Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 010 049
87 online
39 237 VIPy

Co to jest witamina warunkowa długowieczności?cz2

Cześć druga wpisu:

Nawet NIEWIELKIE niedobory tych 5 witamin mogą skrócić życie!

Tutaj część trzecia i ostatnia z serii:

4 domniemane witaminy DŁUGOWIECZNOŚCI (oficjalnie nieuznawane za witaminy)

2 warunkowe witaminy długowieczności (ale powinno być ich już 5)

WITAMINA WARUNKOWA jest syntetyzowana przez organizm, ale NIE NA POZIOMIE WYSTARCZAJĄCYM do optymalizacji metabolizmu.

Cholina

Cholina była pierwszym przykładem witaminy warunkowej (4).

 • Tylko 11% kobiet osiąga zalecane spożycie, a średnie spożycie w populacji wynosi od połowy do dwóch trzecich tego zalecenia
 • Poważny niedobór choliny powoduje pęknięcia nici DNA u gryzoni, zmiany w markerach epigenetycznych i histonach oraz wpływa na rozwój mózgu

Wzmocnienie ODPORNOŚCI! Idealny na jesień i zimę!
Dobry przy zmęczonych nadnerczach!

Bardzo dobry przy brakach witamin z grupy B, ale też w celu uzupełnienia CHOLINY

Wydajny na 3 miesięczną kurację po 1 do śniadania wystarcza 1 opakowanie!

Bogaty Greens & Fruits TiB
Witaminy w tym pula B complex, minerały, oraz ponad 50 wyciągów z ziół, owoców i warzyw


Tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy)

Ponieważ większość źródeł tauryny pochodzi od zwierząt, wodorosty są doskonałą opcją dla osób na diecie roślinnej.

Nori, papierowy produkt z wodorostów używany do zwijania rolek sushi, zawiera aż 1300 miligramów tauryny na 100 gramów.

Chociaż prawdopodobnie nie zjadasz zbyt dużo (ja zjadam, bo mam jazdę na wodorosty:-) na raz, posypanie arkusza nori lub zjedzenie go z sushi może dodać do posiłku około 40 miligramów tauryny.

Tauryna jest kolejnym przykładem witaminy warunkowej, ponieważ jest syntetyzowana przez zwierzęta (w tym ludzi), ale w niewystarczających ilościach. (4)

Wykazano, że jest ważna w zapobieganiu licznym problemom zdrowotnym, takim jak choroby układu krążenia i mitochondrialne, funkcjonowanie mózgu, czy cukrzyca.

Ze względu na szerokie zaangażowanie tauryny w problemy zdrowotne prowadzące do DŁUGOTRWAŁYCH uszkodzeń, sugeruje się, że jest ona również witaminą długowieczności.

Ze względu na udział mitochondriów (tauryna jest jest głównym buforem w mitochondriach) w wytwarzaniu energii, medycyna sportowa od lat jest bardzo zainteresowana tauryną.  Zmniejszenie zmęczenia i szybsza regeneracja wywołana wysiłkiem fizycznym, do tego przyczynia się tauryna.  Tauryna moderuje produkcję utleniaczy w mitochondriach. Uuuuu to poważna kombinacja z pojęciem długowieczność.

O taurynie hagiografię można ciągnąć bardzo długo, ale wspomnę jeszcze tylko o paru potencjalnie ważnych funkcjach tauryny:

 • Jest to detoksykacja chloraminy (bardzo toksycznego utleniacza rozpuszczalnego w błonie) poprzez konwersję do chloraminy tauryn
 • Jest też neuromodulatorem ośrodkowego układu nerwowego. Ma także działanie neuroprotekcyjne
 • Suplementacja tauryny może leczyć (w badaniu jest napisane, że leczy, ale alternatywny nie może tak napisać) patologie cukrzycowe, w tym retinopatię, neuropatię, nefropatię, kardiopatię, miażdżycę, zaburzenia agregacji płytek krwi i dysfunkcję śródbłonka.

U pacjentów z cukrzycą typu 1 i typu 2 poziom transportera tauryny jest zwiększony w jednojądrzastych komórkach krwi, co wskazuje, że komórki poszukują zwiększonych poziomów tauryny. (6,7).

Tauryna ma ugruntowaną pozycję jako ważna witamina warunkująca funkcje przetrwania i zdrową długowieczność zarówno u ludzi, jak i zwierząt doświadczalnych.

etc, etc

Warunkowe witaminy długowieczności

Można się spodziewać, że zostanie odkryta klasa nowych witamin warunkowych

Potencjalnymi kandydatami są następne 3:

 • kwas liponowy,
 • ubichinon
 • i karnityna.

Pepsi Eliot

Część pierwsza wpisu: Nawet NIEWIELKIE niedobory tych 5 witamin mogą skrócić życie!

Źródła i badania:

  • pnas.org/doi/10.1073/pnas.1809045115
  • (1) P Veloudi, G Jones, JE Sharman, Effectiveness of vitamin D supplementation for cardiovascular health outcomes. Pulse (Basel) 4, 193–207 (2017).
  • (2) GC Chen, J Yang, M Eggersdorfer, W Zhang, LQ Qin, N-3 long-chain polyunsaturated fatty acids and risk of all-cause mortality among general populations: A meta-analysis. Sci Rep 6, 28165 (2016).
  • (3) S Mahabir, et al., Dietary magnesium and DNA repair capacity as risk factors for lung cancer. Carcinogenesis29, 949–956 (2008).
  • (4) S Zeisel, Choline, other methyl-donors and epigenetics. Nutrients 9, E445 (2017).
  • (5) webmd.com/diet/foods-high-in-taurine
  • (6) L Bianchi, et al., Taurine transporter gene expression in peripheral mononuclear blood cells of type 2 diabetic patients. Amino Acids 42, 2267–2274 (2012).
  • (7) Z Napoli, et al., Taurine transporter gene expression in mononuclear blood cells of type 1 diabetes patients. J Diabetes Res 2016, 7313162 (2016).

(Visited 2 473 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Zbych 27 października 2023 o 22:24

  Ciekawe sa te art. o niedoborach witamin i mineralow. Ostatnio odkrylem, ze rowniez brak wit. E zwanej witamina dlugowiecznosci to tez duzy uszczerbek dla zdrowia nawet w mlodym wieku. Doktory czy profesory nie interesuja sie ta witamina E bo nielzia. Przemysl chorobowy, ktory leczy objawowo a nie przyczynowo doprowadza do ciaglych ukrytych epidemii a tu w Germanii – Prof. Dr. med. Jorg Spitz pisze wprost, ze ” Przemyslowi chorobowemu nie chodzi o to zeby wyleczyc lecz zeby leczyc”. To lekcewazenie tzw. Wit. D3 – „Hormonu slonca” przez Przemysl chorobowy to niemal przestepstwo, ale coz lekarzy bronia PROCEDURY , ktore sa juz falszowane od studiow. Piszesz Pepsi o wit. K a przeciez mamy do czynienia z K2- MK7 i K2 – 4.
  Ostatnio otrzymalem Ratgeber od Dr.Bernda-Michaela Löffler z Berlina w ktorym udawadnia, ze nie tylko braki Wapnia, Magnezu ale i Boru moga byc przyczyna nieprzyswajania wit. D3.
  Dlatego nalezy rowniez Bor suplementowc w ilosci 2,25- 3,0 mg/db. Tylko jaki Doktore zaleca kontrole poziomu Boru w organizmie, jezeli po zaniku promieniowania slonecznego ultrafioletowego UV-B nie zaleca sie kontrolowania tego Hormonu slonca.
  Moj zegar sloneczny UV pokazal, ze juz 11.09.23 zaniklo to promieniowanie UV-B, dzieki ktoremu mozna bylo bezplatnie „tankowac” ten Hormon SECOSTEROIDOWY – tzw. Wit. D3.

  1. avatar Pepsi Eliot 29 października 2023 o 06:28

   Witamina E nie jest w rozumieniu tego artykułu witaminą długowieczności, czyli taką której potrzebują zarówno białka/enzymy długowieczności, jak i przetrwania (o czym piszę w którejś z części, żeby wytłumaczyć ten fakt, dlaczego opuściłam i witaminę C- z innych powodów – oraz witaminę , właśnie z tych. Poza tym artykuł jest wyrwany z dłuższego cyklu, który jest także uzupełniony filmami (jeden z nich: https://www.youtube.com/watch?v=_z0PVslUelI&t=2696s) , etc. gdzie oczywiście mówię o witaminie K1 i K2, ale obie zachodzą na siebie, czyli K1 ma też mniejszy, ale ma jakiś wpływ na zarządzanie wapniem, a K2, też mniejszy, ale jednak ma wpływ na krzepliwość krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Jesteś mądrą panną i wiesz już, gdzie NATURA schowała MASĘ Witaminy C

Ale nie tylko o to chodzi, sproszkowana BIO Czarna Porzeczka to CUD dla wytrzymałościowców!

Dodaj więc CZARNĄ PORZECZKĘ Blackcurrant This is BIO do czwartej szklanki lub do zielonego szejka

Gonisz, robisz interwały?

Badanie

Nie zaszkodzi zejść na Ziemię, przysiąść na krześle i wypić zielonego szejka z Blackcurrant This is BIO!:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum