Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 364 726
20 online
42 277 VIPy

W poszukiwaniu patelni, która pozwoli ci zapomnieć o zbrodniczym teflonie

Dziewiętnasta dzielnica Paryża, gdzie co trzeci jest imigrantem lubowała się w bardzo lekkich i jak się okazało niezwykle nieprzywierających, i jak wszystko w 19, całkiem niedrogich patelniach.

Znajoma w tym czasie prowadziła komuś dom w siódmej dzielnicy (zero imigrantów) żaląc się, że u jej Państwa ĘĄ na Rue Saint-Dominique jest też zero wygodnych patelni do przyrządzania kolacji na ciepło. Musi dźwigać ciężkie przedmioty z drewnianymi uchwytami, i ręce jej odpadają. Do tego teflon, bo o wilku mowa, zupełnie nie przywiera, a te kowadła jednak tak.

Owszem, wynaleziony w 1945 roku teflon jest dziś niezwykle popularny. A z naprawdę turpistycznego filmu Trucizna codziennego użytku dowiadujemy się, że teflonujemy się od dawna nie tylko na patelni. Od wodoodpornej odzieży sportowej po worki do popcornu przeznaczone do mikrofalówki.

Producent przez całe lata starał się taktowanie nie poruszać tematu trucia teflonem, choć jedno jest pewne, że zawiera związek chemiczny o nazwie C8. Zajzajer ma bardzo długi okres trwałości i można go obecnie znaleźć w krwiobiegu niemal 99% Amerykanów.

Myślę, że przebywa również w komórkach wielu Francuzów, nie tylko mieszkańców 19 dzielnicy Paryża. W Polsce na bank też. Tak czy siak jeden z największych pozwów zbiorowych w historii prawa ochrony środowiska ujawnił, czym jest teflon. To rak, i bardzo chore nowo narodzone dzieci. Firma nie może już produkować tego C8, ale może produkować C8 ze zmienionym wzorem chemicznym.

Do tego są też niepokojące doniesienia, że przegrzana patelnia pokryta teflonem może uwalniać toksyczne gazy. DuPont, producent teflonu, twierdzi, że jego patelnie są bezpieczne, a ich powierzchnie nie rozkładają się prawdopodobnie (nic pewnego!!?) uwalniając gaz, dopóki temperatura patelni nie osiągnie 680 stopni. Tyle, że niezależni naukowcy twierdzą, iż pusta patelnia pozostawiona na wysoko ustawionym palniku osiąga 700 stopni w zaledwie yyy… 3 minuty.

Zresztą wielki popyt na nieprzywieranie stworzył ogromną podaż równie strasznych, nieprzywierających patelni. Według Environmental Working Group, organizacji non-profit zajmującej się badaniami środowiskowymi i rzecznictwem, wszystkie patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu narażają ludzi na te same problemy. Wyrzucasz więc patelnie teflonowe i im podobne, lekkie, szybkie, poręczne, gdyż są strychniną z arszenikiem, ale co dalej?

Ludzie rozczarowują się innymi patelniami. Nikt nie ma czasu na odrywanie panierki kotleta od dna stalowej patelni (do stali wszystko bardzo przywiera). Nie mówiąc o tym ile trwa mycie patelni after.

Co można więc używać w zastępstwie teflonu?

Dr Mercola (ten Mercola) wprowadził nie tak dawno na rynek nową linię garnków i patelni ceramicznych z nano-glazurą. Rozkminiając technologię nano-glazury zdaje się, że jest tam dużo kleju powodującego, że nanocząsteczki ceramiczne przylegają do powierzchni patelni. Czy ktoś przeprowadził testy, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek chemikalia z kleju wyciekają podczas procesu gotowania? Nie ma wieści w temacie.

Inne wątpliwości dotyczące rondli i patelni z nano-glazurą urodziły się z nanotechnologii, w szczególności minerałów nanocząstek. Czy składniki glazury ceramicznej o rozmiarach nanocząstek przedostają się do żywności lub powietrza?

Wiesz, że są dzisiaj pralki z cyklami sterylizacji nanosrebrem i skarpetki z ochroną antybakteryjną nanosrebrem? Okazało się jednak, że nanocząsteczki srebra w wodzie do płukania przedostają się do naszych wód gruntowych i teraz zmieniają równowagę glonów i bakterii w ciekach wodnych i stawach. Takie rzeczy.

Mercola twierdzi, że badano wszelkie wymywanie metali nieszlachetnych (jakie wymywa się z łatwością z innych naczyń), jednak to przecież za mało. Dopiero specjalne testy pod kątem wymywania związków o rozmiarach nanocząstek, co jest zupełnie innym procesem, mogłyby dać obraz po prawdzie.

A więc zostaje jazda po bandzie, bo chociaż te rondle i patelnie (i ich niewielka waga) są bardzo atrakcyjne, ale trzeba by tonę więcej badań wykonać, aby w pełni świadomie powiedzieć yesss.

Francja słynie z największej ilości dóbr luksusowych. Tutaj jest też największy rynek zbytu nietanich cymesów do smażenia. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj powstała najbardziej doskonała patelnia, na którą zbierasz latami ucząc się oszczędzania od własnego dziecka. Ono na rower, a Ty na pokrytą emalią żeliwną patelnię Le Creuset.

Sporo jest pięknych garnków miedzianych z zewnątrz, od środka stalowych, a w przestrzeni pomiędzy – zamkniętym aluminiowym rdzeniem. Może być także miedziany ten rdzeń. Jednak zarówno garnki All-Clad, jak i Bourgeat wraz z małą warstwą oliwy, przypieką jedzenie, a mycie cholerstwa nie jest proste.

Generalnie, jeśli już musisz cokolwiek smażyć i piec na patelni najlepiej jest nie schodzić poniżej patelni żeliwnej. Nie musi być to aż emaliowana żeliwna z czarnym, nie z białym środkiem (zaraz wytłumaczę o co kaman) Le Creuset, ale po prostu dobra żeliwna patelnia.

Czyszczenie żeliwa, Le Creuset (emaliowane żeliwo) i stali węglowej jest bardzo łatwe. Jedzenie, które przylega, można łatwo zetrzeć sztywną szczotką lub, tylko w przypadku Le Creuset, odmoczyć. Mydło do mycia naczyń nie jest zalecane do żeliwa i stali węglowej, ale może być używane w Le Creuset.

Z kolei w przeciwieństwie do stali węglowej, patelnie żeliwne i emaliowane są ciężkie. Uchwyty nagrzewają się, więc należy używać jakichś izolatorów.

Jednak Le Creuset ma elegancko wyprofilowaną drewnianą rączkę, za co też jaram się tą patelnią. A właściwie głównie jej wyglądem, gdy smażę sporadycznie dla gości, gdyż jak wiesz jestem witarianką. Z kolei G. uwielbia jajecznię z GreenPana, patelni prosto z rewolucji ceramicznej i sam ją (jajecznię) sobie pedantycznie przyrządza. Jednak zadziwiająco nieprzywierająca powłoka thermolon wzbudza moje podejrzenia. Mamy więc powłokę ceramiczną kontra teflon, jakby dużo zdrowsza, a jednak coś mi tu śmierdzi, chociaż jest tak zielono i nietrująco. A może tylko mniej trująco?

Pytanko, czy naczynia nieprzywierające w ogóle mogą być bezpieczne w użyciu? Skoro do 2015 miała zniknąć kiła PFOA z naczyń nieprzywierających, to czy oznacza to, że wszystkie nieprzywierające naczynia są bezpieczne?

Owszem PFOA jest zakazany, ale nie PTFE. Analogicznie wiele amerykańskich firm zaczęło się chwalić, że BPA nie jest już stosowany w ich tworzywach sztucznych. Substytutem był BPS, który, jak się okazuje, może być bardziej toksyczny niż BPA. Amen.

Powtórzę więc: czy naczynia nieprzywierające w ogóle mogą być bezpieczne w użyciu?

To pytanie za milion dolców, nie będę się zakładać.

Wybieram seksowną inaczej, tonę ważącą patelnię Le Creuset (żeby nie było, firma nie ma nic wspólnego z moim peanem), bo jest nie tylko łatwa do czyszczenia, ale też ze względu na emaliowane wykończenie wnętrza, kwaśne potrawy można gotować bez zmiany koloru i smaku.

Trzeba przyznać, że żeliwne patelnie są też bardzo blisko mojego ideału.

uważka

Patelnie żeliwne, czy to emaliowane, czy nie, nagrzewają i stygną dłużej od wszystkich innych. Nie wkurzaj się i się nie poparz.

Jednak i stal węglowa i surowe żeliwo MUSZĄ być sezonowane, chociaż proces jest prosty, jak prosty drut. Należy je dokładnie wysuszyć i lekko naoliwić co jakiś czas, bo inaczej zardzewieją. Gotowanie niektórych kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory, w żeliwie, zmieni smak i kolor potrawy, ale doda yyy żelaza do diety. Słyszeliście o zupie na gwoździu babci dla anemicznego wnuczka?

I właśnie, gdy chcesz się wykosztować na patelnię Le Creuset, polecam tę z matową czarną emalią wewnątrz, oczywiście nie poddaną obróbce żadną substancją podobną do teflonu. Firma produkuje i czarną i białą emalię wewnętrzną z tego samego materiału, ale twierdzi, że czerń jest wypalana w wyższej temperaturze i wytrzymuje wyższe temperatury gotowania.

Wyrafinowani kucharze używają tej patelni, oraz jedna niegotująca witarianka.

owocek

PS

Przy czym stalowe garnki z Monte Carlo upłynniane w marketingu wielopoziomowym, i zawsze pod hipotekę, przereklamowane moim zdaniem!

(Visited 4 054 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Magdalena 20 stycznia 2022 o 19:55

  Świetny wpis, dziękuję. Co musisz o patelniach i barkach szklanych? Przymierzam się do tego jako alternatywy, szczególnie do patelni….

  1. avatar Pepsi Eliot 21 stycznia 2022 o 05:35

   Szklane z punktu widzenia wydzielania czegokolwiek są niewydzielające, jednak okropnie się to myje, i wszystko przywiera. Jajecznica chyba nie będzie fajna.

  2. avatar Miama 21 stycznia 2022 o 09:01

   Szklane nie dzialają tez na indukcyjnym piecu..żebym ja wczesniej o tym pomyslala..;)

 2. avatar Ewcia 21 stycznia 2022 o 08:01

  A tytanowe, granitowe i inne takie?

 3. avatar Renata 21 stycznia 2022 o 09:52

  A co myslisz o patelniach z powłoką kamienną?

  1. avatar Pepsi Eliot 21 stycznia 2022 o 10:55

   tak jak szklana, źle się myje i przywiera

 4. avatar esaaa 23 stycznia 2022 o 14:11

  Dzień dobry. Ja nie w temacie patelni (chociaż zgodnie z tym, o co chcę zapytać to obywatele Państwa Środka już jej nie zakupią ot tak). Droga Pepsi, System Zaufania Społecznego, z angielska Social Credit System, a z chińska 社会信用体系. Jakieś koncepcje? Przemyślenia? Do niedawna takie rzeczy były tylko w serialach i to tych z kat. S-F, a dziś już co raz mniejszej ilości ludzi jest z tym do śmiechu. Będę wdzięczna za Twój głos w sprawie.

 5. avatar Klaudia 27 lutego 2022 o 18:36

  Ja również mam pytanie o patelnię szklaną- wygląda na dobrą opcję ale pewna nie jestem….
  Będę wdzięczna za odpowiedź ♥️

  1. avatar Pepsi Eliot 28 lutego 2022 o 06:35

   z punktu widzenia nieprzenikania substancji trujących do pokarmu oczywiście że dobra, ale tragiczna jeśli chodzi o wygodę, wręcz wybitnie przywierająca. Czyli niepraktyczna. W kuchni chcesz używać neutralnie zdrowotnie materiałów, ale ergonomia i wygoda są bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum