na ich spodenki i uda (niekiedy łydki) z tyłu:)
 • oraz, by na mecie nie wyprzedził ich ktoś przebrany za pszczółkę Maję, hamburgera, albo Smerfa (też uśmieszek:)

Jedno jest pewne, błonnik przykładowo w otrębach, czy nierozpuszczalny w ziarnach właściwie NIE JEST WSKAZANY w większej ilości do jedzenia, lub dla niektórych wcale.

Natomiast błonnik zawarty w większości owoców jest błonnikiem rozpuszczalnym.

Prawda jest taka, że ludzie, którzy są na diecie witariańskiej z dużą ilością owoców i małą tłuszczów, nie mają stanów zapalnych uchyłków, bowiem ta dieta przy okazji leczy i przeciwdziała takim problemom.

Najlepszym sposobem na wyleczenie stanów zapalnych jelita jest korzystanie z roślin, które zostały pozbawione większości błonnika, czyli picie soków owocowych i warzywnych.

5 kroków jak leczyć się sokami, przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Dopóki ludzie nie zrozumieją i uwierzą czym dla człowieka jest słońce i surowe owoce, oraz zielone warzywa liściaste, mogą być kłopoty z ich drugim mózgiem, czyli jelitami.

Miej też na uwadze, że nie wszyscy mają dobrą intuicję, co jest dla ciała najlepsze. Robią różne głupstwa żywieniowe, zasysają złom ze złomowiska, nie dostarczają suplementów diety, chociaż mają problem z wchłanianiem, albo jedząc puste w odżywczość kalorie, licząc, że producenci żywności już o to zadbają. Owszem, o pustkę.

Zapalenie uchyłków to schorzenie, które po prostu DA SIĘ USUNĄĆ DIETĄ, ale wszelkie infekcje jelit są poważnym ostrzeżeniem organizmu. Ciało woła o prozdrowotną i antyzapalną zmianę.

owocek

(Visited 8 502 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Kururu 4 sierpnia 2020 o 08:20

  Świetny wpis, Pepsi!
  Uwielbiam też Twoje poczucue humory i język:))
  Dziękuję❤

  1. avatar Jarmush 4 sierpnia 2020 o 09:44

   <3

 2. avatar Mama Lenki 8 października 2022 o 18:35

  Hej kochana Pepsi 😘
  Moja mama ma 75 lat ma schyłki jelit
  Wiecznie ma biegunki
  Nie może jeść produktów z glutenem
  I ciągle je węgiel po 10 szt naraz
  Chudnie w oczach
  Jak doktor jej przepisze antybiotyk i coś na stan zapalny to się zle czuje obsypuje ją pi Ciele wątroba i trzustka boli i ma grzybice pochwy
  Nie wiem jak mam jej pomóc
  Błagam proszę Cię o pomoc
  Czekam i pozdrawiam:-) 😘❤

  1. avatar Pepsi Eliot 8 października 2022 o 21:21

   nie może jeść tego węgla w takich ilościach
   jakie ma pH moczu?
   Pije wodę z sokiem z cytryny?
   Może zrobi kurację tymi probiotykami, sprawdzają się przy biegunkach SIBO/IBS https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html

 3. avatar Mama Lenki 9 października 2022 o 00:51

  Dziękuję bardzo za odp😘
  Nie mierzy PH….powiem jej że ma pić wodę z cytryną …i kupimy te probiotyki I zmierzy PH
  Myślałam że jeszcze do tego kupię RICE tib
  Pozdrawiam Cię cieplutko
  🦋🌹😘

  1. avatar Pepsi Eliot 9 października 2022 o 07:06

   to organiczna białko z brązowego ryżu, ale ma błonnika sporo, może jednak podasz jej kolagen TiB, opatentowana formuła, dobrze się wchłania, można dodć do wszystkiego co nie ma temperatury wyższej niż 170 stopni, więc do bulionu też

 4. avatar Mama Lenki 9 października 2022 o 07:56

  Kolagen kupię u Ciebie
  PROSZĘ powiedz mi co mogłabym jeszcze i Ciebie kupić w sklepiku na te biegunki?
  Mam kolagen probiotyki woda z cytryną
  🌷🌼🌻❤
  Zaraz będę do niej dzwonić i przekaże że mam już coś dla niej na te schyłki
  Czekam na odp
  🌞☺😘

  1. avatar Pepsi Eliot 9 października 2022 o 12:27

   ale ten brązowy ryż też weź, bo ja nawet o nim zapomniałam, bo to stary artykuł

  2. avatar Pepsi Eliot 9 października 2022 o 12:28

   zielone banany były stosowane w leczeniu biegunki u dzieci i dorosłych. Właściwości te przypisuje się ich wysokiej zawartości opornej skrobi

 5. avatar Mama Lenki 9 października 2022 o 13:19

  Dziękuję kochana za wszystko
  Pozdrawiam cieplutko ❤🦋🌷🌻

  1. avatar Pepsi Eliot 9 października 2022 o 16:09

   ściskam <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Maca This is BIO Twoja energia powraca ...

Maca This is BIO, Twój wąs odchodzi w siną dal ...

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum