Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
215 373 565
online
35 529 VIPy

Wszystko co powinnaś wiedzieć o Korzeniu Maca!

Korzeń Maca (lepidium meyenii) jest adaptogenem (nazwa zarezerwowana dla niektórych ziół, roślin i substancji naturalnych, które pomagają organizmowi dostosować się do zewnętrznych stresorów) i członkiem rodziny roślin krzyżowych, jak brokuły czy kapusta. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, od zawsze uważany jest za jeden z wiodących, naturalnych super pokarmów. Już starożytni Inkowie wychwalali jego niezwykłe właściwości, które zapewniały im energię, płodność i ogromne zdrowie. O historii Macy w królestwie Inków przeczytasz tu i tu. Maca jest przyjemnym w smaku korzeniem, na naszej szerokości geograficznej zwykle dostępnym w formie proszku. Jest bardzo bogata w składniki odżywcze (ma wyższy poziom wapnia niż mleko) i bardzo gęstą konsystencję.

Korzeń Maca (czytaj maka) zawiera:

18% białka, 76,5% węglowodanów, 5% tłuszczu i 8,5% błonnika

Jest źródłem wielu substancji odżywczych:

– zawiera 20 aminokwasów, łącznie z 8 niezbędnymi – maca jest wolna od niezdrowych kwasów tłuszczowych – zawiera polisacharydy – zawiera witaminy B1, B2, B3 C, E – zawiera minerały: wapń, magnez, potas, cynk, mangan, fosfor, selen, sód, jod i miedź. Maca posiada cudowną zdolność regulowania gospodarki hormonalnej i ogólnej pracy organizmu. Choć sama nie zawiera hormonów, jej właściwości z tych powodów są nieocenione i można podzielić je na 3 grupy – Maca dla wszystkich, dla kobiet, dla mężczyzn.


Maca dla wszystkich

1. Maca dla zwiększenia kondycji mentalnej, jasności umysłu i poprawy pamięci

Jednym z zastosowań tego korzenia jest zwiększenie koncentracji, pamięci i możliwości uczenia się. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach (2011) dowiodło, że maca pomogła myszy zwiększyć pamięć o 10% i przyspieszyć zdolność szybszego uczenia się o prawie 15% po jednorazowym spożyciu. Ponadto wiele z osób stosujących korzeń maca z innych powodów zaznacza, że bardzo szybko zauważyli jasność umysłu jako dodatkowy skutek przyjmowania suplementu.

2. Energia

Ci, którzy regularnie suplementują macę w proszku twierdzą jakoby sprawiała, że czują się bardziej zmotywowani i nakręceni. Różnicę często czuć tuż po rozpoczęciu stosowania. Maca, w porównaniu do kofeiny, nie wywołuje uczucia drżenia i rozchwiania i jest bezpieczniejsza w stosowaniu. Utrzymanie odpowiedniego poziomu energii jest związane z niższym poziomem lęku i depresji. Sposób w jaki maca zwiększa energię wciąż nie jest do końca znany, uważa się jednak, że jest to możliwe dzięki stabilizacji poziomu cukru we krwi (co zmniejsza skoki energii, ale także jej spadek) oraz utrzymuje zdrowy stan nadnerczy, który reguluje nastrój i energię w ciągu dnia. Dla ludzi żyjących w wysoko położonych regionach Peru, gdzie rośnie maca, ma ona zasadnicze znaczenie dla utrzymania zdrowej energii i wytrzymałości. Potwierdziło to kilka badań naukowych, w jednym z nich rowerzyści potrafili swoje wyniki na dystansie 40km znacznie poprawić już po 12 dniach spożywania korzenia maca. Kolejne badanie wykazało, że regularna dawka tej rośliny poprawiła wytrzymałość wśród myszy laboratoryjnych o prawie 20%. Zalety korzenia maca obejmują także regulację podwzgórza i wspomaganie prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej, co stanowi kolejny kluczowy element w zapewnieniu równowagi koncentracji i energii. Poprawienie skupienia, energii i nastroju pozwala ludziom skoncentrować się znacznie bardziej, a tym samym poprawić pamięć i zdolność do wykonywania zadań.

3. Maca dla Pokonania Depresji

Jedną z mniej znanych korzyści macy jest zmniejszenie, bądź całkowita redukcja depresji. Ponieważ maca jest adaptogenem, dostosowuje się do potrzeb Twojego ciała – potrafi wyciszyć je bądź podnieść nastrój. Maca działa jako podnośnik nastroju także ze względu na swoją wysoką zawartość składników odżywczych w połączeniu energetyzującymi właściwościami.

4. Maca dla mocnych kości

W 2010 r. zespół sześciu naukowców stwierdził, że maca okazała się świetna na poprawę i ochronę struktury kości. Wynika to częściowo ze względu na dużą zawartość wapnia w macy (prawie 4 razy więcej niż w mleku). Pamiętaj jednak, że dla odpowiedniego przyswajania wapnia kluczowa jest suplementacja witamin K2 i D3!

5. Maca dla naturalnego budowania masy

Maca jest anabolikiem (wpływa na budowę mięśni). Ma wysoką zawartość białek dostępnych biologicznie oraz innych składników odżywczych, które wspierają zdrowy, naturalny wzrost masy mięśni. Jest to ulubiony suplement wśród naturalnych kulturystów, a także składnik wielu mieszanek podkręcających wzrost mięśniowy. Wielu sportowców, zarówno profesjonalistów jak i amatorów, stosuje macę, aby zwiększyć swoją wydajność.

6. Maca na podkręcenie libido

Jednym z najszybciej i najczęściej dostrzegalnych efektów zażywania macy jest to, że działa jak afrodyzjak. Dzieje się to dzięki zawartym w macy substancjom odżywczym i aminokwasom, które regulują funkcjonowanie organizmu. Udowodniono naukowo, że maca podnosi libido i sprawność seksualną skuteczniej niż farmaceutyki (w tym te na receptę), a jej działanie jest długoterminowe.

Maca dla kobiet

7. Maca dla płodności

Kobiety od ponad 2000 lat używają sproszkowanego korzenia macy by zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Badania naukowe udowodniły, że maca balansuje hormony, a co za tym idzie, reguluje owulację. Co więcej, maca jest pełna substancji odżywczych, które energetyzują i wspomagają płodność.

8. Złagodzenie PMS i regulacja cyklu

Maca dzięki dobroczynnemu wpływowi na hormony reguluje miesięczny cykl u kobiet, a dodatkowo łagodzi, często w 100%, objawy PMS i sprawia, że miesiączki nie są tak obfite i bolesne.

9. Maca na menopauzę

Maca opóźnia menopauzę i redukuje jej wszystkie nieprzyjemne symptomy – bezsenność, huśtawki nastrojów, fale gorąca, zwiększoną potliwość. Dzieje się tak, ponieważ maca, poza stabilizacją gospodarki hormonalnej organizmu, wspomaga układ dokrewny.

10. Maca dla zdrowia tarczycy

Jak wiadomo, na schorzenia tarczycy szczególnie często narażone są kobiety. Maca zawiera jod, który pozytywnie wpływa na tarczycę. Zgodnie z badaniami, pozytywny wpływ macy na zdrowie osób z problemami z tarczycą, wynika z jej zdolności do regulowania gospodarki hormonalnej i zawartości jodu właśnie. Maca potrafi również regulować uczucie zimna spowodowanego niedoczynnością tarczycy.

11. Maca na spalanie boczków i poprawę figury

Maca wspiera wyporność kobiecego ciała i wpływa na jego kształt. Balansuje poziom estrogenów, przez co może wpłynąć na powiększenie piersi i pogłębienie talii. Poza tym maca ma silne właściwości anaboliczne (budowa mięśni), więc może wpłynąć też na rozmiar pośladków – największych mięśni ciała. Poza wpływem na mięśnie, podnosi poziom staminy, dodaje energii i znacznie skraca czas regeneracji po treningu.

12. Maca na PCOS, czyli zespół policystycznych jajników

Gdy Tosha Nichole, cierpiąca na zespół policystycznych jajników (PCOS) przez 8 miesięcy nie miała miesiączki, za to pojawił jej się zarost na twarzy, zrobiła więc dosłownie wszystko, żeby poprawić swoją sytuację zdrowotną i co tu dużo mówić słabą psychicznie. Brała zioła, lekarstwa w tabletkach i nic nie było w stanie wyregulować jej rozchwianego systemu hormonalnego. W końcu doradzono jej peruwiański korzeń maca. Zaczęła przyjmować go dodając 4 do 5 łyżeczek do miksu banana z wodą. Tosha z powrotem zaczęła miesiączkować, ustąpiła depresja i czując się zdecydowanie lepiej zaczęła namawiać inne kobiety do tego prostego i naturalnego sposobu bilansowania hormonów. Miesza też apetyczną i przyjemnie pachnącą macę z bananem i wodą kokosową, albo mlekiem migdałowym. Maca nie tylko uregulowała jej menstruacje, ale również dodała Toshe energii i radości życia. Po więcej przepisów z Korzeniem Maca zajrzyj tutaj.

Maca dla mężczyzn

13. Zdrowie narządów rozrodczych i płodność

Maca ma ogromną wartość dla męskiego zdrowia hormonalnego. Wykazano, że zmniejsza rozmiar prostaty. W innych badaniach udowodniono również, że maca wpływa na zwiększenie produkcji spermy, ruchliwość i objętość plemników i wszystkie istotne czynniki zwiększające płodność. W innym raporcie z 2010 r. podsumowującym wyniki 4 badań klinicznych przeprowadzonych przez BMC – Medycyna Komplementarna i Medycyna Alternatywna, maca wykazała korzyści związane z terapią dysfunkcji seksualnych i libido seksualnego u dorosłych mężczyzn i kobiet.

14. Maca na dysfunkcję erekcji

Jedną z rzeczy, na które maca robi dobrze, jest zwiększenie krążenia krwi. W połączeniu z pobudzeniem libido, maca okazała się pomagać mężczyznom przezwyciężyć dysfunkcję erekcji. Niedawne badanie wpływu macy na mężczyzn z łagodnym stadium dysfunkcji erekcji wykazało, że ponad połowa badanych zgłosiła znaczącą poprawę w zakresie dysfunkcji erekcji i generalnego seksualnego dobrego samopoczucia.

15. Maca dla uregulowania poziomu testosteronu

Maca nie zawiera testosteronu ani żadnego innego hormonu. Zamiast tego stymuluje organizm do wytwarzania i regulacji hormonów w celu osiągnięcia zdrowej równowagi hormonalnej. Efekty energetyczne zauważone u samców biorących macę sugerują, że ma pozytywny wpływ na układ endokrynologiczny. Naukowcy spekulują, że maca wpływa na poziom wolnego testosteronu (przystępnego dla komórek), a nie tego w surowicy. Źródła: 1, 2, 3,

uściski:)

(Visited 13 075 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

 1. avatar Beti 7 listopada 2017 o 18:04

  Witaj Pepsi ?
  Mam hashimoto, czy mogę zażywać korzeń maca?

 2. avatar Ania 7 listopada 2017 o 18:39

  Peps, proszę o radę. Czy będąc w ciąży można jeść mace?

  1. avatar Jarmush 7 listopada 2017 o 23:10

   nie jedz

 3. avatar kama 7 listopada 2017 o 19:14

  Jak dawkwac 18 latkowi ( syn )Ma problemy z nauką, koncentracją niechętnie podejmuje nowe wyzwania, jest nieśmiały.

  1. avatar grzegorzadam 8 listopada 2017 o 19:21

   niechętnie podejmuje nowe wyzwania, jest nieśmiały.”

   Sprawdź poziom rtęci i innych pierwiastków analizą APW.

   1. avatar kama 8 listopada 2017 o 22:05

    Dzięki

 4. avatar Ra-dzik 7 listopada 2017 o 21:11

  Super wpis Pepsi,
  Sam testowalem mace na sobie. Uzywalem maki czarnej bo to ona najbardziej usprawnia wyniki ilosci i ruchliwoasci plemnikow ktorych(ktorego – bo tylko jednego potrzeba) tak bardzo potrzebowalem. Doktor ktory przegladal wyniki troche byl zdziwiony jak mu powiedzialem ze te parametry mozna podkrecic zdrowa zywnoscia i zmiana stylu zycia (chodzi tez o wysilek fizyczny 2-3 razy w tygodniu – rowerek, bieganie tak zeby sie dobrze spocic). Dzis zazywam mace jak wiem ze bede potrzebowal energii i koncentracji.
  Moja partnerka tez uzywala mace i widac ze chodzila jak przecinak nawet po 8h pracy. Prawdopodobnie zbalansowalo jej hormony. Zniknely dziwne plamy na jej twarzy ktore zawsze miala przed owulacjia.

 5. avatar Non 7 listopada 2017 o 21:38

  Niestety maca nie dla wszystkich, u mnie po tygodniu/półtora przyjmowania dostałam okropnych bólów brzucha, wyczyściło mnie na dwie strony, a szkoda bo naprawdę by mi się przydało działanie tego korzenia na hormony itp.

 6. avatar Jolanta Kmiecik 8 listopada 2017 o 00:11

  Nie widzę dużej różnicy pomiędzy macą a ashwagandhą. Co zatem byłoby lepsze na stres , depresję, ale i redukcję kilogramów i zastrzyk energii?

  1. avatar Jarmush 8 listopada 2017 o 08:10

   wielka różnica, jedna wycisza, druga dodaje wigoru (maca) ashwagandha nalezy do psiankowatych (jak pomidorr, papryka, ziemniaki) i niektórzy ludzie źle się czują. Rano maca, a wieczorem ashwagandha, ale jak bardziej energia, to maca.

 7. avatar Magdalena 8 listopada 2017 o 08:18

  Witaj Pepsi. Mój komentarz zupełnie nie na temat, ale liczę na odpowiedź. Powoli wprowadzam wszystkie zalecenia odnośnie PCOS, suplementacje itp. Natomiast moje pytanie jest następujące… Czy znasz może jakiś sposób na hirsutyzm w tej przypadłości? Oprócz picia zielonej mięty i usuwania laserowego? Helpunku!

  1. avatar Jarmush 8 listopada 2017 o 08:44

   Próbowałaś Saw Pallmeto -palma sabałowa? mamy w ofercie, chyba już jest

   1. avatar Magdalena 8 listopada 2017 o 09:01

    O to to 🙂 do saw palmetto przymierzam się od ponad roku. Jedyne co mnie powstrzymuje to fakt, że moja prolaktyna ma tendencje do skakania w kosmos. Chyba jednak się skuszę. Dziękuję za odpowiedź ❤

 8. avatar Paula 8 listopada 2017 o 08:45

  Kiedy w sklepie będzie dostępne Greens i Frutis? Chciałabym kupić równocześnie macę i K2 które są aktualnie w promocji i nie wiem czy zdążę?

  1. avatar Emanuela Urtica 8 listopada 2017 o 09:39

   Raczej nie zdążysz. Greens&Fruits wyczerpały się w ekspresowym tempie i będą dopiero za jakieś 2 tygodnie. 😉

 9. avatar pina-pl 8 listopada 2017 o 09:02

  Czy będzie w ofercie waszego sklepu jakiś probiotyk?

 10. avatar EmCa 15 listopada 2017 o 21:43

  W ciąży nie można, a co z drugą połową cyklu podczas starań? Brać tylko do owulacji?

  1. avatar Emanuela Urtica 16 listopada 2017 o 09:16

   Nie można w ciąży, bo rozrzedza krew. Podczas starań generalnie nie ma przeciwwskazań, nawet przeciwnie – szczególnie u mężczyzn (maca poprawia strukturę, jakość i ruchliwość plemników).

   1. avatar EmCa 17 listopada 2017 o 14:41

    Jeśli chodzi o rozrzedzanie krwi tylko to chyba dobrze? Zwłaszcza przy mthfr, które niestety posiadam.

    1. avatar grzegorzadam 19 listopada 2017 o 15:13

     Co to jest mutacja genu MTHFR i czy powinienem się tym przejmować?

     Nie panikowałbym, jak zwykle pod kątem diagnostyki jesteśmy w okolicach Afryki.

     1. avatar grzegorzadam 19 listopada 2017 o 18:04

      Dotychczas nie kasowałaś linków do earthclinic… 🙂
      rób jak uważasz.

     2. avatar Jarmush 19 listopada 2017 o 19:37

      nie skasowałam niczego

     3. avatar grzegorzadam 19 listopada 2017 o 23:56
 11. avatar Asia 17 listopada 2017 o 10:49

  Jako, że jestem na poście przerywanym i w oknie zjadam już i tak dużo supli i witamin, to chciałam zapytać, czy maca przerywa post? Mogę ją brać na przykład rano po 4 szklankach (które u mnie są niestety 3 szklankami, bo 4 najzwyczajniej nie daję rady wypić), albo może przed…? Okno mam dopiero od około 12 i fajnie by było, gdybym mogła wcześniej wciągnąć macę.

  1. avatar Emanuela Urtica 17 listopada 2017 o 12:26

   Jeśli zrobisz ją z wodą, to nie przerywa. Tak samo jak większość witamin i supli. 😉

   1. avatar Asia 17 listopada 2017 o 12:29

    O, to super 🙂 Dziękuję bardzo za odpowiedź! ❤️

 12. avatar Szulek 29 grudnia 2017 o 21:11

  Czy jak nie mam problemów z erekcją (jestem po 20) to znaczy, że spożywając Mace będę chodził z namiotem? Czy częściej i łatwiej będę się podniecał ? Mam się bać? ?

 13. avatar lippilampi 22 stycznia 2018 o 17:18

  Kochani, a czy mace można zażywać gdy stosuje się antykoncepcję hormonalną? Czym najlepiej wspomagać wtedy organizm? Zdecydowałam się, choć mam świadomość szkodliwych działań ubocznych. Czy maca może je jakoś „zrównoważyć”?
  Regularnie jem chlorelkę.
  Dziękuję <3

 14. avatar Edyta 9 kwietnia 2018 o 09:50

  A czy mace mozna wmieszac w ciepły posiłek? Gorący?

  1. avatar Emanuela Urtica 9 kwietnia 2018 o 10:04

   We wrzący nie, ale tak pi razy drzwi do 40 stopni spoko.

 15. avatar Edyta 9 kwietnia 2018 o 10:06

  Dzięki ?

 16. avatar IzaK 16 kwietnia 2018 o 17:41

  W przepisie na Maca Moca piszesz, żeby zalać prawie wrzącą wodą…, więc czy czegoś nie rozumiem, czy pomyłka?

  1. avatar Jarmush 16 kwietnia 2018 o 20:06

   maca to peruwiański pokarm, robi się ją na wiele sposobów. Ja zalecam dodawać do 4 szklanki kuracji 4 szklanek, w każdym bądź razie nie podgrzewać, gdy chcemy zachować wszelkie enzymy, ale jak się robi taki napój o którym pisałam Emanuela można zalać i też będzie korzyść, ale mniejsza

   1. avatar IzaK 17 kwietnia 2018 o 04:55

    Ach, no tak, dzięki Pepsi! <3

 17. avatar Katajerzyna 29 maja 2018 o 08:42

  Można stosować podczas karmienia piersią ?

  1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 08:47

   nie

 18. avatar Olala 29 maja 2018 o 16:05

  Pepsi droga. Ratuj. Mam bardzo obfite miesiaczki ale tak bardzo, ze juz po godzinie od wyjscia z domu mam przemoczone cale spodnie. Wasza mace popijam od 2 miesiecy. Myslisz, ze pomoze?
  Podczas miesiaczki jest mi bardzo slabo i kreci mi sie w glowie. Co robic?

  1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 17:06

   robiłaś USG narządów rodnych? Bolesne są? Sok z cytryn świeżo wyciskany działa doraźnie,ale trzeba by poszukać przyczyny

 19. avatar Olala 29 maja 2018 o 18:33

  Bezbolesne. Wedlug lekarzy wszystko jest ok, USG niczego nie wykazalo, proponuja hormony. A ile tego soku?

  1. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 19:32

   z 2-3 cytryn

 20. avatar Izabela 10 sierpnia 2018 o 08:35

  Pepsi a oprócz Macy co możma jeszcze robić żebý przeżyć uderzenia gorącą co 2 godz.Masakra.

  1. avatar Jarmush 10 sierpnia 2018 o 08:58

   zaakceptować, cieszyć się, że ciepło, jak zaakceptujesz i uśmiechniesz, zacznie wszystko odpadać od Ciebie, no i brać suplemnety dobrze by było https://www.pepsieliot.com/5-sposobow-menopauze-yyy-menopauza-bez-uzycia-medycyny/ wazny jest jeszcze jod (kelp This is BIO) i selen G&G z witaminami C TiB i E G&G, B comlex, oczyszacznie 4 szklanki, jak się zdecydujesz, zrobię Ci rozpiskę,

 21. avatar Zuzia 14 sierpnia 2018 o 15:11

  Maca sprawdzi się u mnie jeżeli mam chtostki przy lini rzuchwy? czytałam, że to wynik zawysokiego testosteronu.

 22. avatar ruda444 20 października 2018 o 06:54

  Pepsi, wprowadziłam mace do 4-tej szklanki i juz tak z miesiąc ja pije. Powiedz jak to się ma do mięśniaków? Mignęło mi gdzieś na Twoim blogu, ze niekoniecznie ta maca przy miesniakach. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 20 października 2018 o 10:57

   nie przy mięśniakach, tylko przy endometriozie.

   W przypadku, gdy leczysz endometriozę jakimiś fitoestrogenami, nawet jakby to był olej z wiesiołka, czy jakaś mieszanka ziół TCM (tradycyjnej chińskiej medycyny), to maca będzie źle działała z takimi fitoestrogenami. Możesz doświadczyć znowu bólu. To samo, gdy stosujesz jakieś śmietanki, czy kremy z bio progesteronem. Jedzenie fitoestrogenów jest dla organizmu jakby dokładaniem sobie hormonów. Równowaga pomiędzy estrogenami i progesteronem jest bardzo ważna. Jeśli panuje dominacja estrogenów, obniża się progesteron. Z macą to nie idzie w parze.Ale w rzeczywistości maca sama z siebie zmniejsza objawy endometriozy, poprzez regulowanie hormonów

   Mięśniaki:
   Bardzo często to hormon estrogenowy przyczynia się do tworzenia się mięśniaków poprzez stymulowanie niepożądanego wzrostu komórek. Ale zarówno oset mleczny, jak i korzeń maca działają na metabolizm i pozbycie się nadmiaru estrogenu, co z kolei pomaga zmniejszyć włókniaki macicy.

 23. avatar ruda444 20 października 2018 o 14:42

  Dziekuje za odpowiedz. „ Jeśli panuje dominacja estrogenów, obniża się progesteron” tworzą się wtedy mięśniaki, ok. Czy jest w takim razie wspólny mianownik dla endometriozy i mięśniaków? Mam te dwie przypadłości i nie wiem jaka kuracje zapodać sobie. Doradź coś Pepsi, proszę. 4 szklanki łykam gładko ale juz nie wiem czy do czwartej dodawać mace czy nie. Nadmienię tylko ze w drugiej połowie cyklu, po owulacji, przyjmuje progesteron (duphaston). Pozdrawiam pełna wdzięczności za Twojego bloga.

  1. avatar Jarmush 20 października 2018 o 17:10

   jutro Ci powiem

 24. avatar A. 22 listopada 2018 o 19:17

  Czy mogę do mojej czwartej szklanki z bananem dodać mace jeśli za 3 godziny wypije shape shake?

  1. avatar Jarmush 22 listopada 2018 o 19:22

   oczywiście, że możesz

 25. avatar Agnieszka 5 grudnia 2018 o 20:10

  Mam Hashimoto, stosuje terapię czterech szklanek….czy moge stosować jeszcze mace? Mam ciągle niską temperaturę ciała, może będzie wyższa ? prosze o odpowiedź.

  1. avatar Jarmush 5 grudnia 2018 o 20:14

   Podałam Ci suplementację
   Ten art warto przeczytać:
   http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/

   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
   Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib-5905344040154.html
   Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
   Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html (czekamy na dostawę), zamiast tego można do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek dodawać łyżkę kopiatą Hemp Protein This is BIO
   Jeśli nie brałaś wcześniej alg, zacznij 4 Greensa do 4 szklanki, od 1/4 łyżeczki i sukcesywnie, powolutku zwiększaj dawkowanie

   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
   Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
   magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem
   <3

 26. avatar Agnieszka 5 grudnia 2018 o 20:31

  Dziękuję za pomoc szybką odpowiedź ?

 27. avatar Sylwia 2 marca 2019 o 19:35

  Pepsi a co doradzałabyś dla kobiety 50+, która przeszła operację usunięcia macicy z przydatkami i miewa jak nigdy wczesniej wahania nastroju, a ostatnio nawet wypryski na twarzy w celu wyregulowania hormonów?

  1. avatar Jarmush 2 marca 2019 o 21:11

   Maca This is BIO byłaby bardzo dobra rano, może wieczorem też Ashwagandha This is BIO. Jak tam z hormonami tarczycy, 25(OH)D etc są jakieś badania z tej listy? https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

 28. avatar Sylwia 3 marca 2019 o 11:49

  Oto niektóre wyniki:
  TSH 3,244 (0,350-4,940),
  25(OH)D- 62,
  CRP- 0,26,
  leukocyty- 5,4 (4,0-10,0), erytrocyty – 4,6 (3,93-5,22), hemoglobina-13,4, hematokryt- 39,5 (34-45), płytki krwi- 336 (150-400), RDW-SD- 45,5 (36,4-46,3), RDW-CV- 14,7 (11,7-14,4), neutrofile 3,5 (2-7), limfocyty 1,33 (1-3), monocyty 0,39 (0,2- 1), eozynofile 0,11 (0,02-0,50), bazofile 0,03 (0,00-0,1), neutrofile 65,2 (40-80), limfocyty 24,8 (20-40), monocyty 7,3 (2-10), eozynofile 2,1 (1-6), bazofile 0,6 (0-2), OB 6 (2-15),
  elektrolity – sód 138,5 (135-148), potas 4,39 (3,50-5,30),
  żelazo 83,7 (50-170),
  ALT 17,1 (0-55),
  AST 13,6 (5-34),
  kreatynina 0,62 (0,6-1,10),
  cholesterol całkowity 248,1 (115-190), HDL 65,9, nie-HDL 182,2, LDL 164,36, Trójglicerydy 89,2
  mocz- dobry, PH na czczo 7.
  Ogólnie poziom markerów się obniżył i spadły podwyższone wcześniej płytki krwi oraz RDW i PCT, ale z miesiąca na miesiąc obniżają się też białe krwinki, w tym limfocyty… nie wiem czym to może być spowodowane? robimy wszystko, żeby wzmocnić odporność, bo mama odmówiła chemii i drugiej operacji..I teraz jeszcze te wypryski, płaczliwość..

  1. avatar Jarmush 3 marca 2019 o 12:46

   ma niedoczynność tarczycy, jakie są przeciwciała tarczycowe?

 29. avatar Kamila 6 kwietnia 2019 o 14:27

  Witam serdecznie, czy korzeń maca mogę suplementowac łącznie z np dzięgiel chiński. Jakie zestawienie ziół jest najlepsze na trądzik o podłożu hormonalnym, by sobie nie zaszkodzić?? Mam 32 lata, przeszłam chyba wszystkie możliwe kuracje antytradzikowe medycyny akademickiej i mam dość. Trądzik u mnie to podskórne gulki lub krostki na brodzie w określonych dniach cyklu. Będę przewdzieczna za rady i pomoc w tym temacie. Widzę ogrom wiedzy. Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 6 kwietnia 2019 o 15:48

   Wpisz w szukałkę na blogu, ciało trzeba oczyścić, stosujesz kurację 4 szklanek? jakie masz pH moczy rano na czczo i o 12 w południe? jak wypada dom owy test na zakwaszenie żołądka? Jaki masz poziom 25(OH)D? sód, potas, hormony tarczycy?

 30. avatar Kamila 6 kwietnia 2019 o 18:37

  Postaram się to wszystko sprawdzić w najbliższym czasie. Nie stosuje 4 szklanek. Hormony tarczycy są ok tsh, ft4 ft3. Będę w labolatorium, czy warto coś jeszcze sprawdzić.
  Pozdrawiam

 31. avatar Kamila 6 kwietnia 2019 o 19:14

  Wiedziałam te listę… jest spora ale żaden lekarz nie zajmie się np wynikiem analizy pierwiastkowej włosa. Wiem bo takie badanie i wiele innych robiłam dziecku, które wspomagam biomedycznie ( u lekarza DAN z Niemiec), najlepsze badanie odzwierciedlajace stan jelit i stan odżywienia organizmu to OAT w Stanach, znam więc temat dość dobrze. Uscislajac chciałabym pomoc hormonom, gdyz jest to mój problem od zawsze.. Dużo wiem z Twojego bloga, świetna strona ale jednak nie jestem pewna czy można mieszać korzeń maca z innymi ziołami regulującymi hormony, żeby nie przedobrzyc….

  1. avatar Jarmush 6 kwietnia 2019 o 19:39

   nie mieszać maca rano, ashwa wieczorem, gdy robi się lurację hormonalną maca wykluczona w ogóle

 32. avatar Viola 18 lipca 2019 o 00:11

  Pepsi czy maca może powodować dziwne uczucie w głowie? Wzięłam ją rano i ok 18.00 i dziwnie się czuję nie mogę spać jakieś uciski w głowie lekkie zawroty w głowie jestem jakaś pobudzona. Czy to tylko przejsciowe, przerwać branie czy brać tylko rano?

  1. avatar Jarmush 18 lipca 2019 o 09:24

   maca podnosi ciśneinie jak filiżanka kawy, wieczorem w ogóle macy nie zalecam. Może jesteś nadwrażliwa.Weź połowę dawki porannej i tylko raz dziennie rano i zobacz. Jakie masz ciśnienie krwi, jak reagujesz na kawę?

 33. avatar Viola 21 lipca 2019 o 12:10

  Dziękuję ci bardzo. Ogólnie jestem nisko ciśnieniowa zwykle mam 80/50 lub cos kolo tego ale dobrze się czuję
  Spróbuję brać maca tylko rano mam to przepisane przez lekarza na poprawe pracy mózgu przy migrenach – dobre to rozwiązanie?

  1. avatar Jarmush 21 lipca 2019 o 13:36

   a co Ci było z mózgiem? przecież musiał coś przepisać. Migrena to nie jest zła praca mózgu.

 34. avatar Viola 22 lipca 2019 o 10:37

  Wyszlo mi na biorezonansie zajęte pewne partie mózgu może od boreliozy nie wiem dokladnie mi nie powiedział. Ogólnie oczyszczam po kolei wszystko co wyszlo mi na biorezonansie. U mnie migrena chyba jest wynikiem złej pracy wątroby jak uważam na to co jem to rzeczywiście bóle są rzadziej. A ty jakie masz doswiadczenie i wiedzę o migrenie co moglabys zalecic?
  Pepsi kochana mam jeszcze prośbę czy mogłabyś napisać mi w punktach krótko (bo nie chcę zadwyrezac twojej dobroci i serca wielkiego) cos w zakresie profilaktyki udaru. Jak mnie czasem takie sciski w głowie łapią i ta migrena to mam pewne obawy choć myślę cały czas pozytywnie ale już mam w rodzinie jedna młoda dziewczyne po udarze stąd moje pytanie. Z góry serdeczne dzięki

  1. avatar Jarmush 22 lipca 2019 o 10:52

   Surowa żywność roslinna najlpiej organic w przewadze, świeże soki warzywne z wyciskarki, nie z sokowirówki

   Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,

   do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6, oraz łyżeczkę kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html?search_query=kolagen&results=27 i ok 2 gramy MSM TiB (mniej niż połowa płaskiej łyżeczki od herbaty) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1686-msm-siarka-organiczna-110g-tib–5905344040260.html?search_query=MSM&results=9

   Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
   po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html, oraz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

   Czy masz może wynik badania 25(OH)D? To dobrałabym Ci witaminę D bardziej precyzyjnie. A tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

   Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

   Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/

 35. avatar Viola 22 lipca 2019 o 17:34

  Dziękuję Ci bardzo. 25OH mam 40 ale mierzylam 3 lata temu. Testu sody nie robiłam jeszcze nigdy i moczu również więc rozkminie to dokładnie. Witaminy Green&fruits biorę regularnie ale reszty nie więc muszę zamówić. Dziękuję ci bardzo, zapoznam się z tym wszystkim

 36. avatar Dikta 25 sierpnia 2019 o 16:24

  Czy maca jest dopuszczalna przed zabiegami/operacjami, w komentarzu pojawiło się cos o rozrzedzeniu krwi. Ile przed zabiegiem przestać przyjmować mace? A wpis świetny, 3 opakowanie maci już kończę, idzie super przy 4 szklankach 🙂

  1. avatar Jarmush 25 sierpnia 2019 o 17:26

   Dikto, generalnie 4 szklanki rozrzedzają krew, i tak powinnaś zbadać krzepliwość przed zabiegiem, myślę, że tydzień wystarczy, ale nie jestem lekarzem <3

 37. avatar Paulina 1 grudnia 2021 o 14:50

  Witam, mam nietypowy objaw odkąd zaczęłam stosować maca około godz 15-16 robi mi się słabo z głodu – tak nagle, czy maca może mieć taki wpływ?

  1. avatar Pepsi Eliot 1 grudnia 2021 o 16:11

   nie znam takiego skutku ubocznego, a jaki masz poziom cukru i insuliny na czczo?

   1. avatar Paulina 4 grudnia 2021 o 09:46

    Muszę sobie zrobić badania, bo maca zaczęłam brać na wyregulowanie okresu a objawy dodatkowe jakie mam to w nocy palpitacji serca i poty 🙁

    1. avatar Pepsi Eliot 4 grudnia 2021 o 10:13

     w jakim jesteś wieku?

     1. avatar Paulina 4 grudnia 2021 o 14:29

      38 lat

     2. avatar Paulina 4 grudnia 2021 o 16:36

      38 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum