artykuł ma charakter informacyjny, o właściwościach rojnika, nie jest żadnym przepisem. Jeśli chcesz się dowiedzieć pytaj lekarza naturopaty, lub porusz…
Węglowodany nie cieszą się najlepszą reputacją. Zanim jednak wszystkie zostaną wrzucone do jednej puszki, warto je odczarować.
W końcu, chociaż węglowodany to też chleb i makaron, znajdują się wśród nich przede wszystkim owoce i warzywa.
A kiedy mówimy o warzywach wchodzą one, ubrane całe na kolorowo: warzywa nieskrobiowe.
W tym przepisie, idealnym na jesienna słotę i chłód, grają główne skrzypce ciesząc wszystkie zmysły.
Węglowodany proste typu wspomnianych makaronów i białego pieczywa mają niską wartość odżywczą i mogą powodować skoki insuliny, a w następstwie złe samopoczucie i zwiększenie masy ciała, a bez eufemizmów, tycie na maksa.
Są na szczęście lepsze sposoby na dostarczenie sobie pożądanej dawki węgli, na przykład węglowodany złożone typu warzyw niskoskrobiowych.
Zalicza się do nich na przykład kalafior, jarmuż i szparagi, które zawierają mnóstwo błonnika, substancji odżywczych i minerałów.
Dzięki temu sycą na dłużej, zapewniając odpowiednią dawkę energii i dobre samopoczucie.
Wiadomo, że energii i dobrego samopoczucia najbardziej potrzeba kiedy pada deszcz i ma się wszystkiego najzwyczajniej dosyć.
Ponieważ tegoroczny wrzesień właśnie zaczął obfitować w deszcz, dobrym pomysłem jest zjedzenie rozgrzewającego, wspaniale chrupiącego i super zdrowego posiłku.
Poza tym jak już jeść węglowodany pełną parą, to nie ma lepszego dnia niż czwarteczek-węglowodaneczek, prawda?
A jak połączy się węglowodany z grzybami shiitake, które działają kojąco na układ nerwowy, nie ma lepszego dania!
Grzyby shiitake wykazują terapeutyczne działanie w przypadku chorób neurodegeneracyjnych, działają kojąco na układ nerwowy i są przeciwzapalne. Do tego nadają potrawie nieco orientalnego smaku, co lubimy.
Smacznego!
A przy okazji przypominam świetny przepis Pepsi: Pieczony kalafioren z kurkumą, to nie zwykły posiłek, to broń!
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Powiązane artykuły
Komentarze
Co jest w tym daniu zdrowego? Goitrogeny z kalafiora czy kwas fitowy i omegi-6 z tahini i orzechów laskowych?
ewidentnie masz problem
Witaj Pepsi mam pytanie . Jestem wegetarianką od 2 miesiący. Pije 4 szklanki codziennie ( w czwartej mam istny sztos dużo zielonego acai msm buraki kelp brokuły kale szpinak 4 greens maca)Po śniadaniu zażywam 1 green&fruits i 1 omega 3 z d3&k2 . Czy mam robić przerwę ? Jeśli tak to kiedy i jaka ? Jestem tez na pp okno od 11-5( czasem 4-4.30) czuje się świetnie . Zauważyłam jednak coś ( nie wiem czy dobrego bądź nie ) ale odkąd jestem na pp wypróżniam się 2 razy czasem nawet 3 razy dziennie . Wcześniej nie będąc na poście wypróżnienie było z rana albo i nie i stolec był często luźny teraz jest zbity. Czy pp ma coś z tym wspólnego ?
Pozdrawiam serdecznie?
Po kuracji G&F przerwa, bo to duży wypas, albo możesz brać 1 co drugi, trzeci dzień, ale 4 szklanka na bogato jak najbardziej, możesz potem zamienić acai na purple corn, etc i potem znowu powrócić, badać pH moczu paseczkami <3
W składnikach są grzyby shiitake, a w przepisie reishi. To jest to samo?
ni to samo, Ema się pomyliła widocznie, jutro ją zapytam, ale myślę, że jak to ma smakować, to zdecydowanie shitake, a nie reishi
Dzień dobry,
Pepsi czy słyszałaś by dostać wysypki z powodu kwasu octowego zawartego w jabłkach? Jeśli tak to poza odstawieniem owoców, co można stosować na skórę?
I drugie pytanie: czy znasz naturalne metody na świerzba do stosowania u dorosłych jak i u dzieci 14 miesięcznych? Wysyłam uściski i dużo pozytywnej enegii
Ludzie bywają uczuleni dosłownie na wszystko, nie tylko na popularne alergeny, jak gluten, czy fistaszki, więc również na kwas octowy.
Napar piołunowy w postaci lewatywy jest również pomocny przy owsikach i glistach jelitowych u dzieci, a także w formie wcierań i obmywań przy świerzbie i wszawicy. Napar przygotowuje się zalewając łyżeczkę ziela piołunu szklanką wrzątku i trzymając pod przykryciem nad parą przez pół godziny. Odstawia się go następnie do naciągnięcia na dalsze 10 minut i odcedza.
Można go także pić, i wtedy pije się od 1/2 do jednej łyżki na godzinę przed posiłkami przez kilka dni, lub stosuje w postaci lewatyw lub wcierań.
Jednak nie mam informacji czy dziecko może pić, do tego jest to bardzo gorzkie, ale wcieranie mogłoby pomóc
Uważka
Piołun jest silnym naturalnym lekiem, ale też trucizną i nie można go ot tak sobie brać profilaktycznie
Nie jestem lekarzem, to nie jest porada <3