logo
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
77 590 363
413 online
30 583 VIPy
Reklama

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Wszystko co powinnaś wiedzieć o Korzeniu Maca!

  Korzeń Maca (lepidium meyenii) jest adaptogenem (nazwa zarezerwowana dla niektórych ziół, roślin i substancji naturalnych, które pomagają organizmowi dostosować się do zewnętrznych stresorów) i członkiem rodziny roślin krzyżowych, jak brokuły czy kapusta.

  Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, od zawsze uważany jest za jeden z wiodących, naturalnych super pokarmów. Już starożytni Inkowie wychwalali jego niezwykłe właściwości, które zapewniały im energię, płodność i ogromne zdrowie.

  O historii Macy w królestwie Inków przeczytasz tu i tu.

  Maca jest przyjemnym w smaku korzeniem, na naszej szerokości geograficznej zwykle dostępnym w formie proszku. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze (ma wyższy poziom wapnia niż mleko) i bardzo gęstą konsystencję.

  Korzeń Maca (czytaj maka) zawiera:

  18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika

  Jest źródłem wielu substancji odżywczych:

  – zawiera 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi

  – maca jest wolna od niezdrowych kwasów tłuszczowych

  – zawiera polisacharydy

  – zawiera witaminy B1, B2, B3 C, E

  – zawiera minerały: wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, jod i miedź.

  Maca posiada cudowną zdolność regulowania gospodarki hormonalnej i ogólnej pracy organizmu. Choć sama nie zawiera hormonów, jej właściwości z tych powodów są nieocenione i można podzielić je na 3 grupy – Maca dla wszystkich, dla kobiet, dla mężczyzn.

  Reklama

  TU KUPISZ MACA 100 % ORAGANIC This is Bio


  Maca dla wszystkich

  1. Maca dla zwiększenia kondycji mentalnej, jasności umysłu i poprawy pamięci

  Jednym z zastosowań tego korzenia jest zwiększenie koncentracji, pamięci i możliwości uczenia się. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach (2011) dowiodło, że maca pomogła myszy zwiększyć pamięć o 10% i przyspieszyć zdolność szybszego uczenia się o prawie 15% po jednorazowym spożyciu. Ponadto wiele z osób stosujących korzeń maca z innych powodów zaznacza, że bardzo szybko zauważyli jasność umysłu jako dodatkowy skutek przyjmowania suplementu.

  2. Energia

  Ci, którzy regularnie suplementują macę w proszku twierdzą jakoby sprawiała, że czują się bardziej zmotywowani i nakręceni. Różnicę często czuć tuż po rozpoczęciu stosowania. Maca, w porównaniu do kofeiny, nie wywołuje uczucia drżenia i rozchwiania i jest bezpieczniejsza w stosowaniu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu energii jest związane z niższym poziomem lęku i depresji.

  Sposób w jaki maca zwiększa energię wciąż nie jest do końca znany, uważa się jednak, że jest to możliwe dzięki stabilizacji poziomu cukru we krwi (co zmniejsza skoki energii, ale także jej spadek) oraz utrzymuje zdrowy stan nadnerczy, który reguluje nastrój i energię w ciągu dnia.

  Dla ludzi żyjących w wysoko położonych regionach Peru, gdzie rośnie maca, ma ona zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowej energii i wytrzymałości. Potwierdziło to kilka badań naukowych, w jednym z nich rowerzyści potrafili swoje wyniki na dystansie 40km znacznie poprawić już po 12 dniach spożywania korzenia maca. Kolejne badanie wykazało, że regularna dawka tej rośliny poprawiła wytrzymałość wśród myszy laboratoryjnych o prawie 20%.

  Zalety korzenia maca obejmują także regulację podwzgórza i wspomaganie prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej, co stanowi kolejny kluczowy element w zapewnieniu równowagi koncentracji i energii. Poprawienie skupienia, energii i nastroju pozwala ludziom skoncentrować się znacznie bardziej, a tym samym poprawić pamięć i zdolność do wykonywania zadań.

  3. Maca dla Pokonania Depresji

  Jedną z mniej znanych korzyści macy jest zmniejszenie, bądź całkowita redukcja depresji. Ponieważ maca jest adaptogenem, dostosowuje się do potrzeb Twojego ciała – potrafi wyciszyć je bądź podnieść nastrój. Maca działa jako podnośnik nastroju także ze względu na swoją wysoką zawartość składników odżywczych w połączeniu energetyzującymi właściwościami.

  4. Maca dla mocnych kości

  W 2010 r. zespół sześciu naukowców stwierdził, że maca okazała się świetna na poprawę i ochronę struktury kości. Wynika to częściowo ze względu na dużą zawartość wapnia w macy (prawie 4 razy więcej niż w mleku).

  Pamiętaj jednak, że dla odpowiedniego przyswajania wapnia kluczowa jest suplementacja witamin K2 i D3!

  5. Maca dla naturalnego budowania masy

  Maca jest anabolikiem (wpływa na budowę mięśni). Ma wysoką zawartość białek dostępnych biologicznie oraz innych składników odżywczych, które wspierają zdrowy, naturalny wzrost masy mięśni. Jest to ulubiony suplement wśród naturalnych kulturystów, a także składnik wielu mieszanek podkręcających wzrost mięśniowy. Wielu sportowców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, stosuje macę, aby zwiększyć swoją wydajność.

  6. Maca na podkręcenie libido

  Jednym z najszybciej i najczęściej dostrzegalnych efektów zażywania macy jest to, że działa jak afrodyzjak. Dzieje się to dzięki zawartym w macy substancjom odżywczym i aminokwasom, które regulują funkcjonowanie organizmu.

  Udowodniono naukowo, że maca podnosi libido i sprawność seksualną skuteczniej niż farmaceutyki (w tym te na receptę), a jej działanie jest długoterminowe.

  maca

  Maca dla kobiet

  7. Maca dla płodności

  Kobiety od ponad 2000 lat używają sproszkowanego korzenia macy by zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Badania naukowe udowodniły, że maca balansuje hormony, a co za tym idzie, reguluje owulację. Co więcej, maca jest pełna substancji odżywczych, które energetyzują i wspomagają płodność.

  8. Złagodzenie PMS i regulacja cyklu

  Maca dzięki dobroczynnemu wpływowi na hormony reguluje miesięczny cykl u kobiet, a dodatkowo łagodzi, często w 100%, objawy PMS i sprawia, że miesiączki nie są tak obfite i bolesne.

  9. Maca na menopauzę

  Maca opóźnia menopauzę i redukuje jej wszystkie nieprzyjemne symptomy – bezsenność, huśtawki nastrojów, fale gorąca, zwiększoną potliwość. Dzieje się tak, ponieważ maca, poza stabilizacją gospodarki hormonalnej organizmu, wspomaga układ dokrewny.

  10. Maca dla zdrowia tarczycy

  Jak wiadomo, na schorzenia tarczycy szczególnie często narażone są kobiety. Maca zawiera jod, który pozytywnie wpływa na tarczycę. Zgodnie z badaniami, pozytywny wpływ macy na zdrowie osób z problemami z tarczycą, wynika z jej zdolności do regulowania gospodarki hormonalnej i zawartości jodu właśnie.

  Maca potrafi również regulować uczucie zimna spowodowanego niedoczynnością tarczycy.

  11. Maca na spalanie boczków i poprawę figury

  Maca wspiera wyporność kobiecego ciała i wpływa na jego kształt. Balansuje poziom estrogenów, przez co może wpłynąć na powiększenie piersi i pogłębienie talii. Poza tym maca ma silne właściwości anaboliczne (budowa mięśni), więc może wpłynąć też na rozmiar pośladków – największych mięśni ciała.

  Poza wpływem na mięśnie, podnosi poziom staminy, dodaje energii i znacznie skraca czas regeneracji po treningu.

  12. Maca na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników

  Gdy Tosha Nichole, cierpiąca na zespół policystycznych jajników (PCOS) przez 8 miesięcy nie miała miesiączki, za to pojawił jej się zarost na twarzy, zrobiła więc dosłownie wszystko, żeby poprawić swoją sytuację zdrowotną i co tu dużo mówić słabą psychicznie.

  Brała zioła, lekarstwa w tabletkach i nic nie było w stanie wyregulować jej rozchwianego systemu hormonalnego.

  W końcu doradzono jej peruwiański korzeń maca.

  Zaczęła przyjmować go dodając 4 do 5 łyżeczek do miksu banana z wodą.

  Tosha z powrotem zaczęła miesiączkować, ustąpiła depresja i czując się zdecydowanie lepiej zaczęła namawiać inne kobiety do tego prostego i naturalnego sposobu bilansowania hormonów.

  Miesza też apetyczną i przyjemnie pachnącą macę z bananem i wodą kokosową, albo mlekiem migdałowym.

  Maca nie tylko uregulowała jej menstruacje, ale również dodała Toshe energii i radości życia.

  Po więcej przepisów z Korzeniem Maca zajrzyj tutaj.

  maca

  Maca dla mężczyzn

  13. Zdrowie narządów rozrodczych i płodność

  Maca ma ogromną wartość dla męskiego zdrowia hormonalnego. Wykazano, że zmniejsza rozmiar prostaty.

  W innych badaniach udowodniono również, że maca wpływa na zwiększenie produkcji spermy, ruchliwość i objętość plemników i wszystkie istotne czynniki zwiększające płodność.

  W innym raporcie z 2010 r. podsumowującym wyniki 4 badań klinicznych przeprowadzonych przez BMC – Medycyna Komplementarna i Medycyna Alternatywna, maca wykazała korzyści związane z terapią dysfunkcji seksualnych i libido seksualnego u dorosłych mężczyzn i kobiet.

  14. Maca na dysfunkcję erekcji

  Jedną z rzeczy, na które maca robi dobrze, jest zwiększenie krążenia krwi. W połączeniu z pobudzeniem libido, maca okazała się pomagać mężczyznom przezwyciężyć dysfunkcję erekcji. Niedawne badanie wpływu macy na mężczyzn z łagodnym stadium dysfunkcji erekcji wykazało, że ponad połowa badanych zgłosiła znaczącą poprawę w zakresie dysfunkcji erekcji i generalnego seksualnego dobrego samopoczucia.

  15. Maca dla uregulowania poziomu testosteronu

  Maca nie zawiera testosteronu ani żadnego innego hormonu. Zamiast tego stymuluje organizm do wytwarzania i regulacji hormonów w celu osiągnięcia zdrowej równowagi hormonalnej. Efekty energetyczne zauważone u samców biorących macę sugerują, że ma pozytywny wpływ na układ endokrynologiczny. Naukowcy spekulują, że maca wpływa na poziom wolnego testosteronu (przystępnego dla komórek), a nie tego w surowicy.

  Źródła: 1, 2, 3,

  uściski:)

  (Visited 7 171 times, 2 visits today)
  Emanuela Urtica pisarka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
  Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
  Może rzuć też gałką na to:

  Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

  Komentarze

  1. Beti 7 listopada 2017 o 19:04

   Witaj Pepsi ?
   Mam hashimoto, czy mogę zażywać korzeń maca?

  2. Ania 7 listopada 2017 o 19:39

   Peps, proszę o radę. Czy będąc w ciąży można jeść mace?

   1. Pepsi Eliot 8 listopada 2017 o 00:10

    nie jedz

  3. kama 7 listopada 2017 o 20:14

   Jak dawkwac 18 latkowi ( syn )Ma problemy z nauką, koncentracją niechętnie podejmuje nowe wyzwania, jest nieśmiały.

   1. grzegorzadam 8 listopada 2017 o 20:21

    niechętnie podejmuje nowe wyzwania, jest nieśmiały.”

    Sprawdź poziom rtęci i innych pierwiastków analizą APW.

    1. kama 8 listopada 2017 o 23:05

     Dzięki

  4. Ra-dzik 7 listopada 2017 o 22:11

   Super wpis Pepsi,
   Sam testowalem mace na sobie. Uzywalem maki czarnej bo to ona najbardziej usprawnia wyniki ilosci i ruchliwoasci plemnikow ktorych(ktorego – bo tylko jednego potrzeba) tak bardzo potrzebowalem. Doktor ktory przegladal wyniki troche byl zdziwiony jak mu powiedzialem ze te parametry mozna podkrecic zdrowa zywnoscia i zmiana stylu zycia (chodzi tez o wysilek fizyczny 2-3 razy w tygodniu – rowerek, bieganie tak zeby sie dobrze spocic). Dzis zazywam mace jak wiem ze bede potrzebowal energii i koncentracji.
   Moja partnerka tez uzywala mace i widac ze chodzila jak przecinak nawet po 8h pracy. Prawdopodobnie zbalansowalo jej hormony. Zniknely dziwne plamy na jej twarzy ktore zawsze miala przed owulacjia.

  5. Non 7 listopada 2017 o 22:38

   Niestety maca nie dla wszystkich, u mnie po tygodniu/półtora przyjmowania dostałam okropnych bólów brzucha, wyczyściło mnie na dwie strony, a szkoda bo naprawdę by mi się przydało działanie tego korzenia na hormony itp.

  6. Jolanta Kmiecik 8 listopada 2017 o 01:11

   Nie widzę dużej różnicy pomiędzy macą a ashwagandhą. Co zatem byłoby lepsze na stres , depresję, ale i redukcję kilogramów i zastrzyk energii?

   1. Pepsi Eliot 8 listopada 2017 o 09:10

    wielka różnica, jedna wycisza, druga dodaje wigoru (maca) ashwagandha nalezy do psiankowatych (jak pomidorr, papryka, ziemniaki) i niektórzy ludzie źle się czują. Rano maca, a wieczorem ashwagandha, ale jak bardziej energia, to maca.

  7. Magdalena 8 listopada 2017 o 09:18

   Witaj Pepsi. Mój komentarz zupełnie nie na temat, ale liczę na odpowiedź. Powoli wprowadzam wszystkie zalecenia odnośnie PCOS, suplementacje itp. Natomiast moje pytanie jest następujące… Czy znasz może jakiś sposób na hirsutyzm w tej przypadłości? Oprócz picia zielonej mięty i usuwania laserowego? Helpunku!

   1. Pepsi Eliot 8 listopada 2017 o 09:44

    Próbowałaś Saw Pallmeto -palma sabałowa? mamy w ofercie, chyba już jest

    1. Magdalena 8 listopada 2017 o 10:01

     O to to 🙂 do saw palmetto przymierzam się od ponad roku. Jedyne co mnie powstrzymuje to fakt, że moja prolaktyna ma tendencje do skakania w kosmos. Chyba jednak się skuszę. Dziękuję za odpowiedź ❤

  8. Paula 8 listopada 2017 o 09:45

   Kiedy w sklepie będzie dostępne Greens i Frutis? Chciałabym kupić równocześnie macę i K2 które są aktualnie w promocji i nie wiem czy zdążę?

   1. Emanuela Urtica 8 listopada 2017 o 10:39

    Raczej nie zdążysz. Greens&Fruits wyczerpały się w ekspresowym tempie i będą dopiero za jakieś 2 tygodnie. 😉

  9. pina-pl 8 listopada 2017 o 10:02

   Czy będzie w ofercie waszego sklepu jakiś probiotyk?

  10. EmCa 15 listopada 2017 o 22:43

   W ciąży nie można, a co z drugą połową cyklu podczas starań? Brać tylko do owulacji?

   1. Emanuela Urtica 16 listopada 2017 o 10:16

    Nie można w ciąży, bo rozrzedza krew. Podczas starań generalnie nie ma przeciwwskazań, nawet przeciwnie – szczególnie u mężczyzn (maca poprawia strukturę, jakość i ruchliwość plemników).

    1. EmCa 17 listopada 2017 o 15:41

     Jeśli chodzi o rozrzedzanie krwi tylko to chyba dobrze? Zwłaszcza przy mthfr, które niestety posiadam.

     1. grzegorzadam 19 listopada 2017 o 16:13

      Co to jest mutacja genu MTHFR i czy powinienem się tym przejmować?

      Nie panikowałbym, jak zwykle pod kątem diagnostyki jesteśmy w okolicach Afryki.

      1. grzegorzadam 19 listopada 2017 o 19:04

       Dotychczas nie kasowałaś linków do earthclinic… 🙂
       rób jak uważasz.

      2. Pepsi Eliot 19 listopada 2017 o 20:37

       nie skasowałam niczego

      3. grzegorzadam 20 listopada 2017 o 00:56
  11. Asia 17 listopada 2017 o 11:49

   Jako, że jestem na poście przerywanym i w oknie zjadam już i tak dużo supli i witamin, to chciałam zapytać, czy maca przerywa post? Mogę ją brać na przykład rano po 4 szklankach (które u mnie są niestety 3 szklankami, bo 4 najzwyczajniej nie daję rady wypić), albo może przed…? Okno mam dopiero od około 12 i fajnie by było, gdybym mogła wcześniej wciągnąć macę.

   1. Emanuela Urtica 17 listopada 2017 o 13:26

    Jeśli zrobisz ją z wodą, to nie przerywa. Tak samo jak większość witamin i supli. 😉

    1. Asia 17 listopada 2017 o 13:29

     O, to super 🙂 Dziękuję bardzo za odpowiedź! ❤️

  12. Szulek 29 grudnia 2017 o 22:11

   Czy jak nie mam problemów z erekcją (jestem po 20) to znaczy, że spożywając Mace będę chodził z namiotem? Czy częściej i łatwiej będę się podniecał ? Mam się bać? ?

  13. lippilampi 22 stycznia 2018 o 18:18

   Kochani, a czy mace można zażywać gdy stosuje się antykoncepcję hormonalną? Czym najlepiej wspomagać wtedy organizm? Zdecydowałam się, choć mam świadomość szkodliwych działań ubocznych. Czy maca może je jakoś „zrównoważyć”?
   Regularnie jem chlorelkę.
   Dziękuję <3

  14. Edyta 9 kwietnia 2018 o 11:50

   A czy mace mozna wmieszac w ciepły posiłek? Gorący?

   1. Emanuela Urtica 9 kwietnia 2018 o 12:04

    We wrzący nie, ale tak pi razy drzwi do 40 stopni spoko.

  15. Edyta 9 kwietnia 2018 o 12:06

   Dzięki ?

  16. IzaK 16 kwietnia 2018 o 19:41

   W przepisie na Maca Moca piszesz, żeby zalać prawie wrzącą wodą…, więc czy czegoś nie rozumiem, czy pomyłka?

   1. Pepsi Eliot 16 kwietnia 2018 o 22:06

    maca to peruwiański pokarm, robi się ją na wiele sposobów. Ja zalecam dodawać do 4 szklanki kuracji 4 szklanek, w każdym bądź razie nie podgrzewać, gdy chcemy zachować wszelkie enzymy, ale jak się robi taki napój o którym pisałam Emanuela można zalać i też będzie korzyść, ale mniejsza

    1. IzaK 17 kwietnia 2018 o 06:55

     Ach, no tak, dzięki Pepsi! <3

  17. Katajerzyna 29 maja 2018 o 10:42

   Można stosować podczas karmienia piersią ?

   1. Pepsi Eliot 29 maja 2018 o 10:47

    nie

  18. Olala 29 maja 2018 o 18:05

   Pepsi droga. Ratuj. Mam bardzo obfite miesiaczki ale tak bardzo, ze juz po godzinie od wyjscia z domu mam przemoczone cale spodnie. Wasza mace popijam od 2 miesiecy. Myslisz, ze pomoze?
   Podczas miesiaczki jest mi bardzo slabo i kreci mi sie w glowie. Co robic?

   1. Pepsi Eliot 29 maja 2018 o 19:06

    robiłaś USG narządów rodnych? Bolesne są? Sok z cytryn świeżo wyciskany działa doraźnie,ale trzeba by poszukać przyczyny

  19. Olala 29 maja 2018 o 20:33

   Bezbolesne. Wedlug lekarzy wszystko jest ok, USG niczego nie wykazalo, proponuja hormony. A ile tego soku?

   1. Pepsi Eliot 29 maja 2018 o 21:32

    z 2-3 cytryn

  20. Izabela 10 sierpnia 2018 o 10:35

   Pepsi a oprócz Macy co możma jeszcze robić żebý przeżyć uderzenia gorącą co 2 godz.Masakra.

   1. Pepsi Eliot 10 sierpnia 2018 o 10:58

    zaakceptować, cieszyć się, że ciepło, jak zaakceptujesz i uśmiechniesz, zacznie wszystko odpadać od Ciebie, no i brać suplemnety dobrze by było https://www.pepsieliot.com/5-sposobow-menopauze-yyy-menopauza-bez-uzycia-medycyny/ wazny jest jeszcze jod (kelp This is BIO) i selen G&G z witaminami C TiB i E G&G, B comlex, oczyszacznie 4 szklanki, jak się zdecydujesz, zrobię Ci rozpiskę,

  21. Zuzia 14 sierpnia 2018 o 17:11

   Maca sprawdzi się u mnie jeżeli mam chtostki przy lini rzuchwy? czytałam, że to wynik zawysokiego testosteronu.

  22. ruda444 20 października 2018 o 08:54

   Pepsi, wprowadziłam mace do 4-tej szklanki i juz tak z miesiąc ja pije. Powiedz jak to się ma do mięśniaków? Mignęło mi gdzieś na Twoim blogu, ze niekoniecznie ta maca przy miesniakach. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam

   1. Pepsi Eliot 20 października 2018 o 12:57

    nie przy mięśniakach, tylko przy endometriozie.

    W przypadku, gdy leczysz endometriozę jakimiś fitoestrogenami, nawet jakby to był olej z wiesiołka, czy jakaś mieszanka ziół TCM (tradycyjnej chińskiej medycyny), to maca będzie źle działała z takimi fitoestrogenami. Możesz doświadczyć znowu bólu. To samo, gdy stosujesz jakieś śmietanki, czy kremy z bio progesteronem. Jedzenie fitoestrogenów jest dla organizmu jakby dokładaniem sobie hormonów. Równowaga pomiędzy estrogenami i progesteronem jest bardzo ważna. Jeśli panuje dominacja estrogenów, obniża się progesteron. Z macą to nie idzie w parze.Ale w rzeczywistości maca sama z siebie zmniejsza objawy endometriozy, poprzez regulowanie hormonów

    Mięśniaki:
    Bardzo często to hormon estrogenowy przyczynia się do tworzenia się mięśniaków poprzez stymulowanie niepożądanego wzrostu komórek. Ale zarówno oset mleczny, jak i korzeń maca działają na metabolizm i pozbycie się nadmiaru estrogenu, co z kolei pomaga zmniejszyć włókniaki macicy.

  23. ruda444 20 października 2018 o 16:42

   Dziekuje za odpowiedz. „ Jeśli panuje dominacja estrogenów, obniża się progesteron” tworzą się wtedy mięśniaki, ok. Czy jest w takim razie wspólny mianownik dla endometriozy i mięśniaków? Mam te dwie przypadłości i nie wiem jaka kuracje zapodać sobie. Doradź coś Pepsi, proszę. 4 szklanki łykam gładko ale juz nie wiem czy do czwartej dodawać mace czy nie. Nadmienię tylko ze w drugiej połowie cyklu, po owulacji, przyjmuje progesteron (duphaston). Pozdrawiam pełna wdzięczności za Twojego bloga.

   1. Pepsi Eliot 20 października 2018 o 19:10

    jutro Ci powiem

  24. A. 22 listopada 2018 o 20:17

   Czy mogę do mojej czwartej szklanki z bananem dodać mace jeśli za 3 godziny wypije shape shake?

   1. Pepsi Eliot 22 listopada 2018 o 20:22

    oczywiście, że możesz

  25. Agnieszka 5 grudnia 2018 o 21:10

   Mam Hashimoto, stosuje terapię czterech szklanek….czy moge stosować jeszcze mace? Mam ciągle niską temperaturę ciała, może będzie wyższa ? prosze o odpowiedź.

   1. Pepsi Eliot 5 grudnia 2018 o 21:14

    Podałam Ci suplementację
    Ten art warto przeczytać:
    http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/

    Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

    Witamina D3 (w protokole z K2)
    Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
    Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib-5905344040154.html
    Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
    Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html (czekamy na dostawę), zamiast tego można do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek dodawać łyżkę kopiatą Hemp Protein This is BIO
    Jeśli nie brałaś wcześniej alg, zacznij 4 Greensa do 4 szklanki, od 1/4 łyżeczki i sukcesywnie, powolutku zwiększaj dawkowanie

    Selen
    SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
    Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

    Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
    Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
    albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

    Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
    Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

    KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
    Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
    Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
    Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
    jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

    Cynk
    2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
    B complex
    Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

    Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

    cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

    Jod
    Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
    Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

    Magnez
    MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
    np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
    magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

    Zbadaj też przy okazji prolaktynę

    NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

    Domowy test kwasowości żołądka:
    WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
    Czasy „odbicia”:
    Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
    Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
    Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
    Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
    Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
    Co robić więc?
    PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
    Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

    Glutamina
    Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
    albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

    1 opcja

    Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
    JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
    Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
    TEST:
    Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
    Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

    JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
    Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

    2 opcja

    ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
    https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

    GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

    Kolagen
    https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

    Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
    Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

    Chlorella 100% Organik This is Bio
    https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

    3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

    Kurkuma
    Kurkuma 100% Organik This is Bio
    https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
     1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
    Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
    Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

    Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
    Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
    Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

    Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
    1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

    Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

    Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

    Ogólne zalecenia uzupełniające:
    Zero cukru z cukiernicy
    Zero kazeiny
    Zero glutenu
    Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
    Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
    Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
    Długo śpij
    Całkowicie odstaw kofeinę
    Nie jestem lekarzem
    <3

  26. Agnieszka 5 grudnia 2018 o 21:31

   Dziękuję za pomoc szybką odpowiedź ?

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *