Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
217 649 886
101 online
44 740 VIPy

W jaki sposób endometrioza łączy się z tym co masz na talerzu?

Statystyki wskazują, że endometrioza dotyczy co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym, czyli między 15 a 50 rokiem życia. Na tej podstawie lekarze szacują, że w Polsce może na nią cierpieć ponad milion kobiet. Endometrioza to choroba chroniczna, która często nie jest diagnozowana lub diagnozowana jest błędnie. Lekarze zrzucają jej objawy na karb przymiotów ciała („taka Twoja uroda”), wieku i posiadanego potomstwa („przejdzie Ci jak urodzisz dziecko”). Generalnie wiele symptomów endometriozy zostało znormalizowanych przez naszą kulturę, unosząc się nad parasolem z etykietą „kobiece problemy”, pod którym stoimy. W przebiegu echoroby endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafia do jajowodów, skąd może przedostać się do jamy brzusznej. Stamtąd komórki endometrium docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów.

To z kolei może powodować objawy takie jak:

– silne bóle menstruacyjne, – długie miesiączki, – ból podczas penetracji, – ból miednicy, – chroniczne zmęczenie, – ból dolnej części pleców, pachwin i podbrzusza, – wzdęcia, – zaburzenia układu pokarmowego i moczowego, – ból klatki piersiowej. Tu znajdziesz 9 symptomów endometriozy, których nie możesz lekceważyć.  https://www.youtube.com/watch?v=3Fgd6IUxryU&t=3s

Endometrioza: zarządzanie chorobą dietą

W przebiegu choroby medycyna przewiduje leczenie preparatami hormonalnymi oraz laparoskopię. Objawami endometriozy można jednak zarządzać także z pomocą diety.

Taka dieta powinna zawierać:

Orzechy i nasiona

Migdały, orzechy, nasiona konopi, nasiona chia czy świeżo zmielony len to świetne źródła witamin z grupy B. Są także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie. Jedz jedną albo dwie porcje dziennie jako przekąskę.

Omega-3

Jedz tłuściutkie ryby pełne tych niezbędnych kwasów tłuszczowych, pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców morza i ryb albo wysokiej jakości suplementu.

Owoce

Nie jest to szczególne zaskoczenie, ale moc owoców w diecie przy endometriozie jest nieoceniona. A to wszystko dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Szukaj owoców intensywnie naładowanych witaminą C, a także tych z niskim indeksem glikemicznym.

Warzywa

Są niezbędne dla każdej zdrowej, zbilansowanej diety. Działają przeciwzapalnie, są pełne substancji odżywczych i pomogą ciału uregulować swój wewnętrzny „system zarządzania”, włączając hormony. Postaw szczególnie na wszelkiej maści zielone liście, buraki, brokuły, groszek, marchew, brukselki i kalafior. Stwórz pełen kolorów talerz ze szczególną dawką witamin A, E i C.

Tłoczone na zimno oleje roślinne

Oleje bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i tłuszcze jednonienasycone. Zadbaj o to żeby te, które spożywasz, były zimnotłoczone i w miarę możliwości nie poddawaj ich obróbce cieplnej. Zamiast tego użyj ich na przykład do sałatki albo skrop nimi już przygotowane, parowane warzywa.


Nabiał

Wyeliminuj z diety nabiał albo maksymalnie go ogranicz, zawsze czytając składy. Stosuj też produkty organiczne i pozbawione dodatków. Powód jest prosty: Zgodnie z badaniem z 2014 roku, opublikowanym w magazynie the European Journal of Clinical Nutrition, nabiał zawierający wariant A1 beta–kazeiny wykazał zdolność zwiększania stanów zapalnych i symptomów endometriozy w stopniu znacznie większym niż wariant A2 beta-kazeiny. Kazeina A2 to kazeina, która występuje powszechnie w przyrodzie i jest jedynym wariantem kazeiny-beta u wszystkich ssaków, w tym oczywiście ludzi. Jakiś czas temu jednak zaszła mutacja genetyczna, która wpłynęła na bydło hodowlana. Mutacja, wywołująca min. większą mleczność krów, zmieniła strukturę białkową beta-kazeiny. W ten sposób powstały krowy dające mleko z wariantem kazeiny A1 zamiast A2.

Gluten

W grudniu 2012 roku opublikowano w magazynie Minerva Chirurgica journal badanie, w którym wykazano, że u 75% badanych kobiet odstawienie glutenu na 12 miesięcy znacząco zmniejszyło bolesne symptomy endometriozy.

Słodycze

Jedni gdy widzą słodycze to kwiczą, inni jedzą je tylko od święta. Przy endometriozie lepiej jest być w drugiej grupie, ponieważ cukier jest silnie prozapalny, w związku z czym im go mniej, tym łagodniejsza endometrioza.

Mięso, szczególnie czerwone

Czerwone mięso jest nie tylko prozapalne ale, jak wykazały badania, może także zaburzać równowagę hormonalną. Jeśli musisz, jedz mięso z bezpiecznych, zrównoważonych źródeł.

Alkohol

Uważa się, że alkohol pogarsza czynność jajników i objawy PMS oraz negatywnie wpływa na płodność. Ponadto napoje alkoholowe zwykle zawierają cukier, który może zmniejszyć wchłanianie innych ważnych składników odżywczych.

Dieta na stany zapalne a endometrioza

Zmiana diety przy endometriozie jest pomocna pod warunkiem, że wie się gdzie szukać i z jakimi symptomami i ukrytymi objawami walczyć. Wiele kobiet odnotowuje poprawę samopoczucia po zwiększeniu spożycia kwasów tłuszczowych omega-3, warzyw i ziół, w tym kurkumy i imbiru. Wiąże się to z ich zdolnością do zwalczania stanów zapalnych. Dzięki zmianom w diecie można nie tylko zredukować chorobę, ale także zmniejszyć ból i inne objawy. Specjaliści rekomendują codzienne spożywanie zieleniny, owoców jagodowych i różnorodnych warzyw.

Estrogen a endometrioza

Poza stanami zapalnymi, istotny wpływ na przebieg choroby może mieć także poziom estrogenu. Zarówno jego nadprodukcja, jak i zbyt duża kumulacja, jest szkodliwa. Warto ograniczyć produkty zwierzęce, w tym nabiał oraz alkohol i składniki diety obciążające wątrobę. Przy tym warto dbać o zdrowie wątroby, która pomaga wydalić nadmiar estrogenu. Wątrobie pomoże codzienna terapia 4 szklanek, rośliny krzyżowe takie jak brokuł i jarmuż i właściwa porcja błonnika.

Uderz w endometriozę zmianami w diecie

Kiedy uda Ci się wyciszyć symptomy i poprawić samopoczucie możesz poszukać sposobów na uderzenie w konkretne symptomy. Na przykład przy przewlekłym bólu miednicy towarzyszącym endometriozie świetnie sprawdza się zwiększenie ilości przeciwutleniaczy w diecie. Aby spotęgować działanie diety, warto zwrócić uwagę także na czynniki środowiskowe i suplementację.

uściski:)

Źródła: mindbodygreen.com/articles/what-diets-do-doctors-recommend-for-endometriosis sheknows.com/health-and-wellness/articles/2015305/endometriosis-symptoms/

(Visited 4 343 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Niki 24 września 2019 o 15:01

    To ja podniosę jeszcze jeden aspekt żywności kontra endometrioza. Ludzie w większości albo wystawiają oczy ze zdziwienia, albo milkną nagle słuchając z otwartymi ustami i cieniem na oczach na wieści, że w ogóle żywność (martwość raczej) wpływa na zdrowie, tu jego spadek, brak. Jak to możliwe. Gdzie ci ludzie się wychowywali. Nikt im nie przekazał tej wiedzy. Sami jej nie poszukiwali. Jak to możliwe, że utracili intuicję rozpoznania, co naszemu zdrowiu służy, a co natychmiast należy wyrzucić ze świadomości, że podświadomość już ich nie informuje o ewentualnych zagrożeniach, głos wewnętrzny milczy. Hmmm.

  2. avatar Kata 25 września 2019 o 09:01

    Święte słowa, Święty blog Pepsi!! ja już to wszystko przemęczyłam.. uffa prawie 30 lat co miesięcznej udręki.. Czy mam albo miałam jakieś mięśniaki nie wiem nie chodzę po dochtorach.. Obecnie od 5 miesięcy stosuje terapię 4 szklanek i nie chcę zapeszać ala Wielkie Tak! Dla 4 szklanek.. Dzięki

    1. avatar Jarmush 25 września 2019 o 09:24

      <3 <3

  3. avatar Goro 25 września 2019 o 18:12

    Siema Pepsi czy wasz Kelp mozna mieszac z szejkami owocowo warzywnymi jak inne zielonki? To Zielenina w koncu wiec chyba nie ma przeciwwskazan?

    1. avatar Jarmush 25 września 2019 o 19:52

      oczywiście, sama mieszam

  4. avatar Goro 26 września 2019 o 04:27

    To git, chcialem sie upewnic, a tak z innej beczki, jakbys miala mozliwosc przeprowadzki do dowolnej „niebieskiej strefy”, ktora bys wybrala?

    1. avatar Jarmush 26 września 2019 o 07:59

      właśnie jestem w niej, nie żartuję, Cap Martin/Menton morze śródziemne, zaułek, gdzie żyją rośliny, których nie ma kawałek dalej, np w Cannes. Widok 100 latka na wypasionym rowerze elektrycznym, nie mylić z wózkiem inwalidzkim, częsty, dużo roześmianych bardzo starych ludzi.

  5. avatar gosia 3 października 2019 o 10:31

    Pepsi co myslisz o lukrecji przy miesniaku?

    1. avatar Jarmush 3 października 2019 o 13:51

      mięśniaki powiązane są z estrogenami, i ile by się nie nagadali że to, czy tamto, najbardziej bym postawiła na usunięcie zmęczenia nadnerczy, niestresowanie się, żeby nadnercza przestały tylko ten kortyzol produkować, a zrobiły tyle ile potrzeba progesteronu i zaraz wszystko zaczyna lepiej pracować. Nie wiem jakimi szlakami miałaby działać lukrecja, ale po prostu nie natrafiłam na tę informację, z pewnością waażny jest jod i selen, oraz witamina C i E

  6. avatar gosia 3 października 2019 o 13:59

    Pepsi bo spotkałam się z tym że reguluje estrogen

  7. avatar gosia 3 października 2019 o 14:14

    Pepsi czym się różni vit K1 od K2 bo k1 znajduje się w tabletkach które naturopata przepisał na obfite krwawienia czy w takim razie można brać jeszcze K2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum