Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 812 364
172 online
42 345 VIPy

TOP 6 powodów i masa badań, żeby zacząć suplementować kolagen

Kolagen jest jednym z najbardziej potrzebnych białek w ciele. Znajduje się w ścięgnach, więzadłach, skórze, mięśniach, kościach i naczyniach krwionośnych. Odgrywa przez to istotną rolę w utrzymaniu naszej ogólnej integralności strukturalnej. To trzecie pod względem liczebności białko w naszym ciele. (1) Braki kolagenu to braki w składzie tkanki łącznej w układzie krwionośnym, w organach, w mięśniach, stawach i w skórze. Kolagen centralnie sprawia, że ciało jest elastyczne i silne, a bez niego wiotczeje, osłabiają się tętnice, naczynia krwionośne i serce. (2) Niestety, nasz organizm produkuje około 1% mniej kolagenu z każdym mijającym rokiem, tymczasem spożywamy go znacznie mniej ze źródeł naturalnych niż kiedyś. W literaturze naukowej wykazano, że w niedoborze kolagenu suplementacja poprawia wiele różnych objawów. (3)

Kolagen morski a kolagen bydlęcy

Badanie sugeruje, że kolagen typu I pochodzący z ryb może być około 1,5 razy bardziej biodostępny (lub łatwiejszy do rozbicia i wchłonięcia) niż kolagen bydlęcy ze względu na mniejszy rozmiar cząstek białka. Tak więc, jeśli masz problemy z trawieniem i zastanawiasz się czy wybrać kolagen morski i bydlęcy, morski może być mądrzejszym wyborem. (4)

Kolagen morski

Kolagen rybi Peptan F, to to peptydy kolagenu rybiego charakteryzujące się ponad 90% biodostępnością i wysokim na tle innych białek stężeniem kluczowych aminokwasów: glicyny, proliny oraz unikalnej dla kolagenu hydroksyproliny. Aminokwasy te są identyczne z tymi znajdującymi się w skórze, stawach i kościach. Peptydy to po prostu mniejsze jednostki białka uzyskane w procesie hydrolizy. Dzięki temu rozpuszczają się one w ciepłych i zimnych cieczach. Co jednak czyni kolagen morski dobrym wyborem? Poza tym, że jest źródłem wysokiej jakości białka, jest to typ kolagenu powszechny w naszych ciałach: kolagen typu I. Chociaż w ludzkim ciele można znaleźć aż 28 „typów” kolagenu, tylko trzy pierwsze stanowią 90% całości. Kolagen typu I znajduje się w niemal całym ciele, z największą koncentracją w kościach, więzadłach, ścięgnach, skórze, włosach, paznokciach i wyściółce jelita. Tak jak w przypadku innych źródeł kolagenu, ciało nie absorbuje po prostu morskiego kolagenu dostarczając go tam gdzie jest potrzebny. Zamiast tego organizm rozbija kolagen na poszczególne aminokwasy, które są następnie absorbowane i wykorzystywane. Unikalny profil aminokwasowy kolagenu morskiego czyni go naprawdę korzystnym źródłem białka. Zawierający 18 aminokwasów, kolagen morski charakteryzuje się przede wszystkim wysokim poziomem glicyny, proliny i hydroksyproliny. Te aminokwasy, które trudno znaleźć w znaczących ilościach w innych źródłach, są kluczowymi elementami budulcowymi kolagenu, ścięgien i więzadeł skóry. Wykazano, że zwiększają zdrowie na wiele innych sposobów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego i wzmocnienie układu odpornościowego. Warto wspomnieć, że kolagen morski zawiera tylko osiem z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, więc nie jest uważany za kompletne białko. Chociaż zawiera aminokwasy, których często brakuje w diecie, nadal ważnym jest, aby spożywać białko z różnych źródeł.


1. Wspieraniem zdrowia i wyglądu skóry

Produkcja kolagenu naturalnie maleje wraz z wiekiem, jednak jego suplementacja może spowolnić ten proces. W jednym z badań 15% kobiet, które przyjmowały suplement zawierający zhydrolizowany kolagen rybi typu I pochodzący z tilapii, miało mniej zmarszczek po 60 dniach. 32% kobiet odczuło poprawę w zakresie fotostarzenia (uszkodzenie skóry spowodowane przedłużoną ekspozycją na słońce), a u 39% poprawiło się nawilżenie skóry. (5) W innym badaniu wykazano u kobiet przyjmujących 2,5-5 gramów kolagenu dziennie przez 8 tygodni, zmniejszenie suchości skóry i poprawę jej elastyczności w porównaniu do tych, które nie przyjmowały suplementu. (6) Istnieje także badanie dowodzące, że kobiety, które piły napój zmieszany z suplementem w postaci kolagenu, po 12 tygodniach doświadczyły poprawy nawilżenia skóry i znaczącej redukcji głębokości zmarszczek, w porównaniu do grupy kontrolnej. (7)

2. Zmniejszaniem bóli stawów

Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki, która jest gumopodobną tkanką chroniącą stawy. Z wiekiem ilość kolagenu w ciele zmniejsza się, zwiększając jednocześnie ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. (8) Istnieją badania wskazujące, że przyjmowanie suplementu kolagenu zmniejsza objawy choroby zwyrodnieniowej stawów i zmniejsza ich ogólną bolesność. (8, 9) W jednym z badań 73 atletów konsumowało 10 gramów kolagenu dziennie przez 24 tygodnie, w rezultacie doświadczając zmniejszenia bólu stawów podczas chodzenia i spoczynku, w porównaniu do osób z grupy kontrolnej. (10) Jeśli chcesz korzystać z przeciwbólowego, wspierającego stawy potencjału kolagenu, naukowcy zalecają rozpoczęcie od dawki 8-12 gramów dziennie. (8, 11)

3. Zapobieganie utraty masy kostnej

Kolagen nadaje kościom strukturę i je wzmacnia. (12) Tak jak ilość kolagenu, z wiekiem zmniejsza się też masa kostna, co może prowadzić do przypadłości takich jak osteoporoza. Badania wykazały, że suplementacja kolagenu może pomóc hamować utratę masy kostnej prowadzącą do osteoporozy. (11) W jednym z badań w tym zakresie podzielono kobiety na dwie grupy: w jednej z nich podawano suplement wapnia razem z 5 gramami kolagenu, w drugiej tylko wapń. Po 12 miesiącach u kobiet, które przyjmowały i wapń i kolagen odnotowano obniżony poziom białek we krwi, które wspierają rozpad kości. (13)

4. Zwiększanie masy mięśniowej

Pomiędzy 1-10% masy mięśniowej składa się z kolagenu: białka niezbędnego aby mięśnie były silne i funkcjonowały prawidłowo. (14) Naukowcy sugerują, że suplementacja kolagenu może zwiększyć masę mięśniową między innymi u osób z sarkopenią, czyli związaną z wiekiem utratą masy mięśniowej. Przebadano 27 mężczyzn o drobnej budowie ciała, którzy przez 12 tygodni przyjmowali kolagen i uczestniczyli w programie ćwiczeniowym. W porównaniu do mężczyzn, którzy ćwiczyli, ale nie przyjmowali kolagenu, ich masa mięśniowa i siła znacznie wzrosły. (15) Badacze wskazują, że przyjmowanie kolagenu może sprzyjać syntezie białek mięśniowych, takich jak kreatyna, a także stymulować wzrost mięśni po wysiłku. Potrzeba jednak większej ilości badań aby dokładnie określić potencjał kolagenu w zwiększaniu masy mięśniowej.

5. Wspieraniem zdrowia serca

Naukowcy teoretyzują, że przyjmowanie suplementów kolagenu może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Wynika to z faktu, że kolagen wchodzi w skład tętnic, które odpowiadają za prowadzanie krwi z serca do poszczególnych narządów i z powrotem. Bez odpowiedniej ilości kolagenu tętnice stają się osłabione i wrażliwe. (1) To natomiast może prowadzić do miażdżycy, choroby tętnic skutkującej zwężeniem ich światła. Miażdżyca w następstwie zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. (16) W jednym z badań w tym zakresie 31 zdrowych dorosłych podawano codziennie przez 6 miesięcy 16 gramów kolagenu. Badani doświadczyli znacznego zmniejszenia sztywności tętnic w porównaniu ze stanem zanim zaczęli przyjmować suplement. Dodatkowo o średnio 6% wzrósł ich poziom „dobrego” cholesterolu HDL. (17)

6. I wiele, wiele więcej

Suplementacja kolagenu, oprócz powyższych właściwości, wspiera: – włosy i paznokcie: suplementacja kolagenu wzmacnia paznokcie i stymuluje wzrost paznokci oraz włosów. (18) – zdrowie jelit: tu istotną rolę odgrywają dwa aminokwasy, glicyna i glutamina, które mogą być szczególnie pomocne, ponieważ oba odgrywają rolę w odbudowie tkanki, która wyścieła przewód pokarmowy. Glicyna jest pomocna w łagodzeniu stanów zapalnych, dzięki czemu może stanowić wsparcie w schorzeniach takich jak IBS. Glutamina natomiast jest niezbędna dla zdrowia i wzrostu enterocytów, które wyścielają przewód pokarmowy. – zdrowy sen: najobficiej występujący w kolagenie morskim aminokwas, glicyna, ma obiecujący wpływ na poprawę jakości snu. Jedno z badań wykazało, że spożycie glicyny przed snem poprawiło samopoczucie wśród osób podatnych na bezsenność. Zasugerowano również, że glicyna może pomóc w obniżeniu podstawowej temperatury ciała, co wiąże się z lepszym snem. Nieregularne skoki i spadki cukru we krwi również mogą wpływać na jakość snu, podczas gdy kolagen morski (który często zawiera około 10 gramów białka na porcję) może pomóc je powstrzymać. (19)

uściski:)

Źródła: (1) ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/ (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26362110 (3) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/ (4) file.scirp.org/Html/13-2701752_61421.htm (5) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206255/ (6) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208 (7) jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand (8) scielo.br/pdf/rbgg/v19n1/1809-9823-rbgg-19-01-00153.pdf (9) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17076983 (10) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885 (11) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11071580 (12) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16341622 (13) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25314004 (14) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3177172/ (15) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/ (16) ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0062943/ (17) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429168/ (18) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28786550 (19) myhealthysleep.com/blog/f/l-glycine-and-sleep

(Visited 6 044 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Sylwia 7 stycznia 2020 o 15:57

  Mam pytanie o smak tego kolagenu morskiego, czy czuc w smaku rybe? Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 7 stycznia 2020 o 16:31

   w życiu nie jem go samego, dodaję do soku z pomarańczy, albo do 4 szklanki, która przez kelp już jest tak niesmaczna, że kolagen nie robi, a w takie zupie to go zupełnie nie czuć https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

  2. avatar sylwia 9 stycznia 2020 o 07:26

   Nie , nie czuć . Kolagen rybi jest bez smaku

 2. avatar Mader 8 stycznia 2020 o 07:37

  Czy kolagen może brać 16 latka? Córkę od jakiegoś czasu bolą kolana, rtg i usg nic nie wykazały. Mam przeczucie, że to nie jest nic mechanicznego.

  1. avatar Jarmush 8 stycznia 2020 o 09:16

   Moim zdaniem może, niech miesza łyżeczkę Kolagen TiB ze świeżo wyciśniętym sokiem pomarańczowym, do tego szczypta kwasu askorbinowego TiB i 1 gram MSM TiB (dosłownie na końcu noża). Z chlorku magnezu TiB i wody nalezy rozmieszać w ręce i taką oliwą magnezową wcierać w kolana. Bierze D3 z K2?, bo to raczej dzisiaj wymóg. Ćwiczy coś? Na jakiej jest diecie? Jakie ASO i 25(OH)D?

   1. avatar Mader 9 stycznia 2020 o 07:13

    Kocham, wspieram, na razie nie chce niczego łykać, nie ćwiczy. Pewnie ból zmobilizuje. Badania krwi zrobimy w tym miesiącu. Dziękuję.

 3. avatar Ewa 8 stycznia 2020 o 19:26

  A czy w ciąży można brak kolagen z wit C i MSM?

 4. avatar Niki 9 stycznia 2020 o 18:44

  Doszukałam się takiej informacji, że najskuteczniej na odbudowę kolagenu, chrząstki stawowej (tak poważnie zniszczonej, zjedzonej przez bakterie) będzie wpływał podany docelowo do miejsca czyli do stawu, hialuronian sodu w postaci gotowego preparatu w ampułce z igłą, do samodzielnej iniekcji. Produkt zawiera jedną ampułkę na jeden raz, przez 3 dni po podaniu należy odpoczywać, nie obciążać stawu chodzeniem. Czy ktoś używał i może potwierdzić działanie, efekty, trwałość?

  1. avatar iGrażka 15 stycznia 2020 o 09:19

   Moja córka w wieku 21 lat wzięła takie 3 zastrzyki, nic nie pomogły (lekarz uprzedzał, że mogą nie pomóc)
   koszt 3 zastrzyków to 1.200 zł. Skończyło się na artroskopii kolana. To moje doświadczenie.
   Pozdrawiam wszystkich czytających Pepsi i oczywiście autorkę 🙂

   1. avatar Jarmush 15 stycznia 2020 o 10:40

    ściskamy iGrażkę

 5. avatar Kinga 28 stycznia 2020 o 09:49

  Witam serdecznie,
  Pepsi czytam ostatnio dużo o kolagenie aby rozpocząć suplementację.
  Czy mogłabyś poradzić czy zwracać uwagę na wielkość cząsteczki, daltony.

  1. avatar Jarmush 28 stycznia 2020 o 10:20

   Kolagen tylko nasz Kolagen Peptan F TiB, mamy opatentowaną formułę, doskonale się wchłania, https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html

 6. avatar Kinga 28 stycznia 2020 o 10:39

  Dziękuję 🙂

 7. avatar Acid 9 kwietnia 2022 o 16:17

  Właśnie zakupiłam Wasz kolagen. Kiedy najlepiej go przyjmować? Na czczo czy po posiłku? Dziękuję

  1. avatar Pepsi Eliot 9 kwietnia 2022 o 17:13

   obojętnie kiedy, to tak naprawdę pokarm białkowy, możesz też dodać do zupy, do bulionu, do 4 szklanki jak robisz. Nie ma to znaczenia, ważna jest witamina C w okolicach.

   1. avatar Acid 3 maja 2022 o 21:31

    Dziękuję. Czy robić przerwy w przyjmowaniu kolagenu?

    1. avatar Pepsi Eliot 4 maja 2022 o 06:13

     opakowanie i ze 2 tygodnie przerwy

     1. avatar Acid 5 maja 2022 o 13:09

      Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum