Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 821 559
110 online
42 347 VIPy

Twój jedyny słuszny sposób na trwałe odchudzanie

Sposób na trwałe odchudzanie.

Ludzie tyją z różnych powodów.

Z przyczyn zdrowotnych, dlatego że jedzenie staje się katalizatorem emocji, przez nieodpowiedni zestaw nawyków żywieniowych, depresję, przyjmowane leki albo toksyczne relacje.

Tyjemy życiem.

Tycie

To jak jemy, jak widzimy swoje ciało i jak je traktujemy (świadomie bądź nie) wynika z najróżniejszych czynników. Wpływ na nie mają nawet edukacja, status socjoekonomiczny i tło kulturowe, czyli to z jakiego środowiska pochodzimy i jakie środki i metody traktowania ciała otrzymywaliśmy właściwie od dnia narodzin. (1)

Chudnięcie

Zupełnie inaczej jest jeśli chodzi o odchudzanie. Dlaczego chudniemy?

Oczywiste odpowiedzi nasuwają się same: przede wszystkim dla zdrowia i dlatego, że chcemy dobrze wyglądać i swobodnie czuć się we własnej skórze.

Jeśli wejdziesz w to głębiej może jednak okazać się, że te z pozoru szlachetne motywy to czubek góry lodowej. Góry z gatunku tych, o które rozbijają się statki.

Odchudzanie się jest mitologizowane na milion sposobów. Mówi się, że chudość jest równorzędna z pięknem, albo nawet ze szczęściem, że to opcja domyślna dla człowieka. Dopasowanie się do społecznie akceptowalnego modelu ma zapewnić lepszą jakość życia, podnieść atrakcyjność i ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Brzmi nieźle, nie? Patrząc na statystyki można jednak wywnioskować, że to straszny bulszit. Nie samo zrzucanie nadprogramowych kilogramów oczywiście, ale kultura diet.

Sposób na trwałe odchudzanie – kultura diet

Kultura diet to system przekonań, który „czci” szczupłość i traktuje ją jako synonim zdrowia i swoistą cnotę moralną. Powoduje to, że możesz spędzić całe życie myśląc, że jesteś nieodwracalnie wybrakowana tylko dlatego, że nie wyglądasz jak „ideał”, zazwyczaj wykreowany przez media i nie mający nic wspólnego z naturalną różnorodnością ciał i ich faktycznym potencjałem. (2)

Co to dla Ciebie oznacza? Ano że przechodząc na dietę odchudzającą, polegającą na jedzeniu minimalnej ilości kalorii albo spożywaniu na przykład wyłącznie jednego typu pokarmu przez jakiś czas, jesteś z góry na straconej pozycji.

Tylko wydaje się, że to co innego kiedy z hedonistycznej, uświadomionej potrzeby chcesz wejść w przymałą kieckę na imprezę (oczywiście warto zastanowić się nad tym, co sprawiło, że ta potrzeba w ogóle zakiełkowała w Twojej głowie), a co innego kiedy, jak miliony osób na świecie, wiedziesz życie polegające na odliczaniu miesięcy między jedną nieskuteczną dietą a drugą.

A przecież można skutecznie zgubić zbędne kilogramy! Ale zanim do tego dotrzemy porozmawiajmy o tym, że…

Jak to działa?

1 porcja (30g) Shape Shake TiB zawiera:

26 gramów białka dostarczy 26 x 4 = 96 kalorii

26 gramów czystego białka potrzebuje do strawienia 30% (w przypadku izolatu serwatki można nawet uznać 50%,
ale pozostańmy przy wersji mniej optymistycznej) tych kalorii, czyli 29 kalorii

96-29 = 67 kalorii faktycznie dostarczy porcja białka

Jednak to nie wszystko, taka porcja zwiększy wydatnie metabolizm ciała w ciągu następnych 3 godzin.
Zapotrzebowanie energetyczne ciała w ciągu 3 godzin to średnio 375 kalorii,
natomiast, w przypadku zwiększonej termogenezy poposiłkowej po zjedzeniu czystego białka (bez węglowodanów i tłuszczu),
oraz przyspieszonego metabolizmu, zapotrzebowanie kaloryczne może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Gdy przyjmiemy, że w ciągu 3 godzin po spożyciu białka nie zjesz nic, a 3 godziny wcześniej również nic nie jadłaś,
bo takie są zalecenia programu „jem i… chudnę” można założyć,
że ciało będzie na minusie około 450 kalorii, a nawet 500 i więcej kalorii, w przypadku, gdy masz dużą masę mięśniową.

Gdybyś z kolei zastosowała tylko głodówkę, wówczas metabolizm jest spowolniony,
a mięśnie stają się zabiedzone, czyli nieodżywione, wiotkie, obwisłe.

– (MINUS!) 450 kalorii!!!

Czyli tyle ile spalasz na godzinnym, intensywnym treningu aerobowym!


Statystyki są bezlitosne

 • Według raportów, „Polacy na diecie”, niemal połowa naszych rodaków (44%) stosuje dietę odchudzającą. (3)
 • Obniża się gwałtownie wiek, w którym zaczyna się postrzegać swoje ciało jako wybrakowane. Dane wskazują na to, że co czwarta dziewczynka już w wieku 11 lat uważa, że powinna schudnąć.
 • Sytuacja pogarsza się wraz z wiekiem. Potrzebę schudnięcia deklaruje aż 61% 15-latek, co zupełnie nie odzwierciedla rzeczywistego problemu nadwagi: według statystyk tylko 7% 15-latek ma rzeczywisty problem z nadmierną masą ciała. (4)
 • Tymczasem nawet 95% diet jest nieskutecznych lub kończy się niepowodzeniem, a większość odchudzających się osób przybiera stracone kilogramy w okresie od 1 roku do 5 lat.
 • Co więcej, 35% osób odchudzających się „okazjonalnie” w późniejszym czasie zmaga się z problemem patologicznego odchudzania, a 25% cierpi z powodu zaawansowanych zaburzeń odżywiania.
 • Ilość takich przypadków ciągle rośnie: tylko w latach 1988-1993 ilość incydentów bulimicznych potroiła się u kobiet pomiędzy 10 a 39 rokiem życia, a im dalej w las tym gorzej. (5)

Wisienka na torcie?

Istnieje zjawisko przyrostu masy ciała spowodowanego dietą. Powaga!

 • Wiele badań potwierdza, że osoby, które były na diecie odchudzającej mają większą tendencję do tycia niż te, które nigdy się nie odchudzały. Potwierdza to nawet badanie na bliźniakach! (6)
 • Zespół naukowców z UCLA dokonał przeglądu 31 długoterminowych badań dotyczących skuteczności diet odchudzających. Wynikło z niego, że dieta jest spójną zmienną objaśniającą przyrost masy ciała.
 • Nawet dwie trzecie osób odzyskuje większą masę ciała niż straciło! (7)

Sposób na trwałe odchudzanie – czy to znaczy żeby się nie odchudzać?

Ufff… Docieramy do momentu, który interesuje wszystkich najnajbardziej. Chcę schudnąć, a kultura diet zawodzi. Czy oznacza to, że mam się nie odchudzać i zaakceptować swoją masę ciała, dajmy na to, że sporo nadmierną i prawdopodobnie powiązaną ze zwiększonym ryzykiem problemów zdrowotnych i gorszym samopoczuciem?

No nieeee. Tutaj chodzi o coś, co z angielska pięknie nazywa się mindset. Na nasze można przetłumaczyć to jako sposób myślenia, chociaż to sformułowanie obdziera mindset z pewnej głębi.

Zanim jednak powiem Ci jak fajnie można podejść do gubienia zbędnych kilogramów, takiego skutecznego i nie wynikającego z opresyjnej kultury, napomknę o tym co warto zrobić wcześniej.

Zanim zaczniesz się „odchudzać”  …

Zaczynając odchudzanie po pierwsze należy porzucić wszystkie wyobrażenia na temat diety i odchudzania. Nie ma już Ciebie odchudzającej się. Jesteś Ty troszcząca się o swoje ciało.

Nie chcesz zmniejszyć rozmiaru, chcesz otoczyć się troską i jesteś gotowa na to, że skutki tej troski nie pojawią się natychmiast. Być może nie do lata ani nie po 3 tygodniach diety gwiazd.

Odchudzanie to już nie żaden cel, bo w ogóle nie ma odchudzania

Jest droga do bliskości ze sobą. Wydaje się być mało kuszące, bo nie ma natychmiastowych efektów, wiem. Przypominam jednak, że te są mrzonką. Hop-hop, patrz powyżej, statystyki dotyczą też Ciebie. Ile razy już się odchudzałaś?

Żeby do tego dojść, warto oczywiście zweryfikować sposób w jaki patrzy się na własne ciało. Nie jako na zbiór elementów, że o, tu jest gruby brzuch, tu uda z cellulitisem, a tam opuchnięta facjata. Jesteś Ty, tak jak stoisz i Ty to fajna osoba. Pewnie nie znasz nikogo lepiej i wiesz, że Ty nie czuje się dobrze jak się zwraca po chamsku uwagę na brzuszysko, rozstępy i nie wychodzi się w piątek ze znajomymi, bo tam będzie jedzenie i widać fałdki pod sukienką.

Ty ma ciało, bo każdy ma ciało. Ciało spełnia wiele funkcji i wszystkie są dobre i potrzebne. Nie chodzi o to, że chcesz schudnąć tylko o to, że chcesz żeby spełniało te funkcje sprawnie i długo i czuło się dobrze. Żebyś Ty czuła się dobrze i biegając nago po plaży i grając serenadę na źdźble trawy i przebiegając maraton jak tylko se zechcesz.

Kluczem nie jest oczywiście żadna dieta cud. Kluczem nie jest w ogóle odchudzanie per se, tylko zdrowe praktyki, które skutkują też spadkiem wagi.

Sposób na trwałe odchudzanie – jak ogarnąć wagę constans

No dobra, już, nie męczę Cię dalej. Teraz nareszcie powiem i sprzedam pakiet praktyk, które zrobią dobrze Twojemu ciału i duchowi. I inne fajne rzeczy też zrobią, no nie? No tak, właśnie, inne fajne rzeczy też, tak zupełnie na uboczu i jedną z tych rzeczy może być unormowanie masy ciała.

Niech ilość Twoich poranków
Pomnaża codzienny rytuał 4 Szklanków !:)

Rytuały i codzienne oczyszczanie

Co poprawi Ci humor z samego rana lepiej niż zrobienie czegoś „wow” dla swojego zdrowia bez tracenia długich godzin i wykonywania skomplikowanych czynności? Znajdź swój rytuał, który robi dobrze Twojemu ciału. Taki co to i będzie skuteczny i korzystny i do tego zdrowy.

Polecam 4 szklanki, czyli rytuał nad rytuały właściwie. Piękne z najpiękniejszych 4 szklanki pijesz każdego dnia po przebudzeniu.

W zamian, obok oczyszczania ciała, jednocześnie dostajesz codzienne nawodnienie, odżywianie, i dotlenianie komórek, czyli moc właściwości przeciwzapalnych. Takie 4 szklanki pomagają oczyszczać wątrobę, jelita i nerki, przy okazji dotleniając ciało.

W porównaniu do tygodniowych detoksów, które są za mocne, i mają działania uboczne, dlatego nie możesz ich stosować karmiąc dziecko, tu z efektów możesz cieszyć się codziennie (nie w ciąży, co objaśnia przepis). (8)

Sposób na trwałe odchudzanie – niedobory żywieniowe

Zrób niezbędne badania i sprawdź czego Ci brakuje. Wiele problemów zdrowotnych, w tym problemy ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów, może wynikać z niedoborów substancji odżywczych wszelkiej maści. Nie wiesz od czego zacząć?

Zbadaj poziom 25(OH)D! Niedobór witaminy D jest powszechny na naszej szerokości geograficznej i może mieć związek z masą ciała. Naukowcy z Uniwersytetu w Mediolanie udowodnili, że niedobory witaminy D mogą być jedną z przyczyn otyłości. (9)

Każda komórka Twojego ciała potrzebuje witaminy D, także komórka tłuszczowa. To dzięki tej witaminie specjalne receptory w Twoim organizmie sygnalizują, czy zgromadzony tłuszcz należy magazynować czy się go pozbyć. Dodatkowo witamina D3 odgrywa niesamowicie ważną rolę w kontrolowaniu poziomu łaknienia, czyli tego kiedy i ile jesz.

Witamina K2 z kolei, działająca synergicznie z witaminą D, pomaga w tworzeniu osteokalcyny, białka niezbędnego do mineralizacji kości. Z kolei osteokalcyna pobudza apiponektynę (hormon stymulujący metabolizm kości), która pomaga utrzymać zdrową masę ciała. (10)

Sposób na trwałe odchudzanie – „jedz i chudnij”

Wiele diet odchudzających opiera się o restrykcje kaloryczne. Wiadomo, deficyt kalorii to prosta droga do pozbycia się tłuszczu.

Istnieje mit, że każde obcięte 3500 kalorii to 0,5 kilograma masy ciała. Te założenie jest wynikiem prostej kalkulacji: 3500 kalorii to deficyt 500 kalorii dziennie przez 7 dni. Nakłada się to na optymalny zalecany spadek wagi, czyli 0,5 kilograma tygodniowo. To jednak spore i szkodliwe uogólnienie.

Zasada deficytu 3500 kalorii nie sprawdza się z powodu wielu różnych czynników:

 • zachwiania równowagi hormonalnej,
 • nadmiaru stresu,
 • niewyspania,
 • odwodnienia,
 • chorób i innych

Sposób tymczasem jest zupełnie inny!

Nie musisz drastycznie obniżać poziomu kalorii. Jeśli Twoim problemem jest wysokokaloryczna dieta prawdopodobnie pierwszym krokiem do obniżenia ilości kalorii będzie zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. Możesz śledzić w necie, z pomocą darmowego kalkulatora typu cronometer, ile dziennie zjadasz i starać się uregulować swój sposób odżywiania.

Możesz też wskoczyć na post przerywany, genialny kiedy chodzi o efekt odchudzająco-regenerujący, a przy tym niewymagający cięcia kalorii i innych nonsensów. Najlepiej jak połączysz go z programem Jem i chudnę.

No i ok, tu mnie masz, to program zakładający odchudzanie. Tyle tylko, że to odchudzanie połączone z całościowym odżywieniem ciała, dostosowane do Twojego trybu trenowania (bądź jego braku) i nastawione na intuicyjne jedzenie, bez żadnych szalonych restrykcji i ograniczeń. No jesz i chudniesz i jeszcze czujesz się spoko, a o to chyba chodzi.

O tym jak i dlaczego działa post przerywany

Sposób na trwałe odchudzanie – Twoja relacja z jedzeniem

 • Nie miej obsesji na temat jedzenia, nawet tej zdrowej. Nie nazywaj posiłku „grzechem” ani „wpadką” kiedy nie jest taki jak zaplanowałaś.
 • Zrób raczej z czasu na jedzenie czas dla siebie. Kalorie to paliwo dla Twojego ciała, ale to nie oznacza, że każdy pokarm musisz przeliczać na cyferki. Przeliczaj go na doświadczenia.
 • Przeżuwaj dokładnie i pieczołowicie. Przeżuwaj powoli żeby z warzyw wydobyć enzymy, a z mózgu komunikat, że już wystarcza. Trudno oczekiwać jasnych sygnałów od mózgu i układu pokarmowego kiedy jest się rozproszonym.
 • Oglądanie filmu w trakcie jedzenia, sprawdzanie maili, rozmawianie przez telefon… To wszystko sprawia, że samolocik leci niezauważenie prosto do ust, a za nim następny i następny, a Ty nawet nie zauważasz, że w sumie już masz dość i nawet nie pamiętasz jak smakował Twój obiad.
 • Zamiast tego ciesz się jedzeniem. Przygotowuj pyszne posiłki, szukaj nowych doświadczeń i smaków. Zwracaj uwagę na teksturę i zapach jedzenia i ciesz się nim. Jeśli chcesz dobrze strawić pokarm i uniknąć wzdęć należy przeżuć każdy kęs 20-30 razy (serio!). Jedzenie w jamie ustnej powinno być niemal płynne.
 • Wynika to z faktu, że żucie pomaga wyprodukować więcej śliny, która zawiera enzymy trawienne. Te natomiast pomagają w rozkładaniu pokarmu. Im więcej żujesz, tym mniej pracy dla Twojego brzucha.
 • Zadbaj też o to żeby mieć na stanie dobre makrosy, takie co to przysłużą się Twojemu ciału. Jakościowe białka z różnych źródeł, dobre węglowodany i zdrowe tłuszcze.

Radość z ruchu (nadejdzie… później)

Znajdź na początek formę ruchu, którą możesz wykonywać. Nie musisz jej odrazu wielbić. Tańcz, pływaj, truchtaj nad rzeką, przejedź się na rowerze, idź na aerobik albo energicznie spaceruj. Rób rano pajacyki, przysiady, pompki z klęczek, jeśli nie potrafisz klasyki, kangurki rób, cokolwiek.

Ale pozwól też sobie na relaks. Nade wszystko wysypiaj się, a kolację po prostu oddawaj wrogowi. Nie masz wrogów? Jeszcze lepiej.

I takie właśnie powinno być odchudzanie, pozbawione odchudzania w klasycznym ujęciu, ale za to pełne podejścia holistycznego i troskliwego.

Skuteczne odchudzanie to nie nałogowe myślenie o kolejnym posiłku w sekundę po zjedzeniu poprzedniego, ani nie niesmaczna dieta, od której jedzenie pęcznieje w ustach. To coś, co dzieje się kiedy otaczasz swoje ciało odpowiednią porcją czułości i zdrowia. Bo o to w gruncie rzeczy chodzi, no nie?

uściski:)

Źródła/badania:

 • (1) healthknowledge.org.uk/public-health-textbook/disease-causation-diagnostic/2e-health-social-behaviour/social-behavioural-determinants
 • (2) christyharrison.com/blog/what-is-diet-culture
 • (3) lifestyle.newseria.pl/newsy/blisko-polowa-polakow,p1477746765
 • (4) hbsc.org
 • (5) montenido.com/pdf/montenido_statistics.pdf
 • (6) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21829159
 • (7) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17469900
 • (8) 4 szklanki: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/ ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044 theepochtimes.com/why-arent-doctors-prescribing-turmeric-if-its-so-therapeutic_2997894.html ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15930481 agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=US201301762139 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25157026 hindawi.com/journals/omcl/2015/295497/ ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29849880 ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26156538 ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4303853/ ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21697639
 • (9) clinicaladvisor.com/home/web-exclusives/vitamin-d-aids-weight-loss-in-obese-overweight-patients/
 • (10) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4345075/

(Visited 7 055 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Merry 18 października 2021 o 21:38

  Ja zmieniłam swoją dietę w maju ’20 z wagą 74 kg (168 cm wzrostu). W listopadzie ważyłam już 10kg mniej, wyglądałam i czułam się świetnie. Na koniec lutego 2021 ważyłam 61kg. W kwietniu zaszłam w ciążę i czar prysł. Zaczęłam jeść jak opętana. Od kwietnia przytyłam już 24 kg a termin mam na 17.01.2022 Ciekawe czy mój organizm po porodzie posłusznie będzie chciał chudnąć.. :-/ a może zacząć już teraz?

  1. avatar Pepsi Eliot 19 października 2021 o 05:28

   nie odchudzanie w ciąży, ale nie objadanie się na kolację na przykład. Karmienie odchudza, ale nie można wariacko jeść. Więc spokojnie po porodzie wejdziesz sobie na moje 4 szklanki, będziesz kończyła trochę wcześniej jeść i schudniesz szybko. Po pierwszym dziecku chudnie się szybko, po drugim dużo wolniej. <3

 2. avatar Marta Osinska-Kurowska 12 czerwca 2023 o 22:01

  A po trzecim dziecku? XD faktycznie po drugim było wolno. Po dwóch i pół roku od porodu odzyskałam szczuplosc. A po trzecim hmmm trzecie ma 3,5 roku a ja dalej 10 kg na plusie.

 3. avatar Jarek 14 czerwca 2023 o 15:00

  Mam pytanie. Od 3 miesięcy stosuję rano 4 szklanki, do tego program Jem i chudnę z postem przerywanym. Przez ten czas coraz lepsze samopoczucie, powolny, stały ubytek wagi i nagle stop. Od 3 tygodni waga stoi. Nic nie zmieniłem i nie zmieniam ( cały czas suplementacja D3 z K2, Mg,L-carnityna , wit. C). Co się stało?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecamy bardzo dobrą  Witaminę D3+K2 TiB

Do ssania!

O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum