Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
216 022 467
65 online
39 308 VIPy

Witamina C, czyli Twój absolutny must-have na lato

Niewiele jest rzeczy, które na urodę i zdrowie wpływają równie bardzo co ta poczciwa witamina. Szczególnie latem, kiedy jej właściwości znajdują zupełnie nowe zastosowanie. Tak jest! W letnich miesiącach witamina C staje się tarczą dla twojego organizmu. W końcu nie bez powodu wakacyjna dieta obfituje w bogate w nią owoce i warzywa!

W porównaniu do większości ssaków, nie wytwarzasz jej w ciele sama, warto więc zadbać o jej codzienną podaż. Zanim jednak odwiedzisz najbliższy zieleniak, dowiedz się dlaczego to takie ważne.

Witamina C, czyli Twój must-have na lato

Ochrona przed promieniowaniem UV

Kiedy twoja skóra zbyt długo narażona jest na promieniowanie UV dochodzi do uszkodzenia komórek skóry i kolagenu, czyli budulca skóry. To z kolei prowadzi do stanów zapalnych, powstawania zmarszczek, a w krytycznych przypadkach nawet do nowotworów skóry. 1

Witamina C działa jak armia broniąca swojego terytorium. Neutralizuje wrogie wolne rodniki zanim zagarną Twój teren i rozbraja tykającą bombę jaką są stany zapalne. 2

Neutralizacja szkodliwego działania chloru

Lato to pora roku szczególnie basenowa. Pływanie jest super, ale długotrwała ekspozycja na chlor może osłabić ciało. Dodatkowo spożycie chloru może powodować stres oksydacyjny w komórkach i niszczenie kwasów tłuszczowych, ważnych na przykład dla serca. Badania potwierdziły jednak, że istnieje naturalna substancja neutralizująca działanie chloru i jest nią, nie inaczej, witamina C.

Witamina C chemicznie po prostu rozbraja chlor. Jeden gram witaminy C może zneutralizować około 4 litrów wody z jedną częścią chloru na milion części wody (PPM). 3

Remedium na oparzenia i rany

Lato sprzyja przebywaniu na zewnątrz, wędrówkom i swawolom. Oznacza to, że w tym czasie jesteśmy szczególnie narażone na uszkodzenia skóry. Rozcięcia, oparzenia i inne rany, które prowadzą do powstawania blizn, potrzebują tymczasem witaminy C jak pożar potrzebuje wody.

Dzieje się tak, ponieważ witamina C odgrywa rolę w tworzeniu keratynocytów – komórek potrzebnych do zamknięcia rany na powierzchni skóry. Chociaż zwiększenie spożycia C nie wydaje się przyspieszać procesu odbudowy skóry, brak jej wystarczającej ilości może opóźnić gojenie.4

Rozjaśnianie przebarwień

Jest lato, czyli czas, w którym większość osób chce cieszyć się piękną opalenizną i ładować się przez skórę witaminą D. Opalanko może jednak powodować przebarwienia. Na te natomiast, stosowana zewnętrznie, świetnie sprawdzi się witamina C, na przykład w formie kwasu L-askorbinowego (jednak uwaga na ponowną ekspozycję na słońce, która może uczulać skórę i tworzyć nowe przebarwienia – po takiej kuracji najlepiej zostać parę dni w domu).

Kwas askorbinowy zapobiega nadprodukcji melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za ton skóry. Stosuje się go z tego powodu między innymi w rozjaśnianiu przebarwień. Witamina C jest świetna, ponieważ działa delikatnie i nadaje się nawet dla wrażliwej skóry. Po jej zastosowaniu należy jednak pamiętać o niewystawianiu się na działanie promieni słonecznych.

Źródła:

 1. skincancer.org/risk-factors/uv-radiation
 2. lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-C
 3. fs.fed.us/t-d/pubs/html/05231301/05231301.
 4. html#Introwebmd.com/skin-problems-and-treatments/news/20040708/supplement-speeds-wound-healing
 5. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i się tego trzymajmy.


(Visited 310 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Zaanka 11 lipca 2021 o 06:27

  Emi, ale jak stosować na skórę (przebarwienia) posypać przebarwienie, rozetrzeć Ile potem nie wychodzić na słońce Można to zrobić np wieczorem a rano normalna aktywność ? Pięknego słonecznego dnia .

  1. avatar Pepsi Eliot 11 lipca 2021 o 09:32

   te plamy najczęściej pojawiają się po wakacjach i dużym opalaniu, więc dopiero wtedy rozpoczęłabym wybielanie <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum