Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 561 770
130 online
35 305 VIPy

Wszystko o najlepszych dietach dla Hashimoto

Jak zwykle w Internecie znajdujemy różne informacje, jednak raczej wszyscy mówią jednym głosem w kwestii naturalnego zmniejszania poziomu przeciwciał za pomocą diety, aby móc poczuć się ogólnie lepiej.

Odpowiednia dieta pozwoli zmniejszyć stan zapalny. Yyy … dieta jest absolutnie krytyczną zmianą jaką musisz dokonać w swoim dniu codziennym. Dieta jest prawdopodobnie najważniejszą częścią Twojego planu leczenia.

Podam 5 diet na podstawie opracowania dr.Westina Childs. Niestety nie wszystko jest takie proste i istnieją pewne niuanse przy dokonywaniu zmian w diecie u osób z Hashimoto. Zaleca się różniące się od siebie sposoby odżywiania, a tak naprawdę chodzi przecież tylko o to, aby obniżyć poziom przeciwciał, najlepiej do prawidłowych.


Mam zamiar zaczerpnąć dane od dr Izabeli Wentz, która zebrała informacje na temat 2 232 pacjentów z chorobą Hashimoto.

Jeżeli chodzi o tę chorobę, to nie dzieje się najlepiej w świecie badań, jakby skąpi się na nie pieniądze, w głównej mierze z tego powodu, że lekarze traktują tę chorobę, jako odmianę niedoczynności tarczycy.

To jest niedoczynność tarczycy, jednak spowodowana autoagresją ciała i ten fakt powinien stanowić podstawowy problem do zażegnania, a przynajmniej maksymalnego złagodzenia. Hashimoto to nie jest choroba tarczycy, nigdy nie wyleczy jej endokrynolog eutyroksem. Chorujesz na Hashimoto nie dlatego, że brakuje Ci jakiegokolwiek leku. Tylko Ty jesteś w stanie wyleczyć się z Hashimoto oczyszczając swoją wątrobę.

A teraz kilka pytań na, które postaram się odpowiedzieć:

 • Dlaczego dieta jest kluczem do uzdrowienia Hashimoto?
 • Dlaczego sama dieta nie wystarczy, aby uzdrowić tę chorobę?
 • Czy wszyscy chorzy mogą zostać uzdrowieni?
 • Co masz robić, gdy masz problemy z nadnerczami, lub z cukrem we krwi?
 • Dlaczego o jednej diecie nie napisałam jeszcze nic?

Nie jest moim celem straszyć Cię i sprawiać, że pogorszy się Twój dobry humor, ale powinnaś mieć świadomość, że choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną.

Jeśli nie będziesz leczyła tej choroby, jeśli postanowisz zignorować ją przez dłuższy czas, albo po prostu nie zrobisz badań i pomimo gorszego samopoczucia nie będziesz ciekawa, co Ci może dolegać, może to ostatecznie doprowadzić do zniszczenia tarczycy. Oznacza to, że tarczyca nie będzie w stanie produkować hormonów tarczycy i będziesz zmuszony do brania hormonów tarczycy w nieskończoność.

Tymczasem im szybciej zaczniesz działać, tym masz większe szanse uniemożliwić atak na własną tarczycę. Najprostszą drogą jest natychmiastowa zmiana diety na antyzapalną i przeciw anty-immunogenną. Jednak nie wierz nikomu, że to całkowicie wystarczy.

Może w jakichś jednostkowych przypadkach tak, ale Ty powinnaś zadziałać na jak największej ilości frontów. Wieloaspektowe podejście do całego ciała. Z miłością i zrozumieniem.

Krytyczne sprawy niezbędne do uzdrowienia Hashimoto:

Na pierwszy plan wysuwa się zdrowie jelit. Nierównowaga jelitowa, zła flora bakteryjna, przepuszczalność jelit, to wszystko może przyspieszyć powstawanie stanów zapalnych, oraz krytycznego zmniejszenia absorpcji składników odżywczych.

DO bardzo ważnych kryteriów należy ocena stanu nadnerczy i jak najszybszego leczenia zmęczonych nadnerczy.

Niedobory substancji odżywczych w tym: żelaza, witaminy B12, cynku, selenu, jodu i witaminy D3 (w protokole z K2), witaminy E, oraz witaminy C, należy jak najszybciej i jak najlepszymi metodami dla poszczególnych osób uzupełnić. Szczególnie chodzi tutaj o pewną ostrożność jeżeli chodzi o jod. Raczej nie należy się od razu decydować się na suplementację doustną jodem pierwiastkowym, zamiast tego podawać ciału płyn Lugola przez skórę. Robiąc plamę (2,5 x 2,5 cm) na nadgarstku, lub lepiej na brzuchu.

Kurkuma, chlorella, maca, ashwagandha te superfoods’y należy rozważyć.

Szalenie istotną sprawą będzie znalezienie odpowiedniego rodzaju i dawki hormonów tarczycy w postaci leków. Również usuwanie toksyn z organizmu, czyli tak zwany detoks ciała będzie niezwykle ważny. Właściwa dieta jest krokiem numer jeden w tym procesie, ale istnieje jeszcze kilka innych krytycznych etapów.

Dlaczego więc sama dieta nie wystarczy, aby wyleczyć Hashimoto?

Podczas gdy dieta jest kluczowym elementem do zmniejszenia stanu zapalnego zawsze obecnego przy chorobie Hashimoto, to jednak raczej musimy liczyć się z tym, że nie zostanie on w całości uleczony. Musimy zmniejszać stan zapalny na kilku frontach, gdyż stan zapalny wywołuje więcej czynników:

 1. Alergie i antygeny
 2. Nierównowaga jelitowa
  (Dysbioza – zaburzona flora bakteryjna i grzyby w jelitach, SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth – to pojawienie się i rozrost w jelicie cienkim bakterii, które normalnie bytują w jelicie grubym, infekcje jelit, nieszczelne jelita)
 3. Fizyczne, emocjonalne i fizjologiczne stresory
 4. Toksyny chemiczne zaburzające gospodarkę hormonalną
 5. Niedobory substancji odżywczych
 6. Styl życia, w tym słaby/za krótki sen i brak aktywności fizycznej
  Wystarczy, że będzie nam brakować tylko jednego z wymienionych czynników, żeby mieć problemy z powrotem do stanu równowagi. Czyli widzimy, że za każdym razem dochodzimy do podobnych wniosków. Wciąż o naszej kondycji decydują te same sprawy, ale w chorobach autoimmunologicznych dążenie do równowagi poprzez zmniejszanie stanów zapalnych jest jedyną drogą.

Na szczęście dr Wentz zebrała listę danych od ponad 2200 pacjentów z Hashimoto. W jaki sposób zmieniali swoją dietę i jaki to miało wpływ na zewnętrzne objawy i co najważniejsze na poziom przeciwciał. Tak naprawdę po raz pierwszy uzyskasz praktyczne informacje od różnych ludzi chorych na Hashimoto. Zwykle na stronach internetowych spotykamy osobę chorą, która zwykle wyleczyła się za pomocą jakiejś tam drogi i dzieli się swoim sukcesem z innymi. Niestety nie zawsze ma to charakter uniwersalny. Tym razem dowiesz się jaki wpływ na samopoczucie i wyniki chorych miały różne rodzaje diet. I u jakiego procenta osób zmniejszyła się ilość przeciwciał. Od razu powiem Ci, że nie wszystko okazało się tak samo dobre dla wszystkich pacjentów. Wielu z tych ponad 2200 doświadczyło ulgi stosując inne diety.

Najwięcej, bo blisko 90% (dokładnie 88%) chorych doświadczyło poważnych korzyści z diety bezglutenowej co do samopoczucia.

Ale widzisz, że jednak ponad 10% nie wyniosło spodziewanej korzyści odstawiając po prostu gluten. Jednak z tej dużej grupy, tylko 1/3 uzyskała zmniejszenie ilości przeciwciał. A wiemy, że dopiero spadek ilości przeciwciał do właściwych poziomów możemy ostatecznie uznać za wyleczenie. Ale do tego jeszcze powrócimy.

Jedno jest pewne, że gdy zmieniasz dietę, a ona na Ciebie po prostu nie działa trzeba ją zmienić, gdyż dobra dla Ciebie dieta zadziała stosunkowo szybko

Ale to nigdy nie zadziała…

Musisz tak czy siak kontynuować dietę eliminacyjną, czyli wykluczać ze swojej diety kolejne alergeny.

Zbadaj krew pod kątem wrażliwości na pokarmy. Częstom sprawdza się w tym przypadku dobry biorezonans. Dobry, czyli na nowoczesnym urządzeniu od Bicom 2000 w górę.

Znajdź konkretne pokarmy, które wywołają obecność immunoglobuliny (przeciwciał) klasy IgG. Nie musisz być bardzo uczulona, wystarczy, że jesteś na pewne pokarmy wrażliwa. Tak jak ludzie nie muszą chorować na celiakię, żeby byli wrażliwi na gluten.

Robi się to w ten sposób, że usuwa się pewną grupę żywności na 30-90 dni, po czym obserwuje się reakcje ciała i wyniki krwi. A następnie ponownie wprowadza się tę żywność (powoli) i bada reakcje organizmu. Na przykład silnym alergenem są jajka, ale dużo ludzi jest tylko wrażliwych.

Najczęściej uczulająca żywność, którą należy usuwać (oczywiście nie wszystkie naraz, tylko pojedynczo, bo chcesz się dowiedzieć, które konkretnie produkty Cię uczulają)

A więc są to:

Gluten, nabiał (kazeina, laktoza), soja, cukier, sztuczne słodziki, kukurydza, orzeszki ziemne, jaja i owoce morza. Nie ma powodu sądzić, że jesteś na wszystko nadwrażliwy, ale usunięcie tych pokarmów z diety prawie wszystkich chorych na Hashimoto dało najlepsze rezultaty.

Okazało się, że 62% osób z tych ponad 2200 po eliminacji tych produktów poczuło się lepiej, 4,2 % osób poczuło się gorzej, u 43% zmniejszyła się ilość przeciwciał tarczycowych.

Możesz więc dać się namówić na drogie testy alergii pokarmowych IgG, ale możesz również polegać na tym badaniu i po prostu wyeliminować te grupy pokarmów, które wymieniłam. A już masz blisko połowę szansy na to, że obniżą się się Twoje przeciwciała tarczycowe, nie mówiąc już o tym, że masz ponad 60% szansę na poczucie się lepiej, a to też jest istotne.

Autoimmunologiczna dieta paleo, a choroba Hashimoto

W rzeczywistości chodzi tutaj, o autoimmunologiczną dietę Paleo, która jest rozszerzoną wersją tej diety i wyklucza obok glutenu i tego co wymieniłam powyżej, również orzechy, nasiona, jaja, rośliny strączkowe i psiankowate.

Lista dozwolonych pokarmów:

Warzywa (niestety oprócz psiankowatych, a więc żadnego pomidora, bakłażana, nawet owoców jagód – poszukaj w Internecie całą listę psiankowatych – nawet ashwagandha należy do rodziny psiankowatych, więc bądź niesłychanie czujny) Owoce (ograniczone do 15-20 gramów fruktozy dziennie) Tłuszcze: oliwa z oliwek, olej kokosowy,smalec Sfermentowana żywność Wywar z kości – bulion Mięso zwierząt karmionych trawą, drób zagrodowy i owoce morza (uwaga, owoce morza należą do silnych alergenów, więc trzeba wyeliminować najpierw, a potem sprawdzić) Herbaty ziołowe i zielona herbata Ocet balsamiczny (bez dodatku cukru) 1 łyżeczka syropu klonowego, albo surowego miodu jako substancje słodzące. Wszystkie świeże beznasienne zioła, jak pietruszka. Żelatyna z alg i skrobia (maranta trzcinowata – dozwolony bezglutenowy zagęstnik do potraw)

Czy dieta paleo zadziałała?

Okazało się, że spośród ponad 2200 naszych badanych 75% poczuło się lepiej, 4% poczuło się gorzej, a u 43% obniżył się poziom przeciwciał.

Zalety:

Wprawdzie sporo osób poczuło się lepiej na tej diecie, prawdopodobnie również z powodu wsparcia zdrowia jelit. Znamy już kojące działanie na jelita bulionu z kości, jakkolwiek by to brzmiało dla wegan i wegetarian, których tutaj jest sporo. Ale taka jest prawda, że taki bulion zawiera sporo kolagenu i działa odbudowując strukturę jelit.

Wady:

Po pewnym czasie dość wysoki odsetek ludzi poczuł się bardzo źle psychicznie na tej diecie. Masa ograniczeń, a po ponownym wprowadzeniu pokarmów zakazanych było jeszcze gorzej. Niestety okazało się, że pomimo iż autoimmunologiczna dieta Paleo jest pomocna, i dla wielu osób jest zdecydowanie najlepsza, to dla większości ludzi okazała się być zbyt restrykcyjna. Trzyma się ją więc jako ostateczność


Dieta bezglutenowa, a choroba Hashimoto

Co to jest gluten wszyscy wiedzą, że są to białka zawarte w pszenicy (najwięcej), życie i jęczmieniu.

Są dwa rodzaje problemów związanych z jedzeniem glutenu:

Raz, to choroba trzewna zwana celiakią

Ludzie z tą chorobą mają odpowiedź autoimmunologiczną po wprowadzonym białku powodującym uszkodzenie jelit, zapalenie i wiele innych objawów. Pacjenci z tą chorobą mają zwykle podwyższone poziomy we krwi gliadyny transglutaminazy-2 i endomysium.

Dwa, to zwykła nietolerancja na gluten

Ludzie z tą chorobą źle tolerują gluten, co oznacza, że powoduje on stan zapalny w organizmie. Jednak nietolerancja glutenu jest o wiele trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ tradycyjne badania krwi w celu wyłonienia gliadyny transglutaminazy-2 i endomysium, dają wyniki negatywne. Natomiast pacjenci wrażliwi na gluten doznają zapaleń, przepuszczalności jelit i autoagresji, ale objawy zależą od indywidualnych właściwości organizmu i ci pacjenci mają tendencję, aby przez znacznie dłuższy czasu nie rozpoznać u siebie nietolerancji na gluten.


Dieta bezglutenowa powinna usunąć absolutnie wszystkie źródła glutenu z żywności i produktów.

Nawet z pasty do zębów. Istotne jest również usunięcie pokarmów, które zawierają białka https://www.marksdailyapple.com/forum/thread60384.html : pszenica – gliadyna (69%) żyto – sekalina (secalinin, 30%-50%, najczęściej nierozróżniana od gliadyny) jęczmień – hordeina (46%-52%, także wrzucana do jednego worka z glutenem z pszenicy) owies – awenina (16%, nazywana owsianym glutenem) kukurydza – zeina (55%, nazywana kukurydzianym glutenem) proso – panicyna (panicin, 40%) ryż – orzenina (orzenin, 5%) sorgo – kafiryna (kafirin, 52%)

Na diecie bezglutenowej, tak jak napisałam we wstępie 88% ludzi poczuło się lepiej, tylko 0,73% osób poczuła się gorzej, a u 33% nastąpiło zmniejszenie przeciwciał tarczycowych.

Wadą tej diety jest niestety fakt, że gluten, lub podobne do glutenu białka dosłownie ukrywają się wszędzie. Tak czy inaczej dieta bezglutenowa dla wielu chorych z Hashimoto nie będzie wystarczająca. Jednak jest to niezbędny pierwszy krok.


Zwykła dieta paleo

Wyznawcy Paleo mówią, że jest to dieta naturalnie ewoluująca wraz z człowiekiem, jako gatunkiem. Jest to dieta na której je się umiarkowane, raczej małe ilości węglowodanów, jest większe spożycie tłuszczu, wraz z w miarę umiarkowaną ilością białka. Jest to moim zdaniem dość względne, żeby nie powiedzieć naciągane, gdyż ilość białka na kilogram masy ciała powinna oscylować w granicach 0,8 – 1,1 grama, a tutaj z pewnością je się więcej białka na kilogram ciała. Na tej diecie następuje poważna redukcja węglowodanów i tu jest kruczek, bowiem to nie zawsze jest najlepsze dla zdrowia nadnerczy i problemów z tarczycą. Z tego powodu wielu pacjentów z niedoczynnością tarczycy Hashimoto przechodzi na zmodyfikowany rodzaj diety paleo, wprowadzając niektóre skrobie jako dodatkowe źródło węglowodanów.

Na tej diecie 81% ludzi poczuło się lepiej, 3,2% osób poczuło się gorzej, a u 27% osób odnotowano zmniejszenie ilości przeciwciał.

Podsumowując, zaletą tej diety jest fakt, że dużo osób poczuło się lepiej, jednak wadą jest, że ludzie z problemami z nadnerczami mogli poczuć się gorzej, a ich przeciwciała były nadal wysokie.

Co można więc doradzić?

Jest to dieta, o której bardzo łatwo zasięgnąć informacje. Jesto doskonałe wsparcie on line, powstało masę stron w dowolnych językach, w tym po polsku. Ta dieta ma rzeczywiście działanie przeciwzapalne i od drzwi wyklucza gluten. Jednak na dłuższą metę ludziom chorym może brakować węglowodanów.


Dieta Low FODMAP

Co to jest?

Dieta FODMAP to dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (fermentable oligosaccharides, disaccharides, monosaccharides and polyols – FODMAP)

Szczególnie sprawdza się przy zespole jelita drażliwego, ale również przy przeroście candidy, co często i tak idzie w parze.

Badania wykazały, że węglowodany łatwo fermentujące, słabo wchłaniane i o wysokim ciśnieniu osmotycznym, do których zalicza się fruktozę, laktozę, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe (do grupy tej zalicza się sztuczne środki słodzące, takie jak sorbitol, mannitol, maltitol, czy ksylitol), mogą nasilać objawy zespołu jelita drażliwego (IBS). FODMAP może powodować problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy, wzdęcia, skurcze, a nawet objawy grypopodobne u niektórych grup ludzi. Niestety na tej diecie nie je się owoców.

Eliminacja:

Fruktozy, czyli owoców, miodu, syropu kukurydzianegoy o wysokiej zawartości fruktozy Laktozy (produkty mleczne) Fruktanów (pszenica, czosnek, cebula, inulina) Galaktanów (fasola, soczewica, soja) Polioli (środki słodzące, takie jak ksylitol i mannitol, a także owoce pestkowe, takie jak awokado)


Czy FODMAP działa?

Według danych, na takiej diecie 39% ludzi z Hashimowto poczuło się lepiej, 0% ludzi poczuło się gorzej, a u 27% osób zmniejszyła się ilość przeciwciał.

Niestety ilość zmniejszonych przeciwciał jest stosunkowo najniższa. Jest szybki i brutalny sposób na sprawdzenie, czy w Twoim przypadku zadziała dieta FODMAP. Wystarczy zjeść posiłek o dużej zawartości cukru, gdy szybko zaczną pojawiać się wzdęcia w górnej części żołądka, gazy, skurcze, może to świadczyć, że masz przerost bakterii w jelicie cienkim. Są jeszcze testy na poziom wodoru w wydychanym powietrzu.

Zostały takie sprawdzone diety:

Bez soi

63% osób poczuło się lepiej, 1,2% poczuło się gorzej, a u 35% zauważono zmniejszenie się ilości przeciwciał

Bez zbóż

81% poczuło się lepiej, 0,74% osób poczuło się gorzej, a u 28% zmniejszyła się liczba przeciwciał

Generalnie jak widać sprawa diety przy Hashimoto będzie sprawą do zbadania, możesz zrobić to sama, ale zawsze należy zrobić to kontrolując wyniki przeciwciał, no i oczywiście hormonów tarczycy. Szkoda, że w Polsce nie robi się bezproblemowo rT3, czyli rewersu T3.

Ale są diety, których przy Hashimoto należy unikać za wszelką cenę

Klasyczna dieta niskotłuszczowa

Ta, którą zalecano przez cały czas na podstawie piramidy, u której stóp leżało dużo chlebków i zbóż, a w szpicu siedział smalec. Jest to dieta zła, zawsze była zła, i będzie zła, a do tego tak naprawdę trudno ją nazwać niskotłuszczową, bo zawiera z pewnością więcej niż 20% tłuszczu. Pomimo, że jestem fanką diety naprawdę niskotłuszczowej, czyli surowej 811, gdzie ilość tłuszczu nie przekracza 10% udziału kalorycznego, to ludziom chorym na Hashimoto, ani nikomu nigdy nie poradziłabym diety, z której powodu zachorowało ponad 50% Amerykanów. Ona nie ma nic wspólnego z tym co ja propaguję. Jest to piramida tragiczna, w tym dla serca i wszystkich innych organów. Przy czym tłuszcze trans, to nie to samo co tłuszcze nasycone.

Co do witariańskiej diety 811, to jest to taki dziwoląg i siedzi w znacznie większej niszy niż obecnie bardzo popularna dietapaleo, że nikt takich badań nie wykonywał. Jak zielone szejki pełne życiodajnych minerałów (jarmuż, inne zielone warzywa liściaste) ale też dużo owoców, za to zero zbóż i glutenu i bardzo mało tłuszczu, a jak już to surowy olej kokosowy, czy trochę oliwy, zadziałałyby na chorego z Hashimoto? Okazuje się, że słyszy się nieśmiałe głosy, że ta dieta jest w stanie uzdrowić wszystkich i ze wszystkiego, w tym ze schizofrenii. Tak czy inaczej powinnaś zaakceptować (co nie znaczy, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego czego chcesz, raczej o czym myślisz), że tylko około 30% osób będzie w stanie wyleczyć się z choroby Hashimoto. Jednak wszyscy powinni dążyć do jak najszybszego obniżenia ilości przeciwciał. I tak wydaje się to być sukcesem, gdyż lekarze alopaci właściwie nikomu nie dają szans na wyleczenie z żadnej choroby autoimmunologicznej.

Ketoza

Również należy postępować ostrożnie przy dietach wręcz przeciwnych, czyli wywołujących ketozę, gdy ilość węglowodanów ma być niższa niż 10 %, a ilość tłuszczu wyższa niż 65%. Szczególnie osoby z problemami z nadnerczami, o czym wspomniałam wcześniej, powinny bardzo uważać, aby nie wskoczyć od razu na głęboką wodę. Kortyzol/nadnercza to bardzo istotne powiązanie przy Hashimoto i generalnie zawsze. Badać należy poziom kortyzolu regularnie.

Diety niskokaloryczne

Unikać takich diet należy za wszelką cenę.

Uwaga!
25 dni na diecie niskokalorycznej jest w stanie zmniejszyć funkcje tarczycy i konwersję T4 do T3 nawet o 50%

to jest niedozwolone

Cokolwiek Ci przyjdzie do głowy, gdy masz Hashimoto, nie możesz być na diecie niskokalorycznej. Nawet jakbyś posiadała gruby rysopis. Dobra, nie jestem lekarzem, więc i tak musisz skierować się do lekarza, ale mogę Ci o pewnych rzeczach opowiedzieć, a ty sama zadecydujesz co z tym fantem zrobić.


Od jakiej diety powinnaś więc zacząć?

Odpowiedź Cię tylko poirytuje, gdyż to naprawdę zależy od Ciebie. Niestety bardzo często zaczniesz cykl prób i błędów.

Kto powinien wejść na dietę bezglutenową?

Wszyscy pacjenci z Hashimoto (to świetne posunięcie na pierwszy rzut, ale zwykle niewystarczające). Osoby z wywiadem rodzinnym w kierunku celiakii, autoimmunologicznych chorób i problemów z tarczycą.

Z kolei kto powinien wyeliminować inne alergeny?

Osoby, które reagują swędzeniem, obrzękiem, pokrzywką, katarem z nosa siennym, lub po zjedzeniu niektórych pokarmów. Ludzie, którzy mają za sobą historię astmy lub egzemy. Osoby, które już odstawiły gluten, soję, a wciąż źle się czują.

Kto powinien rozważyć autoimmunologiczną dietę paleo?

Ludzie (w sumie najbardziej chorzy), którzy mają wiele warunków autoimmunologicznych, wiele wrażliwości na żywność i wiele problemów zdrowotnych. Osoby, które nie dopełniły innych, mniej restrykcyjnych diet. Ludzie, którzy rezonują z jedzeniem dużej ilości mięsa.

Kto powinien rozważyć klasyczną dietę paleo?

Ludzie, którzy próbowali już jeść bezglutenowo ale jeszcze muszą poprawić swoją sytuację z chorobowymi objawami. Osoby z objawami nieszczelnego jelita (trądzik, depresja, niepokój, zmęczenie, egzema, środowiskowe/sezonowe alergie, cieknący nos, IBS / IBD, GERD, przewlekłe zaparcia)

Kto powinien rozważyć dietę z niską zawartością FODMAP?

Ludzie, którzy mają Hashimoto i jednocześnie objawy Sibo (czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim) i/lub przerost Candidy. Ludzie, którzy nadal cierpią na gazy i wzdęcia pomimo przejścia na dietę bezglutenową Paleo. Pamiętaj, że każdy pacjent jest inny i powinien być oceniany na podstawie swoich osobistych objawów. Nie ma dwóch osób o dokładnie takich samych objawach i reakcjach.

Każdy człowiek z Hashimoto potrzebuje indywidualnej diety

Znalezienie dla siebie najlpeszej diety przy Hashimoto wymaga czasu, oraz wielu prób i błędów. Nie można wykonać genetycznego testu i określić idealnej diety. Do tego każdą z wymienionych diet prawdopodobnie będzie trzeba lekko zmodyfikować pod kątem własnych problemów zdrowotnych.

O tym będą świadczyć te warunki zdrowotne, czy masz jeden z nich, czy może więcej?

Problemy z cukrem we krwi (insulino oporność, pre cukrzyca, cukrzyca lub zespół metaboliczny), dlatego zawsze obok glukozy na czczo należy zlecać badania insuliny na czczo, oraz HbAlc, czyli hemoglobiny glikowanej. Problemy z cukrem we krwi są bardzo powszechne, a pacjenci z Hashimoto nie różnią się pod tym względem od innych ludzi. W rzeczywistości ta choroba zwiększa ryzyko problemów z cukrem we krwi. Kupienie glukometru i badanie poziomu krwi w domu, po zjedzeniu posiłku i na czczo byłoby niegłupim posunięciem. W Polsce są niestety problemy z paskami, że tylko na receptę. Dobry poziom cukru na czczo to 70-80. Dobre HbAlc mniejsze niż 5,5, a stężenie insuliny na czczo powinno być mniejsze niż 5.

Na diecie 811 dążymy do poziomu insuliny na czczo od 2.5 do 4, to idealny zakres

Jeśli masz Hashimoto i wysoki poziom cukru na czczo, również niech Ci nie przyjdzie do głowy przechodzenie na jakieś diety niskokaloryczne. Najlepszą formą rewanżu są ćwiczenia fizyczne. Przy czym trening o wysokiej intensywności jest wykluczony. Najlepiej spacerować, chodzić, spokojnie maszerować. Dieta z przerywanym postem może być dla Ciebie, ale nie musi. Leki na tarczycę muszą zostać zoptymalizowane.

Zmęczenie nadnerczy jest bardzo częste u pacjentów z Hasimoto i nie powinny być przez Ciebie ignorowane

Jeśli po południu padasz i musisz napić się kawy wówczas możesz być pewny, że twoje nadnercza cierpią. Zmęczenie z powodu choroby Hashimoto jest zwykle pierwszą rzeczą, która dopada Cię w godzinach porannych, masz problemy z wstawaniem. Ale jak już uruchomisz się, to masz przypływ energii. Jednak ta energia może pochodzić od nadnerczy, które po południu już zaczynają być zmęczone. Stąd dopada Cię potrzeba napicia się kofeiny.

Cykl ten jest jednym z powodów, że wiele osób z Hashimoto również cierpi na zmęczenie nadnerczy

Istnieje kilka wskazówek, które warto wiedzieć jak dokonać odpowiednich zmian w diecie, jeśli podejrzewasz, że już cierpisz na zmęczenie nadnerczy. Tutaj pisałam sporo o zmęczonych nadnerczach, oraz jak przeprowadzić domowy test. Dieta przy zmęczonych nadnerczach powinna być dobrana zarówno dla nadnerczy, jak i Twojego Hashimoto. Unikaj kofeiny i alkoholu. Problemy z trawieniem i jelitami zwykle towarzyszą Hashimoto. Niskie hormony tarczycy powodują zaparcia z powodu słabej perystaltyki jelit. Zwiększa się ryzyko refluksu, dlatego należy bardzo dbać o odpowiednie zakwaszenie żołądka naturalnymi metodami domowymi. Należy wyeliminować ewentualny przerost Candidy i bakterii, wytępić pasożyty, zaleczyć jelito, uszczelnić. Zapewnić sobie odpowiednią ilość probiotyków i sfermentowanej żywności. W razie czego rozważ bulion z kości, alternatywny bulion, albo kurację glutaminą, albo jedno i drugie.

Na koniec słowo o goitrogenach

Goitrogeny, czyli substancje antyodżywcze są to związki, które ograniczają tarczycę w przyswajaniu jodu i mogące prowadzić do obniżenia funkcji tarczycy. Standardowy punkt widzenia jest taki, aby unikać tych produktów, jeśli masz problemy z tarczycą.

Więc w czym problem?

Pokarmy bogate w goitrogeny obejmują: warzywa takie jak Bok Choy (coraz częściej do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością), brokuły, brukselkę, kapustę, kalafior oraz niektóre inne pokarmy takie jak brzoskwinie, orzechy piniowe, gruszki, mleko sojowe, soję, itp Niektórzy ludzie są tak zaniepokojeni funkcjonowaniem swoich tarczyc, żecałkowicie unikają tych grup żywności. Prawda jest taka, że bardzo dużo produktów może wywierać wpływ na pracę tarczycy. Do tego gotowanie tych produktów ogranicza ilość goitrogenów, a z drugiej strony są to niezwykle odżywcze produkty, których trudno się pozbywać.

Najlepiej ogranicz się do 6-8 porcji tych produktów tygodniowo i jedz je przygotowane na parze

Do tego jedz pokarmy bogate w selen i jod. Dr Izabela Wentz zaleca nawet przy Hashimoto kelp, kombu, dorsza, szarą sól z jodem, wakame, krewetki, jajka, tuńczyka, nori, śliwki, banany. A także bogate w selen orzechy brazylijskie (uwaga na pleśń), tuńczyka, halibuta, sardynki, wołowinę, indyka, kurczaki zagrodowe, jajka, i szpinak. Oczywiście na diecie witariańskiej nie jesz takich pokarmów odzwierzęcych, jednak Omegę 3 z ryb, oraz niewegańską B12 należy na poważnie rozważyć.

Końcowe przemyślenia

Mam nadzieję, że to daje pewien kierunek w jaki sposób podejść do diety chorując na Hashimoto. Wystarczy pamiętać, że dieta jest wysoce zindywidualizowaną sprawą. Należy metodą prób i błędów, oraz eliminacji otrzymać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Chciałabym Cię przestrzec

Abyś nie wpadła w pułapkę, że jeśli pewna dieta była idealna dla kogoś innego, to, że Ty też będziesz się świetnie na niej czuła. Ludzie mają różne wewnętrzne potrzeby. Najlepiej byłoby działać pod okiem lekarza medycyny funkcjonalnej (ortomolekularnej).

Bowiem dla wielu chorych Hashimoto jest odwracalne
Nie upierajmy się, że tylko dla 30%

Wątroba, nerki, 4 szklanki plus szklanka zero, oraz koniec z dietą lwa, to przepis na nowe narodziny.

Nie wyleczysz Hashimoto eutyroksem, czy innym syntetykiem nigdy, bowiem Hashimoto to nie jest choroba tarczycy, to jest wynik zanieczyszczonego ciała, przeciekających jelit i przede wszystkim zanieczyszczonej wątroby. Wyleczyć Cię z Hashimoto może tylko oczyszczenie ciała, z ogromnym naciskiem na oczyszczenie wątroby. Gdy problem nie był tłumiony latami masz ogromne szanse na wyleczenie choroby w ciągu roku, tylko poprzez oczyszczenie wątroby. Głównymi produktami tarczycy są dwa hormony, tyroksyna (T4) i trójjodotyronina (T3). Tyroksyny jest 85 %, a T3 15%. Owe hormony sensu stricte są niczym, po prostu wodą, gdy dostaną się do krwi. Dopiero w wątrobie dzięki specjalnym enzymom aktywują się. Tymczasem u 90% ludzi, to wątroba jest problemem. Przede wszystkim ludzie jedzą żarcie, które ich zakwasza. Naturopaci enigmatycznie nawijają o tym co sami jedzą. Jednak wystarczy spojrzeć na człowieka i już wszystko wiem. Czysta wątroba, odpowiednie pH moczu jest widoczne na twarzy. To jest energia ciała, to jest żwawość, skoczność, łatwa kucliwość (wymyśliłam to mega słówko:), kreacja.

owocek


Zobacz też:

(Visited 76 083 times, 6 visits today)

Komentarze

 1. avatar Skycirque 5 maja 2016 o 18:59

  Hej Pepsi, czy planujesz więcej wpisów na temat leczenia łuszczycy? 🙂 podobno choroby autoimmunologiczne idą ze sobą w parze, jednak nie wiem, w którym kierunku odpowiedniej diety iść.

  1. avatar pepsieliot 5 maja 2016 o 19:42

   jak wpadnę na coś ciekawego, to na pewno

   1. avatar Skycirque 6 maja 2016 o 05:03

    Dzięki, ściskam!

   2. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 08:01

    Świetny wpis!
    Kiedy znajdujesz czas na to? 😉

    1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 08:16

     kurcze flaczek pisałam cały dzień, tylko zrobiłam przerwę na godzinę biegania po lesie

  2. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 07:51

   90% to odwodnienie z brakiem soli i dysbakterioza.
   Dodatkowo ”leczenie” antybiotykami doprowadza do eskalacji grzybiczej i kolejnych kłopotów.
   Z tego powodu zagrzybienie i braki minerałowo-witaminowe.
   Ida w parach z różnymi kombinacjami..

 2. avatar leaga 5 maja 2016 o 19:08

  Zgadzam się w 100 % w Hashimoto trzeba zacząć od diety, ja nagle po kuracji antybiotykowej dostałam pokrzywka z która walczyłam przez około pół roku, lekarze leczyli mnie na alergię choć testy nic nie wykazywały. Było coraz gorzej, setki sterydów w kroplówkach, po badaniach okazało się ze to Hashimoto, nikt z lekarzy nie polecił żadnej diety, zaczęłam szukać sama. Zrezygnowałam z glutenu, nabiału, warzyw strączkowych, kasz, ryż, mięso maksymalnie dwa razy w tygodniu, bo inaczej żołądek kiepsko reaguje. Zrezygnowałam z kawy i herbaty oraz cukru, wprowadziłem suplementacje Wit D3 z K2, L glutamine, kolagen i Wit C do tego więcej ruchu kijki i rower. Wreszcie wiem, że żyję. Świadomość o tej chorobie jest znikoma a chorych jest coraz więcej…
  Pepsi dziękuję

  1. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 08:00

   Zastanawiam się, kiedy prawnie zostanie zakazane ”leczenie” steroidami?
   To doprowadza do martwicy kości, likwidacji panewek stawowych……..
   Te ”leki” to perpetum mobile dla producentów.

   Zrób test sody, zakwaś żołądek, podejrzewam, że trawienia brak..
   Pozbądź się drożdżaków.

   Bołotow:
   ==Człowieka nie trzeba leczyć, tylko odpowiednio odżywiać!==

 3. avatar colwaypieknanaturalnie 5 maja 2016 o 19:31

  Pepsi kiedy będzie przepis na bulion na nieszczelne jelita? 🙂

  1. avatar pepsieliot 5 maja 2016 o 19:40

   będzie będzie

   1. avatar sowka 6 maja 2016 o 07:59

    Pepsi pisze //Znamy już kojące działanie na jelita bulionu z kości, jakkolwiek by to brzmiało dla wegan i wegetarian, których tutaj jest sporo. Ale taka jest prawda, że taki bulion zawiera sporo kolagenu i działa odbudowując strukturę jelit//
    wiec pewnie mnie z tym nie pogoni z tego bloga 🙂

    colwaypieknanaturalnie – ja znalazłam taki przepis
    Artykuł pochodzi z bloga o diecie scd autor: Magdalena
    cyt.
    Najlepsze lekarstwo dla jelit i nie tylko…
    Kilka miesięcy temu natknęłam się na informacje na temat krewnego rosołu, a konkretnie mówiąc „wywaru z kości”. Brzmi może dziwnie, ale to właśnie ten wywar, prawidłowo przygotowany, pyrkający bardzo długo na małym ogniu, jest eliksirem zdrowia 🙂
    Zanim trafiłam na szkolenie z gotowania kostnych bulionów, nastawiałam raz w tygodniu mój wolnowar, będąc przekonana, że wszystko robię idealnie. Okazało się jednak, że nie wszystko jest takie oczywiste. Od przemiłej organizatorki szkolenia, Sue, dowiedziałam się paru nowych rzeczy, które udoskonaliły mój super odżywczy bone broth.
    Do przygotowania wywaru potrzebujemy duży wolnowar lub bardzo duży, ok. 5 litrowy, gar. Im większy tym więcej możemy ugotować za jednym razem.
    WYWAR Z KOŚCI DROBIOWYCH składniki na ok. 2,5 litra wywaru: 1,5 – 2kg kości (od korpusu, po skrzydełka, udka), 2 szyjki i/lub 2 łapki, 2 łyżki octu jabłkowego (białego winnego lub zwykłego), 4 litry przefiltrowanej wody (tak aby woda pokryła kości), 2 duże cebule, 2 marchewki, 2 łodygi selera naciowego lub kawałek selera bulwiastego, kilka gałązek natki pietruszki i/lub tymianku, liść laurowy, 1 łyżka ziaren pieprzu czarnego. Opcjonalnie: 3 ząbki czosnku, 2 cm korzenia imbiru, 1 cm korzenia kurkumy.
    Ułóż kości na dole garnka, dodaj ocet, warzywa, przyprawy, zalej wodą. Całość doprowadź na sekundę do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do minimum. Jeśli gotujesz w wolnowarze, ustaw na opcję LOW (najniższa temp) i na czas 12-24h. Bulion z kości kurczaka powinien gotować się do 24h. Jeśli woda odparuje w czasie gotowania możesz ją uzupełnić. Na koniec, po przestudzeniu, przecedź bulion przez gęste sitko lub ściereczkę, rozlej do pojemników i wstaw do lodówki.

    WYWAR Z KOŚCI WOŁOWYCH składniki na 4 litry wywaru: 3 kg kości wołowych (szpikowe, żeberka, mostek, podudzia), 2-3 łyżki octu jabłkowego (białego winnego lub zwykłego), 4-5 litrów filtrowanej wody, 3 cebule, 3 marchewki, 3 łodygi selera naciowego lub 1/2 bulwiastego, kilka gałązek natki pietruszki i/lub tymianku, liść laurowy, 1 łyżka ziaren pieprzu czarnego.

    Wykonanie jak wyżej. Czas gotowania kości wołowych 24-48h.

    KILKA WAŻNYCH WSKAZÓWEK:

    Jeśli używasz kości z mięsem (np. całego kurczaka), po ok. 2h gotowania wyjmij kości mięsne, obierz mięso (zachowaj do zjedzenia), kości wrzuć z powrotem do garnka.
    Jeśli masz kości z: pieczonego kurczaka czy innych pieczeni, nie wyrzucaj ich! Na nich również możesz ugotować wywar.
    Jeśli używasz korzenia imbiru czy kurkumy przekrój go w poprzek lub zgnieć trzonkiem noża. Osobiście uwielbiam smak imbiru i zawsze go dodaję. Kurkuma jest bardzo zdrowa i jednocześnie nadaje bulionowi piękny kolor (bądź ostrożny, bo barwnik jest bardzo silny).
    Natkę pietruszki najlepiej jest wrzucić na 1-2h przed końcem gotowania bulionu.
    Możesz dodać sól, jednak dobrze jest to zrobić po ugotowaniu, często sól nie jest potrzebna w końcowym smaku, zależy od upodobań smakowych.
    Ocet jest potrzebny do zakwaszenia kości – do uzyskania z nich większej ilości składników mineralnych.
    Nigdy nie wlewaj gorącego wywaru do plastikowych pojemników. Najlepsze są szklane pojemniki, np. słoiki.
    Bulion przechowuj w lodówce do 5 dni, w zamrażarce do 6 miesięcy. Jeśli mrozisz w słoikach, napełniaj słoik do 4/5 pojemności (zamrożony bulion zwiększa swoją objętość).
    Jeśli masz mały zamrażalnik możesz powlewać wystudzony bulion do woreczków z zamknięciem strunowym i ułożyć je na płasko jeden na drugim. Do małych porcji przydają się też silikonowe formy na muffiny lub foremki na lód.
    Po wystudzeniu konsystencja bulionu powinna być gęsta, galaretowata. Jeśli bulion jest wodny, prawdopodobnie stosunek wody do ilości kości był za duży.
    Jeśli tylko możesz używaj kości z gospodarstw ekologicznych, im lepszej jakości składniki, tym bardziej wartościowy produkt końcowy.
    Jeśli tylko masz dostęp do innych kości, np. baranich, też możesz ich użyć, bulion z baraniny jest równie zdrowy (ja często robię wołowo-barani) i ma zwykle więcej tłuszczu.
    Po przelaniu bulionu do słoików wstaw je do lodówki, po paru godzinach na powierzchni zetnie się tłuszcz. W moich słoikach jest to zwykle od 0,5 cm do nawet ponad 1 cm tłuszczu. Jeśli chcesz przetrzymać bulion w lodówce na dłużej niż 5 dni, nie zdejmuj plastra tłuszczu dopóki nie potrzebujesz zużyć bulionu, jest świetnym „konserwantem”. Zwykle z całego plastra zostawiam ok. 1/4 tłuszczu w bulionie, a resztę zostawiam na później do smażenia/pieczenia mięs.
    Najdelikatniejszy w smaku jest bulion z kości kurczaka, intensywny wołowy, a słodki w smaku barani. Jeśli nie jesteś fanem bulionu mięsnego polecam przygotowanie wywaru z ości. Taki bulion rybny ma mnóstwo kolagenu.
    WYWAR RYBNY składniki: 1 cały szkielet rybi białej, nietłustej ryby, 1 głowa rybia, 1 łyżeczka masła klarowanego, 2 cebule (pokrojone w kawałki), 1 łodyga selera naciowego, 2 łyżki octu jabłkowego (białego winnego lub zwykłego lub białego wytrawnego wina), natka pietruszki, tymianek, liść laurowy, opcjonalnie: koper włoski, szafran.
    W garnku rozpuść masło klarowane, dodaj cebulę, mieszaj ok. 15 minut, do zeszklenia, następnie dodaj szkielet, warzywa, zalej wodą, doprowadź do wrzenia i od razu zmniejsz ogień do minimum, gotuj do 1h. Po przestudzeniu przecedź na gęstym sicie lub przez ściereczkę. Przechowanie w lodówce do 5 dni, zamrożony do 6 miesięcy.
    A oto zalety wywaru z kości: żelatyna zawarta w wywarze chroni i pomaga w gojeniu się śluzówki jelit, a także pomaga w trawieniu składników odżywczych; bardzo skuteczny w walce z przeziębieniami, grypą; kolagen i żelatyna wspomagają wzrost włosów i paznokci, a także wpływają na stan skóry; glukozamina zawarta w wywarze stymuluje produkcję kolagenu, pomaga w zdrowieniu stawów, redukuje ból i zapalenie; wapń, magnez i fosfor zawarte w bulionie pomagają w odbudowie kości; zawiera wszystkie składniki odżywcze i minerały znajdujące się w kościach i ścięgnach, a powolne gotowanie zachowuje składniki odżywcze (lepsze źródło cennych składników niż tabletka suplementu); bogaty w naturalne aminokwasy glicynę i prolinę, które mają właściwości przeciwzapalne; glicyna wspomaga trawienie i wydzielanie kwasów żołądkowych, może też działać uspokajająco, co wpływa na jakość snu.

 4. avatar agness 5 maja 2016 o 19:45

  Czyli, bardzo oględnie dążąc do środeczka – jeśli spróbuję 811 i będę się czuć szybko ok to jest dla mnie ok?

  1. avatar pepsieliot 5 maja 2016 o 20:00

   O 811 będzie osobny wpis!!! Tego praktycznie nikt nie robi, rozkminiam to, ale jestem pełna nadziei

   1. avatar agness 5 maja 2016 o 20:48

    Mogę być Twoim obiektem doświadczalnym ☺

 5. avatar Gosiak108 5 maja 2016 o 20:00

  wspanialy art, ja tez walczeeee:) dzis caly dzien czytam, szkoda ze dupy nie ruszylam tylko, ale jutro rusze i w majowke ruszalma:)

 6. avatar shimmerka 5 maja 2016 o 20:05

  A jak mają się do samej nt lub hashi kasze czy amarantus,quinoa? Skoro dieta niskokaloryczna nie, strączki, zboża, ryż też nie, być może owoce też niedobre, to zastanawiam się jak uzupełnić dietę w większe węglowodany czy białko (zakładając, że nie jem mięsa, jak byłby mus to może jakoś 2 razy w tyg rybę czy jakieś eko mięso by przełknęła ale częściej też nie za specjalnie), na razie mam diagnozę, że jest nt a być może utajone hashi. Czasami się zastanawiam, co jeść bo same warzywa i olej/oliwa to chyba jednak mało by zostało 😉
  I dodatkowe pytanie – czy przy nieszczelności zawsze psiankowate są szkodliwe czy nie (strasznie ciągnie mnie do wszystkiego, co pomidorowe, jem też sporo, nawet do 0,5kg dziennie kapusty kiszonej i piję zakwas z buraków ale nie wie, czy te pomidorowe cuda nie są jednak szkodliwe).

   1. avatar shimmerka 6 maja 2016 o 11:19

    A co z tymi kaszami (głównie niepaloną gryczaną) czy quinoą, amarantusem, przy nt ewentualnie hashi można czy też unikać?
    I czy białko (to z Twojego sklepu) oraz green&fruits można brać? Myślałam jeszcze o kolagenie i purple corn, chyba, że jest jakiś silniejszy dostępny antyoksydant, więc czekam na radę co wolno 🙂

    1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:44

     Można jak najbardziej, chyba, że wybierzesz dla siebie dietę FODMAP, bo w purple corn, tak jak w owocach jest też skrobia i fruktoza

 7. avatar Iga_a 5 maja 2016 o 22:15

  O kurka wodna. Mnie to wszystko zalamuje. Leaga co ty jesz? Probuje na bezglutenowej ale mam czasami takie napady ze cos bym wszamala niedozwolonego

 8. avatar Takajaka 6 maja 2016 o 05:53

  Ja mam hashimoto i od kilku dni jestem na 811. Jeszcze pracuję nad proporcjami i dostateczną kalorycznością (na początku to nie jest łatwe) ale jestem na dobrej drodze.
  Nad jelitem, florą bakteryjną i tym podobnymi pracuję od kilku miesięcy.
  Od 3 dni nie biorę leków (dawki zmniejszałam przez 3 miesiące), czuję się wyjątkowo dobrze. Pod koniec maja będę robiła badania i mam nadzieję, że moje antyTPO które są powyżej skali (ponad 13 tysięcy przy normie 63) przynajmniej wejdą w wartość mierzalną.

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 08:38

   Będzie wpis o diecie surowej wysoko węglowodanowej i nisko tłuszczowej w kontekście Hashimoto, na to zostawiam osobny rozdział, bo to wzbudza sporo kontrowersji i jest bardzo nietypowe we wskazaniach przy tej chorobie.

   1. avatar wmagdalena89 22 czerwca 2016 o 12:08

    Pepsi, właśnie przez to że high carb to nietypowe zalecenie (powiedziałabym że nieistniejące, zwłaszcza w polskim internecie), kilka lat męczyłam się na wysokotłuszczowym paleo.. Rosołki, wątróbki, jaja, mięso, warzywa, tona supli, i guzik z tego było, jedyne co z tego wyniosłam to że gluten i nabiał abolutnie muszę wykluczyć (gluten wiadomo, po nabiale mam zatkane zatoki więc pewnie ma też inne gorsze konsekwencje).
    Byłam na opcji wysokotłuszczowej (tej w stronę ketozy), bo nie da się jak dla mnie jeść i trochę węgli i trochę tłuszczu i jednocześnie nie tyć, podczas gdy i tak już mam nadwagę..

    Na totalnym już wycieńczeniu dietą niskowęglowodanową trafiłam jakimś cudem na Freelee, nie podpasowało mi niestety, za długo by pisać, aktualnie jestem na opcji McDougalla, w wersji bezglutenowej, czyli ogólnie wyszedł mi weganizm wysokowęglowodanowy (też proporcja 811).

    Działa na mnie świetnie, byłam na początku w szoku że można tyle jeść 🙂 poziom energii i nastrój bez porównania, a wizyty w toalecie z raz na tydzień zmieniły się na raz dziennie, coś niezwykłego dla mnie.
    Przestałam bać się ryżu, ziemniaków, strączków, owoców, jem to wszystko i nie robi mi żadnej krzywdy, a mam tak wrażliwy układ pokarmowy że odzywa się natychmiast jak coś mu nie pasuje.
    Nie jestem jeszcze pewna czy mogę jeść soję, może te testy byłyby dobrym pomysłem.
    Zaczęłam też (bardzo powoli) chudnąć, więc wierzę że to dobry kierunek.

    Nie robiłam ostatnio badań na przeciwciała, ale dla mnie już w tej chwili z hashi chodzi tylko o podniesienie jakości życia, wyniki badań są drugorzędne. Lek też odstawiłam, bo nie czuję żadnej różnicy przyjmując go (syntetyczne T4).

    No to się rozpisałam jak szalona.
    Pozdrowienia 🙂

    1. avatar grzegorzadam 22 czerwca 2016 o 13:37

     Nie jestem jeszcze pewna czy mogę jeść soję,==

     W jakim celu chcesz jeść soję GMO?

     1. avatar pepsieliot 22 czerwca 2016 o 13:40

      Grzegorzu japońska soja nie jest GMO, chociaż odradzam soję niefermentowaną

     2. avatar wmagdalena89 22 czerwca 2016 o 13:44

      No, generalnie nie jest mi do szczęścia bardzo potrzebna, ale jakoś nie trafiłam na przekonujące argumenty o szkodliwości, i stąd mleko sojowe czasem się pojawia, ale wyrzucę bez żalu jeśli okaże się złem 🙂 każda soja w sklepach to GMO?

     3. avatar pepsieliot 22 czerwca 2016 o 13:51

      mleko sojowe w ogóle nie nadaje się do picia, tylko fermentowana soja

  2. avatar leaga 6 maja 2016 o 12:41

   Iga_a jem warzywa, owoce,ziarenka i jajka, jeszcze z warzyw musiałam odstawić kukurydzę i ziemniaki. Wyleczylam dysbiose jelit (robilam badania) czuję się rewelacyjnie, no i zdecydowanie polecam olej kokosowy, super do wszystkiego

 9. avatar kiki001 6 maja 2016 o 07:06

  Krew mnie zalewa jak ide do endokrynologa i słysze, że owszem niektorzy chorzy przechodza na diete bezglutenową (lub inną) i ATPO się obniża, ale wg niego to nie ma sensu, bo i tak sie nie wylecza w 100% a po co się meczyć na diecie wrrrrrrrrrrrr Tę samą opinię usłyszałam od 3 różnych endo:/

  Dobrze Pepsi, że Cie mamy, dajesz nadzieje, że można inaczej i warto o siebie walczyć!

 10. avatar IB 6 maja 2016 o 07:42

  pepsi, bardzo cenny artykuł, dzięki. Mam Hashimoto, ale dziś mam pytanie o bieżący problem – dostałam jakiegoś uczulenia, spuchłam, mam powiększone węzły chłonne. Od tygodnia nie mogę doprowadzić się do porządku. Witamina c odmówiła współpracy i się w trybie przyspieszonym oddaliła… Co jeszcze może pomóc? kurkuma? chlorella?

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 08:32

   Na początek eliminacja alergenu, a potem dopiero przywrócenie harmonii, które węzły, te na szyi?

   Nie jestem lekarzem:
   Kurkuma 1, 5 grama dziennie z pieprzem cayenne i olejem kokosowym – łyżka oleju (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki)
   Chlorella 3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw

   1. avatar IB 6 maja 2016 o 09:06

    tak, węzły z tyłu szyi. podejrzewam, że uczuliła mnie farba do włosów, bo objawy w zasadzie ograniczają się do głowy. I teraz dosyć trudno wyeliminować alergen, włosów nie obetnę 🙁
    Robiłam badania IgG i MRT i nie mogę żadnego pieprzu ani czosnku, więc tego nie dodam. O zgrozo nie mogę też bananów 🙁

    1. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 12:00

     Te wszystkie alergie sa do wyeliminowania.
     Trzeba dokwasić żołądek i pozbyć się drożdzy, potrafią rozregulować organizm na cacy..

     1. avatar sowka 7 maja 2016 o 13:37

      poczytajcie artykuł – Pokarm dla skóry z Nexusa autor Maurice J.Czarniak – CHEMIK FARMACEUTA
      http://www.kontestator.eu/pokarm-dla-skory.html
      o stosowaniu świeżych substancji pokarmowych w celu leczenia różnych chorób dermatologicznych
      o substancjach znajdujących się w kosmetykach ułatwiających przenikanie przez skórę które moga być bardzo szkodliwe oraz o naturalnych czynnikach naprawczych – regeneracyjnych a także jaki wpływ ma odżywianie na gojenie się ran

      Grzegorzadam jest tam tez o DSMO który zwiększa dyfuzję transmembranową – mój ulubiony temat rozmów ostatnio na tym blogu
      pozdr.Jola

     2. avatar grzegorzadam 7 maja 2016 o 22:35

      Dyskutujmy 😉

     3. avatar Majka864 17 maja 2016 o 21:51

      grzegorzadam a w jaki sposób dokwasić żołądek i pozbyć się drożdży?,

     4. avatar pepsieliot 18 maja 2016 o 06:49

      czytaj bloga, korzystaj z szukałki, z zakładek

     5. avatar grzegorzadam 18 maja 2016 o 07:44

      Tu np.:
      http://www.pepsieliot.com/category/zdrowie/borys-bolotow/

      O drozdżach i sposobach na nie szukaj sposobów Waltera Lasta:
      WU, boraks, zioła, czosnek, i podobne.

    2. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 12:03

     Uważajcie na ”kosmetyki” i ”leki”:

     ==Aluminium:

     Sto lat temu na temat tego najczęściej występującego w skorupie ziemskiej metalu nie wiedziano praktycznie nic.

     Dziś aluminium jest wszechobecne. Szczególną popularnością cieszą się aktywne biologicznie związki aluminium w przemyśle kosmetycznym. Zawarte w kremach do opalania aluminium sprzyja powstawaniu równomiernej opalenizny. W dezodorantach aluminium wchodzi w reakcję ze skórą, hamując pocenie.
     Leki przeciw nadkwasocie często zawierają wysokie dawki aluminium.
     W dwóch trzecich wszystkich szczepionek aluminium pełni rolę substancji wzmacniającej działanie. Wiele zakładów wodociągowych stosuje związki aluminium w procesie uzdatniania wody. Do gospodarstw domowych trafia więc woda zawierająca nieuniknione pozostałości aluminium.
     W jaskrawym kontraście do tego beztroskiego zastosowania w najbardziej wrażliwych obszarach życia stoją aktualne wyniki badań naukowych:
     rak piersi jest najczęściej diagnozowany w okolicach dołów pachowych – tam, gdzie aplikuje się zawierające aluminium dezodoranty;
     w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach stwierdzono, że aluminium wywołuje otępienie, może zatem być katalizatorem choroby Alzheimera u ludzi;
     aluminium manipuluje układem odpornościowym człowieka i może sprzyjać powstawaniu reakcji alergicznych lub autoagresywnych.
     Akta aluminium zostały nareszcie otwarte.
     Ta książka udostępnia Czytelnikom informacje, które zbyt długo były tuszowane i ukrywane przez aluminiowe lobby.==
     http://i1.wp.com/szczepienia.wybudzeni.com/wp-content/uploads/2016/02/Aluminium-o-tym-nie-m%C3%B3wi-si%C4%99-g%C5%82o%C5%9Bno-Bert-Ehgartner-1.jpg?resize=195%2C300

     1. avatar sowka 8 maja 2016 o 11:13

      //Nie można nakładać, smarować skóry niczym czego nie można zjeść! //
      Całkowicie sie z tym zgadzam sama uczę się robić kremy i różne naturalne specyfiki i odżywiam skórę bez chemii i konserwantow – ostatnio robiłam maść z zywicami sosnowymi i świerkowymi na bazie oleju kokosowego.
      dlatego zacytuję Maurice J. Czarniak,
      – jest chemikiem farmaceutą w Manning, w północnym Perth, Zachodnia Australia. Studiował przez trzy lata medycynę i uzyskał stopnie licencjackie w zakresie medycyny (Bachelor of Science) i farmacji (Bachelor of Pharmacy). Po uzyskaniu dyplomu, kontynuował badania dotyczące żywności, jej związku ze zdrowiem skóry i ogólnym samopoczuciem, i jej zdolnością do pokonywania chorób. Oprócz receptury wyprodukowanego przez siebie Healfas NMF prowadzi badania metod leczenia z użyciem samych naturalnych składników w zastosowaniu do łysienia, cellulitis, żylaków żylnych i problemów okresu menopauzy, jak również tworzy receptury do ogólnego stosowania w środkach pielęgnacji ciała.

      Wieki temu chłopi europejscy stosowali pewne połączenia żywności do użytku miejscowego, ale miały one bardzo krótki okres przechowywania ze względu na brak środków konserwujących.
      Używanie uczulającego środka konserwującego ( wspólczesne kosmetyki i detergenty ) może powodować reakcje alergiczne
      Mydła, detergenty i środki działające powierzchniowo (szampony) wpływają na przenikanie substancji przez skórę poprzez działanie na barierę znajdującą się w warstwie rogowej, sprawiając, że staje się ona przenikliwa dla wody i roztworów wodnych łącznie z nimi samymi. Bliższe przyjrzenie się złożonemu składowi szamponów, pozwala stwierdzić, że nie służą one jedynie do mycia, ale również umożliwiają wnikanie do organizmu składników, które mogą okazać się dla niektórych osób szkodliwe. Wydaje się jednak, że ograniczeniem może być masa cząsteczkowa substancji. Masa cząsteczkowa wynosząca około 500 wydaje się być górną granicą.
      Substancje ułatwiające przenikanie, takie jak glikol propylenowy, gliceryna, sulfotlenek dwumetylowy i etanol (alkohol), także modyfikują naturę błony warstwy rogowej – nawet na stałe.
      Inne czynniki biologiczne wpływające na przenikanie substancji, oprócz nawilżania skóry, obejmują stany chorobowe (zarówno skóry, jak i ogólne), przepływ krwi w skórze, biochemię skóry i przemiany biologiczne zachodzące w skórze.
      każda czynność mycia i upiększania naszych ciał za pomocą mydła, detergentów i innych środków służących urodzie wywołuje zmiany w procesie wchłaniania przez skórę, zaburzając jego równowagę. To oznacza, że drażniące lub toksyczne substancje są wchłaniane w większych ilościach i mogą powodować powstawanie lokalnych lub ogólnych stanów chorobowych. Pierwszym obserwowanym objawem jest zwiększone podrażnienie prowadzące do tak poważnych stanów, jak egzema, zapalenie skóry i/lub łuszczyca.
      W roku 1990 doniesiono, że czołowe firmy kosmetyczne musiały wycofać z produkcji wiele kremów i lotionów, ponieważ zawierały one kwas urokanowy, który wprowadzono do nich w celu wygładzania skóry. Jak się z czasem okazało, powodował on powstawanie nowotworów.
      Firmy kosmetyczne stale polują na składniki, które dałyby im przewagę nad konkurentami. w rezultacie często okazuje się jednak, że produkt końcowy budzi wątpliwości co do jego zdolności do jakiegokolwiek poprawiania stanu skóry i, co najważniejsze, bezpieczeństwo jego stosowania bywa wysoce dyskusyjne.
      Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków stale monitoruje składniki pod kątem ich bezpieczeństwa dla zdrowia. Mimo to nie ulega wątpliwości, że produkty syntetyczne nigdy nie dorównają pod tym względem oraz skutecznością produktom naturalnym.

     2. avatar grzegorzadam 8 maja 2016 o 11:55

      Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków stale monitoruje składniki pod kątem ich bezpieczeństwa dla zdrowia.==

      Ten ”urząd” i inne jest świetnie opłacony przez monsanto..
      Uważam że naród amerykański jest najtańszym, najbardziej bezbronnym elementen tanich badań epidemiologicznych.
      Nie wyrażę swojej prawdziwej opinii bo zostane oskarżony o anty-se.. m..

      pozdrawiam i życzę zdrowia i jasnego sppojrzenia!
      Kasa otwiera wszytkie umysły 😉
      Na szczeście nowe technologie pozbawią wpływów tych dwóch toksycznych rodzinek z piekła rodem.

     3. avatar grzegorzadam 8 maja 2016 o 11:56

      Nasze zioła są nasze i silniejsze od wszystkich herbat kaukaskich.

     4. avatar sowka 8 maja 2016 o 19:23

      To był cytat z artykułu – wyłapałeś ten detal no ale z artykułem ogólnie się nie zgadzasz ?
      //Ten ”urząd” i inne jest świetnie opłacony przez monsanto..
      Uważam że naród amerykański jest najtańszym, najbardziej bezbronnym elementen tanich badań epidemiologicznych//
      Otóż nie tylko epidemiologicznych …są też inne badania prowadzone na tym narodzie
      nawet sami przychodzą dobrowolnie i oddają swoje i swoich dzieci ciala pod testy różnorakich leków.Przykre to niestety.
      Monsanto to ciemna strona mocy i dotyczy zarówno przemysłu spożywczego jak i farmaceutycznego
      Jasne myślenie nie jest mi obce grzegorzuadamie 🙂

     5. avatar sowka 8 maja 2016 o 11:48

      Proces przenikania przez skórę i różnych czynników nań wpływających.
      Przenikanie może zachodzić komórkowo, to znaczy poprzez komórki, międzykomórkowo, czyli między komórkami, lub poprzez otwory w błonie, takie jak przewody potowe i włosy.
      Nawilżenie skóry odgrywa główną rolę w szybkości przenikania. Przenikanie substancji jest w jakiś sposób związane ze współczynnikiem dystrybucji wody/etanolu i ich zdolności do „ucieczki” z nośnika do – a ostatecznie poprzez warstwę – błony rogowej (zewnętrznej błony skóry). Ten typ biernej dyfuzji także zależy od masy cząsteczkowej lub kształtu, jak również biegunowości czynnika przenikającego.
      Istnieje szereg tajemniczych substancji – emulsyfikatory, rozpuszczalniki i czynniki wspomagające przenikanie – które w istotny sposób zwiększają dyfuzję transmembranową.
      Należą tu dwumetylosulfotlenek (DMSO), dwuamina etylenu, glikol propylenowy i gliceryna.
      Osoby z chorobami dermatologicznymi, takimi jak egzema, które powodują zgrubienia skóry, mają obniżoną absorpcję skórną. z kolei absorpcja poprzez skórę uszkodzoną przez łuszczycę lub rybią łuskę jest podwyższona. w warunkach cukrzycy struktura podstawowej błony naskórka jest tak zmieniona, że dyfuzja poprzez skórne kapilary jest zwiększona, co zmienia absorpcję składników.
      Usunięcie rogowej warstwy skóry za pomocą takich technik, jak peeling, ścieranie lub blistering (powstawanie pęcherzyków) powoduje wzrost wchłaniania składników i powrót do normalnego przepływu po regeneracji warstwy rogowej.
      Ale wracając do tajemniczego DMSO- jest doskonałym rozpuszczalnikiem, wielokrotnie lepszym niż wszechobecna w przyrodzie woda.
      jest substancją o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, której korzystny wpływ na organizm ludzki jest związany z :
      – zmniejszaniem obrzęku i procesów zapalnych związanych z uszkodzeniem urazowym lub chorobowym tkanek,
      – poprawą zaopatrzenia w krew w miejscu zastosowania,
      – obserwowanym działaniem bespośrednio stymulującym gojenie się ran,
      – działaniem przeciwbólowym wynikającym z blokowania włókien czuciowych nerwów przewodzących ból.
      DMSO jest najczęściej stosowany w postaci płynnego roztworu wodnego 70-90% – zewnętrznie (na skórę).
      Jest dostępny również w innych płynnych roztworach (nawet 99,9%) lub w żelach o różnych stężeniach.
      Najlepsze właściwości w przenikaniu błon biologicznych w głąb tkanek podczas stosowania na skórę ma dimetylosulfotlenek w stężeniu około 70%.
      DMSO stosowany jest również doustnie i dożylnie.
      Wiele dostępnych w sprzedaży preparatów jest niestety zanieczyszczone niebezpiecznymi dla zdrowia kwasami oraz acetonem i pochodzi bezpośrednio z przemysłowej produkcji papieru.
      DMSO mający kontakt z organizmem ludzkim lub zwierzęcym (DMSO jest stosowany na dużą skalę przez weterynarzy) musi mieć medyczny/farmaceutyczny stopień czystości. W Stanach Zjednoczonych źródłem takich preparatów jest laboratorium doktora Stanleya Jacoba (Jacob Laboratories z Portland, OR).
      Do końca nie wiadomo skąd biorą się wyjątkowe właściwości terapeutyczne dimetylosulfotlenku, które widoczne są przy jego wyłącznym stosowaniu lub razem z innymi substancjami – co często potęguje korzystny wpływ tych innych środków na organizm.
      Zaobserwowano też wpływ DMSO na formę w jakiej woda może występować w przyrodzie.
      Substancja ta powoduje to, że woda przyjmuje bardziej stabilną formę jako związek chemiczny i ma bardziej stabilne właściwości fizyczne. Jest stosowany przy przechowywaniu narządów do transplantacji, ponieważ (podobnie jak alkohol) obniża temperaturę, przy której zamarza woda. Nie powoduje przy tym uszkodzenia tkanek.
      Bardzo ważną właściwością DMSO jest łatwe przenikanie przez błony biologiczne w głąb tkanek bez powodowania ich uszkodzenia. Może być przy tym „nośnikiem” dla innych substancji przy wspólnym zastosowaniu. jest wykrywalny nawet wewnątrz struktur tkanki kostnej kilka minut po jego nałożeniu na skórę.
      Ta cecha jest prawdopodobnie najważniejsza dla przyszłości dwumetylosulfotlenku w medycynie.
      Wstępne wyniki badań wskazują na przykład na przeciwnowotworowe działanie DMSO i na możliwość zwiększenia przenikania substancji chemioterapeutycznych w różne zakamarki organizmu, gdzie mogą się „ukrywać” komórki rakowe.
      Dzisiejsza chemioterapia nowotworów zaczyna rozpoznawać ich zróżnicowanie genetyczne a nie tylko źródło pochodzenia raka. Stosowane jest więc przykładowo nie tylko leczenie raka piersi o odpowiedniej budowie histologicznej ale przede wszystkim stosuje się zestawy chemioterapeutyków wycelowane w konkretny problem będący przyczyną raka na poziomie genetycznym.
      Takie leczenie jest dużo bardziej skuteczne. Dlaczego więc nie wszyscy chorzy mogą być wyleczeni w ten sposób ?
      Jedną z przyczyn musi być to, że substancja lecznicza nie dociera do tych wszyskich miejsc w organiźmie, gdzie znajdują się komórki nowotworowe. Od dawna wiadomo też, że komórki nowotworowe mają właściwość izolowania się od reszty organizmu, co stwarza im możliwość przetrwania chemioterapii bez względu na to, jak dobrze została ona dobrana. Dlaczego czytamy często, że jakieś lekarstwo działa w pewien sposób w probówce (in vitro), natomiast nie obserwuje się tego samego przy zastosowaniu wewnątrz organizmu (in vivo) ?
      Niewątpliwie istotne jest stężenie danego preparatu, które nie może być często tak wysokie przy zastosowaniu medycznym jak podczas działania na mikroby lub komórki nowotworowe w probówce.
      Istotne jednak jest również to, jak dana substancja lecznicza zachowuje się wewnątrz organizmu i gdzie właściwie jest w stanie dotrzeć i działać. Jeśli lekarstwo nie jest w stanie mieć kontakt z komórką nowotworową, bakterią chorobotwórczą, grzybem lub wirusem, to jest bezużyteczne.
      DMSO może być substancją umożliwiającą docieranie substancji leczniczych do tych miejsc w organiźmie, gdzie powinny działać i gdzie nie są dostępne przy samotnym stosowaniu. Poza tym dimetylosulfotlenek może wspomagać działanie innych leków w nieznany jeszcze sposób.
      Przy okazji warto też zwrócić uwagę na inną teorię będącą jednym z filarów enzymoterapii.
      Według niej procesy chorobowe oraz komórki patologiczne są w stanie wytwarzać wokół siebie bogatą w kolagen swoistą otoczkę chroniącą je przed procesami odpornościowymi organizmu (które w tej sytuacji nie mają do takich patologicznych miejsc dostępu). Młody organizm dużo łatwiej radzi sobie z chorobami między innymi dlatego, że produkcja własnych enzymów trawiennych jest wystarczająca. Enzymy trawienne zgodnie z tą teorią nie są ważne tylko dla trawienia w przewodzie pokarmowym ale również razem z krwią dostają się do różnych miejsc w organiźmie i nie pozwalają na izolowanie się procesów chorobowych od reszty organizmu. Z wiekiem produkcja enzymów trawiennych jest coraz mniejsza i stajemy się coraz mniej odporni.
      Dotyczy to chorób zakaźnych, nowotworowych oraz degeneracyjnych (np: choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba Alzheimera – choroba degeneracyjna mózgu, miażdżyca – choroba degeneracyjna naczyń krwionośnych) i prawdopodobnie wszystkich innych chorób w mniejszym lub większym stopniu.

     6. avatar grzegorzadam 8 maja 2016 o 12:49

      Tak @sówko.
      Ale MSM jest delikatniejszy, robi to samo kilkanascie razy dłużej.
      DMSO jak dla mnie tylko transdemalnie. 😉

    3. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 12:05

     Nie można nakładać, smarować skóry niczym czego nie można zjeść!

  2. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 08:41

   ==Witamina c odmówiła współpracy i się w trybie przyspieszonym oddaliła…==

   Możesz jaśniej?

   1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:25

    biegunka?

 11. avatar Alabaster 6 maja 2016 o 07:52

  Ponoć jednak obniżenie przeciwciał wcale nie świadczy o wyciszenniu choroby. Można mieć niskie przeciwciała a mimo to ataki autoimmunologiczne. Ponadto w Polsce badamy tylko dwa rodzaje przeciwciał a jest ich ponoć dużo więcej..? Jak tu więc kontrolować czy dieta działa czy nie..?

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 08:30

   Jak zrobisz te badania to już będzie coś – http://www.pepsieliot.com/nie-mysl-ze-gdy-twoje-tsh-jest-w-normie-to-na-pewno-nie-masz-problemow-z-tarczyca/, a sam fakt unormowania przeciwciał zapewniam Cię że będzie bardzo pozytywnym objawem

 12. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 08:22

  Badanie przeciwciał bez pozbycia się dysbiozy mija się z celem.

  1. avatar Gosiak108 9 maja 2016 o 14:33

   Cholera co to znaczy, przeciwciał anty top, gd na przykład? Jak mamy drozdzaki itd to zawsze wyjdą spore?

   1. avatar grzegorzadam 9 maja 2016 o 21:47

    Mówiąc krótko, przy drożdżycach i podobnych, wyniki jakichkolwiek badań można sobie włożyć
    w buty.
    Rozregulowują hormony, pH limfy, odkwawszają żołądek, po prostu czysta destrukcja.
    Potrafią z dnia na dzień zafiksować pH, zrobić trądzik, anemię, łuszczycę i podobne.

 13. avatar stingietka 6 maja 2016 o 08:22

  Pepsi – co myślisz o testach na nietolerancje pokarmowe? Jeśli zrobić to który?

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 08:35

   napisałam już w tym poście, najlepiej samemu wprowadzić dietę eliminacyjną i po kolei lecieć

 14. avatar Mystique 6 maja 2016 o 10:18

  Hej, Pepsi, co oznacza w tym artykule dieta niskokaloryczna? Drastyczne obniżenie kaloryczności dziennego zapotrzebowania (np. 1000kcal) czy też doradzasz, że nie powinno się być na diecie odchudzającej w ogóle? Bardzo przytyłam przy Hashi i teraz jestem na diecie od mojej dietetyczki klinicznej, która ma niezłą wiedzę o Hashi, więc stosuje mi sporo wykluczeń produktów, ale jednocześnie dieta jest bardzo zbilansowana, tyle że kaloryczność dzienna jest na poziomie 1600. Nie powinnam się odchudzać w ogóle?

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:21

   Mystique już wkrótce wrzucę świetną dietę na bazie szejków białkowych, ale na niej się je, a nie głodzi. Dieta 1000 kalorii nie nadaje się dla nikogo, w tym dla chorego na Hashimoto szczegóolnie. Nie wolno spowalniać metabolizmu niejedzeniem

 15. avatar Mystique 6 maja 2016 o 10:24

  I jeszcze jedno pytanko – czy prolaktyna ma coś wspólnego z Hashi? Engokrynolożka kazała zrobić mi to badanie i wyszła na poziomie 514 przy normie 496, a po 2 miesiącach wzrosła do 729. Niepokojące dość, ale nie wiem czy łączyć to z Hashi… Bo pozostałe wyniki (TSH, FT4, a-TPO i a-TG wyraźnie się poprawiły. Zaznaczam, że bardzo trudno się z nią dogadać, muszę ją ciągnąć za język, żeby mi cokolwiek wyjaśniła.

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:19

   Oczywiście, że tak, niektóre leki, guzy przysadki i choroby niedoczynności tarczycy mogą być przyczyną hiperprolaktynemii. Poziom prolaktyny należy w Twoim przypadku łączyć z Hashi, chyba, że jesteś w ciąży, albo w fazie laktacji

  2. avatar Mystique 8 maja 2016 o 19:58

   Pepsi kochana, trzymam Cię za słowo z tą dietą na bazie szejków białkowych – jestem żywo zainteresowana 🙂 P.S Przy niektórych odpowiedziach kończysz pozdrawiając (chyba) słowem 'owocek’. Intryguje mnie to, wyjaśnisz?

   1. avatar pepsieliot 8 maja 2016 o 20:03

    jestem frutarianką, owocek 🙂

 16. avatar malgonia 6 maja 2016 o 10:59

  Witaj Pepsi po raz pierwszy!
  Czytam Cię od dawna, ale to Twój dzisiejszy wpis zmobilizował mnie do zalogowania i przeczytania go do końca. Moje Hashimoto doprowadziło do tego, że nawet w wirtualnym świecie mam opory.

  Od kilku lat próbuję okiełznąć autoagresję, wiele mi się udało, ale też wiele przede mną. Potwierdzam tylko to co napisałaś, każdy musi znaleźć własną drogę i bardzo uważnie słuchać swojego ciała.

  Jednocześnie zachęcam wszystkich chorych autoimmunologicznie do próby powstrzymania tego procesu, szczególnie w początkowym etapie, kiedy jest tylko jedna choroba. Niestety jeśli nic się z tym nie robi one się po prostu mnożą. Czytajcie i próbujcie, bo potem będzie znacznie gorzej. Pepsi napisała doskonały drogowskaz na początek. I tu naprawdę tylko można zyskać.

  Jak już się odważyłam, to pozwolę sobie na pytanie. W przeciągu ostatniego roku przeciwciała aTPO spadły, a aTG wzrosły – jakaś sugestia, na co zwrócić baczniejszą uwagę, gdzie szukać przyczyny wg Ciebie?

  PEPSI – „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” J.P.II

  Chylę czoła. Oby nigdy nie przestało sprawiać Ci radości to co robisz, tego Ci życzę, z całego serca. I dziękuję.

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:12

   Przeciwciała TG nie są tak istotne, i bywają podwyższone nawet u 10% tak zwanych zdrowych ludzi. Zwykle one najbardziej są związane z brakami jodu. Więc może w tej wskazówce coś byś odnalazła dla siebie.

   1. avatar malgonia 9 maja 2016 o 07:39

    Dziękuję Pepsi. Dobrego dnia!

    1. avatar pepsieliot 9 maja 2016 o 10:58

     🙂

 17. avatar Lija 6 maja 2016 o 11:09

  Chciałam tylko wspomnieć (nie jest to reklama, ale sama to wczoraj odkryłam, więc pragnę się podzielić :))), że można już w Polsce wykonywać normalnie badanie rT3. W laboratorium Diagnostyka. w Poznaniu kosztuje ono 120zł. Mam nadzieję, że jak inne laby się obudzą, to cena trochę zejdzie…

  1. avatar pepsieliot 6 maja 2016 o 11:16

   pewnie, że się obudzą, kiedyś nie można było zrobić ani B12, ani homocysteiny, nie mówiąc o D

 18. avatar Gosiak108 6 maja 2016 o 12:12

  przeciwciała anty tg z brakami jodu, wow ciekawe ja mialam 477,80 gdzie norma do 115…czyli czas po jodyne na spirytusie, bo plyn lugola z apteki to jakas lipa procentowa zdaje sie.!

 19. avatar Kash 6 maja 2016 o 15:21

  Z Hashimoto walcze juz prawie 1.5 roku. Zmiana trybu zycia. Eliminacja kofeiny, nabialu, ograniczenie miesa do drobiu i ryb (2 razy w tyg max). Wszystko co jem jest Bio. Biegam.
  Czulam sie o wiele lepiej az tu nagle wysypalo mi cale plecki i klatke piersiowa wypryskami. Na lokciach pojawily sie czerwone, luszczace sie plamy. Jak sie tego pozbyc? Nie ogarniam a lato tuz za rogiem.. Na razie probuje smarowac bio octem jablkowym ale jest licho. Jesli pojde do dermatologa przepisze mi antybiotyk lub inne masci sterydowe. No thanks…;/ Smutek

 20. avatar grzegorzadam 6 maja 2016 o 22:01

  Drób i ryby bio?

  Robiłaś test sody?
  Hydratację?

  Dermatolog nie ma tu nic do roboty.

  1. avatar Kash 9 maja 2016 o 10:13

   Mialam na mysli drob z farmy, organiczny bez dodatkow. Ryby juz baaaardzo rzadko. Na pewno nie w diecie codziennej. Raz w tygodniu jakis seabass organiczny. Podobno…
   Test sody ok. A Hydratacja? pierwsze slysze 😛 Za to w wynikach wyszla leukopenia.

   1. avatar grzegorzadam 9 maja 2016 o 10:55

    Badanie zasobów wody i soli wg N. Siemionowej, oczywiście w domu.
    Polecam lekturę książki

 21. avatar elle 8 maja 2016 o 08:04

  Pepsi, a jak to jest w końcu z tą zieloną herbatą? W tym tekście ją polecasz, wiadomo, zawiera mnóstwo pozytywnych składników, z drugiej strony ma też sporo fluoru (szczególnie ta niższej jakości) – a fluor na niedoczynność tarczycy wpływa negatywnie.. Czy sądzisz, że jak się wybiera jakąś lepszą jakościowo herbę, to wystarczy, żeby móc ją pić w „terapeutycznych” ilościach (1-1,5 l dziennie) bez obawy o nadmiar fluoru w organizmie?

  1. avatar pepsieliot 8 maja 2016 o 08:10

   Każdy pokarm ma pewną minę, herbatę zieloną jak już należy pić najwyższej klasy,młodą,ręcznie zbieraną, organiczną i niestety ona bardzo dużo kosztuje.

  2. avatar grzegorzadam 8 maja 2016 o 09:56

   Poziom fluoru reguluje bor.
   50-100 mg dziennie ruguje fluor całkowicie.
   Herbatę popijaj śmiało, ale japońską, chińska jest spestycydowana lepiej
   niż ”nasze polskie jabłka”..

   1. avatar pepsieliot 8 maja 2016 o 10:52

    Koreańska sencza sejak Organic jest niesamowicie dobra, a japońska Shincha Kirisakura Organic- po prostu specjał z plantacji Japonii, najlepszej klasy szmaragdowe listki o wyglądzie drobnych igiełek zbierane tylko raz do roku, młoda, cudowna właśnie ją piję. Nie ma cienia pestycydu.A smakuje jak sencza Sejak tylko mniej bagienn jest, a bardziej morska.

 22. avatar grzegorzadam 8 maja 2016 o 11:47

  OT TO .. 😉
  Zawsze pamiętamy o naszych (!) rumiankach, malinach i pokrzywach..

 23. avatar romee 9 maja 2016 o 15:05

  A jak można odżywiać się przy hashi białko-tłuszczowo,ale po wegańsku?
  jest to możliwe?

  1. avatar pepsieliot 9 maja 2016 o 19:04

   nie da się, bo zaraz będziesz jadł za dużo omegi 6 i będzie problem, jest tylko jedna droga, ale nie dla wszystkich, będzie o TEJ diecie zupełnie osobny wpis, tak jak zapowiedziałam i ona jest roślinna

 24. avatar Koleta 12 maja 2016 o 09:23

  Pepsi. Po pierwsze. Jestes petardą. Czytam Twoje artykuły to mam banana na gębie 😀 Po drugie. Jestem Haszimotka. I mam jedno pytanie bo reszta pytań zostala zaspokojona czytając Twoje eseje. A mianowicie mogłabys mnie oświecić i napisac o jakiej porze dnia brac suple: wit D3 z K2 (wiem ze z tłuszczem najlepiej je przyjmować. Ave ja.) cynk, żelazo, multiomega 3 6, sól magnezowa i wit C, a i wit B kompleks? I ta glutamine (dopiero zakupie, ale warto byc mądrzejszym). Jesteś ekstra super cool. ❤ 😀 pozdro. Kola.

 25. avatar Mystique 13 maja 2016 o 09:43

  Hej Pepsi, chyba dzisiaj przesadziłam z suplementacją, tzn. namieszałam tak, że zrobiło mi się niedobrze i pognałam do kibelka. Mianowicie – od dietetyczki mam zalecenie, żeby w ciągu godziny od przebudzenia zjeść śniadanie (pobudzenie metabolizmu). Biorę małe dawki Letroxu, a oprócz tego suplementuję się rano L-glutaminą, macą i spiruliną, a ponieważ test sody wyszedł mi tragiczny, dzisiaj po raz pierwszy wypiłam ocet jabłkowy (1 łyżka na pół szklanki – dobrej jakości). Wyzwanie polegało na tym, aby zmieścić to wszystko w ciągu godziny przed śniadaniem, bo mam nakaz lub wyczytałam, że ma być na czczo i rano. A więc poszło tak – najpierw Letrox, bo mam brać na czczo, potem po pół godzinie ocet jabłkowy, bo na czczo, po15 min. spirulina, bo rano i przed śniadaniem, po 15 min. l-glutamina (wprowadzałam ją powoli od paru dni i było świetnie, a dzisiaj po raz pierwszy 40g na raz) zmieszana z wodą z sokiem cytrynowym. Już po wypiciu spiruliny zakręciło mi w jelitach, ale lekko. A potem macy już nie zdążyłam zjeść, ani śniadania, bo zrobiło mi się niedobrze, no i… właśnie. Pepsi, proszę, help, ustaw mi te suple, bo najwyraźniej coś poszło dzisiaj nie tak… Osłabiona ja…

  1. avatar pepsieliot 13 maja 2016 o 17:12

   spirulinę możesz zjeść 15 minut przed obiadem, macę kiedy chcesz, glutaminę zjedz po treningu

   1. avatar Mystique 13 maja 2016 o 17:19

    Dzięki! Tą spiruliną mnie uradowałaś wielce, bo wyjątkowo nie wchodziła mi rano. Pzdr 🙂

 26. avatar Mystique 18 maja 2016 o 09:59

  Pepsi, jeszcze pytanko o kapustę – surową należy wykluczyć, gotowanie usunie goitrogeny, więc jest okej. Ale przy okazji zalecane są kiszonki – czy kapusta kiszona należy do surowych czy już nie, jest wskazana czy wręcz przeciwnie? Bo kończą mi się pomysły na kiszonki, ileż można szamać ogórki kiszone…

  1. avatar pepsieliot 18 maja 2016 o 10:08

   No kapusty kiszonej nie wykluczaj

   1. avatar Takajaka 18 maja 2016 o 10:41

    Mystique rób sobie kiszonki własne takie kilkudniowe. Ja szatkuję warzywa, upycham w słoik i przygniatam butelką. Po 3-4 dniach masz kiszonkę 🙂

    1. avatar sowka 18 maja 2016 o 11:46

     Tak to prawda – kiszonki to zdrowie dla jelit
     Podstawowa wersja kiszonych warzyw jest bardzo prosta:
     Umyte warzywa i dodatki zalać letnią solanką i zakręcić słoik. W ten sposób można przygotować nie tylko ogórki, ale też inne warzywa – moje ulubione to kiszone kalafiory, buraki i rzodkiewki.
     Druga możliwość jest taka jak przy kapuście:
     Umyte warzywa poszatkować, dokładnie posolić i ubić bardzo ciasno w naczyniu aż puszczą sok, który przykryje warzywa. Później przygnieść obciążeniem żeby warzywa nie miały dostępu do powietrza – A potem poczekać.
     Kiszone warzywa
     Składniki
     Warzywa (np, 400 g buraków lub 3 pęczki rzodkiewek)
     11-12 g soli (niejodowanej) na 1 litr wody
     Przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, czarnuszka, jałowiec, gorczyca, ziarna pieprzu
     Dodatki: korzeń chrzanu, czosnek, pietruszka, świeży imbir, marchewka
     Przygotowanie
     Warzywa i świeże dodatki myję i obieram.
     W letniej wodzie rozpuszczam sól.
     W słoiku układam przyprawy, warstwę dodatków, warzywa, znowu przyprawy itd. Dość ciasno.
     Wypełniony słoik zalewam solanką.
     Całość przykrywam od góry plastrem selera korzeniowego, żeby warzywa, które ew. wypłyną, nie miały dostępu do powietrza.
     Zakręcam słoik i odstawiam go na talerzyk lub spodek (w razie gdyby coś wyciekło).
     Czekam 10-14 dni.
     obrazki obejrzyj na
     http://jesie.pl/przepisy/salatka/kiszonki-kiszone-warzywa-rzodkiewki-buraki/

     podsumowujac w Hashimoto
     Co warto włączyć do diety?
     rosół z kości – idealne źródło kolagenu i glicyny, o działaniu przeciwzapalnym i regenerującym
     sfermentowane produkty – naturalne probiotyki (kiszonki, kombucha, wodny kefir)
     sól morska lub himalajska – niezbędna dla prawidłowej pracy nadnerczy
     olej kokosowy – stymuluje pracę tarczycy, działa antyseptycznie
     surowa marchew – błonnik w niej zawarty wiąże toksyny i nie pozwala na reabsorpcję estrogenu

     Co wykluczyć z diety?
     nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, siemię lniane, orzechy i pestki) osłabiają pracę tarczycy i systemu odpornościowego
     warzywa psiankowate
     soja i jej przetwory – silne blokery tarczycy
     konwencjonalne mięso – bogate w hormony lub antybiotyki będzie nasilać reakcje systemu odpornościowego
     produkty bogate w cysteinę (stek, wieprzowina, wątróbka) – powinny być ograniczone przy niedoczynności
     surowe warzywa krzyżowe (kapusta, brokuł, kalafior, brukselka)

     1. avatar Mystique 18 maja 2016 o 16:16

      Super, bardzo dziękuję za inspiracje kiszonkowe 🙂 Zaczynam eksperymentować z innymi warzywami!

 27. avatar grzegorzadam 18 maja 2016 o 12:22

  Co wykluczyć z diety?
  nienasycone kwasy tłuszczowe (oleje roślinne, siemię lniane, orzechy i pestki) osłabiają pracę tarczycy i systemu odpornościowego==

  Ale NKT są niezbędne i tak, nie da się ich niczym zastapić. 😉

 28. avatar meg 18 maja 2016 o 19:50

  To jest naprawdę zdumiewające, ale jak tylko odstawiłam kawę z mlekiem (a to był jedyny nabiał jaki jeszcze mi się zdarzało ten teges) z dnia na dzień przestałam puchnąć, nie puchnie mi twarz, nie puchną dłonie, czuję się lżej i mam więcej energii. Waga pomału spada, ostatni raz ważyłam tyle 7 lat temu!! od 7 lat nie mogłam schudnąć….jak pomyślę ile czasu straciłam….czuję, że nareszcie odzyskuję siebie i poznaję w lustrze swoją twarz! w niedzielę startuję w kolejnym biegu, może będę ostatnia, ale co tam!
  W dzisiejszej gazecie wyborczej obszerny dodatek o diecie w chorobach tarczycy. Pani dietetyk przestrzega przed spożywaniem oleju koko i chlorelli przy hashi hue hue hue…

 29. avatar grzegorzadam 18 maja 2016 o 21:28

  Ktoś to w ogóle tego szmatłąwca kupuje?
  Proszę poczytać, profesorek-humorek chwali GMO i pestycydy:

  Kiedy widzę jabłko, które ma plamki i narośle na skórce, to obchodzę je z daleka.

  http://wyborcza.pl/1,75400,20065882,kiedy-widze-jablko-ktore-ma-plamki-i-narosle-na-skorce-to.html#ixzz48pBBGf64

  Bez komentarza… 😉

 30. avatar grzegorzadam 18 maja 2016 o 21:29

  Roundup nie jest rakotwórczy?

  – Jeden z jego metabolitów, czyli produktów rozkładu w środowisku, może być rakotwórczy. Mówię „może”, bo nie badaliśmy tego w instytucie, nikt nam tego nie zlecił i nie zleci, bo zrobili to już Niemcy. Im wyszło, że nie jest rakotwórczy. ==

  ==Krótki wywiad zawodowym dezinformatorem Patrickiem Moorem na temat glifosatu. W wywiadzie dla Canal+ stwierdza on, że pestycyd glifosat jest w pełni bezpieczny dla ludzi i można go nawet pić i nic się nie stanie. Oczywiście zapytany o to czy chce wypić szklankę od razu odmawia mówiąc „nie jestem idiotą.”

  🙂 🙂 :
  ==Glifosat jest zdrowy, można go pić.==
  https://youtu.be/zyQfaPFF5vo

  1. avatar sowka 19 maja 2016 o 11:38

   Udowodniono szkodliwość GMO w niezależnych badaniach, jednak ich wyniki nie są ogłaszane w mediach. Przemysł biotechnologiczny to ogromny pieniądz i ogromne wpływy. Monsanto jest oficjalnie obecne w Polsce od 1995 roku i działa poprzez swoją spółkę Monsanto Polska spółka z o.o. Działa także przez powiązane ze soba firmy Polska Federacja Biotechnologii, Niezależna Agencja Prasowa, Koalicja na Rzecz Nowoczesnego Rolnictwa, GBE Polska, Komisja ds. GMO, Telewizja Polska, Gazeta Wyborcza i Komitet Biotechnologii PAN. Spółka Agora wprowadziła w swoim systemie dodawania komentarzy do artykułów filtr powodujący, że komentarze zawierające słowo „monsanto” nie mogą być dodawane.
   Roundup Monsanto – firma sprzedawała ten środek wraz z informacją „ulega biodegradacji”. Jednakże było to wprowadzanie klientów w błąd, ponieważ Roundup nie był biodegradowalny – Monsanto przegrało sprawę sądową w tej kwestii w USA i we Francji. W Polsce produkt również był sprzedawany z nieprawdziwą informacją na opakowaniu. W tej chwili opakowania Roundup dostępne w Polsce nie zawierają informacji o biodegradacji produktu.
   GMO zabija nawet szczury.
   Szczury laboratoryjne nie chcą jeść modyfikowanych nasion. Nawet po wymieszaniu ich z innymi nasionami rozpoznają je i zjadają tylko te nie modyfikowane. Aby można było przeprowadzać doświadczenia, naukowcy muszą zmielić wszystkie nasiona i wymieszać je na jednolitą masę.
   Szczury znane są z tego, że mogą jeść prawie wszystko i przeżyć w każdych warunkach, a badania na szczurah zwykle pokazują jaki wpływ dany produkt ma na ludzi. Karmienie szczurów kukurydzą zmodyfikowaną genetycznie przez Monsanto wywołało dramatyczne efekty, m.in. podwyższoną ilość białych krwinek i częstsze występowanie zaburzeń pracy nerek, zmniejszoną liczbę nierozwiniętych czerwonych krwinek i znaczący wzrost poziomu cukru we krwi. Podawanie ciężarnym samicom szczurów soi GM spowodowało bardzo wysoką śmiertelność i zaburzenia wzrostu u ich potomstwa. 55,6% ich potomstwa zmarło w ciągu 3 tygodni. Dla porównania, gdy karmiono je naturalną soją, umierało tylko 9%, a gdy w pożywieniu w ogóle nie było soi, umierało 6,8% potomstwa. Należy pamiętać, że soja i kukurydza dodawane są jako zagęszczacze i wypełniacze do wędlin, przetworów, majonezów, śmietany itp. Większość produkowanej na świecie soi jest niestety genetycznie zmodyfikowana. Kotlety sojowe i inne produkty z soi bardzo często są produktami z soi genetycznie modyfikowanej – i tylko taka soja jest szkodliwa dla zdrowia, co wykaząło wiele badań naukowych!
   Myszy spożywające zmodyfikowaną genetycznie kukurydzę mają poważnie upośledzone zdolności reprodukcyjne. Doprowadza to do niższej płodności i mniejszej masy ciała.
   Także 80% macior świń karmionych paszą zawierającą GMO miało problemy z płodnością! Jak ktoś jadł GMO, a po kilku latach ma problemy z płodnością, powinien skarżyć konerny typu Monsanto o wysokie odszkodowania za pozbawienie płodności!

  2. avatar sowka 19 maja 2016 o 12:30

   W zeszłym miesiącu część europarlamentarzystów oddała swój mocz do badania chcąc sprawdzić, czy w ich ciele znajduje się glifosat, główny składnik popularnego herbicydu Roundup. Wyniki już są.

   Przeprowadzony przez akredytowane niemieckie Laboratorium Biocheck test ELISA potwierdził „obecność glifosatu w moczu u wszystkich przebadanych osób”.

   Pomysłodawcą tej akcji w PE była Partia Zielonych, która domaga się wprowadzenia całkowitego zakazu stosowania herbicydów z glifosatem na terenie Unii Europejskiej. W oświadczeniu prasowym Zieloni napisali: „Średnie stężenie glifosatu w moczu europarlamentarzystów wyniosło 1,7 mikrogramów na litr, czyli 17 razy więcej niż maksymalne dopuszczalne stężenie tej substancji w wodzie pitnej (0,1 mikrograma/litr). Mamy zatem do czynienia ze znacznym przekroczeniem norm dotyczących pozostałości po pestycydach u każdego z badanych.”

   Badaniu poddało się 48 europarlamentarzystów (choć w europarlamencie zasiada ich 751), z czego większość pochodziła z Belgii, Francji i Niemiec. Największe stężenie glifosatu stwierdzono u Litwinów, Hiszpanów i Chorwatów, najmniejsze zaś u Włochów, Finów i Irlandczyków. „Niemniej jednak glifosat stwierdzono u wszystkich przebadanych osób, a ten mógł trafić do nich wraz ze spożywanym pożywieniem” – stwierdzono w komentarzu do wyników badań.

   W marcu zeszłego roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia, zaklasyfikowała glifosat jako substancję potencjalnie rakotwórczą. Glifosat jest głównym składnikiem Roundup’u, popularnego herbicydu firmy Monsanto. Można go znaleźć także w innych środkach chwastobójczych produkowanych przez koncerny Syngenta i Dow.

   Partia Zielonych przeprowadziła swój eksperyment w związku z kwietniową rezolucją Parlamentu Europejskiego, w której wzywa on do ograniczenia stosowania glifosatu. Komisja Europejska pozostaje jednak głucha na apel PE, podobnie jak i na stanowisko takich państw jak Francja, Szwecja, Włochy czy Holandia oraz petycję podpisaną przez 1,4 miliona ludzi, którzy domagają się całkowitego zakazu stosowania glifosatu. Wbrew woli państw członkowskich KE chce udzielić zezwolenia na używanie tej substancji przez kolejne 9 lat.

   Według Zielonych propozycja KE w sprawie glifosatu, w sprawie której odbędzie się głosowanie 19 maja, ma na celu umożliwienie jego stosowania przez kolejną dekadę: „Można powiedzieć, że wniosek Komisji w ogóle nie uwzględnia rezolucji PE w tej sprawie. Jesteśmy wkurzeni, że nasi rządzący chcą wydać zgodę na stosowanie tej trucizny przez kolejne 9 lat! Żaden z polityków nie powinien mieć tego świństwa w swoim ciele, a tym bardziej żaden obywatel Unii Europejskiej!”

   Licencja na stosowanie glifosatu w Europie wygasa z końcem czerwca. Substancja ta wywołuje na kontynencie wiele dyskusji szczególnie po tym, jak w listopadzie europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oficjalnie odrzucił stanowisko WHO o możliwym kancerogennym działaniu glifosatu. Gigant na rynku agrobiznesu, firma Monsanto, idzie jeszcze dalej i żąda od Światowej Organizacji Zdrowia wycofania się ze swojego stanowiska w tej sprawie.

   Pomysłem na eksperyment Partii Zielonych było przeprowadzone w 2015 w Niemczech badanie „Urinale 2015”, w trakcie którego zbadano stężenie glifosatu w moczu u ponad 2000 ochotników. „Wyniki potwierdziły, że problemu glifosatu nie można lekceważyć. Jego stężenie w moczu wynosiło od 5 do 42 razy więcej niż dopuszczalne stężenie w wodzie pitnej w Europie” – wskazują Zieloni. „Można być pewnym, że wszyscy obywatele Unii są zanieczyszczeni glifosatem”,

   Organizacja Friends of the Earth Europe potwierdza tę tezę: jak dotąd wyniki różnych badań potwierdziły obecność glifosatu w moczu mieszkańców z 18 krajów Europy.

   Autorstwo: Lorraine Chow
   Tłumaczenie: Xebola
   Źródło oryginalne: EcoWatch.com

 31. avatar madziuleek985 3 czerwca 2016 o 19:08

  czy przy hashimoto moze wystepowac wole wewnetrzne??? czy razej powodem bedzie brak jodu?

  1. avatar pepsieliot 3 czerwca 2016 o 19:55

   zbadaj przeciwciała

 32. avatar madziuleek985 3 czerwca 2016 o 20:08

  podwyzszone anty tpo, tg nie sprawdzaalam

  1. avatar pepsieliot 4 czerwca 2016 o 07:25

   no to nie ma po co gdybać, to jest obowiązkowe badanie, żeby wykluczyć autoagresję

 33. avatar sylwiakaluzna 18 czerwca 2016 o 13:48

  Witam, kiedy będzie ten rewolucyjny post? Ja zdecydowałam nie jeść glutenu i nabiału dawno, przeciwciała spadły ale jeszcze nie jest dobrze, jeszcze jest ich dużo, no i TSH…i brak miesiączki. Odrzuciłam od niedawna mięso- pełne hormonów i antybiotyków, bo nie mam warunków na kupowanie eko, oraz jajka bo są często alergizujące a ja mam nieszczelne jelita. Moja założenia to: dieta roślinna, czy jak kto woli- wegańska, z naciskiem na to, by czerpać tłuszcz z awokado, kokosa, dobrej oliwy- bo choć nie mam niedowagi, a raczej mam 10kg nadwagi, to brak okresu i huśtawka hormonalna każe mi nie ciąć zbyt restrykcyjnie tłuszczy…czekam zatem na Twój post, rewolucyjny! 🙂

  1. avatar pepsieliot 18 czerwca 2016 o 13:58

   to zły pomysł czerpanie tłuszczu jedynie z roślin, chyba że wchodzisz na niskotłuszczówkę, ale wtedy powinnaś wejść na 80% raw, szczególnie przy nidoczynności

   1. avatar sylwiakaluzna 19 czerwca 2016 o 19:00

    Och, czemu to wszystko takie paskudne! Dzięki mimo wszystko za odpowiedź 🙂

   2. avatar wmagdalena89 22 czerwca 2016 o 12:14

    Dlaczego przy niskotłuszczówce należy być 80% raw?

    Ze względu na niby mieszanie z układem immunologicznym gotowanym jedzeniem?
    W paleo też się je gotowane, a jakoś jest zalecane

 34. avatar allforcoconut 20 lipca 2016 o 19:01

  Pepsi, mi pomogła bezglutenowa dieta wegańska, bez cukrów rafinowanych. 70:20:10, w dużej ilości surowa (koło 70%). Przeciwciała spadły mi do 24, z trzy cyfrowej liczby.

 35. avatar IwonaR 22 lipca 2016 o 10:52

  Czyli Post 6 tygodniowy lub krótszy, Dr Ewy Dąbrowskiej też odpada? Nawet jeśli przyjmowanie warzyw będzie duże i zróżnicowane? Dr Dąbrowska podobno dysponuje badaniami, jakoby taka dieta oczyszczając ze złogów i toksyn, radzi sobie z niedoczynnością. Co radzisz, Pepsi? Acha, ,,drobny” szczegół. Mimo Hashimoto ważę 47 kg. Kusi mnie jednak to oczyszczenie. Trzeba jednak wzbudzić odżywianie wewnętrzne.

  PS. Największą ilością teksyów, jakie obecnie pochłaniam na urlopie, jest z Twojego bloga. Dziękuję Ci, że jesteś 🙂

  1. avatar pepsieliot 22 lipca 2016 o 13:13

   Iwono posty to bardzo poważna decyzja. Szczególnie przy niedoczynności tarczycy. Może w Twoim przypadku, gdy Twój metabolizm jest silnie napędzony mogłabyś pobrać z postu więcej pozytywów niż osoba o wolnym metabolizmie. Gdy post wypływa naturalnie od ciała, jestem za tym, aby nie jeść, jednak zawsze mam wątpliwości czy należy ciału drastycznie i na tak długo zabrać dostawę składników odżywczych. Dlatego zwykle polecam tydzień na sokach, albo szejkowanie, niż niejedzenie.

 36. avatar EmCa 5 września 2016 o 10:17

  Dlaczego napisałaś, że paski do glukometra są w Polsce na receptę? Przecież nie są. W dodatku glikometr można dostać w aptece za darmo. Trzeba tylko wypełnić formularz.

  1. avatar pepsieliot 5 września 2016 o 10:28

   tak mi powiedziano w aptece, chciałam kupić

  2. avatar bluszcz 28 września 2016 o 12:16

   Niestety nie mogę się zgodzić z tym, że post nie działa. Mi dwa 6 tygodniowe posty owocowo-warzywne dr. Dąbrowskiej w odstępie 3miesięcy pozwoliły na odstawienie leków tarczycowych.

 37. avatar pacia 15 listopada 2016 o 15:28

  Cześc Pepsi
  Mam Hasi i w końcu nie wiem czy mogę używać kurkumę w proszku i w jakich ilościach

  1. avatar Jarmush 15 listopada 2016 o 15:32

   A dlaczego nie miałabyś używać kurkumy? Jesteś uczulona?

 38. avatar pacia 15 listopada 2016 o 18:00

  Nie chyba nie jestem uczulona , po prostu jej nie lubię i tak sobie pomyślałam że najlepiej wieczorkiem nasypałbym jej troszeczkę na łyżkę z oliwą i siup połknęła ,ale po prostu nie wiem ile jej nasypać

 39. avatar 321jaca 13 stycznia 2017 o 09:17

  Droga Pepsi możesz mi wyjaśnić dlaczego nie jesteś za stosowaniem płynu lugola doustnie. Czytałem …,żeby pić 5 kropel lugola trzy razy dziennie. Mam haschimoto i bardzo chciałbym się z tego wyleczyć a przynajmniej zrezygnować z eutchyrox którego biorę już 1.5 roku

 40. avatar 321jaca 14 stycznia 2017 o 18:19

  Skoro nie otrzymałem odpowiedzi na ww pytanie to może dostane ją jak zapytam czy może Pani ułożyć mi tak suplementy z Waszego sklepu żebym mógł zrezygnować z eutyrox ?

  1. avatar Jarmush 14 stycznia 2017 o 19:25

   Jacku mogę oczywiście doradzić Ci jakie suplementy byłyby wskazane, zresztą wszystkie są wymienione, natomiast gdy rozpocząłeś leczenie eutyroxem sprawa jest trudniejsza. Nigdy nie ma gwarancji, że niedoczynność hashimioto da się wyleczyć naturalnie, około 30% ludzi idzie na to, jednak dieta i suplementy diety zawsze są bardzo ważne, nawet jak bierze się sztuczne hormony. Natomiast nikt nie da Ci gwarancji. Dobrze byłoby poszukać endoktrynologa naturopatę, który poprowadzi Cię, jeśli sam nie czujesz się na siłach, aby zastosować dietę eliminacyjną (gluten), wykonać komplet badań, zaleczyć jelita etc. Dobrze byłoby żebyś wykonał na wszelki wypadek vegatest metodą Volla na pasożyty.

 41. avatar 321jaca 15 stycznia 2017 o 10:56

  Dziękuję za odpowiedź. W tej chwili smaruje skórę płynem lugola 3 krople na dzień. Biorę zestaw witamin dla kobiet w ciąży …. Próbuje jeść bezglutenowa. Jakie suplementy musiałbym kupić w Twoim sklepie

  1. avatar Jarmush 15 stycznia 2017 o 14:42

   Chlorellę 100% organic This is Bio, witaminę C, K2, D3, poszukaj artykułów Noemi Demi w kategorii mama i dziecko, z prawej strony bloga

 42. avatar 321jaca 15 stycznia 2017 o 19:01

  To ja proszę to wszystko wysłać na mój adres
  Jacek Juszczak 63-410 Karski ul. Leśna 6..Jeżeli nie wysyłacie za pobraniem to proszę o nr konta

  1. avatar Jarmush 15 stycznia 2017 o 20:45

   Jacku zgłoś się do sklepu http://www.thisisbio.pl. jeśli nie chcesz sam zamawiać, to zadzwoń, poprowadzą Cię krok po kroku

 43. avatar 321jaca 16 stycznia 2017 o 14:17

  Na razie jest brak w magazynie witaminy D + K2. Muszę czekać. Korzystając z tej okazji zadam kilka pytań:
  Jaką witaminę C wybrać
  Słyszałem o naturalnej tarczycy w zamian za eutyrox czy masz jakąś wiedzę na ten temat?

  1. avatar Jarmush 16 stycznia 2017 o 15:22

   Pobierz mój darmowy e-obok , ten z solniczką , tam piszę o hormonach między innymi, ale nie zawsze ta podmiana się udaje

 44. avatar berbla 8 lutego 2017 o 20:04

  Witaj, Pepsi. Może to wydać się innym dziwne i pomyślą sobie, czego ta kobita chce, wszyscy chcą stracić na wadze a ta narzeka. Otóż od jakichś 8 m-cy zaczęłam wprowadzać dietę rozłączną, jadłam mało chleba i ograniczałam mięso. Wprowadziłam więcej owoców i warzyw, na śniadanie owsianka z kaszą jaglaną, najpierw na wodzie, później jakiś czas na naturalnych jogurtach, a teraz znowu na wodzie, bo odstawiłam mleko krowie i jego przetwory. Jadam czasami mięso, które sama przyrządzę (bez wędlin ze sklepu) i jem jajka. Nie czuję się głodna, zaczęłam ćwiczyć w domu cardio i siłowe. Czuję się dobrze, bez wzdęć, refluksu, piję słoną wodę, sodę z OJ i cytrynę. Pozbyłam się pasożytów F. buski i innych patogenów. Niby ok, ale bardzo chudnę. W wywiadzie AZT, poooonad normę tylko p/ciała any-TPO, wszystkie inne w normie. Bez leków, guzki oksyfilne i jakieś pęcherzykowy. Ze względu na to schudnięcie (10 kg) endo dała mi skierowanie na onkologię do konsultacji. Mam 51 lat, 168 cm i ważę 53 kg. Wszyscy na około martwią się moim wyglądem, bo faktycznie najbardziej to widać na twarzy i od pasa w górę. Czy mam też się martwić, czy to skutki „uboczne”. Córka też taki styl życia prowadzi, ale ona nie schudła ani grama, a to raczej jej by się przydało leciutko. Cóż począć, jak żyć?….Może typ metaboliczny, czy cóś?

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2017 o 20:06

   A to nie jest nadczynność tarczycy? Jakie masz CRP?

 45. avatar berbla 8 lutego 2017 o 20:23

  No niestety CRP nie oznaczałam, ale 25(OH)D-40, wapń-4,6 (4,5-5,5), TSH-2,052 (0550-4,780), FT4-13,27 (11,5-22,7). Ale to co, uaktywniłaby się dopiero przy przejściu na dietę? Suplementuję magnez, MSM, wit. D3K2 (wyjściowo miałam 25(OH)D-18), boraks, jod przez skórę, wit. B-50, koenzym Q10, kwasy omega 3, resweratrol. No i jestem w okresie meno-, ale teraz bez nieprzyjemnych odczuć. Zmienić endo?

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2017 o 20:33

   Jakie masz dokładnie przeciwciała tarczycowe i co wykazało USG tarczycy, czy miewasz w ciągu dnia jakby podwyższoną ciepłotę ciała?

 46. avatar berbla 8 lutego 2017 o 20:58

  Kilka lat temu, jak zaczęło się od tachycardii, to skierowali mnie do endo i wtedy miałam powyżej 1500 – taki był wynik. Endo powiedziała, że nie ma sensu już w przyszłości robić tych p/ciał, bo jak już raz się je wytworzyło to będą do końca życia. Kiedyś miewałam gorączkę do 38 stopni, szczególnie w nocy, a rano wstawałam, jak młody Bóg, a już myślałam, że jakaś infekcja. Teraz już nie.
  Prawy płat tarczycy o wym. 13x14x37. Echostruktura niejednorodna. W dolnym biegunie guzek normoechogenny o śr. 6mm ze słabym unaczynieniem w kolor doppler.
  Płat lewy o wym. 15x14x37. Echo niejednorodna. W biegunie dolnym guzek o nieco wyższej echogeniczności w stosunku do pozostałej części miąższu o śr. 11mmm. W ocenie doppler bogate unaczynienie wewn. zmiany. Ciśń o grub. 3mm o jednorod. prawidł. echostrukturze.

  Biopsja: Płaty i grupy tyreocytów z cechami metaplazji oksyfilnej o polimorficznych jądrach, koloid. Zmiana pęcherzykowa bliżej nieokreślona oksyfilnokomórkowa w przebiegu przewlekłego zapalenia tarczycy.

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2017 o 21:28

   masz nadczynność tarczycy i stąd spadek wagi, zapewne CRP też masz wysokie, jak tam Twoje serce, bije szybciej, robiłaś lipidy ?

 47. avatar berbla 8 lutego 2017 o 21:51

  Serce już w porządku, brałam bisocard, ale po sugestii Grzegorza suplementuję magnez na 2 sposoby, resweratrol i jest ok. Przeczyściłam tętnice kuracją Paulinga, wątrobę wg Clark. Lipidogram też w porządku. Ale, Pepsi, dlaczego ta nadczynność ujawniła się dopiero jak zmieniłam dietę? Mam wrócić do chleba, by przytyć?

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2017 o 21:54

   to jest raczej bez związku z dietą, po prostu teraz się uaktywniła, raczej z hormonami i wiekiem bym ją powiązała

 48. avatar berbla 8 lutego 2017 o 21:56

  O’ żesz, to ja muszę endo zmienić. Ale wyniki kurczę w normie… Nie chcę brać tabsów!!!!!

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2017 o 22:00

   dla mnie to ewidentna nadczynność, ale nie jestem lekarzem, jak coś z tym nie zrobisz, każdy dzień będzie kończył się gorączką, a CRP świadczące o stanie zapalnym tarczycy będzie na poziomie 50. Mogę się mylić, ale zmień panią od hormonów

 49. avatar berbla 8 lutego 2017 o 22:25

  Zmienię, chociażby dlatego żeby być w razie czego pod kontrolą i mieć jakieś skierowania na badania czy usg, ale, Pepsi, czy możesz mi pomóc ustawieniem jakiś supli, u ciebie w sklepie, Bo ja to biorę tak wszystko naraz, chociaż czytam, kombinuję na swój mały (w sensie medycznym ma się rozumieć) rozum. I czy pozostać na tej diecie, bo chyba tak źle nie wybrałam. Oczywiście są komentarze wokół na temat moich zmian w życiu, ale to moje zmiany i ja je akceptuję, chociaż nie było to wszystko łatwe.
  Dziękuję za wsparcie 🙂

  1. avatar Jarmush 9 lutego 2017 o 08:39

   oczywiście, że Ci doradzę, nawet tutaj, napisz po prostu co kupiłaś już z tej listy to Ci powiem co i jak. W poniedziałek będziemy mieli już pierwszą z naszych K2 i będziemy ją mieli też w promocyjnym pakiecie z D3 TiB.

 50. avatar berbla 8 lutego 2017 o 22:28

  Już słyszę te komentarze wokół, że jak bym nie cudowała z tym żarciem, to bym w chorobę nie wpadła 🙁

  1. avatar Jarmush 9 lutego 2017 o 08:36

   nie ma powodu cudować z żarciem, jedz to, czego chce twoje ciało, nie umysł

   1. avatar berbla 13 lutego 2017 o 21:41

    Gdyby tak można było ten umysł czasami wyłączyć… Ciałko mówi: „chlebuś z masełkiem” a głowa: „chyba cię poje…ło”. Ot, co!

    1. avatar Jarmush 14 lutego 2017 o 11:24

     tyle, że ciałko nigdy nie powie chlebuś z masełkiem 🙂 raczej jabłko, ananas i 2 banany, i kilo jarmużu do żucia 🙂

 51. avatar berbla 9 lutego 2017 o 19:45

  Pepsi kochana, nie zrozumiałymy się chyba. U ciebie jeszcze nic nie kupiłam, ale starałam się wybierać produkty solidnych firm, czytając ich skład i inne informacje. Teraz zależy mi przede wszystkim na solidnym dopasowaniu supli. Skoro wpadłam w taką nadczynność, to i tak będę musiała chyba uregulować ją tabsami najpierw? Kończy mi się wit. D3K2 w kropelkach na oleju słonecznikowym 3200IU/75mikrogr, koenzym Q10. Dużo mam jeszcze omegi3, resweratrolu, B-50. Magnez, kwas LA, askorbinian sodu, sodę, boraks, MSM kupuję w kg opakowanich. Póki mam te produkty, to chciałabym je wykończyć, a później zdam się na ciebie. Jeszcze raz za wszystko dziękuję 🙂

  1. avatar Jarmush 9 lutego 2017 o 20:11

   Ok, jest lista produktów, które zalecam, gdy kupisz u nas rozpiszę Ci

 52. avatar berbla 10 lutego 2017 o 09:35

  Ok, Peps. Idę za ciosem. Napisz, proszę, co mam zamówić 🙂

  1. avatar Jarmush 10 lutego 2017 o 11:02

   Podstawowa suplementacja przy Hashimoto i taka trochę większa:

   Podstawowa suplementacja przy Hashimoto obejmuje 6 najważniejszych suplementów związanych z zapobieganiem przewlekłym stanom zapalnym.
   Witamina D
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom około 60 – 70, czyli zawsze w drugiej połowie normy, a przy raku nawet w granicach 90)
   D3 TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib-254475917305.html
   Na razie przyjmuj 3 tabletki D3 TiB p śniadaniu (4 500 jednostek) i 1 kapsułkę K2 (w tym tygodniu będzie już pierwsza z naszych K2 mk7 TiB – będzie promocja dla pakietu D3 TiB i K2 TiB), oraz 1 kapsułkę Omega 3 TiB.
   Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D nie bierz D3
   Selen
   Selen, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. Selen Scitec (naturalny z drożdży selenowych)http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/27-selenium-100tabl-scitec-728633102532.html , lub bardzo dobry selen G&G http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=10
   Selen przyjmuj popołudniu 200, do tego witaminę C (pół grama) i naturalną E 1 kapsułka (mamy NutriOne)
   Cynk http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-citrate-50mg-120kaps-gg-5060040827116.html 1 kapsułka do śniadania
   (ponieważ cynk jest antagonistą miedzi, zjadaj trochę bio rodzynek, czy daktyla)
   Jod. 
   Przy Hashimoto wskazana jest ostrożność, dlatego suplementacja jodem pierwiastkowym powinna odbywać się przez skórę za pomocą płynu Lugola. 2-3 krople upuszczamy na nadgarstek od wewnątrz, robimy kółko o średnicy około 3 centymetrów i obserwujemy kiedy się wchłonie. Im szybciej zniknie, tym mamy większe braki jodu. Ponawiamy suplementację przez skórę dopiero wtedy, gdy plama zniknie.
   Magnez
   Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu. Jabłczan magnezu http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–254475917442.html płaska łyżeczka rano.
   Dodatkowo możesz stosować zewnętrznie oliwę magnezową zrobioną z chlorku magnezu, lub z soli epsom (którą możesz też używać do kąpieli)
   http://www.pepsieliot.com/3-wskazowki-jak-zwiekszyc-wchlanianie-magnezu-oraz-jak-w-minute-zrobic-oliwe-magnezowa/
   http://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/
   B complex
   Witaminy z grupy B, można brać Greens & Fruits TiB, który jest szerokim suplementem minerałowo-witaminowym generalnie bardzo wspierającym odporność i działającym przeciwzapalnie 2 razy dziennie po 1 tabletce do śniadania i obiadu (jest to kuracja) http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-254475917121.html, lub jakiś suplement zawierający jedynie B complex.
   Gdy mamy alergię na któryś ze składników G&F TiB należy brać tylko B complex http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2496-sub-lingual-vitamin-b-complex-50g-gg-5060040820216.html

   Przy hashimoto, bywa, że należy odstawić G&F TiB.

   Nieszczelność jelita:
   Glutamina
   Glutamina – leczenie nieszczelności jelit
   Odstawienie glutenu, oraz kazeiny i kuracja glutaminą
   http://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html
   według protokołu http://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/,
   Ewentualnie dla wszystkojedzących bulion z kości.
   Kolagen
   Oprócz tego kuracja kolagenem http://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html
   10 gramów do jakiegokolwiek płynu, świeży sok, woda
   Białko izolat serwatki CFM
   Posiłek z szejka Shape Shake http://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib-.html#/26-smak-truskawka
   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne, Hashimoto
   Witamina C (kalibracja i suplementacja)
   Witamnina C – kwas askorbinowy TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib–254475917398.html?search_query=kwas&results=890  następnie zrób kalibrację tak : http://www.pepsieliot.com/kwas-askorbinowy-alez-to-chemia-to-trujace/
   Po kalibracji możesz brać 2 gramy dziennie tej, albo przejść na witaminę C 1000+TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html 2x po 1 tabletce rano i wieczorem.
   Uwaga: nie łączyć witaminy C (żadnej) z chlorellą
   Żywność wszech czasów (Hashimoto, stany zapalne wszelkie, raki, niedoczynność, mózg – cukrzyca typu 3, chudnięcie)
   Kurkuma
   Kurkuma http://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html – 1, 5 grama dziennie z pieprzem cayenne i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki)
   Hashimoto, niedoczynność, mózg (cukrzyca typu 3), chudnięcie
   Olej kokosowy
   Używam ten http://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/963-olej-kokosowy-virgin-bio-200ml-bio-planete-4260355580558.html
   Siarka organiczna i przewlekły stan zapalny
   MSM
   Ponieważ Hashimoto to choroba autoimmunologiczna należy przede wszystkim unikać stresu i stosować preparaty antyzapalne. Dlatego do witaminy C (kwasu askorbinowego TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib–254475917398.html?search_query=kwas&results=890 ) należy dosypać gram (czubek noża) MSM TiB http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1686-msm-siarka-organiczna-110g-tib–254475917404.html
   Żelazo, pełna pula aminokwasów, chlorofil, oczyszczanie wątroby, chudnięcie
   Chlorella
   Chlorella 100% Organik This is Bio http://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html 3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce
   Niezbędne kwasy tłuszczowe dla mózgu, ale też jelit (kosmki jelitowe, chudnięcie)
   Omega 3
   Omega 3 TiB http://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   Poprawa składu bakterii w jelitach (Hashimoto trudności z chudnięciem)
   Inulina
   Inulina (oligosacharydy) http://thisisbio.pl/trawienie/309-inulin-powder-227g-swanson-87614025209.html
   Insulinooporność, cukrzyca, psyche, Hashimoto
   Ashwaghanda http://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html?search_query=ashwa&results=2
   Super antyoksydanty
   Witamina E
   Jeśli nie bierzesz Greens & Fruits TiB, a zamiast zdecydowałeś się wybiórczo na B complex, do witaminy C dobrze jest dołączyć naturalną witaminę E http://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/136-vitamin-e-60kaps-nutrione–8436035238194.html lub/i glutation
   Glutation
   http://thisisbio.pl/antyoksydanty/130-l-glutathione-60kaps-nutrione–8436035237395.html

   1. avatar berbla 10 lutego 2017 o 13:31

    Dzięki, Pepsi 🙂 Zaraz się za to wezmę. Poradź mi jeszcze, proszę, bo jestem w trakcie grypy (dłuuuuuugo jej nie miałam!) i mam kaszel, ale nie taki łechtający w gardle, tylko z niższego odcinka, ale czasami odksztuszam, to czy syrop z samej cebuli i wody z Twojej książki 🙂 będzie dobry? Niestety musiałam chodzić do pracy, ale od czwartku basta. No i się trochę obawiam czy mam go zatrzymać tym syropem czy raczej pozwolić się wykaszleć. W środę się osłuchałam i oskrzela były jeszcze czyste. Jestem po kalibracji wit. C i nie biorę żadnej chemii, chociaż na bóle mięśni (nie mogłam spać w nocy) o mało co nie wzięłabym paracetamolu. Ale dałam radę i jestem hapy, że można pokonać grypę naturalnymi sposobami pod warunkiem, że leży się w łóżku (lepiej późno niż wcale, heh)

    1. avatar Jarmush 10 lutego 2017 o 13:38

     syrop dobry, jak chodzisz do pracy, to może ten z marchwi, ale świetne są inhalacje 0,5% roztworem wody utlenbionej, nawet tej z apteki, tylko trzeba ją rozcieńczyć wodą destylowaną po poziomu 0,5% a następnie pryskać sobie z buteleczki ze sprayem (są do kupienia puste w sephorze, czy Rossmanie) kilkanaście razy dziennie i tak jakby wdychać to prychnięcie.

     1. avatar berbla 10 lutego 2017 o 14:22

      Dzięki wielkie 🙂

 53. avatar Gabi74 16 lutego 2017 o 13:46

  Witaj Pepsi! Od kilku dni studiuję Twój blog i jestem pod ogromnym wrażeniem 🙂 Choć, póki co, wydaje się być studnią bez dna, a jeden temat odsyła do kolejnych :-), to mój nr 1 dot. Hashimoto. Na niedoczynność + hashi choruję już od kilku lat. Niestety, do tej pory, nie udało mi się trafić na tak merytoryczne źródło (nawet od różnych endo nie dowiedziałam się tyle ile z Twojego bloga). Oddając się lekturze, uświadomiłam sobie, że do tej pory błąkałam się po omacku. Niestety moje „przygody” z endokrynologami nie są dobre i ograniczają się do zmian dawek euthyrox-u (obecna dawka do 88).
  Czy mogłabym Cię prosić o wskazanie właściwej dla mnie suplementacji (oczywiście na bazie Waszych produktów)?!

  1. avatar Jarmush 16 lutego 2017 o 16:18

   Wiesz, że suplementacja to nie wszystko, konieczna jest właśnie najlepsza dieta, którą sobie i tylko sobie zadedykujesz, czyli pewnie będą jakieś próby, zwykle eliminacja glutenu i kazeiny działa już bardzo dużo,tak jak napisałam we wpisie, no i aktywność fizyczna, parę komci wyżej, jest lista suplementów dla Hasimotek 🙂
   Podstawowa suplementacja przy Hashimoto i taka trochę większa.

 54. avatar karolinana 19 lutego 2017 o 15:11

  Witaj pepsi, świetnie sie czytało, dziękuję i oby więcej takich postów! Bardzo mi pomoglas,juz wiem od czego zaczac 🙂

  1. avatar Jarmush 19 lutego 2017 o 18:13

   <3

 55. avatar Sevo81 18 czerwca 2017 o 14:21

  Po przeczytaniu całego Posta, śmiem twierdzić że mam wiele objawów świadczących o Hashimoto. Niepokój, deprecha, bóle głowy, łamanie w kręgosłupie, alergie skórne, brak energii. Od czego miałbym zacząć przy jednoczesnym wprowadzeniu Diety a mowa o 811 której nigdy nie próbowałem, jestem uparty i mogę spróbować 😉

  1. avatar Jarmush 18 czerwca 2017 o 16:45

   Najpierw zacznij od zrobienia badań, o których mowa tutaj: http://www.pepsieliot.com/czy-gdy-twoje-tsh-jest-w-normie-to-na-pewno-nie-masz-problemow-z-tarczyca/, przeciwciałą tarczycowe etc. Następnie zrób biorezonans i pozbądź się wirusów, a potem pasożytów i grzybów, po czym zacznij konieczną suplementację, o której piszę.

 56. avatar Bea Miko 1 lipca 2017 o 22:52

  Mam pytanie do grzegorzaadama, bo gdzieś już o tym było w komentarzach pisane ale za nic nie mogę teraz znaleźć… Synka 4,5 lat ukąsił kleszcz. Bardzo szybko odkryty i cały wyciągnięty bo jeszcze łaził po podłodze i dokładnie mu się z moją mamą przyjrzałyśmy, wszystkie nóżki na miejscu, zero opicia, maleńka kropeczka krwi była i minimalny ślad więc kontakt znikomy ale był. A jako, że wolę dmuchać na zimne chciałam Cię zapytać jak zażywać tę wodę utlenioną doustnie profilaktycznie? Jodyną zrobiłam i w zasadzie nie wiem co dalej, Obserwuję oczywiście dziecko i staram się nie panikować. Bardzo będę wdzięczna o pokierowanie mnie jakimi sposobami zadziałać żeby nic się nie rozwinęło… Pozdrawiam serdecznie

  1. avatar grzegorzadam 11 lipca 2017 o 12:06

   Dobrze zrobiłąś, tu nie można w tej chwili nic więcej zrobić.
   Kleszcz nie jest tak groźny, bardziej wirusy którymi może zainfekować.

 57. avatar Ola33 8 października 2017 o 05:44

  Super fajny blog dla hashimotek 🙂 dalej pracuje nad doborem diety.
  Teraz z innej beczki o hashimoto. Jakie tsh powinno sie miec przy tej chorobie? gdzies czytalam, ze przy hashi lepiej miec tsh okolo 1 gora 2…….
  ja mam przewaznie troche za niskie np. 0,1 ale t3 i t4 sa w normie. Zostawic to czy obnizyc dawke lthyroksyny? B12, C, zelazo suplementuje ale nadal wypadaja mi wlosy…..Glutamine i pare inne dojda wkrotce.

  1. avatar Jarmush 8 października 2017 o 09:32

   nie suplementuj żelaza, bierz chlorellę This is BIO, albo 4 greens This is BIO, oczyścisz ciało i odżywisz przy okazji.

   1. avatar Ola33 8 października 2017 o 14:15

    No wiem, zelazo jest toksyczne. Tylko w chlorelli trudno okreslic ile jej jest…ile brac chlorelii jesli ma sie brac 100mg zelaza?

    1. avatar Jarmush 8 października 2017 o 17:01

     nie musisz brać 100 mg żelaza, tylko musi Ci żelazo pójść do góry, więc jesz i badasz, a w naszej chlorelli This is BIO jest wszystko przebadane i wiadomo ile jest czego, więc polecamy https://thisisbio.pl/chlorella/21-chlorella-100-organic-230tabl-this-is-bio-254475917244.html?search_query=chlorella&results=7

     1. avatar Ola33 8 października 2017 o 19:53

      Musze wyprobowac…od żelaza poprawia mi sie gdy łykam anemia ale ferrytyna nie podnosi sie zbytnio i mam maksymalnie do 21?. Dzięki za odpowiedz.

  2. avatar grzegorzadam 8 października 2017 o 10:42

   Jakie tsh powinno sie miec przy tej chorobie? ”

   To jest tylko jeden z wielu wskaźników, przereklamowany, przewartościowany.
   Szukaj przyczyn:
   http://www.pepsieliot.com/czy-to-mozliwe-by-niedoczynnosc-tarczycy-po-prostu-zniknela/

   1. avatar Ola33 8 października 2017 o 20:00

    U mnie zostalo zniszczone ok. 85% tarczycy….i tak sie jest od 15 lat. Musze trzymac sie paru wskaznikow aby dopasowac miedobor hormonow?. Pociesza mnie, że wiele ludzi zyje dlugo i dobrze po calkowotym wyciéciu tego organu…ze dobrze dopasowana dawka nie ma skutkow ubocznych.

    1. avatar grzegorzadam 9 października 2017 o 19:51

     U mnie zostalo zniszczone ok. 85% tarczycy….i tak sie jest od 15 lat. ”

     Czyli 15% jest dobre, tak?
     To teraz wykonaj pracę, żeby te proporcje odwrócić, albo zrobic 100%.
     Nie wykonalne?
     Wszystkie absolutnie komórki w organizmie podlegają okresowej wymianie na nowe:

     ”Mężczyźni i kobiety mają ten sam plan regeneracyjny, czyli wymiana komórek na nowe następuje po takim czasie:

     120 dni – nowe czerwone krwinki
     90 dni – nowa tkanka kostna
     60 dni – nowe komórki mózgowe
     49 dni – nowe komórki pęcherza
     45 dni – nowe komórki wątroby, nowy materiał komórkowy DNA
     30 dni – nowe włosy, nowa skóra
     5 dni – nowa śluzówka żołądka”
     http://www.pepsieliot.com/skuteczna-terapia-leczenia-raka-woda-utleniona/

     Tarczycy też to dotycy (czy) 😉

     1. avatar Ola33 10 października 2017 o 14:10

      😉 jeszcze nie bylo przypadku aby zniszczona tarczyca sama „odrosla” podobnie jak amputowana noga lub reka….;-) gdyby woda utleniona pomagala to pilabym dziennie litrami :-). ale masz racje nadzieja przenosi gory i umiera ostatnia.

     2. avatar grzegorzadam 10 października 2017 o 17:25

      ”aby zniszczona tarczyca sama „odrosla” ”

      Co to znaczy zniszczona?
      Na podstawie czego ustalono ” % zniszczenia”?
      Objetościowo?
      Przez ile lat bierzesz ”leki”, które de facto zastępują naturalną pracę tarczycy prowadząc
      do jej zmniejszenia.
      To samo czyni insulina z trzustką.
      nie porównuj kończyn z gruczołami dokrewnymi

 58. avatar Ola33 11 października 2017 o 08:23

  od 15 lat chodze 2 x w roku na usg zawsze komunikuje z lekarzem pokazuje mi dziury w tarczycy i zawsze notuje jej pomiary. 🙂 Ciesze sie bo prznajmniej nie ubylo jej od 7 lat….

 59. avatar grzegorzadam 14 października 2017 o 05:52

  od 15 lat chodze 2 x w roku na usg ”

  Przekraczasz na własne życzenie dopuszczalne dawki promieniowania.
  Nie wiem czy to jest rozsądne.

 60. avatar Ola33 16 października 2017 o 13:24

  🙂 USG to nie promieniowanie rentgenowskie. Kobiety w ciazy chodza przeciez na usg co miesiac …dlatego mysle, ze szczatkom mojej tarczycy nie zaszkodzi juz a przy okazji pobieram krew bo domowy moze tylko tsh. Lekarz pragmatycznie robi usg aby wykluczyc jakies guzy czy knoty. Nie jestem fanem chodzenia tam ale bez tego trudno o recepte na lthyroxyne.

  1. avatar grzegorzadam 16 października 2017 o 21:36

   USG to nie promieniowanie rentgenowskie.”
   Bładzisz.

   ”Kobiety w ciazy chodza przeciez na usg co miesiac ”
   Nie ma w tym nic rozsądnego ani nie ma takiej potrzeby, ale ”pacjent” decyduje.
   Wg naturalnych lekarzy tomografię można bezpiecznie wykonac 1 raz na 5 lat!
   USG raz na rok.

 61. avatar grzegorzadam 17 października 2017 o 09:08

  „Komercyjne lub edukacyjne obrazowanie płodu metodą ultradźwiękową powinno zostaćrygorystycznie wyeliminowane. Stosowanie ultradźwięków w celu identyfikacji płci płodu oraz zdjęć pamiątkowych powinno zostać rygorystycznie wyeliminowane. Aby ciąża rozwijała się jak najlepiej we wczesnych stadiach, należy unikać ultradźwięków.”

  Feng wyraża się jasno. Wyraża się też delikatnie. Mógł napisać „aby ciąża rozwijała się gorzej, zastosuj ultradźwięki”. Mógł użyć słowa „płód” albo „dziecko” zamiast „ciąża”.

  chińskie badania nie są znane zachodniemu światu i są słabo znane nawet na wschodzie. Reprezentują one 23 lata ważnych badań od 1988 do 2011. Niestety, badania te zostały przytłoczone olbrzymią liczbą badań promujących medyczne i terapeutyczne innowacje związane z ultradźwiękami”
  http://szczepienia.wybudzeni.com/2016/10/09/szkodliwosc-usg/

 62. avatar Lena Mi 22 października 2017 o 18:23

  Chciałam zarzucić kolejny wątek: jestem hashimotką, silnie niedoczynną (tsh bez Euthyroxu 124), ale nie mam problemu z wagą, raczej niedowagą – niegdyś. Teraz przy 172 cm ważę 58kg. Za to męczliwości i braku energii nie umiem opanować. Do tego suchość oczu… i parę innych. Pepsi, czy są zalecenia dietetyczne dla chudzielców z hashimoto? Nie piję kawy, rzadko czarną herbatę, odstawiłam cukier no i od dziś gluten, który wydawał mi się zawsze podejrzany, strasznie przymula. Wiem, że doskonale robi mi Twój napój na przeziębienie na co dzień, albo prosta wersja – imbir i sok z cytryny na wrzątku oraz zielona herbata, ale tu znowu jest kofeina, której ponoć nie powinnam sobie podawać. Chyba, że ta kofeina jest inną substancją niż kofeina w kawie?

  Nawiasem, rzecz bardzo ważna:
  OD PÓŁ ROKU JESTEM WEGE
  DZIĘKI TEMU ZAŻYWAM CORAZ MNIEJSZE DAWKI EUTHYROXU.
  Polecam spróbować. 🙂

  1. avatar Jarmush 22 października 2017 o 18:57

   suchość oczu może oznaczać podwyższoną prolaktynę, badałaś?

 63. avatar Lena Mi 27 października 2017 o 13:26

  Nie, nadrobię to badanie. THX

 64. avatar blondeswitzerland 17 listopada 2017 o 22:11

  witam, mam pytanie co do suplementacji przy hashi. przeczytalam ksiazke izabeli wentz i stosuje sie od kilki tyg do jej zalecen, dieta plus suplementacja. od jakiegos tygodnia suplementacja witamina c i b komplex konczy sie bolem zoladka, spijam wtedy herbatki ziolowe dopoki mi nie przejdzie. jakby zoladek nie wyrabial od tych tabletek. czy bylas juz moze skonforntowana z tego typu przypadloscia? z gory dziekuje za odpowiedz. pozdrawiam joanna

  1. avatar Jarmush 17 listopada 2017 o 22:25

   nie znam suplementów, które stosujesz, próg jelitowy po C to nie jest ból żołądka.

 65. avatar mpnowakowski 27 grudnia 2017 o 19:52

  Pytanko: Czy trzymanie się którejkolwiek (tej indywidualnie najlepszej) diety zakłada jej trwałe stosowanie??
  Czy raczej każda z tych restrykcyjnych/leczniczych diet powinna być „wykonana” w określonym czasie a później powinno się wrócić do szerszego jadłospisu trzymając się oczywiście ogólnych zdroworozsądkowych zasad?

  1. avatar Jarmush 27 grudnia 2017 o 20:23

   raczej szukałabym tu stylu życia, czyli zmiana na stałe

 66. avatar mpnowakowski 27 grudnia 2017 o 20:48

  Dziękuję za odpowiedź. Tak, styl życia jak najbardziej i dieta również. Natomiast mam na myśli bardziej restrykcyjne podejście do diety, która ma przynieść określony cel czyli np. w tym wypadku poprawa sytuacji z Hashimoto. Jeżeli decyduję się na picie bulionów codziennie, kompletne odrzucenie kawy, herbaty, alkoholu, pomidora i długa lista dalej… to znaczy, że mam już do końca życia codziennie pić bulion, nigdy się nie napić kawy, wina i nie zjeść pomidora?:-) A jeżeli szczegółowe restrykcje mogą być czasowe, to jak ustalić ten czas? Przeciwciał do końca może się nie udać zwalczyć, dobre samopoczucie może być za mało miarodajne.

  1. avatar Jarmush 27 grudnia 2017 o 23:08

   to styl życia, trzeba polubić co innego

 67. avatar Sylwana 10 października 2018 o 14:46

  Hej Pepsi,
  Chciałam dać komentarz do postu o suplementach, ale mnie wtedy wylogowuje.

  Jako zawodowy tester oprogramowania zgłaszam, więc błąd:
  Warunki wstępne:
  przeglądarka chrome Wersja 69.0.3497.100
  otwarta strona https://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/
  zalogowany użytkownik
  Kroki: kliknij na link: https://www.pepsieliot.com/podstawowa-suplementacja-przy-hashimoto-i-taka-troche-wieksza-cz-iii/ (pod artykułem)
  Wartość oczekiwana: możliwość odczytania artykułu jako zalogowany użytkownik i dodania komentarza
  Błąd: wyświetla się strona dla niezalogowanego użytkownika (bez możliwości odczytania artykułu oraz dodania komentarza) w górnym prawym rogu strony nie widnieje też napis „Witaj, Sylwana”

  Jeżeli masz ludzi opiekujących się stroną, będą wiedzieli co zrobić z taką informacją 😉
  —————

  Ale do rzeczy…
  Znalazłam Twój artykuł o suplementach do odchudzania (dzięki za szybką odpowiedź na niego).
  Przeszperałam Twojego bloga (w sumie nie przeszperałam tylko po oczach waliły mnie reklamy Twoich artykułów o Hashimoto).
  Tak się składa, że ja mam Hashimoto i do tego jeszcze Insulinoodporność.
  Chcę się zabrać za siebie, ale ciężko mi to idzie, nie mam motywacji i chciałabym się wspomóc.
  Problem polega na tym, że jeszcze karmię dziecko i planuje długo karmić.

  Już odpisywałaś karmiącej matce jak postępować w takiej sytuacji?
  Jakie suplementy przy KP nie są dla mnie a które są bezpieczne?
  Boje się też tych przerywanych postów, choć tutaj ponoć kilka dni można być na poście i mleko dalej będzie…
  pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 15:04

   jutro Ci odpowiem, bo właśnie robię mejle, a co do pierwszej części pytania to napisz proszę do informatyk@pepsieliot.com bo on się tym też zajmuje i z przyjemnością wszystko naprawi, lub objaśni.

 68. avatar Sylwana 12 października 2018 o 09:43

  Hej przesłałam info do informatyka, mimo że okazało się że zwyczajne odświeżenie strony wystarczyło, jednak jest zapewne więcej takich osób w gorącej wodzie kąpanych jak ja 😉
  Widzę, że masz mało czasu, więc uzbrajam się w cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź, ale też sama robię listę zakupów.

  Czytam też inne Twoje wpisy, ale jest ich… DUŻO… co polecasz przeczytać na cito?

  Pozdrawiam

  1. avatar Jarmush 12 października 2018 o 10:34

   wysłałaś na mejla? czy tutaj gdzieś jest zapytanie, bo nie widzę spod kokpitu całości

 69. avatar Sylwana 12 października 2018 o 11:17

  Kopiuje:
  „Znalazłam Twój artykuł o suplementach do odchudzania (dzięki za szybką odpowiedź na niego).
  Przeszperałam Twojego bloga (w sumie nie przeszperałam tylko po oczach waliły mnie reklamy Twoich artykułów o Hashimoto).
  Tak się składa, że ja mam Hashimoto i do tego jeszcze Insulinoodporność.
  Chcę się zabrać za siebie, ale ciężko mi to idzie, nie mam motywacji i chciałabym się wspomóc.
  Problem polega na tym, że jeszcze karmię dziecko i planuje długo karmić.

  Już odpisywałaś karmiącej matce jak postępować w takiej sytuacji?
  Jakie suplementy przy KP nie są dla mnie a które są bezpieczne?
  Boje się też tych przerywanych postów, choć tutaj ponoć kilka dni można być na poście i mleko dalej będzie…
  pozdrawiam”

  1. avatar Jarmush 12 października 2018 o 12:06

   Post przerywany polega na tym, że każdego dnia jesz bardzo dużo, pysznie i odpowiedzialnie w oknie jedzeniowym, ale też każdego dnia pościsz długo. Ty ustalasz jak długie okno postu jest teraz dla Ciebie najbardziej optymalne, że masz pokarm, a jednocześnie Twój sen jest dobry, nie czujesz się objedzona etc. Jak skończysz karmić, to wtedy wspólnie wybierzemy najlepsze dla Ciebie okno, które da najlepsze efekty, na razie pokarm jest priorytetem.
   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
   Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib-5905344040154.html
   Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
   Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html (czekamy na dostawę), zamiast tego można do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek dodawać łyżkę kopiatą Hemp Protein This is BIO
   Jeśli nie brałaś wcześniej alg, zacznij 4 Greensa do 4 szklanki, od 1/4 łyżeczki i sukcesywnie, powolutku zwiększaj dawkowanie

   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
   Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
   magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli.
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem

 70. avatar Sylwana 12 października 2018 o 13:36

  WOW, dzięki za tak szczegółowe informacje.
  Przeczytałam a teraz muszę przeanalizować… Na pewno wrócę by dopytać jak będę miała jakieś wątpliwości.

  Dopisek „Nie jestem lekarzem” mnie rozbawił – nie martw się wiem o tym doskonale.

  Dzięki jeszcze raz i miłego weekendu:)

 71. avatar info@yeshenuad.org 10 grudnia 2018 o 22:01

  Dzięki! Mi dopiero co wyszło w badaniach Hashimoto a ten blog jest na prawdę super – pasuje do tego co czuje intuicyjnie (co już sprawdzałam ale jak było lepiej, porzucałam), powiedzial lekarz i też wyjaśnia co i jak więc motywacja też zupełnie inna. Dzięki!

  1. avatar Jarmush 11 grudnia 2018 o 06:31

   Tu masz takie kompendium zebrane do kupy 🙂
   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
   Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 2 D3+K2 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib-5905344040154.html
   Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
   Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html (czekamy na dostawę), zamiast tego można do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek dodawać łyżkę kopiatą Hemp Protein This is BIO
   Jeśli nie brałaś wcześniej alg, zacznij 4 Greensa do 4 szklanki, od 1/4 łyżeczki i sukcesywnie, powolutku zwiększaj dawkowanie

   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
   Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
   magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem
   <3

 72. avatar Lurituri 13 stycznia 2019 o 06:57

  Hej! Być może już był tu poruszany ten temat i jeśli tak to przepraszam, że nie doczytałam. Mam pytanie o strączki i soję, od kilku dni czytam net i książki różne i głowa puchnie a trafiam na sprzeczne informacje a jako, że nie jem mięsa to temat mnie interesuje szczególnie. Czy faktycznie strączki można jeść tylko 1-2 razy w miesiącu? I czy soi należy unikać pod każdą postacią czy fermentowana czyli tofu, tempeh, sos tamari, miso jednak jest okej? Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź. Miłego dnia 🙂

  1. avatar Jarmush 13 stycznia 2019 o 11:09

   fermentowana soja ma wiele zalet, ale nadal trochę wad, jak fitohormony. Ale jeden z najdłużej żyjących narodów je sporo fermentowanej ( a nawet nie tylko, bo je się też tofu)soi (natto, tempeh, miso etc) a więc zalety zapewne są znacznie większe niż wady. Jak masz wysokie estrogeny, albo niewskazany jest ich wzrost, jedz mało soi. Doskonałym rozwiązaniem jest białko ryżu Rice This is BIO, oraz Hemp Protein This is BIO, ta proteina z konopii zawiera dodatkowo idealneproporcje Omegi 3 i 6

 73. avatar Lurituri 14 stycznia 2019 o 13:54

  Serdeczne dzięki za pomoc!

 74. avatar UlaAga 15 stycznia 2019 o 07:24

  Witam serdecznie. Czy takie wartości wyników świadczą o Hashimoto? Dodam ze mija tarczyca jest duża objętościowo(objętość całkowita 43,75) i mam 3 guzki
  TSH 2,5400
  FT 3 2,73
  FT 4 1,53
  Anty TPO 89
  Anty TG 1017,00

  Dziękuję za pomoc.

  1. avatar Jarmush 15 stycznia 2019 o 10:44

   raczej tak, jakie jest CRP?

   1. avatar UlaAga 15 stycznia 2019 o 10:50

    Nie robiłam CRP. Powinnam zrobić? Jakie jeszcze badania powinnam w tym kierunku wykonać? Nie poszłam do lekarza bo wszystkim przepisują eutyrox 🙂 Bardzo Ci dziękuję za pomoc 🙂

    1. avatar Jarmush 15 stycznia 2019 o 11:43

     no bo to może być też zapalenie tarczycy, ale wtedy CRP byłoby bardzo wysokie. Pocisz się? miewasz gorączkę bez powodu?

     1. avatar UlaAga 15 stycznia 2019 o 11:59

      Czuje się dobrze, nie mam gorączki, nie pocę się, właściwie nic mi nie dolega, poza tym, ze szybko się męczę, wypadają mi włosy a rano czuje się zmęczona i nic mi się nie chcę, zanim w pracy dojdę do siebie jest już południe.

     2. avatar Jarmush 15 stycznia 2019 o 13:53

      niedoczynność Hashimoto

 75. avatar UlaAga 16 stycznia 2019 o 07:16

  Bardzo dziękuje. Znalazłam wiele cennych informacji na Twoim blogu, ale nie wszystko rozumiem 🙁 Jak myślisz możę zacznę od terapii 4 szklanek?

  1. avatar Jarmush 16 stycznia 2019 o 07:47

   zacznij, o ile dobrze czujesz się po algach, ale z pewnością Twoja wątroba i jelita już odczują skutki oczyszczania. Mogę Ci podać taką pełnę rozpiskę supli przy Hashi, a Ty zadecydujesz kiedy i jak się do tego zabierzesz. Przy Hashi i każdej chorobie autoimmunologicznej ekstremalnie ważna jest dieta antyzapalna i wyeliminowanie przeciekania jelit/dobre zakwaszenie żołądka

 76. avatar UlaAga 16 stycznia 2019 o 09:52

  Zamawiam w takim razie suple do 4 szklanek. Poproszę o rozpiskę 🙂

  1. avatar Jarmush 16 stycznia 2019 o 10:14

   Ten art warto przeczytać:
   http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/
   Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

   Witamina D3 (w protokole z K2)
   Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 
   Zanim nie poznasz wyników, dobrze byłoby przyjmować na już 3 D3 TiB i 1 K2 G&G
   Na 5 dni przed badanim 25(OH)D należy odstawić suplementy z D3..
   Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html 
   Selen
   SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
   Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

   Witamina C albo kwas askorbinowy TiB  
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
   albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

   Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
   Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

   KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
   Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
   jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

   Cynk
   2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
   B complex
   Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

   Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 G&G i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

   Magnez
   MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
   np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
   Zbadaj też przy okazji prolaktynę

   NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

   Domowy test kwasowości żołądka:
   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

   Glutamina
   Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
   albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

   1 opcja

   Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
   JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
   Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
   TEST:
   Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
   Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

   JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
   Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

   2 opcja

   ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
   https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

   GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

   Kolagen
   https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

   Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
   Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

   Chlorella 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

   3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

   Kurkuma
   Kurkuma 100% Organik This is Bio
   https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
    1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
   Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
   Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

   Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
   Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
   Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

   Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
   1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

   Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

   Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html 

   Ogólne zalecenia uzupełniające:
   Zero cukru z cukiernicy
   Zero kazeiny
   Zero glutenu
   Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
   Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
   Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
   Długo śpij
   Całkowicie odstaw kofeinę
   Nie jestem lekarzem
   <3

 77. avatar kp 8 lutego 2019 o 19:57

  Cześć Pepsi, mam pytanie, czy cokolwiek z poniżej wymienionych, systematycznie stosowane mogło przełożyć się na spory wzrost tsh: 4 szklanki, 4 greens, hemp protein, MSM, Greens&Fruits, chlorella, spirulina?
  Stosuje to wszystko systematycznieod pół roku. Wczoraj zrobilam badania i okazało się, że tsh „skoczyło mi” w przeciągu tego pół roku z poziomu 0,4 do 12 mU/l, ft4 spadło do poziomu ponizej 12 pmol/l. Mam niedoczynność i hashi. Nie wiem, gdzie szukać przyczyny, tsh miałam ustabilizowane na niskim poziomie już od dłuższego czasu i nagle taka zmiana 🙁

  1. avatar Jarmush 8 lutego 2019 o 21:03

   a brałaś jod przez skórę? a selen? żaden z suplementów nie ma bezpośredniego wpływu na TSH, jednak niedoczynność Hashimoto, to nie taka prosta sprawa, jaka dieta, jak miałaś ustabilizowane TSH?
   Jak zakwaszenie żołądka? Przeciekanie jelit?

 78. avatar OlaS 25 lutego 2019 o 09:37

  niskokaloryczna nie ok, a co z postem przerywanym i postem leczniczym od czasu do czasu?

  1. avatar Jarmush 25 lutego 2019 o 10:34

   czytaj wpis z dzisiaj 🙂

 79. avatar petitkaa 2 kwietnia 2019 o 15:02

  A czy kofeina z matchy jest ok? Przy zmęczonych nadnerchach i niedoczynności. Pić czy nie pić ?

  1. avatar Jarmush 2 kwietnia 2019 o 17:19

   a jak się czujesz jak pijesz?

   1. avatar petitkaa 2 kwietnia 2019 o 18:05

    No właśnie różnie.. raz dobrze a raz fatalnie po wypiciu tak że muszę się położyć.

    Od wczoraj dolegliwości się nasiliły jestem bardzo skołowana, w głowie ciśnienie i twarz napuchnięta. Pepsi, czy jakaś żywność moze to powodować ? Np za dużo węglowodanów? Poratuj opinią ?

    1. avatar Jarmush 2 kwietnia 2019 o 21:38

     może jeśli jesteś uczulona, chora

 80. avatar maggie1 14 listopada 2019 o 18:24

  Cześć Pepsi! Czytam Twojego bloga już od dłuższego czasu, natomiast przez ostatnie dni wałkuję posty dotyczące Hashimoto. Sama już nie wiem czy mam Hashi czy niedoczynność. Lekarz zdiagnozował początki Hashimoto. Poniżej moje wyniki badań, gorąca prośba o skomentowanie 🙂

  TSH- 5,4 mlU/L ( norma 0,27-4,2)
  FT3 – 4,52 pmol/l (norma 3,1-6,8)
  FT4 – 18,64 pmol/l (norma 12,0-22,0)
  ATPO – 15,27 lU/ml (norma <34,0)
  ATG – 11,3 lU/ml (norma <115,0)
  USG wyszło w miarę ok.

  Dodam że suplementuję od Ciebie D3+K2 oraz biorę magnez. Lekarz zalecił mi branie jodu przez 2 m-ce. Kupiłam u Ciebie Kelp, natomiast po 2 miesiącach stosowania wyniki się nie zmieniły w efekcie czego lekarz zalecił branie Euthyroxu 25. Nie zaczęłam go brać ponieważ bardzo tego nie chcę wiem że nie rozwiąże to przyczyny tylko gdzieś tam może zniweluje skutek. Chciałabym bardzo poprawić wyniki i wyleczyć się naturalnie. Tyle się czytałam i widzę że jest to możliwe. Mam 29 lat, staram się prowadzić zdrowy tryb życia, nie jem śmieciowego jedzenia, zdrowo się odżywiam, regularnie ćwiczę. Bardzo proszę o poradę, co byś zaleciła w moim przypadku?
  Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam 🙂

  1. avatar Jarmush 14 listopada 2019 o 20:59

   Zalecania suplementacja
   Przed śniadaniem:
   Zaczynasz dzień od oczyszczająco/odżywiającej kuracji 4 szklanek 
   https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

   Jeśli nie brałaś nigdy alg, do 4 szklanki zacznij 4 greens This is BIO brać od 1/4łyżeczki i sukcesywnie zwiększaj o 1/4 łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. 

   do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6

   opcjonalnie
   Do 4 szklanki kopiatą łyżeczkę Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html?search_query=maca&results=13

   Drugą szklanką popij 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html?search_query=foliany&results=1

   Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

   Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także kapsułkę cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.

   Na marginesie.
   Jeśli masz zaparcia wg Lasta i dr Sircusa możesz użyć do drugiej szklanki chlorku magnezu , pomimo, że ma przeznaczenie do użytku zewnętrznego. Łyżeczka do 2 szklanki wody z cytryną, dawkowanie dobierz do siebie, czy pełniejsza, czy mniej pełna. Nie jestem lekarzem i to nie jest porada, tylko sugestia ww naturopatów.

   Do śniadania:
   2 kapsułki cynku do śniadania  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31  wraz z 1 tabletką Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html
   cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę i/albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

   Po śniadaniu:
   Bierz 2 D3+K2 TiB   https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib—5905344040154.html, oraz 3 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8
   oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
   Jeśli masz niski poziom 25(OH)D dołożyć należy jeszcze 2 lub 3 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html

   Popołudniu:

   Selen 1 kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20 (po zbadaniu poziomu selenu być może należy brać 2 kapsułki), nie łącz wyizolowanego selenu z cynkiem, bo też są antagonistami, co jest dziwne, bo w naturze występują często razem w pokarmach, ale natura rządzi się innymi prawami), ale bierz go z 1 naturalną witaminą E G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.htmljest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
   i 1 C 1000+ TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html, np. około godziny 17.

   KALIBRACJA (wykonujesz ją w razie nasilenia stanów zapalnych nie częściej niż 1 raz w miesiącu)
   kalibracja kwasem askorbinowym https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html, na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
   Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
   Następnie należy przyjmować codziennie ok. 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, lub 1 Witamina C 1000 + TiB

   Jod
   Przy selenie konieczne jest branie jodu.
   Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
   albo bardzo dobra opcja co już doradziłam wyżej, bierz Kelp BIO G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2177-organic-kelp-120kaps-gg-5060040821770.html?search_query=kelp&results=5
   dodajesz pół łyżeczki do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek 

   Bierz probiotyki
   https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
   Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94

   Bierz chlorellę, albo stosuj właśnie terapię 4 szklanek, tam w 4 są algi
   Terapia oczyszczająca i odżywiająca 4 szklanek. https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/ Jeśli nie brałaś nigdy alg, do 4 szklanki zacznij 4 greens This is BIO brać od 1/4łyżeczki i sukcesywnie zwiększaj o 1/4 łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. Jeśli obawiasz się goitrogenes w krzyżowatych, nie jedz jarmużu i brokułow surowych, tylko lekko sparowanaych.

   Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego na już zalecam kurację do śniadania 1 Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B., co już zaleciłam na początku.

   Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek, poniżej prosty test na ilość kwasu w żołądku

   WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
   Czasy „odbicia”:
   Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
   Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
   Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
   Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
   Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
   Co robić więc?
   PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
   Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit. Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym właśnie Hashimoto.
   Nie jestem lekarzem
   <3

   1. avatar maggie1 2 marca 2020 o 20:14

    Hej Pepsi 🙂 wracam do Ciebie po 3 miesięcznej kuracji zgodnie z Twoją rozpiską post wyżej. THS spadło natomiast nie jest jeszcze tak jak powinno być. Cieszę się strasznie, że coś się ruszyło oraz całe poświęcenie dało efekt! Super!
    Teraz po 3 miesiącach ponowiłam badania, oto moje wyniki:
    -sód 134 mmoI/L- norma 136-145
    – potas 3,98 mmoI/L – norma 3,5-5,1
    -żelazo 235 ug/dL – norma 50-170 – wcześniej miałam 337 choć tego nie podawałam
    – ferrytyna 19,6 ng/ml- norma 15-160
    TSH- 3,59 ulU/mL ( norma 0,35-4,94)- było 5,28

    1. avatar Jarmush 2 marca 2020 o 20:17

     Do drugiej szklanki dodawaj gram/grudkę szarej soli morskiej, podniesiesz elektrolity. Jaki masz poziom 25(OH)D?

     1. avatar maggie1 7 marca 2020 o 21:10

      Hej Pepsi, teraz dopiero zauważyłam że nie dodał mi się cały mój wpis także poniżej reszta badań:
      – ATPO

     2. avatar maggie1 8 marca 2020 o 09:21

      Hej nie wiem dlaczego ale nie dodają się moje komentarze w calości- ciągle je ucina:( reszta wyników: ATPG 1,3 iu/mL, witamina B12- 445 pg/ml, 25(oh)D – 20 ng/ml; homocysteina 7,35 umol/l; FT3 4,62 pmoI/L, FT4 14,59 pmoI/L; kortyzol 593 nmol/l (101-535).

     3. avatar Jarmush 8 marca 2020 o 18:43

      wypisz te newralgiczne po prostu

     4. avatar maggie1 9 marca 2020 o 07:31

      ok poniżej udało się wypisać resztę wyników 🙂

     5. avatar Jarmush 9 marca 2020 o 17:05

      przepisz newralgiczne, niech wszystko zmieści się w jednym klomencie, bo spod kokpitu nie widzę ciągłości korespondencji

     6. avatar maggie1 7 kwietnia 2020 o 11:46

      Cześć Pepsi, od miesiąc temu robiłam badania 25 (OH)D mój poziom to 20. Zaleciłaś branie 8 kapsułek Twojej witaminy D oraz ponowne badania po miesiącu. W związku z sytuacją w naszym kraju nie będę robić teraz badań, niedługo minie miesiąc. Czy mogłabys proszę napisać ile powinnam teraz brać kapsułek D3? Do czasu zrobienia badań, nie wiem kiedy to nastąpi ale teraz wole nie odziedzać punktów medycznych. Czy jakoś zmniejszyć ilośc? Pozdrawiam

     7. avatar Jarmush 7 kwietnia 2020 o 14:34

      tak, po miesiącu połowę, czy 4 kapsułki D3 i 1 K2 TiB

     8. avatar maggie1 11 czerwca 2020 o 17:59

      Cześć Pepsi, przez miesiąc brałam 8 tabletek D3, następnie miesiąc 4 kapsułki. Robiłam badania poziom 25(OH)D- 49,6 ng/ml. Przed branie takich dawek było 20,3 ng/ml. Czy nadal powinnam ją brać? Jeśli tak to w jakich ilościach i jak długo? Poza tym biorę również od Ciebie przez pół roku 4 szklanki, probiotyki, cynk, wit.B, omega 3, wit E. Na jak długo należy zrobic przerwę? Pozdrawiam 🙂

     9. avatar Jarmush 11 czerwca 2020 o 20:38

      jeszcze przez miesiąc powtórz 8 i 2, potem połowę no i są wakacje <3 pozostałe suplementy, skończ opakowania

    2. avatar maggie1 9 marca 2020 o 17:28

     poniżej wyniki: sód 134 mmoI/L- norma 136-145, potas 3,98 mmoI/L – norma 3,5-5,1; żelazo 235 ug/dL – norma 50-170 – wcześniej miałam 337 choć tego nie podawałam; ferrytyna 19,6 ng/ml- norma 15-160; TSH- 3,59 ulU/mL ( norma 0,35-4,94)- było 5,28; ATPG 1,3 iu/mL, witamina B12- 445 pg/ml, 25(oh)D – 20 ng/ml; homocysteina 7,35 umol/l; FT3 4,62 pmoI/L, FT4 14,59 pmoI/L; kortyzol 593 nmol/l (101-535).

     1. avatar Jarmush 9 marca 2020 o 21:12

      robisz 4 szklanki? Przy takiej ferrytynie nie ma się co martwić żelazem, nic się nie robi. Masz za mało elektrolitów, rób 4 szklanki, masz niedoczynność
      Zalecania suplementacja
      Przed śniadaniem:
      Zaczynasz dzień od oczyszczająco/odżywiającej kuracji 4 szklanek 
      https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

      Jeśli nie brałaś nigdy alg, do 4 szklanki zacznij 4 greens This is BIO brać od 1/4łyżeczki i sukcesywnie zwiększaj o 1/4 łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. 

      do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6

      opcjonalnie
      Do 4 szklanki kopiatą łyżeczkę Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html?search_query=maca&results=13

      Drugą szklanką popij 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html?search_query=foliany&results=1

      Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

      Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także 1-2 kapsułki cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.

      Na marginesie.
      Jeśli masz zaparcia wg Lasta i dr Sircusa możesz użyć do drugiej szklanki chlorku magnezu , pomimo, że ma przeznaczenie do użytku zewnętrznego. Łyżeczka do 2 szklanki wody z cytryną, dawkowanie dobierz do siebie, czy pełniejsza, czy mniej pełna. Nie jestem lekarzem i to nie jest porada, tylko sugestia ww naturopatów.

      Do śniadania:
      1-2 kapsułek cynku do śniadania  https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31  wraz z 1 tabletką Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html
      cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę i/albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

      Po śniadaniu:
      Bierz 8 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 2 kapsułkami K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
      oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

      Chodzi o to, aby szybko podbić metabolit D do górnej granicy. Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw suplementy! Gdy podejdzie do góry, przejdź na dawkę podtrzymującą, np. połowa z tego 4000 jedn D3 i 1 K2 TiB

      Popołudniu:

      Selen 1 kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20 (po zbadaniu poziomu selenu być może należy brać 2 kapsułki), nie łącz wyizolowanego selenu z cynkiem, bo też są antagonistami, co jest dziwne, bo w naturze występują często razem w pokarmach, ale natura rządzi się innymi prawami), ale bierz go z 1 naturalną witaminą E G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.htmljest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
      i 1 C 1000+ TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html, np. około godziny 17.

      KALIBRACJA (wykonujesz ją w razie nasilenia stanów zapalnych nie częściej niż 1 raz w miesiącu)
      kalibracja kwasem askorbinowym https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html, na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
      Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
      Następnie należy przyjmować codziennie ok. 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, lub 1 Witamina C 1000 + TiB

      Jod
      Przy selenie konieczne jest branie jodu.
      Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
      albo bardzo dobra opcja co już doradziłam wyżej, bierz Kelp BIO G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2177-organic-kelp-120kaps-gg-5060040821770.html?search_query=kelp&results=5
      dodajesz pół łyżeczki do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek 

      Bierz probiotyki
      https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
      Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94

      Bierz chlorellę, albo stosuj właśnie terapię 4 szklanek, tam w 4 są algi
      Terapia oczyszczająca i odżywiająca 4 szklanek. https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/ Jeśli nie brałaś nigdy alg, do 4 szklanki zacznij 4 greens This is BIO brać od 1/4łyżeczki i sukcesywnie zwiększaj o 1/4 łyżeczki. Jeśli nie masz  bio zielonych liści, do 4 szklanki dodawaj Kale(jarmuż ) This is BIO, lub szpinak This is BIO. Jeśli obawiasz się goitrogenes w krzyżowatych, nie jedz jarmużu i brokułow surowych, tylko lekko sparowanaych.

      Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego na już zalecam kurację do śniadania 1 Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B., co już zaleciłam na początku.

      Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek, poniżej prosty test na ilość kwasu w żołądku

      WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
      Czasy „odbicia”:
      Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
      Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
      Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
      Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
      Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
      Co robić więc?
      PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
      Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit. Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym właśnie Hashimoto.
      Nie jestem lekarzem, nie mogę radzić, należy więc wszystko skonsultować z pracownikiem służby zdrowia
      <3

     2. avatar maggie1 10 marca 2020 o 08:26

      Ok bardzo dziękuję za odpowiedź! powiedz prosze po jakim czasie mniej więcej stosowania 8 kapsułek D3 zrobić ponowne badania, miesiąc czy dłużej?

     3. avatar Jarmush 10 marca 2020 o 08:34

      stosuj prze miesiąc odstaw, poczekaj 5 dni i idź zbadać

     4. avatar maggie1 7 kwietnia 2020 o 20:05

      Tak tylko właśnie teraz nie chcę isc sie badac ze względu na sytuacje jaką mamy. Chce poczekac az to minie stąd pytanie jaką dawkę powinnam brać aż do czasu możliwości wykonania badań.

     5. avatar Jarmush 7 kwietnia 2020 o 22:02

      tak jak napisałam

 81. avatar maggie1 15 listopada 2019 o 19:49

  Bardzo dziękuję za komentarz! 🙂 W takim razie zrobię badanie selenu i D3. Czy uważasz że moje wyniki wskazują już na Hashimoto? Powinnam również wykluczyć z diety również gluten i nabiał? ( czy mleka roślinne są dozwolone?)

  1. avatar Jarmush 16 listopada 2019 o 08:22

   roślinne mleka tak, raczej nie soja, bo jest ciągle pod znakiem zapytania,

 82. avatar Caroline 6 stycznia 2020 o 09:56

  Dziękuję Pepsi za fenomenalne zebranie w kupę tej istotnej wiedzy. Od dwóch lat zmagam się z patologicznym zmęczeniem, a co za tym idzie problemem z utrzymaniem pracy. Nie robię badań bo to kosztowne, a u lekarza rodzinnego nie załatwię nic. Od 1,5 roku leczę się u zielarki, od 10 jestem na diecie bezglutenowej paleo, niskocukrowej. Najprawdopodobniej to zmęczenie nadnerczy i hashimoto. Samopoczucie niewiele się zmienia. Postanowiłam odstawić wskazane alergeny i inne formy glutenu (kasza jaglana, kukurydza, ryż). Mam pytanie, czy zwykłe jaja możemy zastąpić przepiórczymi? Szkoda pozbawiać się na tak długo (30-90dni) wartości odżywczych jakie mają jaja. pozdrawiam serdecznie!

  1. avatar Jarmush 6 stycznia 2020 o 12:02

   to jaja i to jaja, jak Ci szkodzą jedne zaszkodzą i drugie, ale może Ci jaja nie szkodzą, jesteś uczulona?

 83. avatar Caroline 6 stycznia 2020 o 13:52

  Dzięki, testy robiłam wieki temu więc nie pamiętam, ale od długiego czasu jem 2x jajka dziennie i od jakiegoś czasu źle się po nich czuję. Badań nie robię bo mnie na ten moment nie stać. Pozdrawiam serdecznie

  1. avatar Jarmush 6 stycznia 2020 o 15:36

   nie ma powodu robić innych badań, niż dieta eliminacyjna

 84. avatar Caroline 6 stycznia 2020 o 17:28

  Już taka dietę kiedyś stosowałam ale w innych okolicznościach. Nie było tak źle jak teraz. Alergeny obstawiać pokolei – jak to rozumieć? Na 30-90 dni pierwszy, potem następne 30-90 dni kolejny, itd? Dziękuję ❤

  1. avatar Jarmush 6 stycznia 2020 o 21:28

   Zawsze po jednym, żeby było wiadomo co się wyeliminowało i czy jest poprawa,nawet jak nie ma spektakularnej poprawy, to potem jak się powraca na próbę, jest duże pogorszenie

 85. avatar Paulina87 6 marca 2020 o 07:01

  Ja wczoraj miałam robione USG tarczycy i jak to doktore skomentowała : oj brzydko brzydko, przypuszcza Hashimoto… prawdę mówiąc wróciłam do domu i dopiero u Ciebie na blogu przeczytałam co to wogole jest i z czym to się je, chociaż tyle info dla mnie że muszę to strawić, zaleciła mi badania:
  TSH, FT4, ANTY TPO, ANTY TG, GLUKOZA, PROFIL LIPIDOWY, 25(OH) D3 dopisałabyś coś do tej listy ?

  1. avatar Jarmush 6 marca 2020 o 13:18

   wpisz lista badań ruszenie ze skrzyżowania <3

   1. avatar Paulina87 6 marca 2020 o 13:37

    dziekuję , tak zrobię

    1. avatar Jarmush 6 marca 2020 o 16:36

     ?

 86. avatar Luiza 6 kwietnia 2021 o 09:06

  Pepsi, czy przy Hashimoto moge stosować post przerywany? Boli mnie brzuch po surowych warzywach. Czy to kiedyś się zmieni? W czwartej szklance musze pomijać surowe warzywa czy nadal ma moc 4 szklanka:)? Z góry dziękuję za pomoc.

  1. avatar Pepsi Eliot 6 kwietnia 2021 o 09:52

   w 4 szklance powinien się znaleźć przede wszystkim 4 Greens This is BiO, to jest podstawowa 4 szklanka. Długie posty zwykle nie są wskazane, ale chyba nikt nie śpi dobrze po późnej kolacji, nawet osoba w ciąży powinna skrócić czas posiłków, dla lepszej nocnej regeneracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum