logo
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
77 593 875
online
30 583 VIPy
Reklama

LIPOSOMALNA WITAMINA B12 TiB w doskonale przyswajalnej formule

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Witamina B12, której nie wolno lekceważyć. Czy wiesz o niej wszystko?

  b12

  Czym jest witamina B12 i dlaczego jej potrzebujesz?

  Witamina B12 razem z kwasem foliowym (witaminą B9) współpracuje przy syntezie DNA i czerwonych krwinek. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych.

  Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyle informacji.

  Tymczasem zdaje się, że świat opanowała cicha epidemia zbiorowego niedobory tej witaminy, który to niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje, a mimo wszystko często przechodzi obok niezauważony.

  Powiedz mi czy wiesz co mają wspólnego wszystkie te choroby?

  Wszystkie z nich imitują symptomy niedoboru witaminy B12!

  Alzheimer, demencja, problemy poznawcze i zaniki pamięci (kolektywnie określane jako objawy starzenia).

  Choroby psychiczne (depresja, niepokój, zaburzania dwubiegunowe, psychozy).

  Choroby serca.

  Problemy z nauką i rozwojem u dzieci.

  Choroby układu odpornościowego.

  Nowotwory.

  Bezpłodność.

  Niedobór B12 nie jest dziwacznym, tajemniczym schorzeniem o niewiadomej etiologii

  Pisze się o nim w podręcznikach akademickich, szkolnych podręcznikach i literaturze dotyczącej naturopatii, a jego skutki są powszechnie znane i przebadane ze wszystkich stron.

  Rzecz tkwi jednak w tym, że niedobór witaminy B12 to znacznie, znacznie więcej niż to czym jest w świadomości społecznej, a często także wśród alopatów.

  Dane z Uniwersytetu Tufts z Michigan w USA wskazują, że 40% ludzi pomiędzy 26 a 83 rokiem życia ma poziom tej witaminy w granicach najniższej dolnej normy i jest to poziom, na którym wiele osób doświadcza poważnych neurologicznych symptomów.

  9% osób ma natomiast niedobór całkowity, a 16% lekki. Co ciekawe największy niedobór zaobserwowano u najmłodszych uczestników badania.

  Reklama


  Jakie są nietypowe objawy niedoboru witaminy B12?

  1. Patologiczne zmęczenie

  Senność pojawiająca się często w towarzystwie niedoboru B12 wynika z tego, że niedostateczna ilość witaminy nie pozwala Twojemu ciału wyprodukować czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich organów.

  2. Niepokojące doznania

  Możesz czuć, jak prąd przechodzi przez całe Twoje ciało. Być może często czujesz mrowienie, albo odczuwasz „ciężkość” głowy.

  Te dziwne bóle wynikają z uszkodzenia nerwów, które jest skutkiem niskiego poziomu tlenu w komórkach.

  3. Bóle i osłabienie mięśni

  Uczucie „zgąbczenia” mięśni, niemożność niesienia siatek z zakupami, szybkie zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. Ta gnuśność i osłabienie często mogą być wynikiem niedoboru B12.

  4. Objawy przypominające demencję

  Roztargnienie, chwilowe zaniki pamięci, zawieszanie się umysłu i inne tego typu objawy często mylone są z pierwszymi objawami demencji i chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Tymczasem tego typu objawy często są błędnie diagnozowane, chociaż w rzeczywistości to nic innego jak niedobór tej witaminy z grupy B.

  5. Twoja skóra jest blada i żółtawa

  Masz trudność z opaleniem się, Twoja skóra przez cały rok jest blada lub ma delikatnie żółtawy odcień?

  Przy niedoborze witaminy B12 czerwone krwinki są bardzo słabe i łatwo się niszczą powodując uwalnianie pigmentu bilirubiny, który nadaje skórze żółtą barwę.

  6. Twój język jest czerwony i gładki

  Nie wiedzą o tym nawet dochtore, ale ponad połowa osób z niedoborem B12 traci brodawki – te małe, wypukłe punkciki – na języku, szczególnie na jego brzegach.

  Możesz narzekać także na palenie i bolesność, zwłaszcza na tylnej stronie języka. A ponieważ większość tych brodawek zawiera kubki smakowe, jeśli stracisz ich zbyt dużo, nawet ulubione potrawy nie będą smakować dobrze.

  Mówi się, że skutkiem niedoboru B12 może być znaczny spadek wagi. Wynika on jednak często właśnie z tego, że obniża się apetyt.

  7. Problemy ze wzrokiem

  Niedobór B12 może uszkodzić nerwy wzrokowe lub wpłynąć na naczynia krwionośne w siatkówce.

  Skutkiem jest rozmycie obrazu, czasowa bądź trwała utrata ostrości, wrażliwość na światło, zacieniona wizja, podwójny obraz, a nawet utrata wzroku.

  8. Drażliwość i poczucie niepokoju

  Witamina B12 jest zaangażowana w syntezę związków chemicznych w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które regulują nastrój. Ich niedobór może powodować zwiększenie poczucia niepokoju, a w następnej kolejności depresję.

  Kiedy jesienna chandra przechodzi w zimową, a ta w wiosenną, nie lekceważ objawów. Często równowaga Twojego ciała pomaga ruszyć ze skrzyżowania i podnieść wibracje.

  Niedobór witaminy B12 – rozwój niedoboru

  Niedobór tej witaminy objawia się w 4 etapach, począwszy od obniżenia poziomu witaminy we krwi (etap I), przechodząc do obniżenia koncentracji witaminy w komórkach (etap II), zwiększenia poziomu homocysteiny i zmniejszenia szybkości syntezy DNA (etap III), ostatecznie prowadząc do niedokrwistości makrocytarnej, czyli anemii (etap IV).

  b12

  Wpływ na wchłanianie B12 mają między innymi:

  – zakażenia pasożytnicze,

  – nieszczelność i stany zapalne jelit,

  – mała ilość kwasów żołądkowych,

  – anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych,

  – przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych),

  – alkohol,

  – ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”).

  Tłumaczy to dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet u osób jedzących bogate w tę witaminę produkty odzwierzęce.

  Co robi B12?

  1. Pomaga zachować zdrowy poziom energii

  Witamina B12 niezbędna jest do konwercji węglowodanów w potrzebną ciału glukozę. Ta natomiast wykorzystywana jest jako źródło energii dla ciała i umysłu.

  2. Chroni przed zaburzeniami pamięci i chorobami neurodegeneracyjnymi

  Dzięki swojej roli w układzie nerwowym i oddziaływaniu na neuroprzekaźniki, wykazuje ona istotne działanie na obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje poznawcze, naukę, pamięć i inne.

  3. Poprawia nastrój i umożliwia prawidłową pracę układu nerwowego

  Witamina B12, razem z kwasem foliowym, jest potrzebna jako główna determinanta metabolizmu grub jednowęglowych. W procesie tym powstaje związek znany jako SAM, czyli S-adenozylo L-metionina. Jest on odpowiedzialny za regulację nastroju, radzenie sobie ze stresem i regulację pracy układu nerwowego.

  4. Pomaga zachować zdrowie serca

  B12 pomaga redukować podwyższone poziomy homocysteiny będące głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Homocysteina jest aminokwasem, którego poziom we krwi zależy od obecności witamin z grupy B (głównie chodzi o B12, kwas foliowy i B6)

  5. Jest niezbędna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci

  Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 bierze udział w rozmnażaniu się komórek. Witamina B12 redukuje czerwoność skóry, suchość, stany zapalne i trądzik. Wzmacnia ona także paznokcie i włosy.

  6. Wspiera zdrowie układu pokarmowego

  Witamina B12 sprzyja powstawaniu dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Pomaga ona eliminować szkodliwe bakterie, wspierając jednocześnie rozwój tych dobrych. Jej spożycie szczególnie istotne jest przy schorzeniach takich jak Candida.

  7. Niezbędna dla zdrowej ciąży

  Witamina B12 jest potrzebna do produkcji DNA, czyli bazowego materiału genetycznego ciała, co czyni tę witaminę istotną dla rozwoju i wzrostu, a co za tym idzie zdrowej ciąży.

  8. Może pomóc w prewencji nowotworów

  Suplementacja witaminy B12 jest badana jako sposób na obniżenie ryzyka wielu rodzajów nowotworów, szczególnie jeśli jest przyjmowana w towarzystwie kwasu foliowego.

  9. Pomaga produkować czerwone krwinki i zapobiec anemii

  Witamina ta niezbędna jest do produkcji i zachowania zdrowego poziomu czerwonych krwinek. Pomaga ona dzięki temu zapobiec anemii megaloblastycznej, która przyczynia się do ciągłego zmęczenia i poczucia osłabienia. Jeśli jednak cierpisz na anemię, na początku dowiedz się czy wynika ona z braku żelaza czy z braku B12.

  Badanie B12:

  Lekarze uważają, że 200-1100 pg/ml, jest normalnym wynikiem, jednak symptomy niedoboru można poważnie odczuwać nawet na poziomie 500 pg/ml. Generalnie, „zdrowy” poziom zaczyna się od 800 pg/ml i co najmniej takiego wyniku należałoby się trzymać.

  Minusem testów krwi jest fakt, że mierzy się zarówno biodostępną i nie biodostępną zawartość witaminy, natomiast zawartość biodostępna stanowi tylko ok. 40% całości.

  Co warto mierzyć w takiej sytuacji? Transkobalaminę. Te badanie może dawać szerszy pogląd na biodostępność naszej B12. Mega ważne jest dodatkowe badanie poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie tej witaminy należy rozważyć badanie genu MTHFR.

  Suplementacja

  B12 najlepiej zażywać rano, nie przed snem, ponieważ dla szczególnie wrażliwych osób może być nadmiernie energetyzująca. Standardową dawką dzienną jest 500-1000 mcg, jednak witaminę B12 bardzo trudno przedawkować.

  uściski:)

  (Visited 32 504 times, 1 visits today)
  Emanuela Urtica pisarka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
  Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
  Może rzuć też gałką na to:

  Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

  Komentarze

  1. AnnaAnna 30 kwietnia 2018 o 18:33

   Dziękuje za ten artykuł! Już od jakiegoś czasu rozkminiałam o co chodzi, że jak tylko przestaje przez tydzień brać witaminy z grupy B, to mam trzęsawki, spadek nastroju, ból nóg jakby mi je mrówki żarły… no i ciągły paniczny strach. Więc biore witamine D3+K2 mk7 + B2, B3, B6, B12 i magnez.

   1. grzegorzadam 1 maja 2018 o 08:58

    Jaki masz poziom kwasu żołądkowego?

    1. AnnaAnna 2 maja 2018 o 10:48

     Robiłam test z sodą dwa razy, ale zawsze zdążyłam się zwymiotować niż tę sodę wypić. Więc nie wiem jakie mam zakwaszenie żołądka. Moje problemy z trawieniem zaczęły się po wycięciu wyrostka, od tego czasu źle trawie, po wszystkim wzdęcia itd. Odrzuciłam chemiczne jedzenie z 2 lata temu. Jakieś trzy tygodnie temu jak miałam kolejny atak strachu, że już czułam że mnie paraliżuje to postanowiłam zmienić coś maksymalnie. Zaczęłam przed każdym jedzeniem pić wodę z octem jabłkowym (1 łyżeczka na pół szklanki wody), odrobaczam się i chcę zacząć wprowadzać chlorele. Przez 8 dni robiłam też monodietę. Z trawieniem już lepiej po tych dwóch tygodniach. Takie objawy dodatkowe, to ciągle mi zimo i bardzo się pocę dlatego nie potrafię zrezygnować z antyprespirantu z aluminium.

  2. Ela 30 kwietnia 2018 o 20:02

   Ja zbadałam poziom witB12 to miałam 311. Homocysteine prawie 14. Czułam właśnie wiele dolegliwości ,ktote są wymienione.Oczywiscie poszłam skonsultowac wynik,lekarz mnie spławił bo przeciez mieszcze sie w normie.Zaczelam suplemejtacje cały bkompleks, plus dodatkowo b12metylokobalamine 5000mcg. Po dwoch mcach wzrosła B12 do 600. Nadal przyjmuje 5000mcg B12, bkompleks,b3 dodatkowo,B2,selen,cynk, D3+K2, Wit C z sokiem pomarańczowym. Czuję sie świetnie. ?

  3. lukasz 30 kwietnia 2018 o 21:51

   swietny artykul. dzieki. mam jednak troche inne pytanie. Twoim zdaniem lepszy jest post 16:8 czy 5:2? dzieki z gory za odp

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 10:00

    nie rozumiem szczególnie tego 2 postu

  4. Zbigniew Styn 30 kwietnia 2018 o 23:21

   Drukuje niemal wszystkie Twoje Newsletery i teraz mam klopot, bo obecne maja zbyt duzo kolorowych fotografi i malunkow, co „zjada” mi zbyt wiele kolorowych patronow , ktore sa drogie. Czy nie moglabys prosze jak dawniej ta pierwsza wersje podawac jak dawniej czarno-biala a ta druga oficjalna z kolorami?
   Moja corka cierpi na autoimmunologiczne zapalenie blony sluzowej zoladka typu A i jej zoladek nie produkuje wit. B12. Tylko podawanie wit. B12 w zastrzyku raz w miesiacu „postawilo Ja na nogi”.

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 09:56

    przekażę informatykowi, bo ja nawet nie wiem jak to teraz wygląda

  5. Michal 1 maja 2018 o 08:26

   Tylko cyjanokolabamina jest wogole nieprzyswajalna dla człowieka musi być wersją metylowana

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 09:40

    wręcz przeciwnie, ludzie zdrowi powinni w ciele metylować cyjanokobalaminę, właśnie metylokobalaminy nie powinni przyjmować,

    1. SyAn 20 października 2018 o 17:54

     Pepsi wyjasnij dlaczego prosze?

   2. Ela 1 maja 2018 o 12:04

    A w zastrzykach chyba podają chyba właśnie cyjanokobalamina

  6. Paweł 1 maja 2018 o 08:32

   Kiedy można się spodziewać D3+K2 i Hemp Protein, bo nie wiem czy mam trochę czekać, czy zamawiać oddzielnie D3 i K2?

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 09:39

    D3+K2 będzie do 2 tygodni, a Hemp już przyjechał, będzie na stanie lada moment

  7. nanyka 1 maja 2018 o 09:49

   pepsi wczoraj dotarła do mnie wit E i Q10 G&G i okazało się, że kapsułki są dla mnie nie do przełknięcia, czy wobec tego moge je wsypać do zielonego szejka z terapii 4 szklanek <3

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 10:23

    oczywiście, że tak

  8. ES 1 maja 2018 o 09:56

   Kochani, najważniejszą chorobą spowodowaną niedoborem wit.B12 jest niedokrwistość złośliwa, zwana tak, bo nieleczona przez podanie witaminy jest śmiertelna… Choroba Addisona- Biermera, bo o niej mowa doprowadziła mnie na skraj wycieńczenia. Dopiero właściwa diagnoza po sześciu latach objawów i zastrzyki, które mam brać co miesiąc, do końca życia pozwalają mi normalnie jeść i odwołałam też operację barku, bo naprawiam się powoli… Poczytajcie. Życzę zdrowia.

   1. Var Pałki 1 maja 2018 o 17:26

    no nie wiem,ja przez 14-15 lat miałem jedynie kłopot z przybraniem na wadze.Przez przedostatnie 5 lat forma jak nigdy ale później ze dwa lata leczenia kontuzji łydki.Ostatni rok to spuchnięte łydki po dwugodzinnym spacerze i lekkie osłabienie.Ostatnie miesiące(1?2?) to większe osłabienie,kłopoty z błędnikiem,jadłowstręt,częste zasypianie. Ostatnie tygodnie(2?)to już poruszanie się w parterze. Kiedy nie dałem rady wsiąść na wózek zadzowiłem do szpitala(bo był Lekarz parę dni wcześniej).Poziom Wit. B 12 (0,5).Minęło prawie trzy lata.(24.06.15) i może za następne trzy będę biegał w przyzwoitym tempie. Na razie potrzebuję min.57min.47 sec. na pokonanie trasy którą nie tak dawno przebiegałem w ok. 28 min.(26?).Czemu?Wiem ale nie powiem bo za 20 lat będę na ten temat wiedział więcej.

  9. elami 1 maja 2018 o 11:29

   To się nazywa mieć szczęście. Zamówiłam B compl. i B12. jeszcze nie doszło a tu patrzę dziś i promocja.
   Pepsi co tu teraz brać Po trzech miesiącach najpierw 5 tabl D3 i 2 K2 a potem 3tabl. D3+K2 poziom wit D w lutym 30 a teraz 39. Pobiorę jeszcze z miesiąc bo mam i zbadam. 3 szklanki są, a będą 4 bo 4greens jedzie do mnie z wit.B. Biorę Omegę TiB i colagen ten rozpuszczalny do trzeciej szklanki. Greens i Fruits do obiadu ale się już kończy.Brać te obydwie B czy pojedynczo jedna po drugiej. Pozdr.

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 18:30

    B compex naprzemiennie z G&F TiB do śniadania

  10. CS 1 maja 2018 o 12:03

   Fajny artykuł, ale wydaje mi się , że dobrze jest pisać również co się dzieje w przypadku przedawkowania, bo pisanie „ciężko przedawkować” sugeruje, ze można jeść ile sie chce. Dla przykladu: pewna pani dostała maść do ucha, którą miała stosować wedle zaleceń, ale że nie da sie przedawkować. W rezultacie kobieta zapchała maścią ucho, bo chciała szybciej wyleczyć (u niej- szybciej = wiecej), skończyło sie płukaniem.

   1. Pepsi Eliot 1 maja 2018 o 18:29

    pisałam o przedawkowaniu w innym wpisie, bardzo trudno przedawkować, przy ogromnym przekroczeniu dawki bodajże mogą być jakieś problemy ze wzrokiem. Już nie pamiętam jaka to miała być wielkość, ale zupełnie nierealna

  11. lukasz 1 maja 2018 o 22:07

   5 dni jesz normalnie a 2 dni postu. Sama kiedys o tym wspominalas. pamietasz?

  12. Dorota 2 maja 2018 o 13:05

   Czy można w jednej szklance mieszać wit. B12 liposomalną i pokruszoną spirulinę? Czy wysoki miedobór wir. B 12 może być powodem choroby lokomocyjnej?

   Sorry, że jak zwykle zawracam wam głowę;)

  13. Iwona K 3 maja 2018 o 15:37

   Ja witaminę B12 mam bardzo podwyższoną 940, a norma podana jest do 663
   ale objawy jakbym miała niedobór – blada skóra, ciągłe zmęczenie, zaniki pamięci
   Lekarz zignorował mnie i tak na prawdę to nie wiem do kogo mam się zwrócić.
   czytałam w internecie o problemach metylacji, ale trochę to skomplikowane dla mnie….

   1. Pepsi Eliot 3 maja 2018 o 22:18

    zrób test na mutację genu MTHFR

  14. jabcok 3 maja 2018 o 22:44

   a ja sobie ostatnio zrobiłem poszerzone badania krwi plus różne virusy (hiv, USR, anty HCV) i wit d oraz b12
   badanie wykonałem koło południa na czczo.
   wszystko niby w nomie limfocytów mam poniżej normy delikatnie, witamina d 39 b12 395 norma od 220 do 770
   insulina niska 3.2 norma 2.6 do 24.9, kreatynina lekko ponizej 0.76 norma 0.8 do 1.5, apsat alaty w normie
   homocystina 10.6

   chciałem znaleźć coś na ten mój kręgosłup, wydaje mi się że to on będzie sprawcą moich problemów osłabienia fizycznego i psychicznego hmmm bo krew wygląda okej

   z suplementacji to tylko b complx i czasami D3 10000 ui
   palę, czasami piję słodycze żrę i inne takie tam donaldy czy pizze 🙂

   1. Pepsi Eliot 4 maja 2018 o 07:32

    homocysteina dość wysoka, B12 za nisko, powinno być nawet ponad normę przy zdrowej metylacji, kwas foliowy nie zbadałeś, mogą być braki też B6, zalecam komplex B G&G

    1. jabcok 8 maja 2018 o 20:47

     chyba wpadłem na trop mich dolegliwośći po rezonansie kręgosłupa w odcinku piersowym okazało się, że jest w stanie nieciekawym ( jakieś lordozy klifozy, uciski na rdzeń, zbyt mało jakiegoś płynu)
     co tu teraz począć od czego zacząć i ile to potrwa

  15. HannaA 5 maja 2018 o 11:19

   Kupiłam witaminę B12 – 100mcg w jednej tabletce. Dawkowanie – jedna tabletka dziennie i „nie przekraczać zalecanej dawki”. Według tego, co piszesz, powinnam brać… minimum 5 tabletek dziennie? Badałam poziom wit. B12 i mam 434, ale jestem ciągle zmęczona i śpiąca, kompletnie bez sił do życia. Innd objawy też wskazywałyby na niedobór tej witaminy.

   1. Pepsi Eliot 5 maja 2018 o 11:26

    Kup B12 TiB i wtedy bierz 1 tabletkę (teraz jest nawet promocja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/71-vitamin-b12-100tabl-tib-5905344040161.html?search_query=B12&results=22, będzie różnica. A to mogą też być objawy niedoczynności tarczycy. Dobrze jest wyjść od tych badań: https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

  16. HannaA 5 maja 2018 o 23:32

   Niedoczynność tarczycy wykluczona. Jestem po serii badań i konsultacji u endokrynologa. Inne możliwe przyczyny (chorobowe) też wykluczone. Mój lekarz rozkłada ręce, a ja już jestem zmęczona tym ciągłym zmęczeniem!

  17. Daga 6 maja 2018 o 14:34

   Jakie witaminy polecacie? Czy lepiej B complex czy osobno B12, kwas foliowy i resztę wit B. Z góry dzięki!

   1. Pepsi Eliot 6 maja 2018 o 15:21

    to zależy od wyników B12, kwasu foliowego i homocysteiny, często też wynik wysoki prolaktyny może świadczyć o niskim B6.

    Jak nie masz takich wyników, kuracja Greens & Fruits TiB przez 3 miesiące po 1 do śniadania,też będzie dobrym rozwiązaniem na już.

  18. minka 11 maja 2018 o 19:06

   Najbardziej uciążliwym skutkiem ubocznym może byc trądzik po b12

   1. Pepsi Eliot 11 maja 2018 o 21:14

    nie spotkałam się, natomiast przez 15 lat kontaktu z ludźmi z brakami, powiem że to są dopiero skutki niemiłe

  19. Osa 16 maja 2018 o 18:16

   zrobilem badania z krwi

   wit b12 416 pmol/l 141-489

   kwas foliowy 71 nmol/l 8-60

   Homocysteina 8 umol/l 12-15 *dziwna norma labolatorium

   wit D 132 >30

   testosteron 25 8-29

   insulina 8 2,6-25

   glukoza 5,3 3,9-5,5

   suplementy jakie biore to WiT D 20.000 uj dziennie …
   czy poziom wit D nie jest za wysoki? nie boli mnie glowa,moze zejde na 10.000 dziennie ? nie wiem skad mam taki wysoki poziom kwasu foliowego,chyba ze nie jest wysoki 😉

   zrobilem biorezonans i wyszla Candida

  20. Małgorzata 28 czerwca 2018 o 13:47

   szukam porady i pomocy może będziesz w stanie Pepsi mi pomóc.
   Mama moja traci pamięć. Lekarz postawił diagnozę Alzheimer i nie jest dobrze.Przepisał Doneprion i Biotropil.
   Daje mamie obecnie Mentat i omegę, przerabiałyśmy Mace i Ashwagande.Wykonujemy ćwiczenia. Czytam śledzie i myślę co robić. Wszyscy mówią oddać do domu opieki. Nie dasz rady a ja widzę, że jeszcze nie czas.
   Może coś poradzisz; jakie badania zrobić, gdzie iść szukać sensownej pomocy co podawać. Mama ma 77 lat.
   Mama mieszka sama ja jestem u niej raz dziennie, pracuję. Pomóżcie.

   1. Pepsi Eliot 28 czerwca 2018 o 14:58

    kurkuma This is BIO, surowy olej kokosowy BIO

  21. Małgorzata 28 czerwca 2018 o 15:12

   Dzięki. Włącze do codziennej diety. Jaką dawkę?
   Mama na razie jeszcze wszystko co jej dam weźmie. Zdaje sobie sprawę ze swojego pogarszającego stanu. Będę walczyla jak ona.
   Piszcie jak ktoś ma jeszcze coś co pomoże.

   1. Ela 28 czerwca 2018 o 22:34

    A badaliscie poziom Wit B12? Ja biorę 5000mcg

  22. Kasia Kasik 29 czerwca 2018 o 07:26

   Małgorzata poczytaj o urydynie i gotu coli.

  23. Małgorzata 29 czerwca 2018 o 08:10

   Nie badalalismy. Żaden lekarz nie wysyla na badania w kierunku witamin i minerałów a ja czuję, że od tego powinnismy zacząć żeby coś zaskoczyło. Sama suplementuje mame od kiedy zauważyłam zmiany. Dlatego szukam wskazówek jakie badania konkretnie zrobić. Cos wiem ale za mało wiedzy mam. Zacząć od uzupełnienia braków, które na pewno są bo widac i wiem jak mama je śmieciowo albo w ogóle bo zapomina. Szukam jakiegoś naturopaty albo speca w Warszawie który pomoże i pokieruje. Albo potrzebuje listy badań żeby powiedzieć i uprzec sie o dostanie skierowań. Bo lekarze nie szukają przyczyny tylko liczy się przepisany lek syf i kolejny do statystyk. Zero empati i ludzkiej pomocy , zero indywidualnego podejścia chęci poznania życia, środowiska pacjenta. Łup syf a może to nie Alzheimer? Może to inna franca? Wiem może po prostu się łudze i trzeba znaleźć dobry dom opieki?
   Najgorsze jest to ,że słyszę wokół od ludzi o masowosci zanikow pamieci, wśród kobiet w wieku +70. O dziwnych zachowaniach: chowanie jedzenia w dziwne miejsca wychodzenie z domu i chowanie się. Obwinianie kogoś że ktoś ukradł te schowane rzeczy ,straszna wręcz chorobliwa podejrzliwosc to mnie zastanawia o co chodzi?nie jest to sprawa tylko mojej mamy. Dlatego drąże temat na tym blogu i szukam pomocy i wiedzy jak pomóc mojej mamie, mama moich znajomych i obcych których historie poznałam.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *