Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 949 771
80 online
38 832 VIPy

Uzależnienia kobiet 3 razy gorsze niż facetów? Zdziwko?

Masz na to coś większą tolerancję, poznałaś też objawy odstawienia, masz też ciągłe pragnienie, żeby rzucić korzystanie, a w końcu w przypadku pewnych substancji, występuje taka troska o te substancje, że wszystko inne schodzi na dalszy plan.

Liczy się tylko to, by zastosować swoją substancję

Amen, jesteś uzależniona

Do tego Twoja płeć może wpływać na podatność, powrót do zdrowia i ryzyko nawrotu.

Piękna Michalina i jej piciorys:

Poznałam dawno, dawno temu Michalinę, wtedy wszyscy młodzi pili, ponieważ było to w dobrym dekadenckim tonie, nienawidzieć Jaruzelskiego, śmiać się z octu (spirytusowego) na półkach sklepowych (wyłącznie) i paczkować dyskoteki w akcie solidarności z KOR-em, o którym wiedziało się dość mgliście. W młodzieńczym buncie niejasnego myślenia i dobrej zabawy ego, tworzyły się, jak się okazało później, potężne uzależnienia od alko. Od trawy i faj też, ale prawdziwe spustoszenie siała wóda.

Okazało się, że zjawiskowa Michalina nie przestała robić flaszek wraz z dorosłością, a wręcz przeciwnie, pański bicz całkowicie uwolnił się spod kontroli. W 8 klasie kilka piw sprawiło, że błyskawicznie ulotniły się jej kompleksy i nieśmiałość. Mając 14 lat, piła już kilka razy w tygodniu. Bez większych konsekwencji. Wieczna zabawa na początku, a potem oprócz rzygania, biegunki i zdychanie. Po paru latach picie i ćpanie stało się tak dramatyczne, że zgubiła swoje życie, wchodząc w świat iluzji i zaprzeczeń, wciąż uważając, że nie jest alkoholiczką, a jedynie nieszczęśliwą.

W końcu przez wódę straciła wszystko, została sama (odszedł naprawdę fajny mąż i wypięło się na nią dziecko), wpadając w regularne ciągi alkoholowe po kilka tygodni, potem miesięcy. Kończyła dopiero, gdy organizm nie przyjmował więcej alko.

Historia Michaliny ma na szczęście happy end, jest od lat nadal piękną, i trzeźwą alkoholiczką, a nie jest to takie proste, szczególnie, gdy zalogowałaś się do gry, jako kobieta.

Pomimo, że mężczyźni, owszem, częściej wbijają się w uzależnienia, ale pod innymi względami to kobiety stoją przed trudniejszymi wyzwaniami. Szybciej się uzależniając (zjawisko znane jako teleskopowe) rozkręcają również szybciej zdrowotne i społeczne konsekwencje. Do tego badania pomocowe, jakie czyniono, aby alkoholików wydobyć z rowu mariańskiego, dna wulkanu, katakumb i krypt nałogu, dotyczyły przede wszystkim właśnie pijących chłopaków, a nie dziewczyn.

Kobiety rozwijają uzależnienie od alko szybciej niż faceci, a problemy z alko takie, jak atrofia mózgu lub uszkodzenie wątroby również występują szybciej u kobiet.

Kilka czynników biologicznych sprawia, że kobiety są bardziej podatne na działanie alko

 • Po pierwsze, kobiety mają tendencję do ważenia mniej niż mężczyźni, oraz ciało kobiety zawiera mniej wody, za to więcej tkanki tłuszczowej. A ponieważ tłuszcz zatrzymuje alko, podczas gdy woda go rozcieńcza, narządy kobiety są bardziej narażone
 • Ponadto kobiety mają niższy poziom dwóch enzymów, dehydrogenazy alkoholowej i dehydrogenazy aldehydowej, które rozkładają alkohol w żołądku i wątrobie
 • W rezultacie kobiety podczas robienia flaszek, wchłoną więcej alko do krwiobiegu
 • Okazuje się też, że jesteśmy trochę bardziej zasadowe, więc ześwirowane i nie idziemy zbytnio dobrze na koedukacyjne programy leczące, laski muszą być z laskami. Facetom ganz egal 
 • Przy okazji dodam, że kobietom również bardziej szkodzą faje, przykładowo są bardziej statystycznie narażone na rozwój raka płuc, i dwa razy bardziej narażone na zawał serca

Badania też sugerują, że kobietom trudniej jest rzucić darcie faj i są bardziej skłonne do ponownego rozpoczęcia darcia, nawet, gdy już rzuciły 

 • Powody nie są zbyt oczywiste, ale można sugerować, że to wszystko dlatego, że jesteśmy bardziej empatyczne, zasadowe, twórcze, otwarte, a to sprzyja zadarciu fai
 • Nie mówiąc jak bardzo chce się palić robiąc najmniejszą chociaż flaszkę, w postaci kieliszka prosecco, czy szampana
 • Dlatego jakieś tam plastry z nikotyną nie działają u kobiet, a przynajmniej znacznie gorzej niż u facetów, bo nie o nikotynę się tu aż tak rozchodzi
 • Do tego około połowa (moim zdaniem więcej) kobiet palących twierdzi, że boi się zrobienia masy po rzuceniu
 • Czyli dopóki nie będziemy zaprogramowane na NIE CHUDOŚĆ, dopóty będziemy trzymać się fajki, jak rzep psiego ogona

No i oczywiście, jak wiśnia na torcie, PMS, ale to jeszcze pikuś, bo okazuje się, że jak rzucisz papierosy w fazie lutealnej, to masz mniejsze szanse na wytrwałość, niż jak rzucisz w fazie pęcherzykowej (która rozpoczyna się po menstruacji i kończy owulacją).

Jedna z teorii jest taka, że wzrost poziomu estrogenów w fazie pęcherzykowej zmniejsza niepokój i poprawia nastrój, pomagając Ci lepiej radzić sobie z brakiem fai w rękach, ustach, za uchem, na korytarzu, balkonie, za rogiem, w pralni, w wentylatorni, na stołeczku przed kratką.

Jest jeszcze kokaina, metamfetamina, leki na receptę, psychotropy, przeciwbólowe, opioidy

I tutaj znowu, kobiety jak już to robią to wcześniej i chętniej na nerwiczce PMS. I znowu laski cierpią bardziej. A jeśli chodzi o maryśkę, to faceci 3 razy częściej wejdą w temat, i nie chce im się żyć bez znieczulenia marią, ale laski jak już, to u nich konsekwencje z większą szczerbą na zdrowiu gorsze, ale tak naprawdę mało jest badań co do różnic płci i marii.

Ale i tak ciągu ostatnich 20 lat, pojawiło się coraz więcej dowodów na to, że kobiety uzależnione od różnych substancji stają przed wyzwaniami, których mężczyźni yyy… wcale nie mają.

A kto mówił dziewczynce, kto srał jej programem do głowy, sugerując, że nie musi być twarda, konsekwentna, silna, jak skała?

Jest wiele suplementów magnezu, my oczywiście polecamy nasz Cytrynian Magnezu TiB, bez szkodliwych dodatków, zapakowany w słoiczek z ciemnego szkła


 •  Jeśli masz problem, zacznij od 4 szklanek (nawodnienie, dotlenienie, czyli codzienny detoks), ale na bazie limonek, gdy chodzi o palenie papierochów.
 • A szczególną estymą obdarz szklankę drugą, bo magnez i uzależnienia na jednej ślizgali się ślai. Dr Sircus o tym wspomina nie jeden raz.

owocek

Źródła:

 1. Anton RF, et al. „Combined Pharmacotherapies and Behavioral Interventions for Alcohol Dependence: The COMBINE Study, a Randomized Controlled Trial,” Journal of the American Medical Association (May 3, 2006): Vol. 295, No. 17, pp. 2003–17.
 2. Ashley OS, et al. „Effectiveness of Substance Abuse Treatment Programming for Women: A Review,” American Journal of Drug and Alcohol Abuse (Jan.–Feb. 2003): Vol. 29, No. 1, pp. 19–53.
 3. Becker JB, et al. „Sex Differences in Drug Abuse,” Frontiers in Neuroendocrinology (Jan. 2008): Vol. 29, No. 1, pp. 36–47.
 4. Brady KT, et al., eds. Women and Addiction: A Comprehensive Handbook (The Guilford Press, 2009).
 5. Carpenter MJ, et al. „Menstrual Phase Effects on Smoking Cessation: A Pilot Feasibility Study,” Journal of Women’s Health (March 2008): Vol. 17, No. 2, pp. 293–301.
 6. Franklin TR, et al. „Menstrual Cycle Phase at Quit Date Predicts Smoking Status in an NRT Treatment Trial: A Retrospective Analysis,” Journal of Women’s Health (March 2008): Vol. 17, No. 2, pp. 287–92.
 7. Greenfield SF, et al. „Substance Abuse Treatment Entry, Retention, and Outcome in Women: A Review of the Literature,” Drug and Alcohol Dependence (Jan. 5, 2007): Vol. 86, No. 1, pp. 1–21.
 8. Perkins KA, et al. „Sex Differences in Long-Term Smoking Cessation Rates Due to Nicotine Patch,” Nicotine and Tobacco Research (July 2008): Vol. 10, No. 7, pp. 1245–50.
 9. U.S. Substance Abuse and Mental Health Services Administration Office of Applied Studies. Results from the 2008 National Survey on Drug Use and Health: National Findings (Department of Health and Human Services, 2008).

(Visited 11 623 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar habor 9 listopada 2020 o 19:45

  Jest jeszcze kokaina, metamfetamina, leki na receptę, psychotropy, przeciwbólowe, opioidy, … seks i seksomania!

  1. avatar Jarmush 9 listopada 2020 o 20:10

   no o tym ostatnim wspomniałam w inwokacji, nie o to chodzi, żeby wymienić wszystkie uzależnienia obok alko i nikotynizmu, hazardu, lekomanii, i narko, tylko, żeby POODPADAŁY. Bo zawsze chodzi o to samo, tłamszenie emocji.

 2. avatar Kasia 10 listopada 2020 o 17:23

  Pepsi, chyba mam raka piersi 🙁 Mam powiększony węzeł chłonny, jutro robie usg. Rok temu ta sama pierś biopsja, ale guzek normalny i nieszkodliwy. Od jakiegoś czasu pierś boli i to w innym miejscu niż miałam biopsje, co potęguje strach. Tak, wiem, nie bać się, akceptować, działać na chłodno. Jutro zaczynam surowa dietę o resztę tego, co radzisz na blogu, ale pisze to, żebyś mi wysłała 5 kg dobrej energii 🙁

  1. avatar Jarmush 10 listopada 2020 o 20:44

   Już Ci wysyłam i wszystko będzie dobrze <3

   1. avatar Kasia 11 listopada 2020 o 09:07

    Dziękuję ?

  2. avatar Przemko :-) 11 listopada 2020 o 15:58

   kochana Kasiu

 3. avatar Effq 15 lipca 2022 o 12:45

  Dobrze, że o tym wcześniej nie wiedziałam, bo rzuciłam bez problemu alko, potem faje, które paliłam 10 lat w ilości paczki dziennie – od 5 lat nie palę, a na koniec jeszcze Mary (4 lata temu), która bardzo mi pomagała jakiś czas na objawy ADHD, ale jak przestała to też ją bez skrupułów rzuciłam 😉

 4. avatar Sylvia 5 grudnia 2022 o 07:42

  Ja nie moge pic niczego z kofeina bo boli mnie prawa strona ciała, łącznie z okiem. Nie wiadomo o co chodzi, lekarze tez nie maja odpowiedzi … strasznie ciężko tak na wodzie ciagle 😅 co zrobić żeby chcenie odpadło? , mam wrażenie ze codziennie to walka o silna wole😬

  1. avatar Pepsi Eliot 5 grudnia 2022 o 12:08

   a próbowałaś kawę bezkofeinową This is BIO? https://thisisbio.pl/kawy/4273-kawa-ziarnista-bezkofeinowa-bio-100-arabica-250g-this-is-bio–5905344040888.html (w ziarnach) Organiczna, owszem nie da się do zera oczyścić z kofeiny, ale tutaj są śladowe ilości. Możesz też pić herbatki owocowe, rumianek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

TWOJA ODPORNOŚĆ

Greens & Fruits TiB masa dóbr minerałowo witaminowych

oraz wyciągi z ponad 50 owoców, warzyw i ziół

Witamina D3 z K2 w lepiej przyswajalnej formie do ssania

smak wiśniowy:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum