Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 389 115
117 online
42 282 VIPy

Ważne! Wszystko o Twojej tarczycy, a nawet jeszcze więcej

Wyciągnij grabkę przed siebie i znów ją zobaczysz. Dotknij szyi, a sprawisz, że zniknie ponownie. To musiało być miejsce-zagadka dla ludzi, którzy żyli bez luster.

W tym miejscu, gdzie nie sięga wzrok, znajduje się tarczyca, jeden z największych gruczołów układu dokrewnego. To ten organ dyktuje ciału temperaturę, wagę, poziom energii i wzrost. Bez tarczycy nie może przebiec także proces oddychania komórkowego.

Tarczyca to pierwszy gruczoł kształtujący się w trakcie rozwoju płodu. Zaczyna rosnąć z tyłu obszaru ust i opada w dół dopóki nie znajdzie się na froncie szyi, powyżej klatki piersiowej. Jej dwa płaty leżą po obu stronach tchawicy jak muszka i są połączone ze sobą małą, przecinającą je „opaską” zaraz przed tchawicą.

Tarczyca jest koloru brązowawo-czerwonego, a jeśli zajrzałoby się do środka, zobaczysz wiele małych, grubiutkich i krągłych mieszków włosowych, z których z każdego wystaje mały, w zasadzie mikroskopijny, „groszek”. Ich rozmiar to ok. 0,0254 cm.

Ten organ jest oczywiście nadzwyczajny, podobnie jak Ty.

Wychwytuje skarby takie jak jod i wapń z pięciu litrów krwi, które przepływają przez nią każdej godziny. Tworzy mieszankę hormonów, które są 25% bardziej skoncentrowane niż we krwi, tworząc ich studniową podaż.

Mały rozmiar organu i ilość tego, co przechowuje świadczy o nikłym rozmiarze tych chemicznych „pakunków”. Różnica pomiędzy wystarczająca i niewystarczającą dawką może wynosić tak niewiele jak 0.000007, więc nie ma w tej operacji wiele miejsca na pomyłki. To właśnie te małe ilości przyczyniają się do ogromnych różnic w tym jak czujesz się na co dzień i jak funkcjonujesz.

Trzy związki produkowane w tej mikro fabryce to tyroksyna, trijodotyronina i kalcytonina

 1. Tyroksyna dominuje 80% wysiłku, a w ciele zachowuje się jak biegacz długodystansowiec. Może to zająć dzień albo dwa zanim jej działanie będzie odczuwalne, ale utrzyma się przez kolejne dwa-trzy dni.
 2. Trijodotyronina pełni podobną funkcję, ale jest sprinterem: może wytworzyć odpowiedź hormonalną już w 6 godzin, ale po tym czasie natychmiast potrzebuje zastępstwa. Te dwa hormony asystują komórkom w utylizowaniu tlenu i utrzymują aktywny metabolizm.
 3. Kalcytonina z kolei, wytwarzana w zdrowej tarczycy, reguluje poziom wapnia we krwi, podczas gdy jej partnerzy, przytarczyce, regulują poziom wapnia w innych częściach ciała. Przytarczyce wyglądają jak cztery kamienie szlachetne osadzone na zewnętrznych krawędziach tarczycy.

Łańcuch dowodzenia dla tarczycy obejmuje przysadkę mózgową i podwzgórze

 1. Przysadka to mały organ u podstawy mózgu, który nazywany jest „gruczołem nadrzędnym”. Kiedy zapasy zgromadzone w tarczycy zmniejszają się, cząsteczka przekaźnikowa z przysadki unosi się do krwiobiegu, aby stymulować uwalnianie większej ilości dóbr z tarczycy.
 2. Podwzgórze znajduje się nad przysadką w środkowej części mózgu i ma kształt ziarnka grochu. Jego funkcją jest między innymi wysyłanie do przysadki chemicznych komunikatów dotyczących poziomu hormonów tarczycy. Podwzgórze to podwójny agent. Jest gruczołem dokrewnym pracującym dla układu nerwowego i z układem nerwowym.

Między tymi dwoma systemami istnieje bezpośrednia i pośrednia interakcja. Silne emocje wyzwalają związki służące do aktywacji mechanizmu „uciekaj albo walcz” co prowadzi do fizjologicznych zmian w odpowiedzi na nasze myśli i emocje.

Są różne sposoby na ocenę pracy tarczycy

 • Wiele osób uważa, że niedomagającą tarczycę można poznać po zesmuceniu, zmarźnięciu, letargu, senności, przyroście wagi i wyższym poziomie potasu w badaniu krwi. Historycznie w jej leczeniu dominowały płyn Lugola i toniki na bazie kelpu.
 • Nadczynną tarczycę z kolei cechuje ciepło, nerwowość, przyspieszony metabolizm, często podwyższony cholesterol w badaniu krwi.

Eliminacja toksyn jest jednym z najlepszych sposobów wsparcia osobistej tarczycy.

Sugestie, o których czytałam:

 • Pij dużo wody, tak aby wysikiwać co najmniej 2 litry płynów dziennie oraz pij zioła wspierające oczyszczanie nerek.

Prosta herbatka na oczyszczanie nerek, od czego należałoby zacząć detoks

 • Zredukowanie ilości pasożytów może pomóc w oczyszczaniu

Niektórzy sugerują zwiększenie codziennej higieny, picie ziołowych toników, większe dotlenienie, używanie niskonapięciowych zabiegów prądem oraz specjalne diety wykluczające pokarmy karmiące darmozjadów.

 • Pomóc może także oczyszczanie woreczka żółciowego

Zielarze podają następujący przepis:

 • Najpierw rezygnujesz na jeden dzień z wszelakiego tłuszczu i olei w diecie i nie jesz już nic po 14.
 • Następnie pijesz tonik z solą Epsom aby rozluźnić drogi żółciowe.
 • Prowadzi to do odpowiednich warunków do wypłukiwania zalegających złogów, co dzieje się po tym jak przed snem wypijasz mieszankę świeżego soku grejpfrutowego i oliwy z oliwek.
 • Oczyszczanie można powtarzać co dwa tygodnie.
 • Przed każdym tego typu oczyszczaniem należy najpierw pozbyć się pasożytów i przejść na dietę wspierającą nerki.

Karm białe krwinki witaminą C i selenem

Pamiętaj, że w tym przypadku liczy się także forma witaminy C. Jej świetnym źródłem są na przykład dzika róża i porzeczki. Selen z kolei znajdziesz w orzechach brazylijskich, ale uwaga, bo bywają często spleśniałe.

Wesprzeć układ odpornościowy może także zwiększenie poziomu jodu

W tym celu dodaj do diety warzywa morskie, na przykład kelp, albo stosuj płyn Lugola. Jego możesz pić, o ile nie masz alergii (częste przypadki), a także dobrze reagujesz na jod, co np przy Hashimoto jest problematyczne, 6 kropli dziennie rozpuszczonych w połowie szklanki wody. Albo łyżeczki organicznego kelpu do 4 szklanki. Dzięki temu zmniejszą się też potencjalne kolonie salmonelli w Twoim żołądku.

Unikaj też chloru, fluoru i bromu, które mają wpływ na przyswajanie jodu, bo udając jod zapychają receptory.

Podczas produkcji hormonów, tarczyca wykorzystuje jodek w wolnej postaci. Problem z tymi związkami (rodzeństwem jodu) polega na tym, że są dość reaktywne, a kiedy są obecne, zachowują się jak głodni bracia dzielący razem mały talerz jedzenia.

W związku z tym niektórzy zalecają filtrowanie wody węglem drzewnym w celu usunięcia chloru, unikanie produktów fluoryzowanych oraz pieczenie domowego chleba z mąką bez bromu. Inni są bardziej ortodoksyjni: tylko czysta woda, NIGDY Z KRANU, zero pasty do zębów i fluoryzowanych nici, czy szczoteczek, oraz wynocha mi tu z glutenem!

Higiena jamy ustnej a układ dokrewny

Chociaż to teorie nieudowodnione i jakby kontrowersyjne, niektórzy uważają, że zła higiena jamy ustnej (ciekawe czy przerost Candida i obłożony jęzor), może zaszkodzić tarczycy. Bowiem tarczyca jest bezpośrednią odbiorczynią toksyn spływających z jamy ustnej.

Czy unikanie floryzyny ma wpływ na układ dokrewny?

Kolejny nowy, niesprawdzony i spekulatywny pomysł porusza temat fenoli spożywczych wyszedł od doktora Roberta Gardnera.

Dr Robert Gardner był wysoce alergiczną osobą szukającą ulgi. Stworzył wykresy związków w żywności, które wywołują alergie, gdy są jedzone w nadmiarze. Floryzyna jest jednym z tych alergenów i może gromadzić się w przysadce i trzustce. W badaniach na królikach wykazano, że może prowadzić do cukrzycy.

Żywność zawierająca floryzynę to na przykład jabłka, banany, wieprzowina i produkty sojowe. Gotowanie neutralizuje tę substancję chemiczną.

Za nic w świecie nie odbierać mi bananów, oraz jabłek! Nienawidzę Roberta Gardnera, niech odpluwa! Dżołk.

Czy pomaga unikanie żywności z kwasem chlorogenowym?

Dr biologii, naturopatka Hulda R. Clark uznała kwas chlorogenowy za nemezis podwzgórza. Według niej spożywając w nadmiarze kawę, herbatę, mleko, paprykę, ziemniaki i arbuza, zwiększasz swoje szanse na zaburzenia endokrynologiczne. Proces wrzenia neutralizuje kwas chlorogenowy, więc warto te produkty zagotować.

Gotowany arbuz, pyszności:)

W uniwersum ludzkiego ciała działają wojownicy, którzy walczą o naszą równowagę i dobre samopoczucie. Tarczyca jest taką wojowniczką, a zarazem przyjaciółką. Niewidzialna ręka, dzień i noc troszczy się o Twoją równowagę. Gdy przestaje prawidłowo gospodarować zasobami, wszystko się wali.

A przecież jej praca jest niezbędna, nie ma wakacji ani urlopu chorobowego. To lojalna towarzyszka życia. Niech żyje 140 lat w zdrowiu!

owocek

(Visited 845 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Gosik 17 grudnia 2020 o 03:38

  Czesc Pepsi, czy mozesz poradzic co robic jesli sie ma za malo mocznika we krwi ale wszystko inne jest ok? Dzieki

  1. avatar Pepsi Eliot 17 grudnia 2020 o 07:10

   tym się akurat nie przejmuj, a jaki masz kwas moczowy?

   1. avatar Gosik 18 grudnia 2020 o 07:57

    w normie, 162, mam tez za malo bialych krwinek 4.01

    1. avatar Pepsi Eliot 18 grudnia 2020 o 08:07

     W jakich to jednostkach masz kwas moczowy 162?
     Zaś niedobór leukocytów, białych krwinek, które odpowiadają za walkę z infekcjami, najczęściej bywa niegroźnym zjawiskiem, efektem przebytej infekcji.
     Ale stan ten może być jednak powodowany poważną chorobą, niedożywieniem, zatruciem czy przewlekłym stosowaniem niektórych leków.

     1. avatar Gosik 18 grudnia 2020 o 08:28

      kwas moczowy 162 (147-400 umol/L

     2. avatar Pepsi Eliot 18 grudnia 2020 o 13:44

      ok

     3. avatar Kasia 30 stycznia 2021 o 10:44

      Pepsi Kochana, a xo z tymi wynikami, dodam ze po okresie mam goraca w twarz non stop, poliki, jakby butterfly jak w lupus, usta przesuszone i goraco, a rece zimne. Najlepiej mi na zimnym z twarza, ale w xieplym tragedia. Mecze sie po skonczeniu okrsu ktoey bym 4dni temu. Wyniki swieze. Dosam, ze mam 42lata,malo aktywna, bo sie mecze
      Glukoza-95
      Insulina-8,5
      Cholesterol calkowity-284
      Hdl-97
      Nie hdl-187
      Ldl-176,5
      Trojglicerydy-57
      Hemoglobina glikowana-5,2
      Homocysteina-7,9
      Tsh-3,050
      FT3-2,98
      FT4-0,95
      Anty-tpo – 260
      Jak dodalam goraco w „gebe” non stop, czy pije czy jem goraco keszcze wieksze. Nie mam rozwolniem, bo sama nie wiem czy wchpdze w nadczynność przy takim tsh? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Pepsi za koments. Wiecej wynikow nie mam

     4. avatar Pepsi Eliot 30 stycznia 2021 o 12:26

      Zrób USG tarczycy, bo masz niedoczynność Hashimoto moim zdaniem, chociaż nie podałaś jednostek dla przeciwciał tarczycowych. To się też wiąże ze zmęczonymi nadnerczami, a to ze spadkiem progesteronu, a to z zaburzeniami hormonalnymi. Bierzesz jakieś suplementy? Zdiagnozowano Hashi?

 2. avatar Katarzyna 17 grudnia 2020 o 07:10

  Hej, Pepsi, zapisałam się na promocję dot. Omega 3 i kilka innych, dostałam maila, że już jest i nie wiem, co dalej. Rabat w koszyku nie nalicza się. Trzeba coś wpisać??

  1. avatar Pepsi Eliot 17 grudnia 2020 o 12:44

   Dzwoń dom sklepu Kochana, ja nie mam pojęcia 509 656 635 <3

 3. avatar Klaudia 18 grudnia 2020 o 12:39

  Hej Pepsi! Jak najlepiej sobie pomóc, jeśli:
  -FT3 jest u mnie na poziomie 4.11 (2.15-4.12)
  -FT4 1.33 (0.7-1.70)
  -TSH 6.10 (0.30-4.00)
  USG tarczycy mówi, że wygląda dobrze..

  Buźka!

  1. avatar Pepsi Eliot 18 grudnia 2020 o 13:34

   Niedoczynność tarczycy, bierzesz jakieś leki, suplementy? Jakie jest rozpoznanie lekarskie?

   1. avatar Klaudia 21 grudnia 2020 o 08:14

    Lekarz powiedział, że na razie leki nie są konieczne, więc chcę zaradzić temu inaczej. Stąd prośba do Ciebie

 4. avatar Aneczka 18 grudnia 2020 o 22:59

  Witam,
  A u mnie wyniki takie:
  TSH: 1,13 ( 0,38-5,33)
  FT3 3,46 (2,5-4,3)
  FT4: 0,93 (0,65-1,48)
  Autoprzeciwciala tarczycowe : 0,8 ( 0 – 9:00)

  Ostatnio podskoczył mi cholesterol (jem bardzo mało mięsa).
  Mogę prosić o interpretacje wyników, będę bardzo wdzięczna.

  1. avatar Pepsi Eliot 19 grudnia 2020 o 06:43

   jakie cholesterol, jakie trójglicerydy, cukier i insulina na czczo, oraz główny marker zapalny (znacznie bardziej niż cholesterol) homocystaina jaka, oraz kwas foliowy i B12. Tarczyca wg mnie ok

   1. avatar Aneczka 19 grudnia 2020 o 22:58

    Kolejne wyniki to:
    Cholesterol: 356, trojglicerydy 72 (Norma

    1. avatar Pepsi Eliot 20 grudnia 2020 o 10:00

     Trójglicerydy dobre, a ile masz „dobrego” cholesterolu?

     1. avatar Aneczka 20 grudnia 2020 o 12:40

      HDL: 99
      LDL: 242
      B12: 452 ( norma 180-914)
      Kwas foliowy: 21 ( norma 4-24)
      Homocysteina 12

      Insuliny i cukru nie badałam.
      Mam 34 lata.

     2. avatar Pepsi Eliot 20 grudnia 2020 o 12:57

      wysoka homocysteina i wysoki cholesterol, a jak się czujesz? Napędzona, jest Ci gorąco? Miewasz biegunki?

     3. avatar Aneczka 20 grudnia 2020 o 13:33

      Nie miewam raczej biegunek, czy napędzona- nie do końca. Nie jest mi gorąco, raczej zimno.

     4. avatar Pepsi Eliot 20 grudnia 2020 o 17:18

      To dobrze, tylko chciałam się upewnić, czy nie idzie w nadczynność.

     5. avatar Aneczka 20 grudnia 2020 o 13:35

      Co z tym robić jak zbić homocysteinę i cholesterol?

     6. avatar Pepsi Eliot 20 grudnia 2020 o 17:17

      Czy przyjmujesz kwas foliowy, oczywiście mam na myśli foliany, bo masz wysoki poziom. Na jakiej jesteś diecie? Weź Greens & Fruits TiB po 1 tabletce do śniadania przez zimę. 1 opakowanie wystarczy na 3 miesiące.

 5. avatar MisiAcha 4 stycznia 2021 o 15:45

  Cześć, Pepsi, poradziłabyś w sprawie suplementacji? 11 lat temu przechorowałam nadczynność tarczycy (Graves-Basedow), endo wyprowadził mnie z niefajnego już stanu Metizolem, tak, że na ładnych parę lat udało mi się zapomnieć o lekach. Ostatnio jednak poczułam się gorzej więc zrobiłam badania:
  FT4 12,23 pmol/l
  FT3 4,91pmol/l
  TSH 5,02 µlU/ml
  przy okazji wit D 63,5 ng/ml
  glukoza 94mg/dl (norma 70-99)
  homocysteina 11,6µmol/l (5-12)
  wit B12 531 pg/ml (193-982)
  i morfologia:
  HGB 9,8 (11,2-15,7)
  HCT 31,8 (34,1-44,9)
  MCV 77,0 (79,4-94,8)
  MCH 23,7 (25,6-32,2)
  MCHC 30,8 (32,2-35,5)
  RDW-CV 15,2 (11,6-14,4)
  no i lekarz zaordynował Letrox (narazie pół dziennie, po miesiącu 1 tabletka).Przejrzałam wyniki z poprzednich lat, TSH oscylowało u mnie w granicach 3-4, ale i 5 się raz zdarzyło, ale leki dostałm dopiero teraz i tak stoję z receptą w ręce i myślę: wykupić nie wykupić oto jest pytanie 🙂 Przyjaciółko poradź 🙂

  1. avatar Pepsi Eliot 4 stycznia 2021 o 18:57

   wklej mi to na mesendżera na FB, <3

 6. avatar anna k. 9 stycznia 2021 o 12:24

  Droga Papsi, bardzo proszę o interpretację wyników badań. Szukam przyczyny worów pod oczami – od 2 m-cy (dodatkowo , lekko przesuszona skóra łokci, do niedawna piękna i gładka). Czy to niedoczynność tarczycy?

  TSH 2,14 (0,27 – 4,20)
  FT4 1,12 (0,93 – 1,70)
  FT3 3,12 (2,00 – 4,40)
  anty – TPO 15,10 (0,00 – 34,0)
  anty TG 16,23 (0,00 – 115,0)

  WBC 6,7 (4,00 – 10,0)
  RBC 4,31 (3,90 – 5,20)
  HGB 12,1 (11,2 – 15,7)
  HCT 37,5 (34,0 – 45,0)
  MCV 87,0 (79,0-94,0)
  MCH 28,1 (27,0 – 34,0)
  MCHC 32,3 (32,0-36,0)
  PLT 371 (130 – 440)
  LYMPH% 36,4 (19,0 – 53,0)
  MXD % 11,9
  NEUT % 51,7 (34,0 – 71,0)
  LYMPH 2,4
  MXD 0,8
  NEUT 3,5
  RDW-CV 13,8 (11,6 -14,4)
  PDW 11,5 (9,8 – 16,2)
  MPV 9,0 (9,4 -12,6)
  P-LCR 18,5 (19,1 – 47,0)

  AlAt 13 (0 – 32)
  AspAt 17 (0 – 33)
  Bilirubina cał. 0,5 (0,2- 1,2)
  Kreatynina 0,55 (0,60 – 1,20)
  GFR 128 ( >= 60)
  Kwas mocz. 2,9 (2,4 – 5,7)
  Mocznik 22,4 ( 19,0 – 47,0)
  Sód 138,1 (135,0 – 145,0)
  Potas 4,3 (3,5 – 5,0)
  Wit. D(25-OH) 95,9 (norma > 30)
  Kwas foliowy 15,76 (4,60-18,70)

  Byłam u laryngologa i okulisty, niczego niepokojącego nie zdiagnozowali. Jem owoce i surowe warzywa (na drugi posiłek warzywa zblanszowane , jaja, ciecierzyca, soczewica, amarantus, kasza gryczana niepalona, chia, orzechy, owoce suszone). Raz w tygodniu ryba lub kurczak ( kurczak eko).
  Piję 4 szklanki (4-a szklanka zawiera spirulinę, chlorelle i kelp) kelp ( 325 ug), maca (1 łyżka), selen, cynk, wit. A, E, D+K, B compex, ashwagandha, shitake. Proszę o radę odnośnie tych worków ( nie wygląda to dobrze). Mam małe mięśniaki (1,50 cm i 2,0 cm) od 4 lat nie powiększają się. Wiek 49 lat, budowa szczupła, ćwiczę codziennie.

  1. avatar Pepsi Eliot 9 stycznia 2021 o 15:50

   Oczywiście minimalnie mogłoby być niższe TSH i troszkę wyższe FT3 i FT4, ale jeśli chodzi o wyniki masz według mnie ok. Jednak jeśli to nie jest prawo ciążenia, czy też zmiana pozycji i czytania leżąc na brzuchu można przyjąć, że bardzo delikatnie tarczyca spowalnia. Ale równie dobrze, może to być wynikiem, suchości pomieszczenia, czy gorszego snu. A może jesteś dla siebie zbyt wymagająca? <3

 7. avatar Magnes 24 lipca 2022 o 00:41

  Droga Pepsi, co poradzisz na podwyższone (2-3x ponad normy) Anty-TPO i Anty-TG? TSH, FT3, FT4 w normie.

  1. avatar Pepsi Eliot 24 lipca 2022 o 11:03

   USG tarczycy dużo powie, czy jest jednorodna, czy nie jest przekrwiona. A jakie jest TSH? podaj pomimo, że w normie

 8. avatar Joan 16 września 2022 o 12:32

  Ostatnio wpadłam w nadczynność 53 l.
  Typowe objawy Klima=burza w organizmie.
  Nie biorę żadnych leków oprócz suplementów -kurkuma, łopian, omega-na zapalenie w organizmie, mam hashimoto.
  Od dłuższego czasu stosuje 4 szklanki.
  Tak wogoóle to czuje się dobrze…. Ale Lekarz zalecił mi metizol…
  Nie wiem co robić.
  Mam książkę-pepsi dot. tarczycy, praktykuje sporty…

  1. avatar Pepsi Eliot 16 września 2022 o 14:42

   napisz na mesendżera Pepsi Eliot na FB, nie możesz teraz brać jodu/kelpu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum